ssi Binnenlands nieüws Radio en Televisie Maatregelen getroffen in censuur-kwestie RUSSISCHE OLIE Dinsdag irsc Worstdag faE. A.IJsebaert Atlas permanent paraat DISCRIMINATIE VAN PATIËNTEN BIJ G. G. en G. D. HET „HAWK"- PROJECTIEL Cambodja en het communisme Bijzonderheden over Sowjet-raketproeven Met de neus in de hand NEHROE NIET NAAR TSJOU Gemeente Terneazen De Kleinzoon van De Vliegende Hollander H. VAN SEELAND m mm K 208 500 gram VERSE WORST I 1,58 500 gram VET GEZOUTEN SPEK 89 cenl 100 gram% GEBRADEN GEHAKT 48 cent 100 gram BAK BLOEDWORST Volgens Belgisch, recept 20 cent 100 gram HOOFDKAAS 25 cent Zelfbeiieningsslagerij Vlooswijkstraat Mnsdag 12 januari 1960 1 5e jaargang no. 4880 maals waarnemend te Sorong die naa.r moeten worden aange nomen bij hun handelingen slechts 's lands belang op het oog hadden en uitsluitend con- tröle op correspondentie van subversieve personen toelieten, noopte de hoogheid van hun ambt de gouverneur hen. waar het schending van een der grondrechten betrof, schriftelijk van zijn ontevredenheid te doen blijken voor de in 1956 verleen de medewerking aan van het openbaar ministerie uitgegane onwettige maatregelen. De gou verneur heeft daarbij uitgespro ken dat deze ambtenaren, als zijn vertegenwoordigers in hun ambtsressorten, zijn volle ver trouwen blijven genieten. 5. Politie- en P.T.T.-ambte- naren waarvan gebleken is dat zij in enig opzicht in gebreke zijn gebleven, zal mondeling de ernst der tekortkomingen en de ernst der kwestie zelve voor ogen worden gehouden, met duidelijke waarschuwing dat geen enkele schending der grondrechten en ambtelijke voorschriften zal worden geduld, 6. De gouverneur zal in een algemeen rondschrijven aan denten van West Nieuw-Guinea i alle diensten de ernst van de en Hollandia de laatste toen- feiten, zoals deze zich in het verleden hebben voorgedaan, met betrekking tot de onwetti ge toepassing van de briefcen suur, onder het oog brengen, om daarbij tevens de algemene aandacht te vestigen op de noodzaak om juist in een gebied als Nederlands Nieuw-Guinea de hoogste maatstaven van rechts handhaving en onkreukbaar heid aan te leggen. 7. Het uit de publikaties be kende geheime gouvernements- Van officiële zijde is in IIol- „landia bet volgende mdegedeeld: I De gouverneur van Neder- ilands Nieuw-Guinea heeft in de censuurkwestie thans de volgen de maatregelen genomen: 1 De advocaat-generaal mr. W. C. van Beek die reeds in juni met ongevraagd verlof werd ge zonden is thans in zijn ambt door de gouverneur geschorst in afwachting van nader te nemen maatregelen tot zijn ontslag uit 's lands dienst. 2 Aan de parketambtenaar w" Kahle heeft de gouverneur medegedeeld voornemens te zijn hem een ernstige schriftelijke ontevredenheidsbetuiging te ge ven omdat, alhoewel medeweten en opdracht van zijn chef sterk verzachtende omstandigheden zijn, persoonlijk verantwoorde lijkheid voor het aandeel nemen in de flagrante schending van een grondrecht daarmede niet is opgeheven. 3. De parketambtenaren W. Kahle en A. G. C. Winia zullen naar een andere tak van gou vernementsdienst worden over geplaatst. 4. Ten aanzien van de resi- Op de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg in Californië staat dag en nacht een intercontinen tale Atlasraket, met een water stofbom als lading, gereed om in geval van nood gelanceerd te worden. Dit is bekend gemaakt in een Amerikaans nationaal televisieprogramma over de pa raatheid der democratie. De Atlas kan 19 minuten nadat pre sident Eisenhower het bevel ertoe geeft, starten, zo deelde de commentator mede. Een correspondent van de C.B.S. verklaarde dat er zes nieuwe lanceerplaatsen voor rar ketten in aanbouw zijn. Van de proefbasis te Cape Canaveral is voor de vijftiende keer met goed succes een Atlas gelanceerd. De raket kwam pre cies in het aangegeven doelge bied (in de Atlantische Oceaan ter hoogte van het eiland Ascen sion) terecht. Op 4 november j.l. heeft de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Amster dam afwijzend beschikt op een verzoek tot spoedopname van een 3-jarig jongetje in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam, dat 