tie SER Het jaar van de ommekeer? 1959 135 ct 75 ct 55 ct 55 ct Jaar en van maanraketten politieke ontspanning W eeroverzicht SMIDT'. Oct De komende Amerikaans-Nederlandse luchtvaartbesprekingen ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER )eze Week G. MARS1LJE ZN op sap ap) 1959: Ontspanning in Europa, nieuwe spanningen elders Over belastingverlaging en toto Breskens krijgt boulevard KWALITEITS- BAKKERIJ brood blijft langer s Nleuwediepstraat 1 ef. 2926 Tcrneuzen VAGSE LEVERWORST 100 gram 25 ct. ROOKWORST 100 gram 30 ct. Heerlijke GEKOOKTE HAM 150 gram 68 ct. Voor Nieuwjaar: VERSE WORST 500 gram 1,80 DOORR. R.LAPPEN 500 gram 2, ACER ERAADVLEES 500 gram 2,70 Buijzestr. 15, Tel. 2267 ERNEUZEN Frankerlng bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4871 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/li Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. NIEMAND kan weten, welke betekenis de toekomstige historicus zal toekennen aan het jaar 1959. Doch voorzover een tijdgenoot in staat is, de zin van het actuele gebeuren te overzien, is hij geneigd te zeggen, dat de pogingen tot ontspanning tussen de atlanti- sche wereld en het Sowjetblok het kenmer kendste verschijnsel ervan vormen. Over de oorzaken, dat staatslieden als Mac- Millan die het eerst naar Moskou ging om de weg te bereiden voor verdere ontmoetin gen van Westelijke staatslieden met Chroesjt- sjef als Eisenhower en tenslotte ook De Gaulle voldoende termen aanwezig achtten voor hoop op ontspanning, is al veel gezegd. Ieder van de betrokken politici wenst gaarne zijn carrière te eindigen als vredesapostel. Want de angst voor een oorlog is toegenomen met de vernietigingskracht van de kernwa pens en de middelen, die atoom- en water stofbommen op verre afstand kunnen doen ontploffen: vliegtuigen en raketten. De spectaculaire kunstmanen en voertuigen naar de maan hebben evenals de atoomonder zeeërs bewezen, welk een formidabele krach ten de mens kan ontketenen. Kan hij ze in bedwang houden? Of zal, door een derde grote oorlog, de wereld der blanken in het bizonder zo worden geteisterd, dat onvoorstel bare verwoesting er het einde van is? Bij die vrees voegt zich de behoefte aan meer wel vaart, „inhalen van Amerika", sociale zeker heid, plezier en genoegen, ook in de Sowjet- Unie. BLIJKEN VAN SPANNING. ONT- De bezoeken nu van MacMil- lan aan de Sowjet-Unie, van Chroesjtsjef aan Amerika, de voorgenomen reizen van de Sow- jet-premier aan Frankrijk, van Eisenhower aan Moskou, en wat daar nog bij zal komen, zijn te kenen van grote diplomatieke activiteit om het ergste te voor komen. In Genève maakte men vorderingen op de weg tot het staken van kernproeven, die ook sinds ..oktober 1958 niet meer hebben plaats gevonden. In de Ver. Naties is drang uit geoefend op Frankrijk, om zijn eigen experiment met een atoombom uit te stellen, of het daarbij te laten, en er verder van af t.e zien, als ook de andere mo gendheden geen proeven meer nemen. Een brede kring in de V. N. wenste, dat de bezitters van kernwapens hun kennis en materiaal niet ter beschikking zouden stellen van andere lan den, opdat tenminste het bezit van die gevaarlijke wapens niet zou worden uitgebreid. Aanvankelijk dreigde nog de in november ontketende crisis over Berlijn ernstige gevolgen te hebben. Doch de Russen, die voorstelden de bezetting van de oude Duitse hoofdstad te beëin digen, ontkenden een ultimatum te hebben gesteld en de rechten van het Westen te hebben wil len opheffing. Zij zouden al ge noegen nemen met vermindering der