RADIO V TELEVISIE van Oostburg Vrijdag 15 januari 196(1 Vrijdag 15 januari mO DE VRIJE Z E E U \vi Pagina 7 Gemeenteraad van Terneuzen GROOT GEVAAR VOOR ENGELS DORP AFGEWEND natuurreservaat an mevr. C. Datthijn—Cop- ens en mej. S. Versprille zal Duwgroncl worden verkocht. Over het voorstel van B. W. lm tot verkoop van grond aan |e Jan Steen- en Paulus Pot- irstraat over te gaan aan de lebr. v. d. Poel N V. te Temen- En ontstond een levendige dis- issie. De heer Barendregt wees er p, dat B. W. zelfs nog een alf jaar geleden er niet voor telden grond in optie te geven t hier wordt zelfs een jaar ptie verleend. Wanneer aannemers uit Oost- urg op de hoogte zouden zijn tweest. dat er gronden in ttie konden worden verkregen )u hiervan zeker gebruik zijn tmaakt. Wethouder Geuze antwoordde, it B. W. nochtans geen torstander zijn van gronden in otie te geven, maar er toe over ilden gaan in verband met de rij geringe bouwactiviteit in de imeente. Besloten werd be- telde grond te verkopen, zon- ;r optie. Terugkomende op het reeds oeger genomen raadsbesiuit lerd thans besloten de verlruur an het pand. wat in gebruik is Is Beschuttende Werkplaats en blegen is aan de Schouwburg- 'raat 2 ingaande 1 januari 19ti0 verhuren aan de Stichting |eschutiende Werkplaats en de ■rkoop van de inventaris even- fens in te doen gaan op ge- pemde datum. Tijdens de rondvraag infor- leerde de heer De Coens er aar of de eigenaar van de ■ond achter de Mr. Risseeuw- raat nog heeft gereageerd op ït schrijven van de gemeente, aarin de voorgestelde aan- lopprijs. die de eigenaar ver- ngae, door de gemeente werd 'gewezen. De voorzitter antwoordde ont- -nnend. De heer De Ccene bnd het een zwijnetroep, zoals b bedoelde grond er bij ligt. anneer betrokkene niet tot irkoop aan de gemeente wil 'er gaan, zag spreker als enige ogenjkheid, dat de gemeente - bestemming van de grond in it uitbreidingsplan wijzigt, iteindelijk werd besloten be- okkene een termijn te stellen tarin hij zich met de gemeente verbinding kan stellen. De heer Broodman merkte i, dat tijdens de laatste raads- irgadering door B. W. werd eegeoeeld, dat een nabuurge- eente bereid zou zijn haar op- ihter voor Bouw- en Woning- ezicht gedurende enige dagen r week af te staan. Kan al irden meegedeeld welke ge- eente dat is. zo vroeg de heer roodman. Voorzitter zeide, dat isloten is nog eïïtgf; 'tijd te ichten, totdat de nieuwe sta- s van de Centrale "Dienst be nd is. Gedurende deze tijd n afwachten heeft de heer M. Zuijdweg, directeur van Centrale Dienst, zich bereid Irklaard het toezicht in Oost- [rg uit te oefenen. De heer E. Dekken zei, dat er zake de verordening op de |ecariorechten een raadscom- ssie is ingesteld, welke com- issie de ontwerp verordening x onderzoeken, zo nodig wij- ren en aanvullen. Tot nu toe eft betrokkene als lid dier nmissie nog niets vernomen. 3e heer Leenhouts aan wie oudste raadslid en tevens heftigste opposant tegen ontwerp der organisatie van Commissievergadering! en) [s opgedragen, bleek er thans veel voor te voelen als brzitter op te treden, pe heer Barendregt bracht geval Simpelaar over grond de Van Houtestraat aan de le. Deze zou met een her- jwplicht afkomstig van een nilieboedel gaan bouwen. Dit ek niet mogelijk omdat deel- Dbers in deze boedel over de reld verspreid zijn. Aanvan- ijk zou de grondprijs ƒ6,— i. toen 10,en later 12.50. reker vroeg of het niet mo- ijk was in dit speciale geval uitgifteprijs der grond aan houden zoals bij herbouwge- len steeds het geval is ge- sst, dus in casu 6,De .d voelde veel voor deze sug- •tie, waarom dan ook onder Irekking van het raadsbesluit f>r een grondprijs van ƒ12,50 loten werd de grond voor aan Simpelaar te verko- 1. )e heer J. J. Leenhouts in- meerde er naar waar de re ling 1957 blijft, die is reeds anden geleden door de raads- hmissie onderzocht, pe voorzitter zeide, dat ge- ht wordt op de controle van Verificatiebureau, koorts pleitte de heer Leen- lts voor spoedig opknappen i de Sint Bavogang. Door jaring is deze doorgang ge- ente-eigendom geworden, us spreker. yat betreft de kwestie Ber- zei de heer Leenhouts, dat e nu bereid is de sinds Jaren pgende kwestie over de grond de Kroonwijk in de raad, met een commissie uit de d te bespreken. voorzitter zeide terzake de heer Bertou kontakt op hemen. ot slot vroeg de heer Leen- jts of de secretaresse van de Hoekzema nog toegang ft tot het gemeentehuis en. ja, welke consekwenties dit ft voor de gemeente, 'e voorzitter zeide, dat ge- mde secretaresse inderdaad j*ang heeft tot het gemeente maar precies zoals elke ere ingezetene, uiteraard ft dit geen enkele conee- ntie voor de gemeente. Vergadering van vrijdag 11 december 1959. (Vervolg.) p De heer Fün van Draat. Mijnheer de Voorzitter, io gemeente-begroting belangrijk document! In het leven der gemeenten ligt weer voor ons! en daarmede de aftekening van het beleid voor,1 het jaar 1960, zoals het bestuur zich dit voorstelt. De samenstelling is een omvangrijk stuk werk. Waarvoor wij allen die daaraan hebben deel ge-, had. onze waardering niet willen onthouden; de