Onverminderd reisseizoen HAKENKRUISEN Verklaring van Pinay ZATERDAG 9 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4878 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Nazisme steekt kop op KONING BOUDEWIJN THUIS Kameroen nieuwe staat Antisemitisme tfOiMlwill SCHUIMRUBBERBEO AMSTERDAM- NEW YORK IN RECORDTIJD INTREKKING BESCHIKKING PRIJSSTOP BROOD 1959 Kreeg slachtoffer steekpartij onvoldoende behandeling "I De toespraak van kardinaal Ottaviani PERZISCH KEIZERLIJK PAAR IN MEI NAAR BRUSSEL KONING BOUDEWIJN NAAR PARIJS Arrestatie van geestelijken in Zuid-Slavië gemeld AN ASTASIA Protestvergadering HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER LOONSVERHOGING TEXTIELINDUSTRIE „Viscount" bij de landing te Londen in brand Malakka weigert uitlevering Indonesische opstandelingen Frankering Wj abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.) LAAT U NIET OVERMEESTEREN! !n ons gure klimaat liggen verkoudheid en bronchitis altijd op de loer. Wapen U met de vermaarde, bacillendodende potter's Ca tarrh Pastilles Terwijl het jaar 1959 reeds eindigde met een schouwspel van reizende staatslieden, zal 1960 in dit opzicht niet min der bieden. De Sowjet-pre- mier Chroesjtsjcf zal eerst Parijs bezoeken als de gast van De Gaulle (in maart) en dan in mei daar terugkomen om de topconferentie bij te wonen. Hij heeft ook aange kondigd, een bezoek te zullen brengen aan India en Indone sië. Dat is pikant omdat deze twee neutrale staten juist ruzie hebben met rood China. De Indiërs, zo men weet, over de grenskwesties, en de Indo nesiërs over de Chinezen, die in hun land wonen. Dat is een ingewikkelde kwestie. De leiders van Pe king beweren dat zij er niets op tegen hebben, dat die Chi nezen de Indonesische natio naliteit krijgen, als zij dit wil len, omdat zij vaak van ge slacht op geslacht in dit eilan denrijk wonen. Haar in Dja karta beschouwt men de Chi nezen als onbetrouwbare vreemdelingen, die o.a. de communistische partij zouden steunen met geld. De regering van Tsjou En I-ai vraagt, als men Chinezen naar hun land van herkomst terugstuurt, dat zij dan hun kapitaal mogen uitvoeren. Haar Indonesië houdt de communisten voor, dat deze Chinezen kapitalis ten zouden zijn, die zich niet onderschikken aan de geleide economie van het land van Soekarno. Hen meent nu, dat Chroesjt- sjef zal willen bemiddelen tussen India en Indonesië aan de ene kant en rood China aan de andere kant. In elk geval heeft hij ook „globale", over de aardbodem reikende be langen. hoewel niet zoveel verplichtingen als Eisenhow er. Van de andere reizigers noemen wij De Gaulle die naar Enge land en Amerika zou komen de Italiaanse president Gronchi die Moskou gaat zien, en natuurlijk Eisenhower, die in de zomei de Sowjet-Unie zal bezoeken. Een andere hoge bezoeker is juist weer thuis gekomen op Nieuwjaar: koning Boudewijn van België. Hij heeft in Kongo honderden leiders gesproken en hen willen over tuigen van het nut van blijvende samenwerking met de Belgen. Deze maand vindt in Brussel ^en ronde-tafelconferentie plaats Dvcr de onafhankelijkheid van Kongo. Eerst hebben de Belgen oogezegd. dat Kongo in 1964 on afhankelijk zou zijn. Toen hebben dj verklaard, dat dit al in I960 ',ou kunnen gebeuren. Maar zij icbben zelf nog geen duidelijk meld van de ontwikkeling. Zij zaan voort in Kongo kapitaal te nresteren, en ook buitenlanders daartoe aan te moedigen door hun allerlei faciliteiten in uit zicht te stellen. Doch beleggers zullen liever in zee gaan met de Kongolese nationalisten, als die straks toch minister zullen wor den. En de Belgen hebben hun ambtenaren reeds allerlei gunsti ge regelingen aangeboden als zij willen terugkomen, nadat Kon go onafhankelijk is geworden. De drie grootste partijen in Kongo willen alleen praten over de manier, waarop nog dit jaar de soevereiniteit wordt overgedragen aan een inheem se regering, die aan bet hoofd zal staan van een federatieve Kongostaat. Omdat het ge westelijke nationalisme en het