Provinciaal nieuws S] Binnenlands nieüws AGENDA All® S?Tde wikkel Jacht tussen klip en rots NEVEDA WOL £'n klasse ra aP»rt AARDENBURG. Gevaarlijk kruispunt opge ruimd. Het oude café ,,De Ster'' aan het gevaarlijke kruispunt te Draaibrug, is afgebroken, waar door voor het drukke wegverkeer een grote verbetering is ontstaan, daar deze kruising van wegen nu overzichtelijk is geworden. GOES Hogere omzet Veiling Goes De Veilingvereniging „Zuid- Beveland" te Goes heeft over de eerste negen maanden van het boekjaar 1959 60 dat loopt van 1 april tot 31 maart een belang rijk grotere omzet behaald dan het vorig jaar over de eerste negen maanden. Van 1 april tot 31 december bedroeg de veilingomzet namelijk 8.243.314,85 tegen het vorig jaar in dezelfde periode 5.126.588,06. Een omzetstijging dus van ruim 3 miljoen gulden. De stijging is te verklaren uit de hogere prijzen welke voor appels en peren werden betaald. Directiewisseling Veiling Ka- pelle. .l£Jgi In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd op 24 maart a.s. is met in gang van die datum aan de heer A. D. Snoep te Kapelle eervol ontslag verleend als directeur van de Veilingvereniging „Kapel- le-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle. Eveneens met ingang van die datum is benoemd tot di recteur van deze veiling de heer A. C. de Klerk te Biezelinge, thans adjunkt-directeur-admini- strateur van deze veiling. SAS VAN GENT. Huldiging jubilarissen van de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek In aanwezigheid van de jubila rissen en hun dames verwelkom de donderdag j.l. de directeur van de Spiegel- en Fosfaatfa briek, de heer ir C. A. L. Horst- mann, het college van B. en W. van Sas van Gent, de heer ir J- P. Berdenis van Berlekom, voor zitter van het departement Zee land van de Mij voor Handel en Nijverheid, de oud-jubilarissen van de Spiegelglas- en Fosfaat- fabriek, de ondernemingsraden en de verdere belangstellenden. Hierna richtte de direkteur zich tot iedere jubilaris afzonder lijk in typerende en geestige be woordingen, waardoor allen in enkele zinnen in hun functie en kwaliteiten ten voeten uit wer den geschilderd. De 16 jubilarissen, waarvan slechts twee Nederlanders, de overigen Belgen zijn, zijn de vol gende personen: 50 dienstjaren: P. Schauwvlie- ghe, kostprijscalculator. 40 dienstjaren: C. Helderweirt, le monteur; A. Kindt, chef afd. inkoop; E. Neetesonne, chef glascontroleur; J. de Rijcke, le glascontroleur; G. de Smet, on- derhoudsman; L. Snoeck, voor man slijperij-polijsterij; F. de Stobbeleere, voorman reparatie werkplaats; A. Tack chef labo ratorium; J. Uijtterhoeven le be diende alg. magazijn; A. Weh- rens chef verkoopkantoor en A. de Wulf smeerder. 25 dienstjarenmevr. M. Haers- v. d. Bunder, schoonmaakster; R. Coppens, onderhoudsman; J. de Decker, le glasslijper, en Ch. Geernaert. Als bijzondere gast werd nog toegesproken de heer A. v. d. Walle, met 46 dienstjaren, die, evenals de heer Schauwvlieghe, per 1 januari de dienst der N.V. verliet wegens het bereiken van dé pensioengerechtigde leeftijd. In verband met het grote aan tal Belgen onder de jubilarissen wees de heer Horstmann er op dat in 1919 80 G van het perso neel uit Belgen bestond, tegen 30 op het ogenblik, terwijl van de 200 arbeidskrachten die tus sen 1 januari 1959 en 1 januari 1960 in dienst zijn genomen er slechts 10 CA van Belgische natio naliteit zijn. Hierna gaf de heer Horstmann het woord aan de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer. De traditie om rond oudejaar de jubilarissenhuldiging te doen plaats vinden, draagt ditmaal wel een bijzonder karakter, aldus spreker. Niet alleen door de hoe veelheid van de jubilarissen, maar ook door het grote aantal dienstjaren. Met genoegen heeft het college van B. en W. aan de uitnodiging om hierbij aanwezig te zijn, gevolg gegeven. In zijn gelukwensen tot de ju bilarissen wees de heer Den Boer