Amerikaanse staalstaking ten einde De nieuwe Franse frank doet zijn intrede Bekladden van kerken en gebouwen gaat door Landbouwmaatregelen van de E. E. G. ZON- en MAANSTANDEN dipl oma ER BEVOLKING Na acht maanden Nixon hield vergaderingen thuis en bracht beide partijen tot elkaar Antisemitische leuzen in groot aantal landen Heeft communistisch China over twee jaar de atoomhom HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER fi Franse Nobelprijswinnaar Camus bij auto-ongeluk omgekomen lllilllllll!llllli:i;lll!lll!IIKt£(;rMlliI,i2 cursus voor het euwstr. 13, Tez- Landbouw van ichroom P. v. d. N.I.V.A., Soest- 111111111 in i:tiiMK(iii.iiiiiii:irn 22 dec. Hernandez 51 j„ echtg. van S. te Bilbao, Sp.). 23 ia Geertruida Haak, A P. Haak en M. M. Victorine de Rijcke, van A. Eggermont ddorpe). 24 dec. Ed- 68 j.,.echtg, van M. (won. te Sas van ec. Cornells Dees, 88 van P. Dingemanse ex-vliet). RXEUZEN. gelopen week hebben gemeente gevestigd: v. d. Linden, Donze- i, van Dordrecht. C. njkestr. 16, van O. en P. C. VerheijKeu- Kloosstr. 23, van O. burg; A. Weeland, lamystr., Willemstad: itWeeland, woonw. van Willemstad; M. ils, Lindenlaan 22, van A. A. M. Bockstael, aat 2, van Sm van olewvjk, Rosegracht 12 nsterdam. n: E. M. de Jonge ornstraat 4. naar Et- Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres-, Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 5 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4874 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Amerika's acht maanden oudo staalindustrie had op het stand- staalstaking is maandag beëin-j punt gestaan, dat deze kwestie leen hoofdelement van een over eenkomst zou moeten vormen. De zaak zal, aldus genoemde digd, zo heeft de Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, te Washington op een persconfe rentie meegedeeld. Vergadering van 22 uren Beide partijen aanvaardden tenfdotte na een vergadering van 22 uren de oplossing die de rege ring voorgesteld had, aldus Mit chell. De massale staking had het grootste deel van Amerika's staalindustrie voor 116 dagen stilgelegd. Het conflict zelf was reeds acht maanden oud. Op aan wijzing van Eisenhower hadden Mitchell en vice-president Nixon al verscheidene weken getracht tussenbeide te komen. Het ak koord zal pas na bekrachtiging door beide partijen gepubliceerd worden. Voorzitter MacDonald van bet vakverbond zei dat de voorwaarden heden zullen wor den voorgelegd aan de vakbonds commissie voor loonpolitiek. De arbeiders in de staalindus trie werken al weer geruime tijd krachtens een gerechtelijk bevel dat op 26 januari zou verstrijken, waarna de staking hervat had kunnen worden. De voornaamste onderhande laar van de zijde der werkgevers, Cooper, verklaarde dat men tot een compromis was gekomen, dat verder ging dan het laatste formele aanbod van de maat schappijen: ,Jn het licht der om standigheden was de beste han delwijze voor de maatschappen de aanbevolen oplossing te aan vaarden". Minister Mitchell onthulde dat men zonder Nixon geen oplos sing zou hebben bei-eikt. De vice- president had een tiental ver gaderingen van werkgevers en vakbewegingsleiders bij zich thuis gehouden waarop men tot de aanbeveling was gekomen die tot de oplossing had geleid. Verhoging van staalprijs Van welingelichte zijde in Pittsburg is gezegd, dat de rege ling zeker een vei-hoging van de staalprijs tot gevolg zal hebben. De overeenkomst geldt, vol gens welingelichte kringen in Pittsburg, voor een periode van dertig maanden, die 30 juni 1962 verstrijkt. Zij voorziet in een ver hoging van ongeveer 39 cent per uur over deze periode. Het laat ste aanbod van de staalindustrie kwam neer op ongeveer 30 cent per uur over een periode van 36 maanden. De netelige kwestie van de ar beidsvoorwaarden is „feitelijk op de lange baan geschoven". kringen, aan een studiecommis sie voorgelegd worden bestaande uit vertegenwoordigers van de arbeiders en de leiding der staal industrie. Deze commissie zou evenwel geen bindende aanbe velingen kunnen doen. Krachtens de nieuwe c. a. o. kan van