iten ZlCerótrede omans amine D Rusland aanvaardt topconferentie- voorstel van het Westen Regering kiest „Starfighter" VAN H.M. KONINGIN JULIANA 5 Januari kritieke datum in Belgisch Kongo HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER rdag 24 december '59 a P. J. van de Sande MAANDAG 28 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4868 VOLGEND JAAR MILITAIRE DIENSTPLICHT IN INDONESIË Nasution over de defensie Verenigde Staten wenden hun invloed aan in geschil tussen Perzië en Irak DE FRANSE SCHOOLKWESTIE NOODWACHTPLICHT salons Robert' KWART MILJOEN VOOR FREJUS Hoor je het Vera, wat er is!" -0 ier is geen beest! Hij zijn treurige ogen, die ibaar worden, als, tot ergd, de drift in hem dat ouders, hoeveel :r ook tussen hen ge- n, niet inzien, welk een waad en leed zij hun n, als zij zich niet we- Waar blijft de verant- egenover het kind en aan het nageslacht te wanneer men zich rt men het zelfs in de i wil betrekken en tot ren, tégen de ander, och óók is? iders wisten, wat zij iaar tederheid en har de ziel van hun kind, och tot inzicht moeten aden zij beseffen, dat en misverstanden een n en kunnen vinden, gevochten wordt. Ter- an hen beiden toever- den.) MARCELLE. (Rectificatie) pagina „Voor de Vrouw" blad van zaterdag 28 no- 1.1. staat in het artikel ine D" vermeld, dat in het en een toediening gedu- jeruime tijd van 150.000 amine D per dag niet ge- is, maar dat de toxische oor daarvoor overgevoe- •sonen veel lager kan lig- loor zou de indruk gewekt worden, dat er geen be tegen is om kinderen ge- lange tijd deze hoge do- even. Hoge doseringen tot I. E. zijn volgens in de ur vermelde onderzoekin- schadelijk gebleken voor >enen, die therapeutisch e D toegediend kregen, chiedt onder strenge me- contröle, b.v. voor de be ng van sommige huidaan- ;en. In het algemeen is ilwassenen geen bepaalde dosis vast te stellen, om- nogal veel factoren zijn nder voedingsfactoren), kans op het optreden van gingsverschijnselen zo- unnen bevorderen als tan. kinderen, is de toxische in ieder geval zeer veel in voor volwassenen: Een itige toediening van een heid van ca. 2000 I.' E. per et men voor kinderen lie- overschrijden. Een hoe van ca. 800 I. E. per dag profylactische doelein- normale kinderen ruim ide. Het is duidelijk, dat E. bij een al te enthou- ■bruik van vitamineprepa- emakkelijk wordt over- ■n. "j moet worden opge- dat de toxiciteit kan wor- /orderd door een calcium- leding, dus bijvoorbeeld bij melkgebruik. Anderzijds et optreden van vergifti- .rschijnselen door hoge g van vitamine D geremd >n ruime vitamine A-toe- In veel preparaten is ie A tezamen met vita- aanwezig; in goede lever- •reparaten is dit steeds 'al. geheel met een takje ne. 'JE DELICAAT een sneetje geroosterd zie sneetje Hawaii) plak- m en daarop schijfjes to- eggen. De sneetjes be- met geraspte kaas en ven lichtbruin laten wor- 'JE EI es brood in een koeke- één zijde in boter goud lakken, omkeren, bedek- een plak kaas, nog r in de koekepan doen, sneetje een ei breken en deksel op de pan de ten stollen. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct li i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. »e Sowjetrussische regering heeft het voorstel van de Wes-j terse grote drie tot het houden! van een topconferentie in het voorjaar van 1960 aanvaard. De Sow jet-premier ('hroesjt- sjef stelt voor de besprekingen 21 april of 4 mei a.s. te Parijs te doen aanvangen. Het Westen had 27 april 1960 voorgesteld. Het Russische antwoord werd vrijdagochtend door de Sowjet- minister van Buitenlandse Zaken Gromiko aan de Britse, de Fran se en de Amerikaanse ambassa deur te Moskou overhandigd. De antwoorden zijn gelijkluidend. Gromiko had een kort onder houd met elk der ambassadeurs In zijn brief aan Eisenhower schreef Chroesjtsjef o.m.: „De Sowjet-regering heeft altijd ge meend dat de hangende interna tionale vraagstukken het best kunnen worden opgelost door persoonlijke bijeenkomsten van de hoogste staatslieden der be trokken landen". Een woordvoerder der Sowjet- regering heeft vrijdag op een persconferentie in het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken