VERZETTE BAKENS Kerkdiensten Gemeenteraad van Vogelwaarde Gemeenteraad van Cadzand Beursoverzicht Donderdag 31 december '59 DE VRIJE ZEEUW, Pagina 3 Regeringswisseling - Sociaal economisch beleid De grote droogte - Om het koninkrijk Mammoet, radio en T. V. - Politie en pool Toerisme en verkeer Het jaar 1959 is Nederland ingegaan met een gekortwiekt kabinet, namelijk een kabinet zonder socialistische ministers. „De duur der verlenging van enige tijdelijke belastingmaatregelen is het miserabele puntje geworden, waardoor de samenwerking in eerste instantie tussen de fracties in de Kamer en pas in tweede instan tie tussen de leden van het kabinet werd verbroken.Aldus schreven wij in december '58. Een tijdelijk kabinet, onder leiding van Prof. Eeel, heeft de (regerings)honneurs waargenomen tot voorjaar 1959 vervroegde Kamerverkiezingen werden gehouden. Na een uiterst felle ver kiezingsstrijd bleek, dat met name de V.V.D. weer grote winst had geboekt. Desondanks kreeg niet Prof. Oud de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet, maar H. M. de Koningin ver zocht Prof. Beel „de mogelijkheden na te gaan van de vorming van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordiging". Al spoedig bleek, dat de Partij van de Arbeid er weinig voor voelde aan een nieuw kabinet deel te nemen, maar er de voor keur aan gaf in oppositie te gaan. De opdracht tot formatie werd tenslotte gegeven aan Prof. De Quay, die al spoedig te maken kreeg met het onrustbarende feit, dat de kabinetscrisis in een por tefeuillecrisis ontaardde. De for mateur zag zich tenslotte ge dwongen de opdracht terug 1e geven en aan Prof. Beel werd op nieuw verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden. Een door Prof. Beel geconstrueerd kabinet werd aan Prof. De Quay voorgelegd en deze verklaarde zich tenslotte bereid formeel de formatie op zich te nemen. HET ADVIES VAN DE S.E.R. Het belangrijkste knelpunt bij de vorming van de nieuwe rege ring lag wel in de sociaal-econo mische sector. Daar ook was de kabinetscrisis tenslotte ontstaan. Stond minister Hofstra op een verlenging van de tijdelijke be lastingmaatregelen met twee jaar, de Kamer wenste zich voorshands te beperken tot één jaar, om na het uitbrengen van advies door de S.E.R. over de subsidies alsnog te kunnen be slissen over het tweede jaar. In mei kwam het gevraagde advies van de Soc. Econ. Raad los. De meest opvallende punten waren wel de voorgestelde huur verhoging met 25 0/o per 1 april 1960 en de afschaffing van het consumentensubsidie op melk. Daar zouden evenwel verschil lende compenserende maatrege len tegenover moeten staan, ook al was Üe.raad het niet eens over ae vraag, of een loonsverhoging bedrijfstaks- óf ondernemingsge wijze dan wel via een algemene loonronde zou moeten plaatsvin den. DE REGERINGSNOTA. De regering diende bij de Twee de Kamer een nota in, die het voorstel bevatte tot een huurver hoging van 20 "U per 1 januari 1960, tot een afschaffing van het consumentensubsidie op melk met ingang van dezelfde datum en tot een verlaging van de woningbouwsubsidies. Tevens be vatte het voorstel enkele belas tingmaatregelen. Als compensatiemaatregelen noemde de regering een bijslag op het basisloon van o, ver hoging van de kinderbijslagen, aanpassing van pensioenen, ver hoging van de invaliditeitsuil- keringen en van de toeslag voor gehuwden. Tevens achtte de regering het gewenst, dat in het georganiseerde bedrijfsleven werkgevers en werknemers het overleg zouden openen over de mogelijkheden voor verbetering van lonen en andere arbeidsvoor waarden. Na het grote zomerdebat is de regering er toe gekomen, enkele wijzigingen aan te brengen in haar voorstellen, waardoor o.m. de voorgenomen huurverhoging werd