[CIE ^Van naar n Egberts 1959 bevredigend jaar voor Nederland KERKDIENSTEN Jacht tussen klip en rots Se) ibalc Vernieuwing op vele terreinen Uw liefste wens voor 't nieuwe jaar kan nü worden vervuld de VOLAUTOMATISCHE<T^L .personenauto Zaterdag 2 januari I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Saterdag 2 januari 1960 (Adv.) 2 tifa/ in -%£■ L»-" 'y. 1 -vi».-; «SÈ^U-V •49 werd, dank zij zijn door- in Sluiskil een Welpen- en -iners-afdeling van „De Ne- dse Padvinders" opgericht vulde hij weer het secreta- de heer Staal in 1952, azen weer als woonplaats toegewezen, was hij lid van hoolbestuur en htans nog hij het secretariaat van de elijke commissie der Ne- dse Padvinders te Terneu- is hij secretaris van suws-Vlaamse „Groninger- reenkomstig de wens van lilaris heeft deze zijn zilve- mbtsjublieum in intieme herdacht. deze tijd van „haast" en ;ns meer tijd voor hebben", voor een plaats als Terneu- hopen dat personen als de itaal, die er nog niet tegen- vooral als het de jeugd t, iets te organiseren en iet meest werkzame deel, een functie van secretaris, i te nemen. nieVV?Rférs huri ring gaan zoeken. tfifrr af-» rrCT IJZENDIJKE- Auto maakte slipper. woensdagmiddag mej. arpentier uit Koewacht aar personenauto uit rich- Schoondijke nabij» Park- de bocht nam. kwam zij iaar wagen door het natte k te slippen en kwam in ags de weg liggende sloot it. De bestuurster kwam le schrik vrij. De auto Tij ernstig beschadigd. 1 'ESTANTSK KERKBOUW. H. Prinses Wilhelmina een belangrijke gift ge- <en voor de kerkbouwactie doopsgezinde Broederschap, ingezamelde bedrag be- op dit ogenblik 143.030,36 Bij de Evang. Luth. kerk ins voor kerkbouw totaal ezameld een bedrag van :1,U. GROTE INBRAAK IN AMSTERDAM nieuwe jaar is voor de re- re van de Amsterdamse po- iPgonnen met het oplossen een uitzonderlijk grote k" bij een juwelier aan de Weg, waar onbekenden nacht van 31 december op tari talloze sieraden hebben en tot een totaal bedrag laar schatting een kwart n gulden. juwelier, de heer H. Schip- bemerkte tot zijn grote vrijdagochtend dat er in aak ongewenst bezoek was ist, want hij trof een vrij ravage aan, met name in alage. Hij alarmeerde ter- de politie, die een uitge- onderzoek instelde. Geble- dat de dader of de daders toegang hebben verschaft n steegje aan de achterzij- n het winkelpand, waar net een ladder over een hek lommen Door het indruk- an een ruit kreeg men toe tot het gebouw en vrij ge- elijk ook tot de winkel, de étalage worden talrijke are kleinoden vermist, ver met edelstenen. vissersboot door Ieren aangehouden. •heveningse treiler „Frank is vrijdag voor de Ierse oor een Iers korvet aange- slechts enkele uren na- nieuwe regeling voor de territoriale wateren van was geworden, kapitein van de „Frank de heer S. Harteveld, zal ag voor een Ierse recht- moeten verschijnen. Hij ervan beschuldigd met zijn gevist te hebben binnen de territoriale wateren. Op enblik van de aanhouding 1 de „Frank Vrolijk" zich de driemijlszóne, die vroe- 30r Ierland werd erkend, binnen de nieuwe zóne van myi. Op vernieuwing van het geestelijk leven was de Kerstrede in gesteld die H. M. Koningin Juliana op de middag van Eerste Kerstdag voor de radio uitsprak. ..Over de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws", was de richtlijn die zij aangaf. „Leeft men evenwel met een onzuiver ingesteld ontvangtoestel, of luis tert men naar ik-propaganda, dan straft zich dat ergens eens!" Hare Majesteit gebruikte in haar toespraak treffende moderne beelden, die door hun eenvoud en duidelijke inhoud volledig be grijpelijk waren voor een ieder. Doch tevens wees zij ons weer eens op dat wat er de menselijke samenleving ontbreektbegrip en steun voor onze naasten, het ik, het egoïsme viert hoogtij en van al onze goede voornemens met Kerst, zowel als met de jaarwisseling zal weinig terecht komen, wanneer wij niet tot het juiste inzicht komen. Ook Z. K. H. Prins Bernhard sprak in die zin bij de gezamen lijke Kerstviering in Den Haag van de leden van ons Konink lijk huis en hun personeelsleden met hun gezinnen, toen