Provinciaal nieuws waar wij op de daken zitten.... Sluiskil onder de loep van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Zondagsdiensten RAD! Kerkdiensten AGENDA Voor de zondag BEURSO VERZICHT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 januari I960 De provincie Zeeland mag zich de laatste tijd in een toenemende I noodzaak van een speeltuin, en belangstelling verheugen. Het E. T. I. en de „Stichting Zeeland" stellen alles in het werk om onze provincie in het volle licht van de schijnwerpers te plaatsen. Dat daarbij bundels licht op Wal cheren, met name op het Sloeplan vallen, en slechts nu en dan eens een mager lichtstraaltje op Zeeuws-Vlaanderen, komt in het kader der na-oorlogse geschiedenis niet eens verwonderlijk meer voor. Na de goede, hoewel hier en daar wat optimistische verhan deling over Westelijk Zeeuws- Vlaanderen, welke het E. T. I. verleden jaar het licht deed zien, verscheen dezer dagen een rap port over Sluiskil, uitgegeven door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Dit rapport is samengesteld door de sociologen der stichting, de heren Turksma en Rienks, naar aanleiding van een plaatse lijk onderzoek, hetwelk in de maanden juni tot september 1958 werd ingesteld door de heren C. W. Hendriks en R. Vincent uit Leiden. De inhoud van het rapport is gegroepeerd rond twee kern punten. Het eerste behelst een onderzoek naar de aanpassing der z.g. immigranten en naar de houding der forenzen ten opzich te van Sluiskil. Het tweede gaat vooral in op het sociaal-culturele leven ter plaatse. Het rapport besluit met een aantal conclusies voor het toekomstig beleid, con clusies en opvattingen die wij niet graag alle voor onze reke ning zouden nemen. De bevolking In een beknopte inleiding ge ven de schrijvers na een kort geschiedkundig overzicht een beeld van de groei van Sluiskil, dat van een oorspronkelijk agra risch gehucht is uitgegroeid tot een dorp met ruim 3200 inwoners, waaraan de groot-industrie een geheel ander karakter heeft ge geven. In 1890 telde Sluiskil 594 in woners; in 1930 was dit aantal gestegen tot 1750; in 1947 tot 2550 en th""s, zoals gezegd, tot meer dan 3200. Sluiskil is in dit rapport als ge heel beschouwd eo niet als deel van de drie gemeenten Terneu- zen, Westdorpe en Axel. Wat nu de bevolking van dit gehele Sluiskil betreft kan men het aantal buitenlanders stellen op 5 Naar kerkelijke rich tingen verdeeld, ziin er 2100 Katholieken (d.i. 61%); 1100 Hervormden; 125 Gereformeer den; 50 van andere kerkgenoot- schanpen en 75 buitenkerke lijken. Van de beroepsbevolking is meer dan deel werkzaam in de twee grote fabrieken. De mid denstand telt 114 bedrijven en bedrijfjes. Voor de verbindingen met de buitenwereld is de Sluisküse be volking geheel op busdiensten aangewezen. Sinds de ramp van 1953 is er driemaal rer dag een rechtstreekse busverbinding met Breda via België, hetgeen vooral bij stremming der veerdiensten een uitkomst betekent. Deze ver binding brengt, over slechte we gen nog wel, de afstand tot Den Haag terug tot 4% uur. Via de veerdiensten over de Schelde is dit anders 5 a 55s uur. Voor wie liet nog niet wist stelt het rap port vast, dat S'"isk\l, evenals trouwens geheel Zeeuws-Vlaan deren. zeer geïsoleerd is gelegen ten onzichte van het centrum van Nederland. Sociaal-economische aspecten De ligging aan het kanaal moet als gunstige vestigingsfactor voor de industrie worden gezien evenals het grote arbeidsaanbod uit Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen als gevolg van de mechan'satie in de landbouw en de achteruit gang van de vlasindustrie. De industriële ontwikkeling lieeft de kanaalzone tot 't snelst groeiende gebied in Zeeland ge maakt. Tussen 1880 en 1958 nam de bevolking toe met ruim 177 Sedert 1950 groeide de bevolking met meer dan 10 terwijl de totale Zeeuwse