MacMillan op reis 25 h Overwinning voor Duitse Rijkspartij Naar verdere prijsverlagingen? De Parijse conferentie Het overleg over staken kernwapenproeven WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN s£- 3 71 ruiten meer PLATTEEUW JE ZAKGELD AK GELD satans „robtrt- t#Z£i HET WEER aterdag 9 januari I960 en zien sveri- als >ruik >2 P B 3 A SZ C 3 O S3 cr v o c «t -- V <5 2 - 9> 5» Jr 3 Xj* 8 LANDEN Ik zou een ondankbare aracht? >oek heb willen leggen, 1 de film te gaan zien ll!l]lll[lllllll!lllllllllll<lil!ll|i|llllll:l|l|i|illlH!llllll|i|||||[|||||||£| TERNEUZEN 5 niii Mil 11 MiiiiiiMi! iiiim i i.i tri i ii 111 i 11 nitii 20 jaar kunnen een spaar- n bij onze bank mét het lie van 10 nen bij onze bank oplopen het gespaarde bedrag, IENLEENBANK :0:| Frankering bij abonnement: Terneuzen. tJirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 cL DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4879 Verschfjni dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. |\E Britse premier McMillan is vertrokken voor een reis van ongeveer een maand naar Afrika. Op zijn reis zal hij een bezoek brengen aan Ghana, Nigeria, Rhodesia, Nyassaland, Basoeto- land Swaziland om aan het einde van zijn reis een kijkje te nemen in Zuid-Afrika. Deze tocht van MacMillan is niets meer dan een oriëntatie reis. Er zullen geen officiële be sprekingen plaatsvinden, doch MacMillan acht deze noodzake lijk teneinde persoonlijk een in druk te krijgen van de moeilijk heden lii deze gebieden. De laatste jaren is Afrika roerig, de volkeren wensen on afhankelijkheid en waar zij deze niet snel genoeg verkrijgen, breken veelal onlusten uit. Ook Engeland heeft in zijn gebieden de "laatste jaren met moeilijk heden te kampen gehad. Ghana werd inmiddels onafhankelijk en Nigeria zal zijn zelfstandig heid in oktober 1960 verkrijgen. Blank verzet In deze landen zal de Britse premier weinig moeilijkheden vinden. Anders ligt het in Rho desia en Kenia. Hier toch vindt men een zeer grote groep blanke kolonisten, die felle tegenstan ders zijn van de onafhankelijk heid van deze gebieden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat bij zo'n onafhankelijkheids verklaring het bestuur groten deels in handen komt van pro minente inheemsen. De kolonis ten, die natuurlijk in aantal een minderheid vormen, verwachten dan dat zij hun bevoorrechte positie van heden zullen gaan verliezen (zie Indonesië) en daarom wensen zij dat deze ge bieden rechtstreeks onder En gels gezag zullen blijven staan. In Ghana en Nigeria lag deze zaak anders, daar was de in vloed van de weinige kolonisten niet zo groot. Aangezien de Brit ten hier hoofdzakelijk met in heemsen te doen hadden, kon de onafhankelijkheid gemakke lijker worden gegeven. De oriëntatiereis van MacMil lan heeft bovendien nog ten doel de mogelijkheden te onder zoeken of de vrije en in de naaste toekomst vrij wordende gebieden geïnteresseerd zijn om in het gemenebest te blijven en lid te blijven van het Sterling- blok, zaken die voor Engeland van het grootste belang zijn. Rhodesia en de Unie Rhodesia levert bovendien nog een andere moeilijkheid op. Dit gebied is gespitst in Noord-Rho- desia en Zuid-Rhodesia. aange sloten bij Nyassaland. Dit laat ste heeft een bevolking van vrij wel uitsluitend inheemsen en hier ligt de situatie dus anders dan in de gebieden waar meer blanken leven. De oriëntatiereis van de Britse premier heeft onder meer tot doel, dat hij zich ook in deze materie kan verdie pen en misschien in staat zal zijn een oplossing te vinden voor het probleem. Tenslotte zal MacMillan Zuid- Afrika bezoeken. Dit land heeft reeds lang zijn onafhankelijk heid en is lid van het gemene best als gelijkwaardige partner van Engeland. De apartheids politiek van de