Fa STOFFELS-RISSEEUW WIEBAJO IJS Mullet :nk edtijf Scheepvaartroute van Noordzee via Zwarte Zee naar Oostzee I. DE MUL u aten El Amerikaanse stem over de economische groei in E.E.G.- landen Staatssecretaris verbiedt „Kringloop" voor de televisie Zuidslavische diplomaten ongewenst in Polen Jacht tussen klip en rots een voorspoedig 1960 H. M. EVERAERD een voorspoedig I960 Zn N ZN :en ■ET" en ZN Zoon w 1960 «voost een gelukkig en voorspoedig 1960 DORNFORD YATES Bieren Limonadehandel loodgietersbedrijf g 31 december '59 EN BOUW Terneuzen G.N. UWJAAR ëntèle GEUZEN VERIJ ner INEIJZEN BEDRIJF judswerken SSTRAAT 76 rstraat 71 -liëntèle voor n 1959. >IG I960 i van Tafels- :den. Donderdag 31 december '59 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 EK en FJAAR IAAT 5 (RIJF Terneuzen ;1 aren Terneuzen In de toekomst zullen de sche pen van de Noordzee naar de Zwarte Zee kunnen varen en vandaar in noordelijke richting naar de Oostzee, als de thans in bespreking zijnde fHannen tot in ternationalisatie van de Europe so binnenwaterwegen mochten worden verwezenlijkt. Een eerste stap in de richting van deze internationalisatie werd ondernomen, met instemming van zowel niet-communistische als communistische landen, tij dens een kortgeleden in Genève gehouden vergadering van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Na- De staking b:j de Franse radio en televisie De staking bij de Franse radio duurt voort zonder dat een op lossing in zicht is. Slechts op de band vastgelegde programma's worden uitgezonden en twee korte nieuwsuitzendingen werden woensdag in het vooruitzicht ge steld. De televisietechnici gingen dinsdag weer aan het werk, maar hebben woensdag weer gestaakt. Het geschil gaat om salaris- en arbeidskwesties. De bond van administratief personeel bij de Franse radio heeft op zijn leden een beroep gedaan om donderdag het werk neer te leggen. Eis van Dov Landau afgewezen De eis van de 31-jarige Dov Landau, employé van de ..El Al" luchtvaartmaatschappij te Tel Aviv, die verbod van verdere verspreiding had gevraagd van Leon Uris' roman „Exodus" is door de rechter van de hand ge wezen. Landau had geklaagd veel hinder te ondervinden van het feit dat de held van genoemde roman dezelfde naam draagt als hij. De rechter meende echter dat geen redelijk mens de echte met de fictieve Dov Landau zou ver wisselen en dat een eventuele verwisseling nog niet erg zou omdat de romanheld een van de sympathiekste personen uit het verhaal is. Huwelijk en troonopvolging in Denemarken In politieke kringen in Dene marken wordt steeds meer aan dacht besteed aan het mogelijke huwelijk van prinses Margrethe, de prinses die het eerst in aan merking—Jtemt voor troonsopvol ging en_die spoedig twintig jaar- •wordt. De7.e persoonlijke kwestie heeft ook politieke kanten, want als de prinses haar recht op de troon wil behouden, moet zij voor een huwelijk toestemming van het kabinet en het parlement hebben. Rejds is bepaald dat er geen Deens burger is die in dit opzicht voor het parlement aanvaardbaar is. De toekomstige echtgenoot zal dus waarschijnlijk een buiten landse prins moeten zijn. Alarminstallatie tegen radio-activiteit F.en azijnfabriek te Perstorp in Skane, Zuid-Zweden, heeft als eerste onderneming van het land een alarmapparaat gebouwd ter waarschuwing voor plotselinge verhoging van de radio-activiteit in de lucht. Een dertig kubieke meter van de omringende lucht wordt per uur door een filter gevoerd waaorp eventuele radio actieve neerslag wordt vastge houden. De intensiteit van de straling wordt automatisch op een diagramkaart aangetekend en wanneer het kritieke punt wordt bereikt treedt een alarmsysteem in werking. ties. De commissie is voornemens uit de sub-commissie voor het transport over de binnenlandse waterwegen een werkgroep sa men te stellen, die de mogelijk heden zal moeten onderzoeken van het onderling verbinden der waterwegen tot een groot net. Het voorstel tot deze studie, dat werd ingediend door de afge vaardigde van de Sowjet-Unie, werd