Provinciaal nieuws RADIO TELEV Landbouwverslag Zeeuws-Vlaanderen 1959 jacht tussen klip en rots Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW NA DE TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN DE ALGERIJNSE OPSTAND ARABISCHE STUDENTEN SLAAGS IN SOFIA ONGELUKKEN IN JAPANSE MIJNEN PETITIE VOOR VRIJLATING VAN SPEER TERNEUZEN BIERVLIET. CLINGE. OOSTDUITS PROTEST EUROPEES AMERIKAANS KERNONDERZOEK De vergoeding aan ten onrechte gedetineerde ZUIDZANDE Tsjechische reactie op het vergiftigingsgeval bij Radio-Vrij Europa De tijdens de oorlog in de Verenigde Staten in beslag genomen Duitse bezittingen De gezamenlijke luchtmachtopleiding van België en Nederland waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter NKER RUH FRANSE SENAAT VERWERPT BEGROTING Philippijnse onderwijzers in veiligheid Eisenhower had verrassing voor Spaans meisje Nieuws in 't kort STREVEN NAAR ZO GUNSTIG MOGELIJKE BEDRIJFSRESULTATEN VERKE GEVAARLIJ Woensdag 23 december '59. IWoensdag 23 c Door de typhoon die vrijdag het centrum van de Philippijnen trof, zijn volgens de laatste be richten 29 mensen om het leven gekomen. Onder hen bevinden zich 14 passagiers van een schip, dat op 230 mijl ten zuidoosten van Manilla is vergaan. Dit schip, dat met 107 passagiers op weg was naar Manilla, sloeg lek, toen het bij het eiland Rabate voor anker lag. Er worden nog 27 opvarenden vermist. Honderd onderwijzers die met een motorboot werden vermist, blijken in veiligheid te zijn. De Algerijnse opstandelingen leiders hebben te Tripoli in Libië besloten een militair ka binet van vijf leden in Algerië te vormen, aldus heeft het Egyptische blad „Al Gomhoeria dinsdag gemeld. Volgens dit blad zal het kao'- net onder leiding komen te staan van de vice-premier van de opstandelingenregering. Kerim Belkacem. Eerder was reeds in Arabi sche kringen te Cairo vernomen dat vele Algerijnse leiders van oordeel waren dat het hoofd kwartier van de regering op Al gerijns grondgebied dient te worden gevestigd. Belkacem, die als premier van de nieuwe re gering zou optreden, is niet alleen vice-premier maar ook minister van Oorlog in de hui dige regering van Ferhat Abbas. Belkacem en de minister van Verbindingen, Boessoef, werden genoemd als de meest op de voorgrond tredende voorstan ders van een Algerijnse regering op Algerijns gebied. Radio-Cairo heeft dinsdag in een Arabische uitzending mel ding gemaakt van een vecht partij tussen studenten uit de ■Verenigde Arabische Republiek en Arabische communisten in Sofia, de hoofdstad van Bulga rije. Acht niet-communistische Arabische studenten zijn ge wond. Volgens radio-Cairo hebben nationalistische studenten uit de V.A.R. bloot gestaan aan een serie vooraf bera-mde aanval len van Arabische communisten. Die aanvallen waren op touw gezet door de secretaris-gene raal van de in Syrië verboden communistische partij, Bak- dash, een Jordaanse communis tische studenten die in Sofia vertoeven. De Bulgaarse autoriteiten stellen een onderzoek in, doch zij hebben geweigerd een verte genwoordiger van de V.A.R. daarbij toe te laten, aldus radio- Cairo. Door vier gasontploffingen in een kolenmijn in Koerate in Noord-Kioesjoe. Japans zuide lijkste eiland, zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie mijnwerkers omgekomen en 15 gewond, 18 worden vermist. On der de ingeslotenen bevinden zich leden van een reddings- groep. Maandagochtend verloren ze ven mijnwerkers het leven door een gasexplosie in een mijn in Inazoeki. een stad in dezelfde prefectuur. Er waren 19 gewonden. Kerstfeestherdenking in bejaarden-sociëteit „De Schakel". ..Moge u iets van de warmte en liefde, die het Kerstfeest uit straalt het gehele jaar meene men en uitdragen aan anderen." Deze woorden werden gespro ken door de vice-presidente van de F.V.V.H.. mevr. W. M. Ver meulen—Maarse tot de circa 200 bejaarden, die dinsdagmiddag nr. ar het jeugdgebouw „De Schakel" waren gekomen om er de Kerstwijding bij te wonen. Zij bracht groeten en beste wensen over van de vorige pre sidente mevr. De Haas en sprak de hoop uit op een spoedig her stel van de zieken. Voor deze wijdingsmiddag was door het werk comité een uitstekend programma samen gesteld, waarvan zowel de be jaarden als de aanwezige gas ten zeer hebben genoten. Een aanwinst was hierbij het fraaie nieuwe orgel in het gebouw dat werd bespeeld door de heer J. B. Hoving met wiens begelei ding gezamenlijk de prachtige Kerstliederen werden gezon