Provinciaal nieuws Pagina DE V R IJ E ZEEUW Vrijdag 8 januari 1960. GOES VOGELWAARDE. SLUISKIL HERVORMDE KERKBOUW AKTIE Gemeente Temenzea AGENDA HOEK PHILIPPINE. ERNSTIG ONGELUK IN POLEN Overwegwachter opende bomen te vroeg Autobus in botsing met een trein 16 doden; 32 gewonden Ipz'p) is woensdagavond laat ppn autobus in botsing gpkoinpn mpt ppn trpin. Vijftien mensen zijn om het leven gekomen eii 39 ge wond, zn is donderdag in War schau bekendgemaakt. Prijsverlagingen te verwachten Dronken P. T. C. heeft geen beslissende bevoegdheid Zal België ook Starfïghters kiezen DE STAKING BIJ DE FRANSE RADIO EN T V Vragen aan de minister HET WEGVERVOER NAAR FRANKRIJK AKKERTJES NIEUWE ONRUST IN KAMEROEN GHANA WIL AFRIKAANSE STATENBOND VORSTELIJK HUWELIJK IN PARIJSsoir Samenwerking in Benelux moet worden versterkt NIEUWE AANSLAG OP KASSEM BERAAMD KAMERCOMMISSIE BEZOEKT SCHOL WEN - DOVE LAND De vaste commissie voor Bin nenlandse Zaken uit de Tweede Kamer zal op woensdag 13 jan. een bezoek brengen aan het eiland Schouwen Duiveland met het oog op de voorgenomen grenswijzigingen. Het gezelschap zal te ongeveer half tien in Ziipe aankomen, waarna een tccht wordt gemaakt langs vrij wel alle plaatsen op het eiland. In de gemeenten Nieuwerkerk, Zierikzee. Scharendijke en Re- nesse zullen ..hearings'' worden gehouden, tijdens welke de ge meentebesturen hun bezwaren tegen de voorgenomen grens wijzigingen naar voren kunnen brengen. Na afloop van de tocht wordt om kwart voor vijf in Zierikzee in het café-restaurant „Mondra- gon" een persconferentie be legd. SCHFEPVA ARTBEWEGJNG KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand december. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 196 261.635 Geschut afvaart 201 284.278 Gelost of geladen te: Het gemeentelijk beleid. Vijf leden van de gemeente raad van Goes hebben een ver zoek gericht aan burgemeester H. K. Michaëlis, tot het uit schrijven van een raadsvergade ring. waarin opnieuw over de samenstelling van een commis sie zal worden gestemd. Naar aanleiding van de ge meentebegroting 1960 was ern stige kritiek gerezen op he' be leid van het college van B en W. en is op voorstel van B. en W. is toen besloten een commis sie te benoemen, die een nader onderzoek zal instellen naar de gang van zaken omtrent de be groting. Thans meent men ech ter dat deze commissie niet op de juiste wijze is samengesteld. De wethouders hebben ook hun stem uitgebracht voor het be noemen van de leden dezer commissie, en enkele raadsleden menen, dat krachtens de bepa- Industrie-vestiging. Naar het zich laat aanzien zal spoedig met het werk in de snijderij, gehuisvest in het Paro chiehuis. een aanvang kunnen worden gemaakt. Men is thans doende met het monteren van de machines, een karweitje waarmee enkele weken gemoeid zullen zijn. Kolenloskraan aangekomen. Na een zeer voorspoedige reis van twee etmalen is de nieuwe kolenloskraan, bestemd voor de Cokesfahriok te Sluiskil, en (voor het grootste gedeeltel in vier maanden tijds vervaardigd bij de N.V. Constructiewerk plaats en Machinefabriek Braat te Rotterdam, gistermiddag te gen half twaalf aangekomen. Het totale gewicht van dit ge deelte bedraagt ongeveer 225 ton. Voor het vervoer ervan had men twee dekschuiten aan el kaar gekoppeld. Vooral in het kanaal van Zuid-Eeveland vas de uiterste voorz'lchtigheid ge lingen van de gemeentewet de s wethouders zich van stemming bode"' De maximale breedte van een transport mag daar slechts 16 meter bedragen en de breed- Terneuzen Sluiskil Sas van Gent 26 12 3 BINNENVAART. Opvaart Stoom- en Aantal Motorschepen 1372 