Sunil wast stralend wit SUNIL Kerstmis in de wereld RECHTSZAKEN Kerstboodschap van Eisenhower WITTER DAN DE WITSTE GEIT BEURSO VERZICHT Eric de Noorman - Wigberth's wraak Afschaffing paspoortenpïicht en spaart uw linnenkast Duizenden pelgrims hebben in Bethlehem en Jeruzalem de Kerstplechtigheden bijgewoond. In Rome gaf Paus Johannes op eerste Kerstdag 00.000 mensen op het St Pietersplein zijn zegen ln een radiorede wenste hij de mensen vrede van geweten, mede in het gezin, en vrede tus sen de landen en in de wereld, de vrucht van oprecht zoeken naar de welvaart van de mens onder het schild van de vrijheid. Frankrijk begon zijn Kerst feest in traditionele stijl. Miljoe nen bevolkten de bistro's en restaurants. Uitgezonderd in Fréjus. Daar viel, evenals tijdens de damdoorbraak, de elektrische stroom uit. De nachtmis werd voortgezet bij kaarslicht. In sommige landen waren de weersomstandigheden slechter dan sedert jaren. Elders in nrd- Italië dreigden na de zware re genval overstromingen. In Carrara moesten 73 men sen hun huizen verlaten toen een berg in de omgeving een enor me scheur vertoonde en de wo ningen gevaar liepen. In Benevento op Sicilië zijn een .boer en zijn zoon en dochter na het Kerstmaal overleden aan voedselvergiftiging. In de Zwitserse Jura en Alpen Mies de wind met snelheden tot 160 km per uur. In verschillende lager gelegen wintersportcentra viel regen. In het gebied van Steinbergko- gel in Oostenrijk kwamen een Westduitser en een Oostenrijker om toen twee groepen skiërs werden getroffen door een lawi ne. In Engeland eiste de storm mensenlevens. In Bournemouth spoelde een golf een negenjarige jongen van de kade. Zijn vader en twee anderen sprongen hem na. De jongen kon aan wal wor den gebracht, maar overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De vader verdronk. In St Ives, Corn wall, verdronk een man tijdens het vissen. In Watchet, Somerset, moest het Nederlandse s.s. Tjerk Hid- des (479 ton) weer zee kiezen na vergeefs gepoogd te hebben te meren. In de Ver. Stalen bedroeg het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen halverwege de drie daagse vakantie 366. Vier en twin tig mensen kwamen bij branden cm en 37 bij andere ongelukken. Eerder op de dag was het aantal slachtoffers reeds 20 procent hoger dan tijdens de vier vakan tiedagen eind vorig jaar. In San Salvador in midden- Amerika bezochten mensen die kerstaankopen deden, een veilig heenkomen, toen na een serie COMMERCIËLE TELEVISIE ontploffingen, waarschijnlijk ver oorzaakt door vuurwerk, brand ontstond. Vier zaken werden in de as gelegd. De schade wordt geschat op drie miljoen gulden, volgt bepaald: Een aantal mensen dat uit de ramen naar buiten sprong, liep ..Het centraal comité var de Het centraal comité voor anti revolutionaire kiesvereni gingen heeft zijn standpunt inzake commerciële televisie als ernstige verwondingen op. In Australië heeft het in vele plaatsen zwaar geregend, waar door de vakantie van duizenden kamperenden „in het water viel". In Zuid-Afrika stierven min stens 40 mensen een gewelddadi ge dood en 700 personen werden gewond bij ongevallen en over vallen. De doden waren meest niet-Europeanen, die omkwamen bij steekpartijen e.d dronkemanstwisten. anti-revolutionaire partij heeft met verontrusting kennis geno men van de berichten, dat het kabinet zou denken in de rich ting van een commerciële tele visie. Zo het al ooit tot het toelaten van reclame in de televisie zal moeten komen, zal dit, naar de mening van het centraal co mité. in elk geval binnen het raam van het in Nederland gel tijdens 't dende omroepbestel moeten ge- schieden". ROOFOVERVAL OP POSTAGENTSCHAP BERECHT Gisterochtend heeft de recht bank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijf daders van de gewapende roof overval op het postagentschap in de Landbouwstraat te Am sterdamOost, waar het vijftal op zaterdag 9 mei j.l. op klaar lichte dag een poging deed de 53-jarige beheerder H. Nukoop de duizenden guldens, waar over hij op dat moment beschik te afhandig te maken. De 21-jarige typograaf C. N. R. en de 19-jarige bankwerker de G., tegen wie 7 jaar geëist was, werden veroordeeld tot 5 met aftrek plus terbeschikking