Zuidafrikaanse premier Verwoerd, die een ge lijke status heeft als premier MacMillan, staat vele Engelsen niet aan en daarom is er ook veel oppositie tegen het bezoek van MacMillan aan Zuid-Afrika. Toch wil de Britse premier zijn oriëntatiereis ook tot hier uit strekken om ter plaatse zich te informeren over de moeilijkhe den in dit land met de hoop tot een juist inzicht in deze zo zware materie te komen. Krachtige actie tegen antisemieten? De senaat van Berlijn heeft in samenwerking met de rechte lijke macht een snelle en krach tige actie ondernomen tegen neo-nazisten in deze stad. Ver schillende ultra-rechtse groe peringen werden verboden en bij vele leden werden huiszoe kingen verricht, die interessant materiaal aan het licht brach ten. In West-Duitsland stelt de justitie wel onderzoeken in, maar van een waarlijk krachti ge actie is daar nog niets te be merken. Wel heeft bondskanse lier dr. Adenauer tijdens zijn verjaardagsreceptie krachtige maatregelen aangekondigd, doch iedereen is er van overtuigd, dat deze acties niet lang op zich mogen laten wachten, omdat tot op heden in verschillende steden van West-Duitsland het kladden en plakken van anti- Joodse leuzen nog steeds voort gang vindt. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een groot internationaal georgani seerde antisemistische beweging met centra in West-Duitsland, Zweden en Oostenrijk. Een onderzoek, geschraagd door in ternationale samenwerking, zou zeer nuttig kunnen zijn. (Nadruk verboden.) PRINSES IRENE IN SANKT ANTON AANGEKOMEN. Prinses Irene is zaterdagmid dag in gezelschap van enige vriendinnen in het wintersport centrum Sankt Anton am Arl- berg aangekomen. De prinses heeft haar intrek genomen in het hotel „Post", waar de leden van het Ned. ko ninklijk gezin reeds sedert jaren tot de vaste gasten behoren. In dit hotel verblijft thans ook ex-keizerin Soraya van Perzië. STAATSSECRETARIS MR. BOT NAAR NW-GUINEA, AUSTRALIË EN DE V. S. De Staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandse Za ken, mr. Th. H. Bot, is met het K.L.M.-vliegtuig over de Noord pool naar Biak vertrokken voor een reis naar Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea, naar Canberra en Washington, die in totaal meer dan zes weken zal duren. Frans vissersvaartuig vergaan. Het vissersvaartuig „Edwige" uit de Franse vissersplaats Saint Vaast la Houque op het schier eiland Cotentin is ter hoogte van Cherbourg vergaan, aldus is zon dag uit Cherbourg vernomen. De negen opvarenden worden vermist. Be uiterst rechtse Deutsche Reichs Partei (D.R.P.) in West. Duitsland heeft in het weekeinde een juridische overwinning be haald, doordat bij gerechtelijke uitspraak een verbod van de re gering van de staat Rijnland- Palts om te Kaiserslautern een congres van de D.R.P. te houden, ongedaan werd gemaakt. Met bier en gezang werd deze victorie zaterdagavond gevierd, maar het was toen al te laat om het congres in zijn oorspronkelij ke opzet te laten doorgaan. Adolf von Thadden, eens groepsleider in Hitiers jeugdbeweging en nu lid van het hoofdbestuur van de D.R.P., waarschuwde de .feest vierders, dat er mensen op hen letten, die een einde aan het be staan van hun partij willen ma ken. „Kameraden, ik waarschuw u, dat wij iedereen die maar iets zegt, doet of zelfs maar aanstipt wat de partij schade zou kunnen berokkenen, zullen laten vallen als was hij een hete aardappel", aldus Von Thadden. Het middelpunt van de bijeen komst te Kaiserlautern was de 62-jarige partijleider Wilhelm Meinberg, een voormalig ere-ge- neraal bij de S. S„ die tegenover persvertegenwoordigers o.a. ver klaarde, dat de tegenstanders van Duitsland uit de tweede wereld oorlog niet het morele recht heb ben om 15 jaar na de capitulatie TERNEUZEN De Verenigde Staten en