bevol king slechts met 8 vooruit ging. Bij deze groei neemt Slirs- kil een belangrijke plaats in. Na de oorlog immers groeide de be volking van Sas van Gent en Terneuzen met bijna 20 Die van Sluiskil steeg met meer dan 25%. Deze snellere groei moet wor den toegeschreven aan de rela tieve grootte van de fabrieken te Sluiskil in vergelijking met het inwonertal van de plaats. Dr> Cokrsf">b»-!ek heeft momen teel 564 werknemers en de C.N.A. (l'Azote) 1407. Beide fabrieken onderhouden nauwe betrekkin gen. De ruimtelijke afzondering, waaraan een uitvoerige bespre king wordt gewijd, heeft als ge volg dat de sociale stratificatie weinig bevorderlijk is voor de gemeenschapsopbouw. De top is relatief groot, woont apart in de Cité en is voor een aan zienlijk deel buitenlands. Sluis kil ze'f heeft een zeer kleme top. Het grootste deel van de Sluiskilse bevolking bestaat uit ongeschoolde arbeiders. Buiten de godsdienstige aspec ten kan de sfeer van huwelijk en gezin in het algemeen worden getypeerd als die van een onge schoolde industrie-arbeidersbe volking met sterke plattelands gewoonten, zo zegt het rapport. Niet onmogelijk komen wij hier spoedig eens op terug. Van een sterke oriëntering op België is de rapporteurs niets gebleken. Over het algemeen is men niet bijzonder op de Belgen gesteld. Veel mensen komen zel den of nooit buiten Zeeuws- Vlaanderen. Kostelijk vinden wij de opmer king dat weinig mensen zich op winden over de veertarieven. Wel voelen velen zich achter gesteld om andere redenen: Duurte van het levensonder houd en lage lonen mede door de gemeenteclassificatie. Tussen haakjes plaatsen de rapporteurs dan de opmerking dat deze ge gevens voornamelijk zijn geba seerd op interviews met de im migranten en dat ze dus wel enigszins eenzijdig kunnen zijn. De schrijvers van het rapnort gaan dan verder: De opvoeding schijnt men niet zo zwaar op te nemen. Geboortebeperking be staats reeds lang. De meeste ge zinnen hebben 1, 2 of geen kin deren. Over de gezondheidstoe stand valt niet veel bijzonders te vermelden. Geslachtsziekten komen niet in sterkere mate voor dan elders in de kanaal- 'lae. De oor-aak ligt voorname lijk bij de zeelieden. De crimina liteit is gering, want ondanks de aanwezigheid van zeelui is Sluis kil geen havenplaats. Een spec'aal facet van het ge zinsleven zijn de vele kostgan gers. Door de kleine woningen moet men hieraan een grote in vloed op het gezinsleven toeken nen. Er is in dit verband al eens over een tehuis voor kostgangers gesnroken. Ook de ploegendienst werkt nadelig, zeggen de schrij vers. Het toekomstig beleid Het boekje van 64 bladzijden bevat tal van overbodige her halingen. Het had in beknopter vT-m naar onze mening een dui delijker beeld van de situatie kunnen geven. Zoals het nu is samengesteld, doet het tamelijk rommelig aan en toont het aller minst een vlot verloop in stijl en stofbehandeling. De hoofdstukkon 3 en 4 zün onnodig uitgerekt en worden nu en dan bepaald vervelend. Al die meningen van immigranten en forenzen over Sluiskil zijn in het grote geheel van weinig belang. Hoofdstuk 6 over het vereni gingsleven toont hetzelfde facet en is bovendien onvolledig. In de opmerkingen over het toekomstig beleid worden meer dere nuttige aangelegenheden behandeld, al zijn dc meeste voor de gemi^dride Zeeuwsvlaming niet direct vreemd. De schrijvers wijzen op de behoorlijke sportaccomodatie en een bioscoop. Voorts dringen ze aan op de vestiging van een cul tureel centrum in de kanaalzone, waarvoor Temeuzen de aange wezen plaats is. Uiteraard is de gemeentelijke indeling- van grote invloed. Waar het grootste deel der bevolking onder Terneuzen ressorteert, zou het voor de hand liggen Sluis kil geheel bij Terneuzen onder te brengen. Toch blijkt dit de schrijvers niet aan te bevelen. Terneuzen heeft zelf zijn belangen