Provinciaal nieuws KERKDIENSTEN AGENDA Terneuzen een Centrum Bijzondere aanbieding Pagina 2 DE V R T.T E ZEEUW Zaterdag 9 januar! 1960 TERNEUZEN AARDENBURG. NIEUW-NAMEN OOSTBURG. JUszvm di& s&hcifMn SLUISKIL. ZAAMSLAG Zondagsdiensten MEDISCHE WETENSCHAP CONTRA MEDICIJNMAN Lijk van onbekend zeemonster in Frankrijk aangespoeld NIEUWE C. A.O. BOUWBEDRIJF VRIJWEL GEREED Voor de zondag De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" door H. VAN SEELAND Zaterdag 9 jai OPENING NIEUWE ZEEUWSE PROVINCIALE GRIFFIE. Tijdens de behandeling van de begroting in de Provinciale Sta ten van Zeeland, heeft de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, medegedeeld, dat de nieuwe pro vinciale griffie zal worden ge opend op 17 mei, de dag waar op 20 jaar geleden de abdij te Middelburg door oorlogsgeweld werd verwoest. De griffie van Zeeland wordt ondergebracht in een herbouwd deel van deze abdij. Voorts deelde de Commissaris mee, dat binnen een jaar zal wor den begonnen met de herbouw van het overige verwoeste deel van de abdij. Hierin komt onder meer de ambtswoning van de Commissaris. Bevorderd. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. Sol, voorheen werkzaam op de inspectie der Inv. en Acc. alhier, thans te Rotterdam, is, ge rekend te zijn ingegaan 1 decem ber 1959, bevorderd tot commies- titulair van 's Rijks belastingen. Verkeersongeval. Gistermorgen omstreeks half elf had op het kruispunt Van Steen bergenlaanAxelsestraat een' aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door onze stadgenoot de heer v. d. G., en een auto be stuurd door de heer M. W. uit Den Haag. Laatstgenoemde, die uit de Van Steenbergenlaan de Axelsestraat wilde oprijden, had het in de Van Steenbergenlaan geplaatste ver- keersbordje, dat hij een voor- rangsweg naderde, niet opge merkt, doordat een nabij dit ver keersbord geparkeerd staande hoge vrachtauto het zicht hierop belemmerde en hij ter plaatse niet bekend was. W. verleende hierdoor geen voorrang aan de heer v. d. G., die met zijn auto in de richting van de brug reed. ZATERDAG 9 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Zolang er mensen zijn". Concertgebouw, 8 u.: „Mar tin en Lewis bij de parachu tisten". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Jacht op ontvoerde vrouwen"; 2.30 en 4 u.: H.K.H. Prinses Beatrix bezoekt de Ver. Staten. ZONDAG 10 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Zolang er mensen zijn"; 2 uur: „Martin en Lewis bij de parachutisten"; 4.30 uur: „Zolang er mensen zijn". Concertgebouw. 8 u.: „Mar tin en Lewis bij de parachu tisten". AXEL: Hé; Centrum, 3.45 tl.: Jacht op ontvoerde vrouwen; 8 uur: De bezeten tocht. Bij de daarop volgende botsing werden beide auto's zwaai- be schadigd. „De man in 't hokje." Een bijzonder jubileum kan hel wel genoemd worden, dat de heer A. de Zeeuw a.s. maandag kan herdenken. Het is dan n.l. pre cies 25 jaar geleden, dat hij zijn souffleurshobby begon om de wankelen op de planken van het amateurstoneei op de been te houden of te helpen. Voor vele toneelisten, o.a. van de toneel groepen A. J. C„ Arbeiderstoneel vereniging, Rode Kruis, Perso- neelsver. Julianaziekenhuis en Oranjekwartier, was hij de man, waarop men, in moeilijkheden geraakt, op vertrouwde. Menige zwakke broeder of zuster werd tijdens een uitvoering op het rechte spoor geholpen. Hoogtepunten in z'n souffleurs loopbaan waren de opvoeringen van „Rebecca", „Schakels" en ,,De beste jaren van ons leven". Als één der medespelenden in een zeer dramatische scène van het laatstgenoemd toneelspel uit haar of zijn rol was geslipt, zou het De Zeeuw onmogelijk zijn geweest de situatie te redden. Maar ook nam hij deel aan de lachsalvo's bij de opvoeringen van „De Bokskampioen" en ..De ware Jacob." De voor het publiek onzicht bare medewerker is voor het amateurstoneel in Terneuzen een grote steun, die men niet gaarne zou willen missen. Mutatie. Gerekend te zijn ingegaan 1 december 1959, is bevorderd tot hoofdassistent-titulair