Sleepschepen 139 Afvaart. Stoom- en Aantal Motorschepen 1472 Sleepschepen 161 19.692 30.057 8.101 Ton 511.535 151.179 Ton 548.918 173.611 Gelost of geladen te: Aantal Ton 199 80.313 218 118.888 227 60.712 Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Gisteren was voor de Hervorm de Kerkbouwactie ƒ9.503.376 ge stort. De laatste vier weken is gemiddeld nog een bedrag van bijna een kwart miljoen per week binnengekomen. Het be nodigde bedrag is zestien mil joen, aldus een tussentijds rap port van de Ned. Herv. Kerk. NIEUW STADSDEEL VOOB OOSTERHOUT In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Oosterhout (N. Br.) de heer F. A. J. van Oers, medegedeeld dat in 1960 een aanvang zal worden ge maakt met de aanleg van een geheel nieuwe stadswijk ten zuiden van het Wilhelminaka- naal te Oosterhout. Dit plan wordt genoemd ..plan Ooster- heide". Het nieuwe stadsdeel dat hier zal verrijzen, zal 150 ha. omvatten en plaats bieden voor 14.000 inwoners. 18. ha. zal be stemd worden voor villabouw en er zal plaats worden inge ruimd voor 3200 middenstands- en woningwetwoningen. 30 ha. zal worden bestemd voor sport velden, 15 ha. voor parken en groenvoorzieningen, en er is een winkelwijk geprojecteerd voor 30 winkels. Tevens is in het plan plaats voor twee of drie kerken. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat bij hen is in gekomen een verzoek om een verlof A, voor de verkoop van /-vak-alcoholische drank in het klein, zowel voor gebruik ter plaatse, waarvoor het verlof geldt, als voor gebruik elders, van: S. C. J. FLIPSE geb. de Putter, wonende te Terneuzen, voor het rechter-benedenlokaal van het perceel Nieuwediepstraat 101. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van dit verlof A schriftelijke bezwaren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 8 januari 1960. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. VRIJDAG 8 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theaier, 8 u.: „Zolang er mensen zijn". ZATERDAG 9 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Zolang er mensen zijn". Concertgebouw, 8 u.: „Mar tin en Lewis bij de parachu tisten". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Jacht op ontvoerde vrouwen"; 2.30 en 4 u.: H.K.H. Prinses Beatrix bezoekt de Ver. Staten. hadden moeten onthouden, om dat het werk van de commissie rechtstreeks de taakvoering van B. en W. raakt. De „Veevoeding in de praktijk." Woensdagavond werd door de Oliefabrieken Calvé Delft, in samenwerking met haar plaatse lijke vertegenwoordiger, de fir ma J. de Putter Zn, op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren" 'n voorlichtingsavond gegeven met een causerie van de heer C. Geerse, van de land bouwkundige afdeling van ge noemde fabrieken, over de „Vee voeding in de praktijk." Nadat de rayonvertegenwoor diger van genoemd grootbedrijf, de heer Lindenburg. de zeer tal rijke belangstellenden had ver welkomd, verleende hij het woord aan de heer Geerse, die in een vlotte causerie de voedering van de verschillende dieren de revue liet passeren. Een juiste voede ring brengt niet alleen de beste financiële resultaten, doch is tevens van groot belang voor de dieren zelf. Het is zeker niet goed voor de dieren, deze maar volop voeder te verstrekken. In tegendeel, men dient de rantsoe nen met overleg samen te stellen. Dit houdt de dieren in de beste conditie en zal de produktie op verantwoorde wijze opvoeren. Daarna behandelde spreker het pluimvee, waarbij de heer Geer se waardevolle adviezen betref fende de voeding gaf. Maar, al dus spreker, eveneens is van groot belang de