hij zei: „Wij moeten zoeken naar het goede bij de ander", en voerts „Zonder die anderen zou ons werk onmogelijk uit te voeren zijn of misschien wel niet be staan. want ieder mens is toch in zakelijke zin van een of meer mede mensen afhankelijk." In beide toespraken treft men een aanwijzing hoe door begrip voor de ander en waardering van het goede de mensen tot een hechtere samenwerking kunnen komen. De Starfighter gekozen. Een andere vernieuwing zij hst in een geheel ander vlak zal onze luchtmacht doormaken. Ter beschermink van onze vrij heid en tot handhaving van de vrede moeten de Westerse lan den zich helaas tot de tanden bewapenen om de rode kolos in het Oosten de moed te ontne men zijn handen naar het Wes ten uit te steken. Hoe para doxaal het ook moge klinken, maar onze bewapening, zeker van een klein land als het onze is tot handhaving van de vrede. Onze luchtmacht is aan ver nieuwing van een deel van haar materiaal toe en na lang wikken en wegen heeft de regering een keuze gedaan uit de verschillen de lokkende aanbiedingen die de wereldmarkt van vliegtuigen ons deed. Uit economische en politieke overwegingen besloot het kabinet tot aanschaf van de Amerikaanse Lockheed F 104 G Starfighter. waarvan in de toe komst een kleine tweehonderd toesteilen bij onze Koninklijke Luchtmacht in dienst zullen ko men. Bij de produktle van dit toe stel van de Nederlandse indu strie in ruime mate worden in geschakeld. Overigens zou dit ook het geval geweest zijn. wan neer de keuze op de Franse Mi- rage gevallen was. Meer aandacht voor natuur- iwetenschappelijke studie. De commissie ontwikkeling natuurwetenschappelijk onder zoek heeft aan de minister van O.. K. en W. rapport uitge bracht. waarin een advies van acht punten is verwerkt. De be- Duel in Buenos Aires De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Rodolfo Lar- cher, heeft woensdag een duel uitgevochten met een parle mentslid van de oppositie, Araya. die een aantal minis ters van oneerlijke handelin gen had beschuldigd. Nadat Larcher met zijn degen zijn tegenstander aan het voor hoofd en een schouder had verwond, was de eer gered en verzoenden zij zich. Het duel werd uitgevochten in de tuin van een wederzijdse vriend. Vanuit de ramen van het huis keken belangstellenden en persfotografen toe. Larcher had met het oog op het duel. zijn ontslag aan de pre sident aangeboden, doch dit werd niet aanvaard. De mi nister van Economische Za ken, Alsogaray. heeft de op heffing van Araya's parle mentaire onschendbaarheid geëist en aanspraak gemaakt op schadevergoeding van 500.000 peso. Humphrey kandidaat voor Amerikaans presidentschap De Amerikaanse senator Hu- bert Humphrey uit Minnesota heeft bekendgemaakt, dat hij zal meedingen naar de kandida tuur van de democratische partij voor het presidentschap. De 48-jarige Humphrey is de eerst officiële kandidaat bij de democraten voor de verkiezin gen in november a.s. Naar zijn zeggen wordt hij gesteund door mensen, die. evenals hij zelf, van eenvoudige afkomst zijn en over beperkte middelen be schikken. Humphrey is een bekwaam redenaar, die vooral als woord voerder van de democraten op het gebied van ontwapening en buitenlandse zaken optreedt. Uit zijn optreden in de senaat blijkt dat hij zich terecht libe raal noemt. Humphrey kreeg extra be kendheid door het gesprek van acht uur dat hij vorige zomer te Moskou met premier Chroesjt- sjef heeft gehad. langrijkste zijn welhet bouw- tempo ten behoeve van het on derzoek binnen de faculteiten der wis- en natuurkunde der Ne derlandse universiteiten moet circa tienmaal worden versneld. De materiële kredieten moe ten belangrijk worden ver- hooad: in de experimentele na tuur- en scheikunde is bijvoor beeld 4000.per onderzoeker per jaar gewenst. Er moeten hiernaast middelen gereserveerd worden voor grote wetenschappelijke projecten. Hierdoor is komen vast te staan, dat Nederland op onafhankelijk niveau in verhouding tot het buitenland te weinig doet op natuurwetenschappelijk gebied. Huizen door grondverschuivingen bedreigd. Ongeveer honderd