stambewustzijn 7.0 groot zijn. zou er kans zijn op het uiteen vallen van de Belgische Kongo, als niet elke provincie zelfbe stuur zou krijgen. Stellig ech ter zal oen centrale regering heel krachtig moeten zijn en flink moeten optreden, om dat uiteenvallen te voorkomen. En men kan begrijpen dat de Bel gen nu niet zo'n groot vertrou wen hebben in het gezag van leiders zonder ervaring, die zich onverwacht met de macht bekleed zouden zien. Vandaar dat het niet gemakkelijk zal zijn. hoezeer Brussel ook con cessie na concessie doet aan het nationalisme, op de con ferentie tot een akkoord te komen. In een ijltempo worden nu Afrikaanse staten onafhankelijk. Dit jaar Frans Kameroen, Ita liaans Somaliland, Brits Nigeria, en Frans Togoland. Daarbij, min of meer binnen de Frans-Afri kaanse gemeenschap, de neger- rrmiblieken Senegal en Soedan. Op 1 januari opende Frans Kameroen de rij. Het vormt het grootste deel van het vroeger Duitse Kameroen. Twee andere stukjes kwamen onder Brits be heer! en deze twee moeten nog een keuze doen: onafhankelijk worden, of verbonden met (Brits) Nigeria, of met het nu vriie (Fran*) Kameroen. Wat d:t laatste betreft kan men niet snreken van een succesrijk begin. De feestelijkheden moesten gro tendeels worden afgelast, omdat een verboden opoositie-partij overal aanslagen pleegde. Deze partii wenste verkiezingen, voor dat het land onafhankelijk werd. Dat is niet gebeurd, en nu er kent die terroristische oppositie de regering niet. Er is van democratie weinig sprake, en dat kan in die om standigheden ook moeilijk. Maar de Ver. Naties, die formeel de voogdij uitoefenen, hebben inge stemd met de ontvoogding. Zij drongen niet aan op voorafgaan de verkiezingen, ook al omdat die praktisch niet goed kunnen plaats vinden in een land, waar een guerilla heerst. De Fransen 7,ullen nu de regering verder hel pen. om te proberen de orde te handhaven, en Kameroen finan cieel steunen. Dat is nodig, want economisch staal de jonge natie al even zwak als politiek. Het zou droevig zijn. als straks Bel gisch Kongo ook in zo'n positie kwam. Zoals gezegd heeft geen koloniaal land de macht de on stuimige opmars naar onafhan kelijkheid te stuiten. Er moet echter voorzichtig worden ge manoeuvreerd om althans de enorme belegde kapitalen te red den. Bij de kwestie van de koud" oorlog en de moeilijkheden met de koloniën kwam de vorige week iets anders, dat het Westen verraste: een reeks van uitingen van antisemitisme en van ver heerlijking van het nationaal- socialisme. Het waren nog voor namelijk blijken van baldadig heid, zoals lipt kladderen van hakenkruisen e!, tiet besmeuren van synagogen. De gevallen in West-Duitsland trokken het meest de aandacht, maar ook elders (zelfs in Noord- Amerika) kwamen zij voor. Zo iets pleegt altijd besmettelijk te werken. Zeker is het dat de ex- nazis en jongeren die onder hun invloed zijn gekomen in de geest der „nozems" weer actief zijn geworden, ook met het schrijven van brieven. De oorzaken zijn moeilijk te vinden. In de koude oorlog hebben de ex-nazis zich naast het Westen geschaard om een kruistocht te preken tegen do Sowjet-Unie. Misschien zijn zij teleurgesteld, dat er nu zoveel over ontspanning wordt gesproken, dat Eisenhower en Chroesjtsjcf en MacMillan en De Gauile met elkaar praten "n elkaar feestelijk ontvangen. Mis schien ook nemen zij Adenauer kwaliik, dat deze op 7.0 goede voet staat met de staat Israël en aan de Joden schadevergoeding betaalt. Maar dat doet hij al sinds enige jaren, en waarom dan nu deze demonstraties Men kan tientallen oorzaken opnoemen, waardoor jonge lui baldadig worden. Vast staat wel, dat de nazis nog al gespaard zijn en in West-Duitsland als „be keerlingen" dikwijls hoge posten hekleden. Twee ministers, Schro der en Oberlander. hebben in dit opzicht veel boter op hun hoofd. Dit heeft wellicht niet-bekeerde jongeren ertoe verleid, weer van zich te doen spreken. Men moet hopen dat met het verschijnsel grondig wordt afgerekend. Kernproeven