ZWITSAL DE RONDOM JAARWISSELING Eric de Noorman Wigberth's wraak BEURSO VERZICHT in de Provinciale Staten KOEST UW KIND...? Zaterdag 9 januari 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ikdoeken ÏNZAKDOEK 0.35 tKZAKDOEK ENZAKDOEK 0.75 afelgoed SIERKLEEDJES TAFELKLEED 0.70 ■ELKLEEDJES TBIJTLAKEN 5.30 GERDOEKJES Lingerie NDERJURK NDERJURK IRECTOIRE 2.75 1.00 3.50 1.50 IN ONDERJURK IRECTOIRE 5.75 2.25 de keuken tUKENDOEK YVAFEL- .AZENDOEK BADDOEK 0.70 1.30 1.60 r de vrouw 5TEHOUDERS 'del 1.25 STEHOUDER CORSET STEP-IN 4.50 6.50 6.50 Rumoer in Den Haag Onderwijzer en vakvereniging Lonen en wonen K.L.M., P.T.T. en D.A.F. „Vrije" onderwijzers .Woningbouw en loongrens Vliegtuig, post en auto Allerlei Internationals flauw. Nationale Handelsbanken hoger Veel over het Sloeplan; weinig over Zeeuws- Vlaanderen Beursindices N abeurskoersen Ook Zuidslavische tegenspraak VERGADERING VAN VRIJDAG LOOP DER BEVOLKING VLAGINCIDENT OPGELOST '•immi--v r, Zaterdag 9 januari I960 4 -ood geruit 0.40 0,75 0.60 0,35 Q 2Q it kleuren 2.30 Bijpassende kant ;n wit Bijpassende IRECTOIRE en wit Bijpassende en wit Bijpassende ruit /it met rand ;ware kwal. e meisjes, goed t borduursel 1.25 STEHOUDER n, wit mde cups 2.25 STEHOUDER i gevulde en tte cups 3.75 STEHOUDER n verstevigde sant ié stof nen ïgarnering oogsluiting Den Haag heeft zijn reeds gevestigde reputatie van rumoerige stad tijdens de jaarwisseling ten volle gehandhaafd en zo mogelijk nog versterkt. Ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Aan leiding vormden weer de kerstboombranden. die op verschillende plaatsen een zodanige omvang aannamen, dat de brandweer er aan te pas moest komen. In totaal moest deze nuttige instelling veertig keer uitrukken. Dat was echter helemaal niet naar de zin van de herrieschoppers, die zich niet ontzagen brandweer en politie met stenen te bekogelen. Het plaveisel werd opgebroken en ook ge broken flessen en projectielen van andere aard kwamen er aan te pas. De politie moest verschillende charges uitvoeren met de blanke sabel en in een enkel geval moest het waterkanon worden inge schakeld om de bandieten uit elkaar te jagen. Verschillende mannen van politie en brandweer werden gewond. Tegen het toenemend bandie tisme kan niet streng genoeg worden opgetreden. Het is jam mer, dat in gevallen als deze door de politie geen lijfstraffen meer kunnen worden toegepast. Maar wellicht zouden een fikse boete of een paar weken hechte nis voor do raddraaiers ook een goede remedie kunnen vormen. Het hoofdbestuur van de Ned. Onderwijzers Vereniging kwam op de 13de algemene vergade ring van deze organisatie met het voorstel tot aansluiting bij het N. V. V. Het voorstel werd echter met grote meerderheid van stemmen (233 tegen 92) verworpen. De voorzitter, de heer Jac. Lootsma, verklaarde daarop, dat de thans ontstane situatie een nader beraad van het hoofdbestuur vereiste en hij verzocht de vergadering, het hoofdbestuur te machtigen, de situatie in volledige vrijheid onder het oog te zien. Met de verwerping van het voorstel, aldus de voorzitter, was het pro bleem nog niet opgelost. ,,Het hoofdbestuur wil in het nader beraad besprekingen houden met het N.V.V., hoe in de thans ontstane situatie misschien een tussenoplossing tot stand zou kunnen worden gebracht, om daarover aan de volgende alge mene vergadering of de vereni gingsraad rapport uit te bren gen en dat als voorlopig richt snoer voor zijn beslissing te ne men". Overigens trachtte de heer Lootsma de vergadering er nog van te overtuigen, dat er geen politieke binding bestaat tussen het N'V.V. én de P. v. d. A. „Het N.V.V. is volkomen onafhanke lijk van de p. v. d. A." aldus spreker. De Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging heeft reeds eerder besloten, zich niet aan te slui ten bij het C.N.V. En de voor zitter van het Kath. Onderwijs