ting! os wit Pinay afgetreden t Zó weer schoon met Eisenhower over de voorgenomen Russische raketproef De ambtenarensalarissen Protesten tegen anti-semitisme 3 ƒ1.95 Ernstige aardbeving in Peru Bilaterale hulp aan ontwikkelingslanden bepleit WOjENSDAG Gehakt de'TteH^ Kleine Advertenties Baumgartner opvolger van Pinay Vragen aan de minister HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en zonder één vlekje vordt in 't zelfde sop Uur- het fleurigst. 'ilig voor Uu' wasketel Profiteert van ome speciale gehaktdag Lekker kersvers van goede kmaleteil 500 gram S spiriteegeis voor Lekkere DOORRRGKlf RUNDERLAPPEN 500 gr am 5 spiritsegvls voor AXtlSESTRAAT - ÜSLSf. J53t Van 15 regels 1.-ieder» regel meer 20 cent. (Mm> maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer Ter overname asu*gjeib»d«: Huurkoopwoning aan de Willem de Zwijgerlaan. Komt spoedig vrij. Brieven onder No. 945, Bur. vJdblad Te koop: 2 Vaarskalve1 7 maanden. J. FIEBET- Spuidijk 85, Axel. Te koop: Een bruin iedereo Broek, als nieuw, halv» prijs, contant ƒ50. VAN DER BENT-OONKE" te Temeuzen. I Frankering bij abonnement: Terneuze*. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5a—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJ DONDERDAG 14 JANUARI I960 16e Jaargang Nr 4882 Versehflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen Advertentieprijs per mfis 15 et; »Wmuni petf advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur -3 Minister Pinay heeft woens dagmiddag na afloop van een gesprek met president De Gaulle meegedeeld, dat hij zich uit de regering terugtrekt. ,.De omstandigheden maken dat ik uit de regering treed. Ik blijf ter beschikking van het land, omdat ik wil bijdragen tot het succes van het werk dat tot dusver is verricht. Generaal De Gaulle begrijpt mijn beweeg redenen zeer goed. Ik trek me, althans voor het ogenblik, ge heel terug uit het politieke leven. In elk geval blijf ik vast besloten om het herstelwerk dat tot nu toe geschied is, te bevor deren en te vergemakkelijken", zo zei de minister van Finan ciën zeer ontroerd, toen hij het Elysèe verliet, waar hij een onderhoud van een kwartier met het staatshoofd had gehad. Pinay wordt wel de „vader" van de nieuwe frank genoemd en de architect van het econo misch herstel van Frankrijk. Pinay maakte niet duidelijk of hij aftrad dan wel werd ont slagen. In de afgelopen dagen had hij herhaaldelijk verklaard niet te zullen heengaan en dat een eventueel ontslag zou moeten geschieden bij decreet van de president, zoals de grondwet van de vijfde republiek voor schrijft. Politieke waarnemers hadden voorspeld, dat de 68-jarige Pi nay zou weigeren minister van Staat voor de economische coördinatie te worden, welke functie president De Gaulle hem de avond tevoren had aon geboden. Hij was met premier Debré in conflict gekomen over buiten landse en over economische aangelegenheden. Hij had felle kritiek op de regeringspolitiek op economisch gebied, en tegen over de NAVO en de Europese instellingen. Met Antdine Pinay verlaat het symbool van het „liberale kapitalisme" de eerste regering van de vijfde republiek, waar van hij sedert de formatie een jaar geleden deel heeft uitge maakt. „Reformatorisch libera lisme", zo kenschetste hijzelf zijn politiek in een ministeriële verklaring. Met Pinay vertrekt ook een markante orsoonlijkheid uit het Franse politieke leven se dert het einde van de tweede wereldoorlog. Het is een man met een sterk karakter, vast houdend ook als hij eenmaal zijn beslissing genomen heeft en zijn standpunt heeft be paald. Dat verklaart ook zijn heengaan. Begin 1952 verscheen hij op het eerste plan na talrijke crises van de vijfde republiek, die gepaard gingen met econo mische en monetaire moeilijk heden. Voor de gemiddelde Fransman heeft Pinay toen de waarde van de frank hersteld en een jaar van economische ontspanning teweeg gebracht. Uit deze politiek is ook min of meer de nieuwe frank van dit jaar voortgekomen. De 68-jarige Pinay beheerde voor zijn politieke carrière het bedrijf van zijn familie. Vóór de jongste oorlog werd hij onaf hankelijk radicaal