Enge land zullen de Sowjet-Unie wel licht voorstellen, het doen van proeven met kernwapens gedeel telijk te staken en gezamenlijk 'n onderzoek in te stellen naar de wijze waarop ondergrondse kern proeven kunnen worden ontdekt, aldus verluidt in diplomatieke kringen t'e Londen. Amerikaanse functionarissen zouden voor een dergelijke gemeenschappelijk on derzoek voelen. Zoals bekend zijn de besprekin gen te Genève over het staken van de kernproeven, die vijftien maanden geleden begonnen zijn en morgen hervat zullen worden, vastgelopen naar aanleiding van meningsverschillen over het ont dekken van ondergrondse kern explosies. De Amerikanen heb ben materiaal ter tafel ge bracht waaruit zou blijken, dat men gemakkelijker heimelijk on dergrondse proeven kan nemen dan aanvankelijk werd gedacht, doch de Russen hebben deze stelling verworpen. In april j.l. beeft president Eisenhower pre mier Chroesjtsjef voorgesteld °m, als men het niet eens kan v-orden over een algeheel verbod, te beginnen met een verbod op proeven in de dampkring. Een gedeeltelijk verbod zou ook proeven in de stratosfeer en on der water kunnen omvatten, zo- dat alleen ondergrondse proeven er buiten zouden vallen. De conferentie, die op 18 dec. werd verdaagd, wordt morgen in een zeer gespannen atmosfeer hervat, voornamelijk als gevolg van dé verklaring van president Eisenhower, dat de Verenigde Staten zich vrij achten de proe ven met kernwapens te hervat ten, na eerst hiervan de andere mogendheden in kennis te heb ben gesteld. De Amerikaanse afgevaardig de naar de conferentie, James Wadsworth, verklaarde bij zijn aankomst te Genève, dat de ver klaring van Eisenhower geen verandering in het Amerikaanse standpunt betekent, maar hij achtte het mogelijk dat er nu wat meer vaart in het overleg zal komen. Engeland en de Sowjet-Unie hebben laten weten, dat zij de kernproeven niet zullen hervat ten, zolang de conferentie voort duurt. De Russische raketproeven. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Defensie zijn in het deel van de Stille Oceaan waar de Russen raketproeven zullen nemen, Rus sische koopvaardijschepen waar genomen, die „aanzienlijke hoe veelheden elektronische uitrus ting" aan boord hebben. De sche pen kruisten op circa 700 mijl van het eiland Midway. nog te roepen om de bestraffing van oorlogsmisdadigers, zolang zij niet zelf hun eigen oorlogs misdadigers bestraffen. Volgens Meinbeig was de D.R.P. nóch neo-fascistisch, nóch anti-semi- tisch. „Wij hebben zelfs Joden in de partij. Wij prediken verdraag zaamheid", aldus de partijleider. De 48-jarige partijleider in Rijnland-Palts, Hans Schikora, drong aan op onmiddellijke terugtrekking van de geallieerde troepen uit West-Duitsland. „Wij kunnen deze buitenlandse bezet ters niet langer dulden", ver klaarde hij. Von Thadden deelde mee, dat het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken stappen had genomen om aan Schiroka diens pensioen van oud-sergeant-ma joor bij de Wehrmacht te ontne men, omdat hij het afgelopen jaar het nationaal-socialisme en Hitler in het openbaar zou heb ben geprezen. In het weekeinde hebben zich in Duitsland en elders weer eni ge anti-semitische incidenten voorgedaan. In Darmstadt moest een voormalige SS-officier tegen het publiek in bescherming wor den genomen, nadat hij in een café een Jood beledigd had. In Engeland werden twee mi litairen van 21 en 24 jaar oud tot veertien dagen hechtenis veroor deeld, omdat zij op de deur van de kamer van een Joodse korpo raal in een kamp bij Chester een hakenkruis hadden aangebracht. Intussen werkt het Oostenrijk se ministerie van Binnenlandse Zaken aan wetsvoorstellen, die een verbod op het dragen van in signes en uniformen van illegale organisaties inhouden. In Frankrijk namen