loonsverhoging in de eerste zes maanden geen sprake zijn, aldus is van vakbondszijde in Washington verklaard. Op 1 juli 1961 zou een verhoging van 7 cent ingaan. De maandag getroffen schik king wordt gezien als een succes waardoor Nixons kansen, die bijna zeker de republikeinse kan didaat zal worden voor de presi- zullen bijdragen, dat de schijn werpers gericht worden op James Mitchell, de minister van Arbeid, als republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap. Mit chell, die nauw met Nixon heeft samengewei'kt om een regeling in het staalconflict te verkrijgen, is Rooms-Katholiek en vele re publikeinse leiders menen, dat hij een tegenwicht zou vormen in geval de democratische senator John Kennedy, die ook Katholiek is, de democratische kandidaat voor het president- of vice-presi- dentschap zou worden. NICARAGUA PROTESTEERT BIJ HONDURAS Nicaragua heeft formeel en krachtig bij Honduras gepro testeerd tegen wat de regering van het eerstgenoemde land een inval op haar grondgebied door buitenlandse huurlingen uit Honduras noemt. De invallers hebben, aldus de Nicaraguaanse regering, tele- dentsverkiezingen van dit jaar, foon- en telegraafverbindingen stijgen. Politieke waarnemers doorgesneden. Er zijn patrouil- voorzien ook, dat de geslaagde lies uitgezonden om de invallers geheime onderhandelingen ertoe te achtervolgen. Maandag heeft de nieuwe frank, die een waarde heeft van hon derd oude franken, in gemunte vorm zijn intrede gedaan, zij het zeer onopvallend. Enkele banken zijn begonnen met de aflevering van de nieuwe geldstukken van 1 en van 5 nieuwe franken. Deze dragen de afbeelding van de be kende zaaister, die in Fi-ankrijk het symbool blijft van de wel vaart van „la belle époque", de jaren ïond 1900. Vanzelfspi-ekend dragen zij ook nog steeds het devies „vrijheid, gelijkheid en broederschap". Bij de Bank van Franlu+jk zegt men, dat het 2V2 jaar zal duren om volledig de oude Franse fran ken te vervangen door de nieuwe „zware" munt, welke Antoine Pinay wenste voor een betere vertegenwoordiging van Frank rijk op de financiële markten. Van heden af geeft de Bank van Frankrijk ook nieuwe biljet ten uit, maar de voorstellingen op deze biljetten zullen geen ver andering te zien geven. Alle«_n zal Victor Hugo in nieuwe mun ten vijf frank waard zijn in plaats van voorheen 500 frank en Na poleon 100 nieuwe fi'anken in plaats van 10.000 „lichte" fran ken. In genoemde periode zullen de oude munten cn biljetten dus zonder enige formaliteit of ver klaring in omloop blijven. Alleen zal hun waarde in nieuwe fran ken het honderdste deel zijn van het cijfer in lichte franken dat zij dragen. Zij zullen echter uit de circulatie verdwijnen naar mate de banken ze kunnen ver vangen door nieuwe geldstukken of biljetten. Het ligt in de bedoe ling geldstukken uit te geven van afnemende waarde tot 1 nieuwe centime toe. Men heeft gepro testeerd tegen het feit, dat er geen voorzieningen getroffen zijn voor geldstukken van 25 nieuwe centimes. RUST IN VENEZUELA HERSTELD De toestand in Venezuela is normaal; zondag is geen mel ding gemaakt van oproerige be wegingen, aldus deelde het Ve nezolaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken maandag me de. Hoewel van officiële zijde ke- nerlei inlichtingen zijn ver strekt over het resultaat van het onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van de ordever storingen der laatste dagen, ne men doorgaans goedingelichte politieke waarnemers aan, dat de uitbarsting van gewelddaden vanuit het buitenland is aange stookt en dat zij het werk zou kunnen zijn van handlangers van de verbannen president Marcos Perez Jimenez en van de regering der Dominicaanse re publiek. De in België na ruzie omgekomen Nederlander verdronken. De zaterdagnacht in het ka naal bij Kleinternaaien omgeko men Nederlander J. Weerts is naar alle waarschijnlijkheid door verdrinking overleden. Dit heeft het parket in de Belgische plaats Tongeren dinsdag in antwoord op telefonische vragen na de lijkschouwing meege deeld. De lichte wonden aan been en schedel worden