uitgesteld tot 1 april 1960. PENSIOEN EN BELASTING. Bij het scheiden van 1958 dien de de demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid nog het wetsontwerp voor een algemene weduwen- en wezenvoorziening bij de Tweede Kamer in. Met grote eenstem migheid ging de Kamer in het voorjaar met die voorstellen ak koord, hoewel met de bepaling dat de regering vóór het zomer reces van 1961 met een nota bij de Kamer dient te komen, zodat een nieuwe gedachtenwisseling over de A.W.W. mogelijk zal zijn, wanneer er enige ervaring met de werking van de wet is opge daan. Per 1 oktober 1959 kon de wet reeds worden ingevoex-d. De verlenging met een jaar van enkele tijdelijke belastingsmaat regelen werd nog juist vóór 1959 door de Kamer aangenomen en is onlangs met een wat ruimer mar ge ook voor 1960 geaccepteerd, teerd. Behoudens enige verlichting voor de vrijgezellen heeft de mi nister ook het afgelopen jaar geen positieve toezeggingen van be lastingverlaging in het vooruit zicht kunnen stellen. BEDRIJF EN WERK. De arbeidsvrede kon ook in het afgelopen jaar vrijwel over de hele linie worden gehandhaafd. De Europese kolencrisis leidde voor de Limburgse mijnen tot ernstige bezorgdheid. Door de kolenprijzen drastisch te verla gen wist de Nederlandse mijnin dustrie het hoofd te bieden aan de concurrentie met de olie en de (goedkope) Amerikaanse kolen. X OOST ZEEL'WS-VLA AN DEREN. DONDERDAG 31 DEC. Oudejaar.) NED. HERV. KERK. Axel: 7 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 6.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 17 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Hulst: 19.30 uur ds. R. G. J. Tim- Philippine: 15.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Sas van Gent: 19.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaam slag. Sluiskil: 7 u. ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: Kerk Nooi-dstraat: 7.30 uur ds. P. A. v. d: Vlugt. Di-iewegen: 7. u. ds. J. Scholten. Zaamslag: 19.30 uur ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 7 uur ds. A. J. Verbeek Terneuzen: 7.30 uur Ds. B. A. Bos, van Apeldoorn. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Terneuzen: 7 uur ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 2 uur ds. M. Baan, van Dordrecht. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 u. ds. Aangeenbrug. VRIJDAG 1 JANUARI. (Nieuwjaar.) NED. HERV. KERK. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hulst: 10 uur ds. R. G. J. Tim- mers. Terneuzen: Kerk Noordstraat: 10 uur ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur ds. B. A. Bos, van Apeldoorn. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). Terneuzen. 10 uur ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen brug. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. DONDERDAG 31 DEC. (Oudejaar.) NED. HERV. KERK. Biervliet: 7 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: 8.30 uur ds. M. de Jong, van Groede. Cadzand: 7 uur ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 7 uur ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 5.30 uur ds. C. van Evert, van IJzendijke. Nieuwvliet: 7 uur ds. Joh. Brezet. Oostburg: 7 uur ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 7.30 uur ds. S. Tijmstra. Schoondijke: 7.30 uur ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 7.30 uur ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 6 uur ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 7 uur ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 7 uur ds. C. van Evert. Zuidzande: 7 uur ds. J. Eijgen- daal. VRIJDAG 1 JANUARI. (Nieuwjaar.) NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur ds. W. S. Even huis. Nieuwjaarsbijeenkomst Jeugdgebouw.) Breskens: 10 uur Eex-w. heer