huisvesting der aan onze zorgen toevertrouwde dieren. Na deze interessante inleiding werd de bedrijfsfilm „Grondstof tot krachtvoer" vertoond, aan het einde waarvan gelegenheid was tot het stellen van vragen, die die door de spreker uitvoerig werden beantwoord. Tijdens de pauze werd een ver versing aangeboden. Na afloop hiervan vilgden nog een drietal technische films op hef gebied van de voedering. Aan het slot van deze zeer ge slaagde avond werd de belang stellenden in overweging gegeven om deze zomer eens een excursie te organiseren naar de proef- boerderij „Delfia" en daaraan te verbinden een bezichtiging van de fabrieken te Delft. Zang- en muziekuitvoering Uitgenodigd door de vrouwen gemeenschap alhier, gaf de R. K. Koorschool uit Goes in het parochiehuis twee uitvoerin gen. n.l. voor de bejaarden en zeven uur een voor ieder toe gankelijke uitvoering van zang en toneel. Wat de dirigent met zijn 40 jongens ten gehore bracht dwong alle respect af. Een keurig verzorgd programma, dat ongeveer drie uur in beslag nam. werd zonder ernstige ha peringen uitgevoerd. Het eerste optreden bleef meer in de Kerststemming, ter wijl des avonds het programma meer profone zang en muziek bevatte, o.a. de symphonie van Mozart. De vele aanwezigen gaven herhaaldelijk door een langdu rig applaus blijk het cultureel gebodene te waarderen. Op een ovprvveg tp Opolp (St- Het communistische partij-or gaan „Trybuna Ludu" meldt dat de autobus door de trein over een afstand van honderd meter werd meegesleept. Twaalf passa giers zijn op slag gedood. Drie overleden tijdens het vervoer naar bet ziekenhuis. De bus had voor de overweg staan waehten tot een goederen trein was gepasseerd. De over weg* "hter opende de bomen ie Naar wjj van welingelichte zijde vernemen zijn bepaalde prijsverlagingen te verwachten. Enige bevestiging hiervan was nog niet verkrijgbaar, maar het zou b.v. in de bedoeling liggen van de Philipsfabrieken 0111 voor een aantal verlichtingsartikelen over te gaan tot een prijsverla ging van vijf tot zes proeent. Naar wij voorts vernemen zou Unilever de prijs van Radion per standaardpak met één cent ver lagen en de prijs van een reuze bus met twee cent. De Ijs van Vim zou omlaag gaan met een cent per reuzebus en de prijs van Diamaiitvet met vier cent per kilogram. De margarine- prijs is al in september verlaagd. m een bespreking tussen de minister van Economische Za ken en de bond van margarine fabrikanten is gebleken, dat in verband met de positie van de grondstoffenniarkt geen verde'-e prijsverlaging voor margarine mogelijk zal zijn. Aan een artikel van prof. G. Brouwers in het tijdschrift „Eeo- vroeg want toen de autobus de nomisch Statistische Berichten overweg opreed, kwam van de andere kant een passagierstrein vjJ?6.1",ra?r_ .!ï<i?ii j d'e do bus greep. De overweg wachter is voortvluchtig. Onder de slachtoffers bevindt zich een aantal jongemannen die naar een Driekoningenfeest wa ren geweest. De Poolse politie heeft de overwegwachter die verant woordelijk wordt gesteld voor de botsing tussen een bus en een trein, later op de dag kun nen arresteren. De man had direct na het ongeluk de benen genomen. Volgens radio-Warschau zou de wachter dronken zijn ge weest. Het was aanvankelijk de bedoe ling dinsdagmorgen vrij vroeg uit Rotterdam te vertrPkken maar door onvoorziene omstan digheden werd het middag, zo dat de kraan woensdag niet meer in Sluiskil kon zijn. Voor het op zijn plaats bren gen van dit gevaartp arriveerde ongeveer terzelfder tijd aan de Cokesfabriek de grootste kraan van Nederland, de „Simson" met een hijsvermogen