Radio-Televisie. Verlichting Radio ie Koek 3:°/' I! I Wederom stammenoorlog in het zuiden van Belgisch Kongo Moord in Groningen De erelijst van gevallenen Onderwijswet in F ranse Nationale V ergadering Weeroverzicht ^^lavc gerepareerd SPAAR VEILIG - SPAAR VOORDELIG NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ 4f00ilwill Snuif en wrijf Voor de zondag Pracht handen HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN cember '59. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 y& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4867 Verschijnt dasrelilks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrèa Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Parijs is het gecompliceerde overleg tus sen de Westelijke mogendheden geëindigd, en zoals men kon voorzien is het niet tot een breuk gekomen tussen leden van de Atlanti sche alliantie. Dit kan niemand zich veroor loven. Er zijn een aantal nog onoplosbare geschil len, maar de noodzaak van Atlantische samen werking dringt zich zozeer op, dat de interne twisten niet uitgroeien tot een ontbinding van de NAVO. Het grote kernprobleem was dat van de „integratie". Maar men heeft nu ont dekt, dat het hierbij eigenlijk meer om tech nische dan om principiële kwesties gaat. ten minste wat het opperbevel aangaat. De Gaulle heeft er zich tegen verzet, dat de vloot en luchtmacht en het apparaat der luchtverdedi ging zouden komen te staan onder een andere dan een Franse opperbevelhebber. Maar hij wilde wel aanvaarden wat de geallieerden in de laatste wereldoorlog kenden. Dat noemde h(j „unificatie", dus vereniging, en geen „in tegratie". Onder dit laatste woord verstaat hjj blijk baar zoiets als het prijsgeven van de nationale soevereiniteit. Inderdaad kan daar geen spra ke van zijn, want de NAVO is een bondge nootschap van soevereine laden, die nationale strijdkrachten behouden. In de laatste oorlog echter was er één gemeenschappelijk opper bevel. en een gezamenlijke generale staf, dus „unificatie". En het zou onmogelijk zijn ge weest, dat enig land een eigen oorlogje zou zijn gaan voeren. In zoverre dus zijn de Fran sen het met de anderen eens, en als het er op aankomt zal er sprake zijn van een gemeen schappelijke verdediging. Men kan dan het woord „integratie" laten voor wat het is, als de Fransen wel genoegen nemen met „unifi catie". IFX'ZEN TOCH GEVAREN. Maar dat betekent niet, dat er op bepaalde gebieden thans geen geschillen zijn. Toen de secreta ris-generaal van de NAVO Spaak het bestaan ervan in een pers conferentie ontkende werd hij met hoongelach ontvangen. Zo is het wel erg moeilijk, nauw sa men te werken als er van „stan daardisatie" weinig terecht komt. Er zijn reeds allerlei typen van wapenen, vliegtuigen enz., maar het is beter dat dit aantal niet vermeerdert. Toch zijn er natio nale belangen, die aan eigen in dustriële producten de voorkeur geven en zulke producten ook aan andere leden van de NAVO willen verkopen. Men denke aan de strijd tussen Franse en Ameri kaanse typen van tanks en vlieg tuigen op de Europese markt. Bovendien is er een kwestie, die dieper gaat. De Fransen wil len geen kernwapens op hun grondgebied van de Amerikanen, die daarover exclusief beschik ken. Vandaar dat de Amerikaan se bombardementstoestellen, alle de Franse bases moeten verlaten. Het is een vrij pijnlijke geschie denis. In oorlogstijd immers moe ten die bases toch ter beschik king worden gesteld van de bond genoten, en dan beslist het op perbevel, of er atoom- en water stofbommen zullen worden ge bruikt. Men zou dus wel goed doen, nu reeds te erkennen, wel ke bevoegdheden het gemeen schappelijke opperbevel heeft, en zich daaraan te onderwerpen. Niet Amerika of Frankrijk be slist dan over hef gebruik van kernwapens, maar dit hoogste commando. Iets anders is het, als een land wapens wil gebruiken voor eigen nationale doeleinden van het grondgebied af van een ander land. In dat geval moet het gast land natuurlijk medezeggenschap hebben. Die vraag doet zich voor, als