er op dat een tevreden mens een gelukkig mens is en dat de jubilarissen door hun lan ge dienstverband getoond hebben tevreden te zijn in hun werk en dus ook gelukkig. Hij vergeleek een bedrijf met een raderwerk, waarin ieder wieltje zijn taak heeft en daarom voor de goede gang van zaken noodzakelijk. Hij stelde hen vervolgens als voor beeld voor de jongere generatie die tekenen van onrust vertoont en sprak de wens uit dat ze nog veel energie en ijver aan het be drijf zouden geven en nog veel genoegen er aan zouden mogen beleven. Na ook nog de aanwezi ge echtgenoten in de huldiging te hebben betrokken voor hun aandeel in de prestaties van hun man, wenste hij hen samen nog vele gelukkige jaren. De derde spreker was de heer Berdenis van Berlekom, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Ook deze spreker drukte zijn genoegen uit over het feit dat hij bij deze huldiging aanwezig kon zijn. Aangezien het doel van de Mij voor Handel en Nijverheid is het verhogen van de volkswel vaart, wees de heer Berdenis van Berlekom op de noodzakelijkheid van industrialisatie voor ons land. Om te blijven meetellen kun nen we niet afzijdig blijven. Onze energie is bekend in de gehele wereld en daarom kunnen we ons handhaven, mede door onze industrie, waar-, an deze fabrie ken een niet onbelangrijk onder deel uitmaken. Aangezien ner gens het toppunt van produktivi- teit bereikt is, is ook dit een machtig middel om ons levens peil te handhaven en op te voe ren, temeer daar onze natuurlij ke hulpbronnen zo krap zijn. Het is daarom zo jammer dat de pro- duktiviteitsstijging in Nederland het laagst is van alle landen van de Euromarkt n.1. 3 procent te genover 6 procent. Dat kan een terugslag geven op ons econo misch peil. Een eis is dan ook dat er voortdurende stijging is. Deze is afhankelijk van de be kwaamheid en de toewijding van het personeel. Zich nu in het bijzonder tot de jubilarissen richtend, betoogde spreker verder dat hun groot aantal van onschatbare waarde is voor de welvaart, omdat hier uit bekwaamheid en toewijding spreken. Vervolgens verklaarde de spre ker de symbolische betekenis van het vererend getuigschrift dat reeds sedert 1903 door de Mij voor Handel en Nijverheid wordt uitgereikt. Hij besloot met aan alle jubilarissen nog maals zijn hartelijke gelukwen sen aan te bieden onder uitrei king van een draagpenning en getuigschrift. De heer Horstmann wees op het feit, dat de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek met het produc tiecijfer 5,9 in de hoge regionen verkeren, hetgeen een algemeen applaus ontlokte. De laatste spreker was de heer R. van Dinteren, die na mens de beide ondernemingsra den de jubilarissen een onverge telijke dag wenste omdat allen, mede dank zij hen in een bloei ende en moderne fabriek werk zaam zijn, waarvoor hij namens het gehele personeel zijn vvaar- dering, zijn dank en zijn geluk wensen uitsprak. Hij hoopte' de jubilarissen nog lang in hun mid den te hebben. In hotel „Centraal" werd het feest door de directie met de jubilarissen en hun dames in in tieme kring voortgezet en aldus een mooie dag besloten. SLUIS Overplaatsing. Met ingang van 1 januari 1960 is de heer J. C. Benzenberg wachtmeester le klasse bij de Rijkspolitie alhier, overgeplaatst als postcommandant naar Hoek. SLUISKIL Prijskaart ing. De Ontspanningsclub van de plaatselijke afdeling Algemene Bedrijfsgroepen Centrale heeft zaterdagavond in de zaal van café-Beaart 'n onderlinge kaart- wedstrijd gehouden. De weers omstandigheden, en ook de druk te van de voorbije feestdagen, bracht niet het aantal liefhebbers dat gewoonlijk hieraan deel neemt. De uitslag was als volgt: 1. J. de Rijke; 2. J. de Jong; 3. J. Dub beldam; 4. A. de Blaaij; 5. G. van Doeselaar; 6. J. Pladdet; 7. C. Hofman; 8. A. Traas en 9. J. den Hamer. De boycot van Zuidafrikaanse goederen Op ern conferentie op 17 janu ari in Londen zullen plannen voor een