Verenigde Staten altijd bereid welgemeend met de Sowjet-Unie van gedachten te wisselen De hakenkruisen en antisemitische leuzen Pro-joodse opschriften in Brussel I AM SANDE Reacties op boodschap Eisenhowers Reacties op hakenkruis-actie IANÜARI PRliTTN VRIJDAG 8 JANUARI I960 16e Jaargang Nr 4877 Eisenhowers State of the Union -boodschap Steun aan onderontwikkelde gebieden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De nieuwe Amerikaanse begroting HET TN EEN PUT GEVONDEN GERAAMTE INDISCHE TEGENSPRAAK DE NEDERLANDS- AMERIKAANSE LUCHTVAART ONDERHANDELINGEN BEGONNEN Hakenkruisen NOODLANDING VAN DC-8 Nederlandse kustvaarder op Arabische zwarte lijst Proces over het doden van geesteszieken in de oorlog <N| tol U-1 hjn iNÜARt PRÜ26 BLIK K 4 .LEN tPOT BLIK RAM NDS CKEN ELDERSE IAM ien lOOgram 39 ballen 200 gram 39 samen -.1 VOOR Frankerins bjj abonnement: Temeuze*. Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. „De Verenigde Staten zijn immer bereid zich met de Sowjet-Unie in een welge meende gedachtenwisseling te begeven, die zou kunnen leiden tot het tot stand komen van een rechtvaar dige vrede", aldus president Eisenhower in zijn jaarlijkse boodschap aan het congres, waarin hij een uiteenzetting geeft van de toestand des lands („The state of the Union"). Hij vervolgde: „Ik zal in mijn laatste officiële ambtsjaar al mijn energie wijden aan de voor de hand liggende taken, hetgeen reizen ter bevordering van beter begrip in de wereld, onderhande lingen om de internationale on enigheid te verkleinen en voort durend besprekingen en gedach tenwisseling met het congres en het Amerikaanse volk over vraagstukken op binnen- en bui tenlands gebied kan inhouden De president wees er op dat ..recente Sowjetrussisehe uit spraken duiden op de mogelijk heid van het aanbreken van een tijdperk van verminderde spanning in de Amerikaans- Russische betrekkingen". „Indien deze uitlatingen wel gemeend bliiken zal het wel licht mogelijk zijn de ramp zalige cirkelgang van teleur stelling en crises te doorbre ken. Want indien dit niet ge schiedt zou hij kunnen uitmon den in de uiteindelijke waanz.in en vernietiging van de kern oorlog. Noch de Verenigde Staten noch de andere vrije landen kunnen liet zich veroorloven zich dool prettig klinkende beloften te laten misleiden. De gedane uit latingen moeten door daden wor den gestaafd. Doch wij zullen deze klaarblijkelijk nieuwe ge legenheid tot vermindering der internationale spanning op de meest -mstiee manier behande len", aldus Eisenhower. De president vervolgde met de mededeling dat bij de jongste veertien lanceringen van de in tercontinentale „Atlas"-raket. die een bereik hepft van achtduizend kilometer, het gestelde doel met een gemiddelde nauwkeurigheid van 3.2 km werd getroffen. „Dit is minder dan de lengte van de rolbaan van een straal vliegtuig en het houdt in dat het doel in werkelijkheid totaal ver nietigd zou ziin". verklaarde hij. De president, die zijn bood schap uitsprak in een gemeen schappelijke bijeenkomst van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, deelde het cn-igres mode dat hij voor het 1 juli a.s. be ginnende nieuwe belastineiaar een in evenwicht zijnde begroting zou indienen. De militaire uit gaven zullen worden gehand haafd op het in vredestijd onge kend hoge npil. waaron zij nu reeds verseheidene jaren staan. Voorts zullen de uitgaven voor het onderzoek der oneindige ruimte vrijwel verdubbeld wor den. Eisenhower zei dat het dertig juni 1960 eindigende belasting jaar een overschot van naar schatting tweehonderd miljoen dollar zou opleveren. De president verklaarde ver der dat alle geïndustrialiseerde niet-communistische landen tot samenwerking moesten worden gebracht in een nieuwe gezamen lijke poging om de „minder be voordeelde volken te helpen be vrijden van de plaag der ar moede". „Het is bijzonder belangrijk, zowel in ons eigen belang als in dat van de andere vrije landen, om deze volken te helpen hun wettige verlangens te vervullen, zoals die ziin neergelegd in hun verschillende plannen op lange termijn. Wij moeten, zowel met inschakeling van de wereldbank