spanningen rondom Oost- Duitsland en met verder over leg. om het bezettingsstatuut te likwideren, zonder dat West- Berlijn zijn vrijheid verloor. DE DOOD VAN DULLES. Men zou geneigd zijn het een symbolisch feit te noemen, dat de Amerikaanse minister Dulles, die de reputatie had onverzoen lijk anti-Russisch te zijn, in de zomer van 1959 overleed, terwijl president Eisenhower veel meer een eigen politiek ging voeren. Maar het is zeer wel mogelijk, dat ook Dules <die minder „hard" was dan velen wel meen den) elke kans zou hebben ge bruikt, om het oorlogsgevaar te verminderen. De herkiezing in Engeland van de conservatieve regering van MacMillan en de matiging van kanselier Adenauer kenmerkten dit jaar evenzeer als het feit, dat tevens De Gaulle niet zo anti-Russisch bleek te zijn als men wel meende. In maart zei hij, dat de Duitsers als oost grens de Oder-Neisse-lijn blij vend moesten aanvaarden en dus voorgoed afstand moesten doen van gebieden, die zij aan Polen en de Sowjet-Unie hebben verlo ren. In november gaf de Franse president als zijn mening te ken nen dat het Kremlin niet zo sterk stond, dat het zich kon ver oorloven, de koude oorlog hard nekkig te blijven voeren. De Gaulle zei toen, dat Moskou wol eens bang kon worden van liet rode China en bij een oorlog niet zou kunnen rekenen op de Oosteuropese vazalstaten. Hij dacht dus. dat Chroesjtsjef wel tot een compromis bereid zou zün. En al is er nog niets bereikt dan deze verandering van at mosfeer. als deze zich doorzet is zij belangrijk. De Britse his toricus Taylor meent immers dat wij binnen zes of acht jaar in een derde wereldoorlog zullen worden gestort, als wij op de oude voet voortgaan. DE GAULLE TACTICUS. ALS Een groot tacticus, die de aan dacht is blijven opeisen, bleek de Franse president De Gaulle. Hij gaf te kennen, dat hij niet aan de leiband wou lopen van Amerika of Engeland, en dit feit ar ei reeds maakten Eisenho- v, èn MacMillan milder jegens Frankrijk en meer tegemoet komend. Anderzijds bezorgde zijn meer onafhankelijke hou ding hem vriendelijke woorden van Chroesjtsjef en zelfs van de Franse communistische partij. Deze ontdekte plotseling, dat De Gaulle eigenlijk nogal liberaal was ten aanzien van Al gerije. Wat dit betreft hield De Gaulle op 16 september een rede, waar in hij de Algerijnse opstandelin gen aanbood, het vuren te sla ken, waarna zij binnen enkele joren vrij zouden zijn bij refe rendum te kiezen tussen: af scheiding van Frankrijk; ver fransing; of een grote mate van zelfbestuur in een associatie met Frankrijk. Dat laatste heeft de meeste kansen, en dit initiatief bezorgde De Gaulle vriendelijke commentaren van Amerika, En geland, Rusland en vele andere landen, hoewel uiterst rechts hem fel begon te kritiseren. In vergelijking met 1958 scheen zo dus .1959 een jaar dat met allerlei vriendelijke aspec ten ten einde lisp, al waren de wolken geen u-v ,n n? luc-hl. Het neutrale maar Westerse Oostenrijk trad toe tot de Do- nau-commissie, waarin tot dan toe slechts communistische lan den waren vertegenwoordigd. Tito van Joego-Slavië werd min der lastig gevallen dan ooit. Generaal Franco van Spanje zag zijn land toegelaten tot de Or ganisatie van Europese Econo mische Samenwerking. Wel kwamen op economisch gebied de zes landen van de aparte Europese Economische Gemeen schap niet tot overeenstemming met de zeven andere, die een eigen kleine vrijhandelszone wil den vormen, maar tragisch acht te men deze splitsing toch nog niet. CHINA, INDIA EN LAOS. Tussen landen, die niet in Europa liggen en