in de kanaalzone en die zouden wel eens anders kunnen liggen dan de belangen van Sluiskil. Indien Sluiskil op den duur 6000 in woners zou hebben, zou de stichting van een eigen gemeen te wenselijk kunnen zijn. Dit is een zaak. die pas op lange ter- miin urgent wordt. Hier hadden de schrijvers stel lig dienen te vermelden, dat de heer Colsen reeds 35 jaar ge leden op de vorming van een eigen gemeente heeft aange drongen. Als comnroinis komt het rap port dan plotseling met het voor stel het gehele Sluiskil zo spoe dig mogeliik bij Terneuzen te voegen met de mogeliikheid te zijner tiid tot een eigen gemeente te komen. Mocht dit niet te verwezen lijken zijn (de schrijvers schij nen wel iets van de animositeit in Zeeuws-Vlaanderen te hebben begrepen), dan ware een ge meenschapsraad in te stellen met nauw contact met het gemeentebestuur van Terneuzen. Hiermee behoeft men niet al te lang te wachten. Het rapport sniidt hiermee een gevoelig punt aan, dat in Ter neuzen reeds iaren leeft. De schriivers verdi<»nen een woord van lof dat ze deze knuppel in het hoenderhok hebben durven gooien. Wii raden allen, d'e op eniger lei wiize bij deze hele materie betrokken zijn, dringend aan kennis te nemen van de uitgave van de „Stichting Zeeland" over Sluiskil en ziin toekomst. On danks de tekortkomingen die het boekie vertoont, verdient het in de ruimste kring bekendheid te kriigen. Bu'tengewoon onenhartig snij den de schriivers tal van onder werpen aan, die in Zeeuws- Vlaanderen vrijwel algemeen be kend waren, maar waarover men bier liever zweeg om "evcfelig- bpdep te vermijden. Wij menen niet te overdrijven, als we dit de grootste verdienste van deze iet wat vreemde uitgave noemen die ons in Het onzekere laat omtrent de redenen d'e tot de samenstel ling ervan hebben gele'd. Wij hadden n 1. graag vermeld gezien, of de ..Stiehtine Zeeland" dit werk op eigen initiatief heeft op gezet en, zo neen. in wiens op dracht het dan wèl is geschied. Als we ons wet vergissen, zal het in de nabüe toekomst niet aan react'es van verschillende kanten ontbreken. Dat kan daar om zo interessant worden, omdat de hele zaak nog lang niet uitge praat is. Intrekking bankbil ietten van 1000 en 50, model 1945 De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de door haar in om loop gebrachte bankbiljetten van 1.000, model 1945, en van 50, model, 1945, zullen worden inge trokken. De bank roept houders van de biljetten op om deze vóór 16 juli 1960 ter verwisseling bij haar aan te bieden. Bedoelde bankbiljetten zijn gedateerd 7 mei 1945 en dragen de handteke ning van mr. L. J. A. Trip en van mr. J, Westerman Holstijn. Zilveren dubbelt ies buiten omloop gesteld Met ingang van 19 januari 1960 zijn bij algemene maat regel van bestuur de zilveren dubbeltjes buiten omloop ge steld, aldus deelt het ministerie van Financiën mede. Het zin ken dubbeltje werd reeds in 1953 uit de circulatie genomen. Op dat tijdstip was de hoeveel heid nikkelen dubbeltjes als gevolg van de nikkelschaarste nog te gering om in de behoefte aan 0-centstukken te voorzien. Daarom werd toen besloten de in het muntdeoöt aanwezige zilveren dubbeltjes als een reserve achter de hand te hou den. Op deze reservevoorraad is na 1953 herhaaldelijk ten be hoeve van de pasmuntcircula- tie een beroep gedaan. Nu een dergelijk beroep niet meer no dig is kan ook tot het buiten omloop stellen van de zilveren 10-centstukken worden overge gaan. Met het zilveren dubbeltje verdwijnt de laatste vóór-oor- logse munt uit de geldcircula tie. Tot 20 mei 1960 bestaat ge legenheid tot inwisseling van deze munt bij alle postkan toren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter P. J. Nijsten, W. de Zwijgerlaan 17. tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Ge'e en Groene Kruis; zr. A. van Ravels, J. W. Friso- straat 