Pres. Eisenhower uit en thuis Radio-Televisie. Vcrlicliting I Radio de Koek Radiotoespraken bij de jaarwisseling Eisenhower wil in Juni naar de Sowjet-Unie Gevechten in Frans Kameroen Nieuwjaarsboodschappen De betrekingen tussen China en Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 2 JANUARI I960 16e Jaargang Nr 4872 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Terneuzen Franco en de N.A.V.O. éjootlwill L_ NOORDSTRAAT 102 - TEL 3128 - TERNEUZEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandr Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 et Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verleden week woensdag is dan de Amerikaanse president F.isen- bower weer thuis gekomen na een zeer lange reis, tot in India toe. Hij begon in Rome en eindigde in C'asablanta in Marokko. Hij is op zijn tocht zeer onder de indruk gekomen van de armoe in de wereld. Miljoenen haveloze en toch hoopvolle Aziaten en Afrikanen hebben hem toegejuicht. In hem zagen zij de leider van de rijkste en sterkste natie ter wereld. Zij hebben daarbij blijkbaar niet in de eerste plaats aan militaire macht gedacht, maar aan hel vermogen om hen te helpen. Nu heeft Amerika fabelachtige sommen ge schonken en geleend sinds het begin van de oorlog. Maar lang niet alles is goed besteed. Natuurlijk is veel weggegaan aan levens middelen en kleding en ziektebestrijding. Maar hetgeen belegd moest worden om er nieuwe bedrijven en vruchtbare gronden mee te verkrijgen moest de zuurdesem zijn van een hogere welvaart. Helaas is er door gebrekkige administratie, door zucht om steek penningen te verwerven door vormen van corruptie, die in de Afro-Aziatische landen bestaan, hiervan nog al wat verloren ge gaan. En dan moet de handenarbeid worden georganiseerd om machines en werktuigen tot leven te roepen, en ook daaraan heeft het nog al eens gehaperd. Toch is het van de grootste betekenis de jonge naties zcif met verantwoordelijkheid te blijven belasten, liever te lenen dan te schenken, en hen te helpen hun eigen leven beter te organiseren. Ontspanning Tn het gezicht nu van zoveel armoe heeft Eisenhower zich nog meer bezig gehouden met de kansen op ontspanning, op een minder kostbare wedloop in be wapening, en op een gemeen schappelijke poging, meer geld vrij te krijgen voor de minder ontwikkelde landen. Daarover is dan ook op de NAVO-bijeen- komst in Parijs van h=t midden der maand december gesproken. Niet alleen Amerika kan zorgen zowel voor de grootste militaire uitgaven als voor de bij:!ragen tet steunverlening. West-Europa moet ook meer gaan meedoen. Het is altijd moeilijk, een wel varend gebied ertoe te bewegen, zijn eigen levenspeil te verlagen ten bate van achter gebleven vol ken. Maar het is een politiek en economisch belang van de eerste orde, dat die naties worden bij gestaan. In de eerste plaats, om door verhoging der welvaart el ders betere kopers en verkopers, klanten en leveranciers te krij gen. Ten tweede, om de interne stabiliteit en dus ook de zelf standigheid van een land te be vorderen. opdat imperialistische staten het niet bedreigen en de vrede verstoren. Maar indien de atlantische wereld in staat wil zijn tot de daarvoor vereiste in spanningen, dan moet zij stre ven naar een ontspanning in Europa, op basis van 'n machts evenwicht, waarbij zowel het Westen als het Sowjetblok meer zekerheid krijgen en geven, dat geen geschillen zullen worden opgelost met geweld. Vandaar dat in Parijs is beslo ten. een reeks van topconferen ties te houden. Daarop zou men zeker niet alleen en niet aller eerst denken aan een nieuwe re geling voor Berlijn. Deze is al leen nodig, indien de Russen als bezetters zouden weggaan uit O. Duitsland en daarmee een vre desverdrag sluiten, zoals zij in uitzicht hebben gesteld. Maar het Westen heeft geen haast, dat te bevorderen, omdat dan de deling van Duitsland ren nog meer er kend feit wordt. Hoewel Berlin dus wel aan de orde komt. zal ontwapening eigenlijk dringen der zijnmaar ook moeihiker te hereiken. Een nieuwe ontwa peningscommissie