afgevaardig de naar de Nationale Vergade ring en vervolgens senaatslid. Na de oorlog vormden de on- afhankelijken en boeren een gematigd rechtse groepering, waarvan hij spoedig een der leiders werd. Enkele malen bekleedde hij ministerportefeuilles in de eco nomische en industriële sector en daarna werd hij premier. Bij tal van gelegenheden heeft hij Frankrijk in het buitenland vertegenwoordigd, in 1955 in de V.N. als minister van Buiten landse Zaken in het kabinet- Faure bij het eerste debat over Algerie. Als overtuigd ..Euro peaan heeft hij deelgenomen aan talloze Europese ministers bijeenkomsten. In 1955 bewerk te hij de terugkeer van koning Mohammed V naar Marokko en de onafhankelijkheid van dat land. In het Algerijnse vraag stuk is Pinay voorstander van de handhaving van de Franse positie in Algerie zonder echter daarbij tot het uiterste te gaan. Vroeger was hij geen Gaullist, maar in 1958 was hij voorstan der van de terugkeer van de generaal. Deze benoemde hem tot minister van Financiën in het eerste kabinet van de vijfde republiek. Woensdagochtend had Debré een onderhoud met het staats hoofd. Na het vertrek van Pinay ontving De Gaulle Wilfrid Baum gartner, de 57-jarige gouverneur van de Bank van Frankrijk, die veelvuldig als Pinays opvolger is genoemd. Wilfrid Baumgartner, de 57- jarige gouverneur van de Bank van Frankrijk, heeft woensdag na een onderhoud van een uur met president De Ganlle bekend gemaakt, dat hij zich bereid had verklaard, Pinay als hoofd van het ministerie van Financiën op te volgen. Hij deed zulks, naar hij zei, „zonder enige vreugde, doch ge leid door plichtsgevoel". „Ik ben steeds van oordeel geweest en ik denk nog. dat voor deze post mensen met po litieke ervaring geschikter zijn. Maar men heeft mij gezegd, dat het ging om het werk van het herstel van onze waardig heid en van onze financiële en monetaire onafhankelijkheid dat met succes door de heer Antoine Pinay is begonnen en waaraan ik alle medewerking heb gegeven te beschermen en voort te zetten. Men heeft mij duidelijk verzekeringen ge geven, met name ten aanzien van de lopende zaken. Binnen de grenzen van mijn krachten maar met geheel mijn hart zal ik er voor ijveren, dat de continuïteit van de Franse politiek op dit gebied wordt verzekerd, in het bewustzijn dat ik in dienst van de republiek vooral op mijn morele energie moet rekenen teneinde demago gische tendenties te overwin nen, van weike zijde die ook komen", zo verklaarde Baum gartner. „Zodra ik mij volgende week zal hebben geïnstalleerd, zal ik mijn gedragslijn preciseren en ik zal dan. denk ik, de gelegen heid hebben om mijn denkbeel den voor de commissie van Fi nanciën van de Nationale Ver gadering uiteen te zetten. Tot dat ogenblik zal ik geen verkla ring afleggen", aldus besloot de nieuwe minister zijn mededeling voor de pers. Wel zei hij nog in antwoord op een vraag dat hij de kabinetsvergadering van he den niet zou bijwonen. De nieuwe Franse minister van Financiën, Wilfrid Baum gartner. behoort tot een beken de Protestantse familie in Oost- Frankrijk. Hij werd op 21 mei 1902 in Parijs geboren als zoon van een vermaard chirurg. In 1925 voltooide hij zijn financiële opleiding. Hij werd hoofd van het kabi net 'van Paul Reynaud, in 1930 minister van Financiën in het kabinet-Tardieu en in 1935 di recteur-generaal van de fondsen van financiën. In augustus 1943 werd hij door de Duitsers ge arresteerd en naar Buchenwald overgebracht. Na zijn terugkeer in 1945 vertegenwoordigde hij zijn land bij vele onderhande lingen en in verscheidene inter nationale organen. In januari 1949, toen Maurice Petsche minister van Financiën was, werd Baumgartner gouver neur van de Bank van Frank- rijk. Baumgartner, een verwoed liefhebber van de tennissport, is groot-officier legioen van eer. Het bureau van de president gaf later een communiqué uit, waarin werd meegedeeld, dat Pinay „ophield de functies van minister van Financiën en van Economische Zaken uit te oefe nen". Dit besluit van De Gaulle, genomen op voorstel van pre mier Debré, was gemotiveerd door redenen betreffende de „interne functionering