nog niet over kernwapens beschikken bleven „klassieke" conflicten evenwel niet uit. Het meest verontrus tend was wel de onwil van rood China, troepen terug te trekken die grenzen van India hadden overschreden. Men wist wel dat de Chinese kaarten (sinds Tsjiang Kai-sjek!) sterk afwe ken van de Indische (of eigen lijk Brits-Indische), maar dat rood China eenvoudig troepen zond, die in botsingen met Indi sche soldalen gevangenen maak ten en Indiërs neerschoten, ont ketende in India een golf van protest. De oorzaak van deze agressi viteit was wel, dat na een op stand in Tibet de opperpriester en hoogste autoriteit, de Dalai Lama, was uitgeweken, met honderden van zijn landgenoten, naar India; en dat de Indiërs geestdriftig te kennen gaven, hoezeer zij meeleefden met de Tibetanen, wier opstand hard werd onderdrukt. Beroering wekte ook een klei ne burgeroorlog in het konink rijk Laos, waar de rechtse rege ring zeide, dat Chinese en Viet namese communisten waren bin nengedrongen. Dit bleek niet bewijsbaar te zijn. al hadden de rebellen wel morele en misschien materiële hulp van communisti sche kant gekregen. Het scheen, dat het neutrale Laos tenslotte in elk geval voor directe inter ventie van rode elementen zou worden gespaard, en dat China wat inbond jegens India. Toch kreeg men de indruk dat Azië meer een haard van oorlogsge varen was dan Europa. AFRIKA. In Afrika was de onrust van andere aard: zij uitte zich in strijd tegen Europese voogden. Dti bleef zo in Algerije, dat for meel een deel is van Frankrijk, hoewel De Gaulle „zelfbeschik king" in uitzicht stelde. De Bel gen werden verrast door opstan den in Kongo en in de twee vorstendommen Roeanda en Oeroendi, welke laatste eigen lijk voogdijgebieden van de V.N. zijn, bestuurd door België. De regering in Brussel liet in Kongo gemeenteraadsverkiezin gen organiseren in december van 1959, beloofde een voorlopige Kongolese regering in 1960 en onafhankelijkheid in 1964. Ten aanzien van de genoemde vor stendommen wilde België meer democratie verwerkelijken. Maar een golf van nationalisme over spoelde het zwarte werelddeel. Met slechts één vreemde uitzon dering: De bevolking van Noord- Kameroen, die kon toetreden tot Nigeria idat in 1960 een domi nion. dus onafhankelijk, zal wor den), verkoos voorlopig nog on der Brits bestuur te blijven LATIJNS AMERIKA. Nieuwjaar 1959 volgde op Cu ba dictator Bastista tie weg van vele voorgangers in latijns Ame rika en verscheen de romanti sche en wat wilde Fidel Castro, die de held werd van de Spaans- Amerikaanse radicalen vrn links doch in conflict raakte met de V. S. Vlak voor de deur werd Washington geconfronteerd met het roerig nationalisme, dat ook in 1959 de internationale toe stand onrustig hield. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIE De woordvoerder van het Bel gische hof heeft woensdag be vestigd, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in mei van het volgend jaar op uitnodiging van Koning Boudewijn een officiéél bezoek aan België zullen bren gen. Het Nederlandse vorsten paar wordt op 30 mei in de Bel gische hoofdstad verwacht. De duur van het bezoek is nog niet officiéél vastgesteld. Ver wacht wordt, dat het officiële programma een dezer dagen be kend zal worden gemaakt. Het schijnt vast te staan, dat de Ko ningin en de Prins ook enkele plaatsen buiten Brussel, waar onder Antwerpen, zullen bezoe ken. Koning Boudewijn. die za terdag 2 januari van zijn onver wachte bezoek aan Kongo in Bel gië wordt terugverwacht, bracht dit jaar een officiëel bezoek aan