Provinciaal nieuws RECHTSZAKEN vóór I Het proces tegen de Amerikaanse vlieger Pope te Djakarta AGENDA De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander' ZEEUWS AUTEUR VOOR LEZINGEN IN BUITENLAND UITGENODIGD De auteur Willem Enzinck uit Oosthaven is voor de maand februari van dit jaar door ver schillende culturele instanties in Zwitserland en Oostenrijk uitgenodigd tot het houden van een aantal lezingen over ons land en zijn cultuur. Voor de zenders van de Oostenrijkse radio omroep zal Enzinck enke le voordrachten houden over de hedendaagse Nederlandse lette ren. OPTIMISME uVER ZEEUWSE GROENTETEELT In de sector van de Zeeuwse groenteteelt is een behoorlijke uitbreiding te verwachten. Zo wel de teelt onder glas als in de volle grond biedt perspectieven. Met deze optimistische conclusie besloot ir. J. J. van Hennik, Rrjkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, zijn toespraak in de gisteren te Mid delburg gehouden jaarvergade ring van de Zeeuwse groente telersvereniging. De heer J. A. Veerman, ver bonden aan het instituut voor tuinbouwtechniek te Wagenin- gen sprak in de ochtendvergade ring over de mechanisatie in de groenteteelt. Hij merkte op dat men met mechanisatie voorzich tig dient te zijn. Men dient te voren goed te overwegen welk onderdeel van de tuinderij voor de mechanisatie in aanmerking komt. Over de beregening in de groenteteelt voerde de heer J. Strijbos van 't proefstation voor de glascultures te Naaldwijk het woord. Hij herinnerde eraan, dat men reeds dertig jaar geleden met beregening is begonnen. Pas na de tweede wereldoorlog heeft de tuinder geleerd hoe hij het moet doen. Hij waarschuwde bij jonge planten vooral voorzichtig te zijn met de beregening, omdat blijkt, dat de structuur van de grond er slechter door wordt. Momenteel is deze zaak een knel punt bij de tuinbouw in 't West- land. De heer W. P. van Winden, eveneens verbonden aan het proefstation te Naaldwijk, sprak over de teelt van komkommers. In de laatste jaren is het accent bij deze teelt verlegd van plat naar staand glas. De teelt onder plat glas is ingekrompen met 100 ha terwijl de andere teelt is uit gebreid met 50 tot 170 ha. Ook is een wijziging in het assorti ment tot stand gekomen. Aan het slot van de vergade ring gaf Ir. Van Hennik een samenvatting van het gespro kene. APPELS UIT DE GASCELLEN IN GOES De veilingvereniging ..Zuid Beveland" te Goes heeft dinsdag een begin gemaakt met de ver koop van appels uit de gascellen van het veilingkoelhuis. Er werd een kwantum van 15 ton Bramley Seedling aangeboden. Deze kèukenappel vindt altijd veel aftrek in België. Ook nu werd de gehele partij weer ge kocht voor export naar dit land. De prijs van de kwaliteit klasse 1 (70 mm en opwaarts lag tus sen ƒ66 50 en ƒ68,60 per 100 kg., een zeei bevredigende prijs. In andere jaren werd meestal veel later begonnen met de verkoop van deze appels uit de gascellen. De op deze manier bewaarde appels blijven name lijk veel langer goed dan in het gewone koelhuis. In verband met de grote vraag naar appels is men thans veel vroeger dan normaal met de verkoop begon nen. {'OOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWS OH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 6 januari '60 GROENTEN Per stuk: Bloemkool A II 50 SS ct, B 36—45 ct, B II 14—45 ct, CU 10—20 ct, afw. 10—55 ct. Per bos: Selderij 1415 ct. Per kg: Andijvie 55 ct; Rode kool 21—39 ct; Savoye kool 30— 39 ct, afw. 19—22 ct; Witte kool IS22 ct; Breekpeen 1925 ct; Wasp een 1042 ct; Prei All 42 —58 ct, BII 26-—40 ct; Knolsel derij 2226 ct; Spruiten 4065 rt; Uien 15—25 ct; Witlof AII 53—80 ct, BI 45—80 ct, BII 39— 53 ct; Boerekool 3035 ct. FRUIT Per kg: Appelen: Jonathan II m. 70 67 ct, m. 65 61 ct, m. 60 55 ct, IID 45—46 ct, grof 56—60 ct, fijn 4348 ct; Goudreinette grof 45 ct, fijn 3641 ct; Zoete Ermgaard