ort Binnenlands nieüws Radio en Televisie Beursoverzicht Eric de Noorman - Wigberth's wraak ichiphol RECHTSZAKEN VLIEGTUIGJE OP HOL De begrafenis van Fausto Coppi VOETBAL Marktberichten Gemeente Terneozen expedities betrok- eeuwen heen heb- torlanders immers Iploratiewerk ver tekend is mijn taak [ses in het Zuidpool- ïtroleren en dat is [•edenen, waarom ik ga. Maar het hoofd- het zuidelijk pun- Jhamland een oude in te richten. Het heeft men de basis fend verlaten. De re de ijsmassa's zoda- |mengesteld, dat het niet kon bereiken. |jes hebben wij toen can de Stonington- I afhalen". jrganisatie van deze sir Vivian het vol- phenson, een oude van mij uit Cam- gaan eerst naar om een bezoek te het Argentijnse Ituut. Daarna reizen |»r Montevideo waar chip, de „Kista Dan" zal arriveren. Wij op dit schip in en reeks half februari |and te bereiken, bevinden zich twee een De Havilland De Havilland Bee- Sen in Canada zijn lidien wij de basis |and opnieuw kun- dan is het de be- |nan daar achter te en, medici, meteoro- |ndigen die hot land engen, vliegers enz. |igt het in de bedoe- toreiland, het berg- I zuiden van de Sto- met de vliegtuigen waarvoor mensen, |en enz. worden mee- vertel dit nu maar weten nog niet ze- bor de massa kunnen |want het is mij be- ijslaag op de zee in [in Grahameiland op deelten wel 2 meter Fuchs, die directeur kvetenschappelijk bu- |e exploratie van de er Falklandeilanden I de andere basis van xpeditie controleren. Varieert van acht tot In totaal bevinden te basis ongeveer 85 henzon is, al gaat hij ste maal met sir Vi- mee, geen onbeken- °oolgebied. Hij heeft latiewerk achter de |e 51-jarige Pooldes- reeds op meer dan |aring terugzien. |nse advocaten op vredespad |n de orde van advo- pe gemeenten Kings, -sau en Suffolk :op rond Newyork plan tussen 12 mei 960 een vredesmis- opa te ondernemen. Londen, Den Haag, Aviv besprekingen confrères te houden uze .peace for law", recht", eningen hebben ver- ngers van de betrok- associations" contact met een aantal voor- Nederlandse advoca tor van de Ameri- mr. Irving Kahn ruari een definitief „peace for law"- te hebben. van Geminiani j een goede nacht as de temperatuur ai maandagmorgen De behandelende as echter niet van n kwaal malaria door een virus- verergerd was. Ge tal van bewijzen ontvangen, alhoe- /erschillende aard. Zo wonderdokter uit Al- lie telegrafisch ver een algeheel her renner garandeert als AlgiersParijs per haar rekening wil laar beroofd tten automaat. om 10 uur heeft ide jongeman van jaar een geldwisse- sigarettenautomaat ikel op de Bos en te Amsterdam, de W. A. Wolfs aan- beroofd van een tas De dader vroeg om de automaat en Wolfs hieraan wil- kreeg hij een klap rd voorwerp tegen >ofd. Hij is naar het asthuis vervoerd. raam gevallen. is de dertig-jarige os uit het raam ge- n woning op de 2e- perceel O. Z. Voor- - Amsterdam, onder invloed van verkeerde, is ver uitgegleden op een op de overloop lag, tegen een raam viel, m open ging. Hij op de betonnen ;n binnenplaatsje en dood. autopiraat aangehouden De Amsterdamse politie heeft zondagmiddag de 21-jarige in strumentmaker J. G. E. de J. aangehouden, die heeft bekend, dat hij zaterdag- en zondag nacht, respectievelijk op de Nieuwendijk en de Herengracht, met zijn auto op agenten is in gereden, die hem een stopteken èaven. Door snel opzij te sprin gen konden de agenten aan de op hen afkomende wagen ontko men. De wagen werd zondag middag verlaten op het 's-Gra- velandseveer aangetroffen. De recherche postte bij de wagen en greep de man toen hij naar zijn wagen kwam. Hij