'de behandelende huisarts 's nachts om 5 uur telefonisch indiende. Tevoren had deze huisarts twee particuliere zie kenhuizen gebeld, die echter geen plaats hadden. Dit staat te lezen in een adres, dat een leraar van een Amsterdamse middelbare school thans bij de gemeenteraad heeft ingediend. De G. G. en G. D. weigerde de opneming in het W. G. Met de motivering, •lat de leraar niet bij een zieken fonds is aangesloten en de arts dus moest proberen het patiën tje in een particulier ziekenhuis te laten opnemen. De leraar, vader van het zieke knaapje, wendde zich later schriftelijk tot de directeur van de G. G en G. D. ,,De behan delende arts dient in het alge meen zelf zorg te dragen voer het verkrijgen van plaatsruim te van zijn particuliere patiën ten in particuliere ziekenhui zen", aldus werd hem geant woord. ..Indien de arts geen plaats kan krijgen in een par ticulier ziekenhuis, en opneming geen uitstel gedoogt, dan kan een ingezetene van Amsterdam, die niet bij een ziekenfonds is aangesloten ook in een gemeen telijk ziekenhuis worden opge nomen." „Hieruit blijkt duidelijk", al dus de vader in zijn aders, „dat de leiding van de G. G. en G. D. bepaalt hoe ver de rechten van de ingezetenen zich uitstrek ken." Hij meent dat dit een discriminatie inhoudt van par ticuliere patiënten ten opzichte van een fondspatiënt. Volgens hem moet een ziekenhuis zoals het W.G., dat volledig uit de openbare kas wordt bekostigd en juist daarom de beste outil lage kan en moet hebben, toe gankelijk zijn voor alle ingeze tenen, zonder enig onderscheid en zulks zeker in geval van een spoedopname. „LUCHTSTEUN" VOOR HUWELIJKSBOOTJE. Zes straaljagers van de vlieg basis Twente hebben „lucht steun" verleend aan vaandrig J. W. ter Avest uit Hengelo, die in bet huwelijk trad met zijn stad genote mej. L. Kuiper. Met don derend geweld scheerden de toe stellen over het stadhuis toen oruid en bruidegom naar buiten kwamen. besluit d.d. 7 juli 1956 no. 1/ge- heim, waarbij een bijzonder toe zicht op de voet van de diensten- toezichtordonnantie 1935 werd ingesteld, is bij besluit van de gouverneur van 7 januari 1960 no. 3 ingetrokken. 8. Overeenkomstig de door de commissie van onderzoek ge dane aanbeveling is bepaald dat het parket van de procureur- generaal geen bemoeienis meer zal hebben met de acquisitie van inlichtingen. Aldus de officiële bekendma king in Hollandia. De bouw van een fabriek na bij Eordeaux waar een groep van vijf Europese maatschappijen, waaronder de N.V. Philips, het in de Verenigde Staten ontworpen „Hawk"-projectiel zullen ver vaardigen, is begonnen. De „Hawk"' is reeds in gebruik bij het Amerikaanse leger. Het projectiel kan worden uitgerust met een kernlading. Er kunnen o.m. laagvliegende vliegtuigen mee worden bestreden. De produktie van deze fabriek te Saint Medard Jailes zal in het begin van volgend jaar kunnen beginnen. Behalve N.V. Philips maken Thomson Houston (Frankrijk), Les Ateliers de Construction de Charleroi (België), Telefunken (West-Duitsland) en Finmeccani- ca (Italië) deel uit van de groep die met medewerking van de NAVO tot stand is gekomen. De Cambodjaanse minister president, prins Norodom Siha- noek, heeft in een vraaggesprek met het weekblad ,,Le monde diplomatique" gezegd dat Cam bodja het communisme zal gaan Een Hongaarse sterrenkundi ge, Gyoergy Kulin, heeft ver klaard, dat de komende Russi sche raketproeven in de Stille Oceaan het probleem zullen op lossen van het laten landen van een laboratoriumraket op de maan. Voorts zou men na afloop invoeren indien dat noodzakelijk weten, hoe een raket naar de aarde kan terugkeren en hoe JONGEN DOOR VUURWERK GEWOND. Zondagavond heeft de 12-jarige Louis Molin uit de Ortheliusstr. te Amsterdam-West bij het af steken van een gevonden stuk vuurwerk zodanige brandwon den aan zijn gezicht, aan rechter arm en pols opgelopen, dat hij in het Wilhelminagasthuis moest worden opgenomen. De jongen had het vuurwerk in een kleine metalen buis ge daan. Bij het aansteken ontstond een grote steekvlam. GAS VERSTIKKING. Twee doden. Het alleen wonende bejaarde echtpaar W. van den Herik en