de Fransen strijdkrachten en materiaal gebruiken in Algerije. Hef, probleem rees ook, toen de Amerikanen besloten in 1958 strijdkrachten te zenden naar Li banon en Jordanië. Dat was geen NAVO-actie en in zo'n geval moet het gastland toch wel toestem ming geven voor het gebruik van zijn grondgebied door een ander land. Misschien zal men er in slagen, daarvoor een regeling te vinden. OVER DE „TOP". De grote vier van het Westen (waartoe Admauer dus is toege laten voorzover het Duitse kwes- teis betreft) hebben over de ko mende ontmoeting met Chroes- jtsjef gesproken. Deze zal in maart in Frankrijk vertoeven, en verwacht wordt dai in april in Genève de „top" zal komen met de Sowjet-premier. Het gaat er nu om. of men zal spreken over Berlijn als afzon derlijke kwestie. Liever zou men over ontwapening en dan over de Duitse hereniging spreken, om pas in dit verband een regeling voor Berlijn te treffen. Maar dat is alles theorie. Op die topconfe rentie zal wel blijken, dat men in een paar dagen niets bereikt over ontwapennig, en dat ook de Duitse eenheid even ver verwij derd is als voorheen. De bespre kingen zullen dan toch neerko men op Berlijn, want wat dit be treft kan men voortbouwen op de conferentie van Genève van deze zomer, en waarschijnlijk zonder veel moeite een voorlopig ak koord treffen. De vrijheid van West-Berlijn moet dan worden gewaarborgd door de Russen en Oostduitsers, misschien onder in ternationaal toezicht. Dit betekent, tot grote teleur stelling van Bonn, dat de Oost duitsers evenals in Genève prak tisch worden erkend als leiders van een staat. Maar men zegt dat Eisenhower de strategische posi tie van West-Berlijn zo zwak vindt, dat men er geen echte conflicten om kan riskeren. Die zouden overigens wel eens tot een grote oorolg kunnen leiden, en dat wij niemand, zolang de communisten erkennen, dat West- Berlijn een vrije stad moet zijn. Inzake de verbindingen kan men men dus wel tot een of andere regeling komen. Maar niet over Duitse eenheid en ontwapening. En dus ligt het voor de hand, dat toch de kwestie-Berlijn geleide lijk op de eerst" plaats zal ko men. Bij latere ontmoetingen ko men dan andere punten weer aan de beurt, zo is de veronderstel ling. KONING BOUDF.WUN. Onverwacht is de vorige week de Belgische koning Boudewijn naar Kongo gevlogen. Hij moest om wettelijke redenen worden vergezeld van de Belgische mi nister voor Kongo, maar men neemt aan dat hij op eigen ini tiatief de reis maakt. Hij wil de Kongolese nationalisten met de Belgen verzoenen. Doorkruist hij dan de politiek van de regering, die hetzelfde dool heeft, maar op grond van haar eigen program ma? De minister voor Kongo, De Schrijver, heeft verleden week al een concessie gedaan door aan te kondigen, dat Kongo misschien niet pas in 19Ï':maai- reeds vol gend jaar onafhankelijk kan zijn. nauw verbonden met België. Velen zien daarin de hand van de koning, die thans zelf mei de Kongolese leiders over een libe raal beleid zou willen praten. Nu zijn er staatkundige bezwaren tegen die interventie van de ko ning. Maar men vraagt zich ook af, wat zij zal uithalen. In Stan- leystad bleek dat de neger.- dach ten, dat de koning zelf kwam re geren, politieke gevangenen wou vrijlaten en dergelijke edelmoe dige dingen zou doen. Zij waren teleurgesteld toen het slechts om een studiebezoek bleek te gaan en er deden zich relletjes vc ir, terwijl de koning nog niet was vertrokken. De persoonlijke belangstelling van de jonge koning is be-ujpe- lijk. Een van zijn vo ïrvodoren, Leopold II. heeft Kongo in per soonlijk bezit gehad en het aan België geschonken. De vorst voelt zich altijd nog koning van Kon go. De meningen over zijn 1 ac ces zijn echter verdeeld. Hij kan, als alles goed gaat, bemiddelen tussen de Belgische regw'ng en de zwarte nationalisten. Maar hij kan ook aan invloed verhezen door zich met concretj politieke kwesties in te laten, die niet zo gemakkelijk zijn op te los=en. <"i beide partijen teleurstellen. De spanningen in Kongo nemen