;oeijer Verenigde Staten achten zich vrij de kernproeven te hervatten Belgische persreactie op Starfighter-aankoop Verhoging melkprijs Iraakse troepen terug getrokken? Begint op 16 mei de topconferentie Belgisch-Kongolese R.T.C. niet op 5 januari Nieuwe Hebriden door wervelstorm geteisterd Weeroverzicht DE SANOE I Wereldbevolking en de geboorteregeling ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT ;reklame MAAND- Jr en Sr 111 mi 11 n 11111 niiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiF WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4870 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Twee miljoen gulden voor actie „Redt een kind" Franse krijgsgevangenen in vrijheid Mijnstaking in Japan Onlusten in Afgaanse stad Veilig verkeer in West-Duitsland EISENHOWER: MAN VAN HET JAAR KRITIEK VAN CHROESJTSJEF Bulgarije dreigt De verkeersveiligheid in 1959 Doden en gewonden in Belgisch Kerstverkeer Vlucht van Poolse zigeuners mislukt Belastingvrije schadevergoedingen Jaarvergadering Nederlandse onderwijzersvereniging Lawine in Pakistan Arrestaties op Cuba. Kritiek op Roemeense minister van Landbouw VAN U UZEL vm i :es 2,50 1,75 ƒ3,- ƒ1,70 ƒ0,85 ƒ2,- 3,10 0,48 ƒ0,62 0,48 uw recept 0,34 TERNEUZEN enders! 2,45 2,45 ENDER ƒ2,45 2,45 S :rs VEN SLAAT" ianak 1,— e prijzen V3 ering verse kleuren Dn President- TERNEUZEN Er ankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. E VRIJE ZE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Verenigde Staten hebben i De door de Westelijke mo- dinsdag verklaard dat zij zich gendheden ^'^^S^o^Mnpe- vrij zouden achten op elk tijdstip de kernproeven te hervatten, inaar mist een voorafgaande ken nisgeving aan de andere landen ter wereld. Het besluit werd dinsdag geno men op een bijeenkomst van pre sident Eisenhower met een groep hoge bestuursfunctionarissen. Dinsdag passeerde de opbrengst van de actie „Redt een kind", ge organiseerd onder auspiciën van de V.P.R.O., het bedrag van twee miljoen gulden. Volgens recente berichten uit Marokko kunnen nu alle door de winter bedreigde vluchtelingenkinderen van vol doende kleding, dekens en schoei sel worden voorzien. Ook kunnen extra rantsoenen gecondenseerde melk en suiker worden uitge reikt. De uitdelingen zijn inmid dels begonnen in de hoogst gele gen en dus koudste gebieden (Tendraar, 1500 meter). Ze komen nog juist op tijd. Alle distributies staan onder supervisie van gede legeerden van het Internationale Rode Kruis. Als gevolg van de zeer effi ciënte besteding der gelden door de hoge commissie voor de vluch telingen van de Ver. Naties is het bovendien mogelijk gebleken uit de opbrengst van de actie een bedrag beschikbaar te stellen voor aankoop van kleding, be stemd voor Algerijnse vluchte lingenkinderen, die kort geleden in uiterst behoeftige omstandig heden in komen. Tunesië zijn aange- Ter gelegenheid van de jaar wisseling zal een nog niet nader genoemd aantal Fran sen, die door het nationale Al gerijnse bevrijdingsleger" gevan gen zijn genomen, in Marokko in vrijheid worden gesteld, zo is door vertegenwoordigers van de voor lopige Algerijnse regering mee gedeeld. De krijgsgevangenen zullen woensdag al worden vrij gelaten. Meer dan 100.000 mijnwerkers in Japan hielden dinsdag pro teststakingen tegen de onveilig heid van de kolenmijnen. De laatste tijd zijn door gasontplof fingen 29 mijnwerkers gedood en 36 gewond. In de Afgaanse stad Kanda har is het op 21 december tot onlusten gekomen, waarbij vol gens berichten uit Pakistan ze ker vijftig mensen om het leven zijn gekomen en 150 gewond. Er is nog steeds een uitgaans verbod van kracht. Het verzet gold een maatre gel van de regering, die in strijd was met plaatselijke religieuze gebruiken. Er zouden duizend aanhoudingen zijn verricht. Keulenaren, die pas hun rijbe wijs hebben gehaald, zulien, zo zij dit willen, een half jaar lang een plaat met een „L" erop op de auto kunnen krijgen waarmee zij rijden. De plaat toont een zwarte „L" met een rood uitroep teken op een witte achtergrond. Onder de „l" staat: Men is nooit te oud om te leren. De plaat zal met ingang van 1 januari te ver krijgen zijn. riode van opschorting der proe ven was veertien maanden en loopt op donderdag 31 december ten einde. In de verklaring van het Witte Huis werd gezegd dat de huidige opschorting van proeven een be paalde verplichting was, die voor een bepaalde tijd gold. De nieu we „vrijwillige opschorting", zo werd onderstreept, heeft geen vaste termijn. De Sowjet-Unie werd beschuldigd van belemme ring der ontwapeningsbesprekin gen in Genève door technisch onverantwoorde inlichtingen. Hij zei dat de Russen de kansen op een overeenkomst door hun ge drag hadden geschaad, maar dat de Ver. Staten niettemin aan het overleg zouden blijven deel nemen. In de bekendmaking van presi dent Eisenhower na zijn bijeen komst met hoge functionarissen werd gezegd dat op 1 januari „een periode van vrijwillige op schorting van kernproeven zal beginnen". Gedurende deze periode „zul len de Ver. Staten met hun actie ve programma van onderzoekin gen en ontwikkeling van wapens en proeven op laboratoriumni veau voortgaan. Ofschoon wij ons vrij achten op elk tijdstip de kernwapenproe ven te hervatten, zullen wij dit niet doen zonder tevoren ons voornemen tot een hervatting bekend te maken. Op vragen van journalisten of een datum voor hervatting der proeven werd overwogen, ant woordde perschef Hagerty dat men geen datum op het oog heeft. Hij zei dat de publikatie van de weerlegging van het Rus sische document in de komende dagen door liet State Depart ment zou geschieden. Dinsdag is voorts gesproken over de Amerikaanse plannen op het gebied van kernenergie voor 1960. Hagerty Mi dat daarover niets bekend kon worden ge maakt. Het Amerikaanse besluit om de vrijwillige opschorting van kernwapenproeven voort te zet ten, komt ongeveer neer op het Britse standpunt in deze kwestie, zo is in officiële kringen in Lon den verklaard. De Amerikaanse bekendma king werd in Londen met in stemming begroet en werd in sommige kringen beschouwd als een overwinning voor minister Herter op enkele Amerikaanse elementen die de proeven in de nabije toekomst wilden hervat ten. Het Britse standpunt is de proeven niet te hervatten zolang nuttige besprekingen in Genève worden gevoerd. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft president Eisenho wer tot „man van het jaar" voor 1959 uitgeroepen. Eisenhower, die de vorige week van zijn reis naar Europa, Azië en Afrika in de Ver. Staten is teruggekeerd, is de bekendste en geliefdste wereldburger, aldus het blad. Het vorige jaar riep „Time" president De Gaulle tot man van het jaar uit. Vlak na Eisenhower volgden ir populariteit Adenauer, De Gaul le, MacMillan en de Japanse pre mier Nobusuke. Radio-Moskou heeft dinsdag bekendgemaakt dat premier Chroesjtsjef op Kerstmis kritiek heeft geleverd op de leider van de partij in Kazakhstan, Belja- jef, en de premier in dit gebied, Oenajef. In een rede op de bijeenkomst van het Centraal Comité stelde hij hen verantwoordelijk voor het verloren gaan van een deel van de oogst in dit belangrijke graangebied door slechte orga nisatie. Beiden, die eerder op de ver gadering het woord hadden ge voerd, hadden volgens de pre mier niet de moed om op partij- wijze te spreken over hun te kortkomingen. Daarom zou hij het voor hen doen. Hij zei„De mensen zeggen u bent mijn broeder, maar de waarheid is mijn moeder". „In dit geval was de gang van zaken slecht, zeer slecht. Er is veel zorg besteed aan de produk- tie van machines, aan het ploe gen van de velden, aan het zaai en en dergelijke en toch is een deel van de oogst verloren ge gaan, omdat het werk slecht was georganiseerd. „Wij hebben niets te maken met dé Nederlandse beslissing om de Starfighter aan te schaf fen. Het is een kwestie van leven en dood voor onze jonge piloten en onze vliegtuigindustrie, die ook zonder Nederland 200 jagers kan leveren aan onze