is aange houden terzake van poging tot doodslag en zal morgen voor de officier van Justitie worden ge leid. ZAKKENROLLERS EN BEROVERS ACTIEF Drie vrouwen werden zater dagmiddag in een modezaak op de Nieuwendijk te Amsterdam het slachtoffer van een zakken roller of zakkenrolster. Zij raak ten haar portemonnee's kwijt, die bedragen bevatten van 28 tot 40 gulden. Zaterdagavond werd in de Marnixstraat een 17-jarig meisje beroofd van een rieten maDdje, door twee jongens die op een bromfiets reden. In het mandje zat een tas met een rijksdaalder en een gramofoon- plaat. Zondagnacht werd een 31-ja- rige dame, die op het Sarphati- park fietste, beroofd van haar tas met 120.De tas werd van haar bagagedrager gestolen door een op de duo van een pas serende bromfiets gezeten man. steward beroofd Het nieuwe jaar zette niet ge lukkig in voor een Rotterdamse steward. Omstreeks twaalf uur in de Oudejaarsnacht werd hij door drie Rotterdammers, met wie hij in Katendrecht op stap was geweest, aangevallen. Ze sloegen hem een blauw oog en haalden zijn portefeuille met ƒ300,en zijn pas uit zijn zak. In de loop van dit weekend heeft de recherche het drietal kunnen arresteren. Het waren de 24-ja,rige matroos A. de B.. de 35-jarige los werkman J. B. en de 27-jarige havenarbeider H. F. V. ZICH VOOR AMBTENAAR UITGEGEVEN Een rechercheur van het po litiebureau Oostervantstraat te Rotterdam zal over zijn eerste werkdag in 1960 niet te klagen hebben. Op Nieuwjaarsdag kwam er een man bij hem op het bureau wegens moeilijkhe den met zijn hospita. Toen de rechercheur hem eens goed aan keek, kreeg hij een schok. De jongeman voor hem voldeed geheel aan een beschrijving van iemand over wie verschillende klachten bij de politie waren gedeponeerd. Nadat de rechercheur de jon geman eens aan de tand gevoeld had, gaf deze toe de gezochte te zijn. Hij vertelde bij wel veertig mensen aan de deur te zijn ge weest, zogenaamd als ambte naar. In ongeveer twintig geval len had hij gezegd van de Raad van Arbeid te komen om mee te delen dat men teveel renteze gels had geplakt en het geld te rug kon komen halen. Hij zou hiermee de bedoeling gehad heb ben. iets te stelen, wanneer de gene bij wie hij op bezoek was zich even zou verwijderen, zoals bijvoorbeeld een mevrouw uit het Westen van de stad, die een kopje koffie voor hem ging zet ten, en van wie hij in die tijd 20,wegnam. Volgens de man was hem dit maar één keer ge lukt. Hij had zich ook wel uitgege ven als ambtenaar van het G. E. B., Volkshuisvesting of de belastingen. Deze 23-jarige kok W. M. uit Rotterdam is in verzekerde be waring gesteld. VREEMDE STERFGEVALLEN IN EINDHOVEN Sedert verscheidene weken houdt de Eindhovense recher che. sinds begin vorige week onder leiding van mr. J. J. M. Doney, officier van Justitie in Den Bosch, zich bezig met de dood van de drie zoons der pen sionhoudster H. van H.v. d. D. aan het Lodewijk Napoleon- plein te Eindhoven. Nadat eind augustus de 16-jarige zoon was gestorven, overleed twee maan den later de 17-jarige zoon in het ziekenhuis te Tilburg. De behandelende artsen wil den geen definitieve doodsoor zaak opgeven omdat de ziekte verschijnselen van beide jon gens in de richting van vergif tiging wezen. Intussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, waarbij 2ich dezelfde verschijnselen krampen en bewusteloosheid) voordeden. Deze jongen stierf enkele dagen vóór Kerstmis in het Binnenziekenhuis te Eind hoven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium te Den Haag, heeft uimiddels sectie verricht op het stoffelijk