uiteengezet dat de door het Westen voorgestelde aanvangs datum van 27 april de Sowjet- Unie niet gelegen komt in ver band met de één-mei-viering te Moskou, „die de aanwezigheid van het hoofd der Sowjet-Russi- sche regering vergt". De woordvoerder was begon nen met zich er voor te veront schuldigen dat hij op eerste Kerstdag een persconferentie moest houden, „doch ik ben er zeker van dat de omstandigheden zullen maken, dat u deze hande- ing gerechtvaardigd acht". Hij voegde hieraan toe: „Ik heb goed nieuws en ik wide ook u daar gaarne van in kennis steen". Chroesjtsjef geeft in zijn brief, waarin hij de Westerse uitnodi ging aanvaardt, uiting aan zijn grote voldoening over het feit dat de regeringsleiders der Wes terse grote drie het wenselijk achten van tijd tot tijd topbespre- kingen te houden, teneinde te be raadslagen over belangrijke in ternationale vraagstukken. De Indonesische minister van Defensie, luitenant-generaal Na sution. heeft woensdag meege deeld dat met ingang van vol gend jaar de militaire dienst plicht in Indonesië wordt inge voerd, aldus heeft het Indone sische persbureau Antara ge meld. Minister Nasution zei tot een groep recruten dat er een uit stekende territoriale verdedi gingsorganisatie moet worden gevormd. De militaire opbouw zal wor den voortgezet totdat het volk op elk ogenblik onder de wape nen kon worden geroepen. Volgens de New York Times wendt het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken zijn invloed in Bagdad en Tehe ran aan om beide partijen te bewegen tot onderhandelingen over een vreedzame regeling van het grensgeschil in het ge bied van Abadan waar Irak een strook grond opeist. Het blad schrijft dat men in Washington niet gelooft in een voornemen van een der partijen om het geschil met de wapens te beslechten, maar men wijst op het gevaar van een onbe doeld incident. De Franse regering heeft donderdagochtend vroeg de goedkeuring van de nationale vergadering gekregen voor haar omstreden wetsontwerp tot ver hoging van de subsidie aan par ticuliere scholen. Het wetsontwerp is aangeno men met 427 tegen 71 stemmen. De linkse afgevaardigden, met inbegrip van de socialisten, waren tegen. Woensdag is de socialistische minister van Onderwijs Boul- olche afgetreden als protest te gen de vermindering van het staatstoezicht op de particuliere meest Rooms-Katholieke scholen, zoals het wetsontwerp beoogt. Hij sprak verder de hoop uit dat een der door de Sowjet-Unie voorgestelde aanvangsdata voor de (eerste) topconferentie te Pa rijs voor het Westen aanvaard baar zou zijn. Hij hoopte ook dat het Sowjetrussische voorstel voor het Westen geen moeilijk heden zou opleveren bij het be palen van de definitieve datum. REACTIES OP RUSSISCHE AANVAARDING De Britse regering is voldaan over de Russische aanvaarding van het Westerse voorstel voor een te Parijs te houden topconfe rentie, aldus een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij wees erop dat de datum „4 mei" voor Engeland bezwaar lijk is, omdat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zijn ambtgenoten van de Gemenebeststaten heeft uitgeno digd voor een Gemenebestconfe rentie, die 3 mei 1960 te Londen zou aanvangen. „Reuter" meldt uit Washing ton dat ook in Amerikaanse offi ciële kringen voldoening heerst over de Russische aanvaarding van liet Westerse voorstel. Men is eveneens ingenomen met het denkbeeld om van tijd tot tijd in de betrokken landen topconferenties te houden ter bespreking van belangrijke inter nationale vraagstukken. In kringen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken is men vooral vol daan over het feit dat Chroesjt sjef zonder meer Parijs als eer ste conferentieplaats heeft aan vaard, zonder een voorstel te doen voor een andere plaats van samenkomst. De eveneens door Chroesjtsjef voorgestelde datum van 21 april hij stelde ook 4 mei voor) kan ook voor de Verenigde Staten enige moeilijkheden opleveren, omdat Frankrijks president De Gaulle omstreeks 18 of 19 april voor een officieel bezoek in Washington wordt verwacht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans alle gemeen ten aangewezen voor de inschrij ving voor de noodwachtplicht. Te voren was reeds een aantal gemeenten aangewezen. Het tijdstip, waarop in de ge meenten, die nog niet waren aan gewezen, de noodwachtplicht daadwerkelijk moet worden ge- efectueerd, wordt uitsluitend be- effectueerd, wordt uitsluitend be de aanwijzing van de voor in schrijving beschikbare gewoon militair dienstplichtigen. 