meer intensieve boycot van Zuidafrikaanse verbruiks- goederen worden opgesteld. Afgevaardigden van organisa ties die de boycot steunen, zullen de middelen bespreken om de actie doelmatig te doen zijn door de Britse huisvrouw in het bijzonder er toe te bewegen, met ingang van 2 februari een maand lang geen Zuidafrikaanse goede ren te kopen uit protest tegen de apartheidspolitiek. Dé boycotbeweging, die op 24 november tot stand kwam onder leiding van Patrick van Rens- burg, lid van de Zuidafrikaanse liberale partij, werd krachtig ge stimuleerd door het besluit van de labourpartij en het bestuur •van het Britse algemene vakver bond om de campagne te steu nen. Oude meesters in een stal In een boerderij in het Poolse plaatsje Tarnowski Gory, nabij Katowice, zijn schilderijen van Hollandse en Vlaamse meesters w.o. een Rubens, Chinese en Ja panse vazen en gobelins uit de 19e eeuw aangetroffen. De boer wist niet dat het kunstschatten waren. Verscheidene „oude mees ters" lagen in een hoek van de varkensstal. Daar werd ook dik onder de schimmel, een middel eeuwse vaas gevonden. De kunstwerken moeten jaren geleden het eigendom zijn ge weest van de Duitse familie Von Donnersmarck. De Poolse politie staat voor een raadsel. De kunst werken zijn met bekwamen spoed gereinigd en naar het museum van Krakau overgebracht. A. N. W. B.- REISCHEQUES Nieuwe service voor haar leden in alle landen van West-Europa POLITIE IN AMSTERDAM SLOEG VAN ZICH AF. De Amsterdamse politie heeft dit weekeinde veelvuldig gebruik moeten maken van de gummi wapenstok en zelfs van de blan ke sabel om samenscholingen en vechtlustige arrestanten te be dwingen. Zaterdagmiddag kwam een 38- jarige sloper op de Haarlemmer straat een man te hulp, die door een agent was aangehouden om dat hij een vrouw mishandeld zou hebben. De agent kreeg een klap op de kaak. In de verwarring slaagde de eerste arrestant er in te ontkomen. Maar toch kwam de agent niet met lege handen op het bureau, want hij nam de slo per als nieuwe arrestant mee. Zaterdagnacht kreeg een agent het te kwaad met een dronken man, die hij naar het bureau aan de Pieter Aertsstraat wilde over brengen. De dronkaard gaf hem een klap in het gezicht, waardoor de agent een dikke lip kreeg. Met behulp van zijn gummiwapenstok bracht hij zijn arrestant tot kalm te. Op het bureau heeft de man zijn roes uitgeslapen. Tegen twee uur moest 'n agent zijn sabel gebruiken bij het uit eendrijven van een samenscho ling van enkele honderden perso nen op de Nieuwendijk. 'Tijdens de achtervolging liet eèn onbe kende de agent struikelen, die hierdoor een gezwollen enkel op liep. Een kwartier later kregen twee agenten het op het Damrak aan de gummiwapenstok met een twintigtal vechterbazen, die aan het kortste eind trokken. ENGELSMAN NEERGESTOKEN IN AMSTERDAM. De 35-jarige Engelse fitter H. V. Lewis uit Londen is zondag avond op de Zeedijk te Amster dam door een onbekende met een steekwapen in de hartstreek ge troffen. De fitter is met ernstige ver wondingen naar het Binnengast huis overgebracht. Hij was door de onbekende uit een café aan de Zeedijk naar buiten geroepen. Even later kwam de fitter strom pelend het café weer binnen. De onbekende, die zijn wapen had meegenomen, had hem in de hartstreek gestoken. VALLEN EN VECHTEN Op nieuwjaarsmorgen wilde in een woning in de Kattenburger- straat te Amsterdam een dron ken 25-jarige classificeerder een buurvrouw, die hem vroeg wat rustiger te willen zijn, met een lege bierfles sïaan. Doordat de vrouw de slag ontweek, verloor de man zijn evenwicht en viel van de trap, waarbij hij met een arm in de scherven van de fles terecht kwam. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. Een 23-jarige monteur, die op nieuwjaarsmiddag in een zaak aan het Kleine Gartmanplant- soen, verdacht van diefstal, werd aangehouden, verzette zich zó hevig, toen hij op het politiebu reau werd binnengebracht, dat hij door zeven agenten moest worden vastgehouden en met moeite in de cel kon worden op gesloten. DRONK E N.MA NSRUZIE MET MES BESLECHT. In de nacht van zaterdag op zondag, om ongeveer 1 uur, zijn twee inwoners van Horn (L. i bij een dronkenmansvechtpartij op het kerkplein in Haelen (L.ge wond. Het zijn de 18-jarige A. K. en de 19-jarige J. T. Zij raakten na een ruzie in ge vecht met de 29-jarige H. W. uit Haelen, welke laatste op een ge geven moment een mes trok en zijn beide tgnstanders enkele ste ken toebracht. De twee jongens werden naar een ziekenhuis te Roermond overgebracht. Er be staat voor hen geen levensge vaar. Tegen de messentrekker is proces-verbaal opgemaakt. DE BALDADIGHEID IN DEN HAAG. In de afdeling Den Haag van de Nederl. Onderwijzersvereniging (N.O.V.) heeft in een verklaring haar verontrusting uitgesproken over de baldadigheden, gepleegd godëwes' in de Oudejaarsnacht. Temeer is zij verontrust omdat hier zoveel verzet werd gepleegd tegen diensten als brandweer en politie, die dikwijls onder gevaar lijke omstandigheden ieders per soon en goederen plegen te be schermen. Het bestuur spreekt dan ook zijn medeleven uit met de betroffen brandweerman en begrijpt de verontwaardiging van het brandweerkorps. Het bestuur zegt niet de pre tentie te hebben een oplossing voor het kwaad der baldadigheid te kunnen bieden. Het doet naar aanleiding van het gebeurde een beroep op zijn leden, ouders, be sturen van verenigingen, en op al diegenen, die in gezin, werkplaats fabriek en kantoor, ergens een opvoedkundige taak hebben te vervullen, al hun krachten te wil len inspannen om een geest te wekken, die afkerig is van bal dadigheid in het algemeen en af kerig in het bijzonder van balda digheid jegens diensten, die uit de aard van hun werkzaamheden alleen maar aanspraak kunnen maken op de waardering van de bevolking. SCHEEPSBRAND TE DELFZIJL. Zondagmorgen om ongeveer 6 uur is brand uitgebroken op de Delfzijlse kustvaarder „Nauti lus". De verblijven zijn geheel uitgebrand, maar persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er was een man aan boord van het schip, dat eigendom is van rederij G. en J. de Boer te Delf zijl. De „Nautilus" had ligplaats ge kozen in de buitenhaven met een lading Milo-meel voor Rends- burg Sleeswijk-Holstein). De oorzaak van de brand, die door de Delfzijlse brandweer is geblust, is niet bekend. De ma chinekamer van het schip, dat een draagvermogen heeft van 530 ton, liep veel waterschade op. Tegen acht uur is de „Nauti lus" door de brandweer aan het havenschap Delfzijl overgedra gen omdat ,-het schip slagzij dreigde te maken. Een sleepboot versleepte het schip naar een on diep gedeelte van de haven. De „Nautilus" is in 1939 ge bouwd op de werf van de Gebr. MAASTRICHTSE MONTEUR VERMOORD? CHEQUE VAN 17.000 VERGETEN. De kellner van een Chinees restaurant te Delft vond dezer dagen een boekje met trafvellers- cheques ter waarden van 17.000. De politie spoorde voor hem de verliezer op. Een 21-jarige Zuidafrikaanse student, die met vakantie in ons vertoeft en in Gouda verblijf hield, en die dank zij de kellner weer snel in het bezit van zijn waarde-papieren kwam. BEROVING IN SCENE GEZET. De Amsterdamse politie heeft de 22-jarige demonstrateur D. de J. en de 17-jarige verkoopster E. W. B. in hun woning aangehou den. Zij hebben bekend, dat zij tezamen de „beroving" van de verkoopster van een tas met 2.580 in het Gulden Winckel- plantsoen op Oudejaarsmorgen in Amsterdam-West in scène heb ben gezet. Op vijftig gulden na kon het gehele bedrag in beslag worden genomen. De politie stond direct al sceptisch tegenover deze „be roving" op klaarlichte dag. De verkoopster, die werkt in een kruidenierszaak aan de Wilt- zanghlaan moest het geld weg brengen naar het postkantoor aan het Bos en Lommerplein. De 39-jarige monteur J. H- W. |Toen zij in het plantsoen liep uit Maastricht is in de nacht van