overschot van de twee laats; gestorven jongens. Tot dusver heeft het onderzoek nog le weinig zekerheid opgeleverd nm de justitie aanleiding te KOSTGANGER MET BIJL OP HOOFD GESLAGEN De Amsterdamse politie heeft de 56-jarige N. J. S„ bewoner van een perceel aan de Marco Polostraat, aangehouden nadat hij maandagmiddag tegen twaalf uur zijn 26-jarige kostganger W. G. M. met een bijl op het hoofd had geslagen. De kostganger is met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. WINKELDIEFSTALLEN OPGELOST. Het op heterdaad betrappen van twee mijn werkersvrou wen H. S. en C. M. respectievelijk uit Maastricht en Heer op 25 novem ber van het vorig jaar te Eind hoven, heeft de Maastrichtse re cherche de eerste draad in han den gegeven tot het ontrafelen van een reeks winkeldiefstallen uit grote magazijnen te Maas tricht, Aken, Luik, Heerlen en Eindhoven. Enkele weken tevoren waren deze vrouwen met de moe der van één hunner, toen zij te Vaals per auto de grens wilden passeren in het bezit gevonden van een partij nieuwe textiel- goederen. De vrouwen vertelden dat ze deze goederen van een onbekende hadden gekregen. Dit antwoord wekte zoveel argwaan dat de Akense politie de zaak ging onderzoeken. Zjj dacht na melijk dat het textiel van win keldiefstallen afkomstig was. De combinatie Eindhoven Vaals was voor de recherche te Maastricht aanleiding om dieper op de zaak in te gaan. Temeer, omdat de politie op de hoogte was van een aantal diefstallen gepleegd in winkelmagazijnen te Maastricht. De daders daar wa ren nog niet gevonden. In Maas tricht en Nuth werden enkele vrouwen opgespoord die de ge stolen textielgoederen verkoch ten aan derden. Door mededelin gen van deze vrouwelijke helers konden de drie vrouwen tot be kentenissen van diefstal worden gedwongen. Ze waren, zo bleek, al om streeks Kerstmis 1958 beginnen te stelen. Van lieverlede werden deze diefstallen vaker en op gro tere schaal gepleegd. Alleen de in beslag genomen buit vertegen woordigde al een waarde van ruim 10.000 aan suede jasjes, damesmantels, kinder- en jon- gensbovenkleding, damestassen en allerlei andere artikelen. Er is nog veel niet opgespoord. Een ander deel van de buit is, toen het politieonderzoek aan de gang was, verbrand. De drie vrouwen alsmede de 35-jarige P. S., een broer van een der vrouwen, twee vrouwelijke helers,. A. Q, uit Maastricht en A H. M. uit Nuth, zijn nu in het huis van bewaring te Maastricht ingesloten. Tegen een vierde vrouw die enkele winkeldiefstallen heeft ge pleegd, een zekere M. PI. E. uit Heer en een vrouwelijke heler, H. G. uit Nuth, is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn op vrije voe ten gestetld. Zuidkoreaanse mededeling De Zuidkoreaanse marine heeft bekendgemaakt dat een van haar schepen getuige is ge weest van de aanval op het Russische onderzoekingsvaar tuig „Ungo" bij de Koreaanse kust door vermoedelijk een Noordkoreaans patrouillevaar tuig. Volgens de Zuidkoreaanse ma rine schoot het aanvallende schip tien vuurpijlen af en vuurde vervolgens enkele gra naten af en lichtspoormunitie. Het Noordkoreaanse schip zag het Russische vaartuig blijk baar voor een Zuidkoreaans schip aan, aldus de Zuid koreaanse marme. De bedoeling van de Zuid koreaanse mededeling is, „valse de betrouwbaarheid van de op propaganda" te bestrijden vol- roeper worden getrokken. Het MINDERJARIGE MEISJES VERBORGEN GEHOUDEN. Veel kritiek op de Rekkense Inrichtingen is maandagochtend geuit door een Hilversums echt paar, dat voor de Amsterdamse politierechter terecht moest staan, omdat het in augustus