stelling van de regering, opdat zij nog tijdens hun straf of ter stond daarna een therapeuti sche behandeling kunnen onder gaan. Deze straffen werden President Eisenhower heeft in zijn Kerstboodschap een beroep gedaan op de welvarende lan den van de wereld om program ma's op lange termijn op te stellen en uit te voeren teneinde de in armoede levende volkeren van de minder ontwikkelde lan den te helpen. Op mijn reis heb ik kunnen constateren dat drie dingen de volkeren van de 11 landen, die Kosten van levensonderhoud opnieuw gestegen Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, ver toonde van medio oktober 1959 tot medio november 1959 een stijging met 1 punt. Het index cijfer inclusief A.O.W. steeg van 125 tot 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 120 tot 121. Deze stijging speelde zich vrij wel uitsluitend af in de sector „voeding". Vooral de indexcij fers voor aardappelen, groenten en fruit gaven een stijging te zien, terwijl voorts de prijzen voor schelvis en eieren oplie pen. Het totaal indexcijfer voor de sector voeding steeg hierooor van 124 medio oktober tot 126 medio november. Landbouwindexcijfers november 1959 Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Stati stiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer in no vember 128 tegen 125 in de voorafgaande maand en 114 in november 1958. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten bedroeg evenals in oktober 128 tegen 112 in november 1958 16). Voor de veehouderijprodukten steeg het groepsindexcijfer van 124 tot 128 (november 1958: 114). De prijsstijging, welke tot deze ontwikkeling leidde, betrof de produkten melk 6), eieren 1 - 11) en schapen (+7). Het groepsindexcijfer voor bet totaal der kostenfactoren bleef ongewijzigd op 139. Ten opzichte van de overeenkom stfee maand van het vorige jaar betekent dit een toeneming van 2 punten. ik bezocht heb. in één gezin ver enigen in de eerste plaats hun vriendschap voor Amerika en de Amerikanen, ten tweede hun vurige te lang verijdelde hoop op verbetering van hun lot en ten derde hun diep gewor telde honger naar vrede en vrij heid. De verzekering van vrede in vrijheid is de sleutel tot de ver betering van het lot der volke ren, aldus Eisenhower. De president verklaarde dat de V.S. de andere vrije landen ervan moeten overtuigen dat zij met de V.S. moeten deelnemen aan een hulpprogram op lange termijn ten behoeve van de minder ontwikkelde landen. Dit program moet waarborgen bie den voor wat de voorwaarden en duur betreft, aldus Eisen hower. Hij achtte het voorts volstrekt noodzakelijk dat de V.S. en hun bondgenoten hun defensieve kracht op peil houden totdat een ontwapeningsprogram, ge paard gaande met afdoende in spectie. kan worden uitgevoerd. De president wees erop dat zijn plan voor hulp aan de min der ontwikkelde landen geen zaak van liefdadigheid is, maar gericht is op de versterking van de vrijheid in de gehele wereld. Hij voegde hier echter aan toe dat sommige volkeren deze hulp bitter nodig hebben en wel eens zó wanhopig kunnen worden, dat zij een wereldcatastrofe zul len ontketenen, als zij deze hulp niet krijgen. Hij herinnerde er tenslotte aan dat hij op zijn reis geen speciale overeenkomsten heeft willen sluiten, maar slechts het klimaat heeft willen verbeteren, waarin de diploma tie misschien met meer succes zal kunnen werken. Na zijn rede ontstak de presi dent de verlichting van de kerstboom voor het Witte Huis. Controle bij de Birmaanse spoorwegen hen niet alleen voor de roof- metselaar had Van V. geslagen overval, doch tevens voor de in braken in twee wapendepots en diefstal van auto's opge legd. De 19-jarige gereedschapma ker C. V., tegen wie 6 jaar was geëist, werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek, de 23-jarige verfmaler J. K. de G., die in de gestolen Ameri kaanse auto, waarvan de motor bleef draaien, buiten de deur van het postagentschap had ge wacht, terwijl zijn 4 kameraden binnen de overval ten uitvoer poogden te leggen, werd 3 jaar gevangenisstraf met aftrek op gelegd, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. De rechtbank kwalicifeerde dit misdrijf als het medeplegen van de overval. Tegen deze verdach te