en andere overeenkomstige in stituten. als door individueel op treden van elke staat, die tot huipveriening in staat is, krach tig het hoofd bieden aan deze reusachtige uitdaging" aldus Eisenhower. Hij voegde hieraan toe: „Ik heb deze aangelegenheid in het afgelopen jaar met verscheidene Westerse leiders besproken. De organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (O. E. E. S.l, met haar uitgebreide er varing, zou haar in eerste aan leg kunnen bestuderen. Het einddoel moet de inscha keling van alle beschikbare eco nomische hulnbronnen der ge- industrialiseerde vrije landen en met name van het risico dragen de particuliere kapitaal zijn", verklaarde de president. Eisenhower heeft niet zijn go- hele boodschap aan het congres voorgelezen. Van de zijde van het Witte Huis is verklaard dat hij in dat geval ongeveer vijftig minuten had moeten staan lez«n. Hij wilde dit niet en hij wilde evenmin de congresleden deze tijd tot luisteren dwingen. De toon van de presidentiële boodschap was reeds in de aller eerste zin te beluisteren. Hierin zei Eisenhower: „Zeven jaar ge leden aanvaardde ik miin ambt met het stellige voornemen dat ik er in de allereerste plaats naar zou streven van de Verenigde Staten een steeds krachtiger bol werk van de vrede te maken. Ik heb mij toen tevens voor ogen gesteld dat deze vrede niet slechte voor ons kan gelden, doch dat alle volken hem deelachtig moeten worden. En deze, mijn vastbeslotenheid, wordt gedeeld door het gehele congres en door alle Amerikanen". De president sprak verder de hoop uit dat de hervatting, op twaalf dezer, van de onderhan delingen te Genêve tus=en de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië over een gecontroleerde staking der nroeven met kernwapens de weg zou onenen naar ren „wezenl"ke vredesbasis". „Ik hoop dat deze besprekingen in het teken van de waarheid »ti niet in dat van politiek onnortunisme zullen staan", verklaarde hij. Andere punten uit Eisenho wers congresboodsehap zijn: 1. Hij meende dat de andere Westerse landen met een ont wikkelde industrie bereid waren daadwerkeliik deel te nemen aan de hulp aan onderontwikkelde zebieden. De noodzaak, dat deze bereidheid op korte termiin werd gerealiseerd, bleek uit de span ning in de internationale be talingsbalans der Verenigde Sta ten. 2. Ondanks '1 krachtige stre ven naar een dnor waarborgen omgeven vrede moeten de Ver enigde Staten, terwiil zij onder handelen over vermindering der bewapening, een hoge graad van militaire paraatheid bewaren. .Het reusachtige Amerikaanse verdedigingsvermogen mag niet worden verzwakt, zolang geen regelingen ziin getroffen voor 'n daadwerkelijke wederzijdse ver mindering der bewapening onder toezicht", aldus de president. 3. Het Amerikaanse program ma voor de vervaardiging van raketten voor militair gebruik heeft met te lijden van het hui dige tekort aan zeer krachtige raketmotoren, die nodig zijn voor onderzoekingen op zeer grote af stand in de wereldruimte. „Des kundigen hebben mij verzekerd dat de draagwijdte van onze ra ketten ten volle toereikend is voor de behoefte van onze ver dediging", verklaarde Eisenho wer. 4. Hij vervolgde: ,.Dit jaar be looft het beste in de Amerikaan se geschiedenis te worden, doch niettemin worden wij geplaagd door irriterende, van wanorde lijkheid getuigende, zaken. Ik noem u van de problemen, die een oplossing vergen, de aan houdende dreiging der inflatie, het onthouden aan sommige Amerikaanse staatsburgers van het recht op geliike bescherming door de wet, de voortdurende weigering tot een krachtige be handeling van het landbouw vraagstuk en de noodzaak om de belangen van het publiek te be schermen in industriële geschil len". 5. De president gaf een uiting aan zijn voldoening over de rege ling van het Amerikaanse staal- geschil. Hij sprak er ook zijn vol doening over uit dat de grote Amerikaanse staalbedrijven had den verklaard thans de prijzen niet te zullen verhogen. 6. Eisenhower verklaarde het congres opnieuw landbouwwet- ten te zullen voorleggen, met het doel de voorraad aan overtollige landbouwprodukten te verminde ren en de boeren grotere vrijheid te verschaffen. 