Dijkdoorbraak in Amsterdam-Noord Sowjet-strijdkrachten worden verder ingekrompen Bar weer overal HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZEN SCHALEN MESSENBAK ■ERHANGERS [en s dan anders TEMONNAIES tRTEFEUILLES IS DAN ANDERS" PRIJZEN et U beslist enïjjj 8000 personen dakloos 2700 huizen min of meer onder water DE AARDBEVING IN. PERU Chroesjtsjefs rede tot Opperste Soivjet aeoPenl WESTELIJK BERAAD OVER TOPCONFERENTIE i3erdaj? TO Januari ten en soorten 54 ct dezelfde prijs [gestelde prijzen als en direct uitgevoerd, n 10,- franco huis frankerfng bij abonnement: Terneuzen. «vrwteur-Hoofdredacteur x, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 DE VRIJ Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,-per kwartaal; maand ƒ2,-; per week 48 ct Losse nrs per 9 ct VRIJDAG 15 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4883 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, Donderdagochtend om ongeveer 7 uur is in de dijk langs het zijkanaal H, een arm van het Noordzeekanaal, een gat ontstaan waardoor in de loop van enkele uren zóveel water binnenstroomde dat om ongeveer 10 uur het Tuindorp-Oostzaan. een van de noor delijkste gelegen delen van Amsterdam benoorden het II onder water kwam te staan. Te 8 uur was het gat 25 meter, om 9 uur 30 en om 11 uur 70 meter breed. De dijk behoort tot het waterschap Noorder IJpokler en staat onder toezicht van de provinciale water staat. Vrijwel onmiddellijk is men begonnen met pogingen om het afkalven te beperken. Men had daarbij met de moeilijkheid te kampen dat het gat van af het water door de enorme zuiging tot op slechts 100 m. kon worden benaderd. De zuiging is te ver klaren door het feit dat het w a- terverschil tussen het Noordzee- kanaal en het maaiveld van liet ondergelopen terrein 31m. is. Vanuit de Vlothaven, waar een graansilo in aanbouw is, werden donderdagochtend lichters met zand vervoerd. Het werk aan de silo werd terstond stopgezet. De marine-Amsterdam kwam op het bedreigde gebied ongeveer kwart vóór twaalf met 20 vlet ten en 250 man personeel. Het Rampenfonds bood het gebruik aan van 20 andere vletten, die zich in het depót bij Velzen be vinden. De territoriale bevelheb ber stelde rubberboten van de pontonniers ter beschikking. Verder heeft de gemeente Am sterdam een aantal rondvaart boten voor het vervoer over het IJ ingezet. De hulpverlening aan de bevolking staat onder com mando van het hoofd Bescher ming Burgerbevolking, die van uit zijn radiografische comman dopost in de Memlingstraal in Amsterdam-Zuid de actie leidde. TUINDORP OOSTZAAN. Een bijzonder trieste aanblik bood donderdagmorgen Tuindorp Oostzaan. Besneeuwde daken en in de straten hef steeds stijgen de water waarin een krachtige stroom stond. In de eerste ochtenduren was de toestand nog zeer onover zichtelijk. De hulpverlening van de bedreigde bewoners concen treerde zich voornamelijk op de plaats waar de Meteorenweg uit het Tuindorp omhoog komt en overgaat in de Klaprozenweg, De eerste hulp van de buurtbewo ners, later ook van politieperso neel en arbeiders van de scheeps bouwmaatschappij. Enkele platte vrachtwagens door tractoren getrokken reden als eerste het overstroomde Tuin dorp binnen om de bewoners, vooral de ouderen en moeders met kinderen, uit hun woningen te halen. Velen waren reeds door het ijskoude water met in allerijl bijeengegaarde kleding en kost baarheden in de richting van de Klaprozenweg getrokken. Het steeds wassende water noopte de redders zich steeds verder op de Klaprozenweg terug te nekken, \ooral de grotere auto s en vrachtwagens hadden veel last van de wegafrastering tussen rijweg en rijwielpad bij het keren Toen de brandweerploeg van het hoofdpostkantoor arriveerde was haar eerste taak het omhak ken van deze afrastering waar door do boten die per vrachtwa gens werden aangevoerd gemak kelijk konden worden afgeladen. 