Verbond verklaarde bij de ope ning van de jaarvergadering, dat men niet binnen zeer korte tijd een beslissing zal kunnen nemen over aansluiting van het K.O.V. bij een al of niet geor ganiseerde Katholieke vakcen trale of over het op een andere wijze inpassen van het K.O.V. in de Katholieke sociale structuur. De minister van Volkshuisves'! ting en Bouwnijverheid heeft tot uitgangspunt van zijn beleid genomen de bevordering van de bouw van volkswoningen. Met het oog daarop wil hij naast de woningwetbouw ook de particu liere woningbouw in het bijzon der richten op de bouw van goedkope woningen. Al naar gelang deze opzet goed of min der goed slaagt zal de bouw van woningwetwoningen kunnen af nemen. De minister wil daarom en kele wijzigingen aanbrengen in de reeds eerder door hem voor gestelde regeling en doet met het oog daarop enkele suggesties aan de Tweede Kamer In 1960 zullen nu meer dan 37.500 wo ningwetwoningen worden ge financierd, indien binnen zes maanden na het ingaan van de nieuwe regeling mocht blijken, dat de belangstelling voor de bouw van goedkope particuliere huurwoningen te gering is. En die belangstelling wordt vol doende geacht bij een aantal van tenminste 25.000 woningen. De maatregel om de facilitei ten voor nog te bouwen woning wetwoningen te doen vervallen, indien deze woningen worden verhuurd aan personen met een inkomen boven een bepaald be drag, zal voorlopig achterwege worden gelaten. Deze en nog enkele andere gewijzigde maat regelen zullen niet per 1 janu ari, maar per 1 april 1960 wor den ingevoerd, tegelijk dus met de voorgenomen huurverhoging. Zo zeker wordt verwacht, dat de loongrens voor de sociale verzekeringswetten per 1 janu ari 1960 van 6900 tot 7450 zal worden verhoogd, dat de sociale verzekeringsraad reeds aan de uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering heeft doen we ten. dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat deze organen van 1 januari 1960 handelen alsof de wijzigingen reeds tot stand zouden zijn gekomen De K.L.M. heeft in 1959 het record aantal van ruim 1,1 mil joen passagiers vervoerd, terwijl voor het vrachtvervoer ruim 31 miljoen kg werd geboekt en 3 miljoen kg post. Voor 1960 ver wacht onze nationale lucht vaartmaatschappij een uitbrei ding van de produktie met 22 procent, vergeleken met 1959. De P.T.T. kan eveneens bogen op een aantal respectabele "cij fers. Er zijn thans 970.000 tele foonabonnees. In het afgelopen jaar werden niet minder dan 116.000 aansluitingen gemaakt. Het internationaal telefoonver keer steeg met 20 procent tot ruim 9 miljoen gesprekken. Het aantal lokale gesprekken be droeg 905 miljoen, het aantal interlokale 400 miljoen. De geld- omzet van de postchèque- en girodienst nam toe tot 146 mil jard gulden, met in totaal 285 miljoen boekingen voor meer dan 740.000 rekeninghouders. Het Europese telexverkeer nam toe met 17 procent, het builen- Europese verkeer met 40 pro cent. Een en and Nieuwjaarsrede van de direc teur-generaal van de P.T.T.. prof. ir. G. H. Bast. die o.m. ook verklaarde: „Voor de P.T.T. was 1959 in zakelijk opzicht een goed jaar". „Alle henj aan dek" was nodig om de vraag naar onze diensten te bevredigen. In de grote steden slaagden wij er niet in, voldoende arbeidskrach ten te behouden of aan te trek ken". Het gemeentebestuur van Eindhoven heeft aan dr. Huub van Doorne ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag de gouden erepenning van de stad en daarmee het ereburgerschap van Eindhoven aangeboden. In zijn Nieuwjaarsrede ver klaarde de directeur van de D.A.F.. dat het aantal in Neder land verkochte bedrijfsauto's in 1959 het dubbele bedroeg van dat in 1958. terwijl de export 87°» hoger lag. Er liggen plan nen klaar voor een nieuwe aan- hangwagenfabriek. De produk tie van de D.A.F. personenwa gen loopt thans uitstekend, al heeft men aanvankelijk te opti mistische verwachtingen gehad over het tempo waarin deze zou kunnen aanlopen en kunnen worden opgevoerd. De levertijd voor de binnenlandse markt zal in 1960 veel korter kunnen wor den, terwijl ook de export in het begin van het nieuwe jaar zal aanvangen. Met instemming van de re gering is het nationaal comité viering bevrijdingsdag 5 mei I960 opgericht. 