7. „De Amerikanen moeten 't inflatiegevaar op dezelfde wijze bestrijden als zij het een brand zouden doen. die hun huis in ge vaar brengt", aldus Eisenhower. 8. Een der eerste wetsontwer pen. die het congres in 1960 te behandelen krijgt, zal betrekking hebben op een vermindering van het huidige maximum dat staats leningen aan rente mogen dra gen. 9. De Verenigde Staten be horen de bevoegdheid van het in ternationale gerechtshof te Den Haag aangaande de juridische geschillen tussen de verschillen de landen te aanvaarden. De pre sident zal de Senaat verzoeken 'n resolutie te aanvaarden, waarin het huidige Amerikaanse voor- Eisenhowers boodschap „State of the Union" wordt door repu blikeinse leiders in de Verenig de Staten gezien als een weer spiegeling van het grote staats manschap en leiderschap van het staatshoofd. Van democratische zijde werd weliswaar instemming betuigd met uitlatingen, als die over de vredeswil van de president, doch men bewaarde het stilzwijgen, toen Eisenhower kwesties aan roerde op binnenlands gebied. Dit geschiedde met name toen de president kritiek oefende op de landbouwpolitiek, zoals die in het afgelopen jaar door de democra tische meerderheid in het con gres was aanvaard. Ook toonden de democraten geen enthousias me. toen Eisenhower opnieuw aandrong op „fiscale verant- VORSTGRENS KOMT NADERBIJ Het K. N. M. I. deelt mede: In onze omgeving is er in de afgelopen 24 uren niet veel op de weerkaart veranderd. Het hogedrukgebied boven Engeland is op zijn plaats gebleven, maar is steeds verder in sterkte ge daald. De met noordwestelijke winden aangevoerde lucht was donderdag vochtiger dan de dag er voor. waardoor er veel minder opklaringen voorkwamen. Buien van betekenis werden ook niet gemeld. Voor vrijdag blijft de wind nog in dezelfde hoek en de fre quentie van de buien zal niet groot zijn. Voor het weer op iets langer termijn is het van belang, hoe ver de vorstzöne, die nu over Zweden naar het zuidwesten beweegt, het zal kunnen bren gen Het ziet er naar uit. dat Nederland mogelijk zaterdag hierdoor beïnvloed zal kunnen worden. medegedeeld door het KNMI fe De Bilt. geldig tot vrijdagavond. Nog weinig verandering Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in iemperatuur. ZATERDAG 9 JANUARI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 10.45 11.25 11.20 12.40 0.10 12.50 ZON MAAN op onder op 0 Jan. 8 8.47 16.46 13.27 9 8.46 16.18 13.58 10 8.46 16.49 14.34 behoud met betrekking tot de rechtsbevoegdheid van het inter nationale gerechtshof wordt op geheven. Indien de Senaat dit voorstel aanvaardt, zou hii erop aandrin gen dat eenzelfde gedragslijn door elk lid der Verenigde Naties wordt gevolgd. Eisenhower besloot zijn bood schap aan het congres als volgt: „Wij streven een tweeledig doel na, namelijk vooruitgang voor onze eigen burgers en een voor allen rechtvaardige wereldvre de. De communisten kunnen bo gen op een in de afgelopen vijf tien jaar volbrachte reeks van materiële verrichtingen, die een valse overtuigingskracht verle nen aan vele van de schone be loften. die zij de volken der neu trale landen doen. De communistische concurren tie is bijzonder groot. Doch bjj onze bepaling van de waarde van het bestaan plaatsen wij de vrijheid voorop. Ons ge hele bestaan als natie en onze ontwikkeling zijn ingeschakeld voor de verwezenlijking van deze opvatting, die de grondslag van ons leven is. Wij moeten de ver antwoordelijkheid dragen voor de positie van „leider der vrije we reld", die ons ten deel is geval len. Wij moeten de wereldbevolking onze vreedzame bedoelingen en ons streven naar een betere we reld duidelijk maken en wij moe ten dit doen in de taal, die de geest verlicht. Het zij verre van ons te fungeren als een instru ment van opzettelijke verdacht makingen en als verkrachters van de waarheid. En onze levenshouding moet in overeenstemming zijn met het geen wij zeggen". President Eisenhower heeft donderdag het congres meege deeld. dat de federale begroting voor het belastingjaar dat op 1 juli a.s. begint, in totaal 79,8 miljard dollar zal belopen. Hij voorspelde, dat de inkomsten de uitgaven met 4.2 miljard te boven zullen gaan. Deze mede deling, die de president persoon lijk in een gemeenschappelijke vergadering van Huis van Arge- vaardigden en Senaat deed. werd met gejuich en applaus begroet. woordelijkheid". De democraten zijn er in het algemeen voorstan der van dat er meer geld voor sociale welzijnsprojecten wordt uitgetrokken, desnoods ten koste van het evenwicht van de begro ting. Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van oordeel, dat Eisenhowers verklaring over de trefzekerheid van de Atlasraket ten de westelijke mogendheden met een gevoel van moer defen sieve kracht naar de topconfe rentie zal laten gaan. Er waren speculaties, dat de Verenigde Staten, wanneer zij eenmaal in het bezit zijn van trefzekere in tercontinentale raketten, niet meer zoveel belang zullen hech ten aan het bezit van bases over zee. De kleren die gevonden ziin in de put met het aan een lad der gebonden geraamte in Zuid- Engeland. blijken te hebben toebehoord aan de 23-jarige James Dunn die sedert maart 1958 wordt vermist. Het zoeken naar de man die te Birmingham de 29-jarige vrouw Stephanie Baird heeft onthoofd, is donderdag zijn derde week ingegaan. De politie heeft in een onderzoek van huis tot huis 10.000 mensen onder vraagd. Het Indische ministerie van Vervoer heeft donderdag met, klem persberichten tegengespro ken. dat een Dakota van de „Indian Airlines Corporation", die zondag in het noordooste lijke grensgebied van India is neergestort, door communis- tisch-Chinese troepen is neerge schoten. Het Indische ministerie maakt bekend, dat alle acht inzitten den van het toestel, dat voor raden zou afwerpen, zijn omge komen toen het vliegtuig tegen een heuvel vloog. Donderdag zijn te Washington de onderhandelingen tussen Ne derland en de Verenigde .Staten over het Nederlandse verzoek om landingsrechten te Los Angeles t oor de K. L. 31. hervat. Van Nederlandse zijde is de verwachting uitgesproken, dat de onderhandelingen niet gemakke lijk zullen zijn. Men hoopt even wel. dat ondanks het krachtige verzet van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de Neder landse delegatie haar doel zal be reiken. Er is nog geen enkele duidelijke aanwijzing voor de duur van de besprekingen. De openingsvergadering van donderdag werd bijgewoond door W. T. M. Beale, de waarnemende onder-minister van Buitenlandse Zaken voor economische aange legenheden. Hij verving Douglas Dillon, de onder-minister van Buitenlandse Zaken voor econo mische Zaken, die door ziekte verhinderd was. De leider van de acht leden tellende Nederlandse delegatie is de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, E. G. Stijkel. Bij het begin van de onderhan delingen gaven Nederlandse functionarissen uiting aan hun voldoening over wat zij noemden een groeiende mate van steun voor hun zaak in Los Angeles en in hoofdartikelen van Ameri kaanse kranten. Het stedelijk parlement van West-Berlijn heeft donderdag met algemene stemmen een re solutie aangenomen waarin ge zegd wordt dat de stedelijke re gering neo-nazistische organisa ties moet verbieden, nazi's zon der verwijl moet doen berechten en vérgaande anti-nazistische maatregelen moet nemen. „De schandelijke gebeurtenis sen schaden de reputatie van on ze stad in de wereld", aldus de resolutie over het aanbrengen van hakenkruisen. De burgemeester van West- Eerlijn, Brandt, heeft in het par lement felle kritiek geuit op de neo-nazistische en anti-semiti- sche incidenten van de laatste tijd. Is het werkelijk al zo ver dat de Duitsers niet meer weten wie hen geleid heeft naar beknot ting van de vrijheid, naar de oor log, de na-oorlogse ellende en de verdeling van Duitsland? Zijn de Duitsers het onrecht vergeten dat zij andere volkeren hebben aan gedaan, in het bijzonder de men sen van Joodse afkomst? vroeg Brandt. Volgens de burgemeester zul len neo-nazistische groepen in West-Eerlijn niet worden ge duld. De politieke directeur van het Joodse wereldcongres, Easter - man, heeft donderdag op een persconferentie te Bonn gezegd Blijkbaar als tegenactie tegen de anti-semitische daden