van 's Rijks belastingen, de assistent D. van Kerkhoven, van de post der Inv en Acc alhier. Met ingang van 1 februari a.s. is de heer Van Kerkhoven over geplaatst naar Eindhoven, al- ■waar hij te werk zal worden ge steld op de inspectie der belas tingen. Bevorderd en verplaatst. De dienstgeleider van de post der Inv. en Acc. alhier, de heer B. G. H. Wilmer, is, gerekend te zijn ingegaan 1 december 1959, bevorderd tot hoofdassistent-ti tulair van 's Rijks belastingen. Met ingang van 1 februari a.s. is de heet- Wilmer overgeplaatst naar Kapellebrug en aldaar be last met de waarneming van het grenskantoor. Feestavond 175-jarig bestaan van 't Nut De departementen Groede en SluisAardenburg van de Maat schappij tot. Nut van het Alge meen hebben te Oostburg in het Ledel Theater het 175-jarig be staan gevierd van de Maatschap pij- Notaris A. H. M. van den Hoek uit Groede, voorzitter van dit departement, sprak een woord van welkom en ds. L. S. Blom uit Aardenburg sprak de Nu wij onze, in de loop van het nu verleden jaar wat verbleekte illusies op Oude jaarsavond hebben opge ruimd en het nieuwe jaar weer met de beste voor nemens zijn begonnen mag ik bij al dat plannen maken ook wel even uw aandacht vragen voor wat hierboven staat, Terneuzen een centrum. Ik durfde er geen vraag teken achter zetten. Het is voor de meeste lezers een feit waarop niet valt af te dingen. Het is toch zeker verweg de grootste gemeente van heel Zeeuwsch-Vlaande- ren met een opvallende en steeds toenemende groei in 1959 kwamen er weer een vijfhonderd inwoners bij velen kennen niet eens de namen van al die nieuwe straten, die er met den dag aangroeien. En zo is er zoveel wat blijk geeft van krachtige groei, op allerlei gebied. 'noch niet op elk gebied. En nu wil ik mij alleen maar heoalen tot Terneuzen als cultureel centrum. Wanneer straks het nieu we Concertgebouw zal ver rijzen en dat kómt er, dan vraag ik mij nu wel eens waarmee dat gevuld zal wor den. Gelukkig hloeit hier reeds jaren het Snaarfonds, dat or> verheugende wiize steeds beter voedsel geeft aan onze culturele honger; daarnaast mag ook de Typografenbond genoemd worden. Maar daar mede houdt toch ook eigen lijk op wat wii on het gebied var. de werkelijke kunst te te horen of te zien kriigen en dan moogt U gerust kunst zowel met een grote als met een kleine k schrijven. Nu vergat ik nog de Z. V. U. te noemen. Een Zeeuwse instelling. Vanuit Middelburg eediri- heden te kampen heeft welke geerd, die met alle moeilijk- de provincie Zeeland nu een maal aan elk provinciaal be doeld werk in de weg legt. De Z. V. U. is deze moei lijkheden nooit uit de weg gegaan en heeft integendeel meestal grote kosten moe ten maken om hier iets te kunnen brengen wat op hoog peil stond en waarvoor wij hier achter de brede Schelde anders geen kans kregen er deel aan te hebben. De liefde kan echter niet van één kant komen en dat is tot nu toe wel zeer het ge val geweest. Alle moeiten en kosten ten spijt was het vaak beschamend zo weinig pu bliek als zelfs de beste kun stenaars hier konden trek ken. Beschamend voor Ter neuzen, voor U en voor mi.i. U krijgt binnenkort de kans om Uw goede voor nemens die U st°llig ook in dit opzicht gemaakt hebt ten uitvoer te brengen. IR jan'<a- ari komt hier het bekende °n voortreffelijke cabaret de Tingel Tangel uit Amster dam, ..Hier" moet U dan deze keer maar wat ruim opvat ten: het zal in Axel zijn (om dat ons Concertgebouw nog niet klaar is), maar dat mag voor ons gpen bezwaar zijn, die toch ook wel een reis over hebben naar Gent voor d-ï opera of naar Antwerpen voor een ijsrevue (van cul tuur gesorokeni Zo heeft de Z. V. U. nog meer voor Zeeuwsch-Vlaan- deren op het programma staan en wanneer U nu maar gauw lid wordt dan kunt U met een belangri'ke reductie daarvan mee genieten. Zo kunnen wij dan gaan bouwen aan Terneuzen als cultureel centrum. Of moet er achter het op schrift van dit artikeltje tóch een vraagteken worden ge plaatst P. TET,LEGEN. Terneuzen, januari 