van 250 ton van Van der Tak's Bergings maatschappij te Rotterdam. Deze bok is eerst sedert november van het vorige jaar in bedrijf. Zoals wij reeds eerder meldden werd een gedeelte van deze z.g. topkraan vervaardigd bij de Boomsrhe Metaalwerken, afde ling „Le Titan" te Hoboken. Dit gedeelte is reeds eerder aange komen. De totale hoogte van deze kraan is ongeveer 30 meter. Zij heeft een vlucht van 27 me ter en een hijshoogte van 22,50 meter. Het hijsgewicht bedraagt 15 ton en de capaciteit is ruim 400 ton kolen per uur. Te ongeveer half twee is men begonnen met het op haar plaats zetten van de kraan. Er moet rekening worden gehouden dat de gehele montage een maand in beslag zal nemen. Gedurende die tijd zal dan ook de weg onder de kranen van de Cokesfabriek voor het verkeer afgesloten zijn. is het volgende ontleend: De Nederlandse conjunctuur vertoont sedert het herstel een merkwaardig beeld. Zo stevig als wij in de recessie staan, zo hevig is de hausse. Sinds 1953 beeft de stijging onzer lonen de neiging uit te gaan hoven het Westeuropese gemiddelde. Voor onze investeringen in vaste acti va geldt, behoudens een val in 1958, hetzelfde. In de export, waar West-Duitsland uitzonder lijk uitspringt, zijn wij een goede tweede. Het reële nationale in komen per hoofd stijgt verhou dingsgewijze wat minder sterk, in het E.É.G.-verband blijven wij zelfs wal achter. Dit alles betekent drie din gen, in de eerste plaats dat wij MINISTER DE SCHRIJVER: De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft don derdag in Brussel verklaard, dat de komende ronde-tafel-eon- ferentie over de Kongo geen be slissende bevoegdheid zal heb ben en zich niet zal kunnen uit spreken over de overdracht, van de soevereiniteit. „Het zal een politieke conferentie zijn en niets meer dan dat", zei hij. Volgens de „Gazet van Ant werpen" is de Belgische commis sie van deskundigen gereed ge komen met haar advies over de keuze van een nieuwe straal jager voor de Belgische lucht macht en zou de „Starfighter F- 104 G" die ook door Neder land is besteld de meeste kans maken om door België te wor den aangeschaft. Hoewel van officiële zijde in Brussel wordt medegedeeld, dat het rapport van de commissie nog niet klaar is en dat zij van daag verder zal vergaderen meldt dit blad, dat de conclusies van de deskundigen al na één vergadering konden worden ge formuleerd. Het zal één dezer dagen aan de Belgische regering worden overhandigd, die dan op II januari een beslissing zal nemen, aldus het biad. Bij de Franse radio is donder dagmiddag het werk geheel her vat. Het stakende artistieke per soneel van de televisie be sloot echter zijn actie minstens tot zaterdag voort te zetten. De technici en medewerkers van de nieuwsdienst zijn al eerder weer aan het werk gegaan, waardoor er wel films en het journaal konden worden vertoond. De stakingen zijn een protest tegen een nieuwe regeling op hei gebied van salarissen en ar beidsvoorwaarden. In het rapport zouden de des kundigen van de ministeries van Landsverdediging, Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, Bui tenlandse Handel en Verkeers wezen, die in de commissie zit ting hebben, de eigenschappen van de vier in aanmerking ko mende toestellen in een verge lijkende studie bijeengebracht hebben. „Volgens ingewijden blijft de Lockheed „Starfighter F-104G" de vedette", aldus het blad, dat voorts zegt, dat de Franse straaljager „Mirage 3" weinig kans maakt. De „Gazet van Antwerpen" schrijft voorts, dat ook de „Thun- derchief' wein'g kans maakt. De tweede eandidaat na de „Star fighter" blijft de „Freedom