Sportnieuws Haal vandaag nog wat Bij Boekhandel N.V. P. J. van de Sande Van Overbeeke Voor Voordeel VRIJDAG 15 JANUARI starten BEURSO VERZICHT Vergeet niet, dat wij LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAM) Bij 1 ROOKWORST met onze MAARthans hebben wij reeds verschillende artikelen die wij met FLINKE KORTING verkopen ERNEUZEN Landbouw en produktiviteit ljsebaert's grote weekend reklarfte m fa E.A.IJsebaert Spliterwten Soepballetjes Appelmoes v. Goudreinetten Dadels „TEO" Bessengelei Blik ZALM fancy pink en blik PILCHARDS DE HEER'S BONBONS KANTOORARTIKELEN Vrijdag 8 januari I960. Vrijdag 8 januari 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Aanvang 8 uur de laatste jaren: 5 PARACHUTISTEN Alle leeftijden In de radiorubriek „Uit het be drijfsleven" beeft de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwvomité, ir. G. S. Knott- nerus, donderdag gesproken over „Landbouw en productiviteit". Als belangrijkste reden waar- erri de overheid zich met de prij- Icn van de landbouwprodukten meer moet bemoeien dan met die van industriële produkten, noem- df hii de zogenaamde inelaslici- teit van de vraag naar belang- rijke voedingsmiddelen. De schei dingslijn loopt niet tussen land bouwprodukten en industriële produkten, maar het zijn alleen jpaar die belangrijkste voedings middelen, die nationaal en inter nationaal de zeer speciale belang stelling van de overheden heb ben, omdat de vraag ernaar zoda nig constant is dat een gering tekort een jrote prijsstijging en een geringllaverschot een grote prijsdaling J>t gevolg heeft. Alle speciale prjjukten en ook tuin- bouwproduMen hebben niet die belangstelli®, eensdeels omdat men er moagijker regelingen voor Pan treffenSnaar toch ook in be- langriike omdat verlaging van de prffë van deze artikelen een tamelijke vergroting van de vraag tot gevolg heeft. Mis voor „zwijgende kerk" Kardinaal Alfredo Ottaviani, secretaris van de congregatie van het heilig officie, heeft tijdens een mis voor ..de zwijgende kerk" in de basiliek van Maria de Meer dere gezegd dat de gevangen neming van bisschoppen in com munistische landen een storm van protesten zou moeten ver oorzaken. Maar daar is helemaal geen sprake van. Men hoeft slechts het pauselijk jaarboek ter hand te nemen om te zien hoe velp bisschoppen zich nog in gevangenschap bevinden, gede porteerd zijn of hun taak niet mogen uitoefenen. Daarentegen zijn sommige kranten hevig geïnteresseerd in berichtgeving over het leven van filmsterren, sportlieden, over schandalen en misdaden en wor den vele lijdende mensen verge ten. De mis werd o.m. bijgewoond door vluchtelingen uit commu nistische landen. Velen menen tegenwoordig, aldus Ir. Knottnerus, dat de reden waarom aan landbouw prijzen iets moet worden gedaan, ligt in het feit dat in de land bouw de produktiviteit is achter gebleven bij de industrie. In landbouwkringen wordt dit zelfs wel als redea voor over heidsbemoeiing met de land bouwprijzen aangevoerd. Vooral dit laatste is volgens spr. volko men onjuist. Het is niet Van zo'n grote betekenis, dat de produkti viteit in de industrie veel harder zou stijgen dan die in de land bouw. Het is wei van belang voor onze concurrentiepositie of de produktiviteit in andere landen groter is en of de lonen, die daar betaald worden, hoger of lager zijn dan bij ons. Daarom moet men blijven streven, naar een zo groot mogelijke rationalisatie van de produktie en het opvoeren van de produktiviteit. De grootste fout maken echter diegenen, die menen dat deze rationalisatie en opvoering van de produktiviteit de oplossing zou zijn voor alle moeilijkheden in de landbouw. Volgens Ir. Knott nerus wordt deze fout ook ge