van de afgelopen weken zijn de afgelo pen nachten een aantal gevels in de Brusselse binnenstad voorzien van pro-Joodse tekens en slag zinnen. Op de muren van een Duits restaurant en van een café, dat vroeger de trefplaats was van gewezen politieke delinquenten, werden met teer David-sterren en de woorden „Leve de Joden" en „Dood aan de S.S." aange bracht. De opschriften waren in het Frans gesteld. De politie acht het niet uitge sloten. dat dit het werk van Brusselse „nozems" is. In België zijn de afgelopen da gen op verschillende plaatsen anti-Joodse opschriften aange troffen. In Antwerpen werd en kele dagen geleden de grote sy nagoge met hakenkruisen be klad. In de Ardennen werden deze symbolen op de weg ge schilderd en in de nacht van zondag op maandag werd een huis in Brussel daarmee beschil derd. De politie is er nog niet in geslaagd de daders te achterha len. In Parijs, Rijssel, Douai, Mont- pellier en Beziers werden even eens hakenkruisen aangetroffen. De Joodse raad in Frankrijk heeft dc Joden in Parijs opgeroe pen tot een stille demonstratie op zondag a.s. voor het monu ment van de onbekende Joodse martelaar in Parijs uit protest tegen de anti-semitische demon straties in Frankrijk en in het buitenland. In de Britse sector van West- Berlijn werd ook een hakenkruis bongetroffen. De politie van West-Berlijn heeft donderdagavond de zeven tienjarige studerende Dietmar Strauch gearresteerd, waarmee het totaal aantal arrestanten daar 21 bedraagt. Strauch was lid van de neo-nazi-organisatie. Een politie-woordvoerder deel de mee dat een van de arrestan ten de 39-jarige journalist Gün- ther Walter is die geprobeerd had een nieuw soort S.S.-organi- satie op te richten onder de naam „Dienst van democratische zelf verdediging". Hij wilde leden van de rechtse nationale jeugdorga nisatie daarin opnemen. In zijn woning werd o.a. materiaal voor een „bruinboek" in beslag geno men dat een rechtvaardiging voor het bestaan van rechtse groepen zou moeten zijn. Voor hef huis van een Joodse zakenman in Buenos Aires is donderdag een bom ontploft waardoor ruiten zijn verbrijzeld. Ook huizen in de omgeving wer den beschadigd. Niemand liep verwondingen op. In Wenen zijn donderdagavond twee hakenkruisen op de garage van de minister van Buitenland se Zaken, Kriesky, aangetroffen. Minister Kriesky zei in antwoord op een telefonische vraag dat men dit incident niet te ernstig moest opvatten. Er zijn zeven miljoen inwoners in Oostenrijk en één is voldoende om twee ha- Een straalvliegtuig van het type DC-8 van de „United Air lines" heeft woensdag tengevolge van een defect in het hydrauli sche systeem een noodlanding moeten maken op de luchtbasis Buckley ten zuiden van Denver. Na een uur te hebben rondge cirkeld om de brandstof zoveel mogelijk te verbruiken, kwam het toestel zonder persoonlijke ongevallen aan de grond, on danks het feit dat alle acht ban den sprongen. De Arabische liga heeft don derdag de Nederlandse kustvaar- dor „Colette" (480 ton) en de Noor „Pitticelli" op haar lijst van „Pitticelli" op haar lijst van schepen met „beperkte facilitei ten" geplaatst. Volgens Israëli sche bron zou ook de Griekse kustvaarder „Ellaki" „wegens het schenden van Arabische boy cotregelingen" op de zwarte lijst geplaatst zijn. dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, hem 's ochtends heeft ver zekerd dat zijn regering binnen kort de voorstellen van Easter- man tot verwijdering van nazi's uit alle aspecten van het leven in Duitsland zal bestuderen. Vol gens Easterman zei Von Brentano dat het voor het kabinet niet moeilijk zal zijn de kern van dez.e voorstellen te aanvaarden. Deze kern is geheel in overeenstem ming met de opvatting van de re gering. Easterman zei o.m. te hebben voorgesteld dat de regering of het parlement een uitgebreid onder zoek zal doen naar het nazisti sche verleden van alle belangrij ke personen in Duitsland, zowel in de regering en bij het bestuur, bij de rechterlijke macht en het onderwijs als uit de pers. Ook dient, aldus de voorstellen van Easterman scherp toezicht te worden geoefend op buitenland se anti-semitische