fijn 5256 ct. Peren: St. Rémy grof 3438 cl, fijn 25 ct; Conference grof 62 €5 et. TERNEUZEN Mutatie. Bij besluit van de staatssecre taris van Financiën is, met in gang van 1 februari a.s„ be vorderd tot commies-titulair van 's Rijks belastingen en met ge lijke datum overgeplaatst naar Eindhoven (Inspectie belastin gen), de heer C. H. H, Wisse, thans werkzaam ter inspectie der belastingen alhier. AXEL Gemeente-ontvanger vertrekt. Naar wij vernemen zal de heer W. L. Hirdes, die eind 1954 door de gemeenteraad tot gemeente ontvanger werd benoemd, tegen 1 juli a.s. ontslag uit deze func tie vragen. Zijn ontslagaanvrage zal uiter aard ook gelden voor het ge meentelijk woningbedrijf, waar van de heer Hirdes administra teur is. De heer Hirdes heeft een lei dende functie aanvaard in het vrije bedrijf bij een vernieuwd conservenbedrijf en zal zich in Goes vestigen. Voor het plaatselijk organisa tieleven, zoals V. V. V., Streek- centrum en zwembad, zal het vertrek van de heer Hirdes een groot verlies betekenen. SAS VAN GENT. Ernstig verkeersongeval. Woensdagochtend omstreeks 7 uur heeft ter hoogte van de in gang van de Spiegelglasfabriek een aanrijding tussen twee brom fietsberijders plaats gehad. De ongeveer 37- jarige J. F., ge huwd en vader van twee kinde ren, wonende te Sluiskil, reed op zijn bromfiets in de richting van Zelzate, toen uit de tegenover gestelde richting de 63-jarige Belg B. kwam aangereden, die op het moment dat hij naar het voor hem links liggende rijwiel pad wilde oversteken, zodanig door de koplichten van een auto werd verblind, dat hij zijn stuur niet meer meester was en een botsing met de bromfiets van F. onvermijdelijk bleek. Laatstgenoemde werd hierbij zó ernstig gewond, dat hij gister avond nog niet gehoord kon worden Dokter Puylaert, die de eerste hulp verleende, liet F., die o.m. een zware hersenschudding had opgelopen, per ambulance-auto naar het St. Elizabeth-ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. SLUISKIL. Vrouwenbond N. V. V. Voor de eerste maal in 1960 kwamen de leden van de plaat selijke N.V.V. vrouwenbondaf deling bijeen. Gastspreker op deze samenkomst was dokter F. J. Visser, huidarts uit Ter- neuzen, die aard en wezen van verschillende huidziekten be sprak. Na een zeer helder betoog werden de vele door de dames gestelde vragen over dit onder werp beantwoordt. In het dankwoord aan de heer Visser betuigde de presidente haar spijt dat het grote deel van de op andere avonden zo trouwe dames-leden ditmaal af wezig was. welke geringe animo wel aan de vele achtereenvol gende feestdagen te wijten moet zijn. Hierna vond bespreking van huishoudelijk gedeelte plaats en bleef men nog enige tijd op ge noeglijke wijze bijeen. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie alhier zijn de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Damespolshorloge, Kwakkel B 131portemonnaie met inhoud, Achterstraat 15; gummie regen broek, Veer B106; wit baby wantje, Puntstraat 11fietspomp, Puntstraat 3. Vukmanovic-Tempo naar de Sow jet-Unie. Één van de veertien leden van het politieke bureau van de Zuid- slavische communistische partij, Vukmanovic-Tempo, is woensdag met zijn vrouw en twee zoons naar de Sowjet-Unie vertrokken voor wat hij een vakantiereis noemde. Tezelfdertijd spraken diploma ten in Belgrado over berichten ever ernstige moeilijkheden in de betrekkingen tussen Zuid-SIavië en Folcn die onlangs zouden zijn gerezen om een incident. Over de aard van dit nicident is niets ver nomen. Een aantal waarnemers in de Zuidslavische hoofdstad meent dat Vukmanovic-Tempo dit pro bleem met Sowj et-leiders zal be spreken. In. diplomatieke kringen te Bel grado is gezegd dat de berichten over een crisis in de betrekkin gen tussen Zuid-SIavië en Polen steun vinden in de uitwijzing in december van twee Zuidslavische militaire attaché's uit