3» koppe-mt W c-partt cocW norit 16 bfwwrijstTwf 9 Lmuzec individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. electr. verwijderen van overtol lig haar. De Nederlandse regering heeft besloten voor de luchtmacht de „Starfighter" van Lockheed aan te schaffen. De luchtmachtvoorlichtings- •dienst deelt over de keuze het volgende mede: „De Nederlandse regering heeft besloten, als vervanger van de huidige jachtvliegtuigen voor de luchtverdediging en de jager bommenwerpers van de tactische luchtstrijdkrachten voor de ko ninklijke luchtmacht de „Lock heed F 104g" te kiezen. Bij de produktie van het toestel zal de Nederlandse industrie in ruime mate worden ingeschakeld". „Voordat dit besluit genomen werd is tezamen met Belgische instanties een vergelijkende stu die gemaakt van de vraagstuk ken die verband houden met de vernieuwing van het vliegend materieel voor de operationele squadrons van de Kon. Ned. luchtmacht en de Kon. Belgische luchtmacht. Uit deze beide krijgsmachtdelen werd een com missie samengesteld, die de ver- H. M. de Koningin heeft op Eerste Kerstdag te 13 uur voor de radido over beide Hilversumse zen ders de volgende Kerstrede uitgesproken Terwijl u"bij uw radio zit, moge ik u voorstellen, samen innerlijk af te stemmen op de golflengte, waarop de boodschap van het Kerstfeest te beluis teren is. De inhoud daarvan is, geloof ik, het enige, wat nuchtere werkelijkheid de problemen van ons bestaan kan saneren, en ons de zin van het leven kenbaar maken. Zou dat ook niet een reden zijn, dat Kerstmis als een zo algemeen groot leest wordt gevierd? Over een week wensen wij elkaar een gelukkig nieuw jaar toe geluk door gezondheid, jeugd, lang leven, materiele welstand, maatschappelijk succes; geluk in het huiselijk leven in voltallige eigen kring, door liefde, door vriendschap en waar dering van medemensen, door vrije ontplooiing van zijn talenten, door vervulling van zijn illusies, door 't voelen van enthousiasme ergens voor. Misschien denkt men dan ook aan: geluk door 't vervallen van lastige eigenschappen, van complexen, van conflicten, van verleidingen en van wroegingen. Er is zoveel nodig om een aards bestaan compleet en ideaal te maken. Hoewel, we zouden niet weten, hoe we met dit alles aan moesten, zonder dat we daarbij óók de spanning beleefden van strijd en overwinning. Die zal evenwel niet komen te ontbreken, want de ervaring leert ons, dat het een illusie is, dat enig sterveling dit 1-januari-ideaal van aards ge luk ooit volledig bereikt hoe wij ook onze best doen. ot zouden doen, als enkeling of als gemeen schap om het voor onze medemens of voor ons zelf te verwezenlijken. Maar toch voelen wij, als een heimwee, dat ergens het paradijs ligt, waar dat ideaal bestaat. En naarmate er in ons leven aan ontbreekt, ken nen wij de diepten van het leed. Naarmate ervan in vervulling gaat ervaren wij de hoogte van het geluk. Met Kerstmis wensen wij elkaar zij 't vanuit een doolhof van hulst en sparregroen toch eigenlijk toe: geluk door een voorspoedig geestelijk leven. Zodra we afgestemd zijn op wat het Kerst feest als nieuwsberichten uitzendt, vernemen wij, dat heel het kleingeestige, verminkte en angstige leventje, dat wij hier op aarde hebben geconstru eerd, en waar onze ziel bij moet inwonen, niet kan blijven bestaan. Want wij worden uitgenodigd, deel te nemen aan de overvloeiende volheid van dat leven, waarnaar onze zielen heimwee hebben, en waarvan het andere op zijn best maar een afschijn sel is. Dat leven bestaat niet alleen uit wat wij het Hiernamaals noemen, maar is inderdaad het ideaal, ook voor deze aarde gesteld. Durven wij die uitnodiging aan te nemen, dan mogen wij, on danks ons eigen slechte beheer tot nog toe, die volmaakte wereld hier