Binnenlands nieuws Rockefeller geen kandidaat voor presidentschap RADIO EN TELEVISIE Ka Vee Wee 22» Veel Belgen betalen geen radio- en tv-belasting Jacht tussen klip en rots jloed worst Officiële Publicatie iele familie in de ens Belgisch recept daag slechts 10 cent r 100 gram lieningsslagerij IJSEBAERT iswijkstraat j bij ELKE van 1,10 ast. oor 2,25 ƒ1,35 0,85 ƒ0,65 10 les 0,45 les 1,50 ƒ0,75 ƒ5,25 ct. Dinsdag 29 december 1959 VRIJE ZE 15e jaargang no. 4869 De republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefel ler, heeft zaterdag verklaard dat hij zich geen kandidaat zal stel len voor het Amerikaanse presi- dentschao bij de verkiezingen in 1960. „Dit besluit is defintief", zei hij. Voorts denkt hij niet aan een aanvaarding van een benoe ming voor het vice-president- schap, ook al zou men hem de eer van een dergelijke benoe ming verlenen". In de afgelopen weken heeft Rockefeller een tocht door het land gemaakt. Gemeld wordt dat Rockefeller in vele staten kennis had genomen van de ster ke steun voor vice-president Ni xon op wie meest waarschijnlijk de keus van de partij zal vallen als opvolger van Eisenhower. Waarnemers menen dat dit mo gelijk van invloed is geweest op het besluit van Rockefeller om zich geen kandidaat te stellen. In zijn verklaring zei Rocke feller dat hij zich er op zijn reis volkomen rekenschap van had gegeven dat de meerderheid van De Westduitse scheepvaart in 1959. In een jaaroverzicht van de vereniging van Duitse reders wordt medegedeeld, dat 1959 het moeilijkste jaar voor de Westduitse scheepvaart is ge weest sedert na de oorlog met de wederopbouw werd begon nen. Het was niet mogelijk de Duitse handelsvloot in 1959 in die mate te vergroten als men had gehoopt als gevolg van de voortdurende daling der tarie ven op de internationale vrach- tenmarkt en de „talrijke struc turele moeilijkheden van de Duitse scheepvaart". Afgezien van de kust- en visserijschepen en schepen voor bijzondere doeleinden bestond de Westduitse koopvaardijvloot aah het eind van dit jaar uit 1.185 schepen van in totaal on geveer 4,35 miljoen bruto ton. De netto-toeneming van de scheepvaart-tonnage was met 295.000 bruto-ton ongeveer 200.000 ton kleiner dan in 1958. Dit jaar hebben de Duitse reders 77,7 pet meer scheep vaart-tonnage gesloopt dan ver leden jaar. de toekomstige afgevaardigden naar de partij-conventie zich ver zet tegen een wedijver voor de benoeming voor het president schap. Hij voegde hieraan toe, dat hij voor zijn kandidaatstel ling een grote strijd zou moeten voeren die zó veel tijd en energie van hem zou vergen dat hij on mogelijk aan zijn verplichtingen als gouverneur van New York zou kunnen voldoen. Verwacht wordt dat de kandi daten voor het presidentschap van de democratische partij hun strijd zullen intensiveren. Slechts een onvoorziene gebeurtenis kan voorkomen dat Nixón als repu blikeins kandidaat zal worden benoemd. Vele democraten den ken dat hij kan worden versla gen. De mogelijkheid bestaat dat Marseilles burgemeester kan Chroesjtsjef niet ontvangen De socialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, heeft in „Le Provencal" geschre ven, dat hij de Russische premier Chroesjtsjef niet kan ontvangen tijdens diens bezoek aan Frank rijk, hoewel de Franse regering de wens te kennen gegeven heeft, dat hij Chroesjtsjef in het stad huis ontvangt. Defferre wijt dit aan het gedrag van de commu nistische vertegenwoordigers, die volgens hem niet in staat zijn zichzelf in bedwang te houden en nog minder hun „manschap pen". Ongeval op Parijse vuilnisstortplaats Ruim honderd brandweerlie den hebben tevergeefs getracht een vrachtautochauffeur te red den, die met zijn auto in een 25 meter diep gat was