luchtmacht, maar dan geen F-104g's, aldus schreef dinsdag de luchtvaart medewerker van het Belgische blad „De Nieuwe Gids". In een op de voorpagina afge drukt artikel worden de Neder landse argumenten, die tot de keuze van de Starfighter hebben geleid, „onbenullig" genoemd. „Alle kandidaten voldoen aan de voorwaarden die men alleen van Nederlandse zijde uitsluitend aan de Starfighter toeschrijft en het is duidelijk een politieke beslis sing", aldus het blad, dat zich afvraagt of de Amerikaanse re gering soms de aankoop van het vliegtuig heeft beïnvloed. Het zegt voorts, dat het recht van verkoop van de Starfighter Met ingang van 4 januari mag de melkprijs in het hele land worden verhoogd met maximaal 2 cent. Het Teheraanse avondblad „Ettelaat" meldde gisteren, dat Iraakse troepen, die eerst te Fakkeh, langs de rivier de Sjdt-el-Arab waren gelegerd, naar het binnenland zijn terug getrokken waar zij zich ingra ven. Volgens het blad hebben twee Iraakse verkenningsvlieg tuigen langs de Perzische grens gevlogen. De ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland en rrankrijk hebben dinsdag aar. de Sowjet- minister van Buitenlandse Zaken. Andrej Gromyko, een nota van hun regeringen overhandigd, waarin 16 mei als begindatum van een topconferentie wordt voorgesteld, zo is van betrouw bare zijde te Moskou vernomen. Het Westen had aanvankelijk 27 april als begindatum voorge- Bulgarije zal de Sowjet-Unie vragen om installatie van raket bases op Bulgaars gebied als Griekenland en Turkije niet in stemmen met een parlementaire Balkanconferentie, zo meldt radio-Sofia. De eerste secretaris van de Bulgaarse communistische partij, Zhivkov, heeft onlangs in het Bulgaarse parlement het denk beeld van een parlementaire Bal kan-conferentie gelanceerd. Die conferentie zou volgens hem moeten bijdragen aan het „weg nemen van geschillen" en ont wapening op de Balkan. Radio- Sofia verklaarde dinsdag dat Zhivkov nu hieraan heeft toege voegd, dat Bulgarije om raket- bases zal vragen als de „heer sende kringen" in Griekenland en Turkije zijn conferentie ver hinderen. Op een vergadering van amb tenaren van de Engelse openba re gezondheidsdienst heeft de adviseur voor bevolkingszaken bij het Engelse ministerie van Volksgezondheid, dr. Blacker, maandag verklaard dat de we reldbevolking over 40 jaar ver dubbeld zal zijn indien de be volking op de huidige wijze blijft toenemen. Sprekend over geboorterege ling deelde Blacker mee, dat In dia ondanks haar met zorg uit gewerkte plannen voor geboor teregeling weinig succes heeft geoogst in het terugbrengen van zijn bevolkingscijfer. Op het ogenblik denkt men daar aan een vrijwillige sterilisatie bij vrouwen, die reeds drie of vier kinderen hebben. Japan is er in geslaagd het ge boortecijfer in de afgelopen tien jaar tot de helft te verminde ren, maar de manier waarop dit geschiedde heeft bij veel mensen weerzin gewekt, aldus Blacker Volgens hem is het zeer waar schijnlijk dat men over circa 15 jaar anticonceptische middelen kan kopen, die door de mond ingenomen kunnen worden. steld, doch deze dag schikte Chroesjtsjef niet met het oog op de 1 mei-viering. Hij opperde 21 april of 4 mei. Eerstgenoemde datum kwam niet goed uit voor De Gaulle en Eisenhower, omdat het Franse staatshoofd voorne mens is 19 of 20 april voor een officieel bezoek naar de Ver. Staten te vertrekken. De 3de mei schikte Engeland niet met het oog op een conferentie van pre miers van de landen van het Gemenebest. Chroesjtsjef had wel direct in gestemd met Parijs els plaats van samenkomst. Later werd te Washington, Londen en Parijs bekendgemaakt, dat president Eisenhower, pre mier MacMillan en president De Gaulle in vrijwel gelijkluidende boodschappen Chroesjtsjef heb ben voorgesteld om op 16 mei te Parijs bijeen te komen. Waarnemers in Moskou gelo ven dat Chroesjtsjef de nieuwe datum zal eanvaarden. Men ver wacht overigens dat in geval van een topconferentie in de tweede helft van mei, het bezoek van president Eisenhower aan de Sowjet-Unie tot juni zou moeten worden verschoven. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn gedurende de eer ste tien maanden van 1959 in ons land op de openbare weg 125.000 verkeersongevallen gebeurd. Daarbij werden 1.327 personen gedood. Het aantal gewonden be droeg 37.200. In vergelijking tot de cijfers van de overeenkomstige periode van 1958 steeg tot nu toe het aan tal ongevallen met 9 procent, het aantal doden met 2 procent en het aantal gewonden met 10 pro cent. Het aantal verkeersdoden in de periode januari t'm december van de jaren 1957, 1958 en 1958 be droeg resp. 1453, 1300 en 1327. Hieruit blijkt, dat het aantal overleden slachtoffers in 1919. evenals in 1958, lager is gebleven dan in 1957, voordat op 1 novem ber van dat jaar de maximum snelheid voor motorvoertuigen in de bebouwde kom werd inge voerd. De Sjat-el-Arab, waarin de Eufraat en de Tigris uitmonden, ligt bij het Perzische oliecen trum Abadan. De huidige span ning tussen Irak en Perzië is ontstaan uit de aanspraak van Irak op een strook van vijf ki lometer langs de Sjat-el-Arab. De sjah van Perzië en zijn jonge bruid, keizerin Farah, zijn gisteren uit Teheran per trein naar de Kaspische zee vertrokken om daar de „witte broodsweken" door te brengen. Politieke waarnemers zijn van opvatting, dat het vertrek van de sjah en zijn gemalin een aanwijzing is voor een verbete ring in de Perzisch-Iraakse be trekkingen. Maar de sjah zal telefonisch met het Perzische kabinet en de militaire leiders in Teheran in verbinding blij ven. Premier Eghbal van Perzië heeft gezegd dat Perzië de hulp van al zijn bondgenoten zal in roepen bij Iraakse agressie. Perzië is in de Cento geallieerd met Pakistan, Turkije en Enge land. Het heeft ook een verde digingsverdrag met de Ver. Sta ten. De staatssecretaris van Eco nomische Zaken, zo deelt zijn de partement mee, heeft het Pro- duktschap voor Zuivel doen we ten, dat hij na overleg met de ministers van Financiën en van Landbouw en Visserij zich er mee kan verenigen indien de con sumptiemelkprijzen (los en in flessen met inbegrip van gesteri liseerde melk, karnemelk en melkprodukten) ingaande 4 januari 1960 in het gehele land zullen worden verhoogd met ten hoogste 2 cent per liter boven de prijzen berekend op 1 juli 1959. Het betreft hier een eerste prijsverhoging, die voortvloeit uit de opheffing van de melk- subsidies, waartoe in het kader van de maatregelen van de rege ring tot vermindering van de subsidielast is besloten. Deze prijsverhoging met maxi maal 2 cent per liter geldt voor wat betreft West-Nederland zo wel voor de ongesaneerde gebie den als voor de gesaneerde ge bieden. De staatssecretaris ves tigt er daarbij nog d'e aandacht op, dat de op een lager niveau liggende prijzen die gelden voor de gesaneerde gebieden in west- Nederland toegepast dienen te worden daar waar reeds gedu rende 3 maanden of langer de toestand bestaat, dat de verbrui kers voor de melkbezorging uit ten hoogste drie verschillende melkdetailhandelaren kunnen kiezen. aan de andere Navo-landen bij de bondsrepubliek ligt. „Welke compensatie kan dan worden ge geven aan de vliegtuigindustrie in de Benelux En dan spreken wij nog niet van de rampzalige •eeks ongevallen met dit vlieg tuig, zoals blijkt uit de officiële mededelingen van de Amerikaan se luchtmacht". Tenslotte wordt in het artikel gezegd, dat er drie andere goede toestellen hadden kunnen wor den gekozen, die een derde of de helft goedkoper zijn, niet alleen in aankoop, maar ook in onderhoud en die de Belgische industrie ge durende vijf jaar voor tachtig tot vijfennegentig procent daarvan werk kunnen geven. Het verkeer op de Belgische wegen heeft het afgelopen Kerst weekeinde 11 deden en 105 zwaar gewonden geëist. In totaal heeft de Belgische rijkspolitie van don derdag tot zondagavond 565 on gevallen geregistreerd. Het dodencijfer is waarschijn lijk hoger, omdat daarin niet zijn begrepen de slachtoffers, die