kreeg zij een stomp van een „on- zaterdag op zondag bij Ternaayen bekende man" en nadat zij door even zuidelijk van de Nederlands- voorbijgangers op de been was Belgische grens met zijn auto te geholpen constateerde zij, dat de tas zoals het tweetal had af- Advertentie MAANDAG 4 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De hel van Tarawa". AXEL: Het Centrum 8 uur: „Menschen im Hotel". KLOOSTERZANDE: Hotel De Linde, 12 uur: Openbare aan besteding herstel, vernieuwing en het onderhoud tot 31 dec. 1960 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingswerken aan de waterkering van het cala- miteuze waterschap „Walz- oorden". DINSDAG 5 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur :„Hey Boys, Hey Girls". Met ingang van heden ver strekt de A. N. W. B. ten behoeve van zijn leden A. N. W. B.-reis- cheques, die in alle landen van West-Europa bij een aantal grote banken en hun bijkantoren in totaal circa 10.000 gevestigd in bijna alle plaatsen van toeris tische betekenis, verzilverd kun nen worden. De A. N. W. B. is hiertoe over gegaan op verzoek van zijn leden, waaronder er velen zijn die lie ver niet met veel contant geld reizen. De A. N. W. B.-cheques zijn verzekerd tegen verlies, dief stal en misbruik. Bij vermissing van A. N. W. B.-reischeques zul len. na kennisgeving, nieuwe cheques naar de gedupeerde wor den gezonden, waar deze zich ook bevindt. Bovendien kunnen hou ders van de internationale reis- en kredietbrieg van de A. N. W. B. reserve-cheques verkrijgen, die pas na eventueel gebruik be hoeven te worden betaald. Deze reischeques kunnen, evenals de betaalde reischeques, ook in Ne derland worden ingewisseld en zij zijn te gebruiken in alle om standigheden, waarin men plot seling tneer geld nodig heeft, dan waarover men beschikt. De reserve-reischeques zullen worden verstrekt aan houders van een A. N. W. B.-reis en kre dietbrief tot een maximum van 250 gulden, afhankelijk van het bedrag aan gewone cheques of deviezen, welke men bij de A. N. W. B.-kantoren opneemt. Deze reservecheques kunnen worden beschouwd als een aanvulling op de reeds bestaande werkings sfeer van de internationale reis- en kredietbrief, waarvan de A. N. W. B. er in 1959 ruim 100.000 heeft afgegeven. Meer dan 10.000 houders hebben dit document nodig gehad, zowel ten behoeve van kleinere diensten als voor hulpverleningen tot bedragen van ƒ3.000,— toe. Zoals bekend, zijn aan dit drie jaar geleden door de A. N. W. B. geïntroduceerde do cument steeds meer faciliteiten W^fPyvoor nieuwe ser 3. gesuanue auio s Sptookjes- pasagiers, terug uit borduurkaartjes 'esteuropese landen, éi yJ)j verbonden. Het voorziet in alle mogelijke noodsituaties, van technische en juridische hulp in het buitenland af tot zelfs regel rechte, gratis repatriëringen van auto's, met of zonder inzitten den. In de afgelopen zomer bracht de A. N. W. B. gestrande auto's vaak met de vrijwel alle Westeuropese verzond naar alle windstreken auto-onderdelen, verleende voor miljoenen guldens reiskredieten en stond door middel van zijn zusterorganisaties in het buiten land leden bij in moeilijkheden. NA ONGELUK OVERLEDEN In het ziekenhuis Bethesda te Tiel is zaterdag overleden de 22- jarige J. van Kulsdom uit Ech- tcU, die op nieuwjaarsdag bij de opnt van de brug over het Am sterdamRijnkanaal door een personenauto werd aangereden. De chauffeur van de personen auto was de 21-jarige J. K. uit Kesteren. De politie vond termen aanwe zig om het rijbewijs van de Kes- terense chauffeur voorlopig in beslag te nemen. DODELIJK ONGEVAL Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur werd te Eursing, in de on middellijke nabijheid van Beilen, de 64-jarige landbouwer A. Piel door een personenauto aangere den, toen hij zonder op het ver keer te letten de weg overstak. P. werd zodanig gewond dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Za terdagmiddag om vijf uur is hij