1960. herdenkingsrede uit. Hij wees er o.m. op, dat de beide in West Zeeuws-Vlaanderen bestaande de partementen zeer oud zijn. Sluis dateert van 1820, Groede van 1841. Reeds vóórdat de predi kant Jan Nieuwenhuijze over ging tot stichting van de Maat schappij in 1884 liep hij te Aar denburg, waar hij destijds doops gezind predikant was, met plan nen rond. Het feestprogramma werd op uitstekende wijze verzorgd door mevr. Cilli Wang die met haar talrijke creaties het publiek in verrukking bracht. Ze werd hier begeleid op de piano door de heer W. de Vries, die zo nodig voor elk nummer de uitleg ver zorgde. Notaris Van den Hoek bood mevr. Wang een bouquet bloe men aan bij het einde van haar optreden. Namens het hoofdbestuur was de heer J. Baggelaar, adjunct secretaris, aanwezig. De op komst was zeer goed. Interessante duiveneontaet- bijeenkomst. In het clublokaal van de plaat selijke duivensociëteit „De Sluis- kilse Reisduif", dat tot de aller laatste plaats bezet was met sportliefhebbers uit de kanaal zone werd donderdagavond een zeer interessante bijeenkomst gehouden. Gastheer op deze avond was de heer R. Frijlink uit Doorn, die onder leiding van het duiven- kweekstation en maalderij „De Witte Molen", de hoofdschotel van het programma verzorgde. De heer Frijlink presenteerde een tweetal films over de duiven sport, die met ademloze span ning werden gevolgd. De smal- filmbeelden werden op verhelde rende wijze door de operateur toegelicht. Niet minder was de spanning toen na de pauze ean tweetal, door het kweekstation van „De Witte Molen'' beschikbaar ge stelde, jonge duiven zouden worden verloot. Jonge diertjes, wier voorouders iets in de sport wereld hebben betekend en die binnen afzienbare tijd op twee Sluiskilse duivenpieren wellicht een familietraditie hoog zullen gaan houden. Het slotgedeelte van de avond, dat toch nog een tweetal uren in beslag nam. bestond uit een forumbespreking. Tal van vragen werden aan het forum voorgelegd en het was meestal de heer Frijlink, die op zer objectieve en duidelijke wij ze de vragenstellers naar genoe gen zijn visie verstrekte. Ongemerkt was het rijkelijk laat geworden en besloot de Sluiskilse secretaris met een dank aan allen voor het aan dachtig gehoor omstreeks half 12 de bijeenkomst. Namens bestuur en leden werd in deze dank zeer speciaal de heer Frijlink betrokken, die, al dus de secretaris, de duiven- materie op sublieme wijze tot leven heeft weten te brengen en op verhelderende wijze de doorsnee-speler een kijkje gaf in de mysterieuze geheimen van deze edele sport. Nadat aan de gastspreker een kleine attentie was overhandigd, besloot spreker een zeer interes sante sportavond. Vergadering Afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen van de C'. B. T. B. De afdeling Oost Zeeuws-Vlaan deren van de C. B. T. B. verga derde deze week in het hotel ..Het Wapen van Zeeland" onder voor zitterschap van de heer P. van Hoeve. Na voorlezing van Ps. 65 en in gebed te zijn voorgegaan, ver welkomde hij de tatrijke aanwe zigen en in het bijzonder de heren C. de Putter, P. Ton en mr. Sy- brandy. In zijn openingswoord citeerde de voorzitter een artikel uit het R. K. weekblad „De Linie", ge titeld „Waar komen de hoge win sten vandaan?" Volgens spreker bestaat er in de industrie en nijverheid te weinig concurrentie waardoor de consument niet kan proriteren van de zo scherp mo gelijk gestelde prijzen van het eindprodukt. Het is de taak der regering hierop nauwlettend acht te slaan. In de agrarische sector spelen de wisselende naluurom- standigheden ean grote rol en worden de opbrengsten der ge wassen. en daardoor tevens de uiteindelijke marktprijzen, be paald. Na het vaststellen der notulen gaf het bestuurslid de heer De Klerk een overzicht van do werkzaamheden op het proef bedrijf in de Braakmanpolder. Vervolgens werd door mr. Sy- brandy een inleiding gehouden over ..Enige aspecten in de Ned. C. B. T. B." Na de samenstelling en de wer king van het hoofdbestuur, de provinciale en