van de Ver enigde Naties komt dit iaar bij een. om nochtans te trachten iets tot stand te brengen. Hulpverlening Nu is in de NAVO echter ook aanvaard, dat men op een top conferentie zou spreken, met de Russen dus, over gezamenlijke hulp aan minder ontwikkelde ge bieden. Zolang de koude oorlog in alle hevigheid duurt Is dat moeilijk. Dan is zelfs de wijze van steun, en de keuze van de landen die daarvoor in aamer- king komen, een stukie koude oorlog met andere middelen. Er moeten dus we! tieel wat vorde ringen in de richting van ont spanning worden gemaakt, voor dat beide blokken projecten fi nancieren in een arm land. Maar als men dit ideaaal zou kunnen bereiken, op zuiver zakelijke grondslag, en liefst door middel van de Wereldbank, dan zou het tegen elkaar opbieden om de gunst te verwerven, kunnen ver minderen. Veel hulp is een vorm van pro paganda. en die helpt de Aziaten en Afrikanen niet genoeg, die wordt ook niet doeltreffend ge noeg gebruikt. Nu dreigen vele arme landen aan te kloppen bij de Russen als de Amerikanen niets geven. Als men door mid del van een zakelijke bank en op grond van nuchtere plannen werkelijk economisch steun kan verlenen, dan is dit veel beter. Waarom zouden Amerikanen en Russen er dan ook niet in sla gen van veel meer landen bijdra gen te krijgen in de vorm van grondstoffen en goederen, arbeid en intellect? Het streven is in elk geval de moeite waard. Wie zullen verkiezingsstrijd leiden Als Eisenhower oproept tot so lidariteit met de landen van Azië en Afrika en tot een poging om internationale ontspanning te verkrijgen, kan dit zijn republi keinse partij in de Verenigde Staten dienen bij de aanstaande verkiezingen. Maar ais zijn partij er dit succes n u bereiken, en als de democraten dan toch ook wel iets goeds moeten zeg gen van de genoemde plannen, is dat op zichzelf helemaal niet verkeerd. Er zijn wei slechtere leuzen uitgevonden. Na de ver kiezingen 7.0u elke regering toch min of meer gebonden zijn aan Eisenhowers doeleinden en aan zijn ..Vrede en vriendschap in vrijheid". Deze zomer beginnen de voor verkiezingen in de Amerikaanse partijen. De kandidaten worden dan aangewezen voor het partij congres. Omdat de gouverneur van New York. Rockefeller, zicb nu heeft teruggetrokken, weet nog niemand wie dé aanvoerders zullen zijn. Echt grote figuren ziet men nog niet. Intussen zal in de loop van de zomer het gezag van Eisenhower beginnen af te nemen. In novem ber wordt zijn opvolger gekozen, in januari moet hij heengaan. Daarom was het nodig, de eer ste topconferentie te doen plaats vindon in mei. Voorgesteld is Parijs, om de Fransen terwille te zijn. Later komen andere hoofd steden aan de beurt. Maar dit jaar zal het wel bij de ene top ontmoeting blijven, tenzij men in mei zoveel vorderingen heeft gemaakt, dat ook Eisenhower nog wel een keer van de partij wil zijn. Europese eenheid Belangrijk is ook. dat de leden van de NAVO hebben ingestemd met een plan der Grote Vier om een commissie te vormen, waar door de economische blokken in Europa samen met de Verenigde Staten en Canada vergaderen om de eenheid weer te herstellen, die ten tijde van het Marshallplan bestond. In een nieuwe overkoepelende grooteuropese economische or ganisatie zouden dan niet slechts alle Westeuropese landen maar ook de Verenigde Staten en Ca nada worden opgenomen mis schien als geassocieerde leden 1 en zelfs is er sprake van Japan se deelneming. De twee kleine Europa's zouden dan wel in een wijd verband gaan werken, zoals oorspronkelijk ook de bedoeling was. Het schijnt wel, dat het Franse protectionistische streven, om rond het kleine Europa van het vasteland een beschermende muur te bouwen, nu weinig wind mee heeft. De vrijere wereld handel zou er wel bij varen. Spanje en Europa Toen Eisenhower in Spanje was heeft hij zich wel gewacht, het dictatoriale regiem te prij zen. Hij sprak vooral met ge negenheid over het Spaanse volk, dat militair is verbonden met Amerika. Onder de duizenden die Eisenhower toejuichten waren vele democraten, die voor hun land heil verwachten van meer contacten met het Westen. Van de Org. voor Eur.