Inhoud uiteraard nog belangrijker heeft onze| Instemming. In deze begroting tekent zich zoals wü dat goeds jaren gewend zijn het beeld af van de Ta de oorlog ontstane situatie: een dynamische tiid. leidende tot een enorm uitgezette overheids taak. zich in bijna even sterke mate openbarend aan de gemeentebesturen als aan de centrale en pi ovinciale overheid. I Voegt men daarbij de omstandigheid, dat de Centrale overheid van de gemeenten verlangde en - -:„u betrekking tot de fi- verlangt. dat deze 'centraal gevoerde] nanciering aanpassengk gemeenten af- xiam ic-i iii6 r conjuctuurpolitiek, terwijl wjj als f. hankelijk zijn van hetgeen het Rijk ons aan mid-, delen beschikbaar wenst te stellen, dan kan ge constateerd worden, dat er gewerkt moet wor- --- ijivuHiu. moeilijke omstandigheden om den onder dikwijls moeilijke enerzijds de plicht te vervullen om het verzor- gingspeil te handhaven of waar nodig op te voeren en anderzijds tal van belangen, welke een bijzonder snelle maatschappij-ontwikkeling nu eenmaal bracht, te behartigen. Het is daarbij te betreuren, dat de tekenen wijzen op een streven naar vertraging der investe ringen en de nieuw-ontworpen regeling inzake de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten op dit punt vermoedelijk geen ruimere mogelijk heden zal gaan bieden. Wanneer de inleiding tot de begroting zegt, dat de aanwijzing als industriekern tengevolge van centrale overheid meer \Tumoedtgheid bu ae klinnen voor noodzakelijke kapitaals" met meer vorken zal kunnen mogen worden^^^^^^^^^^H Bii de vele moeilijkheden waaronder gewerkt scheidene^qmo-memoriepesten doen blijken, dat] ook vooruit gedacht wordt. Wij menen het in onze algemene beschouwingen hierbij te moeten laten: op enkele punten van de ■begroting zal bij de postgewjjze behandeling nadei kunnen worden ingegaan. ni Onze fractie zegt 1' en het gehele College van B en W. voor het komende jaar gaarne een zo gróót mogelijke steun toe bij de veelomvattende taak, welke U wacht. De Voorzitter: In de eerste plaats wil ik mijn dank uitspreken voor de toezending van de algemene beschouwingen, zodat ik voor de beantwoording enigszins georiënteerd was. Ik behoef er niet aan te twijfelen, dat wij hel er allen over eens zqn. dat de toe-land van de financiën der Gemeente deplo rabel is Van de nieuwe financiële verhouding Rijk -Gemeenten is weinig le verwachten. Het is, moeilijk hierover, tenzji met wat bittere humor, nog iets te zeggen. Het is een feit, dat het niet de financiële zelfstandigheid ver gedaan is- De ge meentelijke autonomie, eens één der steunpilaren van ons staatsgebouw, blijkt bij de modernisering daarvan naar de kelder te zijn gegaan, vanwaar izij alleen nog bij feestelijke gelegenhedep te voor schijn "«lïdugehaald om als onderwerp te dienen voor herdenkingstoespraken. Zij is een historische curiositeit geworden. I Dit valt te betreuren, maar wij zullen ons erbij moeten neerleggen. Aan deze zaak zit echter ook een goede zijde. Wij moeten thans met nog meer kracht en volharding vechten voor de uitvoering! van de zaken, welke wij noodzakelijk achten. De financiering ervan zal niet uit eigen middelen kun nen geschieden, zodat wij bij het Rijk moeten aan kloppen om financiële steun van die züd.e. Dit leidt tot spanningen bij het werk, maar kan juist daardoor tot temeer voldoening aanleiding geven. I Teneinde de discussie op gang te brengen wil ik nog ingaan op enige bij de algemene beschouwin gen naar voren gebrachte punten. De heer Henry heeft de nadruk gelegd op de wonin .vvethouw. Het College heeft reeds opdracht kegevi-n om na te gaan of de woningwetwoningen ook bi trokken worden dooi- mensen, waarvoor deze woningen, met. het oog op de inkomensklasse van! de bewoner, gebouwd zijn, en of deze woningen in de toekomst ook bewoond zullen gaan worden door mensen, die er volgens hun inkomensklasse in thuis horen. I Een zeer moeilijk punt is hierbij de stijging van de huren van de laatste jaren. De woningen zijn daardoor voor de lagere inkomens vaak onbereik baar geworden, zodat er mensen in zijn komen wonen, «elke er naar hun inkomen gerekend eigenlijk niet in horen. Wq wachten thans de nieu we Rijksregeling af en hopen, dat deze verbete ring terzake zal brengen Veder hebben èn de heer Henry èn de heer We- tei ings het maalschappljjk werk in hun beschou Wingen betrokken. Het is een feit dat zich op dit gebied een evolutie aan het voltrekken is, waar door het werk zich wijzigt. De gemeentelijke dienst tracht zich hierbij Zoveel mogelijk aan te passen en probeert te voorkomen, dat de zaken alleen maar door een ambtelijke bril bekeken worden. Wij hebben de overtuiging, dat op de juiste wijze gewerkt wordt. Het werk strekt zich niet alleen naar de materiële rijde uit, maar houdt terdege rekening met de sociale kanten van del zaak. Veelal kunnen we meer bereiken met een| warm hart voor de mensen die hulp en leidin nodig hebben dan op andere meer materiële wiize Hierbij valt ook te denken aan de mensen, die ir Terneuzen zijn komen wonen vanuit het platte land, en onder totaal gewijzigde