gewestelijke af delingen met ieder hun zelfstan digheid en afzonderlijke taak de revue te hebben laten passeren, wees spreker op de uitgave van het weekblad „Ons Platteland", het orgaan van de C. B. T. B. In de daarop volgende pauze werd koffie geserveerd en kon den vragen worden gesteld, die door het forum, bestaande uit de heren E>e Putter, Ton en mr. Sy- brandy, uitvoerig werden beant woord. De voornaamste vragen gol den de onteigening van de land bouwgronden in de Kanaalzone, waarover de heer Ramondt nog een nadere toelichting gaf. De beantwoording van de over de E. E. G. gestelde vragen bleek lastiger te zijn, daar hierbij nog zoveel onbekende faktoren op te helderen zijn. Hoofdzaak zal zijn, dat men zich stipt houdt aan de gemaakte afspraken. Op verzoek van de voorzitter werd de vergadering door de heer De Putter met dankgebed geslo ten. Toneeluitvoering ten bate van het „Groene Kruis." Donderdagavond werd in het geheel bezette Verenigingsge bouw e?n toneeluitvoering ge geven door de toneelclub uit Spui. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling van het „Groene Kruis," de neer J. W. Kusee, opende de avond met een woord van welkom tot de talrijke be zoekers en in het bijzonder lot de toneelgroep uit de buurtschap Spui. welke zo welwillend was ten bate van het „Groene Kruis" alhier een uitvoering te geven, voor welk initiatief het bestuur zeer erkentelijk is, omdat hier door een steentje kan worden bij gedragen voor het goede doel. De heer De Witte, leider van de toneelclub, zeide, dat, aange zien de buurtschap Spui, zij het voor een klein deel, behoort tot het grondgebied van Zaamslag en het „Groene Kruis" uit dien hoofde ook haar zorgen tot een deel van Spui uitstrekt, men het besluit had genomen om te Zaamslag een uitvoering te geven ten bate van deze zeer nuttige in stelling. Hij hoopte, dat de aan wezigen een prettige avond zul len hebben. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven „Drie jaren gin gen voorbij." Na elk bedrijf werden de op tredende dames en heren met een welverdiend applaus beloond. Tussen het tweede en derde bedrijf werd een geslaagde ver loting gehouden. Zowel tijdens de bedrijven als aan het einde van de voorstelling werden enige filmopnameA ge maakt en door het langdurig ap plaus werd het doek nog eens gehaald om alle optredenden de dank van de aanwezigen in ont vangst te doen nemen. Het bruto bedrag van deze avond, dat aan het bestuur van het „Groene Kruis" kon worden uitgereikt, bedroeg 179, waar voor de voorzitter, de heer Kusee, de toneelgroep en de belangstel lenden namens het bestuur zijn hartelijke dank betuigde. (Adv.) Japonnen in grote maten voor zéér interessante prijzen vindt u bij BREDA - TILBURG MIDDELBURG Markt 15 Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen 'door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, tel. 2003. Apotheek geopend; Klaassen. Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. E. H de Vries, Scheldekade 62, tel. 3262. Van zaterdagavond S uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts D. de Putter, Stationsstr. 10, Axel. tel. 01155—488. De staf van het ziekenhuis in Perth (Westelijk Australië) had de vijftienjarige Charlie Jundar. een inboorling, eigenlijk al als een hopeloos geval opgegeven en meende dat zijn overlijden nog slechts een kwestie van tijd was. Het betrof een van de beruchte gevallen van „moord door zwar te magie", zoals onder primi tieve volkeren vaker zijn waar genomen. Charlie was slacht offer van zijn nieuwsgierigheid geworden en betrapt toen hij een inwijdingsplechtigheid van man nen in het uiterste noordwesten van Australië bespiedde. De stamtovenaar had hem met een toveibeen aangeraakt en gezegd dat hij zou sterven. De jongen kwijnde inderdaad weg en er scheen geen kruid tege* gewas sen. Maar donderdag wendde men een laatste middel aan: Charlie kreeg onder narcose een shock behandeling. Direct daarna maakte de jongen tot ieders op luchting een veel levendiger in