he laas niet af en alleen ïr.et veel beleid kan men ze verminderen. (Nadruk verboden.) D.. A C. (Adv.) I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 TERNEUZEN Acht doden en achttien gewon den zijn het gevolg van nieuwe onlusten in het zuiden van Bel gisch Kongo, waar krijgers van de Loeloea- en van de Baloeba- stam elkaar de afgelopen maan den grondgebied betwisten. Zondag kwam het tot gevech ten tussen beide stammen in de omgeving van Loeebo, de dis- trictshoofdplaats in de provincie Kasai, waarbij een honderdvijf tigtal hutten in brand werden gestoken. De voornaamste wapens die bij gevechten gebruikt worden zijn pijl en boog en allerlei slag. en steekwapenen. Een lid van de Loelnea-stam, die over een ge weer beschikte en daarmede het vuur opende op de Belgische mi litairen die de orde kwamen her stellen, werd in hechtenis ge nomen. Ook zaterdag en dinsdag zijn overvallen door de Loeloea op dorpen van de Baloeba in dit ge bied gemeld. In een deel van de provincie is thans de staat van beleg afge kondigd. Een dorp van de mili tante Loeloea, waarvan de in woners een bijzonder actief aan deel hadden in de overvallen op •de Baloeba. werd door de Belgi sche rijkspolitie omsingeld. De bemanning van de Neder landse kustvaarder ..June", die aan de noordwest-kust van Cuba op een rif was gelopen is gered en veilig aan wal. De „June" was op weg van Nassau (Bahama-eilanden) naar Guatemala. Hel circa 50 meter lange schip was maandagavond gestrand en dreigde door de he vige branding in stukken te bre ken. Begin deze week werd officieel in Brussel aangekondigd, dat de rust en orde in en rondom Loeebo waren hersteld, nadat ook de vorige week verscheidene Kongo lezen het slachtoffer van de vijandelijkheden tussen beide stammen waren geworden. INDONESISCHE REACTIE OP NEDERLANDSE NOTA De woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken, Ganis Harsono, heeft woensdagmorgen verklaard dat Indonesië geen enkele reden aanwezig acht om de nationali satie van de Nederlandse onder nemingen in Indonesië voor te leggen aan het internationale hof van justitie. In commentaar op de jongste nota (van 18 december) die de Nederlandse regering, met de suggestie deze kwestie aan het hof voor te leggen, aan Djakarta heeft gezonden, zei de woord voerder, dat volgens het interna tionale recht de actie tot natio nalisatie van de Indonesische re gering gewettigd is. Dit kan o.a. duidelijk worden bewezen dooi de verwerping van Nederlandse eisen in Bremen en Antwerpen, zei hij. Hij meende dat reeds eerder, in de Indonesische nota die enige tijd geleden aan Den Haag is ge zonden, is geantwoord op de ar gumentatie in de nieuwe Neder landse nota. De Indonesische no ta benadrukte toen, dat de na tionalisatie, zoals bewerkstelligd door Indonesië geen overtreding van het internationale recht be tekent. In verband niet het Kerst feest zal ons blad op vrij dag 25 en zaterdag 26 ^december niet verschijnen.^ Gisteravond is in de ouderlijke woning aan de Oude Bleeker- straat te Groningen de 22-jarige dochter van de familie Hogeveen doodgestoken. Verantwoordelijk voor de mis daad is een jaloerse medemin naar, die na de moord vergif in nam en in de ambulance-wagen overleed. Het slachtoffer, de 22-jarige fysiseh-analyste Truus H.. heeft indertijd een relatie onderhouden met de dader, prof. dr H. de Vr„ hoogleraar in de propaedeutische en biologische natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen. Nadat deze relatie verbroken was. vrrloofde het slachtoffer zich met een andere jongeman. Het is nog niet duidelijk met welk doel de dader zich gister avond naar de Oude Bleeker- straat heeft begeven. In ieder ge val staat vast, dat er een heftige scène is ontstaan, waarbij nrof. De V. zijn vroegere vriendin neerstak. De vader rende daarop naar een naburig café om de politie te alarmeren. Toen deze kort na negen uur verscheen, bleek de dader vergif ingenomen te heb ben, aldus de voorlopige gegevens over het gebeurde. rente Breng uw besparingen naar de N. H. M. Onze bank waarborgt u een veilige belegging. Wij zenden u op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting van minimaal f 250.