Overigens is met de ontspan ning niet alles koek en ei. De onderhandelingen over het sta ken van kernproeven die op 1 januari veertien maanden lang waren stopgezet hebben niet tot resultaat geleid. Nu hebben de yer. Staten doen weten, dat zij weliswaar de proefnemingen nog niet aanstonds hervatten, maar dat zij zich de vrijheid voorbe houden. dat te doen. Het besluit is een aansporing aan de Russen, concessies te doen inzake de in spectie, als zij willen dat de Ver. Staten en Engeland geen experi menten meer ondernemen. Op het ogenblik hebben de twee „blokken" atoom- en wa terstofbommen genoeg, om de hele aardbol te laten springen. Zij kunnen volgens het oude pro cédé er nog onbelemmerd andere bij vervaardigen. Doch geen nieuwe soorten, die beproefd zouden moeten worden. Blijft het wantrouwen bestaan, dan komen die modernste typen er ook. Neemt de achterdocht af, dan moet men inspec-tieploegen van internationale samenstelling dulden, om te controleren dat geen blok de afspraak schendt. Echter is het vertrouwen nog niet zo groot, dat de vrees voor spionage al is geweken. Het oor logsgevaar moge dan zijn afge nomen. erg sterk is de vrede nog niet gefundeerd. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) (Advertentie) BINNENVERINGBED HAZET-fABRIEKEN ZEVENBERGEN Bij apotheken en drogisten f. 1.10 IMP. H. TEN HERKEL H.Y. HILVERSUM De Boeing 707 intercontinen tale versie van Panamerican. die gisteren op ïdlewild landde, heeft de afstand tussen Amster dam en New York in de record tijd van zeven uur 49 minuten afgelegd. Aan boord bevonden zich 83 passagiers en negen be manningsleden. terwijl boven dien aan vracht en post ander halve ton werd meegenomen. Gezakvoerder A. Powel Voe had het commando over deze Boeing. Het record op de afstand Am sterdamNew York zonder tus senlanding stond tot nu toe op acht uur zeven minuten, in no vember vorig gemaakt eveneens met een Boeing 707 van Pan american. Er zaten toentertijd 128 pasagiers in het toestel, terwijl de bemanning uit 14 per sonen bestond. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij hebben blijkens een publi- katie in de Nederlandse staats courant van 8 januari 1960 de beschikking prjsstop brood 1959, waarbij een prijsstop voor brood in de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam werd afgekon digd, met ingang van 11 januari 1960 ingetrokken. In deze gemeenten zullen met ingang van deze datum voor volkswitbrood, volksbruinbrood en waterwitbrood ten hoogste de prijzen mogen worden berekend die aldaar golden op 17 januari 1959, zulks overeenkomstig de tussen de minister van Econo mische Zaken en de Nederland se Bakkerij Stichting dezer dagen bereikte overeenstemming inzake de broodprijzen. „Er kan iets onregelmatigs ge beurd zijn. Dat zal ik grondig onderzoeken maar op dit ogen blik is van enig verzuim bij het Wilhelminagasthuis nog niets gebleken." Aldus de officier van Justitie te Amsterdam, mr. W. K. Baron van Dedem, tot wie het A.N.P. zich gisterochtend richtte in verband met het overlijden van de 55-jarige B. G„ die twee da gen geleden 's nachts om half een door zijn zoon met 18 mes steken werd verwond. Het slachtoffer werd in een ambulancewagen van de G. G. en G. D. naar het Wilhelmina gasthuis gebracht, maar korte tijd later opnieuw in de ambu lancewagen gelegd en naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis ver voerd. Daar overleed hij om streeks 3 uur. Vast staat dus, dat de gewonde vlak voor zijn dood nog van het ene zieken huis naar het andere werd ver voerd. De officier zal eerst het sectie rapport van dr. J. Zelden rust van het geneeskundig gerechte lijk laboratorium in Den Haa.g moeten afwachten alvorens in deze kwestie met zekerheid con clusies kunnen worden getrok ken. „De behandelende geneesheer in het O. L. V.