zondag duizenden mensen deel aan beto gingen te Parijs en Montpellier, die georganiseerd waren om te protesteren tegen de anti-semi tische incidenten. „Reuter" meldt uit Manchester dat verscheidene honderden man nelijke en vrouwelijke Joodse oud-strijders van de Britse weer macht op een zondagavond al daar gehouden vergadering met algemene stemmen een resolutie hebben aanvaard, waarin een be roep op de Engelse regering wordt gedaan een nieuwe wet af te kondigen, die het mogelijk maakt op afdoende wijze op te treden tegen de jongste anti- Joodse uitingen in het verenigd koninkrijk. In een tweede resolutie, die ter kennis zal worden gebracht van de Westduitse regering, wordt verklaard dat de afdeling Man chester van de Britse vereniging van mannelijke en vrouwelijke oud-strijders „met de grootst mo gelijke bezorgdheid kennis heeft genomen van door nationaal- socialisten georganiseerde en ge- inspireerde anti-Joodse uitingen. Verklaard wordt dat voormali ge nationaal-socialisten nog al tijd gewichtige posten in het Duitse openbare leven bekleden, waaraan wordt toegevoegd: „Slechts wanneer alle voorma lige Nazi's worden verwijderd uit functies van ook maar enig be lang, zal de wereld geloven in de welgemeendheid van het Duitse streven tot vestiging van een wezenlijk democratische staat". Het bestuur van het Britse na tionale verbond van jonge libera len heeft zondag met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „afkeer en diepe ongerustheid" met betrekking tot de recente anti-Joodse Incidenten in West- Duitsland (er is ook, melding ge maakt van een anti-Joods voor val in Oost-Duitsland) TOESPRAAK VAN KONING BOUDEWIJN De Belgische radio heeft zater dag een toespraak van koning Boudewijn in .het Nederlands en Frans tot zijn Belgische en Kon golese landgenoten uitgezonden. De toespraak, die ook in de Kongolese dialekten was ver taald, werd door radio Leopold- stad overgenomen. „Tijdens mijn rondreis werd ik getroffen door het vaste vertrou wen van de inlandse en Euro pese bevolking in de toekomst. Hun wens om met België samen te werken en de roerende blijken van aanhankelijkheid aan de dy nastie zal ik trouw bewaren. Ik heb getracht de vertegen woordigers uit de meest verschil lende middens te ontmoeten en van hun opinies nota genomen. Uit deze verklaringen blijkt het algemeen verlangen de toekom stige staat te organiseren op basis van een brede autonomie der provinciën, wier grenzen en statuten aan hun plaatselijke kenmerken dienen te worden aan gepast. Nu Kongo's toetreding tot de onafhankelijkheid erkend werd, zal ik niets verzuimen opdat Bel gië op geschikte wijze edelmoedig zou meewerken aan de doeltref fende voorbereiding van de nieu we structuren en aan de harmo nieuze an voorspoedige ontwikke ling van de Kongolese natie. Daarom richt ik een dringende oproep tot allen en in het bijzon der tot de Belgische en Kongolese jeugd/voor een hartelijke1, en broe derlijke verstandhouding, want de vriendschap tussen de bevol kingen van onze beide landen zal de hechte band zijn die ons ver enigt," aldus de koning. Russische diplomatenvrouw op supermarkt aangehouden Functionarissen van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken hebben meegedeeld dat twee particuliere rechter- cheurs mevr. Galina Glinsky, de vrouw van de Russische ass.