- een folder over deze spaar rekening. U kunt ook gireren op de post rekening van een onzer kantoren, onder vermel ding „spaarrekening". Kapitaal en open reserves f 126 miljoen tot f 30.000.- Naar aanleiding van het dins dag door de Tweede Kamer ge nomen besluit de erelijst van ge vallenen een plaats te geven in de entréehal van het Kamerge bouw, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met dr. L. de Jong, chef van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie. aan welk instituut de samenstelling van de lijst was toevertrouwd. Advertentie BINNENVERINGBED HAZEI fABRIEKtlJ ZEVCNBERCEN SCHUIMRUBBERBED In de Franse uali-nal- verga dering is woensdag het debat be gonnen over het regeringsont werp, dat voorziet in verhoging van de regeringssteun aan bij zondere (R.K.) scholen. Rit ont werp heeft reeds geleid tot het aftreden van de socialistische minister van Onderwijs Boul- Ioche. Premier Debré, die thans zelf optreedt als waarnemend minis ter van Onderwijs, heeft de volks vertegenwoordiging in een toe spraak in gematigde bewoordin gen verzocht het ontwerp in één vergadering te behandelen. De stemming erover wordt heden ochtend vroeg verwacht. Direct na de indiening, nu een week geleden, van het regerings ontwerp, is een felle strijd ont brand tussen de voorstanders van openbaar staatsonderwijs en de voorvechters der R.K. bijzondere scholen. In het huidige parlement kan een meerderheid worden gevon den voor verruiming der staats- bijdrage aan de R.K. particuliere scholen. Het ontwerp, dat tot het aftre den van minister Boulloche leid de, kwam tot stand nadat aan zienlijke druk op de regering was uitgeoefend. Op het ogenblik ontvangen de R.K. en andere particuliere scho len een subsidie, die officieel ten goede van de leerlingen en niet van de scholen komt. De moeilijkheden, die de rege ring thans ondervindt, spruiten grotendeels voort uit het feit, dat Debré op een compromis heeft aangestuurd. Voor- en tegenstanders van financiële staatssteun voor bij zondere scholen hebben zich fel tegen het huidige regeringsont werp gekeerd, dat de voorstan ders niet ver genoeg en de tegen standers veel te ver gaat. Debré verklaarde voorts, dat het een „waandenkbeeld" zou zijn om te denken, dat in Frank rijk het gehele onderwijs onder de staat zou kunnen worden ge bracht. „Dit zou niet aanvaardbaar zijn en ook niet aanvaardbaar wor den. Het zou ook een nieuwe oor zaak van verdeeldheid worden en het zou tenslotte in strijd zijn met de grondbeginselen der democra tie", meende de premier. Hij vervolgde: De regering heeft de twee volgende conclu sies bereikt: 1. Het is noodzakelijk dat dc staat het bijzondere onderwijs helpt. 2. Deze hulp moet gepaard gaan met het recht van de staat om toezicht uit te oefenen op het halte van het particuliere on derwijs. Het resultaat moet samenwer king lussen het openbare en het bijzondere onderwijs zijn. De afgevaardigden der U.N.R. (Gaullisten). M.R.P. (R.K. en de conservatieven applaudiseerden krachtig, toen Debré was uitge sproken. Enkele conservatieve afgevaar digden verklaarden echter later in de wandelgangen van het par lementsgebouw dat Debré en kele bijzonderheden van het re geringsontwerp In overeenstem ming moest brengen met hetgeen hij in zijn toespraak had gezegd. De eerste aanval van socialis tische zijde, door middel van een motie waarin het wetsvoorstel in strijd met de grondwet werd ge noemd. werd afgeslagen met 448 tegen 50 stemmen. Een socialisti sche woordvoerder had bij het indienen van de motie verklaard, dat het wetsontwerp in strijd is met een artikel in de grondwet, dat Frankrijk een wereldlijke re publiek noemt. FRANSE MINISTER k VAN ONDERWIJS AFGETREDEN Premier Debré heeft woensdag ochtend op een bijeenkomst van de unie voor de nieuwe repu bliek (UNR) medegedeeld dat de minister van Onderwijs, André Boulloche, ontslag heeft ge vraagd. Volgens U.N.R.