van de regering".' Generaal De Gaulle had tegenover Pinay uiting gegeven aan zijn „volledige appreciatie" van de resultaten van de poli tiek van een evenwichtige be groting, liberalisatie van de handel en een monetaire stabili teit, die in 1958 was aanvaard om een hechte basis te krijgen voor de economische ontwikke ling en de sociale vooruitgang, en sindsdien toegepast door de regering waarin Pinay minister van Financiën en Economische Zaken was. Volgens hét com muniqué zal deze politiek wor den voortgezet. Eveneens op voorstel van Debré had De Gaulle Baum gartner benoemd als opvolger van Pinay. Intussen had Pinay na een gesprek met premier Debré verklaard, dat hij niet demissio nair was. Hij wachtte op een decreet, waarbij hem ontslag zou worden verleend. Toen hem werd gevraagd naar de moge lijkheid. dat andere ministers ook zullen aftreden, gaf Pina.y de journalisten de raad, dit te vragen aan de betrokkenen. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet het aftreden van andere minis ters wenste. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington gezegd, dat het wel zeer ongewoon zou zijn als de Ver. Staten zouden protes teren tegen het plan van de Rus sen om in het centrale deel van de Stille Oceaan een nieuwe krachtige raket te lanceren. De Ver. Staten hebben immers hetzelfde gedaan en willen het nogmaals doen, aldus Eisenhower. De president verklaarde dat de Ver. Staten altijd het recht heb ben opgeëist om de open zee te gebi uiken voor betrouwbare wetenschappelijke proeven. Ame rika had ook altijd de betrokke nen van te voren van zijn plan nen in kennis gesteld en afdoen de veiligheidsmaatregelen getrof fen. Edens onthullingen. Eisenhower zei op zijn perscon ferentie dat de Ver. Staten nooit het plan hebben gehad om in de oorlog in Indo-China tussenbeide te komen. Oud-premier Eden van Enge land heeft in zijn gedenkschriften verklaard dat hij met succes de plannen van wijlen minister Dul les om in de strijd in Indo-China in te grijpen, had doorkruist. Eden heeft in zijn gedenk schriften ook een memoiandum gepubliceerd, waarin hij als pre mier zijn kabinet meedeelde dat de Amerikanen geen duidelijke voorstellen hadden van de mili taire operaties die zij volgens hem in Indo-China hadden voor gesteld. Eisenhower zei geen comraen- Opperste Sowjet bijeen De vergadering van de Opper ste Sowjet die vandaag in het Kremlin wordt gehouden, zal „van een ongewone belangrijk heid zijn", zo heeft de eerste vice-premier Anastas Mikojan tegenover een Chileense handels delegatie verklaard die een be zoek aan Moskou brengt. ..De gehele wereld zal horen wat wij te zeggen hebben", aldus Mikojan die niet zei waarover gesproken zou worden. In diplo matieke kringen te Moskou neemt men aan, dat de vergade ring gewijd zal zijn aan belang rijke maatregelen op het gebied van de ontwapening. Meer dan 5.000 personen hebben dinsdagavond te Parijs deelgenomen aan een bijeen komst welke was georganiseerd door de internationale bend fegen het anti-semitisme. Onder de sprekers bevond zich Josephi ne Baker die zich met anderen uitsprak voor de vorming van een verenigd front tegen „allen die het menselijk wezen trach ten te bezoedelen". Josephine Baker ts geboren uit een negerin en een Joodse vader. Joodse, protestantse en katholieke gees telijken en politici voerden het woord. Vier kerkelijke leiders hebben in een brief aan de Times krachtig tegen de anti-semiti- sche incidenten geprotesteerd. Het zijn dr. Geoffrey, hoofd van de Anglicaanse kerk. dr. Israël Brodie, opperrabijn van Enge land. RusselShearer modera tor-generaal van de Kerk van Schotland. Zij noemen de anti semitische voorvallen niet alieen een bedreiging van de Joden maai in laatste instantie van de gehele gemeenschap, en zjj eisen dat de christenen openlijk hun sympathie aan hun Joodse medeburgers betuigen en dat krachtige maatregelen worden genomen om di vooroordelen waarvan extremistische aeita- tors van iedere soort misbruik maken, met wortel en al uil te roeien. Volgens het Britse Labour- blad Daily Herald hebben fir ma's in geheel Groot-Brittannië" Duits