Polen. Van welingelichte zijde te Bel grado is woensdag vernomen dat er onofficiële berichten uit War schau zijn geweest volgens welke de bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Frey-Bie- lecki, kort vóór Kerstmis met een vliegtuig naar onbekende be stemming is vertrokken. Ook zijn er berichten dat er boven Bel grado een vliegtuig van een Rus sisch type is gezien dat wel in gebruik van do Poolse maar niet in gebruik van de Zuidslavische luchtmacht is. Een officiële woordvoerder van de Zuidslavische regering had dinsdag berichten in de Engelse pers tegengesproken volgens wel ke generaal Frey-Bielecki naar Zuid-SIavië is gevlucht. Hij wil de geen commentaar geven op vragen over moeilijkheden tus sen de twee landen. Waarnemers zeiden dat Vuk manovic-Tempo in de eerste plaats naar Moskou schijnt te zijn vertrokken om te spreken over verbetering van de betrek kingen tussen Zuid-SIavië en de Sowjet-Unie. In Oosteuropese kringen is ge zegd, dat hij drie weken in de Sowjet-Unie zou blijven en dat hij om een onderhoud met minis ter-president Chroesjtsjef heeft verzocht. Een vakantiereis naar de Sowjet-Unie in januari noem de men in deze kringen „zeer ongebruikelijk". De hond, die sprak, en de man, die blafte.. DONDERDAG 7 JANUARI. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7.30 uur: Toneelvoor stelling ten bate van het Groe ne Kruis. Woensdag is het verhoor voortgezet van de getuigen a charge in het proces tegen de Amerikaanse vlieger Pope, die voor de opstandelingen in Indo nesië luchtaanvallen heeft ge daan op de regeringstroepen. Als getuige werd gehoord J. H. Rantung, die op 18 mei 1958, toen hun vliegtuig werd neerge schoten, boord-teiegrafist was. Het neerschieten geschiedde tij dens een aanval op een konvooi schepen nabij Ambon. Rantung verklaarde, dat hij voor het ver trek zijn instructies als boord- telegrafist had gekregen van een „blanke man". Deze behelsden dat hij door een codesignaal de positie van het vliegtuig moest opgeven naar de basis. De B-26 waarin werd gevlogen, was be wapend met vier bommen en twaalf lichte mitrailleurs. Eerst werden op Pattimura 's morgens vroeg drie bommen afgeworpen, waardoor een rode brandstoffen-auto werd getrof fen en vermoedelijk ook een vliegtuig. Hierna keerde de B- 26 terug naar Menado, doch ont moette onderweg het scheeps- konvooi. Pope vloog op het grootste schip in het konvooi af. Of er nog een bom werd gewor pen of vuur werd afgegeven kon getuige niet verklaren. Op een gegeven ogenblik voelde hij, dat het vliegtuig een klap kreeg en kwam het noodsein in werking, waarop hij door het valluik om laag sprong, hetgeen Pope al even tevoren had gedaan. Hij kwam neer in de zee nabij een eilandje. Pope was terecht ge komen in een boom en had een gebroken been Toen get. zich even hadverwijderd was Pope gevangen genomen en gaf hij zich eveneens over. 0 In Damoea, ongeveer 200 km van Nagpoer in Midden-India, zijn zestien mijnwerkers ver dronken doordat de mijn waarin zij werkten dinsdag plotseling onder water liep. Getuige verklaarde, ook in april met Pope te zijn meege- weest bij een aanval op Kendari in Zuid-Celebes. Er werden toen vier bommen afgeworpen en vuurstoten afgegeven op het vliegveld aldaar. De zitting werd hierop ver daagd tot donderdag. Het was woensdag zelfs voor Londen een gedenk - waardige daghet had de dubbele première van de sprekende hond en de blaffende man. De hond is Corky, eigen dom van de heer en me- vrouw Ounsworth, die met succes voor radio en tele- visie optrad, zich voor de telefoon niet onbetuigd liet en verslaggevers toe- stond hem te bewonderen. Een verslaggever van „Reuter" was erbij toen Corky naar een telefoon liep, vriendschappelijk gromde en zei„I am clever". Zijn trotse eigenares verklaarde dat Corky er ongeveer vier maanden ge- leden de smaak van te pakken kreeg