gevallen, toen hij over een vuilnisstortplaats in het oostelijk deel van Parijs reed Men poogde de wanden van het gat te stutten om te voorkomen, dat er aarde en stenen op de auto vielen. Desondanks was de 32 jarige chauffeur Etienne Lambert overleden, toen men hem einde lijk naar boven had gebracht. Rockefeller meent dat het getij gunstig is voor een democraat als opvolger van Eisenhower en dat hij zich vrij wil maken voor een kandidaatschap in 1964 waarbij hij zich kan aandienen als een niet-verslagen kandidaat. Vice-president Nixon verklaar de zaterdagavond dat gouver neur Rockefeller in de staten die hij bezocht heeft, een uitsteken de indruk heeft gemaakt. Onge acht zijn beslissing is hij een man die geroepen is tot leider schap in de republikeinse partij en in het land in de komende jaren. V reemdelingenbezoek In de afgelopen vakantie periode (juli t/m september) hebben buitenlandse gasten 1.335.000 nachten in Nederlandse hotels doorgebracht. Dit zijn 72.000 overnachtingen of 6 pro cent meer dan vorig jaar, aldus een mededeling' van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het sterkst was de stijging van het aantal overnachtingen van bezoekers uit Duitsland (112.000 of 28 pet). Voorts nam het bezoek toe uit België (5.000 of 8 pet), Engeland en Schot land (8.000 of 4 pet) en de Ver enigde Staten (6.000 of 3 pet). Het aantal overnachtingen van bezoekers uit de volgende landen liep terug: Zwitserland 13.000 of 24 pet, Zweden 10.000 of 21 pet, Frankrijk 7.000 of 10 pet, Noorwegen 3.000 of 13 pet en geallieerde militairen 10.000 of 25 pet. FLINKE BUIT VOOR ONDERWERELD De hoofdstedelijke onderwe reld heeft zich tijdens de Kerst dagen niet onbetuigd gelaten. Het dievengilde was zeer actief. De grootste buit was weggelegd voor de onverlaat, die in de avond van de Eerste Kerstdag met een steen de ruit van een juwelierszaak aan de Heiligeweg ingooide. Zijn „oogst" bestond uit tien gouden ringen met bril janten voor een totale waarde van 7.200. Een vijftienjarige jongen had de man bezig gezien en is hem eerst met een parti culiere wagen en later met een auto van de politie gevolgd. Men heeft de man echter niet meer kunnen vinden. Enkele uren later werd een ruit van een warenhuis in de Vespuccistraat ingegooid. De buit bestond hier uit 6 gouden ringen, 6 polshorloges en enkele elektrische scheerapparaten. Voorts werden inbraken ge pleegd in een zaak aan de Bos en Lommerweg, in een pand aan de Sarphatistraat, een radio zaak aan het Mercuriusplein, waaruit een aantal radiotoestel len, gasgeisers en televisietoe stellen met een waarde van to-' taal 4.000 verdwenen. Minder gelukkig dan zijn collega's was een 45-jarige kleer maker, die bij een poging tot diefstal uit een woning aan de Anna Vondelstraat door de be woner, een arts, werd overmees terd en aan de politie werd over gegeven. SCHOOLETUI'S N.V. v/h FA. P. J. V. d. SANDE HILVERSUM I.7.00 Nws. en S.O.S.-ber.7.10 Gram.7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Radiokrant; 8:35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Het conflict, hoor- sp.; 12.30 Land- en tuinb. me- ded.12.33 Kamerork. en koor; 12.37 Oudejaarsdienst; 13.00 Nws.; 13.15 Met Pit op pad, praatje; 13.20 Gram.; 13.30 La Sonnambula, opera. (Gram.); 15.30 Zangrecital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Regeringsuitz.18.10 Gram.; 18.15 Spectrum van het Chris telijk organisatie- en vereni gingsleven, lezing; 18.30 Leger des Heils-kwartier18.45 Boek- bespr.; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gitaarens.; 20.10 Strijk- ork.20.30 Int. geluksketen 1959; 21.00 Retour Vancouver, klankb.21.30 Gewijde muz. 22.00 Literair overz.; 22.10 Gram.; 22.30 Nws.; 22.40 Zaal- sportuitsl.22.45 