J. F. van den Herikvan Es, beiden 75 jaar oud, wonende te Slie- drecht, is door gasverstikking om het leven gekomen. Toen buren van het echtpaar maandagmorgen een sterke gas- lucht roken, gingen zij op onder zoek uit. Zji vonden de man en de vrouw in de huiskamer. Het ongeluk is ontstaan doordat in de keuken de slang van de gaskraan is losgeraakt. Aangenomen wordt dat het echtpaar reeds zondag avond door het gas is bedwelmd. NA ONGEVAL OVERLEDEN. Op de Burgemeester de Raadt- singel te Dordrecht is zatetrdag een verkeersongeval gebeurd, dat een mensenleven heeft gekost. De bestuurder van een bestel auto, de 32-jarige J. v. d. Holst uit Dordrecht, die een fietser pas seerde, bleef om onverklaarbare redenen links aanhouden, zodat hij op het verkeerde gedeelte van de weg terecht kwam. Zijn auto botste met een hevige klap op een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto. De heer Van der H. raakte be kneld en werd ernstig gewond naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht gebracht. Daar is hij later overleden. GLADHEID IN GRONINGEN. Door sneeuwval, dooi in de loop van de nacht van zondag op maandag en opvriezing nader hand waren de wegen in het noor den van het land maandagmor gen vroeg spiegelglad. Het ver keer stagneerde daardoor in ern stige mate. De autobusdiensten van de stad Groningen naar de verschillende plaatsen in het noorden van het land ondervonden ernstige over last. De eerste bussen van nagenoeg alle diensten vielen overal uit. Toen op de meeste hoofdwegen pekel was gestrooid liet men om streeks acht uur voorzichtig de eerste bussen vertrekken. Er ont- Met de helft van zijn neus in de hand vervoegde een inwoner van Kfar Jonah bij Tel Aviv zich aan 't plaat selijke ziekenhuis. Bij een ruzie had iemand hem een stuk van zijn neus afge rukt. Een van de ruziema kers is nu in het zieken huis, de ander is in de ge vangenis. stond echter veel vertraging, van ongeveer gemiddeld een half uur. Op verschillende spiegelgladde weggedeelten kwamen autobus sen stil te staan. Het gemeente vervoerbedrijf had al evenzeer met moeilijkheden te kampen. Er ontstond hier en daar vertra ging door gladheid en door een enorme toeloop van passagiers. Er moesten vele extra bussen worden ingezet. Het treinverkeer in het noorden ondervond weinig last. BRAND IN OSS. In het centrum van Oss is zon dagmiddag in twee houten lood sen brand uitgebroken, waar door een schade van ongeveer twee ton is ontstaan. Het vuur ontstond in een partij houtzaagsel, dat was opgeslagen in een loods, waarin drie kinde ren, resp. van zes, acht en negen jaar, juist tevoren een vuurtje hadden gestookt. Door de biand ging ruim honderd ton zaagsel verloren, bestemd voor de roke rij van de N.V. Hartog's Slage rijen. Tevens ging een grote voor raad uitrustingsstukken, 300 uni formen en een brandweerauto van de bescherming bevolking in vlammen op. Het B.B.-materiaal lag klaar om over de 22 gemeen ten behorende bij de kring Oss, verdeeld te worden. Een en an der was tegen brand verzekerd. De brand werd bestreden dooi de korpsen van Oss, Nistelrode en Schayk en door de regionale brandweer te Oss. is voor handhaving van de neu traliteit, de onafhankelijk en de territoriale onschendbaarheid van het land. De premier, die juist in zijn land is teruggekeerd na een reis naar de Verenigde Arabische Republiek, Zuid-Slavië, India en andere landen, zei dat de be trekkingen tussen Cambodja en zijn buurlanden gevaarlijk zijn. Hij zei te hopen dat de weste lijke vrienden van Thailand en Zuid-Viëtnam, die ook Cam- bodja's vrienden zijn, het de regeringen te Bangkok en Sai gon duidelijk maken dat indien zij Cambodja's neutraliteit niet aanvaarden en de onafhanke lijkheid van het land in gevaar brengen, de Cambodjanen de communistische landen zullen vragen Cambodja communis tisch te maken. Hij zei in Praag en Warschau mensen gesproken te hebben die niets in het communisme zagen, maar het aanvaarden om hun land te beschermen tegen Duitsland. Cambodja zal hetzelfde doen. aldus prins No rodom Sihanoek. Premier Nehroe van India denkt voor het ogenblik niet aan een conferentie met