door met „good morning" voor de dag te komen. En dins- dagavond had Corky een telefonische boodschap naar Amerikaanse honden in Miami, in de Ameri- kaanse staat Florida, ge- blaft, die luidde; ,,I am a clever dog. Bye, bye". En de „baas" van de hond verklaarde dat deze hem soms bij zijn naam, Bernard, aansprak. En de Londense specia- list dr. Sidney Bockner deelde de pers het een en - ander mede over een man, die in zijn jeugd reeds van - tijd tot tijd had geblaft, doch het na zijn 63ste jaar - elke tien minuten had ge- daan en wel zó hard, dat - het op een paar honderd meter afstand kon worden gehoord. De man was linkshan- - dig, doch men had hem in - zijn jeugd op school ge- - dwongen rechts te leren - schrijven, hetgeen ge- - paa,rd was gegaan met de - eerste blafsymptomen. Op latere leeftijd werd het blaffen erger wanneer - hij zich 's avonds uit- - kleedde om naar bed te - gaan of wanneer hij - 's morgens het huis ver- - liet. Vaak maakte de - „blaffer" mensen, die in - een rij op een autobus - wachtten, aan het schrik- - ken. De arts behandelde de - man met een zenuwstil- - lend middel (chloorpro- - mazine) en na zes weken - behandeling kon hij als - bijna genezen worden be- - schouwd. De „blaffer" zelf geloof de dat het blaffen hem - bevrijdde van opgekropte - gevoelens. Naarmate de - uitwerking van de chloor- - promazine sterker werd - nam het blaffen af. Brand op school in Brooklyn Dinsdag is in een Joodse school in Brooklyn New York, brand uitgebroken. De politie vermoedt dat het brandstichting en geen ongeluk is. Op een van de muren der school was enkele dagen geleden een rood-zwart hakenkruis geschilderd. Een onderwijzer ontdekte de brand toen nog tachtig kinde ren les hadden. De brand brak uit in de garderobe op de derde étage bij een klas waar veertig kinderen waren. Alle kinderen konden het gebouw verlaten. De schade is niet groot. De brandweer kon het vuur snel blussen. Volgens sommige inlichtingen had. men kort voordat de brand werd ontdekt, in de garderobe drie jongens opgemerkt die op de school niets te maken had den. De politie stelt een onderzoek 255 KONGOLEZEN GEDOOD DOOR TOVENAARS PRAKTIJKEN. De vergiftiging op grote schaal onder de Boesjongobevolking in het Mweka-gebied in Belgisch Kongo blijkt 255 doden te hebben veroorzaakt. In totaal waren on geveer 500 leden van de Boesjon- gostam, verdeeld over 120 dor pen, aan de proef van de „medi cijnmannen" van de stam onder worpen, doch de helft heeft het, dank zij medische hulp, overleefd. Het Belgische bestuur heeft thans een einde gemaakt aan de proef, die de leden van de stam volgens de medicijnmannen kon „verlossen van de kwade geest". Sinds 1933 werd deze proef niet meer toegepast, maar het schijnt dat de aankondiging van de ko mende onafhankelijkheid van de Kongo de tovenaars nieuw aan zien had gegeven, waardoor zij de „proef" opnieuw konden in stellen. Het Belgische bestuur heeft een aantal „medicijnmannen" in verzekerde bewaring gesteld. Het ritueel, dat vroeger veel werd toegepast onder de Boes jongobevolking, heeft nog nooit in de geschiedenis zoveel slacht offers veroorzaakt. GHANA EN GUINEA Kofi Baako, de minister van Onderwijs en Voorlichting in Ghana, heeft verklaard, dat zeer spoedig een verklaring zal wor den uitgegeven over de volledige unie van Ghana met Guinea, die een jaar geleden een verklaring hebben getekend volgens welke zij een unie zouden aangaan. Volgens Baako is een volledige vereniging van Ghana met Gui nea tot dusver onmogelijk ge weest, omdat Ghana een monar chie en Guinea een republiek is. De minister voegde er aan toe, dat voorbereidingen worden ge troffen om de grondwet van Ghana zodanig te wijzigen, dat het land een republiek kan wor- len. Wanneer de beoogde grond wetsherziening een feit zou zijn, zou de voornaamste hinderpaal voor het bereiken van een vol