kantoorpersoneel ontsla gen als repressaille voor de anti- Joodse incidenten in West- Duitsland. Een Loudens waren huis had alle in Duitsland ge maakte goederen uit de étalages verwijderd en orders in Duits land ongedaan gemaakt. Dr. Christian'Heubener. pers attaché van de Westduitse am bassade bevestigde dat nieuws over deze anti-Duitse maatrege len was verstrekt aan Duitse correspondenten op de maande- lijke persconferentie van de ambassade. Hij verklaarde dat de ambassade een lijst van alle ondernemingen die anti-Duitse maatregelen hadden genomen, had opgesteld en met een ver slag naar de Westduitse rege ring gezonden. Intussen zijn opnieuw haken kruisen en anti-Joodse leuzen aangetroffen in Lecce, Ferrara, Chiavari en Florence. In de laatste stad werden drie jonge lieden gearresteerd toen zij be zig waren hakenkruisen op mu ren te schilderen. Ook in Nieuw- Zeeland zijn hakenkruisen op muren gekalkt. In Bari (Italië) heeft een dagblad een anonie me brief ontvangen waarin met opblazen van het gebouw werd gedreigd indien het blad niet zou ophouden met zijn anti nazi campagne. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Joodse congres een brief gezonden waarin hij verklaart dat men het virus van de onverdraagzaamheid zich geen centimeter meer kan laten verspreiden omdat het een be dreiging vormt voor de vrijheid en de eerbied voor de mens in de gehele wereld. Dit nummer pagina's. bestaat uil Het Tweede Kamerlid de heer J. Blom (PvdA) heeft aan de minister van Binnenlandse Za ken de volgende schriftelijke vra gen gesteld. Heeft de minister kennis ge nomen van de mededelingen, ge daan door de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer Roolvlnk. in een vraaggesprek voor de N.C.R.V.- televisie op vrijdag 8 januari j.l. waarin werd gezegd, dat onge veer 1.2 miljoen werknemers op een totaal van 3.5 miljoen (waar van 3 miljoen vallende onder collectieve contracten) een loons verhoging hebben geïncasseerd als gevolg van de herziening van een aantal collectieve arbeids overeenkomsten Zo ja, is de minister dan niet van oordeel, gezien deze ontwik keling der z.g. vrijere loonvor ming, dat de ambtenaren, waar voor, ondanks herhaalde bespre kingen in het georganiseerd overleg welke reeds maandpn slepende zijn nog steeds niet een redelijke en hoogst noodza kelijke salarisherziening heeit kunnen plaatsvinden, achterop zijn geraakt en daarmee de dupe zijn geworden van de nieuwe loonpolitiek? Is de minister niet tevens van oordeel, dat zijn op 16 juli 1959 aan de Tweede Kamer gegeven uiteenzetting: ..Gevraagd is: Wat betekent nu dat woord „trend" precies en wat betekent het „tot richtsnoer nemen van die trend"? Betekent dit. inder daad, dat het overheidspersoneel altijd achteraan zal komenmoet men eerst de gehele eerste fase van de ontwikkeling hebben ge- bad en zal dan pas voor het over heidspersoneel iets kunnen wor den gedaan? Bepaald niet. me neer de voorzitter. Wat die trend zelf betreft, zie ik het niet econoom en statisticus zijn de ongeveer als volgt: Die trend is nu niet per se het ge middelde, maar die trend is voor mij een thermometer, waarvan ik de welvaartspqsitie van ieder een. die werknemer is. aflees. Reeds vrij snel naar mijn op vatting zeer snel zal het. 'na dat de eerste collectie\ e arbeids overeenkomsten zullen ziin her zien ten gevolge van d" vrijere loonvorming, mogelijk zijn. die trend te bepalen", onvervuld is gebleven en dat met name aan het slot van deze uiteenzetting gedane belofte niet is verwezen lijkt. Wil de minister de daaruit voortvloeiende consequenties aanvaarden en is hij voornemens te bevorderen, dat op zeer korte termijn de salarissen van het personeel in dienst der overheid uiteraard nadat het georgani seerd overleg geraadpleegd zal zijn zullen worden verhoogd en derhalve zal worden afgezien van het voornemen om zoals uit publikaties over het gevoerde overleg is bekend geworden eerst in maart of daaromtrent nadere besprekingen met de ambtenarenorganisaties te voe ren. Is de minister voorts bereid mee te delen of het plan bestaat ook van overheidswege gepen sioneerden in