Ph. M. v. Kranenburg, van Groede. Nieuwvliet: 10 u. ds. Joh. Brezet. Oostburg: 11 uur ds. W. S. Hugo van Dalen (Nieuwjaarsmoi'gen- gebed. Retranchement: 10 u. ds. S. Tijm stra. Morgengebed. Schoondijke: 10 uur ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 10 uur ds. C. Balk. Zuidzande: 1112 uur Bijeen komst in de consistorie. Het voorstel van de S.E.R., over te gaan tot invoering van een ploegenstelsel voor de bakkerij- wei-eld, ten einde daardoor een verlaging van de broodprijs te kunnen bewerkstelligen, leverde wegens de dan noodzakelijk wor- dende nachtarbeid en de moei lijkheden voor het kleine bedrijf een storm van protest op bij de bakkers. De z.g. geregistreerde arbeids reserve nam in het afgelopen jaar verder af. Voor de drie noor delijke provincies, evenals voor enkele kleinere gebieden in het zuiden heeft echter het probleem van de werkloosheid bepaald on rustbarende vorpien aangeno men. LANDBOUW EN ZOMERZON Nedei-land klaagt dikwijls over zijn natte en koude zomers, maar ditmaal mogen wij terugzien op een wel uitzonderlijk droge, mooie en lange zomer. De ge zondheid der bevolking, het toe risme en de horecabedrijven zijn er wél bij gevaren. Maar elke medaille heeft zijn keei-zijde. Hiel en daar ontstonden moeilijk heden met de drinkwatervoorzie ning en de landbouwbedi-ijven met name op de droge oostelijke en zuidelijke gronden zijn zwaar getroffen. Het gras verdoi-de, er moest worden bijgevoerd en nog zagen vele boex-en zich genood zaakt tot het afslachten van vee over te gaan. Ontelbai'e bos-, heide- en veenbranden ontston den en ten gevolge hiei-van gin gen vele honderden hectaren dikwijls pi-achtig natuurschoon verloren. Het zuivelbeleid van de rege ring ondei'vond ook dit jaar in landbouwkringen ernstige kri tiek. Desondanks hield de minis ter vol, dat de hoogte van de garantieprijs in het toekomstig zuivelbeleid niet zonder meer ge koppeld kan woi'den aan de kost prijs. Dit zou een ongelimiteerde pi-oduktie in de hand werken, waardoor de prikkel om melk van zo hoog mogelijke kwaliteit af te leveren goeddeels zou ver dwijnen. Overigens lopen de belangen op landbouwgebied tussen Neder land en België nog steeds stex-k uiteen. Door de grote subsidies en vele fondsen kan de Neder landse zuivelindustrie haar pro- dukten onder de kostprijs uitvoe ren naar het buitenland. De Bene lux is daarom onzerzijds opnieuw uitgesteld. DEFENSIEMOEILIJKHEDEN. Prof. De Quay had met zijn minister van Defensie geen ge luk. De heer S. J. van den Bergh zag zich al spoedig gedwongen heen te gaan. Pas ïxa geruime tijd werd hij vervangen door minis ter Visser. Overigens kwamen ex- twee staatssecretarissen op het tapijt. De kwestie van de diensttijd verkorting bracht vele monden en pennen in beweging. Zij is overigens nog steeds in studie en zal vooral afhankelijk zijn van de mogelijkheden tot aanwerving van beroepspersoneel, terwijl dit laatste nauw samenhangt met de salariëring. De Kamer was in het begin van het jaar zeer verontwaax-digd over de levering van wapens door Amerika en Engeland aan Indonesië De P. v. d. A. wilde ons enige vliegkampschip, de „Karei Doorman" maar van de hand doen. Van Amerikaanse zijde werd echter later gesugge- reex-d, dat aanschaffing van een tweede, soortgelijke zeebodem meer op zijn plaats zou zijn. Om aan onze NAVO-verplich- tingen te kunnen voldoen, zal uit breiding van het defensiebudget tot twee miljard gulden per jaar vermoedelijk noodzakelijk zijn. Onze stx-aaljagervloot moet nodig worden vernieuwd. De regering heeft besloten dat als nieuw type de „Starfighter" zal worden aan geschaft. RONDOM NIEUW-GUINEA. Nieuw-Guinea ondervond ook dit jaar de nodige belangstelling De heren in Indonesië hebben verklaard, dat zij niet met ge