Sportnieuws KEN voor Eisenhower naar Rusland reist Binnenlands nieüws BEURSOVERZICHT Moeilijkheden zijn al begonnen VOETBAl LOOP DER BEVOLKING e boekhouder g tot doodslag itelde arrestanten van Walletjes" in vrijheid Scherpschutters als metgezellen Aanslag kan vrede in gevaar brengen Geen risico DE OPSLAG VAN KERNWAPENS IN ENGELAND INDONESISCH- CHINEES OVERLEG Wie woont daar, wat doet hij Landgoed Dhjimri eigendom van de KNVB MIMICRI Italië versloeg Zwitserland met 30 DE TOESTAND IN LAOS VIJF MINISTERS UIT CEYLONESE KABINET GEZET NIEUWE MOORD OP VROUW IN ENGELAND REIS VAN GRONCHI UITGESTELD AKU en cultures vast Nabeurskoersen Koerswaarde op hoogtepunt Beursindices Apartheidsbioscoop in Alabama HET WEGVERVOER NAAR FRANKRIJK Bomaanslagen in Caracas V. 20 9 47 /ernemen, maar dit werd odlottig. De belastingen zich zeker afvragen hoe hele zaak kon overnemen >oit enig kapitaal te heb- eten. En dus poogde hij lar geleden zijn zwarte t te maken. Hij gaf aan s op, dat hij 4 ton bezat verklaring voor de her schreef hij„Verdiend fortuinlijk spel aan de in Duitsland", lastingambtenaar, die dit met zijn potlood in de 'n veelbetekenend vraag- n de fiscale inlichtingen- aoringsdienst ging eens erzoek bij de grossierderij die immers op papier ïrliezen leed. Toen kwam le snel aan het licht, maar Is was de verdachte ver- De politie ontdekte hem iotel te Haarlem, waar hij :arresteerd. lard is de schade voor het iu minder dan het totale dat de verdachte zich geëigend, want de geleen- n worden hem niet terug- De directeur raamde het erlies op 5 a 6 ton. ficier van justitie merkte equisitoir op, dat de ver- zich in één opzicht van :ste andere frauderende ders had onderscheiden: het geld niet met vrou- brast, doch het in huizen Zelf was hij met zijn ge ren mooie eigen woning .goudkust" (de gegoede n Amsterdam-Zuid) ge- Die huizen kunnen weer t worden en dan komt er deel van het geld terug, adsman maakte aanmer- het feit, dat men in de derij „het geld had laten n" want blanco girobil- die getekend zijn, moet ners als geld beschouwen. voor zijn cliënt de cle- van de rechtbank in. tspraak volgt op 20 jan. ar gedrag van de vorige De avond tevoren had te namelijk het meisje uisbrengen door een an- ■ze zou op verdachte heb icholden. ondermeer over dskleur. ;t moment dat hij de vol- morgen zijn revolver te- ijn haalde, zou het meis- ;d hebben ,,doe dat gekke •g. Er staat een jongetje n." Verdachte had daarop ken en vanaf dat ogen- erinnerde hij zich niets let meisje lag gewond op Ook de revolver lag op id. Hoe en wanneer hij en zou hebben, kon ver niet verklaren. Ter zit- erd het meisje met ge- deuren als getuige ge- ijn requisitoir zei de pro- jeneraal, dat zoals zo dik- >ij agressieve zaken, de ag ügt bij de verhouding vrouw. Verdachte, die .lis uit Nederlands inge was, heeft zich in Neder- evestigd en daarbij vele en vreemde ervaringen in, die niet altijd even waren. Bij de bepaling strafmaat moet echter lening gehouden worden, gevolgen van de aanslag iet meisje nog dagelijks en psychisch merkbaar ekening houdend met de an het feit, vond hij een in drie jaar te licht, ichte's verdediger, mr. R. on de Vos van Steenwijk, •ooral de nadruk op het zijn cliënt het meisje niet bij hem te blijven. Dit uit eigen wil, terwijl zij rechtbank verklaard had door hem te zijn ge- ■n. erdachte had gedreigd lfmoord als zij hem zou n. raadsman voerde echter Jt zijn cliënt het meisje eiding van drie maanden orgesteld, waarop zij niet ingaan. Uit het psychia- rapport van verdachte is n, dat hij die ochtend le in een „schemertoe- zodat hij zeker niet hier- en volle verantwoordelijk, kan worden. Het meisje avond tevoren met een was uitgegaan, trof vol- verdediger ook schuld, itspraak is door het Hof op 20 januari. Gerechtshof te Amster- eeft woensdagmiddag het ot gevangenhouding voor ;n, dat de rechtbank op 24 >er j.l had gegeven