druk. Hii vroeg voor het eerst om eten en de artsen hebben nu goede hoop dat Charlie geheel zal herstellen. Op het strand op de uiterste punt van Cap Ferret is het lijk van een onbekend zeemonster aangespoeld. Het had een blau- grijze kleur, was vier meier lang en woog een paar ton. De platte kop had enorme oren en de twee meter lange poten wa ren voorzien van zwemvliezen. De onder-directeur van het Mariën-biologisch Instituut van Arcachon in de Gironde. Ama- nieu, 7.al ter plaatse een onder zoek instellen om te pogen het dier thuis te brengen. Het overleg tussen werkge vers en werknemers in 't bouw bedrijf over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst is vrijwel beëindigd. Wanneer het college van rijks bemiddelaars zijn goedkeuring hecht aan een aantal nieuwe punten in deze C. A. O., dan zal onder meer met ingang van 1 juli 1961 de arbeidstijd worden teruggebracht tot 45 uur per week. in de wintermaanden 11 november— 1 maart I te verde len over zes, in de overige maan den over vijf dagen. Na 1 juli 1961 zal daarom voor 45 uur ar beid 48 uur loon moeten worden betaald. Voor overwerk boven de drie uur per week zal in het vervolg sleeds tenminste 25 procent extra moei en worden betaald. Het aantal vakantiedagen zal met ingang van de „zegel-perio de" 1960- 1961 worden uitge breid tot 15 per jaar voor alle werknemers en tot 18 per jaar voor werknemers beneden de 18 jaar. Met ingang van 1961 zal de aaneengesloten bouwvakantie twee kalenderweken gaan bedra gen. Voorts zal de looncompen- satie A.O.W. in de uurlonen worden verwerkt en daarnaast lot een verdere verhoging der uurlonen met vijf procent wor den overgegaan. HET PRONKGEWAAD. En hij maakte hem een pronk-gewaad. Genesis 37 3. Wat kunnen ouders soms toch dwaze en domme dingen met hun kinderen uithalen! Overi» gens verstandige en flinke men sen lijken len aanzien van hun kinderen wel blind. Wat kun je nu slechter voor Jozef beden ken dan... een pronkgewaad? Op zijn broers werkte dat als een rode lap op de stier. Dat pronkgewaad is hem ten val ge worden. Door dat pronkgewaad is hij in de moordkuil terecht gekomen. Nu, Jacob krijgt aan stonds dat mooie pronkgewaad weer thuis bebloed en ge scheurd. „En zij lieten het pronk, gewaad aan hun vader brengen met de boodschap: zie toch, of dit het kleed van uw zoon is of niet. En hij herkende het". Ja zeker: Jacob herkende het. Hoe hij toen tegen dai pronkgewaad aangekeken heeft? Natuurlijk was er in Jozef heel wat om mee te pronken. Die jongen was superieur. „Hij was schoon van gestalte en schoon van uiterlijk". Daar heeft Pori- fars vrouw later ook naar geke- ken. Dat pronkgewaad stond hem. Hij droeg het met gratie en zwier. Maar ook geestelijk stak hij hoog hoven zijn broeders uit: een groot verstand, een diep gemoedsleven, een zuiver en vroom hart. Het verwondert ons helemaal niet dat er staat: „Is raël had Jozef lief boven al zijn zonen". Zijn grote liefde voor Rachel heeft hij op Jozef over gebracht. Maardaarom mag je een kind nog geen pronkgewaad ma ken. Kinderen lopen in wat de ouders hun aantrekken. Het is een aparte opgave voor ouders en opvoeders onder het gewone het buitengewone de rechte plaats te geven, zodat het tussen de anderen tot zegen wordt. Jozef heeft meer dan genoeg aan het pronkgewaad, dat God hem geeft Daar kan het onze écht niet bij. Dan bederven we onze Jozef, of bederven het voor hem. Het beste gewaad voor onze kin deren is wel: „een zachtmoedige en stille geest, welke kostelijk is voor God". Als u dat misschien voor ze maken kunt...? (Uit „De Stem achter U".) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 10 JANUARI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Penning?. (Bed. H. Doop.); 2.30 uur Vica ris S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Honlenisse: 10 uur Vicaris S. den Blaauwen. van Axel. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 10 uur Ds. J. G. M. Cupé- do. 