weid zullen tx-achten „West Irian" in hun bezit te kxijgen. De boy cot van Nederland ging echter onverminderd voort, o.m. door de nationalisatie van de meeste eerst „slechts" overgenomen bedrijven. In het begin van 1960 kan Neder land nog een flinke nastroom van verdrevenen uit Indonesië verwachten. De Kamer heeft er bij de regering op aangedrongen het spijtoptantenbeleid zo soepel mogelijk te regelen. Aan de opvoeding tot zelfstan digheid van Nieuw-Guinea werd weer de nodige aandacht besteed, o.m. door het houden van proef verkiezingen. De dienstplichtwet werd zodanig gewijzigd, dat Nederlandse dienstplichtigen thans ook zonder hun toestem ming kunnen wox-den uitgezon den naar Nieuw-Guinea. De ex peditie naar het Sterrengebergte kwam halverwege in financiële moeilijkheden, maar werd met name door Verolme's optreden gered. De wetenschappelijke xesultaten van de expeditie zijn aanzienlijk geweest. Diverse bodemschatten werden (ook reeds eerder) aangetoond. Het zal ech ter de vx-aag zijn of de baten van eventuele exploitatie de daaxvoor noodzakelijke kosten zullen rechtvaax-digen. Tot staatssecreta ris voor Nieuw-Guinea, verbon den aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken, weid benoemd Mr. Th. H. Bot. De kwestie van de wettige postcensuur op Nieuw-Guinea bracht heel wat gemoederen in beweging en te oordelen naar het pas gepubliceerde rapport van de parlementaire enquêtecom missie terecht. DE WEST EN „DE OOST". Twee Surinaamse ministex-s kwamen in het begin van het jaar in Nederland klagen over gebrek aan belangstelling in Nederland voor de West. De be sprekingen hebben er o.m. toe geleid, dat een combinatie uit het Nederlandse bedrijfsleven de mogelijkheden zou onderzoeken om een „projectenpakket" aan Suriname aan te bieden. Het aan banden leggen van de invoer van olie en olieprodukten in de Ver. Staten betekende voor de Nederlandse Antillen en met name voor Aruba een bittere pil. Het incident met de twee Cu baanse piloten, die een noodlan ding maakten op Aruba en na betaling van een boete werden vrijgelaten, bracht Venezuela in het geweer en dreigde tot een nieuwe en gx-ote strop te leiden van de Antilliaanse olie-industrie. Met onze oostex-buren, de Duit sers bleven en rezen ook dit jaar verschillende moeilijkheden. De Indonesiërs hebben in Bx-emen een markt voor hun tabak ge vonden en hoewel een paar Ne- dei-landse maatschappijen de zaak aanhangig maakten bij de Duitse rechter, leidde dit niet tot gunstige resultaten. De onder handelingen tussen Nederland en Duitsland over de schadevergoe ding aan Nedexdandse nazi slachtoffers is nu al een paar jaar slepende gehouden en kon nog niet worden afgewikkeld. Ook over verschillende andere punten als de Dollart-Eemskwes- tie en de eventuele teruggave van de door Nederland gean nexeerde gebieden werd langdu rig en moeizaam onderhandeld. Overeengekomen werd de kwes tie van de vrije Rijnvaart voor te leggen aan het Intex-nationaal Gerechtshof. MINISTERIE CALS. Minister Cals heeft zich al ver- scheidene jaren op het ministerie van Onderwijs kunnen handha ven. Zijn ontwerp voor de z.g. mammoetwet ter regeling van het voortgezet onderwijs zal hier niet vreemd aan zijn. In de pers en bij de eerste schermutselingen in de Kamer zijn, met name van rechtse zijde, tal van ernstige be- zwai-en tegen de voorstellen van dc minister aan de dag gekomen. Het radio- en televisiebeleid bleek ook in het afgelopen jaar een heet hangijzer. De regering diende bij de Tweede Kamer een gewijzigd wetsontwerp tot rege ling van de omi-oep in. Het stel sel van autonome omroepvereni gingen bleef daarbij gehand haafd. De strijd tussen het weekblad „T.V." en de omroepverenigingen leidde tot een ingrijpen van staatssecretaris