tijdens het vervoer naar een zie kenhuis of daarna zijn overleden. De voornaamste oorzaken van de ongelukken met dodelijke af loop waren het niet verlenen van voorrang en het rijden met te grote snelheid. Ongeveer 60 Poolse zigeuners, die op Kerstavond in verzegelde woonwagens naar West-Duitsland trachtten te vluchten, zijn aan de grens tussen Polen en Oost- Duitsland gegrepen, zo meldt het Poolse communistenblad „Tribu- na Ludi". De zigeuners zaten opgesloten in vier woonwagens die voor het vervoer door de douane van Szczecin verzegeld waren. Zij werden ontdekt door grenswach ten die een goederentrein con troleerden, waarmee de wagens vervoerd werden. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister van Buitenlandse Zaken a.i. dr. Kort hals mede, dat zowel de tege moetkomingen wegens geleden materiële oorlogsschade als die' wegens door Indonesië niet ge honoreerde vorderingen buiten aanmerking zullen worden gela ten voor enigerlei belasting naar het inkomen. De veertiende algemene verga dering der Nederlandse Onder wijzersvereniging, die te Amster dam wordt gehouden, heeft met grote meerderheid \a:i stemmen het hoofdbestuursvoorstel tot aansluiting van de N.O.V. in 1960 bij het N.V.V. verworpen (tegen 233, vóór 92 en 1 blanco). Op verzoek van het hoofdbe stuur heeft daarna de afdeling Delft zijn voorstel ingetrokken dat inhield: oprichting in de N.O.V. van een landelijke groep, waarvan voorstanders van aan sluiting bij het N.V.V. lid kunnen worden, aansluiting als groep uit de N.O.V. bij het N.V.V. De voorzitter der N.O.V., de heer Jac. Lootsma, zeide dat de situatie die ontstaan is door de verwerping van het hoofdbe- stuursvoorslel een nader beraad van het hoofdbestuur vereist. Het hoofdbestuur vroeg daarom een volkomen open volmacht waar bij in dit nader beraad alle mo gelijkheden, ook die in het voor stel Delft werd aangegeven, tot een oplossing onder ogen zullen worden gezien. Er zal in dit be raad ook overleg met het N.V.V. worden gepleegd. Het N.V.V., al dus de voorzitter, neemt deze zaak ook ernstig en het was vol gens hem mogelijk dat het N.V.V. niet langer wacht totdat de tijd rijp is en overgaat tot stichting van een organisatie van onder wijzers naast de N.O.V. Het hoofdbestuur van de N.O.V. zou dit graag willen voorkomen. Het kan nodig zijn dat op korte termijn een beslissing moet wor den genomen en het hoofdbe stuur, aldus de voorzitter, zal dan eerst de verenigingsraad raadple gen en zonodig een buitengewoon congres beleggen. Met overgrote meerderheid van stemmen werd de gevraagde volmacht door de vergadering verleend. Fort Villa, het administratieve centrum van de Nieuwe Hebri- den (een 'eilandengroep in de Stille Cteean), is volgens de eer ste in Noumea ontvangen berich ten door een wervelstorm bijna gtheel verweest. Van slachtoffers is evenwel geen melding ge maakt. Db plaats heeft 2590 in- De Nieuwe Hebriden staan on der gemeenschappelijk Brits Frans beheer. Ongeveer 80 !l o van Port Villa zou door de wervelstorm met de grond gelijk gemaakt zijn en on geveer 90 van de oogst zou verloren gegaan zijn. De wervel storm trof het eiland na maan dagavond. Verder is bericht, dat het dorp Mele is weggevaagd en het dorp Erakor door zeewater is over spoeld. Het Franse ziekenhuis te Port Villa is naar gemeld eveneens verwoest en de patiënten zijn ge- evacueerd. Uit andere streken of uit r.c bijgelegen eilanden zijn nog geen berichten ontvangen. Het Franse fregat „La Con- fiance" is op weg naar Port Villa. De autoriteiten te Noumea heb ben besloten vrouwen en kinde ren naar Nieuw-Caledonië te evaeuëren. Vandaag zal gepoogd worden een luchtverbinding met het getroffen gebied tot stand te brengen. Naar nu is bekend geworden, zijn op 16 december in het noor den van West-Pakistan 49 men sen door een lawine gedood. Het waren handelaars en dragers, die de ruim 9.000 meter hoge Lowari-pas doortrokken op weg naar Pesjawar. De Cubaanse autoriteiten heb ben aan boord van een jacht