zijn Chinese collega, Tsjou En Lai, doch hij sluit een ontmoeting op een later tijdstip niet uit als men er goede resultaten voor de grensgeschil len tussen China en India van kan verwachten. Nehroe verklaarde dit op een persconferentie in Nieuw-Delhi. Tsjou En Lai heeft hem 2 x uit genodigd voor besprekingen over de grensgeschillen, doch Nehroe meent dat over de Indiase rech ten niet onderhandeld kan wor den, al zou een conferentie na tuurlijk niet geweigerd kunnen worden. De Indiase premier hoopt dat Chroesjtsjef de volgende maand, als hij naar Indonesië gaat, ook India zal bezoeken. India heeft hem uitgenodigd en in een voor lopig antwoord heeft Chroesjt sjef te kennen gegeven dat hij mogelijk zal komen. men Mars en Venus zal kunnen bereiken. Bij een landing op de maan zou, mits deze landing goed ver loopt, het laatste deel van de raket zich openen om een voer tuig op rupsbanden, gevuld met instrumenten en apparaten, naar buiten te laten rijden. Be stuurd vanaf de aarde via de radio, zou het rijdende labora torium zich over 300 km kunnen verplaatsen. Het voertuig zou o.a. met televisiecamera's wor den uitgerust, waarvan de beel den naar de aarde kunnen wor den doorgezonden. Men ver wachtte waardevolle gegevens over de toestand op de maan te verkrijgen, aldus Kulin. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de ESSO NEDERLAND N.V., Benoorden- houtseweg 7, 's-Gravenhage, om vergunning tot oprichting van een benzine- en autogasoliepompin- stallatie door plaatsing van 3 12.00 liter tanks en 1 6000 liter tank voor opslag van respectie velijk benzine-, extra-benzine, autogasolie en mengsmering met bijbehorenle aftappompen op en in het perceel Industrieweg, ka dastraal bekend gemeente Ter- neuzen, sectie M nr. 1329. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op woensdag 27 januari a.s., des namiddags 3 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren WOENSDAG 13 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. en rep.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram. en act.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.); 10.00 Schoolradio); 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Ge- var. progr.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws en tentoon stellingsagenda; 13.20 Lichte mu ziek; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Gram.; 15.00 Voor de kin deren; 17.00 Oude muziek; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Rege ringsuitz.; 18.30 Radio-Voksuni- versiteit; '9.00 Voor de kinderen; 19.10 De toekomst in spiegel schrift, toespraak; 19.25 Vara- varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.20 Een meisje met rood haar, hoorspel; 20.50 La cambiale di matrimonio, opera; 21.45 Pianorecital; 22.20 Keuren en kiezen, comm.; 22.30 Nieuws; 22.40 Orgelspel en zang; 23.00 Tussen mens en nevelvlek, Lezing; 23.15 Jazzmuziek; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radio1?rant; 8.35 Gram.; 9.00 Vier democratische en twee re publikeinse leden van het Ame rikaanse huis van afgevaardig den hebben vorig jaar september een bezoek aan Europa gebracht. Deze commissie heeft nu een verslag gepubliceerd, waarin zij zegt dat de meeste Europese lan den handelsbetrekkingen met de Sowjet-Unie onderhouden en dat zij ongerust is over enkele as pecten van die handel. „In ruil voor landbouwproduc ten betrekt Denemarken olie uit de Sowjet-Unie, die wordt opge slagen in tanks van Amerikaanse oliemaatschappijen, zolat de Sow- jets profiteren van Amerikaanse investeringen", aldus het rap port. Verder wordt gezegd dat een Italiaanse onderneming een grote chemische fabriek in de Sowjet- Unie bouwt en dat een deel van het Italiaanse ruimteprogram door de Sowjet-Unie wordt ge financierd. „Ofschoon deze feiten misschien niet in strijd met de internatio nale afspraken zijn, kunnen zij de Sowjet-Unie slechts verster ken. Het zijn twee voorbeelden van de nieuwe Russische oor logsverklaring aan de vrije we reld", aldus het rapport. Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouwen; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Giam.; 11.15 Pastorale, hoorspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Orgelspel; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 15 jaar geleden, praatje; 13.20 Met Pit op pad, praatje; 13.25 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 15.00 Jeugdconcer;t 15.45 Pianospel; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberich ten; 17.45 Kamermuziek; 18.15 Boekbespreking; 18.30 Leger des Heiis-kwartier; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radio krant; 19.50 Omroeporkest; 20.55 Het evangelie van Thomsa, cau serie; 21.15 Samenzang; 21.45 Afrikaners stellen hun eisen, re portage; 22.00 Gram.; 22.10 Meis jeskoor; 22.30 Nws; 22.40 Zaal- sportuitsl.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuwe gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Lichte muz. (om 12.30 Weerber.); 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Ka- mermuz.; 15.00 Les Adieux (Isa bella), radiofonische opera; 15.50 Viool en piano; 16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Liederen; 16.30 Omroepork.; 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.50 Boekbe spreking; 18.00 Lckenmoraal en filosofie; 18.20 Voor de soldaten: 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Vlaamse liederen; 20.00 Jazzmuz. en comm.; 20.30 Gram.; 21.30 Omroepork.; 22.00 Nieuws: 22.15 Praatje; 22.25 Spaanse folk- loremuziek: 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 Voor de kinde ren, 17.2517.30 Voor de kleu ters. Intern, jeugdjourn. (17.30 17.40)Journ. en weerover.; 20.20 Sportact.20.50 Lichte muz.; 21.35 TV-documentaire; 22.0022.20 Film. VL. BELG. TV: 19.00 Het vrije woord, lekenmoraal en filosofie; 19.30 Nws; 20.00 Rep.; 20.30 Speel film; 22.00 Voor de vrouw; 22.30 Nieuws en journaal. tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning ca degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene, die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schrif telijk bezweren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of In een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 9 januari 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen te open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van GULF OIL (NEDERLAND) N.V., Blaak 32, Rotterdam, om vergunning tol oprichting van een L.P.G. pro- paan-tankstation door plaatsing van een tank met een inhoud van 16.800 liter, op het perceel gele gen te Terneuzen, Axelsestraat, kadastraal bekend gemeente Ter neuzen, sectie E nr. 1523 - 1527. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op woensdag 27 januari a.s., des namiddags 3.3# uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen binnen de gestelde termijn schrif telijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 9 januari 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. De geschiedenis van het redersgeslacht f an der Decken 99 99 door 5) ik Alsjeblieft!Een tekening. denk een soort van platte grond of een kaartEen geze geld document, misschien een contract, of een oorkonde. En dan hier nog twee brievenHet is een vreemde taalKan jij het misschien lezen, Villemont?" De stuurmansleerling nam een zware gele envelop in zijn han den en bekeek die aandachtig. „Het is een taal, die ik niet ken, schipper. Het is geen Engels en ook geen Duits, zoveel weet ik er wel van af. Maar dit moet beslist betekenen„Aan de heer Van der Decken". Dan volgt het adres en de naam van een plaats, die ik niet kan uitsprekenen dan het land van bestemming „Holland". „Wat zeg je daar, Villemot!" Schipper Vernier werd ineens as grauw. Onthutst keek hij de leer ling aan.