Scholten. De re gering sprak zic-h in px-incipe uit voor het toelaten van reclame in de televisie. Een groot aantal handelax-en i-ichtte de Vi'ije Ra dio Omroep Nederland op en koestert het voornemen, op een buiten de Nederlandse territo riale wateren liggend schip tol uitzendingen over te gaan. Een combinatie van Nedei'landse dag bladen verzocht de regering om een zendmachtiging voor de ex ploitatie van de reclame in de televisie. Maar al enkele jaren geleden is een licensie aange vraagd door de Onafh. Televisie Exploitatie Mij. (O.T.E.M.), waar- in andere dagbladen belangen hebben. De zendtijd van de N.T.S. zal slechts langzaam en zeer ge leidelijk worden uitgebreid, ter wijl het kijkgeld wordt verhoogd. OP DE WEG EN IN DE LUCHT. Het verkeer op de weg en in de lucht blijft permanent grote zox-g baren. Er werden enkele wijzigingen aangebracht in het wegenvei'keersreglement. De op lossing van het parkeerprobleem wordt gezocht via parkeermeters of parkeerschijven, de knipper- bollen zullen verdwijnen en ex- wordt gedacht aan een betere voorrangsregeling voor de voet gangers. Rotterdam heeft serieu ze plannen voor het aanleggen van een metx-o en Utrecht wil zijn singels dempen, de Coen- en IJ-tunnel werden door de Dam tot Damrace in het middelpunt der belangstelling geplaatst. De K.N.A.C. opende een wegen-in formatiedienst en de rij-examens werden herzien. Het toerisme in ons land neemt nog steeds toe, maar de hotel- accomodatie houdt hier geen ge lijke tred mee. De bouw van twee Kiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam lokte de nodige pro testen uit. De K.L.M. vierde haar 40-jarig jubileum. Hoewel de bedx-ijfs- i-esultaten in 1958 negatief wa ren, houdt onze nationale lucht vaartmaatschappij het oog ge richt op de toekomst en is daar om overgegaan tot de aankoop van straal verkeersvliegtuigen. In het begin van het jaar ontston den moeilijkheden over de lan dingsrechten van de K.L.M. in Singapore, terwijl dit punt voor wat de westkust van Amex-ika betreft nog steeds een ondex-wex-p van discussie uitmaakt tussen de Nederlandse en de Amerikaanse x-egering. Tegenover de Europese combinatie bewaarde de Kamer haar zelfstandigheid. TOTO EN JUSTITIE. De voetbalpool draaide lustig, maar met tijdelijke toestemming. Intussen bracht de commissie De behandeling van de begro ting 1960 nam in dc vergadering van de raad ran Vogelwaarde niet veel tijd in beslag. Algeme ne beschouwingtn werden niet gehouden en bij de puntsgewijze behandeling bleven de reacties beperkt tot enkele opmerkingen van de commissie, die de begro ting had onderzocht. Zo werd o.m. opgemex-kt, dat tegen het uitgetrokken bedrag op de post „brandkranen en brandputten" op zich geen bezwaar bestond, maar het was de commissie wel opgevallen, dat verschillende brandkx-anen niet erg gunstig ge legen zijn. De voorzitter zegde toe deze kwestie met de Watei'leiding- maatschappij te zullen opnemen. Verder rezen bezwaren tegen de hoge bijdrage in de kosten van de gemeenschappelijke regeling van bouw- en woningtoezicht. Voor het bedrag, dat thans uitge trokken is, zou de gemeente een opzichter in dienst kunnen ne men. terwijl nu de opzichter „ge deeld" moet worden met Honte nisse. Ook de voorzitter vond de kos ten te hoog en hij vond het ad vies van de raad om de centrale dienst te verzoeken een vierde klasse van gemeenten in te stel len, waaronder dan Vogelwaarde zou moeten ressorteren, zeer za kelijk en B. en W. zullen dan ook in die geest handelen. De rijwieltoelage voor de ge meentewerkman-bode wex-d ver hoogd tot ƒ250,— en de huur- som voor het gebruik van de grote zaal van het parochiehuis ten behoeve van het gymnastiek onderwijs te Boschkapelle werd van ƒ200 op ƒ300 gebracht. Nadat nog beslist was