-afgevaardigden die de bijeenkomst bijwoonden zal Debré zelf als minister van Onderwijs optreden tot een op volger voor Boulloche zal zijn benoemd. Boulloche is de eerste minister die uit de door De Gaulle ge vormde regering treedt. Hij was ambtenaar voor hij minister werd en lid van de socialistische par tij. Hij heeft als socialist ernsti ge bezwaren tegen het wetsont werp dat voorziet in grotere sub sidies voor het particuliere (R.K.) onderwijs. Franse begroting definitief goedgekeurd De Franse senaat heeft woens dag in derde lezing de begroting voor 1960 met 116 tegen 101 stem men goedgekeurd. Tegen stem den de socialisten en communis ten. De M.R.P. onthield zich van stemming. De begroting voor 1960 is nu definitief goedgekeurd. Uw verkoudheid van keel of borst weg neus, met KERSTBOODSCHAP VAN DE PAUS In zijn Kerstboodschap tot de wereld heeft Paus Johannes o.a. gezegd dat, wanneer de mensen waarheid, rechtvaardigheid en naastenliefde in acht nemen, het „mogelijk zal zijn te spreken van „samen-leven" en niet slechts van „co-existentie" welke, juist omdat deze de inspiratie van on derlinge afhankelijkheid mist. hindernissen opwerpt waarach ter onderling wantrouwen, vrees en angst zich nestelen". De heer De Jong heeft er op gewezen dat men met deze sa menstelling tegemoet kwam aan de wens, die H.K.H. Prinses Wil- helmina in de oorlog in haar toe spraak van 31 december 1943 uit drukte toen zij sprak van een boek met de namen en daden van gesneuvelde verzetsdeelnemers dat een ereplaats zal krijgen in ons midden. Het rijksinstituut voor oorlogs documentatie is onmiddellijk na de bevrijding met het verzame len van gegevens begonnen waar bij men wat de te vermelden per sonen betreft, het project enigs zins heeft uitgebreid. Behalve n.l. diegenen die het leven verloren doordat zij tijdens de tweede wereldoorlog aan. het verzet in Nederland of in Ned. Indië deel namen, vermeldt de erelijst ook de gesneuvelden van de konink lijke landmacht, de koninklijke marine, het koninklijk Neder- Indische leger en van de koop vaardij. Bij elkaar betreft dit bij na 18.000 personen van wie ver meld zijn: Familienaam en voor namen, plaats en datum van ge boorte, beroep of rang en, voor zover bekend, plaats en datum van overlijden. Gegevens over de gesneuvelden van de strijd krachten en over de omgekomen opvarenden van de koopvaardij heeft het rijksw-tituut voor oor logsdocumentatie verworven van de betrokken departementen. Bij het verzamelen van betrouwbare gegevens over de Nederlandse \-erzetsslachtoffers is velangrijke medewerking verkregen van de Stichting 1940/1945 en van tal van gemeentebesturen. De erelijst is op dit punt ech ter niet geheel volledig. Zij is derhalve dusdanig uitgevoerd dat periodiek nieuwe gegevens toege voegd kunnen worden. Op spe ciaal houdbaar papier, geleverd door 'n papierfabriek die aan het verzet hulp geboden heeft, wordt de erelijst naar 'n model van wij len J. van Krimpen gekalligra feerd in de Onze Lieve Vrouwe abdij te Oosterhout. Deze kalli grafische arbeid heeft al enige jaren gevergd, doch is nu bijna voltooid. De lijst zal op 4 mei 1960 dooi de regering aan de Tweede Ka mer worden overgedragen. In de entréehal van het Kamergebouw zal zij dan komen te rusten in een houder die de architect Aldo van Eyck in opdracht van de mi nister van O. K. en W. heeft ont worpen. Elke dag zal een blad zijde worden omgeslagen. Tel kens worden dan de personalia van 24 gesneuvelden zichtbaar. HET KIND JEZUS OMHELSD. Nam hjj het ook in de armen. Lucas 2 28. Dat is Gods grote kerstdaad, dat God dat „Kind van de Tem pel", zijn offerlam ter verzoe ning van uw zonden, u op de ai men legt. Daarmee legt Hij u meer dan alle schatten aer we reld daarmee legt Hij u Zijn lielde, Zijn bloed, Zijn hart op de armen. Daarmee legt Hij al les, wat tot uw zaiigneid van node is, u op de armen. Wat is Gods kersiuaad toch geweldig! Maar nu moet u van uw kant óók uw kerstdaad stellen. Het is niet voldoende