>nd R1BBENS De Franse buitenlandse politiek Nog geen beslissing over Belgische straaljagers Russische Zuidpool expeditie keert terug Koning Boudewijn in Leopoldstad aangekomen De moord te Rotterdam Geen rijverbod na drankgebruik W eeroverzicht t! msm, ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT HANDELSONDERNEMING 200.000 Franse onderwijzers tegen verhoging subsidies aan bijzondere scholen 3e nieuwe VREDESTE1N werklaars zonder nader. Naadloos, dus: gegarandeerd waterdicht f i (loslaten onmogelijk extra verzwaarde hak en M zool t veilig anti-slip profie! soepele, wijde schacht Sterke, stoere, stevige werklaarzen 13.75 per paar (maten 6 t/m 12) Verkrijgbaar bi;: Westkolkstraat Mn TERNEUZEN Zie onze étalage Dijkstr. 88 NACHTELIJKE TOBBERIJEN. Calma Dragées brengen overspannen zenuwen tot rust. 2.bij elke drogist. ■Hi Ml Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 29 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4869 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/li Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. •De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, heeft in een verklaring over de buitenlandse politiek in de nationale vergadering verklaard dat het niet moeilijk zal zijn voor de topconferentie een datum te vinden die ieder zal schikken. Over de vooruitzichten van deze topconferentie zei hij dat de harmonie tussen Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland op dit stuk een felicitatie waard is. „Het is nodig voldoende realisme en bescheidenheid te betrachten om te beseffen dat deze confe rentie slechts beperkte overeen komsten tot resultaat kan heb ben. Wat wij op het oog hebben kan beter omschreven wonden met normalisatie van de betrek kingen dan met ontspanning. Wij kunnen voorkomen dat de be- trekkigen tussen de mogend heden slechter worden". De minister verklaarde dat waarschijnlijk drie kwesties op de agenda van de topconferentie DE VER. STATEN EN DE TOPCONFERENTIE Eisenhower is na zullen staan; ontwapening, de betrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland. In zijn rede in de nationale vergadering, zei Couve de Mur- ville voorts dat het niet gemak kelijk zal zijn de met elkaar in strijd zijnde meningen over Ber lijn met elkaar te verzoenen. Men zou kunnen verwachten dat de Sowjet-Unie bij het begin van de topconferentie haar plan voor een vrije stad West-Berlijn en voor afzonderlijke vredesverdra gen voor West- en Oost-Duits- land ter sprake zal brengen. De aanwezigen applaudisseer den toen de minister, overgaand op Navo-vraagstukken, zei: „In de ogen van de Franse regering blijft het Atlantisch bondgenoot schap even noodzakelijk als altijd, met inbegrip van de Amerikaan se deelneming aan de verdedi ging van Europa". .,In de loop van de afgelopen weken is er veel gesproken over een crisis in de Navo. Waarover gaat het in feite Zeker niet over gebrek aan belangstelling van Frankrijk jegens het Atlan tisch bondgenootschap. Zeker evenmin over een onvoldoende defensieinspanning van Frank rijk. De kwestie is dat sedert tien President telefonisch overleg met zijn j jaar de algemene wereldomstan- minister van Buitenlandse Zaken digheden zijn gewijzigd, dat de Herter tot de conclusie gekomen, dat midden mei een bevredigend tijdstip voor een topconferentie zal zijn, zo heeft perschef Hager- ty maandag te Augusta bekend gemaakt. Volgens hem scheen 16 mei een waarschijnlijke da tum, maar het bepalen van een definitieve datum hing af van overleg met Londen en Parijs. Herter, zijn collega van Defen sie Gates en de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, McCone, komen vandaag naar Augusta, waar president Eisenhower uitrust van zijn reis naar Europa, Afri ka en Azië. Naar Hagerty zei, zal men ,,een algemeen gesprek over de inter nationale politiek en de defen sie" hebben, waarbij ook het kernprogram voor I960 aan de orde zal komen. Watersnood en lawines in Italië Door overstroming van de Tiber en de Arno is ernstige schade toegebracht aan lande rijen, bruggen en belangrijke