-Ec.-Samen- werking (die tot nieuw leven zou moeten worden geblazen) is Spanje al lid. Tot de NAVO kan het niet toetreden. Te veel demo cratische leden zijn daartegen. Spanje zou ook niet kunnen toe treden, want het kan geen bij drage van betekenis leveren. Het is ook beter dat het zich aan zijn opbouw wijdt, en aan de Amerikanen bases blijft afstaan. Die vormen de enige militaire kracht van betekenis op interna tionaal terrein. Eenmaal gede mocratiseerd en welvarender kan Spanje pas een waardevol NAVO-lid zijn. dr. A. C. (Nadruk verboden) (Advertentie) Bf NNENVERING8ED h*zet-fabrieken..zfvenbergen SCHUIMRUBBERBEO De staking van het Franse radio- en televisiepersoneel De technici van de Franse radio en televisie, die staats eigendom zijn, hebben donderdag besloten „zo lang als nodig is" te blijven staken. Al vier dagen worden geen programma's meer uitgezonden. Ook de speciale uitzendingen bij gelegenheid van de jaarwisse ling zijn vervallen. De drie om- roepstations draaiden donder dagavond grammofoonplaten Slechts de bood.'chap van gene raal De Gaulle kon uitgezonden worden. Zoals bekend \v ordt er gestaakt om kracht bij te zetten aan loon eisen. Vier ministers: premier prof. De Quay, vice-premier, drs. Kort hals, en de gevolmacthigde mi nisters van Suriname en de Ned. Antillen, mr. Pos en dé heer Lampe, hebben bij de jaarwisse ling radiotoespraken gehouden. Prof. De Quay, sprekende voor de Wereldomroep, begon met te zeggen, dat het ditmaal weer een andere stem was, die de heilwens uitsprak, want vorig jaar was het minister Beel, die op de eer ste dag van het jaar voor de mi crofoon van de Wereldomroep sprak. Minister De Quay wees op het betrekkelijk goede leven in Ne derland: de grootste zorgen des levens worden van overheidswege opgevangen. De gemiddelde bur ger kan wel het een en ander veroorloven om zich het leven te veraangenamen. Maar hij gaf ook uiting aan zijn ongerustheid, dat deze dingen zo gemakkelijk wor de aanvaard, zodat het persoon lijk verantwoordelijkheidsbesef vermindert. Laten we daarom de mogelijkheden trachten te schep pen tot ontplooiing van de per- Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft een Nieuw jaarsboodschap aan premier Erlander van Zweden gezonden. Hierin zegt hij dat 1959 een jaar is geweest van een „op merkelijke dooi in de interna tionale betrekkingen". In het afgelopen jaar zijn de vooruit zichten op de oplossing 'van een zo belangrijk internationaal vraagstuk als de ontwapening gunstiger geworden, aldus Chroesjtsjef. f Advertentie) INDIEN MOGELIJK OOK NAAR ANDERE LANDEN President Eisenhower is van plan in juni een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, donderdagav ond te Washington meegedeeld. De president overweegt rei zen naar andere landen te maken indien zijn program dat mogelijk maakt. Herter zei verder in zijn Nieuw, jaarsboodschap dat men zich in 1960 voor moeilijke problemen geplaatst zal zien. Het vinden van oplossingen voor internatio- De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio heeft donderdag mei de Chinese ambassadeur Huang Cheng in Djakarta gesproken over de be trekkingen tussen de twee lan den. Na besprekingen die onge veer twee uur duurden, ver klaarde Subandrio tegenover journalisten, dat Indonesië en communistisch China wederzijds bezorgdheid hebben uitgespro ken over de mogelijkheid dat de politiek ten opzichte van elkaar thans een verandering zou kun nen ondergaan. Volgens belichten uit Djakar ta bezocht de Chinese ambassa deur de Indonesische minister met het oog op het feit, dat op 1 januari alle buitenlandse imeest Chinese) kleinhandelaren van het Javaanse platteland moeten zijn verdwenen. De bui tenlanders is ook aangezegd meer in de bevolkingscentra te gaan wonen en niet op het plat teland te blijven. Ongeveer 400.000 van de naar schatting twee miljoen Chinezen in Indo nesië worden door deze maat regelen getroffen. Gevraagd op zijn persconfe rentie of het onderhoud met de Chinese