voor m de zes door de zeden- op 15 december j.l. ge erde personen, vernietigd et bevel tot hun onmid- invrijheidstelling. E>e ïan van het gearresteerde ar De V., mr M. H. Huy- it Den Haag, en de advo- an J. van 't H. en F. K., B. J. M. Haase, waren beslissing van de recht- in appèl gegaan bij het De echtgenoten van Van n K. waren reeds kort na aanhouding door de rech- imissaris in vrijheid ge- Zoals bekend geschied- arrestaties destijds ter- an „het gelegenheid geven tucht en daar een beroep laken". AMERIKAANSE VEILIGHEIDSMAATREGELEN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN WEKKEN DE WREVEL VAN DE M.V.D. 3n aansluiting op het bezoek van Chroesjtsjof aan de V. S., zal p/csident Eisenhower in dit jaar een bezoek brengen aan Rusland ~.n reeds thans is een speciale groep van Amerikaanse veiligheids mannen naar Moskou afgereisd. Zij hebben hun intrek genomen n de gebouwen die zijn betrokken door de Amerikaanse legatie. Deze Amerikaanse deskundigen bestuderen thans de te nemen maatregelen, die nodig zijn voor het a.s. bezoek van hun president aan Rusland. De geheime Russische politie (M. V. D.), die thans onder bevel staat van generaal Nikolajewitsch Schelepin. zal bij dit bezoek de nodige assistentie verlenen. De M. V. D. is echter niet alleen met recherche- en politiewerkzaamheden belast, doch zij houdt zich tevens bezig met spionage en contra spionage, hetgeen trouwens algemeen bekend is. Dit bleek nog eens overduidelijk, toen bij het bezoek van de Amerikaanse vice-president Nixon aan Rusland, door de persoon lijke detectives van de vice-president in diens logeerkamer in Mos kou verdekt opgestelde microfoons en bandopnemers werden ge vonden. Reeds nu hebben zich al moei lijkheden voorgedaan tussen de in Rusland aangekomen Ameri kaanse recherche-specialisten en functionarissen van de M.V.D. Zeer zeker zullen de bezwaren van Russische zijde nog wel toe nemen, daar, volgens Ameri kaanse regerings- en veiligheids voorschriften, president Eisen hower, als staatshoofd van de Ver. Staten, op al z'n reizen door ongeveer een vijftigtal detecti ves ware scherpschutters moet worden vergezeld. Vooral dit laatste weegt de Sowjets zwaar. De persoonlijke recher- beurs zullen er onder meer op moeten toezien, dat de z.g, „vei- gheidsgrens", dat is de afstand lussen president en publiek, die altijd en onder alle omstandig heden 18 meter moet bedragen, wordt gehandhaafd. Deze zwaar getrainde „G-men", die allen zijn owapend met snelvuurpistolen, vullen wanneer dit onverhoopt lodig mocht blijken, voor het •emen van keiharde maatrege- t> zeker niet terugdeinzen. President Eisenhower zal op jn reis door Rusland tevens worden vergezeld door zijn per soonlijke kok en door een vijftal butlers. De zelfde problemen, maar ian als het ware in spiegelbeeld, hebben zich voorgedaan tijdens i et bezoek van de Russische linister-president en de secre- ris-generaal van de communis- ische partij aan de Verenigde 'taten. Er hebben zich toen ge- kkig geen onaangenaamheden voorgedaan, zoals b.v. bomaan slagen, waardoor de wereldvrede in gevaar kon worden gebracht; een en ander danken we zeer zeker niet in de laatste plaats an het optreden van de bij dit en dergelijk soort van bezoeken genomen veiligheidsmaatrege len, die niet alleen door de Ver. Staten, doch in alle landen ter wereld rondom de persoon van het staatshoofd en van diens hooggeplaatste gasten worden genomen. Reeds lang voor het bezoek van Chroesjtsjof en de zijnen aan de V. s. werd aangekondigd, begon het Amerikaanse veilig heidsapparaat op volle toeren te draaien en onder de persoonlijke leiding van Jim Rawley, de chef van de veiligheidsdienst van president Eisenhower, werd een speciaal corps van geheime agen ten samengesteld, om voor de veiligheid van de „rode czaar" gedurende diens bezoek aan de States te waken. Om toch maar niets over het hoofd te