Avondover denking 23.00 Platennieuws 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II.; 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 De veranderende kerk i.d. veran derende wereld, lezing10.20 Voor de vrouw; 11.00 Dit is uw leven12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nws. en tentoonst. .agenda; 13.20 Orgel en zang; 13.45 Gesproken por tret; 14.00 Gram.; 14.20 Omr. ork.; 15.00 Voor de kind.; 17.00 Tafelklavier; 17.15 Dansmuziek; 18.00 Nws., comm. en act.; 18.30 Lichte muziek; 18.55 VARA-Va- ria; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Joods progr.19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Gram.; 20.30 Chaine du bonheur; 21.00 Promenade ork. en solist; 21.45 Voordr.21.55 Cello en piano; 22.20 Keuren en kiezen, comm.; 22.30 Nws; 22.40 Kinderkoor; 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 23.15 Jazzmuz.; 23.35 Gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 Gram.; 14.45 Ka- mermuz.16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.20 Voor WOENSDAG 30 DECEMBER de jeugd; 17.50 Boekbespr.18.00 Lekenmoraal en filosofie18.20 Voor de sold.; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws.; 19.40 Vlaamse liede ren; 20.00 Hoorsp.; 21.05 Tenor, koor en ork.; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 22.25 Italia-prijs 1959; 22.55 Nws.; 23.00 Voor de zeelieden; Televisieprogramma's NED. T.V.: 17.00 Int. jeugd- journ.; 17.10—17.40 V. d. kind.; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Terugblik op 1959, lezing; 20.40 Kunstoverz.21.10 Licht progr.; 21.50 Ruimtevaart of luchtkas teel, gesprek. VLAAMS BELG. T.V.: 19.00 Lekenmoraal en filosofie; 19.30 Nws.; 20.00 Sportoverzicht 1959; 20.30 Speelfilm; 22.00 Voor de vrouw; 22.30 Nws. en joum. Naar schatting een half miljoen radio's en 100.00 tv-toestellen Op het Belgische ministerie voor culturele zaken wordt ge schat, dat er in het land een half miljoen radio's en 100.000 Tv- toestellen zijn, waarvoor geen belasting wordt betaald. Minis ter Harmei heeft aangekondigd, dat de controle zal worden ver scherpt, maar dat huiszoekingen slechts zullen mogen worden ge daan na toestemming van de rechter. Volgens een wetsontwerp, dat dinsdag door de Belgische senaat is goedgekeurd gaan de Belgen 144 frank per jaar voor een ra diotoestel en 840 frank per jaar voor een TV-ontvanger betalen, resp. 11 en 63 gulden. Voor de beide toestellen samen zal de be lasting echter niet meer dan 67,50 bedragen. Ook in België is opnieuw aan drang uitgeoefend om reclame in de televisie toe te laten. De Unie van Belgische Adverteerders, die een belangrijke groep onderne mingen vertegenwoordigt, heeft er in een memorandum aan mi- (Adv.) VICTORY J ^|nct een lichte sigaar voor i nister Harmei de aandacht op gevestigd, dat in 1960 in Neder land, Duitsland èn Frankrijk re clame in de televisie een feit zal kunnen zijn. De ^Belgische adver teerders zouden dan voor de keus staan óf zendtijd te huren bij de buitenlandse stations, óf moeten toezien hoe via deze zenders, die ook een groot 'dèel van het Bel gische grondgebied bestrijken, uitsluitend vooi; ^buitenlandse pro ducten reclame gaan maken. In de nieuwe Belgische radio- en TV-wet wordt bepaald, dat het parlement zich zal kunnen uitspreken over de wenselijkheid van reclame in de nationale tele visieprogramma's. De senaats commissie voor culturele zaken behandelt thans een wetsontwerp over deze kwestie. De Franse expeditie in in Nieuw-Guinea. De Franse expeditie in Nieuw- Guinea heeft aan haar hoofd kwartier in Parijs gemeld, dat zij op een hoogte van 3500 meter een pad heeft gevonden door een nog onverkende bergketen. De expeditie heeft nog steeds met klimatologische moeilijk