1. Het Rode Kruis hospitaal schip „J. Henry Dunant" is naar Amsterdam gedirigeerd teneinde zonodig als drijvend hospitaal dienst te doen of eventueel voor evacuatie doeleinden te worden ingezet. 2. De Rode Kruis colonne van de afd. Amsterdam heeft zich belast met de inrichting en de personele bezetting van het evacuatiecentrum in de cantine van de N. D. S. M. (Nend. Droogdok en Scheep vaartmaatschappij 3. Dit evacuatiecentrum kan aan ongeveer 300 personen plaats bieden. Eveneens zal de Rode Kruis colonne Am- Een triest beeld uit Tuindorp/Oostzaan. zoveel mogelijk water uit het Noordzeekanaal te spuien. Dit zal tot gevolg hebben dat het water in het ondergelopen ge bied, als dat de hoogste stand zal hebben bereikt, niet zoals aanvankelijk berekend circa 1,65 m., doch ongeveer 1,50 m. hoog staat. Het waterpeil in het ka naal is dan gedaald tot minus 40 N.A.P. In de eerste uren hoorde men ter plaatse nogal wat opmerkin gen maken dat de hulpverlening niet vlot genoeg georganiseerd was. Het was echter voor alleen die er bij betrokken waren een niet eenvoudige taak om snel en efficiënt rollend en drijvend ma terieel ter plaatse te krijgen. Eer ste hulp hoe klein in omvang ook bleek ook hier weer de beste hulp te zijn. Door het Nederlandsche Roode Kruis zijn naar aanleiding van de dijkdoorbraak in Amsterdam- Noord, waardoor het Tuindorp- Oostzaan onder water kwant te staan de volgende maatregelen getroffen: Tegen 10.30 uur kon op groter schaal de evaeuatie ter hand worden genomen. Met bussen werden de l»ewoners naar het N.D.S.M.-complex gebracht. Zie ken en gehrekkigen werden met ziekenauto's afgevoerd. Tallozen heipende handen hielpen de ge vluchte bewoners over planken uit de bootjes op de wal. Mannen met liesiaarzen droe gen bejaarden, moeders, kleine-, grote kinderen on babies naar de wachtende auto's en bussen. Het Leger des Heils verscheen met een wagen beladen met gamellen hete koffie voor de in drijfnatte kleding verkleumde slachtoffers. Ondanks hun overhaaste vlucht hadden talrijke geëvaoueerden hun huisdieren, meegenomen. Enkele mannen hadden nog kans gezien kippen uit hun hok te halen en met de angstige dieren onder hun armen kwamen zij op d-> Meteorenweg aan. Anderen hadden kanaries in kooitjes mee genomen. In vele boten hielden agenten met portofoons kontakl met de radiowagens van de politie zodat steeds de bussen klaar stonden als dp boten aankwamen om de loensen snel af te voeren. De politie hield de aanvoerwegen naar het bedreigde gebied vrij voor reddingsploegen met hun materieel. De havenmeester van IJmui- en is ertoe overgegaan j ster op aanvraag van het Binnengasthuis en Wilhel- minagasthuis helpsters ter beschikking stellen. 4. Uit het Centraal Rampen- magazijn 's-Gravenhage zijn enige honderden bedden en verdere uitrusting in vracht auto's van de nood-calonne Rode Kruis colonnecorps ge laden, die op verzoek onmid dellijk ter beschikking kun worden gesteld. 5. Aan andere vormen van ma teriële hulpverlening kan op verzoek van Amsterdam se autoriteiten worden vol daan. Het Ned. Roode Kruis heeft donderdagmiddag nog extra 500 dekens, 2.000 paar sokken en kousen en eeen groot aantal lies laarzen ter beschikking gesteld. 8000 PERSONEN DAKLOOS. Volgens een voorlopige schat ting zijn 8000 personen bij de overstroming in de Noorder IJ polder dakloos geworden. In to taal staan 2700 huizen in het oude en nieuwe gedeelte van Tuindorp-Oostzaan min of meer onder water. Het overstroomde gebied is naar ruwe schatting ongeveer 25 km- groot. Dit is door een woordvoerder van de gemeente Amsterdam ten stadhuize meegedeeld na een be spreking van de minister van Verkeer en Waterstaat met de burgemeester en de wethouder voor publieke werken. Naar schatting zal 60 procent van het aantal getroffenen bij familie onderdak vinden, zodat de gemeente voor de taak huis vesting te vinden voor circa 3000 personen. Na overleg met de directeur- generaal voor de scheepvaart is besloten het in de Amsterdamse haven op non-aetief liggende voormalige emigrantenschip, de „Zuiderkruis" onmiddellijk uit te rusten en beschikbaar te stellen voor het opnemen van 750 perso nen. In de twee jeugdherbergen kunnen 350 mensen een tijdelijk verblijf vinden, en het Sint Rosa- complex aan het Hagedoornplein kan worden ingericht voor circa 600 mensen. MEDELEVEN IN SOESTDI.JK. H. M. de Koningin volgt van uur tot uur de gebeurtenissen in de overstroomde polder en laat zich voorlichten over hetgeen vcor de getroffenen wordt ge daan. Zoals bekend bevindt Prins Bernhard zich in Mexico en Prin ses Irene in Zwitserland. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft tezamen met twee zijner ambtenaren en met de wethouder voor publieke wer ken van Amsterdam de breuk in de dijk en haar gevolgen in ogen schouw genomen. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft donderdagmiddag een bezoek gebracht aan het op vangcentrum voor de geëvacueer de bewoners uit Tuindorp-Oost zaan bij de N. D. S. M. BUITENLANDSE HULP AANGEBODEN. Behalve uit Zweden heeft het Nederlandsche Roode Kruis in de loop van de middag ook hulp aangeboden gekregen uit Enge land en Zwitserland. Zowel het Britse Rode Kruis als de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Genève hebben telegrafisch laten weten dat zij bereid zijn desge wenst hulp te verlenen. Het Ned. Roode Kruis heeft echter deze hulp niet hoeven accepteren. SPOORWEGEN GEEN HINDER. De treinenloop wordt door de reddingswerkzaamheden voor 't ondergelopen gebied niet belem merd. De treinen rijden normaal en er zijn geen bussen uitgeval len of extra ingelegd, aldus deeit men van de zijde der Spoor wegen mede. Als gevolg van de aardbeving in het zuiden van Peru zijn er tot dusver 56 doden en njeer dan 200 gewonden. Dit zijn nog niet de definitieve cijfers, want men weet nog niets van enkele dorpen in de omgeving van Arequipa. Deze stad, met zijn 200.000 in woners de tweede in het land, heeft veel schade. De Sowjet-minister-president, Chroesjtsjef, heeft donderdag op een bijeenkomst van de Opper ste Sowjef meegedeeld dat de Sowjet-strijdkrachten met 1.2 miljoen man zullen worden inge krompen, maar genoeg kern- en raketwapens zullen hebben om een eventuele aanvaller van de aardbodem weg te vagen. Hij gaf te verstaan dat hjj dit punt als argument zal gebruiken op de aanstaande topconferentie. Het militaire potentieel van de Sowjet-Unie zal in gpen enkel opzicht worden verzwakt, zei hij. De strijdkrachten zijn voor een groot deel overgegaan op raket kernwapens. Het Sowjetleger heeft thans een grotere vuur kracht dan welk ander leger ooit heeft gehad. De minister-president, die over ontwapening sprak, zei dat de Sowjet-Unie vooraan gaat bij de ontwikkeling en de aanmaak van intercontinentale raketten van elk formaat. De regering stelt voor de strijdkrachten eenzijdig te beper ken. Hij zei dat de Sowjet-Unie in de afgelopen vier jaar haar strijdkrachten reeds had beperkt met 2.140.000 tot 3.623.000 man. De Sowjet-Unie zal niet over gaan tot hervatting van de proe ven als het Westen geen nieuwe kernwapenproeven neemt. Door de toeneming van de kracht van de Sowjet-raketten hebben de Sowjet-Iuchtmacht en marine hun vroegere betekenis verloren. De Sowjet-Unie zal haar kern- en raketwapens blij ven verbeteren totdat ze worden verboden bij een internationale overeenkomst. Uit Moskou wordt gemeld dat aangenomen wordt dat de verzwakking in de Westerse campagne „tot bevrijding van de onvrije volkeren van Oost- Europa" één van de omstandig heden is geweest die de Russen ertoe hebben gebracht met dit plan tot beperking van de strijdkrachten te komen. De door Chroesjtsjef genoem de cijfres zijn de eerste officiële opgaven van de sterkte van de Sowjetstrijdkrachten sedert het begin van de revolutie. T>?. publi- katie thans, na jarenlange ge heimhouding, bewijst dat de Sowjet-deskundigen, evenais hun collega's in het Westen, van oor deel zijn dat het aantal