zien, werd dit corps lijfwachten nog versterkt door een honderdtal speciaal voor dergelijke werk zaamheden opgeleide Russische detectives, die voor de bewaking van hun machthebber speciaal naar Amerika waren gekomen. Afdelingen van de „G-men", die anders belast zijn met de actieve gangsterbestrijding, wer den voor dit hoge bezoek, door de autoriteiten van andere dien sten vrijgemaakt. Aan boord van het Russische vliegtuig, waar mede Chroesjtsjef zijn reis van en naar Amerika maakte, de Tu 104, bevond zicli ook een Ameri kaanse vliegerofficier. Dit alles ter wille van de veiligheid. Het vliegveld Idlewild bij New York, waar de Sowjet minister president de eerste voet op Ame rikaanse bodem zou zetten, werd enkele uren voor de aankomst van de machine door vijfhonderd politiemannen hermetisch afge sloten en door een tweehonderd tal anderen werd het gehele ter rein meter voor meter onderzocht op bommen, landmijnen en z.g. booby-tr&ps. Zestig gemotori seerde agenten kregen tot taak om de Russische regeringschef op zijn tocht naar Manhattan waar de Russische delegatie voor de U.N.O. gevestigd is, te begeleiden. Wat bij ieder hoog bezoek uit het buitenland de mannen van de F. B. I., de veiligheidsdiensten van leger, luchtmacht en marine steeds weer hoofdbrekens kost, dat is wel de aanwezigheid van de vele ramen en daken in en op wolkenkrabbers en andere hoge gebouwen, staande langs de wegen, die de hoge bezoekers passeren. Dit nu vormt voor de de States, zeer in liet bizonder de Hongaren Bij deze laatsten zit immers de haat diep en ble ken de geslagen wonden nog niet geheeld te zijn. Reeds dagen tevoren werden de te bezoeken gebouwen, de te passeren bruggen en straten aan speciale onderzoeken onder worpen. De bewoners van de panden gelegen aan de wegen door welke de stoet trok, dien den voorts op hun politieke be trouwbaarheid te worden onder zocht, althans diende men te weten, wie er in dit of dat pand woonde, zijn kantoor of winkel had. Ditzelfde had ook plaats met het hotelpersoneel en niet te vergeten met de gasten van die hotels, waar de hoge bezoe ker zijn intrek nam. Nauwkeurig werden ook de aangewezen ver trekken, de waterleiding en het elektrische licht, de aanwezige nooduitgangen en brandtrappen en het blusmateriaal gecontro leerd. Tijdens het bezoek van de rode czaar aan de Verenigde Staten maakten de autoriteiten gebruik van de diensten van 24.000 in uniform en burgerkleding gesto ken politiemannen. Gelukkig werden er geen in het geheim opgestelde springstoffen en bommen, maar ook geen vuile eieren of rotte tomaten gevon den of gebruikt. (Nadruk verboden.) Volgens de Britse Daily Ex press zal ue Amerikaanse lucht macht in de komende dagen minstens honderd kernbommen van Frankrijk naar de basis La- kenheath in Suffolk overbren gen. waardoor het aantal Ame rikaanse kernwapens op Brits grondgebied in de vorm van waterstofbommen, tactische atoombommen en kernladingen voor raketten tot tenminste 500 zou stijgen. Zoals bekend is wil Frankrijk geen kernwapens op zijn grond gebied hebben, als die niet on der zijn beheer staan. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soe- bandrio, heeft woensdag op een persconferentie, na een onder houd met de Chinese ambassa deur Huang Cheng verklaard, dat Indonesië en China mogelijk op weg zijn naar een oplossing van het geschil dat tussen beide landen gerezen is over Indo nesische maatregelen tegen de Chinezen in Indonesië. De mi nister verklaarde, dat er „veel vooruitgang" is geboekt tijdens de besprekingen van woensdag, doch zei verder niets te kunnen meedelen. De volgende week zal hij de ambassadeur weer spre ken. DODELIJK ONGEVAL SCHEEPSWERF. OP De 61-jarige W. Broekhuis te West-Graftdijk, werkzaam op de scheepswerf „Voorwaarts" te West-Graftdijk, is woensdagmor gen door onbekende oorzaak van af een boot op een helling geval len. Hij