toege schreven aan de val, die de auto van de weg in het kanaal heeft gemaakt. De politie achtte het aanvankelijk niet uitgeslo ten, dat de heer Weerts als ge volg van een bij een worsteling opgelopen verwonding was over leden. toen zijn auto de fatale zwenking van de weg af maakte. De lijkschouwing heeft echter uitgewezen, da.t deze verwondin gen naar alle waarschijnlijkheid de dood van de heer Weerts niet kunnen hebben veroorzaakt. De eigenaresse van het café, waarin de ruzie tussen het slachtoffer en de Belg Roumans is ontstaan, heeft maandag te gengesproken, dat de heer Weerts haar zou hebben bele digd. Volgens sommige berichten zou hierdoor het meningsver schil, dat met de dood van de Maastrichtenaar is geëindigd, zijn ontstaan. Naax het parket in Tongeren verder mededeelde wordt Rou mans thans aangehouden op be schuldiging van doodslag. Te gengesproken werd, dat nog verdere arrestaties in deze zaak zijn verricht, zoals in Belgische persberichten is gemeld. KONING BOUDEWIJN VERLEENT GRATIE SPAARCIJFERS R.P.S. Bij de rijkspostspaarbank is in december 1959 ingelegd 69,7 min en terugbetaald 59,2 min, hetgeen een positief spaarver- schil opleverde van 10,5 mnl (vorige maand +7,0 min en in december vorig jaar +13,8 mil joen). In 1959 is bij de R.F.S. gespaard 161,2 min tegen 128,0 min in 1958. Het saldotegoed per ultimo december 1959 bedroeg 2.303.4 min (vorige maanl 2.292.9 min en ulto december vorig jaar 2.083,9 min). AANHOUDEND ZACHT Het KNMI deelt mede Zeer vochtige en zachte lucht bevindt zich thans over onze streken. Hoewel de zon maan dag niet te voorschijn kwam, kon de temperatuur, terwijl het motregende in het zuidwesten van het land tot 10 graden stij gen. In West-Frankrijk liep de termometer onder overigens on geveer dezelfde condities als bij ons op tot 14 graden. Zoals bij dergelijke omstandig heden in de winter zeer vaak gebeurt, ontstond er vooral in het westen van het land op vele plaatsen mist. Een zwakke sto ring beweegt via Zuid-Ierland in de richting van Zuid-Scandina- vië. Derhalve zal er ook dinsdag zeer zachte en vochtige lucht over ons land stromen, waarbij enige regen of motregen moge lijk is. Koning Boudewijn van België heeft ter gelegenheid van zijn recent bezoek aan Kongo en Roeanda-Oeroendi enige gevan- De genisstraffen en boeten die aan niet-politieke delinquenten zijn opgelegd, gedeeltelijk kwijtge scholden. Personen die vóór 29 december j.l. tot maximaal een half jaar gevangenisstraf of een boete van 10.000 frank of minder zijn ver oordeeld, krijgen hun straf met resp. twee maanden en duizend frank verminderd. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht weer Hier en daar wat motregen en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind. Weinig ver andering in temperatuui. WOENSDAG 6 JANUARI Volgens het Amerikaanse tijd schrift „U. S. News and World Report" zal communistisch Chi na over twee jaar de atoombom bezitten. De Chinezen die zich volgens het blad zeer veel moeite geven cm atoomwapens te bezitten, zullen hun eerste bom tegen het einde van 1961 of in het begin van 1962 tot ontploffing bren gen. Op deze wijze zou de Chinese regering willen bewijzen dat het niet mogelijk is communis- v.m. n.m. Breskens 7.22 7.58 Terneuzen 7.57 8.33 Hansweert 8.37 9.13 Walsoorden 8.47 9.23 ZON MAAN op onder op onder Jan. 8 48 16.44 12.33 1.15 7 8.47 16.45 12.59 2.20 8 8.47 16.46 13.27 3.22 9 8.46 16.48 13.58 4.23 10 8.46 16.49 14.34 5.21 ONLUSTEN IN AFGHANISTAN Volgens in Pesjawar (Paki stan) ontvangen berichten zou den zich in het zuiden van Afghanistan onlusten hebben voorgedaan als gevolg van be lastingverhogingen en plaatse lijke verbodsbepalingen voor vrouwen om sluiers te dragen. Te Kandahar zou de staat van beleg zijn afgekondigd. Bij de ongeregeldheden zou een Ameri kaan gewond zijn. Volgens latere berichten heb ben de onlusten zich veertien dagen geleden voorgedaan en zijn er bij het herstellen van de orde door militairen zeker 35 mensen gedood en een hon derdtal gewond. Op het ogenblik is het leger de toestand meester