helpen waar maken. Strijd en spanning gaan zo hand in hand met een ech ter, waarder levensgeluk. De vrede, waar wij voor vechten, is dan al bij voorbaat in ons hart. We beluisteren: „Men noemt Hem wonderbare Raadsman, sterke God, eeuwige Vader, Vrede vorst". En volgen wij Zijn raad, dan ontvangen we de sleutel, waarmee we uit onze eigen, nauwe, behui zing kunnen geraken, maar dat is dan ook de eni ge, die bestaat. En die is, dat ik altijd van minder belang is dan jij, ik komt altijd het laatst aan bod, heeft de laag ste prioriteit. Want onze medemens is ons toever trouwd. Samen moeten wij het doel nastreven, zo mogelijk samen het bereiken. Doch door het stompzinnige lawaai van onze eigen zenders zo niet stoorzenders - hebben wij het voor elkaar haast al te moeilijk gemaakt die goede golflengte te vinden, waarop we de kla re zin van alles kunnen horen. Velen zijn dan ook deze golflengte bijster geworden of geven het zelfs op, die ooit nog terug te zoeken. In wat wij, in onze schuldige benepenheid, zien als ons eigen belang, zetten wij ik voorop en verbergen aldus vaak het doel van het leven voor onszelt en ande ren. Overal en altijd waar iemand het aangedurfd heeft, te blijven afstemmen op de goede golflengte, zal hij gemerkt hebben, dat er een kracht over hem kwam, die hem als hulp tegemoet gezonden werd. In wiens leven daagt niet meest bij verrassing en tot zijn verwondering, één keer de zekerheid: maar ik ben vrij, niemand kan mijn wezenlijke ik scha den, als het maar niet op zichzelf is gericht (en is dat gevoel bij sommigen nog niet gekomen, dan hoop ik dat het nog komt). Dat gevoel is een hei lig goed, dat ir.-tn tot iedere prijs zou willen bewa- ren en dat niemand ons kan afnemen. En wat men ooit wél in zijn leven heeft afgestaan of moeten ontberen, daarvan weet men dan dat er een hon derdvoudige vergoeding voor bestaat. Leeft men evenwel met een onzuiver ingesteld ontvangtoestel, of luistert men naar ik-propagan- da, dan straft zich dat ergens eens. Het is aisof men aan zijn levensdoel werkte met een defect in strument. Hoeveel men er ook mee doet en er mee bereikt eens gaat 't wegens foute constructie mis, -in 't openbaar of in stilte. Onze eigen om geving toont ons dit in 't klein, de geschiedenis in 't groot. Aan de andere kant zien we maar al te vaak po gingen tot iets waarlijk constructiefs, uit zuivere instelling voortkomende, breken op een muur ge bouwd van onbegripi, onwil en zelfzucht. Zo vallen er steeds op aarde weer martelaars voor een goe de zaak. Maar eenmaal bezwijken deze fout gefun deerde muren onder voortdurende aandrang. Want het goede is altijd gezond, en het kwade vertoont altijd kwalen en moet het tenslotte opgeven. Over de goede golflengte horen we uitsluitend goed nieuws. Dat is ook heel normaal, want het gaat daar om het doel van ons aller leven, boven aeze wereld uit te stijgen. In de ruimte daarbuiten mogen we veel verwachten. Verwachten doen we altijd zoveel van de toekomst; laten we het meer overschakelen op de ruimte! Ik bedoel hier niet liet mikken op de maan en de verdere schepping, hoe spannend ook, maar alles opengooien voor de uitstraling van de Schepper. Zó Kan een ieder een nieuw schepsel worden. Er zijn hoopgevende tekenen. Groeiden ze niet in zo grote getale; waren ze niet vaak zo klein, maar toch zo levenskrachtig, zoals al wat de groei nog vóór zich heeft; vertoonden ze niet zoveel ver scheidenheid van vorm en kleur ze zouden geen hoop wekken. Maar, waarom zouden deze tere plantjes de afgetrapte aarde niet eenmaal over dekken met hun groen? Het is hun neiging dat te doen en naar elkaar toe te groeien, elkaar te vin den. Die plantjes zijn toch tenslotte ontstaan uit een innerlijke drang, die, voor zover zuiver en echt, leidt tot gemeenschap met God en mensen. Ver schillen belemmeren niet, de ander in liefde-tot-de- naaste te benaderen, en te zoeken naar dat, wat verbindt, en dat belangrijker te achten, dan dat wat scheidt. Ik weet uit ervaring, hoe bevrijdend deze ontmoetingen in onderlinge waardering kun nen zijn. Iedereen draagt iets bij, en er ontstaat iets wat vruchtbaar blijkt. We