gesteund door de vertegen woordigers van Oost- en West- Europese landen. De mogelijke verbindingen zijn verbindingen tussen de Rijn en de Donau en de Oder en de Weichsel, en de Adriatisehe Zee en het Lago Maggiore. Een door het secretariaat van de economische commissie voor Europa opgesteld memorandum vormde de basis van discussie. Daarin werd gewezen op de noodzaak, als voorbereidende maatregel, van het klassificeren der bestaande waterwegen naar grootte der schepen die daarvan gebruik kunnen maken en naar de economische betekenis van het jaarlijks netto scheepvaart verkeer per kilometer. Tevens werd daarin het vraagstuk aan geroerd van de nationale wetge vingen waaronder de verschillen de waterwegen vallen; er werd op gewezen dat in het belang van het internationale scheepvaart verkeer voor de nieuwe water wegen een nieuw regime nodig zal zijn. De instructies, die voor de toekomstige werkgroep zijn vast gesteld. houden in dat zij een onderzoek moet instellen naar de tegenwoordige toestand van de waterwegen van internationaal belang, deze naar technische en economische maatstaven moet klassificeren, en voorts de maat regelen zal moeten bestuderen, welke door de verschillende lan den zullen moeten worden geno men om hun waterwegen in hot internationale schema onder te brengen. Ook de toekomstige mo gelijkheden van verwezenlijking van het netwerk van waterwegen zullen door de werkgroep moe ten worden geanalyseerd. Na een algemene beraadsla ging over de juridische kant der plannen, werden in beginsel twee conventies aangenomen: de eer ste betrekking hebbende op ever- eenkomsten voor 't goederenver voer over binnenlandse waterwe gen, en de tweede betreffende de betaling van schadevergoeding in geval van aanvaringen op deze waterwegen. De belangheb bende landen zullen tot begin 1960 in de gelegenheid zijn deze conventies te ondertekenen. ie Tijdens de Kerstdagen zijn in Canada 75 mensen door ongeval len om het leven gekomen, van wie 59 tengevolge van verkeers ongevallen. Het oude jaar ging weer voorbij, Het heeft ons veel gegeven, Maar na twaalf maanden denk je nog: Waar is het. toch gebleven? F.en lange mooie zomer heeft De landbouw slechts verdroten, Wij kregen warmte en de Sjah Zijn derde echtgenote. In Wormer viel tweemaal een gat En de belasting tegen: Het nieuwe kabinet was ons Fiscaal niet zo genegen Benzine bleef nog even duur, Net als ons rookgereitje De eerste film van grote Toon Bleek heus niet zo'n zacht eitje. De Russen wisten een raket Rondom de maan te jagen, En daarna werd Van Dijk nog door Hun Koeverman verslagen; De voetbaltoC'o, schoon belaagd, Wist immers van geen wijken; Nog meer dan ooit zat Nederland Naar de T.V. te kijken. Daar zag men steeds meer wiebelen Bij iets, dat leek op zingen Maar Towsend bande een prinses Uit zijn herinneringen In Nieuw-Guinea bleek men fel In 't brieven open malcen; De diplomaten reisden veel. Doch deden weinig zaken. Een presidente mocht voor 't eerst De Kamer ringeloren Er werd nog harder straalgejaagd Dan in het jaar tevoren. De Gaulle zijn neus bleef even lang, De rokken werden korter; We zwommen al heel vroeg in mei, Maar niet in die van Gorter. Er kwamen nieuwe auto's méér Dan er als roest verdwenen En dertien maal heeft voor de jeugd De volle maan geschenen; Een oud jaar werd geregistreerd, Vol cijjers en getallen: Wij wensen in het nieuwe jaar Veel voorspoed aan U allen! JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) De Franse schoolkwestie De Franse senaat heefl dins dagnacht met 173 tegen 99 stem men het subsidiëringsvoorstel voor het particuliere onderwijs goedgekeurd. Door deze stemmingsuitslag is de aanvaarding van de tekst waarin de staatsbemoeiing met de particuliere scholen in Frank rijk wordt geregeld, definitief geworden. Het wetsontwerp kreeg de vo rige week een aanzienlijke meer derheid in de nationale vergade ring en zal in beide Kamers nog in verdere lezingen behandeld worden. De Amerikaanse journalist Ed- mond Taylor schreef woensdag in „Reporter Magazine", dat de