op een groot aantal subsidie-verzoeken werd de begroting vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst van 537.974,05. Het begrotings tekort bedraagt ongeveer 27.000. De begroting van het Burger lijk Armbestuur, waarin een ge meentelijke subsidie is gei'aamd van 33.000, wei'd zonder opmer kingen goelgekeurd. Over de vraag wie de sloot na bij de school te Hengstdijk moet ondex-houden, de gemeente of het Watei'schap Hengst- en Rum- mersdijk, werd lang gediscus sieerd. Besloten werd dan ook om het thans nodige onderhoud voor ge zamenlijke rekening te doen ge schieden, maar de voorwaarden van het waterschap om in de toe komst het onderhoud op het dak werden vei'worpen. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onbewoonbaar verklaring van 23 woningen werd aangehouden, omdat de raad het wenselijk achtte eerst de betrok ken eigenaren hieromtrent in te lichten. Van de Waterleiding Maat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" was bericht ingekomen, dat in het werkprogramma voor het eerste halfjaar 1960 de uitvoering van het gehele resterende gedeel te van het 100 o-plan in deze ge meente is opgenomen. De konse- kwenties voor de gemeente, te weten een bijdrage van ƒ2500 per jaar, werden door de xaad aanvaard. Van het schoolbestuur te Osse- nisse was een verzoek ingeko men om een bedrag van 1000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe bij bel-, aax-drijkskunde- en natuur- kundemethode. De heer De Poorter achtte het wenselijk om bij de bushalten te Stoppeldijk en Boschkapelle wachtlokaaltjes en rijwielberg- plaatsen te bouwen. De voorzit ter was het hiermee eens vcor zover het wachtlokaaltjes betreft, maar de eis van rijwielbei-gplaat- scn vond hij wel wat vèx-gaand. Voor de zoveelste maal kwam daarna weer het gemeentelijk sportterrein ter sprake. De heer De Poorter dx-ong er op aan om het huidige terrein te Boschka pelle te verbeteren en te promo veren tot gemeentelijk sportter rein. Ook wethouder De Bakker was van mening, dat er niet langer op een andeie oplossing te wach ten valt. Bovendien is het veld te Boschkapelle goed gelegen en de verbetering daar zal heel wat minder kosten dan de aanleg van een nieuw terrein. De voorzitter bleef nog steeds op het standpunt staan, dat een dergelijk terrein gelegen moet zijn tussen Boschkapelle en Stop peldijk. In de volgende vergadering zal dit punt op de agenda worden geplaatst. Op aandringen van wethouder De Bakker en de heer Peersman zal intussen een begroting wor den opgemaakt teneinde DACW- subsidie te kunnen verkrijgen. Aan het slot van de vergade ring bracht de voorzitter dank aan de secretaris en de ambtena ren voor de wijze waarop zji hun werk hebben verricht en de raad dankte hij voor de prettige sa menwerking. HARDE NOTEN GEKRAAKT OVER DE INRICHTING VAN HET KAMPEERTERREIN In de raadsvergadering' van Cadzand zijn dinsdagavond harde noten gekraakt over de inrichting van het kampeerter rein „Welgelegen". Bij het agendapunt mede delingen, zeide de voorzitter, burgemeester J. A. Leenhouts, dat het Staatstoezicht op de V olkskezondheid ernstige be zwaren had tegen de huidige exploitatie van het kampeerter rein, dat in handen is van de eigenaar van de aldaar gelegen gronden. Daar de gemeente met het kampeerterrein geen andere be moeiingen heeft, dan de uitgifte van een jaarlijkse exploitatie vergunning voor het kampeer terrein, werd de eigenaar van het kampeerterrein, de heer De van de gemeente te schuiven Keuning, bericht dat hem de ex- Kon. Olie, AKU en Nationale handelsbanken vast De internationale waarden waren gistermiddag, voor de laatste beursdag van dit jaar, verdeeld. Kon. Olies, AKU's en aandelen Nationale Handels bank waren vast terwijl Uni levers een weinig lager