-gasthuis heeft medegedeeld, dat de dood van het slachtoffer betrekkelijk on verwacht intrad", zette mr. Van Dedem nog uiteen. Of de patiënt in het W. G. nog behandeld is voor men hem weer in de am- Advertentie! bulancewagen legde, was. hem gisterochtend nog niet bekend. Ook de hoofdinspecteur van pcflitie P. L. Landman van het bureau Overtoom bevestigde, dat de dood van het slachtoffer voor de politie onverwacht kwam. „maar wij zijn tenslotte leken", voegde hij er aan toe. Uiteraard is het onderzoek naar de doodsoorzaak van het slachtoffer, die gisterochtend aan de officier van Justitie en de directeur van het Wilhelmi nagasthuis de ernst der verwon dingen heeft onderschat, dan wef of het slachtoffer tengevol ge van andere complicaties is overleden. Naar bekend werd de patiënt in het Wilhelminagasthuis on derzocht. Hij moest klinisch geobserveerd worden en aange zien er hier plaatsgebrek was, bracht de G. G. en G. D. hem onder in het O. L. V.-gasthuis. De politie neemt aan. dat men zeker niet tot dit vervoer zou hebben besloten indien duide lijk was geweest, dat de patiënt in levensgevaar verkeerde. In da.t geval zou er in het W. G. uiteraard toch een plaats voor de patiënt zijn ingeruimd. Franse autoriteiten hebben een onderzoek gelast naar de juist heid van berichten, volgens wel ke straalvliegtuigen donderdag j.l. hakenkruisen in de lucht bo ven Marmande, in Zuid-West- Frankrijk, hebben getekend. „Reuter" meldt uit Wenen dal aldaar do Oostenrijkse journalist Alfred Borth. op verdenking van nationaal-socialistische bedrij vigheid, is gearresteerd. Hij zou in een door hem geschreven ar tikel een wet hebben geschonden, waarin het bedrijven van natio naal-socialistische propaganda wordt verboden. Het communistische dagblad „Volksstimme" noemde Borth vrijdag de leider van het „Euro pese legioen" Volgens het blad is dit een in het najaar van 1959 te Rome in het leven geroepen internationale organisatie, waarvan het pro gramma een duidelijk nationaal- socialistisch stempel zou dragen. Het hoofdkwartier van 't „Euro pese legigen" zou te Wenen zijn gevestigd. Uit Berlijn meldt „Reuter" dat een Westberlijnse rechtbank de 49-jarige Alfred Staats, een em ployé van het stadsbestuur, tot zeventien maanden gevangenis straf heeft veroordeeld wegens het brengen van de Hitler-groet in een restaurant. Blijkens een „Reuteri'-bericht uit Mainz, in West-Berlijn, heeft een woordvoerder van de rege ring van de deelstaat Rijnland- Palts medegedeeld dat het minis terie van Binnenlandse Zaken een verbod heeft uitgevaardigd voor alle openbare bijeenkomsten die in het komende weekeinde ter gelegenheid van een plaatse lijk congres van de Duitse rijks- partij te Kaiserslautern zouden worden gehouden. „Reuter" meldt nader uit Ber lijn dat Staats twee dagen gele den in een restaurant in de Ame rikaanse sector van West-Berlijn verscheen, dat bekend staat als een ontmoetingsplaats voor na oorlogse nationaal-socialisten. Hij hief de rechterarm omhoog en 7.ei: „Ik weet, dat ik hierdoor zal worden ontslagen, maar ik wil met kameraden spreken, die er net zo over denken als ik". Dit werd medegedeeld door twee rechercheurs, die zich op dat ogenblik in het restaurant bevon den. Staats werd nog dezelfde dag gearresteerd. Hij is berecht op grond van een uit 1945 daterende wet van de geallieerde contröleraad voor Berlijn. De Amerikaanse autori teiten hadden toestemming ver leend om deze wet in dit geval toe te passen. De openbare'aanklager had ver klaard dat Staats' daad een smet was voor de reputatie van Berlijn en het Duitse volk. Staats werd geschorst in zijn ambt van ambtenaar van het huisvestingsbureau in Zehlen- dorf, een in de Amerikaanse sec tor gelegen Westberlijnse voor stad. Disciplinaire maatregelen, die tot zijn ontslag als ambtenaar kunnen leiden, zijn in voorberei ding. Staats verklaarde zelf niet schuldig te zijn. Hij zei jonge na oorlogse nationaal-socialisten tot andere gedachten te hebben wil len brengen. „Ik hebt een christelijke op voeding gehad en ik ben nooit lid van de N.S.D.AP. geweest", aldus Staags, die hoger beroep, wil aantekenen. Hetgeen kardinaal Ottatiani donderdag, in een preek onder