Is met ernstige verwon dingen naar het centraal zieken huis te Alkmaar vervoerd, waar hij in de loop van de dag is over leden. Het slachtoffer was ge huwd. GEMEENTESECRETARIS AANGEHOUDEN. De Rijksrecherche is overge gaan tot aanhouding van de heer L. M. B. van E., secretaris der gemeente Bergen in Lim burg. De heer Van E. wordt er van verdacht misbruik te hebben ge- maakt van zijn functie door het mannen met de veiligheid en de i verwerven van aanzienlijke ne- bewaking belast, een probleem op zichzelf, daar het immers on doenlijk is en in het verleden ook overduidelijk bleek om ieder gebouw waarlangs de stoet trok, afzonderlijk te bewaken. Een grote zorg voor de auto riteiten bleek ook de aanwezig heid van de vele emigranten in veninkomsten De officier van Justitie te Roermond, mr. J. H. W. Hou- ben, heeft woensdagmorgen meegedeeld, dat de gearresteer de gemeente-secretaris van Ber gen iL.) werd aangehouden om dat hij ervan verdacht wordt een valse notariële akte te hebben doen opstellen, betreffende de verkoop van een stuk grond. Op deze akte zou niet de werke lijke koopprijs hebben gestaan. TWEE DODEN EN VIJF GEWONDEN BIJ ONGEVAL Op de Rijksstraatweg in Was senaar heeft zich woensdagmid dag omstreeks twee uur een ernstige botsing voorgedaan tussan twee bestelwagens, waar bij twee personen op slag wer- de.i gedood en vijf andere wer den gewond, van wie twee ern stig. Een bestelauto, bestuurd door de 65-jarige W. H. de Bie uit Beverwijk, meikslijter, clie vergezeld werd door zijn 32-jarige zoon B. de Bie, reden in de rich ting Den Haag en kwamen door nog onopgehelderde oorzaak ter hoogte van de buitenplaats Har- tekamp plotseling op de linker weghelft terecht. Van de andere zijde naderde een bestelauto ven een Haagse wijnhandel, waarin gezeten waren de 44-jarige C. Horvers uit Den Haag en zijn 40-jarige echtgenote en 11-jarig zoontje. Een frontale botsing volgde. De beide inzittenden van de eer ste bestelauto werden op slag gedood, de inzittenden van de andere auto gewond. De vrouw en het zoontje werden in ernstige toestand naar de St. Ursula- kliniek overgebracht. Een scooter-bestuurder uit Wassenaar, die krachtig moest remmen, slipte. Hij en zijn duo passagier werden minder ernstig gewond, maar moesten ook naar het ziekenhuis worden overge bracht. De twee auto's werden vrijwel totaal vernield. Een nachtelijke wande laar in Luxemburg die vele kurken van vele flessen had laten knallen en nu ietwat zwevend naar huis terugkeerde, meende in het voorbijgaan in een" verlichte mode-étalage iets te hebben zien bewegen. Een levende étalagepop? Dat intrigeerde hem in zijn benevelde toestand nog extra en dus keerde hij terug op zijn schreden. De man zag dat zijn ogen hem niet bedrogen had den want de arm van een der modepoppen bewoog opnieuw. Toen hij zijn verhaal op een naburige politiepost had verteld, meenden de agenten dat men toch voor de zeker- heid maar eens moest gaan kijken. Korte tijd later konden ze terug- keren met een op heter ha-ad betrapte dief; een insluiper die gedacht had aich het beste aan zijn omgeving te kunnen aan- P' ^en door zich als éta lagepop te vermommen. Het nationaal sportcentrum tot voor kort nog een utopie voor de Nederlandse sportwereld neemt steeds concreter vormen aan. Woensdagmiddag althans is opnieuw een belang rijke fase bereikt; tijdens een korte bijeenkomst in het bonds- bureau der K.N.V.B. werd, onder het felle licht van de schijnwer pers voor de T.V.