v/as 4 jaar met aftrek geëist. Tenslotte stelde de rechtbank de jongste verdachte, de 16-jari- ge schoonmaker R. M., die ter plaatse bekend was en de tip voor de overval had gegeven, ter beschikking van de regering zon der toepassing van enige straf. Deze jongen had bij de overval het tweede schot op de beheer der gelost. De kogel trof het slachtoffer in het been. Het eerste schot was afkom stig uit de revolver van „Pisto len Tony", de 19-jarige bank werker A. F. de G., die de be heerder doelbewust in de rech ter arm schoot, aangezien deze zich als een leeuw verweerde. De 21-jarige lasser D. F. S„ die noch aan de roofoverval noch aan de diefstallen met inbraken had deelgenomen doch alleen 4 stenguns met bijbehorende munitie voor de jeugdige bende in bewaring had gehad, werd hiervoor tot een voorwaardelijke gevangenistraf van 3 maanden veroordeeld met een proeftijd van 3 jaar. Er waren 4 maanden onvoorwaardelijk tegen hem geëist. Naar bekend mislukte de roofoverval dankzij het moedige optreden van de beheerder van het postagentschap, ondanks de twee op hem geloste schoten en de vrij ernstige verwondingen die deze veroorzaakten, bleef de beheerder verwoed doorvechten Dit was het viertal te veel. Zij vluchtten de winkel uit en ver dwenen in een oogwenk met de buiten gereedstaande auto. Een half uur later werden zij door twee moedige politieagenten gearresteerd. Twee en een half jaar geëist tegen metselaar De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. Dy- serinck, heeft donderdagmorgen een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de 22-jarige metselaar A. J. D. uit Den Haag, wegens zware mis handeling de dood ten gevolge hebbend. Op 16 augustus j.l. had hij om streeks kwart over vijf in de Jan de Baenstraat te Den Haag in grote woede de 18-jarige J. W. van V. zó mishandeld, dat deze aan de gevolgen is overleden. De en geschopt en toen Van V. op dé grond was gevallen had hij hem nogmaals geschopt. Dit alles uit kwaadheid over het feit, dat Van V. het zusje van de metselaar eerder op die middag een klap in het gezicht had gegeven, om dat zij niet meer met hem wilde omgaan. D. had Van V. die mid dag na het voorval met zijn zus je gezocht en gevonden in een patates friteskraam. De moeder van D. was toen tussenbeiden gekomen. De metselaar was daarna naar huis gegaan en had zijn hoofd onder dé koude kraan gestopt om daardoor zijn boos heid kwijt te raken. Dit bleek echter niet afdoende te zijn, want daarna ging hij toch weer op zoek naar Van V. Dit keer trof hij hem in de Jan de Baenstraat. Volgens getuigen (een gemeen te-ambtenaar en een vrouw die uit haar raam het gebeurde had Premie A.O.W. en A.W.W. De staatssecretaris voor So ciale Zaken en Volksgezondheid heeft het besluit van het be stuur van de Sociale Verzeke ringsbank goedgekeurd, waarbij voor de jaren i960 en 1961 het premiepercentage van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet is vastgesteld op 1.25 o. Tevens is het premiepercentage van de A.O.W. (Algemene Ouderdoms wet) vcor die jaren verlaagd tot 5.5 uo. De beide premiepercen tages bedragen dus tezamen 6,75%, hetgeen gelijk is aan het thans nog geldende percentage van het A.O.W. Bij Koninklijk Besluit is voorts bepaald dat de regeling betreffende de niet-invoering en gedeeltelijke invordering van de premies van kleine zelfstandi gen. welke verschuldigd zijn krachtens de A.O.W., ook van toepassing zal zijn op de pre mies, verschuldigd krachtens de A.W.W. gezien) had de metselaar inder daad Van V. geschopt toen hij op de grond lag. De verdachte zelf zegt niets meer te weten. Hij zag alleen maar het gezicht van Van V. en daarna had hij geslagen. De vader van de metselaar en een buurman hadden de jonge man na de vechtpartij naar huis gestuurd. Daar werd hij later gearresteerd. Er waren twee getuigen 6. dé charge: ds. F. E. Hoekstra, die dé metselaar beschreef als een fatsoenlijk, rustige, stille jon gen, die zich altijd afzijdig hield van de ruwe elementen in de jeugdbeweging, en die een uitge sproken afkeer had van nozems en verder een jeugdleider. Deze verklaarde zich bereid toezicht op de jonge metselaar te houden. Hij bevestigde de verklaring van ds. Hoekstra, dat