'Bed. H. Doop.); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: Noords!raat) 10 uur Vicaris G. P. Post. (Voorber. H. Avondmaal.); 3 uur Ds. P. J. Penning?, van Axel; 7 uur Wika W. K. de Haan (Jeugddienst); (Kerkhoflaan) 10 uur Ds. J. Scholten. (Voorber, H. Avond maal); (Tuinpad) 10.45 u. jeugd- kerk; (Driewegen) 7 uur Vicaris G. P. Pos1. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Voorber. Heilig Avond maal.); 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur ds. B, Wentzel, van Ridderkerk. (Viering II. A. en Dankzegging.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken 3) (Nadruk verboden.) Vernier wees naar de grote mast. „Kijk naar die zware ijzeren stangen, waarmee ze de mast versterkt hebben.. Met de fokkemast en met de bezaan hebben ze hetzelfde uitgehaald." André keek de ,ouwe" van ter zijde aan. Zag hij het goed, of was 't maar verbeelding?.... Op het gezicht van schipper Vernier tekende zich onrust af. Claude Vernier stond als vast genageld aan het dek, terwijl zijn ogen wantrouwend rondgingen. Op het drijvend wrak heerste een beklemmende stilte. Maar in het hart van Vernier kwam een be klemmende angst en achter zijn voorhoofd werkten koortsachtig zijn gedachtenIn zijn herin nering kwam opeens een oud ver haal, een verhaal, dat elke zee man kent en wel eens gehoord heeft. Het verhaal van een schip uit de zestiende eeuw, dat tot in lengte van dggen gedoemd was te varen in een gierende storm en holle zeeën.... Er schoten bliksem hitsen om dat schip, dat alle zeilen had bijstaan en ziin masten had versterkt met ijzeren stangen, zódat het in het ergste noodweer kon doorjagen zonder de masten overboord te zeilen. Met zwarte zeilen en de bloed vlag aan de ra, zó trachtte dat schip de Kaap te ronden. Maar stormen en stromen hielden het als gekluisterd aan die plek. Steeds weer werd het achteruit gezet en telkens beproefde het opnieuw zijn stormloop tegen de elementen. Zo worstelde het al de eeuwen door, een schrikbeeld voor allen die de zeeën bevaren, of bevaren hadden. En wee de zeeman die de moed had om het aan zijn plaats gebonden schip te naderen en brieven mee te ne men van de gezagvoerder, die elk schip praaide dat in de buurt kwam. Het waren brieven voor Holland, gericht aan mensen, die lang geleden gestorven waren, mensen, waarvan de namen al lang waren Vergeten.... Wee de zeeman, die de brieven zou heb ben aangenomen. Het zou zijn ondergang beTkcnd hebben.... En zo zou hii tot aan de jongste dag moeten doorvaren, die Vlie gende Hollander, die door God verdoemde schipper, die het aan gedurfd had om op een Goede Vrijdag de zeilen te hijsen en zijn manschap te dwingen tot het ver trek uit een haven in de Indi sche wateren. Zó zou hij moeten doorvaren, omdat hij God en de duivel had uitgedaagd toen zijn schip door een zware storm in de buurt van Kaap de Goede Hoop werd belopenDat was het lot van schipper Barend Fok- ke. van schipper Van Galen, van schipper Van Straten, of van schipper Van der Decken, kort om, hoe die brutale en koppige Hollander dan ook geheten mocht hebben." Dit alles herinnerde schipper Vernier zich toen zijn aandacht werd getrokken door die ijzeren stangen. laar gelukkig herinnerde hij zich ook weer iets anders, name lijk. dat men de Vliegende Hol lander bijna uitsluitend was tegengekomen in de buurt van Kaap de Goede Hoop en niet er gens tussen de dertigste en veer tigste breedtegraad, halverwege Kaap Hoorn en Kaap de Goede Hoop. Opgelucht haalde Claude Ver nier adem en met een flauwe glimlach keek hii zijn mannen aan. „We zullen verder rondneuzen, jongens! Laten we de verblijven onder de campagne eerst maar nemen." Met lange passen stapte schipper Vernier naar een deur. Voor zijn mannen deed hii onverschrokken, maar het gevoel van onbehagelijkheid dat hem zo even bekropen had, wilde maar niet verdwijnen. Zijn grote bebaarde hand greep de klink van de deur en duwde die omlaag. De deur bleek geslo ten te zijn. waarschijnlijk aan de binnenzijde gegrendeld. Vernier liet zijn grote vuist dreunend op het houten paneel