overleden. De personenauto werd bestuurd door de meubelfabri kant H. J. M. uit Middelstum in de provincie Groningen. TRAGISCH STERFGEVAL OP DHC-TRIBÜNE Tijdens de zondagmiddag in Delft gespeelde voetbalwedstrijd DHC -Alkmaar heeft zich op de tribune een tragisch sterfgeval voorgedaan. Voor de wekelijkse televisie-uitzending „Sport in beeld" werden filmopnamen ge maakt. Met de 74-jarige heer P. J. G. Cottaar vader van de sportjournalist en televisiecom mentator Jan Cottaar, die zon dagavond de leiding van de sportuitzending zou hebben was de afspraak gemaakt, dat hij als een der oudste en meest getrouwe DHC-supporters voor de camera zou worden gehaald. Vóór het echter zover was werd de heer Cottaar onwel, zakte in een en overleed ter plaatse. water geraakt en verdronken. W. laat een weduwe met vijf kinderen achter. De Belgische politie heeft het stoffelijk overschot in beslag ge nomen. De brandweer van Maas tricht heeft het wrak van de auto uit het water gehaald. Bij het onderzoek naar de ver drinkingsdood van W. heeft de Belgische politie de 25-jarige Belg L. R. uit Lixle gearresteerd en ingesloten. Volgens getuigen hebben W. en enkele Belgen in een café ruzie gehad. Toen W. wilde weg rijden sprong R. bij hem in de wagen. W. heeft daarbij tijdens handtastelijkheden de macht over het stuur verloren. Zijn auto schoot dwars door een ijzeren af rastering het water in. Omstan ders slaagden er in R. te redden, doch hebben W. niet meer kun nen bereiken. GOUD OPGEGRAVEN IN ZAANDAM Op de algemene begraafplaats te Zaandam zijn bij graafwerk zaamheden 20 gouden 20-dollar- stukken in een doosje gevonden. De munten zijn volgens de thans geldende koersen 140,per stuk waard. Men acht het waar schijnlijk dat deze munten bij de aanvoer yan grond elders in Zaandam zijn terecht gekomen. Het gemeentebestuur heeft het geld in bewaring genomen in af wachting van de uitslag van een onderzoek naar herkomst en eventuele rechthebbenden. JONGETJE ERNSTIG GEWOND DOOR VUURWERK. In Weesp is op Oudejaarsavond het 11-jarig jongetje D. H. ern stig gewond aan het gelaat bij het afsteken van vuurwerk. Hij s overgebracht naar de St. Ge- rardus Majella Stichting in Bus- sum, waar men zal trachten het gezichtvermogen van het jonge tje te behouden. Het jochie had een rotje opge raapt. waarvan hij dacht dat de lont uit was. Toen hij het stuk in de hand had, ging het af. JONGETJE AAN VERSTIKKINGSDOOD ONTKOMEN. Het 9-jarig knaapje P. van H. is op Oudejaarsdag nauwelijks aan de dood ontkomen, nadat het bij het graven van een diepe kuil onder het zand werd bedol ven. De na het ongeluk door vriendjes gewaarschuwde moeder wilde aanvankelijk niet geloven dat er een ongeluk was gebeurd'. Toen het jongetje echter niet meer kwam opdagen is men op aanwijzing van een vriendje gaan graven. Men kwam net tijdig ge noeg om het kind van verstik king te redden. gesproken door de jongeman uit haar handen was gegritst. RECLAME VLIEGTUIGJE BIJ NOODLANDING VERNIELD. Op nieuwjaarsmiddag is het Nederlandse luchtreclaipevlieg- tuig „De Spotnik", een Tigermoth bij een noodlanding in de buurt van het vliegveld Zwartberg te Genck (België) volkomen ver nield. De piloot, de Nederlandse beroepsvlieger Th. Verhoeven, kreeg geen enkel letsel. Het vliegtuig was eigendom van de Nederlandse luchtvaart- reclamemaatschappij, gevestigd- te Beek in Limburg. „De Spoetnik" was opgestegen voor een reclamevlucht en zou op ongeveer 80 meter hoogte de sleep „oppikken". Op dat moment sloeg de motor af en verloor de machine hoogte. Zij dreigde in oen drukbevolkte woonwijk van Genck neer te komen, waar veel Italiaanse mijnwerkers wonen. De piloot dwong de machine in een slip en dook om buiten de be bouwde kom de grond te raken. Dat lukte, maar in het sterk ge accidenteerde terrein raakte één der vleugels de grond, waarna de motor zich in de grond boorde. DORNFORD YATES 110) (Nadruk verboden.) Een moeilijk