j.l. een week lang twee 17-jarige meisjes in huis had genomen, die na hun vakantie niet naar die Rekkense Inrichtingen waren teruggekeerd. Ter zitting bleek dat man en vrouw, de 32-jarige electriciën P. K. H. en zijn 34-jarige echtge note, zich al eerder het lot van meisjes uit deze inrichtingen hadden aangetrokken. Dit had er toe geleid dat hun Hilversum- se adres in Rekken bekend was. Op de zitting ontkende het echt paar de meisjes in hun woning voor de nasporingen van de jus titie verborgen te hebben ge houden. „Ze gingen gewoon de straat op, er is werk voor hen gevonden en iedereen kon dus zien dat ze bij ons woonden", zei de vrouw. „Dat noem ik niet verbergen". „Maar u had de politie moeten waarschuwen", zei de rechter. „Dat staat nergens in de wet", antwoordde de man. Met één van de twee meisjes had het echtpaar na enkele da gen ruzie gekregen. Daarom was ze weggestuurd; korte tijd later is ze in Amsterdam door de politie gevonden. Zij vertelde toen dat het andere meisje nog bij het echtpaar in Hilversum woonde. De officier -van Justitie be toogde dat de verdachten het recht missen op eigen houtje pogingen te doen de gang van zaken in Rekken te verbeteren. Bovendien zou het onttrekken van meisjes aan het wettige ge zag daarin zeker geen verbete ring brengen. Er mee rekening houdende dat het echtpaar „enigszins te goeder trouw" ge weest is eiste hij twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Nadat de verdachten beloofd hadden zich in het vervolg niet meer met dit soort zaken te be moeien, legde de politierechter man en vrouw ieder conform de eis twee maanden voorwaarde lijk op. GEBRUIK TELEFOON OPROEPBERICHTEN In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Seegers (CPN), heeft de heer Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld dat de houder van het woningbu reau „Succes" te Amsterdam inderdaad op normale wijze ge bruik maakt van zogenaamde telefoonoproepberichten. Indien n.l. iemand anderen (en dit zijn in de regel perso nen, die zelf niet zijn aangeslo ten bij de telefoondienst) wil oproepen om zich telefonisch met hem in verbinding te stel len, kan hij tegen betaling van ƒ0.30 daartoe opdracht geven aan het telefoonkantoor. Het betrokken kantoor maakt voor de bezorging van dit verzoek aan de geadresseerde gebruik van een daarvoor bestemd kaartfor- mulier (oproepbericht). Op dit formulier staat onder meer ver meld, dat de opdrachtgever een gesprek wenst te voeren met de geadresseerde en dat laatstge noemde dit gesprek kosteloos kan voeren. Het oproepbericht draagt een ambtelijke onderte kening. De minister zegt in zijn ant woord er niets van te weten of genoemd bureau van zich daar meldende woningbehoevenden 50 vordert, zonder dat enig uitzicht kan bestaan, dat de be moeienis van dat bureau tot woningtoewijzing kan leiden. Hoewel het kaartformulier een officieel karakter draagt, aldus het ministeriële antwoord, mag daaruit geen conclusie t.a.v. gens welke een Zuidkoreaans schip de „Ungo" had aangeval len. Het Russische persbureau „Tass" had gemeld, dat een op varende van de „Ungo" was ge dood en vier gewond door vol treffers van een Zuidkoreaans oorlogsschip op de „Ungo"). Een klein vliegtuigje dat met een draaiende motor op het vliegveld van Spokane in de Amerikaanse staat Wa- shington op zijn vlieger wachtte, is zondag 't wach- ten moe geworden. Het be- vrijdde zich van de blokken voor zijn wielen en begon steeds sneller over het vlieg- veld te rijden totdat het on- berispelijk opsteeg. Het toestel vloog in boch- ten naar de stad, keerde