neerkomen:., eenmaal., twee maal. driemaal. Daarbinnen bleef het stil. „Is daar iemand?" Schipper Vernier zette een grote stem op. Er kwam geen antwoord. Toen keerde Vernier zich om en keek zijn mennen aan. „Dan zal die deur een zetje moeten hebben, jongens!.. Voor uit, allemaal de schouders er te gen.... een.... twee., huup... Een.... twee.... huup!Ja, toe maar, Gaston, het is je meisje niet!.... Een beetje harder!.... Een.... twee.... huup!.. .Taaa!" Steunend en krakend gaf het hout eindelijk mee. De verroeste hengsels braken af en de deur hing nu half naar binnen. Met enkele forse trappen maakten de mannen zich ruim baan, waarna schipper Vernier als eerste met dreunende passen het half don kere vertrek binnenging. Ze bevonden zich thans in een ruime kajuit, naar alle waar schijnlijkheid het kapiteinsver- blijf. Ze bleven een ogenblik staanf want hun ogen moesten eerst wennen aan het schemerige licht dat door kleine glas-in-lood ramen uiterst spaarzaam naar binnen drong. (Wordt vervolgd.) GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. C. Bijl. isvn r< Terneuzen: 10 uur en, 3 uur ds. H. Smit. (Bed. H. A.-erj'Dankz.) •CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur ds. G. W. Alberts, em. pred. te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Fro Rege".) Terneuzen10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug: 2 uur leesdienst; 6 uur ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. NED. PROT. BOND. (Lokaal Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur ds. S 3. Smeding van Noordhorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.13 uur en 17.00 uur: PI. H. Missen. Westdoi-pe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. DINSDAG 12 JANUARI. Ol D-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 's av. 7 uur ds. H. Visser, van Rotterdam. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 10 JANUARI. ■i NED, HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even- huis. Breskens: 9.30 uur Ds. W. B. Bergrma, van V/aterlandkerkje. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ee'rw. heer Begeer, voorganger-Evangelisa tie te Tilbur Nieuwvliet: 11 uur Ds. Joh. Brezef. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranrhement: 10 uur Ds. 91 Tijmstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Dr, C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blon* Waterlandkerkje: 10 uur: Eerer, heer C. H. Heqboer, van Zaaim slag. IJzendjjke: 9.30 uur Ds. Joh. Bj»> zet, van Nieuwvliet. Zuidzande: 10 uur Wika W. K. I) Haan. Een van ome tent er moet u wanneer zich bii giftigingsvefschij doen. Zo in haar a deze vraag niet woordenmaar u proberen de zorg; Icele aanwijzmge wel in zodanige andere ouders e iets aan hebben. De reden, dat krachtig te antu erin, dal men ni gemakkelijk kan bij bepaalde o schijnselen de c vergijtiging moe zocht. Als iemand bi seling gaat brai misschien even van een infecti lien als een uit tiging. Alleen als rr heid weet. dat volwassene ie heeft gegeten o als kort daarna de symptomen meer voor de een verband U feiten te legget Nog waarscl y.o'n samenhanj zelfde overkorr nog meer pers In Amerika hoofdmaaltijd grapefruit. Deze zonder vitaminei we in de winter nodig en juist c maaitijd is z'n meest effectief. De eenvoudig: opdienen is om mrddendoor te si jes zorgvuldig het oppervlak m strooien en er garnering een gei op te leggeri. ZONDA&f Graf tong, witte b saus, aardap MAANDAG: W; hard gekook bakken aard DINSDAG: Sto> bakken bloei pelen, appelr WOENSDAG: L spruitjes, yoghurt met DONDERDAG: met kaas, gt VRIJDAG: Sto uien gevuld tomatensaus, in de week i ZATERDAG: Er sensappuddir RECE l STOKVISSCHO 300 g stokv 200 g rijst, 1 Zo af en tot en kasten af er op. dat ik r weggehangen vinden, of een betrapte met streng maar t speur ik naar agenda van i plezier doen naar binnen s Ik vraag m 'je kunt imir dan zou ik eei nierster Mary stol kerels 'ot rijk gezeg manvolk aan moederen nie

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2