Fighter", die van ongeveer de zelfde prijs is. Beide toestellen zouden vrijwel geheel door de Belgische indus trie kunnen worden gebouwd. De Belgische industrie zou echter een aanvullende opdracht van Nederland en West-Duitsland krijgen, indien de keuze evenals in deze landen op de „Starfigh ter" zou vallen. Een opdracht voor 200 „Star fighters" zou volgens het blad in totaai e?n bedrag van 15 mil jard frank vergen (ongeveer 1.125 miljard gulden), waarvan de Verenigde Staten echter zes miljard frank (450 miljoen gul den i zou bijdragen. Van officiële zijdp in Brussel is verder nog medegedeeld, dat het rapport van de commissie niet zal worden gepubliceerd vooi'dat de ministerraad een be slissing zal hebben genomen. relatief veel moeten investeren pn exporteren om de gemiddelde welvaartsstijging bij te houden. In de tweede plaats dat de ten dens tot overbesteding in ons land relatief groot is. In de der de plaats dal onze solide con currentiepositie geen vaststaan de zaak is. Zou bij een volgende recessie de weerstandskracht van de export geringer blijken dan zouden wjj in een moeilijke positie kunnen komen. Niet het minst wat de structurele ontwik keling betreft, die onverminderd hoge investeringen vraagt. Er is dus veel aan gelegen het ris kante avontuur van enkele jaren hier niet te herhalen. Wat is de oorzaak van deze labiliteit in onze expansie? Hoe zijn wij van het ene in het andere uiterste omgeslagen? De kwestie is veelzijdig. Eén hoofdfactor dringt zich echter ter verklaring op. De afbraak der prijssubsidies stuwde gedu rende de afgelopen jaren door de noodzakelijke compensatie de loonbeweging boven de ontwik keling der produktiviteit en ver oorzaakte aldus met andere ele ment en de overspanning. Ge geven de reserve in concurren- tiecapaciteit zou deze prijs voor een werkelijke liquidatie niet te hoog zijn gpweest. De operatie slaagde evenwel slechts zeer ten dele. Tot 1957 liepen huren en bouwprijzen beide met 40 pet op. De laatste huurverhoging was voorlopig netto. Opnieuw staan wij echter voor de combinatie van compensatie- en welvaartsloonsverhogingen. Herhaalt de geschiedenis zich. dan dreigt het subsidieprobleem een permanente inflatiehaard in onze economie te worden. Slechts wanneer primair de bouwprijzen worden gestabili seerd, wordt deze vicieuze cirkel doorbroken en komt een even wichtiger groei binnen het be reik. Dit is voor 1960 een cen trale taak. Consumeren binnen onze produktiviteit is zo moge lijk nog centraler. En zo lang de prijs- en loonspiraal dreigt, blijft actieve prijsstabilisatie een onontkoombaar vereiste, aldus prof. Brouwers. Het Tweede Kamerlid Post humus (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Wil de staatssecretaris me dedelen in hoeverre berichten, als zou de Franse regering het Nederlandse wegvervoer naar Frankrijk hebben lamgelegd, juist zijn? 2. Is het dc regering bekend, welke de motieven zijn geweest die de Franse regering tot deze maatregel hebben bewogen? 3. In hoeverre is deze daad in overeenstemming met de ontwik keling van de Euromarkt, die ook dc Franse regering wenst? 4. Welke stappen zijn of zul len door de regering worden ge daan om deze maatregel onge daan te maken? 