1960 is een lustrum jaar en volgens besluit van de regering zal in zulk een jaar extra aandacht aan de herden king van de bevrijding 1945 wor den besteed. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op uitnodiging- van koning Boudewijn begin juni een officiéél bezoek aan onze Belgische buren brengen. De melkprijs mocht met in gang van het nieuwe jaar in het hele land met maximaal 2 cent per liter worden verhoogd en de melkhandelaren hebben van deze mogelijkheid een dankbaar gebruik gemaakt. (Nadruk verboden.) De laatste beursdag van deze week bracht een zwakke tot flauwe tendentie voor de inter nationale waarden bij de ope ning met een levendige affaire. Wall Street was donderdag la ger op de verwachting dat de federal reserve bank het discon to zou verhogen. Nabeurs werd echter aldaar bekend dat het disconto onge wijzigd bleef op 4 procent. Het Damrak verwachtte dan ook voor gisteren een hogere ope ning in Wall Street en deze ver wachting werd in de koersen gedurende de niet-officiële och- tendbeurs duidelijk naar voren gebracht. Als hoogste prijs werd toen betaald voor Philips, Uni lever, AKU en Kon. Olie res pectievelijk 828, 790, 523 en ƒ171. Bij de opening op de of ficiële beurs bleek dat men in de morgenuren had misgere- kend want over de gehele linie werden flinke koersverliezen geleden, vergeleken bij de slot- koersen van de vorige dag. Het pubiiek ging gistermiddag, mede in verband met het naderende weekeinde tot winstnemingen over. Het aanbod was van dien aard dat flinke koersverliezen ontstonden vooral bij Unilever en AKU. Het buitenland liet verstek gaan zodat het Damrak min of meer op zichzelf was aangewezen. De forse koersstij gingen van de laatste weken voor alle internationale waar den werken van tijd tot tijd flinke koersverliezen in de hand. Dit was gisteren het geval met aandelen AKU. Op 500 procent lag een stop-loss order waar door de opening tot stand kwam op 498. tegen 619 als vorige slot- prijs. Het lag voor de hand dat na deze lage openingsprijs een herstel zou intreden. Lit gebeur de dan ook en de koers steeg tot 505' 2. De aandelen verlieten de markt echter op circa 500; Philips daalde van 813 tot 8O8V2 en verloren op deze prijs circa 10 punten. Unilevers zakten in van 783 tot 777 en leden op deze koers een verlies van circa 15 punten. Kon. Olies op circa 170, 1.70 lager. Ook de pre ferente aandelen Philips werden lager geadviseerd. De internationale waarden sloten doorelkaar op vrijwel het laagste punt van de dag. Te gen de gehele marktverhouding- in waren aandelen Nationale Handelsbanken vast op een prijs van 198, plus 5 punten. Er bestond voor deze aandelen een flinke belangstelling. Staatsfondsen vrijwel onver anderd. Ook de scheepvaarten moes ten gisteren een flinke veer la ten. Doorelkaar bedroegen de verliezen in deze sector 5 tot 10 punten. Van de leidende cultu res waren aandelen Amsterdam Rubber aangeboden. De maat schappij keert een onveranderd dividend uit van 5 procent. Dit kwam de aandelen bij een prijs van 12812 op een koersverlies van circa 8 punten te staan. Ook HVA's waren een paar punten lager en certificaten Deli vrij wel onveranderd na een vaste opening. Claims Hooimeijer werden iets lager geadviseerd. Prolongatie 3' '2 procent. Gécn vaste oeververbinding, géén verlaging veertarieven Land van Saeftinge rijp voor inpoldering Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. Algemeen AKU: Kon. Oüe: Philips: Unilever 6/1 7/1 8/1 545.88 536.02 527.41 268.74 