heden te kampen. Twee dragers zijn overleden. Het gezelschap is doodmoe. Men hoopt dat er bij de bron van de Prinses Ma- rijke-rivier voorraad kan worden geparachuteerd. De expeditie is van de zuid kust van Nieuw-Guinea ver trokken. Men hoopt tegen het eind van januari de tocht van zuid naar noord te hebben vol bracht. JONGE NOORSE ZEEMAN VERDRONKEN In de Kerstnacht is de 18- jarige Noorse zeeman Galtung Carlsen uit Molde, die onder in vloed van sterke drank verkeer de, in het water van de Singel te Amsterdam gelopen en ver dronken. Twee agenten van het bureau Singel waren onmiddel lijk in de gracht gesprongen maar moesten hun reddingspo ging opgeven omdat zij door de koude werden bevangen. Het lijk is later met een redding- haak opgehaald. UIT KWAADHEID TEGEN BOOM GEREDEN In de nacht van zaterdag op zondag is een automobilist in de Churchillaan te Amsterdam tegen een boom gereden. De be stuurder. een 49-jarige handels agent, verklaarde uit kwaadheid met opzet tegen de boom ge reden te zijn. Omdat de man onder invloed van sterke drank verkeerde werd hij in de ge legenheid gesteld zijn roes op een politiebureau uit te slapen. De auto werd ernstig bescha digd. DODELIJK ONGEVAL Gistermorgen omstreeks acht uur is op de Hoogmadeseweg te Leiderdorp een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige W. J. van Zoest uit Nieuwkoop om het leven is gekomen. Z. reed met zijn motorfiets tegen de achterzijde van een onverlichte boerenwagen. Hij was op slag dood. Het slacht offer was ongehuwd. VIER „BONNEN" VOOR BROMFIETSDUIVELING De Apeldoornse politie heeft jacht gemaakt op een jeugdige snelheidsmaniak, die het cen trum van Apeldoorn met een bromfiets onveilig maakte. Het was het 13-jarige meisje B. W., dat van een vriendje een brom fiets had geleend. Met grote snelheid reed zij door de hoofd straat zonder zich iets aan te trekken van het rode stoplicht op een druk kruispunt en ver volgens van het stopteken, dat haar door een politie-agent werd gegeven. Met onvermin derde snelheid reed zij vervol gens de Loolaan op, waar zij werd nagezet door een motor agent, die haar eerst in de buurt van de Naald tot stilstand kon brengen, en inmiddels geconsta teerd had, dat de jongedame een snelheid had gehad van meer dan 60 km per uur. Zij kreeg van deze agent vier pro- cessen-verbaal, t.w. wegens het doorrijden bij een rood stop licht, het negeren van een stop teken van een politie-agent, de overtreding van de maximum snelheid en het berijden van een bromfiets, terwijl zij nog geen 16 jaar was. AUTO REED OP CAFEPUI IN Zondagmorgen omstreeks kwart over vijf is een kleine personenauto, komende uit de richting Centraal Station, door dat de bestuurder-vermoedelijk de macht over het stuur verloor, tegen de pui van een café op de hoek Singel-Haarlemmerstraat te Amsterdam gereden. De lin kerdeurstijl werd geheel ontzet waardoor het caféportaal geheel werd ontwricht. De beide inzit tenden, een heer en een dame uit Haarlem, kwamen er met enkele schaafwondjes af. De zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. De bestuur der heeft volgens de politie met te grote snelheid in de bocht voor de brüg, die direct op de Haarlemmerstraat uitkomt ge reden, de macht over zijn stuur verloren en is daardoor op de pui ingereden. De brandweer heeft de hoekgevel gestut. AUTO TE WATER INZITTENDEN GERED Zondagavond om half elf trapte de Duitse fysicus Th. Gehatia Plötzk uit Frankfort aan de Main tijdens het parke ren van zijn wagen op het Sin gel te Amsterdam op het gas pedaal in plaats van op de voet- rem. Het resultaat was dat de wagen in het donkere water van de Singelgracht dook. Er kwam echter onmiddellijk hulp. De in Amsterdam wonende camera man van de