-camera's, het landgoed Dhjimat in Zeist (24,5 ha grond met een centraal ge legen gebouw en verschillende kleinere opstallen) formeel in eigendom overgedragen aan de voetbalbond. De ..plechtigheid" duurde slechts zeven minuten. Notaris J. S. Bolt las de acte van over dracht voor en deze werd ver volgens getekend door jhr S. G. van Weede namens de vroegere eigenaresse de N.V. Konink lijk Paketvaart Mij en door de heren A. L. M. Schroder en L. Brunt namens de K.N.V.B. Geen knallende champagnefles sen, geen uiterlijk feestvertoon. En dat was toch eigenlijk wel jammer, gezien de betekenis, die deze overdracht voor de Neder landse sportwereld heeft. Zo snel mogelijk zal men nu met de noodzakelijke werkzaam heden aan het nieuwe sport centrum beginnen. Dat tempo is overigens afhankelijk van de goedkeuring van het K.N.V.B.- bestuur en gemeentelijke auto riteiten op een nieuw ontwerp. In de villa „Dhjimat" zullen de eetzalen, de keuken en de ka mers voor officials worden on dergebracht op het landgoed komen 3 speelvelden (waarvan een met een verharde toplaag), een atletiekbaan, de sporthal len, accomodatie voor tenminste 80 personen (met o.m. lesloka len en een dokterskamer) en in een later stadium ook een open zwembad met een 25 me ter-baan. Een gedeelte van het landgoed zal van het sportcen trum worden afgescheidendat is namelijk bestemd voor de bouw van een nieuw jeugdsport- kamp, hetwelk mogelijk al in 1961 in gebruik wordt genomen. Gelijk met de overdracht kwam het eerste lid van de vaste staf in dienst van de K.N.V.B. tuinman Van Harskamp, die bij het sportcentrum de functie van „groundsman" krijgt. VANDALISME Eerst thans is gebleken dat vandalen vermoedelijk tijdens de jaarwisseling zijn binnenge drongen in een woning aan de Peizerweg te Groningen en daar vernielingen hebben aangericht. De bewoner, een 92-jarige man, wordt sedert enkele weken in een ziekenhuis verpleegd. Zijn dochter houdt toezicht op aé woning, maar was er een week lang niet geweest. Een melkboer waarschuwde, dat er iets niet in orde was. Uit het onderzoek bleek, dat een groot aantal rui ten was ingeslagen, deuren wa ren vernield, een gat was ge maakt in het dak en het meu bilair was verwoest. De recherche stelt een onder zoek in. DIAMANTEN ECHTPAAR IN APELDOORN. Gisteren heeft hel echtpaar L. J. MeijerHoogheim, wonende aan de Adèlaarslaan 60 te Apel doorn, zijn diamanten echtvereni ging gevierd. De nog krasse en levenslustige oudjes de bruid is 82 en de bruidegom 80 jaar ontvingen veel bezoekers. Onder hen was burgemeester mr. A. L. Des Tombe, die des middags zijn gelukwensen kwam aanbieden. In de ochtenduren, was reeds namens het gemeentebestuur een grote fruitmand bezorgd. Het diamanten paar heeft 3 kinderen, 9 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. Te Parijs is vernomen dat het Laotiaanse leger de bestuurs macht in Laos weer in handen van de koning heeft gesteld. Zondag j.l. was gemeld dat het leger de macht aan zich had ge trokken en dat het de koning had medegedeeld het noodzake lijk te achten deze toestand te bestendigen, totdat een nieuwe regering was gevormd. Het leger heeft thans een be kendmaking uitgegeven waarin het mededeelt besloten te heb ben de bestuursmacht „die dé koning wettig toekomt, wanneer de nationale vergadering niet bij een is" aan de koning terug te geven en hem te verzoeken een regering te vormen, die met de dubbele taak zou worden belast van uitoefening van het lopende bestuur en het zo spoedig moge lijk organiseren van algemene verkiezingen. „De generaals van het Lao tiaanse leger hebben de koning opnieuw de verzekering gegeven van hun onwankelbare trouw", aldus de mededeling van het legerbestuur. Vijf Ceylonese ministers, leden van de vrijheidspartij, zijn door premier Dahanajake uit zijn in terimregering gezet, omdat zij geweigerd hadden toe te treden tot de door hem gevormde demo cratische partij. Verleden maand heeft Daha najake vijf andere ministers om dezelfde reden ontslagen. Hij ging hiertoe over nadat de vrij heidspartij hem indertijd het lid maatschap had ontnomen. De vijf afgetreden ministers zijn onmiddellijk opgevolgd' door leden van de democratische partij. Er worden in maart algemene verkiezingen op Ceylon gehou den. Dinsdagavond is te Bury in Lancashire het