ledige unie uit de weg geruimd zijn, „en wij zullen dan een staat worden zoals de Verenigde Ara bische Republiek". Minister Baako zei nog, dat er „een gezonde stroming van na tionalisme" in Afrika is. Maar mperialisten en kolonialisten" trachten „de ene leider tegen de andere en het ene land tegen het andere uit te spelen". MACMLLAN VING ZIJN AFRIKAANSE REIS AAN De Britse premier MacMillan is dinsdagavond met zijn echt genote uit Londen naar Accra (Ghana) vertrokken. Hij heeft daarmee een aanvang gemaakt met een Afrikaanse reis die zes weken zal duren en tijdens welke MacMillan 27.000 km zal afleggen. Vóór zijn vertrek zei de En gelse eerste-minister te hopen, door zijn reis iets te weten te kunnen komen van de achter grond der vraagstukken in Afrika. MacMillan zei verder nog te verwachten, dat zijn reis gezien zou kunnen worden als een uit drukking van Engelands be langstelling in de vraagstukken van Afrika en Engelands ver langen om alle aspiraties van alle volken in Afrika te erken nen en er aan tegemoet te ko men en hun alle mogelijke hulp te bieden. De Britse premier herinnerde eraan, dat dit zijn tweede grote reis door landen van het Britse gemenebest was. Twee jaar geleden bezocht hij landen van het gemenebest in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. 4 jaar geëist tegen oneerlijke boekhouder Vier jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorarrest heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. R. L. Keukels, woensdagmiddag op grond van valsheid in ge schrifte geëist tegen de 33-jarige voormalige boekhouder L. P. uil Amsterdam, die bekende tussen 1952 en 1957 bijna een miljoen gulden verduisterd te hebben ten nadele van de grossierderij waar- bi; hij werkzaam was. Ter zitting werd uiteengezet hoe simpel hij dit gedaan had. Hij kon telkens beschikken over blanco girobiljetten, die door de gemachtigde van de directeur ge makshalve al waren getekend. Hij schreef grote bedragen van de zaak op zijn eigen giroreke ning over en gooide dan de af- strookjes van de biljetten, die later terugkwamen weg. Daar voor in de plaats vulde hij op een niet gebruikt giro-biljet naam en nummer van een crediteur in en bewaarde dit als verantwoording voor het overgemaakte bedrag. Naam en nummer van de credi teur waren meestal gefingeerd. De boekhouding was zó chao tisch en zó achter, dat de accoun tants er geen raad mee wisten. Zij hadden de directeur al eens gewaarschuwd, doch die wist er ook geen oplossing voor. Zoals dc raadsman, mr. J. K. M. Mathuisen, in zijn pleidooi op merkte, werd het een tragi-co- medie, toen de zaak als gevolg van de fraude in geldnood kwam. Grootmoedig leende de boekhou der zijn directeur enkele tonnen tegen een lage rentevoet, hetgeen er toe leidde dat deze directeur, die met zijn zuster alle aandelen van de N.V. bezat, hem tot mede directeur benoemde en hem zelfs aanbood de hele zaak over te ne men. „Ik dacht dat hij een erfenis had ontvangen, of dat de vrouw met wie hij trouwde veel geld had", verklaarde de directeur gisterochtend als getuige. De boekhouder wilde de zaak graag overnemen, maar dit werd hem noodlottig. De belastingen zouden zich zeker afvragen hoe hij een hele zaak kon overnemen zonder ooit enig kapitaal te heb ben bezeten. En dus poogde hij twee jaar geleden zijn zwarte geld wit te maken. Hij gaf aan de fiscus op, dat hij 4 ton bezat en als verklaring voor de her komst schreef hij: „Verdiend dank zij fortuinlijk spel aan de roulette in Duitsland". De belastingambtenaar, die dit las zette met zijn potlood in de kantlijn 'n veelbetekenend vraag teken en de fiscale inlichtingen en opsporingsdienst ging eens een onderzoek bij de grossierderij instellen, die immers op papier grote verliezen leed. Toen kwam de fraude snel aan het licht, maar inmiddels was de verdachte ver dwenen. De politie ontdekte hem in een hotel te Haarlem, waar hij werd gearresteerd. Uiteraard is de schade voor het bedrijf nu minder dan het totale bedrag, dat de verdachte zich had toegeëigend, want de geleen de gelden worden hem niet terug betaald. De directeur raamde het totale verlies op 5 a 6 ton. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op, dat de ver dachte zich in één opzicht van de meeste andere frauderende boekhouders had onderscheiden: hij had het geld niet met vrou wen verbrast, doch het in huizen belegd. Zelf was hij met zijn ge zin in een mooie eigen woning aan de „goudkust" (de gegoede buurt in Amsterdam-Zuid) ge trokken. Die huizen kunnen weer verkocht worden en dan komt er nog een deel van het geld terug. De raadsman maakte aanmer king op het feit, dat men in de grossierderij „het geld had laten slingeren" want blanco girobil jetten, die getekend zijn, moet men immers als geld beschouwen. Hij riep voor zijn cliënt de cle mentie van de rechtbank in. De uitspraak volgt op 20 jan. Zes jaar geëist wegens poging tot doodslag De procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft woensdagmiddag een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voor arrest geëist tegen de 36-jarige bankwerkei L. R. L. K. S„ wegens poging tot doodslag. De rechtbank had L. K. S. in okto ber vorig jaar veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf onvoor waardelijk met aftrek van pre ventieve hechtenis. De officier van Justitie was van dit vonnis in beroep gegaan. Hij had een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek gevorderd. De bankwerker wordt ervan beschuldigd op zaterdagmorgen 25 april in het Emmapark te Den Haag zijn vriendin, de 21- jarige, thans in Engeland woon achtige, Wilma M. ernstige ver wondingen te hebben toege bracht tengevolge waarvan het meisje een maand in het zieken huis heeft gelegen. Ter zitting verklaarde ver dachte zijn revolver alleen te hebben meegenomen om het meisje hiermee te dwingen haar kantoor op te bellen, zodat zij met hem zou kunnen spreken BERICHT OVER ARRESTATIE VAN JODEN IN ROEMENIE Het Italiaanse persagentschap „Agenzia Continentale" meldt uit Bcfckarest, dat een golf van arrestaties van joden, die be schuldigd worden van Zionisti sche activiteit, thans in Roeme nië op haar hoogtepunt is. De arestaties zouden in verband staan met een voor de deur staand proces wegens spionage tegen 25 joden onder leiding van de journalist Efraïm Singer. De geschiedenis van het redersgeslacht V an der Decken door H. VAN SEELAND I) (Nadruk verboden.) Het was Nieuwjaarsmorgen van het jaar 1896De doorbreken de dageraad verscheurde de op trekkende nevels, waarin de Franse clipper „Liberté" gehuld was. Langzaam voer ze verder, zich als het ware dwars door de wazige slierten heenborend, die als sluiers over de boeg hingen. Vooruit, op de bak, stond de uit kijk, de lichtmatroos Pierre. Ge spannen tuurde hij over bak boord naar een donkere vlek te gen de flauw oplichtende hori zon. Zou dat het eiland Tristan da Cuna kunnen zijn? De kapi tein had gezegd, dat men het elk ogenblik aan bakboord konden passeren. Pierre boog zich wat meer voor over en steunde met beide han den op de verschansing. Toen richtte hij zich ineens op, draaide zich om en zette beide handen als een scheepsroeper aan zijn mond. „Schip aan bakboord!" Zijn stem schalde over het dek, hard en duidelijk. Aan boord van de „Liberté" ontstond beweging. Verschillen de bemanningsleden kwamen aangesneld. „Een tegenligger!" „Op dit stuk van de Zuid-At lantische." „Op Nieuwjaarsmorgen!" „Wat zou het voor een lands man zijn?" De vragen flitsten over en weer. „Is het wel een schip", riep de stuurmansleerling Villemot on gelovig, terwijl hij over de schou der van Pierre in de aangeduide richting tuurde. „Misschien is het toch Tristan de Cuna." Pierre schudde ontkennend zijn hoofd. „Het