maakt door de Europese commis sie, die, wanneer de problemen onoplosbaar lijken, het structuur beleid ten tonele voert. Verbete ring van de produktie-omstan- digheden, vergroting van de be drijven en meer gelijksoortige aangelegenheden. Deze dingen zijn allemaal nuttig en nodig, maar spr. betwijfelt ten sterkste of men in de landbouw geen moeilijkheden meer zou hebben als men deze dingen maar in orde brengt. Er is haast aanlei ding om te zeggen: Integendeel. Verbetering van de productie omstandigheden kan gemakke lijk leiden tot grotere produktie en gezien de inelasticiteit van de vraag leidt deze produktiever- groting zelfs noodzakelijk tot nog grotere afzetmoeilijkheden. On der het systeem van de vrijhan del zouden diegenen, die de laag ste produktiekosten hebben, bij deze afzetmoeilijkheden de min ste verliezen lijden. Vrijhandel in landbouwprodukten is echter al lang verleden tijd. Door allerlei maatregelen wordt voorkomen dat een ander land de eigen pro ducenten schade berokkent en door al dit ingrijpen is een lage prijs geen garantie voor afzet, noch een garantie voor de aan passing van de produktie. Het structuurbeleid met alles waf eraan vastzit is dus geen remedie. Toch is het een belang rijk hulpmiddel om de gevolgen van de kwaal te verlichten* en met name om de mate van over heidsinmenging te verminderen cn ook om de rechtstreekse bij drage van de overheid kleiner te maken. Het is een illusie te mener. dat wij van inmenging van de over heid in landbouwaangeiegenhe- den nog eens verlost zul'en wor den. Maar, zo wendde Tr. Knott nerus zich tot zijn luisteraars, u moet zich maar troosten mot de gedachte dat het beter is dat u een bijdrage moet leveren voor deze landbouw dan dal wij weer in de omstandigheden zouden komen dat de eerste levensbe hoeften vanzelf hun prijs in de markt vinden. Dat zou namelijk betekenen dat er schaarste aan deze artikelen bestond on dat er weer honger geleden werd in on ze landen. De landbouwpolitiek moet erop gericht ziin dat er vol - doende voedsle voor allen aan wezig is en de consequenties van die politiek zullen wij samen moeten dragen. VOGELWAARDE. Gevestigd: Eugène P. R. J. de Maat, van Nijmegen; Coleta M. de Bakker, van België; Willy de Ciippelaar, van Bergen op Zoom. Vertrokken: Wed. Anna M. de SchepperPieters, naar Clinge; Josephus F. van Sikkelerus. naar Westdorpe-; Alphonsius J. Dophe- mont, naar Sas van Gent. VOGELWAARDE. Geboren. 6 dec. Mark Jose phus, z. van René Jacobus Bis schop en Maria Morres. 17 dec. Ludovicus Albertus, z. van Franciscus Petrus Aerts en van Augusta Maria de Cock. Gehuwd: 29 dec. Eduardus Gerardus Nonneman (van Hulst), 35 j., en Magdalena Louisa de Rooij, 25 j. 30 dec. Aiphonsus Petrus Jacobus Roc- tus, 23 j., en Lena Louise Mel (van Terneuzen), 23 j. Overleden: 3 dec. Hendricus Ferdinandus Morres, 86 j., echtg. van Clementina Voet (overl. te Hulst). 21 dec. Johannes Fran ciscus Dobbelaar, 47 j., echtg. van Anna Kaspar loverl. te Hulst). DE ONTWIKKELING IN NOORD-BRABANT Er bestaat behoefte aan een meer gedetailleerde uitwerking van de eerste fase van het Kreekrakplan. zo delen Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant mee aan Provinciale Sta ten. Het gaat hierbij om de juis te plaats van de uitvoering van de kustverkorting bij Bath en de plaats en afmetingen van de daarin te brengen schutsluis, alsmede om vaststelling van een nauwkeurig tracee van het ba siskanaal en de verbinding daarvan met de Ooster-Schelde. Met de regering wordt over leg gepleegd over de maatrege len die nodig zijn om de in frastructuur van West-Brabant te verbeteren. Met de voorberei ding van het regionaal agrarisch welvaartsplan van West-Bra