9, tel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a te Sas van Gent, tel. 01158588. daar kunt u zich een goed beeld vormen van een verzorgde televisie-installatie. Uw beeld en onze reputatie hangen immers af van de kwa liteit van antenne, de juiste isolatie van de ver bindingskabel en de correcte afstelling van uw toestel. Daarom maakt RADIO TAZELAAR zo veel werk van die installatie en.... krijgt er veel werk door! Ook voor u staan wij klaar, met informatie, demonstratie en vakmanschap. TRLIVISII RADIO-ORAMMOPOOM fKL. 23S1-K 11» TiANKUZEN Philips Televisie universele-ontvanger 53 cm.beeld 1065. In gedeelten betaalbaar. België en het anti-semitisme Het Belgische ministerie van Onderwijs heeft alle staatsscho len opdracht gegeven bijzondere lessen te besteden aan „de drei ging van een herleving van het nazidom en zijn uitingen van tassenwaan in België". Ongeluk in Britse loodmijn In Glendridding', een plaatsje op circa 40 km ten zuiden van Carliste in noordwest-Engeland, zijn donderdagavond twee men sen om het leven gekomen in een loodmijn, die gebruikt wordt voor proeven om middelen te vinden ter ontdekking van on dergrondse kernproeven. De proeven staan onder leiding van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie. De mannen werden vermist bij de aflossing van de avondploeg. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Er werd geen oorzaak voor het on geluk opgegeven. Een arts deelde later mee dat de mannen aan koolmonoxide vergiftiging zijn overleden. EERSTE STERN HOTEL TE HAAMSTEDE. Donderdagmiddag is te Haam stede op Schouwen-Duiveland de eerste steen gelegd voor de bouw van een hotel, dat een accomoda- tie van 80 bedden zal kriigen. De plechtigheid werd in goede sa menwerking verricht door vier kinderen, de 10-jarige drieling van een der directeuren, de heer J. E. W. Nederhoorn uit Amster dam en het zoontje van de an dere directeur, de heer E. Koe uit Zandvoort. Het hotel, dat de naam Delta hotel" zal krijgen, wordt ge bouwd door de N.V. Scelveringhe, genaamd naar een riviertje dat in vroeger tijden op Schouwen stroomde. GROTE VRAAG NAAR APPELEN. Er is nog steeds sprake van een vlotte gang van zaken op de Nederlandse fruitveilingen. In vergelijking met de laatste weken van het oude jaar, is het aanbod thans overal weer toegenomen. Op het ogenblik is de ingetreden vorst er de oorzaak van dat het vervoer moeilijkheden heeft, maar op de prijzen is dat niet van invloed, integendeel, de vraag neemt nog steeds toe en als de vorst blijft voortduren moet er op worden gerekend dat het aan bod gaat afnemen. Op de Zeeuwse fruitveilingen is thans reeds een begin gemaakt met de verkoop van de keuken appel Bramley Seedley, afkom stig uit de gascellen van de vei lingkoelhuizen. De voor export geschikte kwaliteiten van dit ras worden naar Eelgië geëxporteerd. De prijs ervan ligt tussen 68 en 75 cent per kg. Dat is hoog in vergelijking met de prijs welke tijdens de pluk in september werd betaald. Toen kregen de kwekers voor dit ras 2025 cent per kg voor de voor export ge schikte kwaliteit. Verder worden ook alle andere appelrassen duur betaald. Zo no- 'erf. de <oede Golden Delicious 7585 cent per kg en de Jona than 6575 cent. Voor Cox's Orange Pippin wordt boven een gulden per kg betaald en de Goudreinette wordt verkocht tus sen 50 en 60 cent per kg. West- Duitsland blijft de belangrijkste afnemer van Nederlandse appe len. AXEL Goed afgelopen. Vrijdagochtend te 8 uur zijn de meikslijter A. H. en zijn zoon aan een zeer ernstig ongeluk ontkomen. Bij het ophalen van melk, reden zij de bij de buurt schap Kijkuit gelegen onbewaak te overweg over op het moment dat een goederentrein van de Nederlandse Spoorwegen nader de. Geen van beiden had de trein zien aankomen noch fluitsigna len gehoord. Het gevolg was dat de door de zoon van de heer