economsiche groei in de landen van de E.E.G. opmerkelijk snel ler is geweest dan in de Verenig de Staten. Deze landen zullen echter nog een lange weg moeten afleggen De film Kringloop, de voor lichtende film van de Nederland se vereniging voor sexuele lier- vorming. zal niet voor de televi sie worden vertoond. De Vara, die verplicht was hiertoe een verzoek in te dienen, daar het een film voor personen boven de 18 jaar betreft, heeft een afwij zend antwoord van de staats secretaris van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Seholten, ont vangen. ..De film Kringloop" is in op dracht van de N.V.S.H. vervaar digd door de stichting Film en wetenschap te Utrecht en behan delt op delicate wijze de bevruch ting. zwangerschap en geboorte. De film is goedgekeurd met het praedicaat „cultureel" door de centrale filmkeuringscommissie en tevens door de Katholieke filmkeuringscommissie voor per sonen boven 18 jaar. „aldus deelt bet bestuur van de N.V.S.H. mpde. Het verbod van de .staatssecre taris was vergezeld van een uit voerige motivering. Zo deelde de staatssecretaris mede, dat hij persoonlijk kennis heeft geno men van de film Kringloop; dat hij voorop stelt, dat hij waarde ring heeft voor de wijze, waarop de film is opgezet; dat hij van mening is. dat de film pen bij drage vormt voor de seksuele voorlichting. Via de televisie ech- •k Het aantal bankherovlngen in de Ver. Staten in liet jaar eindi gend op 31 augustus 1959 was 346. In 1943 was het nog 24, aldus het tijdschrift Fortune. De helft is door „amateurs" gepleegd. ter zou deze film in de huisge zinnen met kinderen van ver schillende leeftijden en van bei derlei kunnen komen en ook zou de film gezien kunnen worden door groepen, wier enige bin ding is, dat zij hetzelfde café be zoeken. Al zou door middel van het omroepblad en voor de uit zending gewezen worden op de verantwoordelijkheid der ouders, dan nog vreest de heer mr. Scholten. dat de waarschuwing de kijkers niet voldoende en niet tijdig zal bereiken en hij meent tevens, dat een waarschuwing als zodanig een ongezonde be langstelling voor de film zou kunnen wekken. De staatssecretaris besluit dan, dat uitzending per televisie zeer gemakkelijk hel resultaat zou kunnen hebben, dat de film juist beoogt tegen te gaan en dat hij op al deze gronden zijn toeslem ming niet kan geven. om de Amerikaanse levensstan daard of totale economische macht te bereiken. Het groeitempo van de zes E.E.G.-landen was hoger dan het Engelse, en op een aantal gebie den steekt het gunstig af bij de blufferige dynamiek van de Rus sische economie. Over het gehele gebied van de E.E.G. komt thans een onmisken bare versnelling van het tempo van „klein Europa" tot uiting, die nieuwe hoofdpijn voor het Westen beloofd als de invloed er van wordt gevoeld. De in Europa reeds bereikte vooruitgang heeft de socialisti sche economen gedwongen hun mening omtrent kapitalistisch Europa als „een ongeneeslijke economische invalide, dip in het leven wordt gehouden door in spuitingen met Amerikaanse hulp" te herzien. Doch het zal moeilijk zijn om de spanning tussen de „zes" en de „zeven" te doen verdwijnen, aldus de schrijver. Taylor merkt verder op, dat het soms buitensporige continen tale ongeduld over Engelands „obstructionisme" dikwijls een verhitte reactie heeft uitgelokt van landen op het continent, die sterke commerciële en economi sche banden hebben met Enge land. Hij ervoer, dat deze reactie in West-Duitsland onverwacht krachtig is geweest. „In het Ruhr-gcbied leek zij mi| zo iel dat zij een potentiële bedreiging zou kunnen vormen voor het streven van kanseliet Adenauer naar een geünificeerd West-Europa, gebaseerd op een Frans-Duits deelgenootschap' aldus Taylor. De militaire altaché van Zuid- Slavië in Warschau kolonel Ni kolai Pejnovic, en zijn assistent hebben onlangs Polen moeten verlaten, omdat de autoriteiten aldaar hun verdere aanwezig heid ongewenst achtten, zo is van betrouwbare zijde in de Pooise hoofdstad vernomen. Kolonel Pejnovic die ongeveer drie jaar