verbindingswegen. Talrjjke boe rengezinnen hebben hun wonin gen moeten verlaten. Bij Terni in Umbrië heeft een grondverschuiving de ontsporing van een passagierstrein veroor zaakt. Slechts enkele reizigers zijn licht gewond. Ook in Noord-Italië zijn ten gevolge van aanhoudende regen overstromingen ontstaan, o.a. in Venetië. Bij Aosta heeft een lawine talrijke groepen skiërs de pas afgesneden. In Trente ligt de sneeuw veertig cm dik en in sommige passen drie tot vier meter. Frans Kameroen 1 januari onafhankelijk Op 1 januari zal Frans Kame roen, dat circa drie miljoen in woners heeft, onafhankelijk worden. De desbetreffende overeen komst is op Kerstmis onder tekend door premier Debré van Frankrijk en premier Amadoe Ahidjo van Frans Kameroen. De overeenkomst bevat ook voor lopige bepalingen voor de diplo matieke, militaire, economische en technische samenwerking tus sen Frankrijk en Kameroen. Frankrijk heeft het gebied, dat ruim 430.000 vierkante km groot is, na de eerste wereldoorlog be heerd, aanvankelijk namens de Volkenbond en later namens de Verenigde Naties. In juli zullen er verkiezingen in Kameroen worden gehouden. situatie van Frankrijk is veran derd en dat daaruit bepaalde consequenties moeten worden getrokken. Een eerste punt is dat het be grip defensie thans slechts een globaal begrip kan zijn. Men kan bijvoorbeeld niet het Europese gebied scheiden van de andere werelddelen. Een tweede feit, voor de vrije wereld en vooral voor Frankrijk uit defensie-oog punt, is de groeiende belangrijk heid van de Afrikaanse vraag stukken". „Wijziging in de positie van een deel van onze Middellandse- Zeevloot is het enige wat wij thans in de Navo-verdediging op het Europese vastel- id overwe gen". Wij hebben geen enkele wijziging, met name niet in de Midden-Europese sector, voorge steld". Over de integratie van de luchtstrijdkrachten zei Couve de Murville: „Aan een opperbevel hebber die niet rechtstreeks on der de Franse regering staat, machtiging, dat wil zeggen het recht geven het vuur te openen en dat voor een vitale kwestie als de luchtverdediging is stelt de regering voor een pro bleem waarvan ik u vraag wel de draagkracht te willen besef fen. Ik hoop dat de besprekingen die in de komende maanden ge voerd zullen worden, tot een op lossing zullen leiden". Couve de Murville verklaarde dat Frankrijk als het zijn ver antwoordelijkheden ten volle aanvaardt, de verdediging van de vrije wereld geenszins verzwakt, maar integendeel in grotere mate bijdraagt tot de veiligheid van Europa. Over het verzoek om kern bommen op Frans gebied op te slaan, zei hij dat de Franse rege ring niet aan dit verzoek heeft voldaan, omdat het in feite de gehele kwestie van het mogelijk ontketenen van een atoomoorlog stelt waarover tot nu toe geen akkoord is bereikt. Zinspelend op de Britse be zorgdheid over de Europese ge meenschappelijke markt, zei hij: „Politiek gesproken zijn wij geenszins van plan ons van En geland te isoleren. Daarom heeft Frankrijk ingestemd met een herleving van de West-Europese unie naast de gemeenschappelij ke markt". „Een toekomstige oplossing zal afhangen van de middelen en de wil om een liberale politiek te voeren. In de mate dat quota en tariefgrenzen verdwijnen, zullen ook de vraagstukken minder acuut worden". PRINS BERNHARD LEGT FUNCTIES NEER Het particulier secretariaat van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden deelt mede: De vele en veelsoortige werk zaamheden van Z.K.H. de Prins hebben er toe geleid, dat enkele functies slechts een formele be tekenis hebben gekregen, door dat de tijd ontbrak zich volledig in de daarmede verbonden vraag stukken in te werken. Aangezien de Prins dit weinig bevredigend acht, heeft hij beslo ten zijn commissariaten bij de maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V. en de Steenkolenhandelsvereni ging N.V. neer te leggen en geen deel meer te nemen aan de werk zaamheden voor het Reactorcen trum Nederland, Prinses Irene zal „Keukenhof" openen Prinses Irene is voornemens op 30 maart a.s. de officiële ope ning te verrichten