huizen in Wales en het graafschap Mon mouthshire worden bedreigd door grondverschuivingen van de nabijgelegen bergen. In het dorp Godrercraig in de Swansea-vallei liggen 56 huizen in de gevarenzone en in Blaina in Monmouthshire is een massa modder en gesteente dicht in de buurt van ongeveer veertig hui zen gekomen. Men vreest in Godrercraig vooral voor het springen van buizen die op een waterreservoir zijn aangesloten. Indien dit gebeurt komt het dal met huizen onder water te staan. In Blaina is de toestand, die dinsdag kritiek bleek, in de loop van woensdag niet erger gewor den. In de industriële sector wordt er in de bedrijfslaboratoria hard gewerkt, maar ook aan de uni versiteiten moet de mogelijkheid tot uitgebreid onderzoek ruim schoots bestaan, wil de Neder landse wetenschappelijke wereld on natuurwetenschappelijk ge bied niet achter raken. Ook hier is vernieuwing wenselijk. Verhoging artsenhonoraria De ziekenfondsraad heeft zijn toestemming gehecht aan de op verzoek van de minister toege paste temporisering van de ho- norariaverhoging van de zieken- fondsmedewerkendes. De hono raria van huisartsen, specialis ten en tandatrsen gaan per 1 ja nuari en per 1 oktober 1960 met een aantal procenten omhoog, de bijbetaling wordt pas per 1 oktober van de verzekerden ge heven. De ziekenfondsen sparen daardoor ƒ6.000.000. (Nadruk verboden.) Premie vrijwillige verzekering in 1960 Bij 72 fondsen is zo deelt de ziekenfondsraad mede de nremie van de vrijwillige verze kering met ingang van 1960 verhoogd; de verhogingen lopen uiteen van 0.05 tot 0.50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 fondsen is de premie niet gewijzig. Bij 19 de zer fondsen bestaat het voorne men in de loop van het jaar 1960 tot een verhoging over te kaan. Alle door de fondsen ge wijzigde premies zijn door de financiële commissie goedge keurd. Het (gewogen) gemiddelde van de premies is gestegen van 2.14 per week in januari 1050 tot 2.30 in januari 1960. In januari 195z varieerde de premie van 1,60 tot 2,70 per week; met ingang van het jaar 1960 van ƒ1.60 tot ƒ2.90. Enkele fondsen hebben beslo ten met ingang van 1960 alsnog kraamgeld of een tegemoetko ming in de kosten van kraam hulp aan de verstrekkingen van de vrijwillige verzekering toe te voegen. Een fonds heeft even wel om de stijging van de pre mie te beperken besloten met in gang van 1960 de verstrekking van kraamgeld te staken. In januari 1960 kunnen 76 °o der vrijwillig verzekerden aanspraak doen gelden op deze verstrek king. In januari 1959 was dit 75 ?o. (Advertentie) komt thans in steeds grotere aantallen ter beschikking van het Nederlandse publiek f. 4230.- in standaarduitvoering zeer gunstige fmancieringsvoorwaarden 140 dealers in het gehele land van d.oorne;s' automobielfabriek n.v. - EINDHOVEN TEL 0-4900,62062 DE ECONOMISCHE TOESTAND IN WEST-DUITSLAND De bevolking van West-Duits- land heeft het nog nooit zo goed gehad als dit jaar, zo schrijft het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken in zijn maande lijks overzicht van de economi sche toestand. De werkgelegen heid was groter dan ooit tevoren. De netto-lonen en -salarissen stegen met 6 a 7 pet., terwijl de stijging van de prijzen van ver- bruiksgoederen slechts ll2 pet. bedroeg. Het verbruik per hoofd van de bevolking was 66 pet. gro ter dan in 1950. De totale indus triële produktie is dit jaar met 6,5 pel. gestegen en de uitvoer was 10 pet. groter dan in het af gelopen jaar. Ook het uitvoer- overschot geeft een stijging ten opzichte van 1958 te zien. Er zijn echter ook problemen: De vraag nadert de grens van het aanbod en er zijn spanningen op de arbeidsmarkt, die hebben ge leid tot een toeneming van de looneisen. Het ministerie beveelt o.a. aan buitenlandse arbeidskrachten te gebruiken om de produktie te verhogen. GEVANGENE ONTSNAPT UIT SCHEVENINGS STRAFGESTICHT Dinsdagavond om vijf minuten voor half tien heeft een bewa ker van de strafgevangenis aan de Pompstationsweg te Scheve- ningen de ontvluchting ontdekt van de 34-jarige los werkman L. van de B., die wegens een