geleden naar Warschau kwam, is vóór Kerstmis met zijn gezin naar Zuid-Slavië terugge keerd. Volgens genoemde bron heb ben de Poolse autoriteiten geen motief voor de maatregel opge geven. Zowel van Poolse als van Zuid-Slavische zijde te Warschau is niets over het gebeurde be kendgemaakt. De assistent van kolonel Pej novic, majoor Svetozar Pazin, was nog geen twee jaar in War schau gedetacheerd. Volgens diplomatieke kringen in de Poolse hoofdstad zou Zuid- Slavië niet voornemens zijn, als repressaille de Poolse militaire attaché te Belgrado uit te wijzen. Persstemmen over Eisenhowers verklaring Eisenhowers verklaring over oortzetting van opschorting der kernproeven heeft in de Ameri kaanse en Engelse pers een ge mengde ontvangst gehad. De New York Times blijft kritisch tegen over het Russische verlangen naar een doelmatig verbod op kernproeven en acht het moge lijk dat de Russen hun taktiek zullen herzien om op de komen de topconferentie te trachten een schikking over kernproeven te gen andere Westelijke concessies te verhandelen. De New Daily News vraagt zich af waarom men de kernproeven onder de grond en in de lucht ,die geen gevaarlijke neerslag geven" niet hervat. Men zou dan tot een grotere doelmatig heid en kostenverlaging kunnen komen en reëeler staan in de strijd tegen het wereldcommu nisme, aldus het blad. De Britse Daily Telegraph is van mening dat Engeland „Ame- rika's flinke houding" moet vol gen en dat men de Russen zo duidelijk laat blijken dat de Ge- neefse onderhandelingen eerlang tot een resultaat zullen moeten komen omdat Amerika niet van zins is steeds uitstel te gedo gen. De Daily Mail echter acht de aankondiging dat Amerika zich het recht van hervatting voorbehoudt „tactloos" in de hui dige omstandigheden. De Guardian ziet in de bekend making „alle tekenen van een presidentieel compromis, bedoeld om de Russen met spped tot een akkoord te bewegen". Voorspellingen van Italianen Als men de Italiaanse astrolo gen kan geloven, zal 1960 een woelig en moeliijk jaar worcien. Maar er komt geen oorlog. Achil- le Dangelo, de „tovenaar van Napels", die het vorig jaar voor spelde dat Eisenhower en Chroesjtsjef dit jaar besprekin gen met elkaar zouden voeren, zei nu dat I960 een „jaar van ge bed" zal worden, omdat er in dit jaar „vele natuurrampen" zullen geschieden. Hjj voorspelde voorts dat de Amerikanen vóór mei de maan zullen treffen met een raket en dat Eisenhower opgevolgd zal worden door Nixon. Franz Waldner voorspelde dat er in 1960 met succes een mens de ruimte zal worden ingescho ten. Hij noemde echter niet de nationaliteit van deze ruimte vaarder. Hij zei voorts dat prin ses Margaret van Engeland zich waarschijnlijk tussen augustus en oktober van het volgend jaar zal verloven. H'V R» wenst alle Vrienden en Bekenden 108) (Nadruk verboden.) „George en ik gaan natuurlijk met je mee. ik krijg een nieuwe wagen en als j 't prettig vindt, lieiste. rijd ik er jullie samen naar toe. Maar wat doen we met Jill en naar broer?" „Die kunnen pas in oktober kornen, bij nader inzien. Zo lang kan ik beslist niet wachten. En oovenaien zou ik al een heel slechte gastvrouw zijn in een huis, dat ik in het geiieel niet meer kepae." „Dal oen ik met je eens", zei ik. „Mijn wagen zal vrijdag avond voor imj kiaar staan. Wanneer wil je veiirenken? „Vrijdagavond. Maar George moet per irein gaan. ik trof een veroluft gezicht. „Friina. Maar waarom wil je dat eigenlijk?" Ik wil een dag met jou alleen thuis zijn, eer hij komt. Eén heie lange aag. Hij kan de trein van Parijs nemen, die, zoals je me verteld hebt, 's avonds om negen uur te Cruise aaiiKomt." „Precieszei ik. „Die trein heeft hij de vorige keer ook ge nomen. Wanneer wij een nacnt te Nevers overblijven -" „Zijn we de vorige keer ook een nacht te Nevers overgeble ven?" „Nee", zei ik, „toen niet. We hebben de hele nacht doorgere den." „O. Nou ja. Maar ik wil vroeg thuis zijn." „Als we 's nachts- te Nevers in een hotel slapen kunnen we voor de lunch thuis zijn." „Dat zal beslist niet gaan", zei