D. een jongen was die geen vlieg kwaad kon doen. Advertentie Bij brief van de minister van Buitenlandse Zaken is aan de beide kamers der Staten Gene raal overgelegd de tekst van de op 13 juni 1959 te 's-Gravenhage tussen de Nederlandse regering en de Oostenrijkse bondsregering gewisselde nota's, houdende een overeenkomst tot wijziging van Motie Ned. Onderwijzers vereniging over overheids- salarissen en pensioenen. Op de algemene vergadering der Nederlandse onderwijzers vereniging maandag in Am sterdam begonnen is met al gemene stemmen een motie aangenomen waarin de N.O.V. bij de regering met klem aan dringt op een uitkering over 1959 aan het overheidspersoneel en de rijksgepensioneerden ten bedrage van een kwart maand salaris, c.q. maand pensioen, en tevens op een verhoging van 5 pet der salarissen en pensioenen ingaande 1 januari 1960. De gedifferentiëerde loonpoli tiek, de vaststelling van de ver hoging der salarissen van het overheidspersoneel zal moeten wachten totdat de algemene trend der loonsverhogingen in het bedrijfsleven kan worden vastgesteld en de eenzijdige vaststelling door de regering dat de koppeling van de salarissen, van het overheidspersoneel aan die in de metaalsector niet meer als richtsnoer zal dienen, zijn de overwegingen die voorafgaan aan de bovengemelde conclusie. Voorts zegt de motie, dat de regering blijkbaar niet van plan is over 1959 de overheidsdiena ren te doen delen in de toegeno men welvaart en de gepensio neerden uitsluit van het voor schot van 3 pet. Verder dat de regering bovendien geen con crete toezegging heeft gedaan ten aanzien van de door de ambtenarencentrales geëiste evenredige verhoging van de o verheidspensioenen. (Advertentie.) Vrijgezellenbelasting enz. in Staatsblad Het nieuwe tarief van de in komstenbelasting voor onge- huwden is gisteren in het Staatsblad verschenen en wordt heden van kracht. In het Staatsblad is voorts de wet tot verlenging van tijdelijke belastingmaatregelen en maat regelen in verband met fusies van vennootschappen op aan delen verschenen. Deze wet zal gelden van 1 januari 1960 tot het einde van 1960. Voprts wordt bij Koninklijk Besluit de wet van 9 april 1959 tot wijziging van de inkomsten belasting en van de loonbelas ting tegen het einde van dit jaar in werking gesteld. hage gesloten overeenkomst in zake de afschaffing van de pas poortplicht. In de toelichtende nota wordt medegedeeld, dat in de op 30 mei 1958 tussen Nederland en Oostenrijk gesloten overeen komst betreffende de afschaf fine van de paspoort- en visum Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was de op 30 mei 1958 te 's-Graven- plicht als grensoverschrijdings- aocumenten genoemd worden het geldige paspoort en de gel dige toeristenkaart. Het ten hoogste vijf jaar verlopen pas poort kon niet zoals dat in overeenkomsten met andere landen op dit punt was ge schied als geldig reisdocument worden opgenomen, daar dit van Oostenrijkse zijde op be zwaren van wetstechnische aard stuitte, waaraan niet kon wor den tegemoet gekomen zonder het sluiten van de overeenkomst aanzienlijk te vertragen. Thans blijken genoemde be zwaren te ziin vervallen, zodat geen beletsel meer bestaat tegen wederzijdse erkenning van het ten hoogste vijf jaren verlopen paspoort als geldig reisdocu ment. Tevens werd overeenstemming bereikt omtrent wederzijdse al gehele afschaffing van de vi sumplicht. Van Nederlandse zijde was hiertoe reeds eerder overgegaan, doch Oostenrijk handhaafde nog enige beperkin gen, welke thans konden wor den opgeheven. Een en ander betekent een belangrijke verge makkelijking van het reizigers verkeer tussen beide landen. SUN 56. 