van de na tionale bloemententoonstelling „Keukenhof". Naar van niet-officiële zijde wordt vernomen zou de Belgi sche regering nog geen beslis sing hebben genomen over het nieuwe type straaljager voor de Belgische luchtmacht. Na de officiële mededeling in Den Haag, dat de Nederlandse rege ring had besloten tot de aan- Gewelddaden in Atjeh Gouverneur Ali Hasjmi van Atjeh heeft zaterdag op een ver gadering van gewestelijke amb tenaren „buitenlandse elemen ten verantwoordelijk gesteld voor de gewelddaden die kort geleden in Atjeh zouden zijn ge pleegd, zo meldt Antara. Ali Hasjmi sprak over een nieuwe golf van terreur in het gebied. Leden van de Daroel Islam zouden o.m. huizen heb ben geplunderd, een politieman hebben doodgeschoten en op een voorbij rijdende trein heb ben gevuurd. Hasjmi zei volgens Antara dat de activiteit in het buitenland van Hasan Ali, de leider achter de schermen van de rebellen, door de „Nederlanders is toege juicht". Het bestuur van de Franse nationale onderwijzersvereni ging, die tweehonderdduizend leden telt. heeft na een zaterdag j.l. te Parijs gehouden vergade ring' een bekendmaking uitgege ven, waarin het verklaart „on verzettelijk gekant te zijn" te gen het door de „huidige meer derheid van kerkeiijken in de nationale vergadering aanvaar de ontwerp, dat voorziet in De strijd in Algerië Bij gevechten in Algerië rijn in de week van 19 tot 25 december 530 rebellen buiten gevecht ge steld. 172 van hen werden gevan gen genomen. Voorts liepen acht rebellen met hun wapens naar de Fransen over, zo is maandag in Algiers bekendgemaakt. Aan Franse zijde vielen 42 doden. De Russische expeditie die op 26 december het Amerikaanse station op de Zuidpool bereikte, heeft besloten de tocht over het Zuidpoolgebied naar de basis Lazaref niet voort te zetten, zoals aanvankelijk in het voor nemen lag. Zij zal naar de Sow- jet-basis Mirny terugkeren, aldus een gisteren te Christ- church van het Amerikaanse Zuidpoolstation ontvangen be richt. Verwacht werd dat de Rus sen, na twee dagen bij de Amerikanen vertoefd te hebben, hun tocht naar het Russische kuststation Lazaref zouden voortzetten. Zij hebben de Amerikanen thans evenwel meegedeeld dat over twee weken een Russisch bevoorradings schip te Mirny zal aankomen en zij willen nu snel naar Mirny terugkeren door gemiddeld een kleine tweehonderd km af te leggen. aanzienlijke verhoging van de staatsbijdrage aan de (R. K.) scholen." Het bestuur stelt dat men de aanvaarding van dit door de regering-Debré ingediend wets ontwerp (dat geleid heeft tot het aftreden van de minister van Onderwijs Boulloche) 1. Het in de Franse grondwet neergelegde beginsel, dat de verzorging van het onderwijs staatstaak is, is geschonden. 2. In het staatsapparaat de (R. K.) kerk haar intrede doet, ..hetgeen in strijd is met de twee december 1905 afgekondig de wet, die voorziet in de schei ding van kerk en staat". Het bestuur van het Franse onderwijzersgenootschap be sluit „De 200.000 Franse onder wijzers en onderwijzeressen, die bij ons genootschap zijn aange sloten, zullen zich met het oog op het voorgaand onafgebroken en op daadwerkelijke wijze te gen de aldus geschapen toestand verzetten. Wij doen een beroep op alle republikeinen om steun te ver lenen aan het gevormde natio nale comité van actie der voor standers van wereldlijk onder wijs en met name te reageren op het verzoek om te tekenen op naamlijsten, die gehecht zul len worden aan protestbrieven". De omvang der Amerikaanse strijdkrachten De Amerikaanse strijdkrach ten omvatten op 30 november 2.500.817 man. Het leger telde 878.81 lman de marine 616.598, de luchtmacht 832.740 en het korps mariniers 172.668, zo heeft het ministerie van Defensie maandag in Washington bekend gemaakt. koop van de Lockheed F-104-G „Starfighter", is de kwestie wel de dag voor Kerstmis nog ter sprake gekomen ih de Belgische kabinetsraad. De gezamenlijke keuze door Nederland en België van een nieuwe straaljager is meer dan één keer besproken tussen de Nederlandse minister van Defensie, Visser, en zijn Belgische