H. bestuurde melkwagen dcor de dieselloco motief werd gegrepen en enkele meters meegesleurd. Het was een groot geluk dat de diesel-locomotief met matige snelheid reed, waardoor de goe derentrein spoedig tot stilstand kwam. Hoewel de bestelauto zeer zwaar beschadigd werd, kwamen de heer H. en zijn zoon met de schrik vrij. De diesellocomotief werd bij de botsing zó zwaar beschadigd, dat zij door een andere diesel locomotief moest worden vervan gen. Tot 10 uur was het verkeer over deze overweg gestremd. SLUISKIL. Ballon neergedaald. De op ronde zijnde besteller der P. T. T. de heer C Kuzee, Keek gisterochtend ietwat raar, toen hij een grote vreemdsoorti ge ballon naar beneden zag dwar relen. Het gebeurde aan de oostzijde van het kanaal, 500 m. ten noor den van de minister Lelybrug Hij kwam in het kanaal terecht en waaide naar de andere kant. Vermoedend een pracht van een nylon-vondst te zullen hebben, liep de P. T. T.-man wat hij kon. doch de samenstelling van de bal lon voldeed in de verste verte niet aan zijn verwachtingen en betrof een omhulsel van een zeer elastisch soort rubber. Onderaan de inmiddels leegge lopen ballon bevond zich een blad waarop een viertal driehoek, vormige ailuminium plaatjes waren bevestigd. Het waren deze gegevens waarover de heet Kuzee zich te lefonisch met het K. N. M. I. in verbinding stelde, doch men deelde hem mede dat de ballon niet van een weerkundig insti tuut afkomstig was. Naar alle waarschijnlijkheid betrof het hier een radarverklikker, die van een binnen- of buitenlandse militaire basis is opgelaten voor proef- doeleinden. IJZENDIJKE- „Flandria" voor de micro foon. Maandag a.s. zullen de lief hebbers van accordeonmuziek weer de bekende accordeonver eniging „Flandria" uit IJzendijke in hun huiskamer kunnen beluis teren en wel om 18.35 uur in het A.V.R.O.-programma „Van, voor en door amateurs". Het programma ziet er als volgt uit: Einzug der Gladiatoren, mars; Overture ,.Im weiszen Rössl"; Ftorenade Napoiitaine; Wiener Bürger" en Madeln aus Spanien". Naar dienstplichtverkorting in Denemarken De Deense regering en opposi tieleiders hebben donderdag de nieuwe defensievoorstellen goed gekeurd, waarbij o.a. de dienst plicht van zestien tot twaalf maanden wordt ingekort. Het parlement zal het wetsvoorstel vermoedelijk eerdaags bekrachti gen. De sterkte van het Deense leger wordt aangepast aan de eisen van de NAVO door geregel de recrutering, welke men met hogere soldij bovendien tracht te stimuleren. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 17 JANUARI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Viering H. Avond maal: 2.30 uur Viering H. A.; Dankzegging Vic. S. den Blaau- wen. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Voorber. H. A.) Hontenisse: 10 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst, Hulst: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen, van Axel. Philippine: 2 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. E. StPrn. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. N. Cupé- do (Voorber. H. A.); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (.Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. ri. Vlugt (Bed. H. Avondmaal); 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. A. en Dankz.) Gebouw „De Schakel": 10 uur Vic. G. P. Post. Gebouw „Tuinpad": 10.45 uur: Jeugdkerk. Zaamslag: 9.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen (Bed. H. A.) 2.30 uur Ds. J. Seholten van Ter neuzen (Voortz. H. A. en Dank zegging. Verenigingsgebouw: 9.30 uur: Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. R. Bakker, van Doorn. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. C. Byl. Terneuzen: 10.30 uur Ds. Krijten- burg, van Zaamslag; 4.30 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur ds. Aangeenbrug. OUD-GEUEF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOM S-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H, Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uui\ 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG-16 JANUARI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 17 JANUARI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke; 6.30 u. Ds. M. de Jong, van Groede. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur Eerw. heer H. Reiziger (Pastoraal mede werker te Utrecht.) Nieuwvliet: 10 u. Ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tjjmstra. Schoondijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bev. ambtsdragers.) Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. (Bed. H. Doop.) St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur Ds. C. van Evert. (Bev. ambtsdragers.) Zuidzande: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. WOENSDAG 20 JANUARI. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.; Slachtoffers van aardbeving in nieuwe moeilijkheden Ongeveer tienduizend dakloze slachtoffers van een aardbeving zijn in de nacht van donderdag op vrijdag van de buitenwereld afgesloten doordat om hun ten tenkampen in de bergen bij Sessa Aurunca ten noorden van Napels een dik pak sneeuw lag. De mensen waren niet alleen van voedsel maar ook van elek triciteit verstoken. Vijf uur lang hebben de poli tie, het Rode Kruis en vrijwilli gers gewerkt aan vrijmaking van een aanvoerweg naar de kampen. De daklozen zijn voor het grootste deel inwoners van de dorpen Sessa Aurunca, Rocca- monfina, Teano Tavola en Ga- rofali waar vier dagen lang aardschokken zijn gevoeld. Door de sneeuwval hebben de beschadigde huizen in de dor pen nog meer schade opgelopen. (Adv.) Dames! Vooral nü Hamea-Gelei voor Uw handen ZATERDAG 16 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Animeermeisjes". Concertgebouw, 8 u.: „Aii Baba en de 40 rovers". Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Ria Bravo". HOEK: Gemeentelijke Gehoor zaal, 7.30 uur: Cabaretavond Hoekse besturenbond. ZONDAG 17 JANUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Ali Baba en de 40 rovers"; 4% en 8 uur: „Ani meermeisjes". Concertgebouw, 8 uur: „Ali Baba en de 40 rovers". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Z.V.U., Cabaret Tingel-Tangel met „Lood om oud ijzer". DER UIT! De Here nu zeide tot Abram: „Ga gij uit uw land en uit uwe maagschap en uit uws vaders huis." Genesis 12 1. (Uit: „De Stem achter U.") Daar trekken uit Haran een man en een vrouw. Op hun oude dag (de man is 75 jaar) zijn deze mensen nog volkomen op drift geraakt. Plotseling is het hun aangezegd: dat ze d'r uit moes ten. „D'r". Daar zit wat in die twee letters. Dat is eigenlijk al les, waar een mens nu juist niet uit wil. Je land, je familie, je huis. Dat zijn ook geweldige din gen. Dat zijn de drie grote mach ten, die beschermend om ons leven staan, waarachter en waar onder we wegschuilen tegen 's werelds donderslag. Dat zijn de bronnen, waaruit we onze bes te levenssappen zuigen. Als je land weg is, je gezin weg is, je huis weg is, dan is im mers alles weg. Dan ben je van de dukdalven, waaraan je leven verankerd was, losgeslagen. Dan word je een stuk wrakhout, her en der gegooid op de grote levenszee. Dan raak je op drift. Dan word je .een zwerver. Dit is alles heel erg. Het ergste van alles is echter, dat Gód dit doet. Gód jaagt Abram d'r uit. De Hére zeide tot Abram: „Ga uit." Het blijkt hier dan wel, dat God tegen Zijn kinderen soms harde dingen zegt. Dingen, die zwaar zijn om te dragen en moei lijk om te verstaan. Tegen mil joenen mensen heeft Hij in deze jaren gezegd: „Abrsm, ga d'r uit." Ga uit je rijkdom, ga. uit je geluk. Je geluk met je man, je geluk met je kinderen. Je jong geluk, je oud geluk. Ach, het is alles even moeilijk." „O, God, ik