2k 250a Neem meteen het voordelige reuzenpak AKU'S EN .SCHEEPVAARTAANDELEN „WILLIG" Aandelen AKU v/aren gister middag „willig" als gevolg van Duitse aankopen. Ock van loka le zijde was er flinke vraag aan wezig en hieraan kon bij de ope ning alleen worden voldaan tegen een prijs die ruim twintig punten boven de vorige slot- koers van 438 uitkwam. Het was druk in de AKU-hoek. In West-Dultsland worden deze rayon-aandelen getipt en van die zijde kwam dan ook verre weg de meeste vraag los. Na een opening op 459 steeg het fonds tot 462 en schommelde daarna rond de 460. Gedurende de niet- officiële ochtendhandel werd 446 tot 453voor de aandelen betaald. Ook in de overige inter nationale waarden was de stem ming vast doch de affaire ge ring. De rust vara de Kerstdagen heeft het Damrak blijkbaar goed gedaan. Men was over het algemeen optimistisch gestemd en dit werd in de koersen tot uitdrukking gebracht. De Phi- lipsaandelen stegen van 817 tot 820 en boekten op deze prijs circa zeven punten winst. De preferente aandelen Philips bleven in de belangstelling en werden een vijftal punten hoger geadviseerd. De omzetten in de preferente aandelen Philips zijn de laatste dagen van grote omvang en vrijwel gelijk aan die van de gewone aandelen. De preferente aandelen worden nog steeds in een gesloten hoek ver handeld waardoor volstaan wordt met één notering per dag. Unilevers vast op 814' 2 0809) en Kon. Olies gevraagd op 162.50, tegen een vorige slotprijs van 160.90. Deze aandelen kwamen een kwart dollar hoger uit New York. De Westduitse beurzen waren vast en dit was een sti mulans voor Amsterdam. Na tionale Handelsbanken kalm en een puntje lager. In de scheepvaartsector heer ste een „willige" stemming. Ge durende de gehele beursduur werd er druk in deze hoek ge handeld en werden ongekend hoge koerswinsten geboekt. De vraag kwam hoofdzakelijk van publieke zijde. Holland-Amerika- lijn noteerde als hoogste koers circa 188, Van Nievelt 180, Scheepvaartunie 182. K.N.S.M. 205. Doorelkaar bedroegen de koerswinsten voor de scheep vaartaandelen gisteren tien tot twintig punten. Het is heel lang geleden dat dergelijke koerswin sten in deze sector konden wor den geboekt. Ook in de cultuur afdeling was de stemming goed te noemen. Amsterdam Rub bers en HVA's een paar punten hoger'. De staatsfondsen wilden bij de aandelenmarkt niet ach terblijven en vertoonden even eens een vaste tot zeer vaste tendentie met een vrij levendige handel. In de lokale sector wer den aandelen Antilliaanse Verf- fabriek een paar punten hoger geadviseerd evenals Hoogovens terwijl aandelen Cobra een paar punten lager noteerden. Groot banken vast. Claims Automo biel-industrie „Rotterdam" kre sen een adviesprijs cp 725 (ƒ700). Prolongatie 3:2 pet. BEURSINDICES 23/12 24/12 28/12 Int. concerns 511.98 513.95 520.95 Industrie 253.95 255.42 257.15 Scheepvaart 176.19 176.85 183.4C Banken 180.32 180.49 184.24 Ind. fondsen 148.37 148.48 149 37 Algemeen 349.39 350.75 355.38 B;n' de controle in een trein in een voorstad van Rangoon bleek dinsdag dat er 110 reizigers waren die niet hadden betaald. De eerste schold de controleur de huid vol maar bij de laatste vier hief hij slechts de armen in wanhoop ten hemel: het waren Boed dhistische priesters aan wie hij pas na aarzeling vroeg hun kaartjes te tonen. In het uit Rangoon af komstige bericht wordt niet gesproken of de Birmaanse spoorwegen winst maken. NABEURSKOERSEN. A.K.U.: 454457% gl. (457V2) Kon. Olie: 162.80—163.00 (162.80) Philips: 815 (819%) Unilever: 812—813 (813%) Pierre de Gaulle overleden Pierre de Gaulle, broeder van president Charles de Gaulle, is zaterdagavond in een zieken huis te Parijs op 62-jarige leef tijd overleden. De vorige week had hij een hartaanval. Pierre de Gaulle was directeur van een maatschappij en voor malig senator en afgevaardigde. 4. Vol goede moed gaat het troepje van drie op weg, maar de Noorman begint al gauw te be twijfelen of er wel een reden is voor dit optimisme. Eindeloos dor en verlaten strekt de hoogvlakte zich naar alle zijden uit. Sporen van menselijke bewo ning zijn er genoeg, maar geen mensen. Een onbehaaglijk gevoel maakt zich van de Noorman meester, maar hij houdt zijn gedachten wijselijk voor zich. En zijn be zorgdheid lijkt ook ongegrond, want zuidwaarts ziet hij ineens een kleine rookpluim opkringe- len en even later ontwaren ze de hoeve naderen, staan ze geschrok ken stil. Want wat van verre een vriendelijk boerenhuis ieek, is in werkelijkheid slechts een nog narokende geblakerde ruïne vorm van een boerenhoeve. Na kort paraat besluit Eri< daarheen te gaan. Ongetwijfeld zullen ze ook daar paarden kun nen kopen. En het is slechts een geringe omweg. Maar als ze de

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2