een mis voor de „zwijgende kerk", heeft gezegd over de houding van hen die „zich christen noemend, er niet voor terugdeinzen de onderdrukkers van de kerk de hand te schud den" vormt een aanval op pre sident Gronchi, aldus de mening van 4e uiterst linkse bladen. (Zoals bekend is de Italiaanse president van plan een bezoek aan de Sowjet-Unie te bren gen. Hij zou deze week reeds vertrokken zijn maar de reis werd uitgesteld omdat Gronchi aan een keelontsteking lijdt.) Het links-socialistische blad ..Avanti" schrijft over „harde woorden van kardinaal Ottavia ni tegen de president van de republiek''. De communistische „Unita" schrijft dat, de kardi naal blijk heeft gegeven van vijandigheid tegen elk gesprek tussen christenen en niet-chris- tenen. De sjah van Perzië en zijn ge malin, keizerin Farah, zullen op uitnodiging van koning Boude- wijn in mei een staatsiebezoek aan België brengen. Op 11 mei a.s. komt het vorstenpaar te Brussel aan voor een bezoek van twee of drie dagen, Koning Boudewijn van België zal op 28, 29 en 30 juni een staatsiebezoek aan Parijs bren gen. Dit bezoek, op uitnodiging van president De Gaulle, is Bou- dewijns vierde officiële buiten landse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische koning de Verenig de Staten, Luxemburg en (het vorige jaar) ons land. In rooms-katholieke kringen te Belgrado is vrijdag vernomen dat in de laatste drie maanden in verschillende delen van Zuid-Slavië een aantal rooms- katholieke geestelijken en pries terstudenten in hechtenis zijn genomen. De arrestaties zijn verricht te Serajevo. Zenica en Travnik in Bosnië, te Zagreb en Djako- vo in Kroatië en te Zenum nabij Belgrado. In Skople in Macedo nië is een kerkelijk archief door zocht. waaruit documenten zijn gelicht die in beslag zijn geno men, zo zei men. De anthropoloog prof. Otto Reche zegt in een door de Ham- burgse districtsrechtbank ge vraagd rapport dat de 59-jarige Anna Anderson inderdaad Ana- stasia Romanof. de jongste dochter van de laatste Russi sche tsaar is. zoals zij beweert. Dit is donderdag door haar ad vocaten meegedeeld. De deskundige had zijn con clusie gebaseerd op het omvang rijke fotomateriaal en op erfe lijke karaktereigenschappen. Hij had een bezoek gebracht aan mevrouw Anderson, die beschei den leeft te Unterlengenhardt in het Zwarte Woud. Twee jaar geleden verzocht mevrouw Anderson de Ham- burgse rechtbank een certificaat ongeldig te verklaren, waarin Barbara. groothertogin van Mecklenburg, werd benoemd tot erfgenaam van het fortuin van de tsaar, die in 1918 door de Bolsjewieken werd vermoord. De groothertogin zegt, dat mevr. Anderson de Poolse boe rendochter Franziska Schans- kowski is. De rechtbank wacht nog op een nieuwe verklaring van de groothertogin. Het is niet be kend wanneer er uitspraak zal worden gedaan. In Parijs is donderdagavond een protestvergadering gehou den tegen de uitingen van anti semitisme. De vergadering werd door 1200 mensen bezocht. Dui zend anderen, die geen plaats meer konden krijgen, gaven op straat van hun verontwaardi ging blijk. Voor zondag staan ook protestbetogingen op het programma. De communistische fractie in de Italiaanse senaat heeft in een motie een onmiddellijk op treden tegen elke vorm van antisemitisme en rassenhaat gevraagd. i De Franse minister van Finan ciën en Economische Zaken. An- toine Finay, die donderdagavond van een korte vakantie is terug gekeerd en vrijdagochtend zijn werkzaamheden heeft hervat, heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij niet akkoord kan gaan met een project, dat in strijd zou zijn met de tot dusverre door de Franse regering gevolgde po litiek. Hij gaf in het bijzonder uiting aan zijn verzet tegen het plan de werknemers medezeggenschap in de ondernemingen te geven, wat naar zijn mening zou uitlo pen op Sowjetizering van de on dernemingen en het creëren van vele duizenden functionarissen om toezicht op de ondernemingen te oefenen. Pinay, die door journalisten ondervraagd werd naar