in braak in Bloemendaal was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Van deze straf had hij nog vier maanden moeten uitzitten. Vermoedelijk wegens het na derende feest van Oud- en Nieuwjaar heeft hij de vrijheid verkozen. Hij staat niet bekend als een uitbreker, maar is wel reeds meermalen veroordeeld. Van de B. heeft zijn cel verla ten door het verbreken van de tralies. Het onderzoek naar de gang van zaken bij zijn uitbre ken is bemoeilijkt door het feit, dat het ten tijde van zijn vlucht heeft geregend, zodat speurhon den geen aanwijzing hebben kunnen geven over de plaats waar hij, nadat hij op het ter rein van het complex was geko men. de muur moet zijn over geklommen. RADIOREDE Ir. DEN HOLLANDER „1959 is in economisch opzicht, in grote lijnen gezien, een bevre digend jaar geweest voor ons land". Dit verklaarde dr. ir. F. Q. den Hollander, algemeen voor zitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, in een radiorede (voor de Avro) in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". De kortstondige recessie, zo vervolgde hij, mag als overwon nen worden beschouwd. Wij be vinden ons kennelijk weer in de opgaande lijn, hoewel er bedrijfs takken zijn waarin men ern stige zorgen heeft. De export draait op volle toeren. Van de to tale uitvoerstijging heeft onge veer 60 procent betrekking op de export van industrieprodukten. De binnenlandse consumptie OOST ZEEUW S VLAANDEREN. ZONDAG 3 JANUARI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings (Bev. van ambtsdragers); 2.30 uur ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. 7 uur ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. (Jeugddienst.) Hoek: 10 uur ds. W. J. van Meeu wen (Bev. ambtsdragers); 2.30 uur vicaris S. den Blaauwen, van Axel. Hontenisse: 10 uur ds. J. Schol ten, van Terneuzen. (Bev. van ambtsdragers.) Hulst; 10 uur ds. R. G. J. Tim mers. (Bed. H. Doop.) Philippine. 2'uur ds. R. G. J. Tim mers, van Hulst. Sas van Gent: 10 uur vie. S. den Blaauwen, van Axel. Sluiskil: 10 u. ds. J. G. N. Cupédo (Bev. ambtsdragers); 2.30 uur ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen. Kerk Noordstraat: 10 uur ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop en bev. van ambtsdra gers; 3 uur ds. J. Scholten. Gebouw „De Schakel", Kerk hoflaan: 10 uur vicaris G. P. Post. Zaamslag: 9.30 uur ds. Ph. M. Becht (Bev. ambtsdragers); 2.30 uur ds. G. Korevaar, van Zwolle. Othene: 2.30 u. ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. C. Meijer, van Beverwijk. Terneuzen: 10 uur en 3 uur ds. J. Wagenaar, van Zwammerdam. (Voorber. H. A.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur ds. H. Smit (Bev. ambtsdragers); 3 uur ds. C. v. d. Jagt, van Zoutespui. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „ProRege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOEIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uuf en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur; H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 3 JANUARI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur ds. L. S. Blom. Biervliet: 11 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur ds. W. S. Even huis, van Biervliet. (Bev. Ker- keraadsleden.) Cadzand: 10 uur ds. A. C. W. ten Cate. (Bev. Kerkeraadsleden.) Groede: 11 uur ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur ds. M. de Jong, van Groede. Nieuwvliet: 10 u. ds. Joh. Brezet, (Bev. ambtsdragers.) Oostburg: 10 uur ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur ds. S. Tijmstra. Sehoondijke: 10 uur ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Wika R. Wasterval. IJzendijke: 10 uur Eerw. heer P. M. van Kranenburg. Zuidzande: 10 uur ds. J. Eijgen- daal. DORNFORD YATES 109) (Nadruk verboden.) Met hun hulp had ik het meis je, waarvan ik meer hield dan van mijzelf, uit de meest wran ge omstandigheden gered om tot de ontdekking te komen, dat ditzelfde meisje nauwelijks meer bestond, dat zij was veranderd in een eveneens even mooie, maar onverschillige onbekende, die voor mij persoonlijk niet meer