waren en Philips een puntje verloor. Het afgelopen jaar is voor de beurs en aandeelhouders een zeer gunstig jaar geweest. Er vonden merendeels formidabele koersstijgingen plaats, vergele ken bij de prijzen van 1 januari 1959. De grootste aandacht ging gistermiddag uit naar de olie hoek. De aandelen kwamen lts dollar hoger uit New York en dit was voor Amsterdam het teken om tot aankopen van de aandelen in dit „achtergebleven gebied" over te gaan. Het pu bliek liet zich geducht gelden en de arbitrage nam de stukken voor Londense rekening uit de markt. De vraag had sterk de overhand waardoor de ope ningskoers tot stand kwam op 167.80, tegen dinsdag 163.10 als slotprijs. Aanhoudende aan kopen brachten de koers op 168.10. De pariteit Amerika be droeg 166.50. AKU's deden flink mee en boekten op 473 een Loterijwezen een rapport uit. De regering kwam met gewijzigde voorstellen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet voox- ziet in een landelijke sporttoto met prijzen tot een maximum van 25.000. Het vei'zet tegen dit voorstel is echter zó krachtig, dat het zeer de vraag zal zijn, of de huidige regering haar bestaan dooi een behandeling van het in gediende wetsontwerp in de Ka mer in de waagschaal zal stellen. Tijdens een buitengewone al gemene vergadering van het Ned. Olympisch Comité werd te Am sterdam de Nederlandse Sport Federatie opgericht. De N.S.F. richtte zich tot de Nederlandse regering met het verzoek tot een heroriëntering van de sociale po litiek ten dienste van de sport annex het „voorlopig" investeren van een bedrag van 1% miljard gulden ten dienste van deze zaak. Het optreden van de nozems heeft in 1959 hier en daar tot ex cessen geleid. Met gematigd optimisme kun nen wij het jaar 1960 tegemoet gaan. Er heerst welvaart in Ne derland. Het zal echter zaak zijn, dat wy onze bestedingen aan banden (blijven) leggen, opdat een ongewenste inflatie ons niet zou overvallen en dat wij hard (blijven) werken, ten einde onder Gods zegen, een bestendiging van de huidige gunstige situatie te kunnen verwachten. (Nadruk verboden.) koerswinst van bijna zeven punten. De handel in deze hoek was kalm. Unilevers en Philips werden in een kalme hoek ver handeld. Unilevers op 801 circa drie punten en Philips op 811 een puntje beneden de vorige slotprijs. Nationale Handelsban ken openden vrijwel onveran derd op 185. Gedurende het ver dere beursverloop kwam er zoveel vraag los, dat de stukken tegen sterk oplopende prijzen werden verhandeld. De hoogste prijs was circa 196. De aandelen verlieten de beurs op circa 193. De scheepvaarten sloten het jaar af met koersen die meren deels een weinig beneden die van dinsdag lagen. De handel in deze sector was een stuk kalmer vergeleken bij die van de vorige dag: De recente koersstijgingen hebben het jaar 1959 voor de scheepvaartaandelen nog een redelijk aanzien gegeven. Cul tures kalm en iets vriendelijker. Staatsfondsen doorelkaar onver anderd. In de lokale sector wer den aandelen Metaverpa circa tien punten hoger op 145 gead viseerd. Claims Automobiel industrie „Rotterdam" verlieten de beurs op vrijwel de hoogste prijs en werden op 750 geadvi seerd. Ook aandelen Heineken's kregen een hogere adviesprijs. Grootbanken vrijwel onveran derd. Hoogovens opnieuw op hoogterecord, gedaan op 890 tegen dinsdag 870. Er vonden enige huldigingen plaats voor personen die, we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, af scheid van de beurs namen. In verband met de jaarwisseling blijft de beurs tot maandag 4 januari a.s. gesloten. Prolongatie 3'/2 pet. Beursindices 28/12 29/12 30/12 Int. concerns 520.95 519.33 523.64 Industrie 257.15 260.13 262.90 Scheepvaart 183.40 182.53 180.56 Banken 184.24 184.73 184.89 Ind. fondsen 149.27 