265.75 262.47 183.43 180.13 172.48 194.52 195.18 194.03 158.61 156.70 155.35 372.32 366.11 360.39 498—510 503) 168—170.20 (169.90) 807—816 (808%) 778—788 (77914) Ook een woordvoerder van de Zuidslavische regering heeft vrij dag in Belgrado officieel tegen gesproken dat een Poolse officier of functionaris naar Zuid-Slavië is gevlucht. Geen enkele Poolse burger heeft in Zuid-Slavië asiel gevraagd, zo zei hij. Het lag voor de hand, dat in de vergadering van de Zeeuwse Staten bij de behandeling der provinciale begroting veel en uitvoerig gesproken zou worden over de toekomst van Zeeland in hel algemeen en over de indus triële ontwikkeling rond de Westerschelde in het bijzonder. Het accent viel daarbij in hoofdzaak op het veelbesproken Sloeplan. waarover buiten en ook wel in Zeeland zeer verschil lende meningen bestaan. Tal van Statenleden oordeelden dat er in het Sloeplan hoegenaamd geen schot zit, ja dat we nog geen stap verder zijn dan begin 1959. Zij gaven hiermee blijk de toekomst van Zeeland minder op timistisch in te zien dan Gedep. Staten, die in hun inleiding tot de begroting hadden geschreven dat ze vol vertrouwen waren ten aanzien van Zeelands toekomst mogelijkheden. In tal van be schouwingen viel duidelijk te be luisteren. dat men allerminst overtuigd is van de goede wil dei- regering om op korte termijn door speciale maatregelen de ontwikkeling van Zeeland te be vorderen. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) stelde de vraag con creet: Hebben wij wel voldoende medewerking van de rijksover heid? Spr. meende dat men hier in Ged. Staten toch ook niet zo gerust over is. Hij stelde vast dat de hele ontwikkeling van Zeeland niet kan wachten op het Deltaplan. In plaats var, kerngemeenten had de heer Van Oorschot liever kerngebieden aangewezen gezien. Trouwens, huiten de aanwijzing van die kerngemeenten is er verder niets gebeurd. Spr. besprak tenslotte uitvoe rig de kwestie van de veertarie ven en de vaste oeververbinding. Ook de heer P. V. Vercauteren (K.V.P.) zei het te betreuren, dat in tal van belangrijke zaken hoegenaamd geen voortgang is gemaakt. Zeeland heeft hulp nodig; het heeft geld nodig en de aparte situatie in onze pro vincie moet de regering duide lijk gemaakt worden door het college van Ged. Staten. Spr. prees de samenwerking van meerdere gemeenten in Z. Vlaanderen en hij dankte de Commissaris voor de medewer king in dezen. De heer Vercauteren achtte spoedige compensatie nodig voor het verlies van landbouw gronden door de verbreding van het kanaal van Terneuzen. Hij dacht in dit verband o.a. aan het land van Saeftinge. Misschien kunnen ook domein gronden beschikbaar worden ge steld. De heer A. H. Stemerding (C.H.) sprak in gelijke geest. Ook hij drong er op aan, dat zeer spoedig begonnen woi-dt met de uitvoering van werken ter voorbereiding van industria lisatie, waarbij hij uiteraard speciaal op het Sloe-plan doelde. Zijn er misschien tegenkrach ten werkzaam? Rotterdam trekt bij de regering hard aan de bel. Waarom doet Zeeland dat ook niet? Het land van Saeftinge is rijp voor inpoldering, zo meende spr. KNELPUNTEN. De heer mr. J. F. G. Sehlinge- mann (V.V.D.) verzocht Gedep. Staten jaarlijks een lijst van z.g. knelpunten samen te stellen en daarbij mede te delen wat er in het voorbije jaar was bereikt. Wat het tot ontwikkeling brengen van het Zuid-Sloe be treft, sloot de heer Schlinge- mann zich aan bij vorige spre kers. Hij herinnerde aan het plan van de georganiseerde landbouw voor de kanaalzone. Men wil de door de kanaalver breding vrijkomende grond be nutten voor grondverbetering. Dringend gewenst acht spreker voorts de inpoldering van het Land van Saeftinge. „PENDELEN IS A-SOCIAAL" De heer ir. C. A. L. Horstmann (V. V. D.) had bezwaren tegen de verdeling van de woningen in Zeeuws-Vlaanderen. Dat een Zeeuwsvlaamse gemeente met belangrijke industrie slechts der tien woningen kreeg toegewezen, is niet in de haak. Voor het pendelen had ir. Horstmann niet veel goede woor den over. Het is a-sociaal.