Nederland. Koningin Juliana be zocht België voor tie laatste maai tijdens de wereldtentoonstelling in 1958. Naar een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Brus sel mededeelde, heeft de komst van het koninklijk paar het ka rakter van een officiëel tegen bezoek, dat op uitnodiging van Koning Boudewijn wordt afge legd. Het is het eerste officiële be zoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan onze zuider buren. In verband met de Nieuwjaarsdag zal het eerstvolgend nummer verschijnen zaterdag 2 januari a.s. Het jaar 1959 dat hedennacht om klokslag twaalf na een veel bewogen reis van 365 dagen amechtig de steile helling der historie afglijdt, zou men, op de valreep terugblikkend, het jaar der maan raketten. maar met hetzelfde recht ook het jaar van de duidelijk zichtbare ontspanning op politiek gebied kunnen noemen. ADVERTENTIES 9 voor d'1 ïuirmer moeten uiterlijk HEDENOCHTEND om 11 uur in ons bezit zijn. Zeven januari a.s. beginnen te Washington Amerikaans-Neder landse luchtvaartonderhandelin gen, waarbij de Amerikaanse ver tegenwoordiging onder leiling zal staan van Douglas Dillon, onder minister van Buitenlandse Zaken en een deskundige op economisch gebied. Van Nederlandse zijde is het er om te doen voor de K.L.M. lan dingrechten te verkrijgen in Los Angeies. Waarnemers te Washington zijn van mening dat de Nederlanders het getij tegen hebben, doch aan de andere kant wagen zij zich ook niet aan een voorspelling be treffende het resultaat der onder handelingen. De Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zijn krachtig te gen inwilliging van het Neder landse verzoek gekant, daar zij menen dat een betrekkelijk klein land als Nederland weinig in ruil heeft aan te bieden. Zij voeren aan dat Schiphol de enige grote internationale luchthaven in Ne derland is en dat de Verenigde Staten daar reeds landingsrech ten bezitten. De Amerikaanse luchtvaart maatschappijen voeren verder aan dat Nederland, in verhou ding tot zijn inwonertal, reeds een „onevenredig deel" van de internationale luchtvaartmarkt heeft veroverd. Zij wijzen er verder op dat de Ver. Staten Nederland in april 1957 landingsrechten te Houston, Teras en Miami hebben verleend en dat de K.L.M. reeds landings rechten in New York bezit. Nederland heeft vanuit Los Angeles zelf echter nieuwe steun voor zijn streven gekregen. De Kamer van Koophandel aldaar heeft namelijk verzocht om meer internationale lucht vaartverbin dingen met andere landen, waar onder Nederland. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeggen dat bij de vaststelling van het Amerikaan se standpunt met deze wens van Los Angeles rekening zal worden gehouden, doch welingelichte waarnemers betwijfelen of dit veel gewicht in de schaal zal leg gen. Of die ontspanning in de tweede helft van het jaar vol gens de eeuwenoude wetten van oorzaak en gevolg aan de maan raketten en de Spoetniks moet worden toegeschreven, laten wij voorzichtigheidshalve in het mid den. Wij kunnen het alleen maar hopen en wij mogen er dan de menselijk zo goed aanvoelbare wens bij uitspreken dat men ook in 1960 veel, héél veel raketten naar de maan zal afvuren! STAATSLIEDEN OP REIS. Onze lezers zullen zich herin neren hoe de Britse premier MacMillan in februari 1959 een bezoek bracht aan Moskou, waar de oranaenste wereldproblemen ter tafel weiden gebracht. Dit bezoek, aanvankelijk met de nodige reserve in de interna tionale pers begroet, zou nader hand een periode van langzame dooi blijken m te luiden in de altijd ontplofbaar koude oorlog. Vervolgens