en is de situatie weer min of meer normaal, zo verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. Volgens officiële berichten zijn ei drie doden gevallen en acht mensen gewond. Bij de relletjes zouden, een bioscoop en winkels in brand zijn gestoken. In de eerste elf maanden van het afgelopen jaar zijn in Polen 112 kinderen om het -leven ge komen van branden, die 23.000 huizen en landbouwopslagplaat- sen in de as legden. Van de 22.981 gevallen van brand werd 31 pro cent veroorzaakt door volwasse nen en 19 procent door kinderen, terwij! de rest het gevolg was van ongelukken. tisch China buiten de Verenig de Naties of de internationale besprekingen over ontwapening en kernontploffingen te houden. Het tijdschrift schrijft dat het dit heeft vernomen var. le den van een geheime dienst te Hongkong. In Oeroentsji, de hoofdstad van Sinkiang, verwerken Chine zen en Russen gezamenlijk uraniumerts uit Tibet en Smki- ang. Het verwerkte uranium wordt naar Sowjet-Azië gebracht waar er verrijkt uranium van wordt gemaakt. Dit pro.lukt wordt naar China teruggezon den. De verwachte atoombomproef in 1861 of 1962 zal China niet dadelijk tot een militaire atoom- mogendheid maken in de strik te zin van het woord. Het gaat de Chinezen meer om de psy chologische uitwerking van een dergelijke ontploffing', aldus de „U. S. News and World Report". Op drie plaatsen 111 de Mel- bournse voorstad Hawthorn wa ren maandag op muren swasti ka's en de woorden „Weg met de Joden" gekalkt. Een rabbijn was van mening dat dit het werk van straatschen ders was. „Alleen mensen die zwak van geest zijn en een min derwaardige mentaliteit hebben, kunnen door de gebeurtenissen overzee worden beïnvloed". De opperrabijn van Milaan vond zondagavond in zijn woning een brief waarin werd gedreigd met het opblazen van de syna goge. De politie gelooft dat men hier te maken heeft met een mis plaatste grap. In West-Berlijn waren zondag avond op huizen drie swastika's en de woorden „Joden, verdwijn" geschilderd. Op de muren van het stadhuis van Asjkelon, ca. 35 km ten zui den van Tel Aviv, zijn haken kruisen gekalkt. De Israëlische Heroeth (oppo sitie) partij (uiterst rechts) heeft het Israëlische parlement ge vraagd met spoed de vraagstuk ken te bestuderen die door de herleving van het anti-semitisme worden opgeworpen. Zij oppert dat het parlement een resolutie aanneemt die d'e parlementen van de landen waar anti-semitische leuzen worden aangebracht, uitnodigt ook deze vraagstukken te bestuderen. Voorts zijn in de nacht van zondag op maandag hakenkrui sen van tachtig centimeter groot geschilderd op de ruiten van zes Joodse zaken in Leeds. Ook op een hotel in Bournemouth was een swastika gekalkt. Van d'e zijde van het hotel werd echter gezegd dat men van mening was dat dit een domme grap was. Ook in Amsterdam In Amsterdam heeft een vijf tal vooraanstaande Joodse in gezetenen, onder wie de opper rabbijn van dé Nederlands Is raëlitische hoofdsynagoge A. Schuster, zaterdag per post een briefje ontvangen met de ge typte woorden „Joden niet ge wenst". De briefjes waren om rand met hakenkruizen en wolfsangels. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ex-pol. gevangenen over anti-semitisme ,,De Nederlandse Industrie", het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, wijdt in het nummer van januari een beschouwing aan de landbouw maatregelen van de E.E.G., waarin gesteld wordt dat die maatregelen de gemeenschap „ernstig nadeel kunnen berok kenen". Het blad gelooft dat vergro ting van de landbouwprodukten binnen de E.E.G. niet of nauwe lijks nodig is ter beveiliging van de voorziening in de eigen be hoeften. Terwijl enerzijds de ge meenschap als geheel bij een opvoering van de agrarische pro- duktie nauwelijks gebaat kan zijn, kan dit anderzijds ten ge volge hebben dat het handels verkeer van de gemeenschap ernstig wordt ontwricht. Im mers, aldus „De Nederlandse In dustrie", hoewel de gemeen schap procentsgewijs slechts een klein deel van haar behoef te aan landbouwprodukten im porteert, is zij toch de grootste