ogenblik werd de verleiding mij te machtig. .En daarop wist ik weer, dat ik in dit geval zelfs geen gering risico mocht nemen. Katharine mocht van mij denken wat zij wilde, Katharine mocht doen, wat zij meende te moeten doen, maar ik was niet in staat de glans, die de natuur zelf aan haar ogen terug geschonken had, andermaal in gevaar te brengen. „Het spijt me, Kate", zei ik, „maar het is geloof ik beter, dat wij na donker aankomen." Ze knikte kort, zoals zij altijd deed, en ging weer zitten. „Dan hebben wij in het minst geen haast", was haar enig com mentaar. Tenslotte kwamen we nog heel wat later aan, dan ik van plan was geweest; juist na het inval len van de duisternis kregen we een lekke band. Ik had zelfs geen zaklantaarn bij me en er zat niets anders op dan in donkër dat ik de wagen nog niet kende manipuleerde ik bijzonder on handig met het gereedschap en het reservewiel was op de koffer bevestigd volgens een systeem dat ik niet, kende. Katharine hielp mij dapper, door de ene lucifer na de andere af te strij ken, en brandde daarbij meer dan eens haar vingers, maar het duurde desondanks bijna een uur eer ik hetreservewiel gemon teerd had. Het liep dén ooi; al tegen elven toen wij hef beruchte kruispunt passeerden én de bossen op de heuvels, waarover de weg naar Cardinal liep, binnenreden. i,We zijn er haast", zei ik. „Gelukkig maar." Ik reed de heuvel af, aan de voet waarvan de Mercedes in vlammen was opgegaan, en de weilanden in het dal door. Ik minderde vaart voor de grauwe, oude brug. Daarop passeerden wij het dorpje en even later gaf ik gas voor de weg die naar het kasteel zelf omhoog' liep een ander wiel op te zetten. Ötö- Zodra de koplampen de kasteel poort verlichtten drukte ik op de claxon. Vervolgens reed ik lang zaam naar binnen en stopte op het kleine voorplein. Nog eer de wagen tot staan was gekomen stond Joseph bij het portier aan mijn kant. „Zo, Joseph", zei ik, „daar zijn we dan." De arme jongen har tranen in zijn stem, toen hij mij antwoord de en ik verstond hem niet. Ik wendde mij tot Katharine. „Wil jij voor mij vertalen wat hij zegt?" „Hij zei, dat ze het altijd wel geweten hebben. Dat hij en Con rad ervan overtuigd waren, dat je mij in veiligheid zou brengen en dat we terug zouden komen." Joseph trok het portier aan haar kant open en hielp haar uitstappen. Ik stapte eveneens uit. „Verdraaid", zei ik, „waar zit George eigenlijk?" Ik drukte nog eens op de claxon- Toen ik om de wagen was ge lopen en naast haar kwam staan, zei ze: „George is er niet. Hij heeft om drie uur een telegram gekregen en is hals over kop ver trokken. Hij moest naar Parijs terug. Joseph most zijn veront schuldigingen overbrengen en hij heeft gezegd dat hij gauw terug hoopte te zijn." De stilte die volgde was bui tengewoon pijnlijk. „Het speet monsieur Laking geweldig, monsieur", zei Joseph met een bezorgd gezicht. „Hij kan opvliegen", zei ik. „Haal de bagage van madame uit de wagen." Joseph trok de koffer open en Katharine -trok een verschrikt gezicht. „Je gaat toch niet weg. Raas donder? Je laat me hier toch niet alleen achter?" „Waarom niet?" zei ik. „Gevaar is er nu niet meer aan verbon den." „Weet ik wel. Maar je zou im mers „Hoor eens", zei ik, „je weet even goed als ik wat er vanmid dag gebeurd is. Moet je me nu werkelijk nog langer kwellen?" Zij beet op haar onderlip. „Ik heb je niet willen kwellen", zei ze. „En zou je mij het spe ciale genoegen willen doen, al thans eersts iets te eten, eer je verder gaat?" Ik tweifelde. „Prima", zei ik. „Eerlijk gezegd zou ik me giaag willen wassen na het opzetten van dat reserve wiel En als Joseph voor 'n maal tijd heeft gezorgd zal ik graag bij je blijven eten.' (Wordt vervolgd.) Premier Eyskens van België: I960 ZAL ECONOMISCH BETER ZIJN Minister-president Eyskens van België heeft in een radiorede ge zegd er v an overtuigd te zijn, dat de inzinking in de Belgische eco nomie tot