- Spreker kritiseerde het feit, dat een lid van G. S. had gespro ken bij de opening van een nieuw bedrijf in Zeeland, terwijl toch bekend was dat de directeur van dat bedrijf zich tijdens de oorlog onvaderlandslievend had gedra gen. Het college van G. S. ont brak echter bij de jubileum viering van een ander bedrijf (de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent). De heer Horstmann vroeg een onderzoek, waarom enkele be drijven, die zich in Zeeland had den kunnen vestigen, naar elders zijn gegaan. Tenslotte nam spr. de tarieven van de P. Z. E. M. onder de loep. DE MUZIEKSCHOOL- KWESTIE Naar aanleiding van enkele TOEWIJZING WONING WETWONINGEN Gedeputeerde Staten hebben gisteren meegedeeld, dat ook zij niet zonder kritiek zijn en ook zjjn teleurgesteld, onder meer omdat de zesde industrialisatie nota Zeeland niet zoveel heeft gebracht ais werd verwacht. De geringe toewijzing van wo ningwetwoningen voor Zeeland maakte eveneens een punt van bespreking uit. G. S. hebben naar aanleiding hiervan meegedeeld, dat de strijd over de toewijzing van de woningwetwoningen voor 1960 in volle gang is. De Com missaris der Koningin, jhr. A. F. C. de Casembroot kondigde aan, dat hij hierover zaterdag 9 janu ari (heden) een bespreking zal hebben op het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. DE ONRENDABELE GEBIEDEN De aansluiting van de onren dabele percelen in Zeeland op het elektriciteitsnet werd uit en te na besproken. G. S. deelden hieromtrent mede, dat thans nog ongeveer 1.250 percelen nog niet zijn aangesloten. 740 hiervan zijn landbouwbedrijven tot een groot te van 23 hectare. De overige Dercelen zijn arbeiderswoningen. De kosten van aansluiting van deze onrendabele percelen zullen een bedrag van omstreeks zes miljoen gulden belopen. De kos ten op te brengen door belang hebbenden (na aftrek van het stroomverbruikkomen per perceel op ƒ4.400,-. Aansluiting van een landbouwbedrijf met ar beiderswoning zal de betrokken eigenaar 7.500,- kosten. Bij een reservering van twee ton per iaar, zoals dit thans door de N.V. P. Z. E. M. gebeurt, zal het laatste perceel over veertig jaar zijn aangesloten. Derhalve is het noodzakelijk, dat het rijk een be langrijke bijdrage verleent. Be sprekingen hierover zijn gaande. GRONDSPECULATIES G. S. deelden voorts mede. dat de grondspeculaties waartegen Provinciale Staten hebben ge waarschuwd. als verschijnsel een bekend feit zijn. Met spanning heeft het college het antwoord van de minister hierover afge wacht. doch de spanning ver anderde in teleurstelling, omdat het rijk de bestrijding van dit euvel i de speculatie in recreatie- gronden) overlaat aan de ge meenten en de provincie. Vol gens G. S. zal de bestrijding niet vragen deelde de heer mr. Mes. lid van Ged. Staten mede dat hij het uittreden van Hulst uit de Zeeuwse Muziekschool alleen nog maar uit de krant wist. Tussen deze school en de Ter- neuzense Muziekschool zijn on derhandelingen gaande over samenwerking. De heer Schlingemann vroeg of de directeur van de Zeeuw se Muziekschool wel over vol doende tijd beschikt om contac ten op te nemen met de gemeen tebesturen. Mr. Mes zette uiteen dat het in de bedoeling ligt te zijner tijd een onder-directeur te benoemen, waardoor de directeur meer tijd vrij zou krijgen. De heer Horstmann toonde zich verheugd over het overleg tussen de Zeeuwse en de Terneu- zense Muziekschool. Van de zijde van G. S. kreeg hij de toezegging, dat de rekeningen der beide scho len gescheiden zullen worden ge houden teneinde de financiën te kunnen vergelijken. HET NEDERL. TREKPAARD De Kon. Vereniging „Het Me- derlandsche Trekpaard" had een verhoogde subsidie gevraagd tot een bedrag van 2250. Sedert 