zagen we de Ame rikaanse vice-president Nixon naar Moskou trekken voor een nogal geruchtmakend bezoek aan de Russische dictator Chroest- sjei. Hoezeer bij die ontmoeting tussen Amenka's coming-man en de Sowjetman-van-nu ae tegen stellingen die West en Oost scheiden, aan het licht kwamen, culmineerde dit bezoek in een uitnodiging aan Chroestsjef voor een tegenbezoek aan de Verenig de Staten. En zowaar! Wat nimmer ver toond was, zag een nog altijd arg waan koesterende wereld gebeu ren! De machtigste Russische machthebber ging naar de Sta tes en reiscie er van stad naar stad door een land, waar hij slechts zelden en dan nog min of meer balsturig de grote voor sprong op economisch en maat schappelijk terrein wilde erken nen Toch is dit bezoek van Chroestsjef aan de Verenigde Staten het politieke hoogtepunt bij uitstek van dit jaar gewor den. L>e besprekingen met Eisen hower, hoe koel ook begonnen, hebben ons per saldo naar een sfeer van voorzichtige toenade ring geleid. Wij wachten nu op Chroest- sjefs bezoek aan Frankrijk èn op de topconferentie, die straks van zulk een vér strekkende beteke nis voor de wereldgeschiedenis mag worden gekenschetst, dat de toekomst van het hele avond land er mee gemoeid is NEDERLAND. Als wij de situatie binnen onze landsgrenzen beschouwen, lijkt het optreden vap het kabinet-De Quay wel het voornaamste feit van het jaar. Voor het eerst na de oorlog wordt Nederland be stuurd door een regeringsteam, waarin de P. v. d. A. ontbreekt. Voorschotregeling ook voor militair beroepspersoneel Ook aan beroepsmilitairen en daarmede overeenkomend perso neel der krijgsmacht zal een voorschot op een salarisverhoging worden verleend tot een bedrag van 3 proeent van de wedde (voor de zeemacht 3 procent van de bezoldiging). Evenals vorr het burger-overheidspersoneel zal het voorschot over de eerste drie maanden van 1960 in één bedrag worden uitbetaald, hetgeen ver moedelijk in de eerste helft van februari 1960 zal geschieden. Woensdag stond het weer in het Noordzeegebied onder in vloed van een voorbijtrekkende storing, die de westenwind tijde lijk tot hard of stormachtig deed aanwakkeren. In de achter de storing aangevoerde lucht kwamen flinke opklaringen voor, waarin rmddagtemperatu- ren tot omstreeks 8 graden ge meld werden. Ten noorden van de Azoren ontwikkelde zien in tussen een volgende oceaan depressie, die in de richting van de Noordzee treedt. Deze stuwt bij zuidwestelijke winden een portie zachte lucht naar West- Europa. Deze lucht bereikt van daag ook ons land, zodat maxi- ZON MAAN op onder op onder Dec. 30 8.48 16.36 8.52 18.01 31 8.48 16.37 9.40 19.16 Jan. 1 8.48 16.38 10.19 20.32 2 8.48 16.39 10.51 21.46 3 8.48 16.40 11.19 22.58 4 8.48 16.41 11.45 mumtemperaturen van om streeks 10 graden verwacht worden. Later zal er vrij veel bewolking zijn, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geidig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Aanhoudend zacht. Half- tot zwaarbewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht weer. VRIJDAG 1 JANUARI Breskens Terneuzen Hanswcert Walsoorden v.m. 3.13 3.48 4.28 4.38 n.m. 3.42 4.17 4.57 5.07 ZATERDAG 2 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.59 4.34 5.14 5.24 n.m. 4.30 5.05 5.45 5.55 In de bestuursdaden van het nieuwe kabinet, dat men in som mige politieke kringen geen lang leven voorspeld heeft, valt tot dusver hoogstens op het ter rein van de vrijere loonvorming enig koersverschil met vroegere regeringen te constateren. De verwachte belastingverlagingen zijn met