ambassadeur vriend schappelijk was, antwoordde mi nister Subandrio: „Van alles wat". Hij verklaarde te hebben uitgelegd, dat Indonesië de hou ding tegenover China niet heeft veranderd. De regering echter, zo voegde hij hieraan toe. meent te handelen in het belang van het land en het verbieden van „vreemde" kleinhandel op het platteland is er op gericht een „hechte nationale basis onder ons economisch leven" te ver krijgen. nale vraagstukken kan misschien generaties duren. Volgens Herter zal Eisen hower zijn vier kleinkinderen mee naar de Sowjet-Unie nemen op uitnodiging van de Russische minister-president, Chroesjtsjef. Herter beloofde in zijn Nieuw jaarsboodschap dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten te zamen met de Sowjet-Unie in I960 „de mogelijkheden om tot politieke regelingen te komen" zullen onderzoeken. Wij zullen onze inspanning om vooruitgang te boeken bij de on derhandelingen over de controle op de bewapening verdubbelen Maar, zo zei hij, ondanks de nieuwe hoopgevende sfeer voor een mogelijke oplossing van de wereldproblemen, zijn de bedoe lingen van de communisten nog steeds niet werkelijk gewijzigd. Op de vreedzame woorden zijn nog geen daden gevolgd. Daarom moeten wij op onze hoede blijven. Herter merkte voorts op dat de Verenigde Staten in 1960. bij ai hun betrekkingen met het bui tenland. zullen trachten hun ver antwoordelijkheid voor de vrije wereld in daden om te zetten. Chroesjtsjefs schoonzoon; IJS VAN KOUDE OORLOG BEGINT TE BREKEN Alexis Adz.ioebei, hoofdredac teur van de „Izwestia" en schoonzoon van Chroesjtsjef, heeft in een vraaggesprek met westelijke journalisten verklaard, dat „het ijs van de koude oorlog begint te breken". Volgens mij zal 1960 het merkwaardigste jaar worden, vergeleken met de jaren, die wij in de afgelopen tijden hebben meegemaakt. Het zal on getwijfeld een jaar worden van belangrijke historische gebeurte nissen en een reeks besprekingen tussen Oost en West, aldus Adz- joebei. Chroesjtsjef heeft aan pre mier Gerhardsen van Noorwe gen en premier Hansen van De nemarken een soortgelijke bood schap gezonden als aan premier Erlander van Zweden. President De Gaulle zegt in zijn Nieuwjaarsboodschap dat hij vertrouwen heeft in de toe komst van Frankrijk. In Algerië is de wet van de vrede uitge stippeld en in de Franse ge meenschap evolueren de volke ren in overeenstemming met Frankrijk. De Gaulle legde er de nadruk op dat Frankrijk wil bijdragen aan de „hervorming en versterking van de NAVO" In Frankrijk zelf, zo zei hii, ver zekeren onze instellingen de doeltreffendheid en het gezag van het staatsapparaat. Onze financiën zijn in evenwicht. De nieuwe frank is het teken van onze vruchtdragende samen werking, zo besloot De Gaulle. De Britse Labourleider Hugh Gaitskel) heeft in een nieuw jaarsboodschap verklaard, dat Labour vier taken wachten: Voortgezette strijd voor de La- bourpolitiek op binnen- en bui tenlands gebied, verdere verkon diging van de grondbeginselen van Labour, de opbouw van een jeugdbeweging en het pleiten voor vrijheid en gelijkheid voor de Afrikaanse volken. Aan Afrika hecht Labour bij zonder belang; de nwesties djar zijn voor Labour fan vitaal be lang, aldus Gaitskell. Premier Kisji van Japan ver welkomde het nieuwe jaar als de „dageraad van een nieuwe beschaving". Premier Verwoerd van Zuid Afrika deed in zijn Nieuwjaars boodschap een beroep op alle Zuid-Afrikanen om hun geschil len opzij te zetten en dankbaar te zijn voor hetgeen bereikt is in de vijftig jaar van het bestaan van de Unie. Zuid-Afrika is een diamant met vele facetten. Het enige facet, dat echter in de af gelopen jaren de aandacht van de wereld heeft getrokken, is dat van de betrekkingen tussen de rassen, aldus Verwoerd, die de hoop uitsprak dat „iedereen in 1960 Zuid-Afrika anders zal be zien dan voorheen". De president van de Duitse bondsrepubliek, Lübke, heeft bij de Westduitsers in een nieuw jaarsboodschap aangedrongen op meer waakzaamheid t«r voorko ming van gebeurtenissen als de bekladding van de synagoge in