collega, Gilson, en in sommige Belgische bladen wordt dan ook t esproken van een „vroegtijdig doorhakken van de knoop door Nederland". In principe zou namelijk reeds tussen beide landen zijn overeengekomen dezelfde straal jagers aan te schaffen. In Bel gische regeringskringen werd echter vernomen, dat ..de beslis sing van Nederland niet in houdt, dat België ook de Star fighter zal aanschaffen." Nederlandse en Belgische luchtvaartdeskundigen zouden na gemeenschappelijk overleg wel de wens hebben uitgedrukt gezamenlijk de „Starfighter" aan te schaffen. De Belgische regering is echter zoals reeds eerder is gemeld, niet alleen geïnteresseerd in de technische kwaliteiten van het toestel, doch ook in de financiële aspec ten van de keuze. In Brussel wordt onderzocht in hoeverre de Belgische indu strie kan worden ingeschakeld bij de bouw en het onderhoud van de nieuwe straaljagers. Een beslissing van de Belgische re gering kan in de loop van de volgende maand tegemoet wor den gezien. Wallis en Futuna willen Frans blijven De inwoners van de nabij de Fidji-eilanden, in de Grote Oceaan, gelegen eilanden Wallis en Futuna. die sinds 1836 onder Frans protectoraat staan, heb ben zondag via de stembus de wens uitgesproken deel te blij ven uitmaken van de Franse gemeenschap. De 2261 stemgerechtigden van Wallis hebben allen hun stem uitgebracht. Zij bevestig den de vraag, of zij wilden dat hun eiland tot de Franse ge meenschap zou blijven behoren, of hieruit zou treden, door op het eerste gedeelte hiervan met „ja" te antwoorden. Ook op Futuna zijn alle 1149 kiesgerechtigden aan de stem bus verschenen. 888 kiezers vul den „ja" en 254 „neen" op hun stembiljetten in. Zeven stembil jetten waren ongeldig. In totaal hebben 3149 inwo ners der beide eilanden zich uit gesproken voor toekenning van het Franse staatsburgerschap, terwijl 254 stemmers hier geen prijs op stelden. INDIA De Indiase ambassadeur in Peking, Gopalaswami Parthasa- rathy. die voor overleg over het Chinees-Indiase grensgeschil naar Nieuw Delhi was ontbo den, heeft zondag aan premier Nehroe verslag uitgebracht. Men meent dat de ambasadeur een persoonlijke boodschap van de Chinese premier bij zich had waarin deze de wens uit spoedig de Indiase premier te ontmoe ten. Langs door dikke rijen mili tairen afgezette boulevards en straten heeft koning Boudewijn maandagochtend zijn intrede ge maakt in Leopoldstad. Ook op het vliegveld van de Kongolese hoofdstad, waar van alle open bare gebouwen de vlag wap perde, waren voor de komst van de Belgische vorst uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Een deel van het vliegveld was met hekken afgezet, waarbij af delingen politie de wacht had den betrokken. Achter deze af zetting werd de koning, die elf dagen geleden zijn onverwachtse reis door de Kongo is begonnen, door de leiders van het gouver nement officieel begroet. De koninklijke stoet werd op de weg van het vliegveld, waar de belangstellenden voor de aan komst van de koning hoofdzake lijk Eureopenanen waren, bege leid door jeeps met militaire politie. Bij zijn aankomst in het cen trum van de stad werd koning Boudewijn begroet met 101 saluutschoten. Terwijl vliegtui gen boven Leopoldstad cirkelden en commandotroepen hier de af zetting hadden versterkt klon ken uit de Kongolese menigte, die rich langs de route had op.- gesteld, kreten van „Leve de koning", „onmiddellijke onaf hankelijkheid" en „Leve de on afhankelijkheid". Het is nog niet bekend, of de koning tijdens zijn verblijf de belangrijke verklaring zal afleg gen, die algemeen wordt ver wacht. In Brussel zijn inmiddels stem men opgegaan, die tegen een nieuwe koninklijke boodschap onder de huidige omstandig heden zijn. Daarbij wordt aange voerd, dat een nieuwe verkla ring de Kongolezen duidelijk zou moeten inlichten over de komen de ontwikkelingen en dat dit slechts mogelijk is nadat parle ment en regering in Brussel daarin zijn gekend. Inmiddels blijkt uit maandag in Brussel ontvangen berichten, dat het congres van de Abako en de twee aan deze partij ge lieerde groeperingen