is een schip, zo zeker als twee maal twee vier is. En als het geen schip is, dan mo gen jullie me kielhalen." „Dat zou maar een raar Nieuw jaarscadeautje zijn, Pierre", lacht- te de stuurman,deerling. Maar waar zie jij dat schip nou?" De jonge matroos strekte zijn linkerarm uit en wees naar een bepaald punt over bakboord vooruit. „Daarginds", zei hij. En toen de stuurmansleerling nog steeds bleef turen liet hij er een beetje ongeduldig op volgen: „Wat drommel, zie je :m nou nóg niet.... Daar!" „Waarachtig!" De leerling draaidezich eensklaps om en holde naar de campagne. Een hoge scheepsromp doemde onverwacht op als een sombere silhouet.... stil en dreigend. Al meer en meer naderde de „Liberté" het onbekende vaar tuig. Schipper Vernier wilde zn dicht mogelijk langszij komen om te praaien. Als een zwaard doorkliefde de clipperboeg het donkere water. Zacht wiegde de romp op de rhitmische deining, een schui mend zog achter zich latend. Maar dan ineens slaakte hij een uitroep van verbazing: „Dat is geen schip!.... Dat is een wrak!" Op nog geen kwart kabellengte gleed de „Liberté" langzaam voorbij. Nu konden allen het goed zien. Inderdaad, de schip per had gelijk. Het was 'n wrak dat daar dreef. Aan hun verbaas de ogen vertoonden zich dc res tanten van afgeknapte masten, die als verdorde boomstammen omhoog staken. Het was een on heilspellende aanblik en de hele bemanning van de clipper werd er stil van. „Ship ahoy De sonore stem van schipper Vernier daverde over het water en kaatste terug tegen de romp van het haveloos karkas. Gespannen spitsten allen de oren, die aan boord van de „Li berté" waren. Maar er kwam geen antwoord. „We zullen bijdraaien en ean sloep uitzetten", riep Vervier tegen de eerste stuurman. Daar na wenkte hij de jonge Villemot. „Strijk jij met vier man de sloep", commandeerde hij. „Ik ga met jullie naar dat wrak, want daarvan moet ik het mijne heb ben." Terwijl schipper Vernier aan de eerste stuurman nog enkele bevelen gaf. maakten rappe han den de sloep gereed en enkele minuten later ratelden de takels, waarin de boot langs de scheeps wand zakte. Toen de boot gestreken was, zetten vier man zich op de rie men, waarna de leerling afduw de en de schipper het roer nam. „We zullen er eerst eens hele maal omheen roeien, mannen!" Gelijktijdig werden de riemen in het water gezet en toen ging het met korte, krachtige slagen op het doel af. Alras naderde de sloep het on bekende vaartuig. Met een brede armzwaai gaf schipper Vernier zijn bevel: „Riemen op!" De sloep deinde nu als een meeuw op de lange golven van de oceaan, terwijl de schipper scherp naar boven tuurde, naar het dek. Hij plaatste zijn handen aan zijn mond en riep zo hard hij kon: „Hallóódaarbóvèn De mannen in de sloep spitsten de oren en wachtten gespannen. Maar het monotone geklots, van de trage golfslag tegen de met koper beslagen scheepsromp van het onbekende vaartuig was het enige antwoord. (Wordt vervolgd.) over haar gedrag van de vorige avond. De avond tevoren had verdachte namelijk het meisje zien thuisbrengen door een an der. Deze zou op verdachte heb ben -gescholden, ondermeer over zijn huidskleur. Op het moment dat hij de vol gende morgen zijn revolver te voorschijn haalde, zou het meis je gezegd hebben „doe dat gekke ding weg. Er staat een jongetje te kijken." Verdachte had daarop omgekeken en vanaf dat ogen blik herinnerde hij zich niets meer. Het meisje lag gewond op straat. Ook de revolver lag op de grond. Hoe en wanneer hij geschoten zou hebben, kon ver dachte niet verklaren. Ter zit ting werd het meisje met ge sloten deuren als getuige ge hoord. In zijn requisitoir zei de pro cureur-generaal, dat zoals fa dik wijls bij agressieve zaken, de grondslag ligt bij de verhouding man vrouw. Verdachte, die van huis uit Nederlands inge zetene was, heeft zich in Neder land gevestigd en