omstandigheden zijn komen te verkeren. De aanwijzing van Terneuzen als kerngemeen te heeft inderdaad verschillende gevolgen, wglke niet alleen betrekking hebben op het industriële1 vlak, doch ook op het z.g. „leefbaarmaken" van de Gemeente. Het is nu wel gebleken, dat wij op diverse terreinen meer gehoor vinden bü het Rijk dan tot nog tot het geval was. Een verlanglijst if terzake incediend. Wij houden gedurig de hand op de pols. In hoeverre aan onze verlangens terzake zal worden tegemoetgekomen moeten wü thans af wachten, t ^.Vn' ervan overtuigd zijn dat het College hier zijn volle aandacht aan besteedt, en gebruik maakt van de mogelijkheden, welke ei- liggen. Met betrekking tot de verbreding van het ka naal kennen wü allen de moeilijkheden, welke hierdoor ontstaan zün. De heer Waverpn heeft reeds naar voren gebracht, dat ons College steeds op de hearings met de Kamerleden te Sluiskil vertegenwoordigd was. Aangedrongen is bü de1 RÜkswaterstaat om de definitieve beheerslün aan te geven. Wegens het ontbreken daarvan kon het uitbreidingsplan Sluiskil nog steeds niet zün defi nitieve vorm verkrügen. Ik hoop dat een en ander zün beslag zal kun nen krügeït aan het eind van de volgende maand. Het ontwerp kan dan in de raad en met de be woners worden besproken. Het spreekt vanzelf, dat niet iedereen tevreden gesteld zal kunnen worden, maai- ik hoop, dat het nodige begrip aan wezig zal zqn. Ten aanzien van de samenwerking in de kanaal- zóne, kan ik U mededelen, dat er op 18 december a.s. voor de tweede maal een vergadering van de commissie samenwerkende gemeenten gehouden zal worden met de Colleges van Burgemeester en Wethouders der vüf kanaalgemeenten, inzake het ontwerp van de gemeenschappelüke regeling van de afvalwaterleiding Sas van GentWesterschel- de. Na die datum zal er wellicht iets meer hier over gezegd kunnen worden. Verder is er de samenwerking in groter ver hand. Het zal u bekend zün, dat er is ingesteld de ontwikkelingscommissie Zeeuwsch-Vlaanderen Vandaag heeft deze commissie vergaderd. In gro te lünen is besproken hoe tewerk zal worden ge gaan. Terzake zullen u waarschünlük binnenkort! de nodige voorstellen bereiken. Ik kan u wel ver tellen, dat er grote eenstemmigheid gebleken is op het punt van de samenwerking en dat men in overkoepelend verband zal moeten komen tot een eensgezinde samenwerking van Zeeuwsch-Vlaan deren. Men was het er over eens, dat men de stem van Zeeuwsch-Vlaanderen niet alleen in Den Haag, doch ook in Middelburg moet laten ho ren, aangezien gebleken is, dat men in Middelburg wel eens meer het oog heeft op het gebied var boven de Schelde dan op wat er beneden ligt. Hef 'nitiatief van de Commissaris der Koningin ont to' aamenstelling van deze streekoommissie te ko men valt dan ook zeer toe te juichen. Inzake de kwestie van de Vrüe Veren heeft d' daartoe met machtiging van de gemeenteraden ir Zeeuwsch-Vlaandren ingestelde commissie zich oj 20 oktober 1959 tot de Minister van Verkeer e: Waterstaat, gewend. Een afschrift van dit schrü ven is toegezonden aan het College van Gedepu teerde Staten van Zeeland, de leden van de Twee de Kamer der Staten Generaal en de leden van dr Provinciale Staten van Zeeland. Er is op gewezen dat als gevolg van de invoering van de tariever het vervoer is teruggelopen op de Westerschelde veren, terwijl hel vervoer van personen op d' andere Zeeuwse veren juist een normale stijgin vertoont. Ook op dit punt is het College op züi qui vive en zal al het mogelük doen om terzake iets te bereiken. Het plan voor het zwembad in de Oesterputter is besproken met de Rijksdienst voor Aanvullende Werken en een desbetreffende commissie van dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Thans ie er een definitief plan uit deze besprekingen voort gekomen. De narigheid hiervan is echter, dat het plan om redenen welke niet te vermijden zür duurder is uitgekomen, dan aanvankelük werd be rekend. Dit duurdere plan zal het wel noodzake ljjk maken, dat een omvangrijk beroep gedaa wordt op de pol, welke per provincie voor derge- lqke zaken beschikbaar is. Hoewel er dus nog de nodige moeilijkheden te overwinnen zün, hopen wij toch, dat in 1960 met het zwembad begonnen zal kunnen worden. Hoe groter de moeilijkheden, des te groter wordt de strijdvaardigheid van ons College. De aanleg van het zwembad is tensslotte ook van belang voor de reeds genopmde leefbaarheid van de Gemeente. De begraafplaats hopen we eveneens spoedig in gebruik te kunnen nemen. De aanbesteding van de aula zal naar wij aannemen in april 1960 kun nen plaats vinden. Ook hier moet nog de vraag gesteld worden: mag de aula gebouwd worden? De sportvelden zullen in 1960 vrijwel alle voor gebruik gereed zün. Met deze sportvelden alleen zün wjj echter er niet. Minstens even belangrijk is de bouw van de zo nodige kleedlokalen. De kwestie van de kleedlokalen is nu juist tot een 'dein drama uitgegroeid. Hier stuiten wij op de neest wonderlijke tegenstellingen. Wat toch is het geval? Het Rijk heeft goedge vonden. dat in D. A. C. W.