„De heer.Van der Decken.... in Holland, zeg je!" De schipper haalde eens diep adem en schraapte daarna zenuwachtig zijn keel. „Is dat dan iets bijzonders, schipper?" vroeg Villemot, ter wijl hij le „ouwe" eens aandach- Nadruk verboden. tig opnamKent u die man, misschien?" „Kennen.... nee, dat niet. Ik dacht dat ik vroeger wel eens meer die naam gehoord had.... Maar het kan evengoed verbeel ding zijn geweest." En met deze woorden draaide schipper Ver nier zcih om en begon door het vertrek te lopen, op zoek naar mogelijke andere vondsten De overige drie keken elkander verwonderd aan en bleven hun schipper met hun nieuwsgierige blikken volgen. Deze wandelde schijnbaar rus tig door de kajuit en bleef ten slotte staan bij een breed kozijn onder de ramen, dat blijkbaar ook als zitbank dienst had ge daan en vanwaar een onbelem- derd uitzicht over de wijde Oceaan te genieten viel. Op een gegeven ogenblik bukte Vernier zich en voelde met zijn beide handen aan het hout van het kozijn. Even later klapte hij het zware houten deel omhoog als een deksel en slaakte tetgelijk een kreet van verbazing. „Nee maar!Komen jullie nou es kijken. Deze zitplaats ver bergt een geheime ruimteEn er zit nog wat in óók! Drie ver zegelde kisten!" Meteen schoten de anderen toe en hielpen Vernier de kisten uit hun verborgen schuilhoek tillen. „We zullen ze aan dek zetten en dan in de sloep neerlaten, mannen. Deze papieren zal ik ook meenemen. Zodra we in Frank rijk terug zijn, zal ik de Neder landse consul van de vondsten in kennis stelen en hem laten vra gen of er soms nog nabestaanden zijn van de man die hier ligt Maar we zullen eerst nog een rnodgang door het sihip maken." Toen een half uur later de sloep weer werd teruggeroeid naar de „Liberté", stonden de ge zichten ernstig. Tijdens de rondgang door het wrak had men nog vijf doden ge vonden, alle vijf even verdroogd en geel als de eerste, alle vijf mummies gelijk. Ze waren aan getroffen in de bemanningsver- blijven, liggende in hun kooien en waarschijnlijk allen eenzelfde dood gestorven. Het was een waar dodenschip. Maar, men had ook nog wat anders gevonden. Dat waren een zestal zware leren zwepen, zoals op de plan tages in Amerika werden ge bruikt ten tijde van de slavernij. Niet zonder huiveren keek de jonge stuurmansleerling naar de wrede karwatsen. „Zou dit schip soms een oude slavenhaler geweest zijn, schip per?", vroeg hij. Claude Vernier haalde de schouders op. „flet zou niet on mogelijk zijn. Maar... indien het geen slavenhaler geweest is.... dan werd er hier aan boord blijk baar zwaar gestraft." 'Een uur later was de „Liberté" onder vol tuig weer op weg naar de thuishaven 'in Frankrijk: Le Havre. Toen schipper Vernier begin maart van het jaar 1897 weer voet aan wal zette in zijn geboor teplaats, nam hij direct contact op met de Nederlandse consul, aan wie hij een uitvoerig verslag gaf van alles wat hij had beleefd, gevonden en meegebracht. De consul toonde grote belang stelling voor het geval en beloof de de schipper, dat hij in Neder land zou laten informeren, of er nog familieleden waren van een zekere Van der Decken, die des tijds in het kleine Zeeuws- Vlaamse stadje Terneuzen geleefd moest hebben. De berichten uit Nederland be treffende dat onderzoek, bereik ten schipper Vernier spoediger dan hij had durven hopen. Nog geen maand later bracht de post hem een brief uit het kleine land aan de Noordzee. Die brief was afkomstig van een zekere Henri van der Decken, een Nederlandse reder en in die brief werd schipper Claude Ver nier vriendelijk uitgenodigd om een bezoek te komen brengen aan Terneuzen. Kort daarop begaf de brave zeeman zich op weg naar Neder land. (Wordt vervolgd.) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen te open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van J. MAN- HAVE, Nieuwstraat 30, Terneu zen, om vergunning tot oprich ting van een inrichting tot het bakken van voedings- en genot middelen in oliën of vetten, waar in 3 elektro-motoren met een ge zamenlijk vermogen van 1 pk ge bezigd zullen worden in het per ceel Nieuwstraat 30, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sec tie L, nr. 2135. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op woensdag 27 januari a.s., des namiddags 4 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de open- bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schrif telijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in 'deze gemeente of in een aan grenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 11 januari 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DI2ES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5