naar het vliegveld terug en vloog daarna weer naar de stad. Een kwartier na de start kwam het einde van het wil- de avontuur. Het toestelletje vloog in een verlaten dal tegen de grond te pletter. O Het Poolse opper-Silezië is maandag gedurende enige uren in het schemerdonker gedompeld geweest, doordat als gevolg van een hoog vochtigheidsgehalte van de lucht en windstilte de rook en stof van fabrieken in een laag van twee tot drie km dikte bo ven de streek bleef hangen. Ver voor het tijdstip, dat de stoet, die Fausto Coppi naar zijn laatste rustplaats zou begeleiden, het enige moderne huis, in de nauwe hoofdstraat had verlaten, was een menigte van ongeveer 20.000 mensen toegestroomd om de straatjes van Castellania te omzomen met een dicht aaneen gesloten rij toeschouwers als een laatste eerbetoon aan de man die in zijn beste jaren 's werelds grootste wielrenner was. Intussen waren in het ouder lijk huis van de „campionissimo" de grote beroemdheden van van daag aangekomen om Coppi door hun aanwezigheid een posthume hulde te brengen. De Italiaanse kampioen Diego Ronchini, de Franse werelduur recordhouder Jacques Anquetil, Ferdi Kubler, Pasquale Fornara en het Franse idool Louison Bo- bet, allen maakten zij een gang langs de baar. De begrafenisstoet had bijna een uur nodig om het kleine kerkje te bereiken. Het lage kerkje, dat in de zwar te rouwkleur gebracht was, bleek WOENSDAG 6 JANUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. en rep.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.); 10.00 Toespr.10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gevar. progr. 12.00 Hammondorgelspel12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 V. h. platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws en tentoonstellmgs- agenda; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Leken- muz.; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.10 Orgel spel 17.25 Roemeense muz. 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nws; 18.30 Politiekapel19.00 Voor de kind. 19.10 Toespr.; 19.25 Vara- Varia; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Gevar. muz.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Gram.; 15.00 Ork. conc.; 16.00 Koersen 16.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 18.30 Amus. muz.; 17.00 Nws; 17.10 Kamermuziek; 17.21 Gram.17.23 Kamermuz. (verv.); 17.50 Boekbespr.; 18.00 Lekenmoraal en -filosofie; 18.20 V. d. sold.; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Verz. progr.20.30 Akademie der Diskof iel en; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nws; 22.15 Litteraire kro niek; 22.30 Muz. uit Noord- Afrika; 22.55 Nws; 23.00 V. d. zeelieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 17.00—17.40 V. d. i jeugd; 20.00 Journ. en weerover- Dansmuz.20.35 sNachis tus- zicht20.20 Film en töneelnws; sen twaalf en zes, hoorsp.21.50 21 00 ZangreCital; 21.20 T.V.- Jazzmuz.; 22.10. Gram.; 22.20 0Dera Praatje; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz.; 23.00 Lezing; 23.15 Muzik. lezing; 23.5524.00 Nws. staatsbedrijf draagt slechts ver antwoordelijkheid voor het doen bezorgen van de oproep. Op grond van een en ander acht de minister da,n ook geen termen aanwezig om bedoelde faciliteit, waarvan een ieder gebruik kan maken, op te hef fen. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.20 Zaken zijn zaken, hoorsp.; 12.20 Gram.12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Lichte muz.. 12.53 Granii of act.; 13.00 Nws; 13.15 Praatje 13.20 Gevar. muz. 13.50 Gram.; 15.30 Strijkkwint. 