Keulen op de avond voor Kerst mis. Hij zei het Duitse volk geen onrecht aan te willen doen door te generaliseren door op grotere waakzaamheid aan te dringen, Daden als die te Keulen beledi gen weerloze mensen en bevuilen de naam van Duitsland, aldus Lübke. Eerder zei president Lübke zijn boodschap dat het Duitse volk in de laatste jaren grote prestaties heeft verricht maai dat deze prestaties hebben geleid tot twijfelachtige gevolgen. Het is de taak van de president daar op te wijzen. Men overschat thans on gelukkigerwijze de materiële ver worvenheden zeer in vergelijking met de intellectuele, geestelijke en morele waarden, zei Lübke. In een voor dc Zuidslavische Spdio uitgesproken nieuwjaars boodschap heeft president Tito verklaard, dat de economische successen van Zuid-Slavi- een snellere stijging van de levens- soonlijke verantwoordelijkheid. Laat er in ons leven plaats blij ven voor verbazing. Moge het ons Nederlanders, die het zo goed hebben, gegeven blijven onze ver worvenheden op prijs te stellen. Hij eindigde zijn toespraak met den wensLuisteraars, moge God behoeden. Ik wens u en de uwen een gezegend nieuwjaar, in uw huis en gezin, en in uw werk, waar ge u ook bevindt, in ons koninkrijk of waar ook ter wereld. Minister Korthals, die in zijn rede donderdagavond voor de AVRO de viering van het eerste lustrum van het statuut in her innering bracht, zei, dat ook in het nu verstreken jaar opnieuw is gebleken, „dat de grondbegin selen van het statuut door alle koninkrijkspartners werden be leefd. Men heeft eikaars zelfstan digheid steeds volledig gerespec teerd en heeft rekening ge houden met specifieke wensen en verlangens van de partners bij de verzorging van de gemeen schappelijke belangen". De minister besloot met de op merking, „dat het komende jaar voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de drie landen met vertrouwen kan worden tegemoet gezien". De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen, de heer W. F. M. Lampe, verklaarde zijn radio-gehoor, op nieuwjaarsdag via de NCRV, dat de problemen waarvoor de Antillen thans staan en die de toekomst een „enigs zins sombere aanblik" geven, door de regering werden voor zien, doch dat de hoop om tijdig het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden door de feiten is achterhaald. In zijn redevoe ring op de bijeenkomst van het coördinatiecollege Nederland Ned. Antillen wees de Antilliaan, se gouverneur (drs A. B. Spee kenbrink) op de problemen, zo als de werkloosheid als gevolg van de automatisering in de olie-industrie, de liquidatie van bepaalde beleggingsmaatschap pijen (van het Shell-concern) en de gestadige groei van de bevol-j king met 3 a 4 procent per jaar l.j Hij besloot zijn toespraak door te gewagen van een hoopvol uit zicht op het nieuwe jaar. „Niet tegenstaande de donkere wolken, die thans boven de Antilliaanse hemel drijven, zijn wij daargin der optimistisch gestemd in de toekomst, en, bedriegen de voor tekens niet, dan kunnen wij ver zekerd zijn van een spoedig her stel van onze geknakte econo mie". De gevolmachtigde minister van Suriname, dr R. H. Pos, leg de in zijn toespraak ook grote nadruk op het statuut, waarover naar zijn mening na vijf jaar praktijk nog geen eindoordeel kan worden gegeven. Alvorens, met woorden van dankbaarheid, een opsomming te geven van de koninkrijksactivi teiten tussen Suriname en Ne derland in 1959, uitte minister Pos zijn nieuwjaarsverwachtin gen als volgt: „Met de verwachting, dat door overleg met Nederland en de Nederlandse Antillen en door1 voortgang van de aanpassing van de bestaande wettelijke regelin gen en de praktijk aan de geest van het statuut, dit hoogste staatsstuk van ons koninkrijk, een levende werkelijkheid zal worden, treedt Suriname het nieuwe jaar binnen". boden Volksunie van Kameroen hebben aanvallen gedaan op ver schillende wijken van Doeala. Ongeveer 30 mensen zijn ge dood en \elen werden gewond bij botsingen in Doeala in Frans- Kameroen aan de vooravond van de viering van het verkrijgen der onafhankelijkheid. Benden voerden op verschei dene punten in Doeala, een ha ven bij de grens van Algerië, aanvallen uit. Onder bevolking en politie vielen vijf doden. 