vluchtelingen die in West-Duitsland asiel heb ben gekregen, zoals Hongaarse en Oekrainse groepen. In kringen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Za ken is donderdag vernomen dat Israëlische diplomaten overal in de wereld diensten zullen bijwo nen in synagogen die beklad zijn met hakenkruisen en anti-Joodse leuzen. Donderdag zijn berichten ont vangen over nieuwe anti-Joodse incidenten in Frankrijk, Oosten rijk, Italië en België, evenals uit Noord- en Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Een Amerikaanse woordvoer der heeft donderdagavond te Ber lijn meegedaeld dat de Ameri kaanse autoriteiten de Westber- lijnse justitie toestemming heb ben gegeven bij de berechting van de zeventien mensen die za terdag een demonstratie met fak kels en een hakenkruisviag op touw hadden gezet, een wet van de geallieerde beheersraad toe te passen waarbij nazi-activiteit wordt verboden. 4 kenkruisjes te schilderen, zei hij. hebben gehad. De openbare aanklager van een rechtbank in West-Berlijn heeft donderdag levenslange ge vangenisstraf geëist voor twee artsen, dr. Matthes en dr. Be- natzky, wegens deelneming aan de moord op 26 geesteszieken in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog. De artsen staan ook terecht wegens poging tot moord op patiënten. Dr. Matthes heeft toegegeven zonder succes te hebben ge tracht geesteszieken in het zie kenhuis van Otmachau te ver giftigen toen de Russen nader den. De patiënten waren ten slotte in zijn bijzijn doodgescho ten. Hij zei geen andere moge» lijkheid te hebben gezien, om dat de zieken niet naar elders konden worden vervoerd. Dr. Benatzky ontkende iets met de moorden te maken ta In een verklaring van de We reldraad van Kerken wordt diep mededeleven uitgesproken voor de slachtoffers van de huidige golf van anti-semitisme en wordt óp de leden-kerken opnieuw een beroep gedaan met alle macht te strijden tegen elke vorm van discriminatie. „De raad wil voorts zijn diepe sympathie bevestigen voor het Joodse volk, waarmee de chris tenen een kostbaar erfdeel ge meen hebben. Hij spreekt de wens uit dat de wortel van deze gevaarlijke heropleving van anti semitisme onverwijld wordt uit geroeid". De secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Visser 't Hooft, heeft verklaard dat het vanda lisme in elf landen het werk van een klein aantal straatjongens schijnt te ziin. Hij voegde hier aan toe dat deze daden zeer wel de tegenovergestelde uitwerking van hetgeen de daders daarvan verwachtten, zouden kunnen heb ben omdat „zij honderdduizen den christenen tot het besef bren gen dat het anti-semitisme nog steeds een gevaar is en dat de christenen tegen het Joodse volk een positieve houding moeten aannemen". „Bildzeitung" i» Bss»* meldt ep de voorpagina dat een Jood op leeftijd naar de redactie was gekomen en gezegd had: „Ik ben weer bang". De oude man was jarenlang in een concentratie kamp geweest èn is een van de weinige overlevenden. Hij zei dat hij kort geleden uitgescholden was, omdat hjj Jood is. Het blad schrijft: „Het is mon sterlijk. Deze misdadigers, die muren bekladden, weten niet wat voor duivelachtigheid zij bedrij ven. Wji vragen dringend dat de wetgevende macht sneller werkt en straffer optreedt tegen dit ge spuis. Het mag niet voorkomen dat iemand van ons moet zeg gen: „Ik ben bang. Dit mag men in Duitsland niet toestaan", De internationale liga voor de mensenrechten, die adviezen geeft aan de Ver. Naties, heeft er donderdag bjj de Wereldorgani satie op aangedrongen een onder zoek in te stellen naar de huidi ge golf van anti-semitisme. Het verzoek was gericht tot de sub commissie ter voorkoming van discriminatie, die maandag te New York bijeenkomt. Volgens de Russische pers zijn de uitingen van anti-semitisme van de laatste tijd in West-Duits land en andere Westeuropese landen niet onverwacht geko men. Ze zijn het normale resul taat van de revanchepolitiek van de regering te Bonn. Moskouse bladen schrijven dat de anti-semitische daden moeien worden verklaard met wederge boorte van het fascisme in West- Europa.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1