N.T.S. Paul Wallen burg sprong de wagen achterna en bond een touw om de achter bumper waardoor verhinderd werd, dat de wagen geheel onder water geraakte. Daarna spron gen de autoplaatwerker M. Wormhout en de bouwvakarbei der A. H. Broekema op de kof- Boeren naar Guatemala Een orgaan van de regering van Guatemala bericht, dat het komende jaar grond ter beschik king van boeregezinnen uit Nederland, België, Frankrijk en Italië zal worden gesteld. Zij kunnen het land bewerken op dezelfde voorwaarden als de eigen landslieden. De eerste kolo nie van Europese immigranten wordt gevestigd op de nationale boerderij „Actela" in het noorden van het land, die meer dan 15.000 ha groot is. Wijziging vestigingsbesluit poeliersbedrijven In Staatsblad nr. 486 is gepu bliceerd een koninklijk besluit tot wijziging van het vestigings besluit poeliersbedrijven 1939. Door dit wijzigingsbesluit wordt in een aantal met name genoem de levensmiddelenbedrijven het ten verkoop aan het publiek voor handen hebben of aan het pu bliek verkopen van diepgevroren pluimvee (kip, eend, kalkoen), konijn of wild niet langer als uitoefennig van het poeliersbe- drijf aangemerkt. Dit houdt in, dat voor de verkoop of het voor- ferklep, verbrijzelden de achter- handen hebben van deze diep- ruit en haalden de heer Gehatia vrieswaren door degenen, die het Plötzk en diens echtgenote naar Ikruideniersbedrijf, het slagersbe- buiten. Het Duitse echtpaar, dat 'drijf, een der brood-, brood-ban- enkele dagen met vakantie inket-, of banketbedrijven, de Amsterdam vertoefde, werd kleinhandel in vleeswaren, in voor controle naar het Binnen gasthuis overgebracht, maar kon na een onderzoek direct naar het hotel gaan. De wagen werd door de brandweer binnen een half uur op de kant gezet. groenten en fruit of in vis uit oefenen, voortaan geen vergun ning is vereist; evenmin is daar voor in het vervolg een onthef fing van het poeliersbesluit no dig. DORNFORD YATES 106) (Nadruk verboden.) „Brooch. Zo, dat ligt in Hamp shire. En wie bent u?" Na tweemaal slikken gelukte het my geluid te geven. „Je noemde mij altijd Ezau", zei ik. „Ezau?" herhaalde ze, Ezau?.. Ze deed zichbaar haar best niet te lachen. „Ja, verdraaid", zei ik, „kan ik dat helpen? Je hebt me zelf met die zotte naam opgeknapt." Daarop barstte ze in een scha terlach uit, die haar de tranen in de ogen deed springen. „Nou, dan zal ik er maar een eind aan maken", zei ze. „Het is een naam, die totaal niet bij u past. Hoe noemen andere men sen u eigenlijk?" „Ik heb vrienden, die me Raas donder noemen. Bij de burgerlij ke stand sta ik ingeschreven als Jeremy Solon, Savile Rouw." „Raasdonder klinkt veel aardi ger", zei ze, „en vertel me nu eens wie ik ben?" Ik keek haastig om mij heen. Ik bleek niet te dromen. Wij bevonden ons werkelijk aan de Bear Lane in Brooch. Mensen liepen ons voorbij, wagens en rij wielen verdrongen elkaar in de nauwe straat. Een klok wees halfvijf aan zodat George en Jill volgens berekening al bij de kathedraal op ons stonden te wachten. „Je bent juffrouw Katharine Scrope', zei ik. „Je woont in Frankrijk, in een dorpje dat Car dinal heet. Daar heb ik bij je ge logeerd het is een sprookjes achtig plaatsje. Momenteel loge ren wij samen op White Ladies, een landhuis in de bossen, niet ver hier vandaan." Zij moest blijkbaar over mijn woorden nadenken. „Waar gaan wij nu heen?" „Wij gaan de anderen opzoe ken", zei ik. „Toen ik je achter liet bij de kapper „U lijkt me wel zeer intiem te- kennen", zei Katharine pein zend. Ik moest iets wegslikken eer ik kon antwoorden. „De anderen zouden je mis schien beter kunnen uitleggen, hoe intiem,, dan ik dat zelf kan doen", zei ik. „Ik hoor het liever van uzelf." „Ja", zei ik, met de moed