- marine-attaché op een super markt in Washington hadden aangehouden en haar beschul digd hadden van het stelen van een stuk vlees ter waarde van ruim twee-en-een-halve dollar. Zij werd echter vrijgelaten na dat zij zich had beroepen op di plomatieke onschendbaarheid. Volgens het rapport dat het be drijf bij het „State Department" indiende, hadden de rechercheurs mevr. Glinsky aangehouden toen zij de zaak verliet. Het bleek dat de Russische diplomatenvrouw h^t vlees onder haar jas had ver borgen. Zij had geen verkoopbon. Het bedrijf besloot niet aan te dringen op vervolging en de po litie werd niet gewaarschuwd. Wel was de Russische ambassade op de hoogte gesteld, die de tweede secretaris, Osipof, zond om het incident te onderzoeken. Hij beschuldigde mensen van het bedrijf van een slechte behande ling jegens mevr. Glinsky. De Russische ambassadeur wei gerde commentaar. Na de berichten van deze week waarin vermeld werd dat het in de bedoeling van enige grote Nederlandse concerns zou liggen hun prijzen voor bepaalde arti kelen te verlagen, hebben enige andere op deze gebieden werk zame maatschappijen aangekon digd mede tot prijsverlagingen over te gaan. Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen, die de minister van Eco nomische Zaken, de heer J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een exclusief interview met „The Financial Times" deelde de minister mede, dat in de komen de weken verscheidene verlagin gen van de kleinhandelsprijzen konden worden verwacht. Hij vertrouwde dat de prijsstabilisa- tiepolitiek van de Nederlandse regering de verhoogde uitgaven van dit jaar zou behoeden voor stijgende prijzen. Minister De Pous noemde in het interview de algemene eco nomische toestand in Nederland „bepaald gunstig", daar zowel produktiviteit als werkgelegen heid stijgende zijn. Hij verwacht dat de opgaande lijn zich over ge heel 1960 za] voortzetten, of schoon het tempo van de stijging langzamerhand zal verminderen. De minister baseerde zijn hoop volle verwachtingen op twee punten. De werkgelegenheid zal waarscijhnlijk het maximum peil dat in overeenstemming is met een stabiele economische ontwik keling, bereiken met naar schat ting gemiddeld circa 60 000 werk lozen in 1860. Dit ligt in de buurt van twee pet en kan slechts een vertraging betekenen in het tempo waarmede de pro duktiviteit stijgt. Als tweede punt noemde de minister de ver wachting, dat de stijging van drie tot vier pet in de index cijfers van de kosten van levens onderhoud, die veroorzaakt werd door de droogte van de laatste zomer, deze winter waarschijnlijk niet zal verdwijnen. In enkele gevallen zullen verdere prijsstij gingen onvermijdelijk zijn, niet tegenstaande het krachtige prijs- stabilisatieprogramma van de Opnieuw tweehonderd vervoersautorisaties voor Frankrijk De Nederlandse internationale wegvervoersorganisatie Niwo heeft zaterdag opnieuw bij ver rassing 200 autorisaties gekregen voor wegvervoer van goederen naar Frankrijk. Daarmee is het aantal vergunningen voor janua ri tot 500 gestegen. Het gemid delde aantal vergunningen per maand bedroeg in 958/'59 ruim 600 autorisaties per maand, waarvan steeds een deel voor meerdere ritten, die uitgevoerd mochten worden door een ver voerder met dezelfde wagen, die dezelfde goederen voor één op- drachttgever vervoert. Tot okto ber 1959 bleef het aantal autori satie voor enkele ritten vrijwel constant, doch in verband met de Franse voedseltekorten steeg het aantal maandautorisaties niet on aanzienlijk. In Nederlandse ver- voerskringen hoopt men nu, dat voorshands maandelijks een aan tal vergunningen in overeen stemming mett de maandgemid- delden van 1959 zal worden ver krijgen. Hierover bestaat echter nog geen zekerheid. Gewacht wordt op een antwoord van de Franse minister Buron aan de Neder landse staatssecretaris Stijkel in zake deze kwestie. De directie van de Niwo hoopt aan het einde van deze maand besprekingen te Parijs te gaan voeren. regering, daar alle werkgevers wettelijk verplicht zullen worden met ingang van april a.s. hun werknemers een compensatie uit te betalen voor de algemene huurverhoging van twintig pro cent en de afschaffing van de subsidies op consumptiemelk. De