importeur ter wereld. Bijna een derde van de totale wereld- invoer van landbouwprodukten wordt opgenomen door de ge meenschap, en de landbouwpro dukten maken ongeveer een derde uit van de waarde van de totale werelduitvoer. ..De Nederlandse Industrie" stelt dat handhaving van de handelsbetrekkingen met derde landen voor de gemeenschap even belangrijk is als de zorg voor een redelijk bestaan voor de landbouwende bevolking De exportmogelijkheden van de De Franse schrijver en Nobel prijswinnaar Albert Camus is maandag nabij Sens op 113 km. zuidoostelijk van Parijs bij een autoongeluk om het leven geko men. Camus was 46 jaar. Zijn drie mederijders een dame, een heer en een kind) raakten ge wond en werden naar een zie kenhuis te Montereau op 75 km. van Parijs overgebracht. Het on geluk gebeurde te La Chapelle Champigny in het departement Yonne. Camus won de Nobelprijs voor literatuur in 1957. Hij is in Al- gerië geboren. De bij Camus gezeten heer was Michel Gallimard, neef van de uitgever Gaston Gallimard. Deze had zijn vrouw en doch ter bij zich. De Franse radio onderbrak 's middags haar grammofoonplat enprogramma voor een korte herdenking van Camus. (Wegens de staking van radio- en t v-personeel zen den de Franse stations slechts grammofoonmuziek en korte nieuwsbulletins uit.) De Italiaanse schrijver Alber to Moravia zei, toen hij van Camus' dood hoorde„De Franse letterkunde heeft een groot verlies geleden. Ik kende hem erg goed. Het was een fas cinerende man van grote waar de". Albert Camus is op 7 novem ber 1913 als zoon van een boe renarbeider te Mondovi. nabij Oran, in Algerië geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Algiers. Als romanschrijver, filosoof en dramaturg vergaar de hij grote roem en wist zich als existentialist naast Sartre te plaatsen. In 1948 richtte hij samen met Sartre een neutrale politieke beweging op, maar deze verdween toen Sartre toenade ring tot de communisten zocht. De „open brieven" tussen beide grote schrijvers werden tot een van de grootste politieke debat ten in na-oorlogse Frankrijk. E.E.G. worden in belangrijke mate mede bepaald door de im port van landbouwprodukten. Zou door een autarkisch streven op landbouwgebied deze import wegvallen, dan zal de export on getwijfeld de nadelige gevolgen daarvan ondervinden. Het blad meent voorts dat bij de voorstellen voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid niet voldoende aandacht is besteed aan de noodzaak uitbreiding van de landbouwproduktie van het begin af aan goed te kun nen beheersen. Voor Nederland en de Nederlandse industrie acht het blad het van bijzonder belang dat cp dit punt een betere regeling wordt getroffen, aangezien rond 30 procent van de Nederlandse export naar derde landen bestaat uit land bouwprodukten. Als de gemeen schap door haar landbouwbeleid de invoer van agrarische pro- dukten onnodig zou maken, dan moet verwacht worden dat juist ook de export van deze zelfde categorie goederen de weerslag daarvan het eerst zal ondervin den. Chroesjtsjefs bezoek aan India en Indonesië De „New Yoi-k Times" heeft zondag in een hoofdartikel ge schreven dat het onverwachte besluit van de Russische minis- tei'-presidenr, Chi-oesjtsjef, In dia en Indonesië te bezoeken duidelijk een politieke stap van het grootste belang is. Dit blijkt De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen heeft een telegram gezonden aan de Duitse ambassadeur in Neder land, waarin zij zegt met afschuw vervuld te zijn over de laaghar tige schendingen van monumen ten die voor de slachtoffers van het nazi-regiem in Duitsland zijn opgericht en over het bekladden van Joodse kerken en huizen dat ook elders is voorgekomen. Zij is van mening dat dergelijke wandaden een belediging zijn voor ieder beschaafd land en verwacht dat de daders met de uiterste gestrengheid zullen wor den gestraft, in het bijzonder in Duitsland waar de waanzin van de rassenhaat nog steeds aan hangers vindt en waar neo-fasis- tische organisaties en tijdschrif ten ongehinderd hun misdadige activiteiten kunnen