wil riiet! Moet ik dat loslaten? Kom ik nooit weer in mijn huis, bij mijn man. bij mijn kinderen, bij mijn geluk terug?' We begrijpen het niet. Zou Abram het begrepen hebben? Hij heeft er niets van begrepen. Het heeft die dagen als lood op zijn ziel gelegen. Ik denk dat hij het reusachtig moeilijk had, toen de kennisen uit Haran hem voor het laatst de hand kwamen druk ken, toen zijn beste vrienden hun hoofd schudden: Man, man. wat ga je nu beginnen! En tóch. Hij dóét het! Hoe is dat ter wereld mogelijk? de iets lagere koersen van don derdag, op het goede pad terug en boekten koerswinsten van 1 tot 4 punten. Van Ommeren was zelfs op 169 circa 5 punten hoger. Ook hier was de handel kalm. In de cultuursector be stond enige belangstelling' voor certificaten Deli die opnieuw vast in de markt lagen. Ook in HVA's ging het een en ander om waardoor dit fonds een koerswinst van circa 2 punten bereikte. Staatsfondsen prak tisch onveranderd. In de lokale sector werden aandelen Walvischvaart in een zeer ruime open hoek levendig verhandeld tegen oplopende koersen. Na een opening op 125, tegen donderdag als slotprijs 124%, steeg de koers gedurende het verdere beursverloop tot 129. De aankopen waren hoofd zakelijk het gevolg van geruch ten over een dividendverhoging van deze maatschappij. Aan delen Tricotbest kregen een hogere adviesprijs op de divi dendverhoging van 5 tot 6 pet. Converteerbare obligaties en nieuwe aandelen Hooimeijer werden hoger geadviseerd. Ook Hoogovens werd niet onbelang rijk hoger geadviseerd evenals Verenigde Machines. Dit laatste fonds ligt de laatste dagen bij grote omzetten zeer vast in de markt. Prolongatie 3% pet.' VASTE MARKT De laatste beursöag van deze week bracht, na een grillig koersverloop gedurende de vo rige dagen, een vaste stemming vooral voor de internationale waarden. Het hoogste niveau van de morgenuren kon in de officiële beurs echter niet be reikt worden, doch ten opzichte van donderdag, konden flmke koerswinsten worden geboekt. Dit was dan de beloning voor de krachtige tegenstand die de beurs deze week heeft geboden aan de lagere slotkoersen uit New York. Aan de dagenlange lager afkomende koersen uit Wallstreet kwam donderdag een einde. Er trad in New York een flink herstel in, omdat men van mening was dat een eventuele discontoverhoging reeds in de koersen - was verdisconteerd. Nabeurs werd bekend dat het disconto onveranderd op 4 pet werd gehandhaafd. Door de betere tendentie in Wallstreet werd Amsterdam gestimuleerd. Deze ruggesteun bracht onmid dellijk hogere koersen. De han del was gistermiddag gering, mede in verband met het nade rend weekeinde. AKU's openden op 524, daalden tot 522' -• doch verlieten de markt op circa 526' 3, tegen donderdag als slot prijs 510%. De rayonaandelen genoten wederom belangstelling uit Duitsland terwijl het publiek tot aankopen overging. Aan delen Philips daalden na 805 tot 802 en gingen de markt uit op circa 805. De koerswinst be droeg vergeleken bij de slot- koers van de vorige dag circa 13 punten. Unilevers verloren op 789 enig terrein bij de opening van 791 doch haalden dit spoe dig weer in en sloten op circa 794. Hierdoor werd een koers winst bereikt van circa 8 pet. Kon. Olies 2 gulden hoger op 168,60 en boven pariteit 'New York. Nationale Handelsbanken rond de vorige slotprijs bij een minimale affaire. De scheepvaarten keerden, na BEURSINDICES 13/1 14/1 15/1 Int. concerns 525.25 524.00 531.89 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 263.12 263.91 266.23 177.07 175.97 178.38 191.26 192.73 102.89 158.16 158.93 159.51 360.04 359.71 364.32 NABEL'RSKOERSEN. A.K.U.: 525526% 5101 526% (525%) Kon. Olie: i68.00--168.90 slot 168.70 (168.50) Philips: 802—804 slot 803% (804%) Unilver; 791—793 slot 792% (791%)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2