1952 bedroeg deze subsidie 1000 voor medailles. De heren Schlingemann, De Putter, Vercauteren en Hesseling achtten een verhoging verant woord. De heren Meliefste, Kaland en Van Dongen kwamen hiertegen od. Namens G. S. sprak ook mr. Mes bezwaren uit. Na een enigszins verwarde dis cussie stelde de heer Hesseling (V.V.D.) voor de gevraagde 2250 te verlenen. Hij trok dit voorstel later weer in. toen mr. Mes de toezegging deed, dat een en ander nader zal worden be keken. Voorlopig blijft de subsi die dus 1000. anders kunnen geschieden dan door het ontwerpen van een streekplan en uitbreidingsplan nen. De suggestie van de fractie voorzitter van de P. v. d. A„ de heer L. P. van Oorschot, die een provinciaal grondbedrijf inge steld wenste te zien. zal nader worden onderzocht. G. S. wezen er op. dat ook bij het opleggen van een bebouwingsverbod de speculanten niet zullen worden afgeschrikt. Slechts door onteigening van gronden kan aan deze speculaties definitief een eind worden ge maakt. Op Sehouwen-Duiveland nemen deze speculaties onrust barende vormen aan, zo deelde de heer Van Oorschot mee. Hij las het afschrift voor van een brief van een bouwbedrijf op Sehou wen-Duiveland, waarin deze ruim veertig hectare woeste duingrond, gelegen bij de vuur toren van Haamstede, aanbood voor prijzen variërend van f 1,75 tot 2,50 per vierkante meter. DE VEERDIENSTEN. Er is voorlopig nog geen ver andering te wachten in het hui dig tarievenbestel voor de Zeeuwse veerdiensten. Dit bleek vrijdag uit het antwoord van de heer M. J. van Poelje, lid van Ged. Staten op donderdag en vrijdag gemaakte opmerkingen. Ook Ged. Staten zijn er teleur gesteld over, zeide hij, dat nog geen mededelingen kunnen wor den gedaan, die een nieuw of ver heugend licht zouden werpen op de huidige tarieven. Ondanks beleefde aandrang heeft de mi nister nog niet kunnen voldoen aan de geuite wensen. De heer Van Poelje betreurde dit te meer, daar de nieuwe tarieven belemmerend werken. De tariefsverhoging betekent een belemmering voor het bin nenlandse. met name het inter provinciale verkeer. Vergelijkt men de periode oktober 1957 augustus 1958 met het tijdvak oktober 1958augustus 1959, dan blijkt, dat het aantal vervoer de binnenlandse auto's over de Westerschelde met vijf procent is gedaald. Het transport van vrachtauto's daalde eveneens met vijf procent. Het vervoer van buitenlandse auto's nam toe met elf procent, hetgeen is toe te schrijven aan het toegenomen vreemdelingenverkeer in de af gelopen zomer. Het aantal buitenlandse vracht auto's dat van de diensten over de Westerschelde gebruik maak te, daalde daarentegen met acht procent. Men kan nu zeggen, dat het autoverkeer over de Westerschelde gemiddeld met vijf procent is gedaald, aldus de heer Van Poelje. Over het passagiersvervoer heeft de heer Van Poelje geen cijfers bekend gemaakt, doch Ged. Staten hebben er bij de mi nister op aangedrongen, de veertarieven te verlagen, mede omdat de huidige tarieven een beperking van het familiebezoek in Zeeland tot gevolg hebben. Men kan thans niet anders doen, dan het antwoord van de bewindsman af te wachten. De studie over de veerverbin- dingen over de Oosterschelde zal binnenkort worden afgeslo ten en gepubliceerd. Vooruit lopend op deze publicatie deelde spreker mee, dat er naar schat ting zeven tot zestien miljoen gulden nodig zal zijn voor voor zieningen aan de betrokken ha vens om deze geschikt te maken voor het inleggen van schepen met koplading. Volgens de heer Van Poelje moet het uitgesloten worden geacht dat de provincie alleen deze kosten kan dragen. ZEEUWSE PROBLEMEN Het graven van een nieuwe vissershaven op Coüinsplaat, noodzakelijk voor de verplaat sing van de vissersvloot uit Veere als gevolg van de afslui ting van het Veersche Gat, zal binnenkort beginnen. Aan de ongerustheid is evenwel nog steeds geen eind