bant is een werkgroep belast, ingesteld door het Landbouw schap. De minister heeft bij zijn laatste bezoek aan West- Brabant erkend, dat er proble men zijn en ten aanzien van de oplossing daarvan zijn mede werking toegezegd. Ged. Staten zien het voorts als gewenst, dat de afvalwater zuivering aan de oplossing van het Biesboschvraagstuk voor afgaat. Zolang een wettelijke regeling terzake ontbreekt, zul len Ged. Staten de zuivering van afvalwater zo veel mogelijk bevorderen. Geminiani weet nu de dood van Coppi Raphaël Geminiani weet nu dat Coppi overleden is Dokter Mora had mevrouw Ge miniani donderdagmorgen ver zocht de coureur het tragische nieuws te vertellen. Het was een trieste opdracht. „Gcm" barstte in tranen uit, toen hij de dood van „Papa Faus- to", zoals hij zijn be6te vriend vaak schertsend noemde, vernam. Met het gezicht in de handen, immuura voor hetgeen rondom hem geschiedde, snikte hij het steeds weer met klagende stem uit: „Neen. Coppi is niet dood. ik geloof het niet., het kan.." Mevrouw Geminiani kon zich zelf evenmin beheersen. Maar tenslotte gelukte het haar en en kele goede vrienden van „Gem", die de tragische scène bijwoon den, om de coureur te kalmeren. Ei. eerst toen werd het Geminia ni duidelijk aan welk een groot gevaar hij was ontsnapt. Het is mogelijk dat het kwaad aardige virus werd overgebracht door muskieten. Geminiani al thans zinspeelde daarop. „Coppi, Cillario vice-voorzitter van VEILIG- VERKEERSACTIE Het Verbond voor Veilig Ver keer begint zeer binnenkort een opgezette propaganda-actie. waarbij gebruik gemaakt zal worden van een aantal modern uitgerust propagandawagens, die gedurende het gehele jaar, uitgezonderd de vakantiemaan den, het land zullen doorkrui sen om in grote en kleine ge meenten de verkeersveiligheid te propageren. Deze actie wordt gevoerd in nauwe samenwerking met de gemeentebesturen en met de plaatselijke politie-auto- riteiten, die medewerken bij het organiseren van een of meer „veiligverkeersdagen". De actie omvat filmvoorstel lingen voor volwassenen en kin deren uit de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen, ritten met geluidswagens en openstelling voor het publiek van een verplaatsbaar proefsta tion, dat voorzien is van zin tuig-testapparaten. Onder meer is in de testwagen een controle apparaat voor de ogen opgesteld, dat in deze vorm iets geheel nieuws is en dat het mogelijk maakt de ogen vooral op nacht blindheid te onderzoeken. Men verwacht dat dit apparaat sterk de aandacht zal trekken, ook van oogartsen. Het mobiele teststation, zoals men de wagen noemt, zal op maandag 11 januari te elf uur in Dordrecht, dat de primeur van de actie van het verbond krijgt, door de burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, officieel in ge bruik worden genomen. Zeven baby's die sliepen in couveuses. zijn vermoedelijk omgekomen bij een brand in een ziekenhuis in Yokohama. 110 patiënten konden gered worden, maar de zeven kinderen waren daar niet bij. De lijken van zeven andere patiënten werden tussen de verbrande resten van het ziekenhuis ge vonden. Torino cn ik brachten een nacht door in een hotel in de wil dernis" zei hij. „Coppi sliep in de kamer, ik op de veranda. En ik herinner me dat ik 's nachts wakker werd doordat Coppi op jacht was naar muskieten. Er waren er veel. Ik heb toen iets over mijn gezicht gelegd om me enigszins te beschermen". 