deze welvaarts- verruiming te doen delen. taar te willen leveren op de ge denkschriften van anderen. Maar, zo merkte hij lachend op, af en toe zijn deze wel eens een beetje uitdagend. Hij zei dat men niet moest ver geten dat Dulles een zeer krach tig man geweest is. Dulles kon het in gesprekken zeer goed hebben over mogelijkheden, die door zijn gesprekpartners wel licht gehouden werden voor voor stellen wat zij toch volstrekt niet waren. De verhouding tussen de Ver. Staten en 'Rusland. De Amerikaanse president ver klaarde op zijn persconferentie dat hij vrij van elk minderwaar digheidsgevoelen met Chroesj- tsjef op de topconferentie zal gaan praten. Hij gaf dit ten ant woord op een vraag van een journalist die commentaar wilde hebben op de stelling van de cri tici van het Amerikaanse defen siebeleid, dat Eisenhower bij de onderhandelingen met de Russen in een nadelige positie zal verke ren, omdat de Ver. Staten pas op de tweede plaats komen op raket gebied. Ik geloof in de kracht van de Ver, Staten, die echter niet is op gebouwd om gebruikt te worden, maar om er zeker van te zijn dat een eventuele vijand de zijne niet zal gebruiken, aldus Eisenhower. Tenminste acht mensen zijn woensdagmorgen omgekomen en zestig gewond door een aard beving, die ernstige schade heeft aangericht in de stad Arequipa in het zuiden van Peru, aldus is op te maken uit de eerste berich ten die in Lima zijn ontvangen. Drie plaatsjes bij Arequipa zijn naar gemeld verwoest. De verbindingen tussen Arequipa en Lima zijn volgens de berichten verbroken. Lima ligt bijna 800 kilometer ten noordwesten van Arequipa. Ook daar is de aard beving gevoeld, maar slechts zwak. Prins Bernhard reikte onderscheiding uit aan Mexicaanse president Prins Bernhard, die een be zoek van tien dagen aan Mexico brengt, heeft dinsdag' president Adolfo Lopez Mateos de versier selen van het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. Hij zei dat de onder scheiding werd verleend ..als be wijs van Nederlands vriend schap voor Mexico". Na de plechtigheid was de Prins gast van de president aan een lunch in diens paleis, eerder op de dag had hij een krans ge legd bij het Mexicaanse onaf- hankeliikheidsmonument. Tn de avond werd een receptie in de Nederlandse- ambassade gehou den. In een rede voor het contact centrum op voorlichtingsgebied heeft dr. M. Weisglas van de stichting vertegenwoordiging van de Nederlandse industrie voor internationale belangen woensdagmiddag in Den Plaag bepleit, dat Nederland op bilate rale basis hulp zal gaan verlenen aan ontwikkelingslanden in Afri ka en in Latijns-Amerika. Dr. Weisglas, die als vertegen woordiger van de Nederlandse industrie in de afgelopen jaren vele reizen naar deze landen heeft gemaakt, zeide dat het voor Nederland een grote good will zou betekenen, wanneer naast de deelname aan multila terale projecten ook zuiver Ne derlandse hulp-aanbiedingen aan bepaalde landen zouden worden gedaan. Dr. Weisglas noemde Surina me de „stepping stone" waar door de Nederlandse industrie zich een plaats op de nieuwe markten in Zuid-Amerika zal kunnen veroveren. Omgekeerd zou Nederland op deze wijze de toegangspoort van vele Zuid- Amerikanen naar Europa kun nen worden. Dr. Weisglas zag daarom in Suriname, met zijn grote natuurlijke rijkdommen, voor de Nederlandse industrie een goede toekomst. Hij keerde zich tegen de neiging van velen om zich alleen in dagen van neergaande conjunctuur tot de nieuwe markten te wenden. „Juist, wanneer het ons econo misch goed gaat hebben wij de kracht om ginds de risico's op ons te nemen, die nu eenmaal nodig zijn wanneer wij er een goede naam willen vestigen. Nu wij enige speling hebben in onze economie moeten wij ons van de mogelijkheden ginds be wust zijn", zo zeide hij. Een welvaartsstijging van enkele procenten in deze gebieden opent volgens hem reeds grote mogelijkheden voor exporteurs. Dr. Weisglas zeide dat zijn stichting in de Nederlandse in dustrie nog vele aarzelingen aantreft wanneer het erom gaat zich in de nieuwe landen te engageren. Velen willen liever dichter bij huis blijven en eerst de nog