daarbij vele nieuwe en vreemde ervaringen opgedaan, die niet altijd even gelukkig waren. Bij de bepaling van de strafmaat meet echter wel rekening gehouden worden, dat de gevolgen van de aanslag voor het meisje nog dagelijks fysiek en psychisch merkbaar zijn. Rekening houdend met de ernst van het feit, vond hij een straf van drie jaar te licht. Verdaehte's verdediger, mr. R. W. baron de Vos van Steenwijk, legde vooral de nadruk op het feit. dat zijn cliënt het meisje niet dwong bij hem te blijven. Dit deed zij uit eigen wil, terwijl zij voor de rechtbank verklaard had hiertoe door hem te zijn ge dwongen. De verdachte had gedreigd met zelfmoord als zij hem zou verlaten. De raadsman voerde echter aan, dat zijn cliënt het meisje een scheiding van drie maanden had voorgesteld, waarop zij niet wilde ingaan. Uit het psychia trisch rapport van verdachte is gebleken, dat hij die ochtend handelde in een „schemertoe stand", zodat hij zeker niet hier voor ten volle verantwoordelijk, gesteld kan worden. Het meisje dat de avond tevoren met een ander was uitgegaan, trof vol gens de verdediger ook schuld. De uitspraak is door het Hof bepaald op 20 januari. Hof stelde arrestanten van „De Walletjes" in vrijheid Het Gerechtshof te Amster dam heeft woensdagmiddag het bevel tot gevangenhouding voor 30 dagen, dat de rechtbank op 24 december j.l had gegeven voor vier van de zes door de zeden politie op 15 december j.l. ge arresteerde personen, vernietigd met het bevel tot hun onmid dellijke invrijheidstelling. De raadsman van het gearresteerde echtpaar De V., mr. M. H. Huy- gens uit Den Haag, en de advo caat van J. van 't H. en F. K„ mr. K. B. J. M. Haase, waren van de beslissing van de recht bank in appèl gegaan bij het Hol. De echtgenoten van Van 't H. en K. waren reeds kort na hun aanhouding door de rech tercommissaris in vrijheid ge steld. Zoals bekend geschied den de arrestaties destijds ter zake van „het gelegenheid geven tot ontucht en daar een beroep van maken". AMERIKAAN WEK! In aansluiting pi resident Eisenl en reeds thans mannen naar IV in de gebouwen Deze Amerika; maatregelen, di« aan Rusland. De geheime I staat van gener nodige assistent recherche- en tevens bezig algemeen beker IMt bleek Amerikaanse Jijkc detectives kou verdekt vonden. m noj v: op Scherpschuttc metgezellen Reeds nu heb lijkhede n voorg in Rusland aan kaanse rechercl lunctionarissen Zeer zeker zu van Russische 2 nemen, daar, kaanse regering voorschriften, hower, als st, Ver. Staten, op ongeveer een ves ware sc moet worden v dit laatste wi zwaar. De pei «heurs zullen e moeten toezien ligheidsgrens", tussen presider altijd en ondei heden 18 mete wordt gehandh getrainde „G-m ocwapend met zullen wannee nodig mocht t icmen van ke Jen zeker niet President E zijn reis doo worden vergez soonlijke kok e butlers. Aanslag kan gevaar breng De zelfde dan als het wa hebben zich v bet bezoek minister-presic aris-generaal .ische partij .Staten. Er he lokkig geen o voorgedaan, slagen, waarde in gevaar kon <>en en and€ zeker niet ir aan het optre en dergelijk s pronomen v< ien, die niet a •Staten, doch wereld rondo: •het staatshoc -hooggeplaatst genomen. Reeds lang van Chroesj) aan de V. s. v liegon het A heidsapparaat draaien en on leiding van Ji van de veil president Ei» sjjeciaal corps ten samenge veiligheid va gedurende die States te wak niets over 1 werd dit cor versterkt do: speciaal vooi zaamheden o] detectives, die van hun ma naar Amerika M Een nac laar in Lm kurken v had laten ietwat zw< terugkeert het voorl verlichte r te hebben Een leve Dat intri zijn ben; nog extra hij terug De man z hem niet den want der mod; opnieuw, verhaal o politiepost meenden men toch heid ma gaan kijl later kor keren me daad bet insluiper zich het omgeving - passen d( lagepop t<

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2