verminkte lijk van .een vrouw gevonden, het vierde lijk dat in veertien dagen tijds in Engeland is aangetrof fen. Twee dagen voor Kerstmis werd het onthoofde lijk van de 29-jarige Stephanie Baired in Birmingham gevonden, op Nieuwjaarsdag het lijk van de 18-jarige Pauline Blaney en nog geen 24 uur later het lijk van de 33-jarige mevr. Ruby Carter in Swansea. De politie vermoedt dat het jongste slachtoffer de 47-jarige uit Tsjecho-Slowakije afkomsti ge Hedwig Fwerytschewski is. Het stoffelijk overschot vertoon de zware hoofdwonden. De 52- jarige echtgenoot van de vrouw, afkomstig uit de Oekraine, wordt gezocht. Volgens mededeling van gezag hebbende zijde is de reis welke de Italiaanse president Gronchi vandaag naar de Sowjet-Unie zou ondernemen voor een offi cieel bezoek van vijf dagen we gens ziekte van de president uit-/ gesteld. Gronchi heeft een ont steking aan de luchtwegen en lichte koorts. De markt kenmerkte zich gis teren door een ietwat eigenaar dige stemming. Aan de ene kant viel voorzichtigheid en enige aarzeling te constateren, maar aan de andere kant viel ook grote vraag en een zeer vaste tot willige stemming waar te nemen. Zo zag men aandelen Koninklijke Petroleum aanvan kelijk op ongeveer de vorige prijs en Unilever een paar pun ten lager. Philips was daarente gen wat beter en AKU lag uit gesproken vast in de markt. Na dinsdagavond in het niet-offi- ciële verkeer reeds te zijn opge lopen tot 523, trok het rayon fonds gistermorgen in een zeer snel tempo verder op tot zelfs 550. Deze prijs werd gistermid dag niet gehaald aangezien er op de hogere koersen nogal wat aanbod aan de markt was. Maar met een koers van 540 ging AKU toch wel zeer vast van start. Deze prijs lag n.l. niet minder dan ongeveer 27 punten boven de officiële slotkoers van dinsdag'. De herkomst van de vraag werd over het algemeen in Duitsland gezocht waarbij aankopen voor een nieuw her- beleggingsfonds werden ge noemd. In het verdere verloop van de markt kreeg het aanbod weer de overhand op de vraag waardoor de koers van AKU afbrokkelde tot circa 533. Ook de andere soorten liepen later eerder ,iets achteruit. Een bijzonder willige stem ming bestond voor de cultuur aandelen. Amsterdam Rubber noteerde ongeveer 15 punten ho ger op 140 en Deli Maatschappij tipte kort na de opening van de markt even aan een prijs van 200 gulden, nadat dinsdag op 190.50 gulden was gesloten. HVA is nog een punt of vijf opgelo pen. Voorts was Nationale Han delsbank weer wat hoger. De scheepvaartafdeling was enigs zins verdeeld. K.N.S.M. kon nog een kleinigheid verbeteren maar de andere soorten waren over wegend wat in reactie. Wat de locale industrieaandelen betreft valt te vermelden dat voor Van Vlissingen een ongeveer 25 pun ten lagere adviesprijs werd op gegeven. Hooimeijer werd m verband met de aangekondigde emissies (de claimhandel begint heden) circa 15 punten hoger getaxeerd. Voorts nam men een gedeeltelijk herstel voor Ketjen waar. De stocks Sikkens Lak waren weer sterk gevraagd. In de afdeling Amerikaantjes wer den Anaconda's in open hoek verhandeld. De staatsfondsen- markt was licht gedrukt. Prolongatie 3', 2 pet. AKU: 533—540 533y2) Kon. Olie: 172.50—174.40 (174.20) De koerswaarde van gewone aandelen van Nederlandse on dernemingen officieel genoteerd aan de Amsterdamse effecten beurs heeft, blijkens het C.B.S., het jaar besloten met een re cord van (in miljoen guldens) 26.968. Eind november was de koerswaarde 25.254 en een jaar geleden, dus eind december 1958. 