uitzondering van die voor de ongehuwden uitgeble ven.. De prijzen stijgen even regelmatig als voorheen en de huurverhogingen zullen veelvul- diger worden. Wij leven andermaal in een welvaartsperiode, hoort en leest men algemeen, maar honderd duizenden in ons land bespeu ren niets van die verhoogde wel vaart. Spotvogels fluisteren al, dat. als de regering in haar hui dige politiek van vrijere loon vorming het tempo niet wat op voert, eerst binnen tien jaar alle loontrekkers aan de beurt zijn geweest voor een klein aandeel in de gestegen welvaart. Maar dan is dit kabinet al lang weg! Waarmee wij maar zeggen wil len, dat bezitsvorming en vrijere loonvorming op zichzelf mooie leuzen zijn, die men in de prak tijk echter moeilijk verwezen lijkt. Met de voetbaltoto is het in wezen niet anders gesteld en de nuchter-objectieve buitenstaan der vraagt zich af, wat ons ka binet nu eigenlijk wil. Het is duidelijk dat de een vóór een voetbalpool is en de ander er vierkant tegen, maar een mid denweg is er naar onze mening niet. Daarom is het stellen van een limiet in feite dwaas en niet principieel. Waarom zou men wel 100.000 gulden mogen winnen in de Ned. Staatsloterij en niet in een voetbalpool? Waarom mag men wel 250.000 gulden winnen in een Amster damse premieioterij en waarom mag men wel dagelijks op de beurs een gokje wagen in A.K.U.'s of Philips, maar niet in een betrekkelijk onschuldige Voetbaltoto? Achter alle politiek zit poli tiek, zullen we maar denken. ZEEUWS-VLAANDEREN, „Ons eigen landje" ten zuiden van de Schelde heeft, afgezien van de lugubere brandmoord onder Axel, weinig sensationele gebeurtenissen te zien gegeven in 1959.. De sensatie van de Vrije Veren actie is als rook weggetrokken. Rond het Sluiskilse ..Vrije-Veren- Comité" heerst al vele maanden lang een opvallende stilte en dat is begrijpelijk, want de mensen in Sluiskil hebben op het ogen blik wel andere zorgen aan hun hoofd. De kanaalverbreding dreigt een zwaard van Damocles voor hen te worden en bezorgd vragen ze zich af, waarom de levenskwes tie der schadevergoedingen zo eindeloos getraineerd wordt. Het jaar 1960 wordt voor de hele kanaalzone een belangrijk jaar. Men rekent voor de verbre ding van het Nederlands gedeel te van het kanaal Terneuzen Gent tién jaar nodig te hebben, maar bij de stand van de huidi ge technische hulpmiddelen zou het ons niet verwonderen, als de uitvoerende ingenieurs en vak lui daar enkele jaren van weten af te knabbelen. Met de voltooiing der sluis- werken zal in de toekomst ook het hele aanzien van Terneuzen een diepgaande verandering ondergaan. Volledige sanering van oud-Terneuzen zal de bewo- ningskern over het kanaal steeds verder in oostelijke en zuidelijke richting uitbreiden. De statistie ken laten zien dat Terneuzen éen der weinige gemeenten in Zee land is, die een regelmatige be volkingstoename vertoont. Het gaat langzaam maar zeker, al zullen er nog „verscheidene" jaren moeten verlopen eer Ter neuzen zich zal ontwikkelen tot een stad van 25000 inwoners of nog veel meer, zoals wel eens optimistisch verwacht wordt. Daar zal in de eerste plaats ver snelde industrialisatie en uitbrei ding van de havenbeweging aan vooraf moeten gaan. En het lijkt ons buiten kijf, dat hier de laat ste jaren weinig schot in zit. Overigens waren er in 1959 door geheel Zeeuws-Vlaanderen niet veel activiteiten te vermel den. Een uitzondering vormt Aar denburg, waar onder stralend zomerweer een schitterend ver zorgde en enorm druk bezochte landbouwtentoonstelling werd georganiseerd. Elders in dit blad