-verband een groot aan 'al sportvelden wordt aangelegd, waarmede ruim een piiijoen gulden is gemoeid. Toen de Gemeen te een bedrag uitgetrokken had voor kleedloka 'en en een tribune op het, hoofdveld, werd bezwaa gemaakt tegen de betreffende begrotingspost. D- "inanciële toestand van de Gemeente liet dit niet toe. vond men in Den Haag. In het desbetreffend x-lirüven werd echter niet vermeld hoe men dar wel tot realisering van de sportgebouwtjes moest komen. Een en ander zal weer langdurig overleg ver gen met hogere instanties. Het is ondenkbaar, da 5en miljoenen-project onbruikbaar blüft. ligge mkel en alleen omdat een in verhouding klei' tedrag niet uitgegeven- mag worden. Men ka och maar moeilük in wandelcostuum gaan voet rallen. Het College blüft ook' hier niet bq de pakke neerzitten. De moeilijkheden zijn met de spon ommissie besproken. Gebleken, is, d.at het wen selqk is, dat uit de burgerij enig initiatief naa voren komi om tot een oplossing terzake mede werken. Woensdag a.s. zal de spor-tcommissie. on der leiding van de heer Filius, die de buitenland ertoevende voorzitter tijdelijk vervangt, vergade en met de sportverenigingen ter plaatse. Wi. honen, dat hieruit het hiervoren genoemde initia tief voortvloeit. Wat de sporthal betreft, liggen de moeilijkhe den op hetzelfde vlak. Wij achten de bouw van -en sporthal noodzakelük omdat er in de Gemeen e, mede door het ontbreken van gymnastiekloka en, vrüwel geen gelegenheid is om zaalsport Jeoefenen en voor indoortraining. Inzake de nieuwe openbare school zün bespre 'ringen gevoerd met de bouwkundig-inspecteur an het Lager Onderwqs. Medewerking is terzake oegezegd. Een nadere schets wordt nog dit jaar ngezonden. Getracht zal worden zo spoedig mo 'lelijk een aanvaardbare oplossing te vinden. Ten aanzien van de temporisering van de verho ring der zeeweringen, zü medegedeeld, dat ook «ij daarvoor geen rqm kunnen vinden. Veel kun ten wü hieraan niet doen. Dit is tenslotte Rük zaak Wel is het ons onbegrijpelijk, dat, waar n_ 'p watersnood in 1953 het algemeen noodzakelük werd gevonden de dijken op zeer korte termün sorhogeth thans bijna 7 jaar later dit niet zo haast meer schijnt te hebben. Het saneringsplan is een voortdurende zorg van ons College. Ik kan u wel zeggen, dat het niet eenvoudig is, om het bestaande plan le vervan-een Commissie van Advies bestaat, welke tot wat gen door een ander. Wü zün hier druk mee bezig hopen binnen afzienbare tüd met een oplossing komen. Ook de openbare bibliotheek is meermalen een onderwerp van gesprek in het College geweest. Wü blüven de voorkeur geven aan een nieuw ge bouw, doch dit is niet gemakkelqk te verwezen- lüken. Er wordt nu de mogelükheid onderzocht een oplossing te vinden door een bestaand pand te verbouwen tot openbare biblioteek en leeszaal Wü zqn ervan overtuigd, dat aan de huidige ge brekkige huisvesting zo spoedig mogelük een eind; moet komen. De overdracht van de haven schort een beetje Aan de RÜkswaterstaat zün de voorwaarden g< aagd, onder welke de overdracht zou kunne plaats vinden. Antwoord is nog niet binnengekc men. Inmiddels heb ik deze zaak besproken me Hoofdingenieur-Directeur van de Rükswate- staat. Deze deelde mü mede. dat deze overdraci. ■amenhangt met de oprichting van de N. V. Have Terneuzen. De deelname in deze N. V. door d Provincie Zeeland moet door de Kroon goedgc keurd worden. Op het desbetreffende besluit is hc advies gevraagd van het Ministerie van Verkec en Waterstaat. Van die züde waren er enkele op merkingen, welke weer om advies aan ons Colleg zün voorgelegd door Gedeputeerde Staten. Or antwoord is reeds geruime tijd geleden verzonder Na die tüd hebben wü niets meer vernomen. Zodra er punten van enig belang terzake naa voren komen, hetgeen thans helaas nog niet hc geval is, ontmoet het uiteraard geen bezwaa de Havencommissie in tö schakelen. De heer Weterings heeft een uitvoerige be schouwing gegeven over de gemeente-financier Op dit punt zün we het wel eens. Met betrekkin tot de investeringen zullen we de medewet-kin; van Middelburg en Den Haag moeten verkrijgen. De heer Weterings heeft, evenals de heer We. erün, betoogt, dat de burgerq meer in de werk aamheder. en het wel en wee der gemeente be rokken moet worden. In het verleden hebben wi. laar reeds het mogelüke aan gedaan. Het is daar bü gebleken, dat er in Terneuzen weinig belang telling bestaat voor de publieke zaak. Het is du: eenszins de schuld van de gemeenteraad als hier- ver geklaagd wordt. De raad is tenslotte doo; iezelfde burgerü gekozen. Wat hieraan reeds ge- laan is heeft tot nog toe weinig resultaten opge overd. Wü zün evenwel bereid dit nog eens te be ien en houden ons altüd aanbevolen voor aanwq- ngen die ons naar het gestelde doel kunnen lei len. Wij geven er de voorkeur aan niet zelf voor tellen te doen, doch het initiatief uit de burgerij laten voortkomen. Wü vinden het van het rootste belang, dat terzake een comité uit de urgerü gevormd wordt. Een vergelijking met Rotterdam op dit punt kan noeilijk opgaan. Aangezien daar alles na de oorlog pnieuw moest worden opgebouwd, lag de zaak aar veel