20.879. Een jaar daarvoor was dezelfde koerswaarde aan zienlijk lager n.l. slechts 14.460. Na in februari 1959 het laagste niveau voor het jaar te hebben bereikt op 20.708, is een geleide lijke stijging ingetreden. Het blijkt dat alle rubrieken van de prijscourant tot de stijging van de koerswaarde hebben bijge dragen. Internationale concerns namen toe van 17.799 tot 19.153, handel en industrie van 4.817 tot 4.995, scheep- en luchtvaart van 858 tot 962, banken van 1.001 tot 1.041 en cultures van 166 tot 180. Nominaal steeg de gezamen lijke waarde der aandelen van g.344 tot 5.351. Eind december 1958, was de nominale waarde nog 5.231. Het C.B.S. heeft voorts de gemiddelde koers per 30 december j.l. berekend op 504, tegen 473 op eind novem ber j.l. en 399 op de laatste beursdag van 1958. De beurs waarde-index, gemiddelde 1953 is 100, bereikte een cijfer van 344.9, hetgeen een gemiddelde voor het jaar betekent van 301,4 tegen een gemiddelde voor 1958 van 241,2. Verder heeft het C.B.S. de volgende jaargemid delden berekend voor de A.N.P.- C.B.S. beursindexcijfers, basis 1953 is 100internationale con cerns 425 (jaargemiddelde voor 1958: 290), handel en industrie 215 (148), scheep- en luchtvaart 153 (134), banken 170 (121), cul tures 124 (82) en algemeen 294 (203). BIERVLIET. Philips: Unilever: 826—831% (831%) 804—807 806) 4/1 5/1 6/1 Int. concerns 546.96 542.83 545.88 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 268.34 267.86 268.74 187.34 189.09 188.43 190.28 183.38 194.52 154.45 155.68 158.61 371.76 370.25 372.32 De voetbalwedstrijd tussen de nationale teams van Italië en Zwitserland, die gistermiddag te Napels werd gespeeld, is geëin digd met een 30 zege voor de Italianen. De ruststand was 0—0. Reeds in de eerste helft van de ontmoeting, die door 55.000 toe schouwers werd bijgewoond, wa ren de Italianen duidelijk ster ker, maar zij konden hun over wicht niet in doelpunten uitdruk ken. Na de rust lukte dit wel en door treffers van invaller Nicole (49e minuut), linksbuiten Stach- chini (63e minuut) en linksbin nen Montuori (80e minuut) werd de eindstand 30 bereikt. iDe Zwitsers kwamen in de laatste 45 minuten nauwelijks tot een tegenaanval. Vrijwel voortdurend werden zij geheel op eigen speelhelft teruggedron gen en het was slechts aan het uitstekende werk van hun doel man Pariier te danken, dat de Italianen niet meer doelpunten scoorden. De wedstrijd ItaliëZwitser land was de laatste ontmoeting voor 't tornooi om d'e dr. Geroe- beker. De eindstand van dit tor nooi, waarin Tsjecho-Slowakije reeds zeker was van de eerste plaats, luidt: 1. Tsjecho-Slowakije, 16 pnt; 2. Hongarije, 15 pnt; 3. Oosten rijk, 11 pnt; 4. Zuid-Slavië, 9 pnt; 5. Italië, 7 punten; 6. Zwitser land, 2 pnt. Alle landen speelden 10 wedstrijden. Te Tuskegee, in de Ameri kaanse staat Alabama, zal za terdag a.s. een bioscoop worden geopend, waar negers en blan ken gescheiden op aparte doe ken dezelfde film zullen kunnen zien. Er komen afzonderlijke in gangen en loketten voor de twee groepen en ook voor het perso neel zal het apartheidsbeginsel gelden. Er zal plaats zijn voor 336 negers en 324 blanken. De bioscoop was gesloten sinds 1957, kort nadat de negers een boycot tegen blanke onder nemers waren begonnen. Naar aanleiding van het pr<5> test van de Nederlandse trans portondernemingen tegen „be perkende maatregelen" van de Franse overheid met betrekking tot het goederenvervoer over de weg, zegt men in gezaghebbende Franse kringen, dat als er de laatste tijd een groot aantal ver- voersvergunningen 1.370 in augustus en 2.340 in oktober) is verleend, dit een uitzonderings toestand betrof. Door de weersomstandigheden en vooral door de grote droog te was de invoer van produk- ten als veevoeder dringend nood zakelijk. Maar de bevoegde Franse dien sten wensen terugkeer tot een normale toestand. De minister van Vervoer, Buron, zou binnen kort in deze zin antwoorden op de brief van zijn Nederlandse ambtgenoot. In de woning te Caracas van kolonel Buitrago Vivas van het Venezolaanse leger is dinsdag een bom ontploft. Dit was de tweede bomontploffing in 24 uur tijds. Drie dagen eerder werden, zo als gemeld, 23 mensen in hech tenis genomen omdat zij een samenzwering tegen het regime