25 bendeleden kwamen om. In het westelijke deel van Ka meroen is in bet afgelopen half jaar op grote schaal geweld ge pleegd. In deze periode zouden meer dan 200 doden zijn geval len. De verantwoordelijkheid voor de aanvallen berust bij de verboden Volksunie van Kame roen, die eerst een campagne voor volledige onafhankelijkheid en daarna voor nieuwe algemene verkiezingen hield. De Volksunie heeft op haar leden een beroep gedaan de on afhankelijkheidsviering te boy cotten. De Franse minister van staat Louis Jacquinot. die de delegatie voor de feestelijkheden leidt, is inmiddels in Yaoende aange komen. Het program voor de viering van de onafhankelijkheid van Frans-Kameroen, is drastisch besnoeid na de gevechten in Doeala, waarbij circa 40 mensen om het leven zijn gekomen. Vrij dag zou heel Frans Kameroen in het teken staan van de onaf hankelijkheidsviering. Zoals be kend is kortgeleden een over eenkomst tussen Frankrijk en Kameroen getekend waarbij dit land de onafhankelijkheid kreeg. De enige plechtigheid zou het neerhalen van de Franse vlag en het hijsen van de nieuwe vlag van Kameroen zijn. Commandogroepen van de ver- WEER GEVECHTEN. In de buitenwijken van Yaoen de in Kameroen zijn in de nacht von donderdag op vrijdag ge vechten uitgebroken. Vijf mensen zouden om het leven zijn geko men en acht gewond. standaard betekenen. Zuid-Sla- vië heeft een grote verandernig ondergaan door de inspanning van een „werkelijk vereend volk in onze socialistische gemeen schap", aldus de president, die daaraan toevoegde dat 1959 bij zonder opvallende resultaten te zien heeft gegeven. Tito vrevolgde, dat het moge lijk is de internationale situatie met meer optimisme te beschou wen en de Zuid-Slaviërs kunnen zich thans met kalmte wijden aan scheppende arbeid voor de opbouw van hun socialistische land. Er hebben zich In het maat schappelijk en economisch leven van Zuid-Slavië enige misluk kingen en fouten voorgedaan, die moeten worden geëlimineerd. In het bijzonder is het noodzakelijk indcatitig te zijn aan het mense lijk wezen. In de lagere r«ge ringsorganisaties komt deze op vatting nog niet in voldoende mate tot uitdrukking, aldus de Zuidslavische president. „Het is de zorg voor het volk, die van het meeste belang is in het so cialisme". PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Het KNMI deelt mede: Een depressie die over de Brit se eilanden naar de Noordzee was getrokken veroorzaakte op nieuwjaarsdag op de meeste plaatsen enige regen. Aan de voorkant ervan voerden zuidwes telijke winden zachte lucht naar ons land waarin temperaturen van omstreeks 11 graden werden gemeten. Vandaag zal het weer bepaald worden door een rug van hoge luchtdruk, die zich aan de achter zijde van de depressie eveneens in oostelijke richtingen ver plaatst. In verband hiermee wordt vandaag de kans op regen klein, terwijl plaatselijk opkla ringen zijn te verwachten. De temperaturen worden echter iets minder hoog. Verder naar het westen op de Atlantische Oceaan is de depressie-activiteit nog steeds groot. Een actieve kern lag vrijdag avond ongeveer 1000 km ten wes ten van Schotland en koerste oostwaarts. Het ziet er echter niet naar uit dat dit druksysteem vandaag het weer in ons land zal kunnen beïnvloeden. medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot zaterdagavond Iets lagere temperaturen Enkele verspreide opklaringen met later in het zuidwesten mo gelijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Iets lagere temperaturen. ZONDAG 3 JANUARI Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.48 5.23 6.03 6.13 n.m. 5.19 5:54 6.34 6.14 MAANDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.41 6.10 Terneuzen 6.16 6.45 Hansweert 6.56 7.25 Walsoorden 7.06 7.35 ZON MAAN op onder op onder Jan. 2 8.48 16.39 10.51 21.46 3 8.48 16.40 11.19 22.58 4 8.48 16.41 11.45

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1