gekomen, om dat men vreest dat de nieuwe haven niet op tijd gereed zal zijn. VOORLOPIG NOG GEEN VASTE OEVERVERBINDING De vaste oeververbinding niet Zeeuws-Vlaanderen voorts, vormt nog steeds een punt van studie. Uit besprekingen met de minis ter van Verkeer en Waterstaat is gebleken, dat er de komende tien jaar nog niet aan verwezen lijking van dit plan valt te den ken. Het Ged. Statenlid de heer Van Poelje, die deze mededeling deed, achtte het dan ook onnodig om energie en geld te verspillen aan de verwezenlijking van <=en pro ject op zo lange termijn. Een voorstudie over deze verbinding is reeds verricht. Hieruit blijkt dat ongeveer een miljard gulden nodig zal zijn voor de bouw van een brug en de regulisatie van de Schelde. G. S. zullen overwegen om in navolging van 't Provinciaal Be stuur van Friesland een brief te zenden aan de beide Kamers der Sta ten-Generaal, waarin veront rusting wordt uitgesproken over de gang van zaken en het rege ringsbeleid ten aanzien van Zee land. Deze mededeling werd ge daan naar aanleiding van een verzoek van de fractievoorzitter van de P. v. d. A., die met klem heeft aangedrongen op het ver zenden van zulk een brief, om de problemen van Zeeland onder de aandecht van de volksvertegen woordiging te brengen. 13. Mei een gevoel van verbijste ring staart de Noorman naar de gestalte van Wigberth; Wigberth, de gevangene van de Pieten... Wigberth, die hij ervan verdacht met de Pieten te heulen... 'i Klopt weinig met elkaar... Er is echter nu geen lijd om daarover kalm te gaan nadenken; hij en zijn men sen lopen zelf gevaar gesnapt "te worden. Voorzichtig maar vlug keert de Noorman naar zijn metgezellen terug en stelt hen op de hoogte van zijn ontdekking. De enige, die er werkelijk erg van onder de indruk is, is Mildred; de anderen hebben voornamelijk hun eigen veiligheid op hel oog; die lelijk in de knel dreigt te ko men. Dicht bijeen zetten ze de tocht voort. Eric heefi nog even geop perd iets voor Wigberth te doen, maar ten eerste wat kunnen ze beginnen tegen een troep Pieten en ten tweede stuit het bij de man nen op verzet; zo sluipen ze door de duisternis voort, waarbij de hond die het gevaar schijnt te voelen met stijve nekborstels om hen heendraait als een herder om zijn kudde. Even horen ze een kreet, achter hen., dan is het weer stil en ze hopen al min of meer, dat ze het gevaar nog kunnen ontlopen, als voor hen een schelle kreet klinkt. Dan duiken langs de richel van de klip ontelbare gedaanten op Pieten met de lange speren in de hand... Links van hen, rechts... achter overal zien ze de ring van koud slaal om zich heen... Ze zit ten in een dodelijke val (Adv.) Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP 4 AXEL. M. V. Tot. Geboren 35 48 83 Elders geboren 31 20 51 Gevestigd 86 91 177 152 159 311 Overleden 30 20 50 Overl. buitenl. 1 0 1 Vertrokken 154 166 320 185 186 320 Bevolking op! 31 dec. 1958 4004 3802 7806 31 dec. 1959 3971 3775 7746 Verminderd met 33 27 60 Voltrokken huwelijken: 63. Echtscheidingen1 Huwelijks-aangiften: 64. Huwelijkstoestemmingen: ML Levenloos aangegeven: 2. Overleden niet tot de bevolking behorende: 2. Bij de skischans van Grindel- wald wappert weer een Rus sische vlag. En daarmee is één der vele „vlagincidenten", die de inter nationale wedstrijdsport in de laatste jaren heeft opgeleverd, opgelost. Woensdag verdween de Rus sische vlag spoorloos uit de rij van 15 nationale emblemen, die door de organisatoren in het ski-centrum waren aange bracht. Dat was voor de Russische deelneemsters aan de inter nationale alpine-wedstrijden aanleiding voor een ultimatum: voor donderdag de dag waar op de Russische ambassadeur Nukolai Koriukin een officieel pezoek had aangekondigd een nieuwe vlag. anders terug trekking. Er wappert een nieuwe vlag. De ambassadeur kon komen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5