van president Betancourt op touw gezet zouden hebben. De nationale garde heeft dins dag bevel gekregen na het in vallen van de duisternis zonder waarschuwing op opstandelin gen te schieten. Vijftig meter van de residentie van mgr. Gesu Maria Pellin, Kanunnik van de kathedraal var. Caracas, is dinsdagavond een bom tot ontploffing ge bracht, de derde in twee dagen tijd in Caracas. Elders in de stad hoorde men verscheidene keren schieten. Zaterdag werden 23 mensen gearresteerd, omdat zij een sa menzwering tegen het regiem van president Betancourt op touw hadden gezet. Aantal off. genot. Ned. aandelen; 5 januari: totaal 451, waarvan hoger: 221 (49.0 pet) lager: 13S (30.6 pet) gelijk: 92 (20.4 pet) 6 januaritotaal 157, waarvan hoger: 258 56.4 pet) lager: 105 (23.0 pet) gelijk: 54 20.6 pet) M. V. Tot. Geboren 16 13 29 Gevestigd 20 24 44 36 37 73 Overleden 11 10 21 Vertrokken 42 52 94 53 62 115 Bevolking op: 31 dec. 1958 1037 977 2014 31 dec. 1959 1020 952 1972 Vermindering 17 25 42 Voltrokken huwelijken 18 Echtscheidingen: geen. YVATERLANDKERK-IE. Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Bevolking op: 31 dec. 1958 31 dec. 1959 M. V. Tot. 4 6 10 15 17 32 19 23 42 3 2 5 18 20 38 21 22 43 266 246 512 264 247 511 -2+1 Vermindering Voltrokken huwelijken Echtscheidingen: geen. ZAAMSLAG. GOUDSE HUISSCHILDER MET ZIJN GEZIN NAAR OOST-DUITSLAND. De 49-jarige Goudse huisschil der T. PlokKard is op 12 decem ber met zijn gezin in een huur auto van de garagehouder C. Mi- chaelis te Gouda, met onbekende bestemming vertrokken en nog steeds niet teruggekeerd. Uit brieven, die inmiddels met fami lieleden zijn gewisseld, heeft men kunnen opmaken dat het ge zin in Oost-Duitsland vertoeft. De autoverhuurder zelf ontving een brief van een zwager van P., die in Oost-Duitsland woont en daar een hoge positie zou bekle den. Deze zou P. aan een betrek king helpen en dat moet de re den van vertrek zijn geweest van de Goudse huisschilder. De zwa ger schreef, dat P. inderdaad bij hem op bezoek is geweest, maar dat hij hem naar Holland had te ruggezonden. Vorige week kreeg een broer van P., die eveneens in Gouda woont, een telegram van de huisschilder met de inhoud „Ben onderweg. Bericht autover huurder" De huisschilder zou dus al lang terug moeten zijn. Gistermorgen was hij echter nog niet in Gouda terug. Wel was er een brief van de huisschil der gericht aan de autoverhuur der. Hij deelde daarin mede, dat hij de auto voor het station in Osnabrück heeft neergezet. Vol gens dezelfde al dan niet be trouwbare inlichting staat de wa gen daar onbeheerd. Zelfs het contactsleuteltje zou hij in de wagen hebben achtergelaten. Dc papieren, die bij de auto behoren, zijn volgens de briefschrijver door de Oostduitse volkspolitie in beslag genomen. P. schreef verder, dat hij met zijn gezin weer naar de Oost-zóne is ver trokken. Hij raadde de auto-ver huurder aan de door hem ge maakte onkosten te verhalen op zijn inboedel in Gouda. Geboren Elders geboren Gevestigd Alhier overleden behorende tot de bevolking van een andere gemeente u. 26 5 36 1 8 - r~ Toi. 46 14 83 68 76 144 Overleden Elders overleden Vertrokken 16 10 69 10 8 73 26 18 142 95 91 Bevolking op: 31 dec. 1958 1676 1602 31 dec. 1959 1649 1587 185 3278 3236 Vermindering 27 Voltrokken huwelijken Levenloos aangegeven Echtscheidingen: geen. 15 42 24 1 ZUIDDORPE. Geboren Gevestigd M. 4 17 V. 7 27 Tot. 11 44 21 34 55 Overleden Vertrokken 5 21 5 24 10 45 Bevolking op: 31 dec. 1958 31 dec. 1959 26 29 406 401 420 425 5 b Voltrokken huwelijken Echtscheidingen: geen. ZUIDZANDE. 55 826 826 826 10 M. V. Tol. Geboren 4 3 7 Gevestigd 32 36 68 35 39 75 Overleden 3 2 5 Vertrokken 23 21 44 26 23 49 Bevolking op: 31 dec 1959 448 418 866 31 dec. 1958 438 402 840 Vermeerdering 10 16 26 Voltrokken huwelijken 4 Echtscheidingen geen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3