gemakkelijker. De Rotterdammers heb- jen nu eenmaal altijd veel voor hun eigen stad ;evoeld. Wü blüven hopen, dat er in Terneuzem zij^het ip kleinere schaal, ook eens iets voor elkaar te irengen is. Zoals ik reeds heb gezegd, meent de heer Wete- ings aanmerkingen te moeten maken op de Dienst van Maatschappeiqke Zorg. Ik geloof niet lat dit juist is. Er wordt naar mijn mening verkt zoals dit behoort. Er bestaat een uilsteken- Ie samenwerking tussen de verschillende maat chappqlüke werksters. Het werk wordt niet koud n onhartelqk gedaan en er wordt zeker met alle noden van de mensen rekening gehouden, niet alleen op ambtelüke, doch zeer zeker ook op men- eli.ike wüze. De heer Weterings betreurt het, dat in Terneu zen zo weinig gebeurt op cultureel gebied. Hü moet hierbij wel bedenken, dat wjj hier nu een maai niet de lokaliteiten hebben om tentoonstellin gen e.d. in të"fp' 'houden.'"'Zolang wij deze lokali teiten' ontberen, kunnen wij onmoeelq'k iets begin-] nen. Het is me overigens niet duidelük wat een culturele raad in deze zou kunnen verrichten. De enige „bezienswaardigheid" ter plaatse is het stadhuis, Door de heer Waverün is nog gesproken over het godsdienstonderwüs op de openbare scholen Binnenkort zal hierover gesproken worden met de betreffende instanties. Hierna hopen wü de raad een voorstel te kunnen voorleggen. Tenslotte houd ik me maar verre van het. an dere terrein, dat de heer Waverijn heeft betreden Dc door hem hier uitgesproken hoop ligt wel op en ander terrein, dan waar hij die bü mü veron derstelt. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, het ligt liet in mqn bedoeling in herhaling te treden, na alles wat u zoeven gezegd hebt. Ik zal me dus be- >erken tot een paar punten, n.l. de woningbouw n de maatschappelüke zorg. De heer Henry heeft gesproken over de woning- vetbouw en over de noodzaak van het instellen an een onderzoek naar de inkomensklasse van legenen, die deze woningen gaan bewonen. Zoals; reeds in de memorie van antwoord hebben op emerkt is een onderzoek terzake toegezegd. T.z.t al over de benodigde gegevens kunnen worden eschikt. Of wü hieraan zoveel zullen hebben is! og de vraag. Wü hebben ons bij de bouw van ■oningwetwoningen te houden aan de voorschrif- m van het Rük. Het is niet wel mogelük veel ariatie in deze bouw te verkrügen. In feite zal er lus niet zo heel veel verandering mogelük zün k ben het niet de heer Henry eens, dat er be- aaide mensen wel eens eerder aan de beurt zün 'a'n anderen die op de lüst staan als gegadigde. )it heeft echter niet te betekenen, dat de wonin gen voor die mensen ook niet te duur zouden zün. )e huren van de woningwetwoningen zün hoog n het is nu eenmaal zo, dat bepaalde gegadigden hun beurt voorbü moeten laten gaan. omdat de] luur voor hen niet is op te brengen. Pas-getrouw den komen wel aan de beurt. Dat komt eohteri niet omdat deze het over het algemeen wel kun-| ien betalen, maar omdat zü niet aan een lagere huur gewoon zün en er dus eerder toe over gaan •-en dure woning te nemen. De woningwetwonin-i een zün voor de gemiddelde inkomens, welke in Terneuzen verdiend worden, veel te duur. Door burgemeester en wethouders is herhaalde- lük gepoogd de gemeente, wat de loon-classifica- tie betreft, in een hogere klasse te doen plaatsen maar dit is helaas niet gelukt. De gemiddelde! inkomens-grens zou hierdoor gestegen zün. waar door een hogere huur opgebracht zou kunnen ge worden zün. De heren Henry en Weterings hebben hpiden gesproken over de Dienst van Maatschappelüke] Zorg. De heer Henry heeft gevraagd of het niet nodig is bü de Dienst tot personeelsuitbreiding over te gaan. Dit is misschien in de toekomst wel nodig In dit verband mag ik er wellicht op wüzen, dat er! meer leven geroepen moet worden De maatschappelük werksters doen veel en goed werk en zün zeker tot samenwerking bereid. De heer Henry heeft ook als zün mening uit gesproken, dat de dienst enquêtes moet instellen ?n rapporten uitbrengen. Ik wil er op wijzen, dat men dit ook kan vragen aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De heer Henry: Is dat al eens gebeurd De heer De Vos: Tot nog toe niet. Er bestaan alrijke rapporten. De verschillen zullen plaatse ijk wel niet zo groot zün. Ik weet niet of het wel ■oodzakelijk is om voor ieder geval een eigen apport te hebben. Dit jaar is de Dienst wel heel echt bezet geweest. Door ziekte is slechts het lernoodzakelqkste kunnen geschieden. De direc- -ur en het personeel verdienen dan ook eerder le lof, dat zü met zo weinig mensen de zaak aaiende hebben kunnen houden. De heer Weterings heeft kritiek uitgeoefend j het in bedekte termen en in algemeenheden it is de gemakkelijkste vorm van kritiek. Mer eeft echter meer aan concrete gegevens. Ik '1st niet beter of er was een vruchtbare samen erking tussen de Dienst en de door de heei 'eterings bedoelde instelling. Deze mening wordt ook bevpstigd in het jaar erslag over 1958 van het R.K. Charitatief Cen- um waarin gewag wordt gemaakt van een ruchtbare en aangename samenwerking. Het erwondert me, dat de heer Weterings hiervan iet op de hoogte0 is. Ik raad hem daarom aan 'ch eerst eens in eigen kring te oriënteren. Na rurlijk is het niet altijd even gemakkelijk als ien zich op het standpunt van de heer Wete- ngs stelt, dat men het beter kan. Dat een arab- elijke dienst niet even vruchtbaar zou kunnen .