16.00 V. d. jeugd; 17.20 Pianospel met comm.; 17.40 Beursber. 17.45 Gewijde muz.; 18.15 Lezin gen; 18.30 Leger des Heilskwar- tier; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Op de man af, praatje19.45 Piano spel; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.10 Kamerork. en soliste; 21.10 Lezing; 21.30 Vocaal ens.; 22.05 Gevar. muz.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking23.00 Platennws; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Ge var. muz. (verv.); 12.52 Koersen, 13.00 Nws en weerber.; 13.15 Iraakse Baath-partij mag niet optreden De socialistische Baath-partij zal niet mogen profiteren van het besluit van generaal Kas- sem om per 6 januari het optre den van politieke partijen en or ganisaties weer toe te staan. Dit heeft kolonel Mahdawi, de pre sident van het „volkstribunaal" maandag verklaard bij het pro ces, dat te Bagdad aan de gang is tegen de mensen die verant woordelijk voor de aanslag op Kassem worden geacht. VL. BELG. T.V.: 19.00 Van uitvinders en patenten19.30 Nws; 20.00 Speelfilm; 21.15 V. d. vrouw; 21.45 T.V.-rebus; 22.15 Nws en journ. UITSLAGEN VAN ZONDAG 3 JANUARI 1960 ONDERAFDELING ZEELAND Eerste klasse A AardenburgSchoondijke 44. Tweede klasse A HoofdplaatIJzendijke 50. Derde klasse B Hoofdplaat 2-IJzendijke 2 2— 4. Derde klasse C GraauwRIA 2 60; wacht 2Clinge 3 24. Koe- te klein om alle vrienden en be kenden van de overledene te be vatten. In weerwil van haar leeftijd had de oude moeder van de kam pioen de gehele route te voet af gelegd. De kinderen van Coppi daarentegen waren niet onder de aanwezigen. Na afloop van de mis werd de baar door Baffi, Magni, Carrca en Defilippis naar het kerkhof gedragen. Het publiek verdrong zich voor het hek, dat onmiddel lijk gesloten werd. Aan het graf sprak de pastoor van Castellania, de eerwaarde heer Sparpaglioni, die als vriend van Coppi zijn veie overwinnin gen memoreerde, voor elke waar van hij duur had moeten beta len. Ook de burgemeesters van Brescia en van Castellania, en de president van de wielerclub van Foftona voerden het woord. Om het graf stonden de naaste verwanten van Coppi, en wat achteraf Carrea en Milano, An quetil en Darrigade vergezeld van hun echtgenoten, en tal van andere bekende renners. Met ge bogen hoofden, sommigen snik kend. Mevr. Guillia Occhini werd de ontroering te machtig. Zij ver loor het bewustzijn en werd het pad afgedragen naar de weg. Een auto van de politie bracht haar terug naar Tortona. Ondertussen was de baar neer gelaten in de grafkelder, vlak bij de plaats waar de vader van Cop pi en zijn broer Serse rusten. Daarna verliet de kring van fa milieleden en bekenden lang zaam het kerkhof en werd aan de talloze belangstellenden, die buiten hadden gewacht, toegang verleend. De meeaten wierpen bloemen op het graf. Het duurde zeer lang voor de laatste vrienden en bewonde raars van Coppi het dorpje had den verlaten. De file auto's was verscheidene kilometers lang. 4 januari. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 2014 stuks vee zijnde 1058 vette koeien en 956 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van ƒ2,80ƒ3,38; Varkens 1,581,62, alles per kilo. De aanvoer van vette koeien was groter, de handel vlot, en ruim prijshoudend, prima's bo ven notering. Varkens: aanvoer ruim, handel kalm, prijzen lager, enkele prima's boven notering. De zwaardere slagersvarkens 1,541,56 en zware varkens waren 1,481,50 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, franco per schip op vochtconditie, levering deze week tot 32,55 schotvrij. Voedergranen: Maalgerst, naar kwaliteit, tot ƒ25,50; Kippe- gerst, idem, tot ƒ26,50. Haver, ongepunte op monster, tot 25,75. Rogge, doorsneekwali teit, tot 22,50. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten, op mon ster, tot ƒ45; Schokkers, idem, tot ƒ44,50; Bruine bonen, boeren- schoon op monster, tot 118,50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappeien 35 mm opw.: Eigenheimers 1718,50; Bin tjes ƒ15,50ƒ16,50; Meerlan- ders 15,5016,50; IJsselster 4 13—14,25. Zand-aardappelen 35 mm opw.: Noorderling ƒ12ƒ13,25; Liber- tas 12—13,25. Voeraardappelen 55,50. Prijzen berekend per 100 kg en op do handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Stemming „willig' In het Nieuwjaarsweekeinde (van donderdagavond tot zondag avond) zijn in de Ver. Staten ten minste 485 mensen bij verkeers- Moore (zeven en een halve dag) en andere ongelukken om het zou breken. Haywood liep acht- leven gekomen. I tien uur per dag. EDINBURG—LONDEN TE VOET Record van Barbara Moore gebroken Een fabrieksarbeider uit Bir mingham, de 22-jarige Terry Hay wood, heeft het record van dr. Barbara Moore gebroken. Hay wood, die in 1957 voor de mili taire dienst werd afgekeurd, heeft de 600 km van Edinburg naar Londen in zes dagen, één uur en vijftien minuten afge legd. Daarmee sleepte hij de prijs van 250 pond in de wacht, die een garagehouder had uitgeloofd voor degene die het rekord van dr. De stemming voor de interna tionale waarden was gistermid dag, voor de eerste beursdag in het nieuwe jaar, „willig" bij een levendige handel. De vaste ten dentie in Wall Street op Oude jaarsdag, toen de Dow Jones gemiddelden er een nieuw hoog tepunt bereikten, was voor de Europese beurzen een flinke sti mulans. Zeer belangrijk was te vens het nieuws over een moge lijk spoedige oplossing in de staalindustrie in Amerika t.a.v. o.a. het loongeschil. Een en an der werkte een willige stemming op het Damrak in de hand. De koerswinsten voor de interna tionale waarden waren, vergele ken bij de vorige slotprijzen, formidabel en nieuwe na-oor- logse records werden gevestigd. Het buitenland was met koop orders in de markt. Londen voor Kon. Olies, Parijs en West- Duitsland voor AKU's, Philips en Unilevers voor Amerika. Daarnaast kocht het publiek en de beroepshandel trachtte een graantje mee te pikken door een stukje mee naar huis te nemen. Aan zoveel geweld aan kooporders kon slechts tegen scherpe koersstijgingen worden voldaan. Kon. Olies ontmoetten grote kooporders en stegen van 176.40 tot 177,80 tegen 168,20 als vorige slotprijs. De aandelen noteerden ver boven pariteit f.'fcw York. AKU's zeer vast en op een nieuw hoogterecord rond de 513, circa 40 punten hoger. In deze hoek lagen zeer grote bui tenlandse kooporders. Unilevers boekten een koerswinst van cir ca 15 punten op 809'/2. Hierdoor was ook Calvé veel hoger. Phi lips rond de 834 circa 24 punten hoger waardoor ook de preferen te aandelen Philips belangrijk hoger werden geadviseerd. Ook in de scheepvaartsector zette het nieuwe jaar in met een vaste tendentie bij een ruime handel. De koerswinsten be droegen in deze afdeling 2 tot 4 punten. De cultures wilden niet achter blijven en lagen me rendeels vast in de markt bij kalme omzetten. In tegenstelling tot de aandelenmarkt waren de staatsobligaties doorelkaar iets lager. In het laatste beurskwar- tier werd de vraag voor de scheepvaartwaarden groter waardoor de koerswinsten zich verder over vrijwel de gehele li nie ontwikkelden en er einde lijk, ook voor deze afdeling, een willige tendentie naar voren