5. Is de staatssecretaris be reid dc Kamer opqtjp hoogte te houden van de repujjaten van zijn bevindingen m^t .petrekking tot deze zaak' De minister legde deze verkla ring af na een vergadering met de Kamerfractie van de Christe lijke Volkspartij, waarop hij zijn partijgenoten een uiteenzetting gaf over de jongste reis van ko ning Boudewijn naar Kongo en de politieke ontwikkelingen in de Belgische kolonie. Minister De Schrijver betoog de, dat het niet de bedoeling is thans alle vraagstukken te wil len oplossen, die in Kongo rij zen. „Dat de conferentie menin gen en aanbevelingen zal aan horen, zonder dat er wordt ge stemd. „Na de conferentie zal de Belgische regering beslissen, welke wetsontwerpen en beslui ten vereist'zijn om datgene te verwezenlijken, wat de algemene wens van de Kongolese afvaar diging zal blijken te zijn. Het is de taak van de regering de con clusies uit de werkzaamheden van de conferentie te trekken", aldus de heer De Schrijver, die nogmaals het adviserende karak ter van de besprekingen onder streepte. Minister De Schrijver betoog de voorts, dat België niet zal kunnen worden verweten de wens van de Kongolezen niet te willen erkennen, daar zij bij monde van volwaardige ver tegenwoordigers hun mening aan de delegatie van het Belgi sche parlement, die aan de R. T. C. zal deelnemen, zullen kunnen mededelen. De Belgische minister zei voorts, dat er „veel goede wil" nodig zal zijn om te slagen. „Het zal geen gemakkelijke conferen tie zijn en een ruime gedachten- wisseling zal nodig zijn. Het gaat immers om zaken, die de toekomst van een land zullen bepalen." De Schrijver deelde voorts mede, dat de Kongolezen het on derling eens zullen moeien wor den over de samenstelling van hun vertegenwoordiging. De Belgische regering is van oor deel dat de Kongolese delegatie niet meer dan 25 leden dient te omvatten. Het aantal plaats vervangende leden zal echter groter mogen zijn. (Adv.) Akkertjes helpen écht tegen kou en griep en snel ook! flitsen uw klachten weg Een bende van ongeveer -50 betogers heeft donderdag een kampement van de Kameroense militie bij Boeala aangevallen, waarbij twee soldaten om het leven kwamen. Vijf van de aan vallers lieten het leven. Kameroen is op 1 .januari on afhankelijk geworden. Premier Nkroema van Ghana heeft donderdag tc Accra tegen over verslaggevers verklaard dat zijn land bereid is zijn juist ver worven souvereiniteit geheel op te geven voor de vorming van een Afrikaanse statenbond. Gevraagd of hij verwacht dat ook andere Afrikaanse ianden bereid zullen zijn Ghana's voor beeld te volgen, zei Nkroema: „Ja. vooral nieuwe staten, maar we verwachten niet alle tegelijk". Wat de unie tussen Guinea en Ghana betreft zei Nkroema dat pr hier nog twee kwesties in de weg liggen: de munteenheid en de vraag of men geheel tot oen nieuwe staat zou samensmelten. Nkroema vertelde dat vrijdag officieel Ghana's voorstel naar voren zal worden gebracht, voor bijeenroeping van alle Afrikaanse politieke partijen om hen in staat te stellen hun politieke programma's te coör dineren. Over Ghana's betrekkingen met Zuid-Afrika zei de premier dat minister Louw van Buiten landse Zaken de wens te ken nen had gegeven Ghana te be zoeken. Nkroema had daarbij de voorwaarde gesteld dat Louws Ghanase collega dan Zuid-Afrika moet kunnen be zoeken. De 28-jarige prinses Marie- Frangoise van Bourbtfrt Parrria",'' een directe afstammeling van Lodewijk XIV. is donderdag in de Parijse Notre Dame in het huwelijk getreden met prins Eduard van Lobkowicz, een Amerikaanse staatsburger. Het was de eerste maa(l sedert 1816 dat in de Notre Dame een vorstenhuwelijk werd besloten. VAN OFFELEN: De Belgische minister voor de Buitenlandse Handel, de heer Van Offelen. heeft verklaard te betreuren, dat de samenwerking in de Benelux door „kwesties van vrij gering belang" wordt vertroebeld. Als voorbeeld van deze kwesties noemde hij de in voer in België uit Nederland van gecondenseerde melk, groenten en fruit. De minister