-erken als een particuliere instelling is een ver- uderde opvatting. Ook bü de dienst voor Maat ^happelüke Zorg wordt in alles de mens gezien Ir zün verschillende zaken bij deze Dienst behan 'eld of in behandeling waar geen geldelqke steun te pas komt Zoals ik reeds heb opgemerkt, werkt de com- nissie van advies niet zoals het zou moeten. Ér s te weinig belangstelling. De commissie bestaat tit leden van diverse richtingen. Ook particulie- en hebben daarin zitting. Wanneer er een ver gadering bijeengeroepen wordt is deze meestal verre van volledig. Een beetje meer belangstel ling van die züde zou de Dienst zeker ten goede komen. De Dienst treft dus in deze zeker geen verwüt. Men kan altüd gemakkelijk kritiek uit oefenep. In de afdelingsvergadering heeft de heer Weterings toegezegd een uitvoerig rappor' aan burgemeester en wethouders uit te brengen Het college zal gaarne dit rapport ontvangen. In genoemde vergadering zqn wel concrete feiten door de heer Weterings naar voren gebracht. Ik kan wel mededelen, dat mü na onderzoek niet is] gebleken van feiten, welke niet in orde zouden zijn. Ik wi] hier 'verder thans niet op ingaan maar liever wachten tot het rapport van de heer Weterings binnen is. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, ik wil U dankzeggen voor de uitvoerige beantwoording van de door mij gestelde vragen. Uw opmerking inzake het standpunt van de Ontwikkelingscommissie Zeeuwsch-Vlaanderen met betrekking tot het gedeelte van Zeeland be neden de Westerschelde is mü uit het hart ge grepen. U hebt nog gesproken over de kwestie van de vrije veren. Acht U het niet gewenst om vanuit deze vergadering een noodkreet te laten uitgaan rizake onze wensen op dit gebied aan de Minister en de verschillende Kamerfracties? Met betrekking tot de aanwijzing van Tprneuzen als ontwikkelingskern had ik gaarne gezien, dat U wat uitvoeriger geweest zou zün. U hebt vroe ger wel eens gezegd, dat U van mening was, dat het momenteel niet de beste tjid zou zün voor aan trekking van industrie. Ik geloof, dat de omstan digheden dan gewijzigd zijn. De aanwüzing als kern kan in de komende jaren hierop van grote invloed zün. Ik zou graag zien. dat het college van burge meester en wethouders of een lid daarvan een studie zou maken, speciaal met betrekking tof de soort van industrieën welke zich hier het. beste zouden kunnen vestigen. Er zqn geschoolde arbei-j ders nodig. Dit geldt vooral voor de industrieën, welke ingesteld zijn op export, zoals de chemische en de staalindustrie. Wü moeten in deze geen af wachtende houding aannemen. Wanneer wü weten welke industrieën zich hier kunnen gaan vestigen, kunnen wij bij deze de nodige belang stelling op gaan wekken. Men dient hier een krachtig standpunt in te nemen. Men zal een rap port moeten opstellen en hiermede naar Den Haag trekken. Hel is niet wenselqk, dat men in deze maar wat in de ruimte gaat werken. Het is een feit, dat men een bepaalde industrie niet kan dwingen zich hier te vestigen, maar men zou door het aanvoeren van krachtige argumenten, welke zoals ik reeds zei bestudeerd moeten wor den, veel kunnen bereiken. Dit was het wat ik nog graag van U gehoord zou hebben. Tenslotte nog een, misschien wel wat sarcasti sche vraag. Als industrie-promotor is aangesteld Ir. Den Hollander. Is U iets bekend of deze al enige belangstelling voor Terneuzen getoond heeft en zo ja of deze al iets op het punt van in dustrievestiging bereikt heeft? De heer Jansen verlaat de vergadering. De Voorzitter: Wanneer ik vroeger gezegd heb' te wachten met het aantrekken van industrie, heb ik daarmede bedoeld te wachten tot men ge- eed zou zün met de verbreding van het kanaal. Inmiddels is de aanwüzing gekomen van Terneu-] en als ontwikkelingskern. Een studie als door de heer Henry bedoeld vind ik, persoonlük, te theoretisch. Dit is mün standpunt en de aanwü zing als ontwikkelingskern brengt daarin geen verandering. Het ontmoet münerzijds geen bezwaar, deze zaak eens met enige leden van Uw raad door te nemen. Inzake de soort industrieën, welke zich hier kunnen vestigen, is er een regelmatig contact] met het Ministerie van Economische Zaken. Per- oonlqk geef ik er de voorkeur aan de verschil lende instanties wakker te houden. Ook zie ik iiever, dat alle mogelüke industrieën zich hier kunnen vestigen. Dit mdeten wq aan de indus trieën zelf overlaten. Eerst dan krqgen we een gezonde basis. De heer Henry: PersoonIqk zou ik deze zaak graag in het kader van een commissievergadering! bespreken. De Voorzitter: Hiermede kan ik akkoord gaan Ten aanzien van de werkzaamheden van de pro vinciaal adviseur, Ir. Den Hollander, kan ik U niets mededelen. Het is mq zeer bepaaldelqk niet bekend of deze ook reeds voor Zeeuwsch- Vlaanderen aan het werk is geweest. De heer Henry: Voelt U