aanlei ding van zijn komende onder houd met premier Debré, deelde verder mede evenzeer gekant te zijn tegen de oprichting van een staatsbank voor economische ont wikkeling, wat volgens hem een staatsbank voor kreupele onder nemingen zou worden. Verwezen lijking van dit plan zou naar de mening van Pinay alle zwakke ondernemingen ertoe brengen kredieten aan de staat te vragen. Ook de geprojecteerde oprich ting van een nationale maat schappij voor de distributie van aardolie is voor Pinay onaan vaardbaar. Hij merkte op, dat een dergelijke onderneming zou concurreren met de ondernemin- VORST Het K. N, M. I. deelt mede: Regelmatig is de luchtdruk gedurende de laatste dagen bo ven Scandinavië gestegen, zo dat er nu reeds waarden van boven de 1004 mb. gemeten worden. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg gehad, dat koude lucht met temperaturen flink onder het vriespunt zich vanuit Rusiand en Finland in beweging zette en in onze richting stroomt. Er zijn verder geen te kenen, die de komst van deze lucht tegen zouden kunnen houden, zodat we met een aan tal dagen met koud weer reke ning moeten houden. De wind zal toenemen in sterkte uit noordoostelijke rich- 4.23 5.21 6.16 7.06 7.50 ZON MAAN op onder op c Jan. 9 8.46 16.48 13.58 10 8.46 16.49 14.34 11 8.45 16.50 15.16 12 8.45 16.52 16.03 13 8.44 16.53 16.57 ting, waarbij ze in het noorden van het land wellicht krachtig kan worden. De mogelijkheid van enkele lichte sneeuwbuien is bovendien ook aanwezig. medegedeeld cioor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Ijigere temperaturen Overdrijvende wolkenvelden met kans op enkele lichte sneeuwbuien. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemen de noord-oostelijke wind. ZONDAG 10 JANUARI Breskens Temeuzen Mansweert Walsoorden v.m. 11.27 0.02 0.42 0.52 n.m. 11.46 12.21 1.01 1.11 MAANDAG 11 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.18 0.53 1.33 1.43 n.m. 12.32 1.07 1.47 1.57 gen, waarin de spaarders hun vertruowen hebben gesteld. Pinay bevestigde tenslotte, dat hij niet demissionair was, maar. zo voegde hij hieraan toe, indien ik genoodzaakt wordt mijn func ties op te geven, zal dit voorgoed zijn en ben ik niet van plan ooit weer een politieke werkzaamheid te aanvaarden. Vernomen wordt, dat Pinay gistermorgen de gouverneur van de Bank van Frankrijk, W. Baum- gartner, heeft ontvangen. Het overleg, dat gevoerd is tussen partijen, betrokken bij de C. A. O.-textielindustrie en liet College van Rijksbemiddelaars heeft tot goedkeuring van een loonsverhoging in deze bedrijfs tak kunnen leiden. Deze loonsverhoging, die deze loonweek nog ingaat, komt voor de volwassen werknemers van 23 jaar en ouder inclusief de ver werkte huurbijslag van 1957 op een verhoging van 11 cent per uur. Een Vickers „Viscount" met 56 passagiers en vijf bemannings leden aan boord is dondefdag bij de landing op de luchthaven van Londen door het neuswiel gezakt en in brand geraakt. Alle inzit tenden konden het toestel onge deerd verlaten. Het viermotorige vliegtuig is volkomen verloren gegaan, aldus heeft een woordvoerder van de eigenares, de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A., meege deeld. De Indonesische zaakgelas tigde in Koeala Loempoer. Mardjoeni, heeft gezegd, dat de regering van Malakka aan In donesië dertig Indonesische op standelingen moet uitleveren, die op 12 januari in Penang terecht zullen staan' op be schuldiging van onwettig bezit van wapens en munitie. Een woordvoerder van de re gering van Malakka had don derdag reeds eerder verklaard, dat zij niet uitgeleverd zouden worden, niettegenstaande de In donesische regering hierom ver zocht had. Volgens een woordvoerder van de betrokken Indonesiërs, wa ren zij op weg geweest van Riouw naar Atjeh. „waar een grote revolutionaire beweging aan de gang is". Hun motorboot was defect geraakt en een krachtige wind had de boot met de dertig Indonesiërs naar Ma lakka gedreven.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1