zeide dit tijdens de behandeling van het Belgi sche handelsgebied met de com missie voor Buitenlandse Zaken van de Kamer van volksver tegenwoordigers. Volgens het verslag daarover betoogde de heer Van Offelen. dat nooit mag worden vergeten, dat Ne derland elk jaar voor een waarde van 31 miljard frank (2.325 miljoen gulden) uit België In Oostenrijk heeft het betrekt en de belangrijkste af- verkeer in 1959 niet minder dannemer is. „De samenwerking in 1877 deden geëist waarvan 469de Benelux moet worden ver in Neder-Oostenrijk en 192 in I sterkt", zei hij. Wenen. Minister Van Offelen deelde 12. Uiterst behoedzaam vervolgen Eric en zijn kleine groepje de tocht terug naar de ligplaats van hun boot. Een lelijke tegenvaller, want het is een haast ondoenlijke taak met dit handjevol mensen zo'n groot schip te zeilenmaar alles ie beter dan in handen van de Pieten te vallen. Om dit gevaar zoveel mogelijk te vermijden, neemt de Noorman een geheel andere koers. Dicht langs de kust, waar het landschap rotsiger is en de gelegenheid voor een snelle vlucht gunstiger. Allen houden rerchrokken de adem in als de hond, die vooruit gaat, ineens stokstijf staan blijft c-n gromt. „Snel, verberg je tussen de rot sen", fluistert Eric zijn mannen toe. Eric beveelt de hond bij hem te blijven en sluipt met zijn hond lange de sleile helling van de kloof, waarin zij zich juist bevinden, naar boven. De Noorman bijt zich op de tan den, als hij de troep ruiters ge waar wordt, waarvan een aantal afgestegen en in druk gesprek „Die zijn op jacht naar het een of ander, het is niet te hopen, dat ze onze sporen ontdekt hebben", mompelt Eric, voorzichtig achter uit schuivend. Maar het volgendp ogenblik ligt hij roerloos en staart vol ongeloof naar de gestalte, die hij nu pas temidden van de Pieten gewaar wordt. Hetis Wigberth Wigberth, met de handen op de rug gebonden, de gevangene van de Pieten voorts mede, dat de landbouw de meeste moeilijkheden in de Benelux-samenwerking met zich meebrengt. „De Nederlanders willen libe ralisatie vóór harmonisatie, wij willen een harmonisatiebeleid vóór de totale liberalisatie". Over het vraagstuk van de in voer in België van Nederlandse gecondenseerde melk zeide hij, dat het vorig jaar daarover op de Hoge Veluwe „moeizame on derhandelingen" zijn gevoerd. In 1956 werd Nederland gemach tigd jaarlijks 5.000 ton naar België uit te voeren en van jaar tot jaar verzocht, Nederland om verlenging van dit contingent.. In oktober 1959 werden de Bel gische grenzen voor dit produkt gesloten en daarna weer open gesteld tot 15 december j.l. Mi nister Van Offelen wees er op, dat het Nederlandse parlement inmiddels de ratificatie van de economische unie heeft uitge steld. Nederland heeft op een nieuwe conferentie op het hoog ste niveau aangedrongen, aldus minister Van Offelen. en dit voorstel is door België aanvaard, op voorwaarde dat deze be sprekingen degelijk worden voorbereid. Naar de vorige week in Brus sel werd vernomen, zal deze conferentie waarschijnlijk in dé eerste week van februari wor den gehouden. Als vermoede lijke datum is de 6e februari ge noemd. Het Egyptische blad ,.A1 Akh- bar" heeft donderdag verklaard, dat de Iraakse politie woensdag in Bagdad drie jongemannen heeft gearresteerd die ervan be schuldigd worden dat zij een nieuwe aanslag op premier Kas sein wilden plegen. Er is op het ogenblik in Bag dad een proces gaande tegen 78 mensen die ervan beschuldigd worden dat zij medeplichtig zijn aan de in oktober gepleegde aanslag, waarbij generaal Kas- sem werd gewond.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2