voelde dan voor mijn beide vrienden. Wat ons gebonden had bleek te zijn weggevaagd, alsof het er nooit was geweest. De talloze onvergetelijke momenten, waaraan deze onwrikbare liefde was ontsproten, hadden even goed slechts in mijn verbeelding kunnen bestaan. Onze eerste ont moeting, enze gezamenlijke ont snapping, de confrontatie met elkaar achter de borstweringen van Cardinal, de verrukkelijke ogenblikken tussen de varens, het onvergetelijke uur, dat ik met haar voor de haard op haar slaapkamer had doorgebracht dit alles, en wat wij elkaar be loofd hadden, was uit haar ge heugen weggeslagen. Maar in mijn herinnering was het blijven leven en dat maakte de situa tie zo volmaakt ondraaglijk. Katharine keek op van de kaart. „Volgens mijn berekening", zei ze. „is het tweehonderd twintig mijl." „Dat klopt wel zo ongeveer", zei ik, terwijl ik een lucifer bij mijn pijp hield. Het was maandagmiddag en wij hadden juist samen aan de kant van de weg gegeten. Wij za ten op een grasveldje, in de koele schaduw van een ritselende lin de; de wagen stond cp tien pas sen afstand geparkeerd, aan de andere kant van een haag. Het was drukkend heet en Ka tharine was precies gekleed als toen ik haar voor het eerst ont moette. Ze droeg een witte blou se en een lange grijze broek en ze had een felgroene shawl om haar roodbruine krullen ge knoopt. (Ik vond het zeer merk waardig, dat zij als het ware op het verleden teruggevallen was en dat zij met Jill te Londen pre cies dezelfde uitrusting had aan geschaft. waarnaar haar voor keur ook vroeger was uitgegaan.) Zij ging overeind zitten en leun de op haar ene elleboog. De kaart bleef op het gras uitgespreid lig gen en er lag een uitdrukking van verwachting op haar gezicht. „Je hebt je berekening toch wel goed gemaakt?" vroeg ze. „Als ik het zo bekijk zijn we mij len en mijlen omgereden." Ik haalde de schouders op. „Dc vorige keer had ik iemand bij me, die me de weg wees", merkte ik op. „Zeg eens eerlijk", zei Katha rine, „je bent van plan pas na donker aan te komen." Ze stak haar neus in de wind. „Dat vind ik nu niet aardig van je. Ik had het zo graag door die opening in de bossen willen zien liggen." „Een prachtig doel voor die wandeling die we morgen zullen maken." „Ik had het vandaag willen zien." „Weet ik", zei ik, „het spijt me zeer." Katharine keek op haar pols horloge. „Het is nog maar half drie. Als je er vaart achter zet, kan het nog heel goed." „Kom, liefste, zet me het mes niet op de keel. Ik voel er niet voor." Katharine sprong overeind. „Maar ik wil het beslist, Raas donder. Ik heb er al dagen naar verlangd. En hoe! Ik wil per se vanavond mijn huis nog zien en wel eer het donker is. Als je wilt haal je het gemakkelijk. En als je mij dit speciale genoegen wei ger „Ga verder", zei ik. „Als ik je dit speciale genoegen weiger „Wel, dan weet ik waar ik aan toe ben." De stilte die volgde was gela den. Tot op dat moment was de sfeer uitstekend geweest', ik had al half geloofd dat haar welwil lendheid niet meer geheel op medelijden berustte. Nu werd ik evenwel met, de harde feiten ge confronteerd. En als ik weigerde toe te geven Ik had er geen moment op ge rekend, dat zij mijn voorzorgen zo kwalijk zou uitleggen. Na die avond op het terras was zij niet meer teruggekomen op het voor stel dat zij mij had gedaan, en waarop ik haar een zo duidelijk antwoord had gegeven, omdat ik meende niet anders te kunnen. Ik had aangenomen dat de kwes tie daarmee van de baan was. Maar nu had zij dezelfde kwes tie opnieuw gesteld in een an dere vermomming. En het was een hoogst penibele vermom ming. „Ik ben jou tegemoet ge komen zover mij dat mogelijk was, kun jij die ene laatste stap nu niet doen?" Ik voelde dat zij scherp naar mij keek en probeerde mijn ge- dachtengang te volgen. Ik staarde langs haar heen in een hardnekkige poging, mijn ge dachten tot klaarheid te brengen. Het risico zelf was gering, de inzet was hoog. Wanneer ik uit de wagen haalde wat er uit te halen was zouden wij lang voor het invallen van de duisternis de open plek in de bossen hebben