man schappen in het tijdperk van de geleide projectielen niet zo be langrijk meer is. Chroesjtsjefs voorstel is ook bedoeld, zo meent men te Mos kou, om op de topconferentie een verweer te hebben tegen bezwa ren van Westelijke zijde over de sterkte van de Russische strijd krachten in Europa Het afzwaaien van 1.200.000 man, waarschijnlijk in de naaste toekomst, zal ook van grote be tekenis zijn voor de economie van de Sowjet-Unie. In de hoofdstad van de Sow jet-Unie is men voorts van oor deel dat de rede van Chroesjtsjet zeer zal spreken tot de vólken van de Aziatische landen die Chroesjtsjet binnenkort zal be zoeken. In deze landen zal men ongetwijfeld van oordeel zijn dat deze inkrimping zal leiden tot een grotere hulpverlening van de zijde van de Sowjet-Unie. CHROESJTSJEF KONDIGT NIEUW WAPEN AAN. Chroesjtsjef heeft de Opperste Sowjet meegedeeld, dat de Sow jet-Unie een nieuw, onvoorstel baar wapen in voorbereiding heeft. Dit wapen bevindt zich thans nog in de dossiers van de geleerden, aldus Chroesjtsjef. Later is gemeld dal Chroesjtsjef heeft gezegd: „Maar vandaag, kameraden afgevaardigden, kun nen wij u zeggen dat wij een schrikaanjagende bewapening hebben, maar wat gaat komen, wat zoals men zegt nog in de dossiers van de geleerden zit, is onvoorstelbaar". Deze opmerking van Chroesj tsjef werd met een luid applaus beantwoord. REACTIES. In Westduitse regeringskringen werd de bekendmaking van Chroesjtsjef dat de Russische strijdkrachten met 1,2 miljoen man zouden worden verminderd, verwelkomd. Maar men zou er de voorkeur aan geven als deze vermindering tot stand kwam binnen het kader van controleer bare overeenkomsten. In Italiaanse rechtse politieke kringen legt men vooral de na druk op het sensationele kerak- ter van de bekendmaking over nieuwe wapens, welke bekend making de Sowjet-Unie schijnt te willen gebruiken als belang rijke troef op de komende top conferentie. De centrumpartijen zijn terughoudend over de waar de van een eenzijdige en oncon troleerbare ontwapennig, gekop peld aan de bedreiging die de be kendmaking over de produktie van nieuwe wapens met zich meebrengt. totgulA '-V r- ;-v%i •fa De Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, Theodor Oberlander, heeft woensdag op een persconferentie te Bonn ver klaard, dat hij besloten heeft niet af te treden zolang de internatio nale commissie van verzetsstrij ders te Den Haag niet een defini tief oordeel over zijn zaak heeft geveld. Het Japanse kabinet heeft donderdag formeel zijn goed keuring gehecht aan het her ziene veiligheidsverdrag tussen de V.S. en Japan. In de bittere koude waren de bewoners van Tuindorp/Oostzaan gisterochtend verplicht te eva cueren. Een beeld dat herinneringen wakker roept aan de overstromingsramp in 1953. Van Scandinavië tot Noord- Afrika heerste er donderdag bit tere koude, die gepaard ging met zware sneeuwval en krachtige wind. In Italië is een 59-jarige man in de omgeving van Milaan dood gevroren. In de ten noorden van Florence gelegen Toscaanse heu vels moesten politiemannen zich een weg banen door hoog opge taste sneeuw om een van de bui tenwereld afgesneden dorp van levensmiddelen en medicijnen te voorzien. Vele dorpen in de Apenijnen zijn geïsoleerd. In Denemarken zijn twee per sonen de bevriezingsdood gestor ven. IJsbrekers pogen de Deense havens open te houden. Op het eiland Bornholm, in de Oostzee, moest alle weg- en spoorwegverkeer worden gestopt. In Noord-Afrika viel opnieuw sneeuw in delen van Algerië en Tunesië. Een storm met een windsnelheid van ongeveer hon derd kilometer per uur ontwor telde bomen en veroorzaakte ernstige schade aan elektriciteits kabels. In Frankrijk had Parijs zijn koudste dag sinds 1918. met een temperatuur vna 11,3 graden on der nul. In Hongarije sneeuwden vele auto's in aangrenzende districten in, terwijl de treinen veel ver traging ondervonden. De Oostenrijkse wintersport- centra meldden bittere koude en hoge sneeuw. In St.