in de Cubaanse wateren 25 mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden dat zij naar Miami wil den gaan om zich bij Cubaanse contra-revolutionairen aan te sluiten. De Belgische minister voor de: Kongo, De Schrijver, heeft dins dag in Leopoldstad medegedeeld dat het „niet erg waarschijnlijk is", dat reeds op 5 januari de rondetafelconferentie over de toekomst van Belgisch Kongo zal kunnen worden gehouden. Op een persconferentie voor talrijke buitenlandse journalisten in de Kongolese hoofdstad zei hij, dat het wel niet mogelijk zal zijn de nodige voorbereidingen voor deze conferentie in de komende dagen te treffen. Op het de afgelopen dagen in Kisantoe gehouden congres van het „kartel van de drie nationa listische partijen" is zondag een resolutie aangenomen, waarop een conferentie met België werd geëist op 5 januari ter vaststel ling van de regelingen tot de overdracht van de souvereiniteit in Kongo. In tegenstelling tot de eis van de gematigde P.N.P. (Kongolese nationale partij voor de vooruitgang), dat de ronde tafelconferentie in een plaats in Kongo buiten Leopoldstad zal worden gehouden deelde minister Een actieve depressie, die dins dag Schotland van het zuidwes ten uit naderde, beheerste het weer in West-Europa. Bij ons draaide de wind naar het zuiden en nam in de loop van de dag tot krachtig toe. Tegen de avond bereikte de frontale regenzone Dec. 30 31 ZON op onder MAAN op onder 8.48 8.48 16.36 16.37 8.52 9.40 18.01 19.16 DONDERDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskans 2.28 2.52 Terneuzen 3.03 3.27 Hansweert 3.43 4.07 Walsoorden 3.53 4.17 ons land. De temperaturen liepen tot omstreeks 8 graden op. Vandaag gaat de wind uit het westen waaien en wordt matig tot krachtig, langs de Wadden- kust tijdelijk stormachtig. De dan aangevoerde lucht zal min der zacht zijn, zodat de middag- temperaturen iets lager zullen blijven. Naast opklaringen is cgn ver spreid optredende bui mogelijk. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. WESTENWIND. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige westelijke wind. Opkla ringen, maar ook hier of daar een bui. Over het algemeen iets lagere middagtempe'raturen. De Schrijver mede, dat de R.T.C. in Brussel zal plaatsvinden, zoals ook door de leider van de Abako, Kasavoeboe. is voorgesteld. Minister De Schrijver betoog de voorts, dat België formeel de onafhankelijkheid aan de Kongo heeft toegezegd en ook niet van plan is daarop terug te komen. „Het gaat er echter om deze on afhankelijkheid en de structuur van de nieuwe staat te regelen. Er is geen enkel gebied, dat ten rechte de gehele Kongo kan ver tegenwoordigen. Er moet dan ook een evenwicht worden gevon den tussen de belangen van elk der zes provinciën en het gehele land". Over de Kongolese delegatie naar de R.T.C. deelde de heer De Schrijver nog mede, dat daarin „alle belangrijke politieke stro mingen van het ogenblik en de zes provincies van de Kongo" zullen zijn vertegenwoordigd. Hij zeide geen voorstellen te hebben ontvangen om ook afgevaardig den van in Kongo gevestigde Belgen in de delegatie op te ne men. De Roemeense minister van Landbouw loan Cozma, is dins dag in het parlement gekritiseerd wegens „ernstige fouten". De minister gaf toe dat zijn houding verkeerd was. Aldus meldt het Zuidslavische persbureau Tan- joeg uit Boekarest. Volgens Tanjoeg heeft vice- premier Eirladeanu gezegd, dat Cozma de regerings- en partijlijn voor de landbouw niet toegepast had. 413 afgevaardigden stemden vóór en één legen de begroting, waarop de uitgaven voor 1960 zijn geraamd op 55,93 miljoen lei, waarvan 3,5 miljoen voor de defensie. De uitgaven zijn 16,6 procent hoger dan die voor 1959 en de inkomsten (56,8 miljoen lei) 12,1 procent hoger. Tanjoeg meldt tenslotte, dat het parlement ook het economische plan voor 1960 heeft goedgekeurd, dat voorziet in vergroting van de industriële produktie met 14 pro cent.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1