niets voor de nood kreet inzake de veren? De Voorzitter: Neen. Ik geloof wel. dat hier de aandacht aan besteed is, welke nodig en wen- selük was door de door mij reeds eerder genoem de commissie. De moties, die ingediend zün, zul len naar mqn mening niet zonder meer genegeerd worden. Dat is toch de hoofdzaak. Verschillende Kamerleden zijn hierover benaderd, terwijl de voorzitter van de commissie zelf Kamerlid is. De heer Henry: De vrije veren komen bü de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat naar voren. De Voorzitter: De cijfers van het vervoer heb ben hierbij in ons voordeel gewerkt. De heer Fijn van Draat: Hoe komt men daar aan? De Voorzitter: Dit is onderzocht: De heer Weterings: Ik wil mq graag aansluiten de woorden van de heer Henry. Ook ik geef Je voorkeur aan het maken van een studie. Ik /raag mü af of Ir. Den Hollander niet benaderd noet worden. Ik ben er van overtuigd, dat deze .neer voelt of althans is ingesteld op het gedeelte «•an Zeeland boven de Westerschelde. Het is ver- Ier noodzakelqk. dat wq niet alleen zaken doen net het Departement, doch ook met de indu- .trieën zelf. Populair gezegd: wü moeten de boer op. Men kan met particulieren beter zaken doen Jan met de overheid. Dit gebeurt bü andere gemeenten ook. De Voorzitter: Wq zullen dit bekqken. De heer Weterings: Wat betreft de Culturele Raad. Is het niet mogelük, dat eens bü andere gemeenten wordt geïnformeerd, waar een goed- «verkende Culturele Raad aanwezig is. Een der- gelqke Raad kan de cultuur meer tot het volk orengen en kan ingeschakeld worden bij verschil- •ende kunstmanifestaties. De Voorzitter: Ik heb U reeds gewezen op het gebrek aan ruimte voor het houden van tentoon stellingen. Hieraan zal een Culturele Raad ook niet veel kunnen veranderen. De heer Weterings: Er zijn nog we] andere uitingen van cultuur dan tentoonstellingen. Zq het op bescheiden wüze zou overigens ruimte voor tentoonstellingen beschikbaar kunnen ziin in het gebouw van de P. Z. E. M. en de Waterleiding Maatschappij. De Voorzitter: Wq zullen deze zaak eens nader bekqken. Van hel college moet U terzake ech ter geen voorstel verwachten. Het is beter, dat het initiatief hier niet van het gemeentebestuur uitgaat. Ik voel niets voor geleide cultuur. De .heer De Vos: De heer Weterings heeft dit, naar ik meen, enige jaren geleden ook al eens' aan de orde gesteld. Hü zou toen mensen zoe ken, die in een Culturele Raad zitting zouden kunnen nemen. Is hü daarin niet geslaagd? De heer Weterings: Ik weet niet of ik dit zo positief heb toegezegd. Ik geloof echter, dat hier voor wel mensen te vinden zijn. De Voorzitter: Laat ons dan samen naar cultu rele mensen zoeken. De heer Weterings: Wat betreft mijn kritiek op dc Dienst van Maatschappelüke Zorg, heb ik toegezegd, dat ik een rapport zou indienen. Dit apport is nog in bewerking. Mün kritiek ging meer in de richting van hetgeen door de heer Henry naar voren is gebracht en niet zoals de heer De Vos zich voorstelt. Ik heb mq misschien niet juist uitgedrukt. In ieder geval moet men tot een betere samenwerking komen. Het. is mü bekend, dat er in het genoemde jaarverslag waarderende woorden zijn geuit. Dit betreft neer de financiële regeling, dan de samenwer king. De heer De Vos: Wordt U nu niet een beetje materialistisch? De heer Weterings: De geuite waardering kan nen opvatten als een beleefdheidsfrase, die han delt over een bepaalde samenwerking. Men moet echter deze samenwerking zien in het kader van het maatschappelük werk in al zün facetten. Er is op dit gebied praktisch geen samenwerking. Is er regelmatig contact met de diensten van Ned. Herv. of R. K.-zqde? Wat wordt gedaan aan samenwerking met betrekking tot de jeugd zorg en de zorg voor ouden van dagen en gerepa- orieerden? De nodige contacten zijn er niet. De Voorzitter: Voor zover mq' bekend is het contact nooit afgewezen als het gezocht werd. De heer Weterings: Onze maatschappelijk werksters moeten volledig erkend worden. Als U een concreet feit wilt weten, dan wil ik U wel zeggen, dat er door iemand van de Dienst van Maatschappelijke Zorg enige tqd geleden in een oepaald geval gezegd werd: Uw maatschappelijk werkster kan toch niets klaarmaken. Ik vind het toch wei heel ernstig als zoiets gezegd wordt. De Voorzitter: We zullen deze zaak nader on derzoeken als uw rapport is ingekomen.' De heer De Vos: Het zou mü spüten, dat de waardering, uitgesproken in genoemd jaarverslag alleen maar als een beleefdheidsfrase gezien moet worden. Dan over het gezegde: „Uw maatschappelijk werkster kan toch niets klaarmaken." Hier is mü niets van bekend. Aan de andere kant is het toch ook wel voorgekomen, dat de tevredenheid over de behandeling tot uiting werd gebracht. De heer Weterings weet toch ook wel, dat de mensen, die Maatschappelijke Zorg nodig hebben, niet altijd instaat zün zulke zaken kri tisch te beoordelen. Ik kan U de verzekering geven, dat er ook mensen zijn, die wel eens met klachten komen en zeggen: die maatschappelük werksters van de katholieke instelling doen niets voor je. Als men zoiets gaat aanwakkeren