trad. Handelsbanken waren in re actie op de sterke koersstijgin gen van de laatste tijd en no teerden op 188 circa 10 punten lager. De handel was zeer rus- tig. In de lokale sector was het eveneens druk en over vrijwel de gehele linie werden belang rijk hogere prijzen geadviseerd. Hoogovens op een nieuw hoog terecord namelijk 900 bieden te gen een vorige slotprijs van 890. Grootbanken vast. De markt sloot vrijwel op het hoogste punt van de dag. Prolongatie 3tl procent. N abeurskoersen AKU 512514 (513'A) Kon. Olie: 174.50—176.50 (178.80) Philips 9. Grimmig maken de Noren hun wapens in orde, terwijl Eric tussen een spleet in de muur de ruiters in het oog houdt. Ais het Pieten zjjn, valt er mis schien te onderhandelen over een vrüe terugtocht in de ruil voor de gewone Maar het zijn geen Pieten. „Brit se krijgers" fluistert Mildred vol ontzag en verbazing. ,Als dat zo is zijn het dappere Seven bepaalde stappen te doen. duivel» om zich zover achter de Pieten-linies te wagen", mompelt Eric. Snel springt hij op en allen tre den naar buiten. De ruiters hou den hun paarden in en staren ver wonderd naar de twee vrouwen. „Wat voor volk zijt gtj?" Eric aarzelt even voor hij lan.zaam antwoordt. „Och, van alles wat. We kwa- hier aan land, menende op Brits grondgebied te zijn. Maar de Pieten „Ja, ja", onderbreekt de ruiter hem, „en wat hebben juilie hier te zoeken?" „We waren op weg naar een familielid, die hier nabij de Ro meinse muur woont", zegt Eric, die het veiliger- vindt, niet te veel los te laten. „Dan zullen je hem wel niet levend meer aantreffen", gromt de aanvoerder der ruiters, „en ik raad jullie aan terug te keren naar je boot. Het is hier gevaar lijk voor vreemdelingen." Vergist Eric zich, of schuilt er een verkapte dreiging in deze woorden. Met nauw verholen wantrou wen staren de ruiters hen aan. En ook de Noren zijn op hun hoede. „Hebben jullie hier een ruiter gezien. Een FTctenruiter?" snauwt de aanvoerder hem toe. Geen spier vertrekt in Eric's gezicht. Ogenblikkelijk begrijpt hü, dat de ruiters op de ongeluk kige doelen, die achter hem in de ruïne ligt. Razendsnel denkt hij even na. Het ziet ernaar uit, dat de ruiters korte metten zullen maken met de Piet, zo ze hem zouden vinden. Langzaam schudt hij het hoofd„wfl hebben niemand gezien" 830—835 Unilever: 809—812 HVA: 170-171 Deli Mij 187—187 Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. Algemeen (833%) (80814) l Beursindices 29/12 30/12 4/1 519.33 523.64 546.96 260.13 262.90 268.34 182.53 180.56 187.3, 184.73 184.89 190.23 149.15 151.29 154.4c 355 29 358.11 371.76 DRANKWET. Ingevolge artikel 38, jo. artikel 43 en 16 der Drankwet 1931, Stbl. 476, brengen wij ter openbare kennis, dat bij ons is ingekomen een verzoek om verlof B van J. J. VINKE te Temeuzen voor het benedenlokaal van het perceel Steenkamplaan 51. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijke bezwaren in dienen bij ons college. Terneuzen, 5 januari 1960. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Terneuzen brengen ter openbare kennis, dat het ver zoek van de Compagnie Néer- landaise de l'Azóte N.V. te Sluis kil tot uitbreiding van de ammo- niakfabriek door het vergroten van de installatie tot het opwek ken van elektrische energie in of op het perceel, plaatselijk bekend Sluiskil, kadastraal bekend ge meente Axel, sectie A nummer 1118, door Burgemeester en Wet houders der gemeente Axel is in gewilligd. Terneuzen, 4 januari 1960. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TE3LLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3