herinnert een sprekende foto aan dit waarlijk grote gebeuren. Het badstrand Caazand trekt ieder jaar meer toeristen uit binnen- en buitenland. Breskens belooft te zijner tijd een geduchte concurrent van Cadzand te worden, als de brede en lange boulevard gereed zal zijn. die van hogerhand aan Breskens is toegezegd als troost prijs voor de teleurstellingen die 1959 deze nijvere vissersplaats bracht. Gedep. Staten hebben Bres kens bij het scheiden van het jaar nog een aangename verras sing bereid. Het provinciaal be stuur wil n.l. trachten Breskens te doen aanwijzen als ontwikke lingskern. Laten we hopen dat deze opzet slaagt. Het is voor geheel West Zeeuws-Vlaanderen van belang. De bestaande industrieën in Sas van Gent en Sluiskil gaan door met de vernieuwing hunner machineriën en de uitbreiding der bedrijven, hetgeen van be tekenis is in verband met de ver hoogde capaciteit van het kanaal na de verbreding, met de uitvoe ring waarvan in 1960 een aan vang wordt gemaakt. Wat het onderwijs betreft past Zeeuws-Vlaanderen zich voort durend aan bij de eisen, die onze tijd stelt. In Axel werden een Chr Ambachtsschool en een nieuwe Chr. Landbouwhuishoud- school in gebruik genomen. Ter neuzen kreeg er een Schippers- school voor lager onderwijs bij, terwijl de U.T.S. officieel werd geopend. De nieuwe Hervormde school werd aanbesteed, een Chr. Kleuterschool en een R. K. Kleu terschool, beide in de nieuwe wij ken, zijn in voorbereiding. In de gemeenteraad van Axel werd in de loop van het jaar aangedorngen op de stichting van een Chr. Lyceum. Met de Mammoetwet-Cals voor de deur lijkt ons de mogelijkheid op een vijfde school voor M. O. en V H. M. O. in Zeeuws-Vlaande ren niet erg groot. HET JAAR IS UIT. En zo beginnen we dan mor gen aan een geheel nieuw jaar, na het oude op deze laatste dag met een uiteraard beknopt over zicht te hebben uitgeluid. We gaan dat nieuwe jaar in, ietwat optimistischer gestemd dan precies een jaar geleden het geval was. Hopen we slechts, dat dit optimisme gewettigd is en dat het jaar I960 het mensdom mag brengen wat: ieder ervan verwacht: vrede en welvaart en menselijk geluk. Directie en redactie van dit blad wensen alle lezers en mede werkers het beste toe voor 1960, zowel voor hun persoon als in zaken. Voor ieder mensenkind: EEN GOED EN GELUKKIG 1960 Koning Boudewijn ontvangt Kongolese leiders. Koning Boudewijn heeft gis termiddag in Leopoldstad een langdurig onderhoud gehad met de leiders van het „kartel der nationalistische partijen" in Kongo. De leider van de Abako, Kasavoeboe, weigerde na afloop van het gesprek met de koning, dat bijna een uur langer duurde dan was aangekondigd, iets over het besprokene mee te delen. Aangenomen wordt echter, dat de Kongolese nationalisten de Belgische vorsc de tekst van de resoluties hebben overhan digd. die op het jongste congres van het kartel zijn goedgekeurd. Hierin wordt onder meer on middellijke en volledige onaf hankelijkheid van Kongo geëist, zowel politiek als economisch, een conferentie op 5 januari met de Belgische regering om de regelingen voor de over dracht van de souvereiniteit vast te stellen en vrijlating van aile Kongolese politieke gevan genen. KINDJE IN BOX GESTIKT. Woensdagochtend is een ruim 13 maanden oud zoontje van de fami lie Lesger uit de Nieuwe Lelie straat te Amsterdam in de kinder box met zijn truitje aan een haak je blijven hangen, waardoor zijn keeltje werd dichtgesnoerd. De moeder trof enige tijd later de baby levenloos in de box aan.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1