0 Volgens kranten in Tehe ran heeft een ziekenhuis in de Perzische hoofdstad maandag geweigerd een ernstig zieke vrouw op te nemen, omdat zij met een taxi naar het zieken huis was gekomen en niet met een ziekenauto, zoals de voor schriften eisen. De vrouw stierf op de stoep van het ziekenhuis in de armen van een politie agent, die onmiddellijk het mi nisterie van Gezondheid van het gebeurde op de hoogte bracht. Ër wordt een officieel onder zoek ingesteld. Over de gehele linie De stemming op de Amster damse effectenbeurs was giste ren over de gehele linie zwak ker. Men zal de plank wel niet mis slaan als men voor deze ont wikkeling teruggrijpt op de Amerikaanse markt waar zich woensdag een dalende koersbe- weging demonstreerde. De gedachte aan een mogelij ke nieuwe discontoverhoging in de V.S. houdt Wall Street op het ogenblik weer sterk in haar ban. In verband hiermede is de stemming' onzeker geworden. Onder deze omstandigheden neigde de arbitrage te Amster dam er begrijpelijkerwijze toe over om» zich zo veel mogelijk -afzijdig te houden, hetgeen der halve met een inkrimping der affaire gepaard ging. Over ge brek aan zaken heeft men in Amsterdam deze week intussen niet te klagen gehad. Maandag j.l. ging er op de aandelenmarkt voor bijna 9 mil joen gulden nominaal om, dins dag voor bijna 8 miljoen gulden en woensdag blijkt de omzet ruim 8 miljoen gulden nominaal te hebben bedragen. AKU nam met een omzet van 825.000 hiervan het leeuwedeel voor haar rekening. De koersontwikkeling tijdens beurstijd is gisteren tamelijk rustig geweest. Belangrijke schommelingen deden zich al thans weinig voor. In de inter nationale sector zag men AKU op ongeveer 520, Philips op 822 en Unilever op 794, hetgeen zo'n tien a veertien punten lager is dan woensdag. Aandelen Kon. Olie noteerden ongeveer 2 la ger op 172, waarmede de koers zich ruim 1,00 beneden pariteit New York stelde. De scheep vaartafdeling deelde in de alge mene tendentie met verliezen lager K.N.S.M. moest zelfs circa 14 punten prijsgeven. De stemming in de scheep vaartafdeling werd waarschijn lijk mede ongunstig beïnvloed door het gisteren verschenen jaaroverzicht van de Koninklij ke Nederlandse Redersvereni ging. Van de cultures moest Amster dam Rubber woensdag 14 punten gestegen gisteren on geveer 5 punten- afstaan. Deli maatschappij was slechts wei nig lager evenals HVA. De locale industriesector wer den Hoogovens v/eer 25 punten lager geadviseerd met een koers van 840 laten. Over het alge meen waren de locale aandelen woensdag in lichte mate aange boden. Zeer vast waren claims Hooimeijer. Voor de claims, recht gevende tot inschrijving op de converteerbare obligatie lening, noemde men een prijs van 12,50 tot 15,00, overeen komende met een koers van 125 a 130 procent voor de obliga ties. De aandelenclaims werden op 25 getaxeerd bij een theore tische waarde van ruim ƒ23. Staatsfondsen stil en vrijwel onveranderd. Nabeurskoersen AKU: 507—515 Kon. Olie: 169.50—170.60 Philips 812—820 Unilever 782—789 (519) (171.70) (818%) (792 L Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. van in doorsnee 4 tot 8 punten. Algemeen Beursindices 5/1 6/1 7/1 542.83 545.88 536.02 267.86 268.74 265.75 189.09 188.43 180.13 193.38 194.52 195.18 155.68 158.61 156.7C 370.25 372.32 366.1: 500 gram mager RUNDER- BRAADVLEES 2,58 500 gram magere liALSCARBONADEN 1,98 500 gram mooie RUNDERLAPPEN I 1,89 500 gram dik, vet, gezouten SPEK 89 cent loo gram PATÉ 5V cent 100 gram PLOCKWORST 39 cent 3 KALFS- CROQUETTEN 75 cent Zelfbedieningsslagerij V looswijkstraat 500 gr. voor per bilk grote pol zonder pit 500 gr. heerlijk, per pot samen van 162 voor gesorteerd 150 gram* AXELSESTRAAT WESTKOLKSTRAAT N.V. Fa P. J. v. d. SAJMDE BALANS OPRUIMING J. H. KEMPER NOORDSTRAAT 68 TERNEUZEN /WM I pockets Romans Popul air-wetenschappelijk Sport - Woordenboeken een enorme keuze ook voor de jeugd. »«"V vV.'*VA"iw /VV»"V 'y'»

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7