komt men op de verkeerde weg. Men moet trachten vol doende kritisch te blqven. Wanneer er werkelijk ernstige klachten geweest zouden zijn, dan was men zich zeker bü mq komen bekiagen en dit is tot nog toe niet gebeurd. Ik geloof, dat de samenwerking van beide kanten moet komen. Men moet zich daarbü niet op een hoger plan stellen en bq voorbaat zeggen: „Wü kunnen het beter." Men moet trachten te geven en te nemen. Zoiets kan niet van één zijde komen. Een feit is, Jat, wanneer er contact gevraagd wordt, dit door de Dienst nooit wordt afgewezen. De heer Weterings: Het ir. mün bedoeling, dat er een nauwere samenwerking komt tussen de Dienst van Maatschappelüke Zorg en de particu liere instellingen. Men mag elkaar geen afbreuk doen. Het is in het belang van het werk, dat men elkaar zoveel mogelijk dekt. Grieven moeten niet over. de hoofden van de mensen worden uit gevochten. Dit moet onderling worden gëregeld. Nogmaals, samenwerking is dringend noodza kelijk. De heer Waverqn: Mijnheer de Voorzitter, ik prak erover, dat U volgend jaar wegens het be- •eiken van de pensioengerechtigde leeftüd uw ambt hoopt neer te leggen. Ik bedoelde hier mede, dat wü menselüke wezens zün en dat U dat hoopte te beleven. De Voorzitter: Zó had ik het ook opgevat. (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 16 JANUARI HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.10 Gvm.7.20 Gram. '8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor U en uw gezin, praatje; 9.00 Gym. voor de vrouw9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.); 10.00 Tij delijk uitgeschakeld. lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Op reis dcor de wereld, lezing; 10.30 r Gevar. progr.; 11.30 Gram.: 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land en tuinb. meded 12.33 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws.14.10 Voor de jeugd: 14.45 Gram.; 15.05 Vra- eenbeantw.15.20 Gevar. muz. 15.45 De hervorming van de on derneming; 16.00 Kamermuz. 16.40 Boekbespr.17.00 Jazzmuz.; 17.30 Weekjourn.18.00 Nws. en comm.; 18.20 Pianorecital: 18.30 Muz. nws.; 19.00 Act. kunst- progr.19.30 Passepartout, praatje; 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, le zing; 19.55 Deze week. lezing; 20.00 Nws.: 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Wie is het? 21.40 Reis op de plaats, hoorsp.22.10 Gram.; 22.30 Nws.; 22.40 Soc comm.; 22.55 Gevar. muz.; 23.25 Gevar. muz.: 23.25 Lichte muz.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de kind.; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.8.50 Voor de vrouw 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Voor de oudere luisteraars; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Middag klok; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13 00 Nws.; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Nwe gram.; 13.30 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Voor de amateurs14.20 Kunstkron. 14.50 Voor de amateurs; 15.15 Franse les; 15.30 Voor de jeugd: 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Gevar. muz.; 16.50 Sportact.; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journ. weekoverz.; 18.25 Popul. liedjes; 18.45 Vra- genbeantw.19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.25 Memojandum; 19.30 Kamerork. en solist20.20 Lichtbaken; 20.30 Quiz.; 21.10 Pol. praatje; 21.20 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Jong - oud - eeuwig; 23 55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Mars- muz.; 12.30 W rber.; 12.35 Praatje12.45 Koren13.00 Nws.; 13.15 Muz kaleidoscoop 14.30 Journ.; 15.00 Accordeonre cital; 15.15 Operettenfragm.; 15.45 Accordeonrecital16.00 Licihte muz.16.45 Operafragm.; 17.00 Nws.; 17.10 Dagklapper en lit. kalender; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gevar. muz.; 17.45 Engelse les; 18.00 Koor- conc.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.30 Lichte muz.; 20.00 Omr. ork.20.30 Gevar. muz. 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.05—24.00 Gram. Televisieprogramma's NED. T.V.: 17.00 Voor de kind.; 20.00 Journ. en weer- overz.20.20 Drie is te veel klucht, dn de pauze: Jazzmuz.); 21.50 Film. Het dorp Ashby-Parva in Lei- cesterhirc dat 135 bewoners telt, is door het optreden van d'e over heid aan een groot gevaar ont snapt nadat kaliumcyanide. ge- VLAAMS BELG. T.V 12.55— 14.30 Eurovisie; 17.00—18.00 Voor de jeugd19.00 Katholieke uitz. 19.30 Nws.; 19.45 De week in beeld; 20.15 Tekenfilm; 20.25 TV-feuill.20.50 Quizprogr.; 21.30 Autokron.22.00 Newport Jazz festival; 22.20 Nws. noeg om een miljoen mensen te doden, in de hoofdstad terecht was gekomen.. Drie vaten met dodelijke gif waren van een vrachtauto gevallen en openge sprongen, waardoor de vloeistof wegstroomde. De dorpelingen namen de vlucht. Brandweerlie den en politiemannen met gas maskers op maakten de straten schoon. Er was een hele dag nodig om, met behulp van che mici, de straten en velden te des infecteren. De bewoners mogen voorlopig geen pompwater drin« ken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3