Katherine, „ik wil een hele dag ter beschikking hebben. We moeten voor het ontbijt thuis zijn. Kunnen we 's nachts niet - doorrijden, evenals de vorige keer? Dan zijn we er vermoede lijk om een uur of zeven 's och tends." Ik begon te lachen. „Alles precies zoals de vorige keer? En bovendien ook op zon dag. Toen alle -" Ik zweeg en bleef staan. „Was het toen ook zondag?" hoorde ik haar vragen. Ik keek haar van opzij aan. „Dat weet je immers wel", zei ik. Haar stralende grijze ogen staarden recht in de mijne. „Je weet heel goed, dat het op een zondag was en - ik ben niet van plan aan je verzoek te vol doen." Ze ging vlak voor mij staan en legde haar handen op mijn schouders. „Je zou er mij een groot genoegen mee doen, Raas donder." Ik schudde het hoofd. „Het zou zo goed voor mij zijn. denk ik. Je wilt me toch wel hel pen mijn geheugen terug te krij gen?" „Nee", zei ik „dat is het laat ste, waaraan ik wil meewerken. Ik hoop dat je je geheugen nooit meer terug krijgt." „Hoe kun je zoiets zonderlings zeggen?" „Ik meen het werkelijk. Kijk eens. ik ben er inmiddels stellig van overtuigd, dat jouw geheu genverlies je gevoelsleven ge zond heeft gemaakt. Na alles wat er gebeurd was kon jij de werkelijkheid eenvoudig niet meer aan; als je je geheugen niet had verloren op een be- paald moment zouden er veel ernstiger dingen met je zijn ge beurd. Ik ben ervan overtuigd dat wat jij als een verlies aan duidt in feite een reusachtige winst is. De natuur is zo ver standig geweest zelf een oplos sing te zoeken. Katharine. Denk je nu werkelijk dat ik zo dom zal zijn een zo voortreffe lijk gebaar van de natuur onge daan te maken?" Haar handen gleden van mijn schouders. „Het is mogelijk, dat je gelijk hebt", zei zij zacht. „Zullen we naar binnen gaan?" Met onrustig kloppend hart volgde ik haar. De plannen werden grondig gewijzigd. George vertrok op vrijdag naar Cardinal; hij zou er zon dag aankomen en wij zouden met de wagen gaan. Wanneer wij een nacht in een hotel lo geerden zouden wij maandag avond op het kasteel aankomen. George zou dus vierentwintig Voor; 4 kleuren BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: BOEKHANDEL Fa. P. J. VAN DE SANDE uur de tijd hebben om het per soneel voor te bereiden op wat zij moesten verwachten en alles in gereedheid te brengen voor de thuiskomst van Katharine. Wanneer zij en ik de tocht op ons gemak maakten, via de route, die ik had uitgestippeld, zouden wij de laatste twintig mijl van de reis in elk geval na het invallen van de duisternis afleggen. Ik verwachtte niet dat Cardi nal ais zodanig haar haar ge heugen zou teruggeven en Man- sel dacht daar al niet anders over. Toch vreesden wij dat het ophalen van wat er gebeurd was, het terugkeren naar de vroegere omgeving, het doorle ven van angstige momenten te gen hetzelfde decor, waartegen zij zich in werkelijkheid hadden afgespeeld een groot gevaar inhielden. Ik gebruik dit woord opzettelijk. De natuur had haar op barmhartige wijze laten ver geten wij waren inmiddels alle drie tot ae overtuiging gekomen, dat het, althans voor Katharine zelt, een ontstellende ramp zou betekenen, wanneer zij haar geheugen reeds nu terug kreeg. En meeT zal ik over deze kwes tie niet zeggen, behalve dan, dat George Laking en Jonathan Mansel mij in die moeilijke da gen steunden en bijstonden zo als twee broers een jongere broer zouden hebben bijgestaan. In woord en daad bewezen zij mij, dat onze moderne, zakelijke wereld tot begrip en hulpvaar digheid in staat is. En begrip had ik nodig, meer nog dan hulpvaardigheid. (Wordt vervolgd.) FAMILIE EN BEGUNSTIGERS TOEGEWENST SPOORSTRAAT 9 - SLUISKIL Gediplomeerd Loodgieter, Gas- en WaterfiUer Vlooswijkstraat 79 Terneuzen Tel. 3066 Lood-, Zink en Mastiekwerken Gas- en Waterleiding Sanitaire Artikelen Koperwerken Wasmachines Plastiek Artikelen Gasgeysers Stojzuigers Gasfornuizen AUTOLIJNDIENST Eerste rechtstreekse dagelijkse dienst ROTTERDAM—TERNEUZEN— ZEEUWS-VLAANDEREN Tel. 2062 Terneuzen G. N.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7