der wanhoop, „nu is daar natuurlijk geen sprake*1 meer van, maar tot voor laten we zeggen enkele uren waren jij en ik verloofd." Ik veolde dat ze haar adem in hield. "Ik heb de boel blijkbaar lelijk in het honderd laten lopen. Tóe, trek het je niet zo aan." De be leefdheidsvorm had zij laten va ren. „Ik kan natuurlijk niets be loven. Dat zou niet eerlijk zijn tegenover jou en tegenover me zelf al evenmin. Maar, beste jon gen, als ik eenmaal verliefd op je ben geworden, zal ik het ver moedelijk ook een tweede maal worden, als je een beetje geduld met me wilt hebben." HOOFDSTUK XV. Van de vier mensen die naar' White Ladies terugreden was Katharine Scrope die middag verreweg degene, die zichzelf het best onder controle had. Toen wij bij Mansel terugkwamen, die in hemdsmouwen en met een ge moedelijke pijp tussen zijn tan den bezig was bij zijn huis een zwembad aan te leggen, bood zij dadelijk aan hem te helpen en met z'n drieën pakten wij een half uur stevig aan. Haar zelfbeheersing nam het pijnlijke element van de situatie grotendeels weg, terwijl wij er bovendien de zekerheid aan ont leenden dat wij haar zonder veel risico met de volledige waarheid konden confronteren. En dat was voor ons een grote geruststel ling het houdt tenslotte nog al een en ander in een jongedame uit de hoogste kringen ronduit te vertellen, dat zij gedurende de afgelopen drie jaar deel heeft uitgemaakt van een beruchte in- - terpationale oplichtersbende; Katharine maakte evenwel een zo evenwichtige en zelfs opge ruimde indruk, dat wij meenden haar de waarheid niet te mogen onthouden. Diezelfde avond vertelde ik haar wat er zich had afgespeeld, terwijl de anderen zwijgend om ons heen zaten. Ik vertelde haar, wat ni naderhand in dit verhaal heb vastgesteld en Carson liep al die tijd over het terras heen en weer om er zorg voor te dra gen dat onbescheiden oren niet meeluisterden naar mijn relaas. Ik confronteerde haar met haar eigen verhaal, vrijwel zoals zij het mij een aantal weken tevo ren had verteld. Ik bespaarde haar niets, ik liet geen enkele bijzonderheid weg. Voor de twee de maal die dag liet ik haar de brief lezen, die Mansel met de ochtendpost van Scotland Yard had ontvangen en zo lang ik aan het woord was keek zij mij be langstellend en aandachtig aan. Eindelijk was ik aan het eind van mijn relaas gekomen. Naar mijn mening heeft je ge heugen je in de steek gelaten omdat je wat al te veel achter de rug hebt. De dood van je vader heeft je de genadeslag gegeven ik heb het zien gebeuren. En juist op dat moment hebben ze je ontvoerd en opgesloten. .Wij be grepen maar niet, waarom je geen instorting kreeg. Ik had er geen rust onder lichamelijk kwam je bij en je zag er weer goed uit, maar je leek niets meer op de Katharine, die ik tevoren had gekend. Nu ben je jezelf ten minste weer. En ik hoop van harte, dat je nu niet gaat pieke ren, omdat je je een massa wran ge gebeurtenissen niet meer kunt herinneren; wij zijn juist zo blij, dat je je eigen gezicht terug hebt." Het bleef enige tijd stil. (Wordt vervolgd.) RIJKSBEURZEN voor MUZIEK- en DANSSTUDIE (cursusjaar 1960-1961) De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappien brengt ter algemene kennis, dat in 1960 van rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zicli aan de muziek of aan de danskunst als vakoefening willen wijden doch in de onmogelijkheid verkeren de aan de studie ver bonden kosten uit eigen middelen te dekken. RIJKSBEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE SIet betrekking tot de beurzen gelden de volgende bijzonderheden. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht, b.v. in verband met de vereiste technische vaardigheid voor het gekozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame lei ding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te zeer uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aan leg en een goed muzikaal gehoor. De maatstaf, die wordt aangelegd omtrent muziekkennis, technische ontwikkeling, enz., richt zich naar elk geval afzonderlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een van rijkswege „erkende" instelling voor muziek onderwijs. De beurzen, die worden vastgesteld met inachtneming van de financiële omstandigheden van de sollicitant(e) of van het gezin, waartoe deze behoort, zijn in dé eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten, welke rechtstreeks met de studie ver band houden, zoals lesgelden, leermiddelen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met eventuele reis kosten. Indien noodzakelijk zal ook rekening kunnen worden gehou den, zij het slechts zeer ten dele, met kosten van levensonderhoud. Verder zulen één of meer beurzen beschikbaar worden gesteld ten einde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek in het buitenland onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de staatssecretaris. Bij het vaststellen van het bedrag van beurzen voor muziekstudie in het buitenland wordt, behalve met de studiekosten, mede rekening gehouden met de kosten van de reis naar en van het land van bestemming en met de verblijfkosten aldaar, alhoewel ook hierbij geldt, dat het in het algemeen niet mogelijk zal zijn deze kosten volledig door de beurs te dekken. RIJKSBEURZEN VOOR DANSSTUDIE Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat geen beurzen worden verleend ten behoeve van hem, die de gezelschapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m.b.t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de dans kunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevor derde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplichtigen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de staatssecretaris zich door een des kundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen onderzoek naar aanleg en capaci teiten. De keuze van de instelling aan welke men wenst te studeren, behoeft de goedkeuring van de staatssecretaris. De beurzen, die worden vastgesteld met inachtneming van de finan ciële omstandigheden van die sollicitant (e) of van het gezin, waar toe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoet koming in de kosten welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, bailetkleding, spitzen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met eventuele reis kosten. Indien noodzakelijk zal ook rekening kunnen worden ge houden, zij het slechts zeer ten dele, met kosten van levensonder houd. Het verlenen van Rijksbeurzen voor dansstudie in het buiten land zal hoogstens overwogen kunnen worden, indien de studie mogelijkheden voor de betrokkene hier te lande zijn uitgeput. Zij, die voor een der vorenbedoelde beurzen in aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe VOOR 1 FEBRUARI 1960 in te zenden aan de afdeling Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gra- venhage, met vermelding 'Mededinging Rijksbeurs muziekstudie/ dansstudie 1960'. Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen behoudens hoge uitzondering, niet in behandeling kunnen worden genomen. Voor het aanvragen van vorenbedoelde beurzen zijn geen formulie ren verkrijgbaar. Zij, die reeds in het genot zijn van een Rijksbeurs voor muziek- of dansstudie voor het cursusjaar 1959/1960 behoeven thans niet op nieuw te solliciteren. Aan hen zal t.z.t. omtrent een eventuele ver lenging van de beurs nader bericht worden gezonden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5