regering zal er echter op toezien, zo zeide minister, dat de prijsstijgingen strikt beperkt zul len worden tot de enkele indu strieën waar hogere arbeidskos ten anders tot financiële moeilijk, heden zouden leiden. De uitga ven zullen dit jaar „aanzienlijk" stijgen. Hij noemde de recente loonsver hogingen „zeker niet klein" en wees er op, dat iedere loonsver hoging met 1 procent van de nationale loonrekening een extra koopkracht van ongeveer 150 miljoen betekende. Ook de inves teringen nemen in hoge mate toe. Als gevolg van deze twee faktoren verwacht de minister, dat de uitgaven met 1 miljard meer zullen stijgen dan de pro- duktie, waardoor het overschot van de betalingscalans in 1959 dat misschien de voorspelde 1,6 miljard zal hebben overtroffen met naar schatting 1 miljard zal verminderen. Het was tot nog toe echter niet nodig zwaar op de rempedalen te drukken. „Daarom heb ik mij verzet tegen voorstellen om de inves- termgsaltrek te verlagen," zo vervolgde de minister. In verband met het betrekkelijk hoge geboor tecijfer vereist de volledige werk gelegenheid in de toekomst een hoog investeringspeil op het ogen blik en volledige werkgelegen heid nu en later heeft nog de meeste voorrang. In vier opzienten noemde de minister De Pous de nieuwe na tionale loonpolitiek, die in de j.l. zomer werd ingevoerd, een ver betering van het in 1945 tot 1958 gevolgde systeem van loonron den. L'e nieuwe politiek heeft pi o- duktiviteitssiijgmgen per indu strie als maatstat, doch de loons verhogingen, zo zeggen de maat regelen die in juli 1959 werden gepubliceerd, moeten het nationa le gemiddelde niet te veel" over. schrijden en ook niet leiden tot hogere prijzen. De vier verbeteringen waren: 1) de loonsverhogingen per in dustrie staan een grotere „sprei ding van tijd" toe dan algemene loonronden, waardoor geconcen treerde koopkrachtinjecties ver meden worden; 2) er is nu een iets betere kans om de prijzen stabiel te houden; 3) wanneer, zoals nu, produkti viteit de voornaamste maatstaf is, zijn werkgevers en bonden ge neigd meer „produktiviteitsoe- wust" te worden, en 4) een gezonde overdracht van verantwoordelijkheid aan de in dustrieën zelf. Da minister beschreef vervol gans hoe hij bij de industrie aan dringt op prijsverlagingen. „Ieder loonvoorstel diant te worden goedgekeurd door het col lege van rijksbemiddelaars. Wan neer de voorgestelde loonsver hoging in een bepaalde industrie of bij een bepaalde firma geba seerd is op een geconstateerde toeneming van de produktiviteit die duidelijk het nationale gemid delde overtreft, vraag ik de be trokken werkgevers met mij in overleg te treden. Ik vraag hen dan een deel van hun verbeterde resultaten te gebruikan als prijs verlaging. In de loop van deze besprekingen en dat zijn er tot nu toe heel wat geweest heb ik zeer veel begrip en mede werking ondervonden.Ik heb nu verscheidene beloften van bepaal de kleinhandelsprijsveriagingen in januari of spoedig daarna, ont vangen. Ik ban van plan met dit systeem door te gaan. Iedere werkgever, die akkoord is gegaan met een hogere loons verhoging dan de gemiddelde, zal worden uitgenodigd op mijn de partement te verschijnen." Minister De Pous noemde mo netaire en fiscale maatregelen eveneens onontbeerlijke instru menten voor de prijsstabilisering. De doeltreffendheid van mone taire maatregelen zal echter niet erg groot zijn in de eerstkomen de maanden, daar de private sek- tor in dit stadium van de hoog conjunctuur nog steeds een aan zienlijke mate van liquiditeit te zien geeft. Over de mogelijkheid van belas tingverlagingen in de begroting over 1961, die in september a.s. aangeboden zal worden, zei de minister: „Ik kan uiteraard geen definitieve mededelingen doen, maar de huidige regering is vast besloten