149.15 151.29 Algemeen 355.38 355.29 358.11 NABEURSKOERSKN AKU: 475—481 slot 481 (471'x) Kon. Olie 168.50—170.30 169.70 (168.20) Philips 811—812 812 810Va Unilever 798—800 798 (7967':) Minister Luns zal zijn werkzaamheden hervatten De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die wegens een lichte hersenschudding enige we ken rust heeft moeten houden, is voornemens op 5 januari a.s. zijn werkzaamheden te hei-vatten. ploitatievergunning voor 1960 niet zal worden verleend, als het terrein niet in orde wordt ge maakt. Vóór het zomerseizoen begint moet o.a. de hygiënische voor zieningen, die thans totaal on voldoende zijn, beter worden ge regeld. Tijdens de discussie, welke over dit schrijven ontstond, merkte de burgemeester op, dat het gemeentebestuur begrip heeft voor de positie van de ex ploitant, doch dat men even eens van mening was, dat de aanloopperiode voor de exploi tant groot genoeg geweest is. Thans moeten de geëiste voor zieningen worden getroffen, zo niet, dan verkrijgt de exploitant geen vergunning voor het jaar 1960. De raad besloot in deze vol ledig achter B. en W. te staan. Het crediet van B. en W. om het gymnastieklokaal te verbete ren, dat in de vorige vergade ring verleend was tot een be drag van ƒ8500,bleek te laag te zijn. Thans voteerde de raad er 1000,bij. De heren I. de Hullu en J. de Bruijne waren tegen de verho ging van het bedrag. Zij vonden dat Ge inrichting van het gym nastieklokaal te royaal was op gezet. Met de stemmen van deze raadsleden tegen, werd het voor stel aanvaard. De leden van de woonruimte- wet-commissie werden allen herbenoemd. Aan de heer J. Kools-Luteijn werd medewerking verleend voor het in exploitatie brengen van een bouwterrein gelegen aan Cadzand Haven. De heer Kools zal de gronden, nodig voor de straten en plant soenen, groot ruim 11.000 m- voor de som van 1 overdoen aan de gemeente, en in de ge meentekas het bedrag storten, nodig voor de aanleg van diver se werken als aanleg van stra ten, riolering etc. Het terrein is bestemd voor de bouw van circa 60 woningen. B. en W. werden gemachtigd de nodige voorzieningen te tref fen voor het aanleggen van straten, rioleringen etc. Na lang aarzelen en een uit voerige discussie besloot de raad de benodigde ƒ28.000 voor de aanschaf van een brandweer auto te voteren. De heren I. de Hullu en J. de Bruijne stemden tegen het voor stel. Beiden meenden, dat cen tralisatie van het brandweer wezen in westelijk Zeeuws- Vlaanderen gewenst zou zijn. Pas dan zou men de beschik king krijgen over goed mate- rieël en een goed geoefend brandweercorps. De begroting voor 1960 werd behandeld. De heer A. Bril merk te op, dat er in Cadzand een aantal onbevredigende zaken zijn. Zo zal bij de aanleg van de weg RetranchementCadzand het sportveld opgeofferd moe ten worden. Voorts zijn er wensen voor de electrificatie van de Tienhon derdpolder. Wanneer zal dit eens gaan gebeuren? Het zomer woningterrein moet nog uitge breid worden, de parkeerge legenheid bij de kust is onvol doende en fxet kampeerterrein vraagt voorzieningen. In zijn antwoord merkte de raadsvoorzitter op, dat het kam peerterrein reeds ter sprake is geweest, en dat de Tienfxonderd- polder waarschijnlijk in 1960 geëlektrificeerd zal worden. Er moet op de Hoogte een trans formatorhuisje gebouwd worden door de P.Z.E.M. In minnelijk overleg hoopt B. en W. eens een geschikt terrein te vinden voor een sportveld, en de burge meester vroeg de raad sugges ties voor de aankoop van een stuk grond hiervoor. De begroting werd ten slotte zonder stemming aanvaard met in de gewone dienst een tekort van 11.548,30. De rondvraag leverde niets op. waarna de voorzitter de vergadering sloot.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3