kunnen ons immers tijdeijk met anderen wel verbonden voelen in hoog te- of dieptepunten van vreugde of leed, maar, voor alle dag en altijd, alleen maar in de liefde. Wij moeten vooruit. Het nieuwe jaar, dat komt, zegt ons dat. Maar bovenal zegt de boodschap van Kerstmis het, wil die worden uitgevoerd. Laat ons luisteren en het moment aangrijpen: want uit het tegenwoordige ontstaan alle toekomstige momen ten. Wij leven in een keiharde werkelijkheid vraag het maar aan de jonge mensendie soms inder daad als een kei op, ons hoofd neerdreunt. Maar richt dat hoofd weer op en zet door Wie laat zich uit het veld slaan? Is het niet juist aan de tegen slagen dat men groeit? Te mogen leven is ook: er zich doorheen mogen worstelen. Moeilijk zijn de lange grauwe stukken leven, en het zwaarst tillen wij er aan, als er iets is dat onze kracht onder mijnt. Wat in de aanvang licht leek, lijkt later soms een bovenmenselijke opgave. Maar wie het einddeel haalt, dié heeft iets gedaan voor de wereld en voor zijn medemens. Voor hem is er het eeuwige Kerstfeest. Hij kan omroepen, dat de Zaligmaker is gekomen voor hem, en er aan toe voegen: „Vreest niet, want ziet, Ik verkondig U grote blijdschap, die al den volke wezen zal". schillende in aanmerking komen de vliegtuigtypen, zowel Ameri kaanse als Europese, heeft on derzocht. In technisch opzicht ging het er vooral om dat de beide lucht machten een toestel wilden kie zen dat zowel voor een offensieve als voor een luchtverdedigings- rol geschikt is. Tot dusverre zijn voor deze verschillende taken steeds verschillende typen in ge bruik geweest. Het aanschaffen van een vlieg tuig dat voor beide taken ge bruikt kan worden was nodig om van een kleine luchtmacht een zo nuttig mogelijk operatio neel effect te kunnen verkrijgen. Beperking van het aantal typen biedt uiteraard ook andere voor delen, zoals vereenvoudiging van de herscholing van vliegend en technisch personeel, van de bevoorrading met reserve onder delen enz. Bij voorgaande vernieuwingen van de vliegtuigen van de Ned. luchtmacht kon aan de wens naar een eenheidsvliegtuig om technische redenen nog niet wor den voldaan. De ontwikkeling op dit gebied maakt echter thans de vervul ling van deze wens mogelijk. Bij het opstellen van de tacti sche eisen, waaraan het nieuwe vliegtuig zal moeten voldoen werd o.m. contact opgenomen met de betrokken NAVO-hoofd- kwartieren. In de F 104 G heeft de Neder landse luchtmacht het toestel gezien dat onder de onderzochte typen het beste voor de dubbel rol geschikt is, zowel wat vlieg- eigenschappen als wat bewape ning en verdere uitrusting be treft. Omdat de Duitse en Canadese luchtmachten hun keuze reeds op hetzelfde type hebben laten vallen biedt deze machine het bij komstige voordeel dat een grote mate van standaardisatie wordt bereikt. Ten slotte is nog overwogen dat met een nagenoeg gelijk toe stel als dé F 104 G reeds uitge breide vliegervaring is opgedaan, ook onder operationele omstan digheden", aldus de officiële me dedeling. Bij nadere informatie heeft het ANP vernomen, dat nog niet is vastgesteld hoeveel Starfighters voor de Nederlandse luchtmacht zullen worden aangeschaft. Het thans genomen besluit is nog slechts een principe-besluit. Alle nadere bijzonderheden moeten nog nader worden uitgewerkt. Ook is nog niets naders te zeg gen over de wijze, waarop de Nederlandse industrie bij de ver vaardiging van het toestel zal worden betrokken. Onderzocht moet nog worden, wat de ver schillende Nederlandse indus trieën zullen kunnen leveren. Van het antwoord op deze vraag zal onder meer afhangen, in hoe verre tot licentiebouw kan wor den gekomen. Men hoopt ten departemente, zo werd het ANP meegedeeld, de eerste toestellen eind 1961 of begin 1962 in ge bruik te kunnen nemen. Het bedrag, dat bij het Rode Kruis is binnengekomen ten behoeve van de slachtoffers van Fréjus heeft het kwart miljoen gulden overschreden. De stand van giro 22.000 was gisteroch- j tend 250.626 gulden. De drie in het „kartel" verenig de politieke partijen van Bel gisch Kongo, de Abako, de Kon golese nationale beweging en de Afrikaanse solidariteitspartij, hebben