bereikt. Daarmee zou ik haar het zo vurig begeerde genoegen doen, dat zij haar verrukkelijk kasteel zou zien. zoals men kastelen moet zien zoals zijzelf het mij had laten zien, eer wij het dal in reden en de heuvel waarop het gebouwd was, beklommen. En wij zouden er op een geheel an dere tijd van de dag arriveren Veel risico was er inderdaad niet aan verbonden. Terwijl de inzet, zoals gezegd, ontstellend hoog was. (Wordt vervolgd.) groeit gestadig en ook de inves teringen van het bedrijfsleven hebben zich hersteld. Allerwegen' wordt gebouwd aan een der be langrijkste fundamenten voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart van ons volk, aan het apparaat dat de gelegenheid zal bieden om alle produktieve krachten ook in de toekomst ac tief te doen zijn. VERWACHTINGEN VOOR 1960 Van 1960, aldus ir. Den Hollan der, hopen en verwachten de Nederlandse ondernemers, dat zij de gelegenheid zullen heb ben in de opgaande lijn voort te gaan. Zelf zullen zij aan de bevordering van de welvaart voortwerken. Maar zij kunnen het alleen als het „klimaat", de omstandigheden waaronder zij kunnen en mogen werken, gunstig is. De economische ontwikkeling in het buitenland is in liet algemeen gunstig, maar er zijn ook risico's. Spreker hoopt dat de integra tie in het vrije Europa zich op verantwoorde wijze verder zal doorzetten, hoewel het bedrijfs leven daardoor in toenemende mate zal worden blootgesteld aan de „frisse bries van de concur rentie". Grote onzekerheden lig gen opgesloten in de ontwikke ling van de Amerikaanse con junctuur. Al deze onzekerheden en risico's zijn even zovele rede nen om onze nationale volks huishouding innerlijk zo sterk en zo weerbaar mogelijk te maken. NODIGE INVESTERINGEN Ir. Den Hollander maakte voorts gewag van „de zo nodige nieuwe investeringen". Nieuwe kapitaalinstallaties worden ver eist. zowel om rechtstreeks nieu we werkgelegenheid te scheppen, als om de prodüktiviteit te ver beteren. Naar verwachting zullen de investeringen van 't bedrijfs leven in I960 belangrijk toe nemen. De opgaande conjunc tuur is van wezenlijk belang voor de verdere expansie en dus voor de toekomstige volkswel vaart. Dit is een van de redenen waarom met aller inspanning moet worden voorkomen, dat door inflatie in de consumptieve sector of bij de overheid de totale bestedingen tot een onverant woord peil worden opgevoerd, VERTROUWEN IN REGERING De in 1959 opgetreden nieuwe regering heeft vertrouwen bij het bedrijfsleven weten te vestigen. De regering late zich niet afbren gen, aldus spreker, van haar weg, waarvan de richting ook naar onze mening de iuiste is. In het bijzonder de handhaving van het monetaire evenwicht zal een voordturende zorg van de re gering moeten zijn en blijven. Spreker meende dat weliswaar de conjuncturele situatie een der factoren is die in de over wegingen betreffende een ver laging van het belastingniveau moeten worden betrokken, maar dat de noodzakelijke hervormin gen in de structuur van het be lastingrecht niet op de ontwikke„ ling van de conjunctuur behoe ven te wachten. „Met grote be langstelling wachten wij op de plannen van de huidige regering, welke in het begin van 1960 be kend zullen worden gemaakt". Met de wens dat 1960 voor allen in Nederland een goed jaar moge worden, besloot ir. Den Hollan der zijn radiotoespraak. Nieuwjaarsboodschap van MacMillan De Britse premier. Harold MacMillan. zegt in een Nieuw jaarsboodschap in de conserva tieve wekelijkse nieuwsbrief, dat 1959 een jaar van veelbelovende vooruitgang was waarin een „steeds groter wordende bereid heid om te onderhandelen in plaats van te dreigen" aan de dag was getreden. In het ko mende jaar moeten meer posi tieve grondslagen voor de vrede worden gelegd dan de wederzijd se vrees voor vernietiging die in de afgelopen jaren een oorlog heeft afgewend. Op deze grond slagen zou de bewapeningslast kunnen worden verminderd en kunnen de volkeren hopen de rijke oogst die de moderne we tenschap mogelijk maakt, bin nen te halen, aldus MacMillan.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3