om belastingverlaging te zetten op de lijst van zaken, die voorrang moeten hebben, deze een gelijke kans te geven ais vele andere belangrijke dingen, die we willen doen," aldus het interview in de „Financial Times." morb [6 biwwtufroat 9 t«n*uz«n m individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. Iraakse mijnenlegger zou tot zinken gebracht zijn. Volgens zaterdag in Teheran ontvangen berichten zouden ver scheidene Russische officieren en Iraakse officieren en man schappen om het leven gekomen zijn toen anti-communistische Irakezen handgranaten wierpen naar een boot die mijnen legde in Iraakse wateren bij Amarah. De boot zou in de lucht gevlogen en daarna gezonken zijn. De berichten zijn afkomstig van Irakezen die in Abadan zijn aangekomen. De anti-communis ten hadden zich in palmbomen verborgen gehouden in afwach ting van de komst van de mijnen legger. Er zouden verscheidene arrestaties verricht zijn. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillon, heeft kort vóór zijn ver trek naar Parijs, waar deze week economische besprekingen wor den gevoerd, verklaard te hopen, dat de naties van het Westen nieuwe wegen voor samenwer king zullen vinden om de wereld handel te vergroten en de hulp aan onderontwikkelde landen te stimuleren. De eerste conferentie, die op 12 en 13 januari wordt gehouden, betreft de hiilp aan onderontwik kelde landen en de handelspro blemen van de zes en de zeven. Dillon noemde deze problemen moeilijk. Hij verwacht niet dat ze op deze conferentie al zullen worden opgelost. Hij zei dat er geen besluiten zullen worden ge nomen die andere landen raken, zonder deze landen eerst te raad plegen. Een studiecommissie van drie uit het Amerikaanse congres heeft er in een verslag aan het congres op aangedrongen, dat Amerika dezelfde vriendschappe lijke belangstelling jegens de zeven toont als het gedaan heeft jegens de zes van de Euromarkt. De commissie kritiseert het woord „brug" hij het spreken over een mogelijke band tussen de zes en zeven. Zij stelt een „economisch forum van geïndu- striliseerde landen" voor, dat alle industrielanden omvat. Dit zou open moeten staan voor beide handelsgroepen en voor de Euro pese landen daarbuiten. VORST SLAAT OPNIEUW TOE. Tijdens het weekeinde ver plaatste de kern van een hoge- drukgebied' zich van Scandinavië naar Ierland. Een bijbehorende uitloper lag zondag boven ons land, hetgeen ons een dag met zonnig weer en weinig wind be zorgde. Hierbij was het in een groot deel van ons land een ijs dag daar in het midden en zui den het kwik bij min 1 tot min 3 bleef steken. Intussen is een uit de Pool streken afkomstige depressie over de Oostzee naar het zuiden getrokken, hetgeen in de avond bij ons aanleiding gaf tot draai ing van de wind naar noordelijke richtingen. Een warmtefront drong hierbij met sneeuw en regen vanuit het noorden het land binnen, waarbij de temperar tuur tot boven het vriespunt op- liep. Achter de depressie om stroomt echter zeer koude Arctische lucht via Zweden en Finland naar het I zuidwesten. Het laat zich aan- i zien dat de voorste begrenzing hiervan, het koufront, in de loop van vandaag ook Nederland zal passeren, hetgeen de terugkeer van de vorst inluidt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Daling van temperatuur Opklaringen met plaatselijk sneeuwbuien. Boven land matige tot krachtige, maar aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen noord en noordoost. Van het noordoosten uit opnieuw invallende vorst. DINSDAG 12 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.00 1.14 1.35 1.49 2.15 2.29 2.25 2.39 ZON op onder Jan. 11 8.45 16.50 15.16 12 8.45 16.52 16.03 113 8.44 16.53 16.57 MAAN op onder 6.16 7.0" 7.50

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1