de eis gesteld, dat de Bel gische regering op een op 5 ja nuari te houden conferentie de voorwaarden bekend maakt, waarop de soevereiniteit in Bel gisch Kongo zal worden overge dragen. Op een congres, dat deze drie partijen, die de jongste verkie zingen in Kongo hebben geboy cot, in het op 150 km van Leo- poldstad gelegen Kisantoe heb ben gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin de „onmid dellijke en volledige onafhanke lijkheid van Kongo" wordt ge- eist. „Aangezien de Belgische rege ring zich ervan bewust is, dat na de ronde-tafelconferentie het be ginsel van de Kongolese onaf hankelijkheid dient te worden aanvaard en voor deze conferen tie geen enkele datum is vastge steld, is het congres bereid de Belgische legering op 5 januari te ontmoeten om de voorwaar den van de soevereiniteitsover dracht vast te stellen" De minister voor Belgisch Kongo, De Schrijver, heeft reeds eerder medegedeeld, dat een ronde-tafelconferentie over Kon go half januari in Brussel zal worden gehouden. De drie poli tieke partijen van België de Katholieke, dé liberale en de in de oppositie zijnde socialistische partij hebben reeds overeen stemming bereikt over de samen stelling van de parlementaire delegatie naar deze conferentie. De drie politieke partijen heb ben op hun congres voorts aan gekondigd „geen principiële be sprekingen met België te willen voeren voordat een nationale Kongolese regering in functie zal zijn". Een tweede resolutie van het congres spreekt zich uit voor een federale structuur van Kon go, dat zou moeten worden on derverdeeld in zes „federale sta ten of republieken" met elk hun eigen provincies en gemeenten. ..Om de zo begeerde eenheid te bewaren dient de huidige (kolo niale administratieve onderver deling van Kongo „te blijven be houden", aldus de resolutie. Volgens in Brussel ontvangen Belgische persberichten blijkt uit de resultaten van het congres, dat de leider van de Abako, Ka- savoeboe die deze maand uit de Belgische hoofdstad naar Leo- poldstad terugkeerde na misluk te besprekingen met Belgische regeringsautoriteiten er in ge slaagd is de ujtra-nationalisti- seho elementen in de drie partij en ervan te weerhouden een „republiek van centraal Kongo" uit te roepen, die de huidige pro vincie Leopoldstad zou omvat ten. Vóór het congres hadden geruchten de ronde gedaan, dat in het bijzonder de Abako-partij zou weigeren na 1 januari 1960 het Belgische gezag te erkennen. SLACHTOFFERS VAN TOVENARIJ IN KONGO. In het district Mweka, 250 km ten noorden van Loeloeahurg in Belgisch Kongo, zijn de halfver koolde lijken van 226 slachtof fers van toverij opgegraven. Het waien leden van de Bakoe- bastam. Zij hebben op last van medicijnmannen o.m. vergif moe ten innemen om te bewijzen, dat zij niet van kwade geesten beze ten waren. Verscheidene medicijnmannen zijn gearresteerd. Een gedurende het weekeinde bij Schotland aanwezig lagedruk gebied nam geleidelijk in beteke nis af en verplaatste zich naar de Noordzee. Randstoringen van de depressie deden nu en dan in ons land de buienactiviteit op leven. De wind was zuidwestelijk en bleef krachtig tot stormach tig. De aangevoerde lucht was zacht en de temperaturen liepen tot omstreeks negen graden op. Ten westen van de Britse eilan den werd echter achter de de pressie aan met noordelijke win den minder zachte lucht aange voerd. Vandaag zal deze lucht ook ons land bereiken bij weste lijke tot noordwestelijke winden. Naast enkele buien zullen daarin verspreide opklaringen voorko men en ook bij ons zal de tempe ratuur minder hoog oplopen dan zondag het geval geweest is, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Minder zacht Wisselende bewolking en nu en dan buien. Krachtige en aan de kust nu en dan stormachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Minder zacht. ZON MAAN op onder op onder Dec. 29 8.48 16.35 7.53 16.51 30 8.48 16.36 8.52 18.01 31 8.48 16.37 9.40 19.16 DINSDAG 29 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.50 1.08 Terneuzen 1.25 1.43 Hansw.eert Walsoorden 2.05 2.15 2.2' 2.; T. 1

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1