niet alleen de „volledige en onmiddellijke onafhankelijkheid" heeft geëist, maar ook onmiddellijk economi sche zelfstandigheid wenst. In een van de resoluties wordt ge- eist, dat de uitvoer van de in Kongo geïnvesteerde kapitalen aan regelingen wordt onderwor pen. Tot de verdere eisen beho ren een billijke verdeling van het nationale inkomen, ee'n rechtvaardige loonpolitiek zon der enige discriminatie, werk lozensteun en andere sociale voorzieningen. In een andere resolutie verzet het congres zich „met klem" tegen inmenging door „Belgische kolonialisten" in de Kongolese aangekomen zijn. binnenlandse aangelegenheden en wordt de Kongolese bevolking opgeroepen zich bij het Abako- kartel aan te sluiten om het stre- van van de „Belgische kolonia listen" te verijdelen, die „er op uit zijn de Kongolezen op de ronde-tafelconferentie tegen el kaar uit te spelen". New York Times meldt Chinese troepenconcentraties Volgens een bericht van de New York Times uit Kalim- pong (India) zouden naar ver luidt op vele plaatsen aan de Chinees-Indische grens Chinese troepen in groten getale samen getrokken zijn. In het Tsjoembi- dal zouden de laatste maanden zwaar bewapende eenheden Naar aanleiding van het zon dagochtend doodgevonden 12- jarige jongetje en de daarop ge volgde aanhouding van de 21- jarige havenarbeider C. J. V., waarover wij reeds schreven, deelt de politie nu mee. dat het ventje met V. in aanraking was gekomen, toen het met vriend jes op Tweede Kerstdag kerst bomen aan het verzamelen was. V. had de jongen gezegd, dat er aan de Laanslootseweg nog meer bomen lagen. De jongen is toen op de fiets met hem mee gegaan, nadat het tweetal nog eerst een cafétaria had bezocht. Hoewel de havenarbeider toe geeft, ontuchtige handelingen met het knaapje te hebben wil len plegen, ontkent hij hardnek kig dit gedaan te hebben. Omdat de jongen zich verzette is het tot een vechtpartij geko men tijdens welke hij de jongen gewurgd zou hebben. Daarop heeft hij de twaalfjarige in een sloot gegooid en is hij naar huis gegaan om zich te verkleden. Vervolgens is hii weer naar de bewuste sloot teruggegaan, heeft het lijk er weer uitgehaald en het driehonderd meter verder onder de zandhoop begraven. De ministers van Justitie en van Verkeer en Waterstaat achten het niet opportuun te bevorderen, dat een verbod wordt uitgevaardigd om na ge bruik van alcoholhoudende drank motorrijtuigen te bestu ren. De ministers Beerman en Korthals hebben dit geantwoord op hen schriftelijk gestelde vra gen door het Tweede Kamer lid, de heer Lankhorst (PSP). Deze had, naar aanleiding van een door een onder Invloed van alcoholhoudende drank verke- zaakt ongeluk, geopperd een rijverbod in te stellen na gebruik van alcoholhoudende drank. Al kan worden toegegeven, al dus de ministers dat zich wei eens grensgevallen kunnen voordcen, waarbij twijfel kan rijzen omtrent de vraag, of iemand verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van al coholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden ge acht een motorrijtuig naar be horen te besturen, toch biedt de huidige redactie van de wegen verkeerswet een redelijke maat staf voor de vervolging en ver oordeling van bestuurders van motorrijtuigen, die door het ge bruik van alcoholhoudende drank een gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid. Een poging om tot een meer' objec tieve maatstaf te geraken door middel van de bloedproef, is af gestuit op bezwaren van medi sche zijde. Afgezien van het feit, dat stel lig niet alle deskundigen van oordeel zijn. dat ieder gebruik van alcoholhoudende drank, in hoe geringe hoeveelheid ook, een nadelige invloed heeft op de rij vaardigheid, zal controle op de naleving van een zodanig ver bod bezwaarlijk, zo niet onmo gelijk zijn, aldus de ministers. Bovendien zou een dergelijke bepaling Nederland in een uit zonderingspositie ten aanzien van de omringende landen j plaatsen, hetgeen mede met het oog op de nagestreefde unifica tie van het verkeersrecht on wenselijk moet worden geacht. Grondverschuiving in West-Java Volgens