- Moritz, in Zwitserland, werd een temperatuur van 3! graden onder nul geregistreerd. In Zweden werd de sneeuw door de krachtige wind hoog opgejaagd. Tientallen schepen zochten een toevlucht in de havens. In Nederland wordt de noord oostelijke wind krachtiger. Er wordt nog steeds aanhoudende vorst verwacht. In het Kanaal waren de weers omstandigheden bijzonder slecht, liet zicht voor de schepen was slechts gering. Op de Kanaal-eilanden ligt de sneeuw in hoge lagen. De Koninklijke Britse Automo bielclub gaf de waarschuwing: „Ga niet op reis, wanneer het niet dringend noodzakelijk is." Zware sneeuwval ontwrichtte in Polen het verkeer, In een stad kon zelts de tram niet meer rijden. In Warschau leverden sneeuw ploegen een vergeefs gevecht tegen de sneeuw. Uiteindelijk slaagden zij erin enkele weken in het centrum van de stad sneeuwvrij te maken. Het Italiaanse passagiersschip „Christoforo Colombo" liep don derdag de haven van New York met een vertraging van 24 uur binnen, nadat het in de Atlanti sche Oceaan met golven van zes meter hoogte en orkanen te kam pen had gehad. De gezagvoerder verklaarde dat dit de moeilijkste oversteek was geweest, die hij ooit had gemaakt. Het was ook de eerste maal in twee jaar tijds, dat hij niet op tijd zijn bestem ming bereikte. In Zuid-Slavië werden véle wegen door sneeuwjachten on begaanbaar. Te Morska Sobota, in Slovenië, werd een tempera tuur van 27 graden onder nul ge registreerd. in de Adriatische-Zeehavens Split en Sibenik viel voor de eerste maal in verscheidene jaren sneeuw. De treinen in West-Duitsland ondervonden door zware sneeuw val en vorst tot zeven uur ver traging. Tussen Kiel en Lübeck bleven een vierhonderd auto's in de sneeuw steken. Het verkeer op de Donau on dervond last van pakijs. De krachtige wind boven de Noordzee noodzaakte kustvaar ders een toevlucht in de mon ding van de Elbe en in Cuxha- ven te zoeken. In de Deense kustwateren wordt steeds meer drijf ijs gecon stateerd, hetgeen maakte dat een aantal kustvaarders een haven moest binnenlopen. In Denemarken zelf werd het verkeer door ijs en sneeuw ont wricht. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen is donderdag vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten. Frankrijk, West-Duits iand en Engeland van plan zijn midden april bijeen te komen om de Westelijke opvattingen aan- gVmde de topconferentie tussen Oost en West met elkaar in over eenstemming te brengen. De ministers zouden waar schijnlijk in Washington verga deren, maar dit was nog niet definitief besloten. De bijeenkomst vindt midden april plaats omdat dit de minis ters in staat zou stellen verslag uit te brengen over de Westelijke positie aan de Navoraad, die be gin mei in Istanbul bijeenkomt. ENIGE OPKLARINGEN. Een depressie, die over Duits land naar Luxemburg trok. ver oorzaakte ook in ons land lang durige, zij het geen zware sneeuwval. De tussen 7 en 19 uur gemeten hoeveelheden sneeuw bedroegen nergens meer dan 4 centimeter. De noordelijke tot noordooste lijke winden voerden tevens iets minder koude lucht aan, waarin maximumtemperaturen gemeld werden van min I graad langs de kust tot min 4 graden in het oosten van het land. Donderdag avond hield het in het oosten van het land op met sneeuwen, daar begon opnieuw koudere lucht ons land binnen te komen. Van daag zullen de temperaturen dan ook lager zijnde oostelijke wind wordt zwak of matig, en er zul len opklaringen voorkomen. De vorst duurt dus voort. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Lagere temperaturen. Half. tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere overdagtemperatu- ren dan gisteren. ZATERDAG 16 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.12 3.32 Terneuzen 3.47 4.07 Hansweert 4.27 4.47 Walsoorden 4.37 4.57 ZON MAAN op onder op onder Jan. 15 8.43 16.56 18.58 9.04 16 8.42 16.58 20.03 ».34

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1