be staande mogelijkheden op de binnenlandse of de Europese markt benutten. De noodzaak van kredietverlening schrikt veelal nog af. temeer daar er in deze landen vele onstabiele fac toren aanwezig geacht worden. Het zal vaak nodig zijn tot eigen vestigingen ginds over te gaan en daarbij moeten vele moeilijk heden worden ondervonden. Bovendien is de concurrentie op de nieuwe markten groot. In dit verband wees spreker op de sa menwerking van grote Ameri kaanse en Japanse bedrijven in Midden-Amenka. Tegenover al deze moeilijkheden staat vol gens dr. Weisglas evenwel, dat Nederland behoort tot de kleine Europese landen waarmee men in de nieuwe landen graag wil samenwerken. Daarbij heeft Nederland bijvoorbeeld op de Zuidamerikaanse markt reeds veel goodwill verworven door de reizen van Prins Bernhard, door de aanwezigheid van grote Ne derlandse concerns, door de aanwezigheid van Nederlandse kernen en door zijn reputatie als land van waterbouwkundi gen, en van deskundigen op net gebied van veeteelt en cul tures. Sprekende over de steun, die de Nederlandse diplomatieke en consulaire diensten verlenen aan de vertegenwoordigers der industrie, die in deze landen de mogelijkheden komen onderzoe ken. zeide dr. Weisglas, dat de ervaringen van de stichting over liet algemeen bepaald gunstig zijn. Hij pleitte er voor dat met het oog op de ontwikkeling van de Latijns-Amerikaanse markt de studie van het Spaans meer aandacht zal krijgen. Hij vroeg zich zelfs af of het Spaans wel licht op de middelbare scholen niet de plaats van een der an dere moderne talen zal moeten gaan innemen. TOENEMENDE VORST IN EUROPA In geheel Europa zijn woens dag het spoorweg- en wegver keer in he( ongerede geraakt door de toenemende vorst. In Parijs waarschuwde de poli tie de automobilisten, niet te snel te rijden met het oog op de gladde wegen. In Berlijn déden zich in dertig uur tiids 178 ongevallen voor op de gladde wegen. Dertig voet gangers. die door de koude be vangen waren, moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Een sneeuwkleed bedekte Duits land van de Noordzee tot de Al pen. De voornaamste verbindings weg van Rome met de Adriati- sehe kust is door sneeuw ge blokkeerd. In het Zwitserse plaatsje La Brevine was het woensdag der tig graden Celsius onder nul. De treinenloop in Oostenrijk was zeer onregelmatig door de hevige sneeuwval. De treinen tussen Zagreb en Split (Zuid-Slavië) konden door de sneeuw niet verder. De weg n van Zagreb naar de Adriatisehe kust waren onbegaanbaar door een felle sneeuwstorm. Ook in Denemarken ondervond het verkeer vertraging. Een orkaan heeft schade aan gericht in de haven Kafalla in Grieks Macedonië. AANHOUDENDE VORST EN PLAATSELIJK SNEEUW Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Tussen een boven Noorwegen aanwezig hogedrukgebied en een depressiegebied in de Middelland se Zee bleven oostelijke winden koude lucht naar het Noordzee gebied aanvoeren. Woensdag waren in ons land de windkrachten niet groot. De temperaturen bleven de ge hele dag onder het vriespunt, be. reikten maximumwaarden van omstreeks minus 2 graden langs de kust tot minus 10 graden op hei vliegveld Zuid-Limburg. Plaatselijk viel wat sneeuw, maar de hoeveelheden waren klein. Intussen breidde het Noorse hogedrukgebied zich naar het zuidwesten uit, terwijl een fron tenstelsel boven Polen en Oost- Duitsland luchtdrukdalingen en sneeuw bracht. Verwacht wordt dat daardoor bij ons de wind noordoostelijk zal worden en vandaag tot matig of krachtig zal toenemen. Ook bij ons zal er vandaag veel bewolking zijn, waaruit plaatselijk sneeuw vallen zal. Daarbij zal de vorst overdag licht tot matig blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Overwegend matige noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. VRIJDAG 15 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.39 3.14 3.54 4.04 n.m. 2.57 3.32 4.12 -1.22 ZON MAAN op onder op onder Jan. 14 8.43 16.55 17.55 8.29 15 8.43 16.56 18.58 9.04 16 8.42 16.58 20.03 9.34 17 8.41 16.59 21.10 10.02 18 8.40 17.01 22.19 10.27

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1