in Djakarta ontvan gen berichten heeft een aard verschuiving in West-Java 43 huizen van het dorp Tjibangga- la bedolven en 183 huizen ver woest of beschadigd. Van de 1.624 inwoners van het dorp is echter niemand gewond. Gewonden in Oranje Vrijstaat Een tachtigtal Afrikanen zijn gewond bij een botsing tussen stammen bij Welkom in Oranje- Vrijstaat. De politie moest een aantal charges met gummistok ken uitvoeren voordat de rust kon worden hersteld. De aanlei ding zou zijn de dood van een Njassa op Kerstavond na een gevecht met een Xhosa-mijn- werker. Bij de incidenten, die daarop volgden, werden stenen gegooid naar de politiewagens en wer den ruiten ingegooid. Waterleidingbuizen werden vernield om te dienen als wa pens. De politie was bewapend met geweren en stenguns maar maakte daarvan geen gebruik. Verscheidene arrestaties werden verricht. Door de wind moet het zand zijn weggewaaid, waardoor het lijk gedeeltelijk zichtbaar is ge worden. Toen de havenarbeider zon dagavond thuis werd aangehou den zat hij te kaarten, 's Mid dags had hij de voetbalwedstrijd SpartaFeijenoord bezocht. Daar in Schiedam enige tijd geleden een jongetje spoorloos verdwenen is zal V. ook nog door de Schiedamsê" politie wor den gehoord. Het vliegtuigongeluk op Nieuw-Guinea Minister Visser heeft in ant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester over het veron gelukken van de Mariner 102 in Nederlands Nieuw-Guinea, mee gedeeld, dat d'e oorzaken van het verongelukken van de Mariner 102 in de Patipibaai in Neder lands Nieuw-Guinea op 17 de cember vermoedelijk gelokali seerd. Een duikploeg zal alles in het werk stellen het wrak te bergen. De inmiddels ingestelde com missie van deskundigen zal, af hankelijk van het lichten van het vliegtuig en de verklaringen van getuigen, naar alle waarschijn lijkheid de oorzaken van het ver ongelukken van .de Mariner 102 kunnen vaststellen. Mede in verband hiermede is de vlagofficier marine lucht vaartdienst op 26 december naar Nederlands Nieuw-Guinea ver trokken. In afwachting van de resulta ten van het onderzoek is het vliegen met Mariners verboden. Ten aanzien van het geheel buiten gebruik stellen van de Marinervliegtuigen zal nader worden beslist, aldus de minister. De bekladding van de synagoge in Keulen Het persbulletin van de so ciaal-democratische partij in Bonn eiste maandag het ontslag van alle voormalige nazi's uit overheidsdienst. Het bulletin stelde de vraag of het werkelijk nodig is dat de mannen die inder tijd aan het nationaal-socialisme een ideologische dekmantel schonken, nu belangrijke posten in een democratische staat bekle den. Duitsland moet bewijzen dat het gebeurde in Keulen slechts een „op zichzelf staand, betreu renswaardig incident" is geweest, aldus het persbulletin van de socialistische partij. Een in betekenis afnemende depressie trok maandag over de Noordzee naar Denemarken. Achter de depressie aan voerden noordwestenwinden minder zachte lucht aan, waarin de temperaturen tot 6 a 8 graden opliepen. De wind bleef matig, maar langs de kust overwegend krachtig. Plaatselijk kwamen ZON MAAN op onder op onder Dec. 29 8.48 16.35 7.53 16.51 30 8.48 16.36 8.52 18.01 31 8.48 16.37 9.40 19.16 WOENSDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.40 2.15 2.55 3.05 2.02 2.37 3.17 3.27 buien voor, die b.v. op Schiphol 6 mm regen brachten. Intussen steeg de luchtdruk boven de Britse eilanden. Er kwam daar een rug van hogedruk tot ont wikkeling, die heden ook over ons land zal trekken en ons tij delijk opklaringen zal bezorgen. Daarna gaat de wind geleidelijk toenemen uit het zuidwesten en nemen later op de dag de regen kansen weer toe. De middagtemperaturen zul len ongeveer dezelfde zijn als maandag. medegedeeld door het K. N. M. .1 te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. OPKLARINGEN. Aanvankelijk opklaringen, latei- toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, later krach tige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in mid dagtemperaturen. M

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1