een einde is gekomen en dat binnenkort een verbete ring zal intreden. De eerste minister zeide, dat het afgelopen jaar industrie, han del en landbouw alle gevolgen van de ongunstige toestand heb ben ondervonden, „doch dat alles er op wijst, dat wij in 1960 de vruchten van onze inspanningen zullen kunnen oogsten". De heer Eyskens verklaarde, dat in talrijke sectoren van het economische leven de herleving zichtbaar wordt en wees er op, dat België zich thans moet in spannen haar plaats in te nemen in de 170 miljoen mensen omvat tende Europese gemeenschap en van de mogelijkheden daarvan moet profiteren, De Belgische' 'minister-presi dent betoogde voorts, dat België de plicht heeft „zich nog belang rijke offers te getroosten voor on ze broeders in Afrika, welke ook de insttiutionele vormen zullen zijn, waarin zij hun onafhanke lijkheid zullen verwerven." De haven van Delfzijl Zowel de scheepvaartbeweging als het goederenverkeer in de haven van Delfzijl is in het afge lopen jaar aanzienlijk gestegen. De export van zout door de Kon. Ned. Zoutfabrieken te Delfzijl, zorgde voornamelijk voor de stij ging van het totale goederen verkeer, namelijk van 316.017 tot 473.576 ton. In 1959 werd 177.067 ton zout uitgevoerd, tegen 17.004 in 1958. In 1959 arriveerden in Delfzijl 2104 zeeschepen met een bruto- inhoud van 2.137.785 kubieke me ter tegen 1907 met een bruto-in- houd van 1. 762.606 kubieke me ter in 1958. Er vertrokken 2476 zeeschepen met een bruto-inhoud 2.323.755 kubieke meter tegen 2352 met een bruto-inhoud van 2.032.999 kubieke meter in 1958. De hoeveelheid geloste goede ren bedroeg 225.782 ton, tegen 218.255 ton in 1958, 308.736 ton in 1957 en 194.491 ton in 1956. De invoer van hout. papier, kalk en cellulose steeg aanzienlijk en de invoer van steenkolen nam be langrijk af. De hoeveelheid geladen goede ren bedroeg 247.794 ton. tegen 97.762 in 1958. 118.883 ton in 1957 en 169.591 ton in 1956 behalve de export van zout steeg de uitvoer van strokarton, aardappelmeel en derivaten, cellulose, terwijl de uitvoer van ijzeraarde geheel ver dween, en die van Chilisalpeter en aardappelen aanzienlijk daal de. UITKLAGEN 2 El ERE-DIX FeijenoordNA PSV 6—2; Forti 1—2; Elinkwijk—1 ADO-DWS/A 1 DOS 4—0; Rapii 31; Blauw Wit— VVV—Sparta 2- EERSTE Dl BW -Excelsior VL—KFC 1—1; V 60; Veendam- mond—Wageninge tersbleek GV A V Vok-wijckers 20. EERSTE Dl HeraclesRCH AheadZFC 2 schap—Limburgia wardenHDVS 3- 1—5; Helmondia- EindhovenDFC Alkmaar 51. TWEEDE Dl LcngaDe Vall JemRoda Sport VVilbelmina 04; xes alg.; NECE TWEEDE Dl Velocitas Be Q ZwartemeerZwo HeerenveenVelo: Enscb. Boys 22 denzaal 3—1. 2—2; 1 AAIATE TWEEDE K: InternosBSC Vlissingen afg.; daal 2—2; TSC—I DOSKO—Goes afg Middelburg 2—1. DERDE ïvl METOAxel 2- - RKFC en Stee Boys afg.; RCS v. OOIO; Zeel. S] 3—1; Zierikzee VIERDE KJ RJABiervliet wedstrijden in de last. BES. TWEEDI Roosendaal 2- overige wedstrijd' ZATERDAG VIERDE KLA Zwaluwse Boys The Gunners—Gi IMnteloordV V N ONDERAFDELE EERSTE Kiabbendijke— WemeldingeMI AHe overige w last. ZO IS DE KKE-DIVISIE Ajatt psy Feijenoord NAC Willem II VW DOS ADO Rapid JC Elinkwijk Sparta Blanw Wit Vcdendam DWS/A MW Enschedé Sittardia 8 18 13 19 10 19 19 19 19 19 19 19 19 18 18 19 19 19 19 19 Foituiia '54 18 AMATEURS TWEEDE KLAS! TSC Hulst DOSKO Middelburg Vlissingen Rood Wit Temeuzen RAC Internos Roosendaal Goes BSC 15 14 14 15 13 16 15 14 16 14 14 14 DERDE KLASS1 Steenbergen 13 Zeeland Sp. 13 Axel Hontenisse 14 ODIO 14 METO 15 Zierikzee 14 Zfeelandia 13 Cora Boys 14 RCS 14 RKFC 13 Halsteren 12 REDE VJ Prof. Heuss, 1959 president land is gewee: Nieuwjaarsbood televisie verkla stand in West-I toelaat dat er van vergeten Voor Duitslai de romantiek vaarwel te zeg teat te aanvaard ten. Heuss zei da kreet moeten andere volkerei gaan hebben over de laaghei anderen is alti; aan zijn eige woordelijkheid hij.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2