voortzetten. Aldus de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen, die nog opmerkt, dat het wantrou wen tegen het nieuwe democra tische Duitsland alleen kan wor den weggenomen indien onmid dellijk tot verbod van alle neo- fasistische organisaties en tijd schriften wordt overgegaan en indien alle prominente Hitier- aanhangers uit het openbare leven worden verwijderd. De pers over het anti-semitisme Israëlische kranten behandelen de anti-semitische acties als een ernstige aangelegenheid en drin gen aan op een doelmatig optre den. De onafhankelijke „Haaretz" schrijft o.a. dat deze uitbarstin gen niet het bewijs zijn van het bestaan van een volksbeweging. Maar laten wij eraan denken dat een dergelijke beweging in het verleden ook op zeer bescheiden schaal begon. „Haboker", 'n echts-centrum- oppositieblad, schrijft dat de „anti-semitische manifestaties in sommige Europese landen, moet helpen de illusie te verdrijven dat de nederlaag van Hitier een eind maakte aan alle factoren die het leven van Joden in de Diaspora tot een pi-obleem maakte". De linkse „Lamerhav" waar schuwde de Joden die nog in Duitsland wonen, dit land te ver laten nu het kan. ..Blijf niet in het land, welks bevolking uw bloedverwanten doodde". Zuidslavisehe officiële bladen uiten ernstige bezorgdheid. „Borba" en „Politika" schrij ven dat in West-Duitsland te weinig was gedaan om de nazi denkbeelden uit te rooeien. Vol gens „Politika" zijn de incidenten het „bewijs dat het nazisme ille gaal nog voortleeft". Het Tsjechoslowakse partijblad „Rudo Pravo" schrijft dat de Westduitse regering een be schermende hand houdt boven een reeks verschillende neo-fas- cistische militaristische en revan chistische organisaties". Volgens 't conservatieve Deen se blad „B. T" hebben de anti semitische uitingen hun oor sprong niet in Duitsland maar in Cairo. „De propaganda van Nas ser begint uit te werken", aldus ..B. T", dat schrijft dat deze pro paganda van Cairo uit wordt ge uit het feit dat de premier naar leid door de oud-nazi Johannes de twee landen in Azië gaat die van Leers die zijn toevlucht bij op slechtere voet met eommu- Nasser heeft gezocht en officieel nistisch China staan dan welk employé op het ministerie van andere Aziatische staat ook. j propaganda aldaar is. In Europa De eerste indruk is, aldus het .heeft Van Leers een aantal ver- blad, dat het besluit een slag in enigingen opgelicht onder de het gezicht van de regering van naam „neo-socialistische Euro- Peking is, omdat het een vriend- pPSe beweging", schapsgebaar is jegens twee lan den waarmee communistisch China thans allesbehalve vriend schappelijke betrekkingen onder- houdt. De doelen van Chroesjtsjefs bezoek aan India en Indonesië zouden een poging tot verzoe ning tussen deze twee landen en China en een poging tot ver zekering van de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie an de twee landen kunnen zijn. Als dit inderdaad de bedoeling is zal de premier zowel te Nieuw Delhi als Dja' karta voor grote moeilijkheden komen te slaan. Men zal hem ongetwijfeld onder druk zetten om hem in het openhaar een ver klaring te laten afleggen waar- in hij India's standpunt in het grensgeschil met China steunt en één waarin hij zich achter het besluit van Indinesië schaart de Chinese kooplieden uit de Indo nesische plattelandsgebieden te verwijderen, aldus het blad. Verklaring van de oppositie in Ghana. De Verenigde Partij van Gha na, die in oppositie is, heeft za terdag een verklaring gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat Ghana in minder dan drie jaar „van de onderdrukking door het imperialisme terecht is gekomen in de onrechtvaardigheid van het despotisme". De regering is „op bloed uit en niet op lichtvaardigheid", al dus de verklaring, die door het partijbestuur is opgesteld en be doeld is als antwoord op het door de regering gepubliceerde wit boek en het rapport van de rege ringscommissie, die in 1959 was ingesteld om een komplot tegen premier Kwame Nkroemah t onderzoeken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1