dat het Kind Jezus in de tempel wordt bin nengebracht. Het Kind Jezus moet in de tempel worden om helsd. Kerstfeest, zouden we kunnen zeggen, heeft een goddelijke en een menselijke kant. Kerstfeest is het feest van het komen Gods. En daarvan worden in de Evan geliën ontzaglijke dingen ons ge openbaard. Maar kerstfeest is óok het feest van het komen van de mens. Het Kind Jezus komt in de tempel, maar de oude Simeon komt óók in de tempel. Het kerstfeest jubelt over de grote daden Gods. Maar het' kerstfeest is ook vol van de da den van de mens. Maria en Jozef, de herders en de wijzen, ze stel len allen hun daad. En dat doet de oude Simeon hier. Dit is Si meons daad: „hij nam het in de armen". Dat moet u ook doen. De liefde kan niet van één kant komen. God legt u Zijn Zoon op de armen, maar nu moet u uw armen dichtknijpen. God geeft het. Maar u moet het „nemen". U moet het Kind Jezus niet van uw armen laten afglij den. Zoals zovelen doen, wie God in hun doop en christelijke op voeding het Kind Jezus op de armen heeft gelegd. U moet het in persoonlijke toeëigening aan uw hart drukken. „Hij nam het in de armen." Dan is het kerstfeest! (Uit: „De Slem achter U.") rr en nimmer ruw of schraal Tube 95 ct, H®t is de Hamamelis die het 'm doet DE SPANNING TUSSEN PERZIE EN IRAK Perzische straaljagers zijn naar het grensgebied tussen Ferzië cn Irak gevlogen om de daar opge- setlde tanks en zware artillerie te versterken, zo is van officiële zijde in Abadan meegedeeld. Zo als bekend zijn de tanks en de zware artillerie al eerder naar dit gebied overgebracht. De spanning sussen Perzië en Irak is de laatste tijd toegeno men nadat premier Kassem van Irak aanspraak had gemaakt op een strook grond bij het oliecen trum van Abadan Uit het gebied van Abadan wordt gemeld dat Irak daar tro»» pen samentrekt. Vijf met zware, wapens uitgeruste Iraakse briga des zouden stellingen hebben in genomen tegenover de Perzische grensposten te Fakeh. De Perzi sche bevelhebber in dit gebied zou om versterkingen voor de grensposten gevraagd hebben. ZELFDE WEERTYPE. Een omvangrijke depressie, waarvan het centrum een paar honderd km ten westen van Schotland lag, heeft het weer beeld beheerst in geheel West- Europa. Een harde tot krachtige zuidwestelijke wind voerde po laire lucht van de oceaan naar ons land, waarin naast buien ook opklaringen voorkwamen en de temperaturen opliepen tot 7 a 10 graden. De meeste regen viel daarbij in de kuststreken. Ook VRIJDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.12 9.56 Terneuzen 9.47 10.31 Hansweert 10.27 11.11 Walsoorden 10.37 11.21 ZATERDAG 26 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.24 11.05 Terneuzen 10.59 11.40 Hansweert 11.39 12.20 Walsoorden 11.49 12.20 ZONDAG 27 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.25 12.27 Terneuzen 12.02 Hansweert 0.40 12.42 Walsoorden 0.50 12.57 MAANDAG 28 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.59 12.17 Terneuzen 0.34 12.52 Hansweert 1.14 1.32 Walsoorden 1.24 1.12 eiders in West-Europa vielen buien, waarvan sommige met ha gel of onweer. De depressie heeft de zachte lucht tot over een groot deel van Scandinavië gestuwd. Het binnendringen ervan gaf daar aanleiding tot regen en nat te sneeuw. Ook de komende 24 uur zal de depressie, die geleidelijk verder opvult, het weerbeeld in West- Europa blijven beheersen, waar bij de wind echter verder af neemt. Ook nu weer zullen op klaringen door enkele buien won den afgewisseld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Wisselend bewolkt Nu en dan opklaringen, maar ook enkele lokaal voorkomende buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Middag- temperaturen van 6 tot 9 graden. ZON MAAN op onder op onder Dec. 23 8.47 16.31 0.30 12.46 24 8.47 16.32 1.42 13.13 25 8.47 16.32 2.57 13.43 26 8.48 16.33 4.14 14.18 27 8.48 16.34 5.31 14.59 28 8.48 16.34 6.46 15.50 29 8.48 16.35 7.53 16.51 30 8.48 16.36 8.52 18.01 31 8.4S 16.37 9.40 19.16

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1