gen. Het Kerstevangelie werd gele zen door de presidente waarna een vrouwenkoor op verdienste- mot alle bekende figuren uit de kinderboeken en een prettige middag hebben, want Dik Trom is ook op het toneel een bijzon der kind 1 Deze voorstelling is georganiseerd in samenwerking met de Terneuzense Jeugdraad. Kleuterschool aanbesteed. Dinsdagmiddag werd in het Jeugdgebouw aanbesteed het bouwen van een nieuwe Chris telijke kleuterschool op de z.g. Walle achter het gemeentehuis, ten zuiden van de Havenstraat. Ingeschreven werd door: P. J. Faas Co te Biervliet f 51.800; Fa. R. Leenhouts te Sluis, ƒ51.800; F. Verstelle te Philippine, ƒ53.800; L. B. Ver- ■straete te Hoofdplaat, ƒ54.725; J. van Poucke te IJzendijke, ƒ55.890; Th. van Waes te Bier vliet. ƒ56.798; L. Martens te Hoofdplaat, ƒ62.500; C. A. de Ruijsscher te Hoofdplaat, 62.750; P. J. de Vogelaar te Biervliet, 62.900. De gunning werd aangehou den. Boterfraude. De kommiezen alhier hebben op een onbekend gebleven smokkelaar 30 kilogram room lijke wijze enige liederen zong. boter in beslag genomen, bene- In een petitie die door meer dan 2000 inwoners van Heidel- berg is getekend wordt de vier mogendheden verzocht, Albert Speer, de voormalige nazi-minis ter voor bewapening en munitie, uit de gevangenis voor oorlogs misdadigers in Spandau te ont slaan. Speer, die tot twintig jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, is in Heidelberg geboren, waar zijn vrouw en zes kinderen thans wo nen. Karl Maron. de Oostduitse minister van Binnenlandse Za ken, heeft zijn Westduitse ambtgenoot dr. Schroder een „open protestschrijven" gezon den tegen de arrestatie van Oostduitse delegaties in West- Duitsland. In de brief, die dinsdag door het Oostduitse persbureau ADN is gepubliceerd, zegt Maron, dat sinds maart vier delegaties van Oostduitse plaatselijke politici in West-Duitsland zijn gearres teerd. Zij trachtten, in overeen stemming met de wensen van hun kiezers, „vriendschappelij ke contacten" tot stand te bren gen met gemeentelijke autori teiten in West-Duitsland. Het gemengd comité voor onderzoek en ontwikkeling van Euratom in de Ver. Staten heeft in het afgelopen jaar 23 con tracten goedgekeurd die betrek kingen hebben op onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie. Met deze pro jecten is in totaal 3.500.000 dollar gemoeid. Er zijn acht Amerikaanse firma's bij betrok ken en veertien Europese. Het comité heeft voornamelijk aan dacht besteed aan voorstellen die betrekking hadden op de kernsplijtstofcyclus, zo is dins dag in Brussel bekendgemaakt. Mevr.' R. Voorhans legde be slag op de aandacht der aan wezigen door op knappe wijze een Drentse vertelling van Anne de Vries voor te dragen. Met kinderlijke en daardoor ontroe rende eenvoud speelden Lia Boogaart en Frouwke Bakker een schets, getiteld: „Advents- tijd". De sopraan mevr. Scheele zeng met pianobegeleiding' van mevr. Kolijn nog enige liederen, waarna het hoogtepunt van le middag volgde, de opvoering van een Kerstspel door een aantal dames in bijbelse kledij. De aanwezigen hebben in adem loze stilte gekeken en geluis terd. Gedurende de pauze werd rij kelijk getract.eerd; aan het eind van de middag bracht één der bejaarden de dank der aanwezi gen over waarna de presidente deze zeer geslaagde Kerstbijeen komst sloot. Joy riding. Sedert enige weken werden in de avonduren herhaaldelijk voor woningen en cafés staande bromfietsen vermist, die later her en der, soms dagen later, werden gevonden of opgespoord, doch waardoor de eigenaren van de bromfietsen veel ongemak ondervonden en de politie veel werk werd bezorgd. De kruik ging ook hier zo lang te water tot zij breekt en het mocht de politie gelukken de hand te leggen op twee ongeveer 14-jarige knapen, wonende te Terneuzen, die bekenden zich meermalen schuldig te hebben gemaakt aan deze onhebbelijk heid, waarvoor zij zich nog wel nader te verantwoorden zullen hebben. Een bijzonder kind Wie kent niet Dik Trom, de held uit de boeken van Joh C. Kieviet? Alle kinderen hebben die boeken gelezen en misschien wel stuk gelezen. Het Haags Jeugdtoneel komt nu op zater dag a.s. in het Concertgebouw alhier met het kmdertoneslstuk „Dik Trom en zijn dorpsgeno ten"! De kinderen zullen in leven- de lijve kennis kunnen maken In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid mr. W. Aantjes (AR.P.) heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman verklaard dat geen aanspraak gemaakt kan worden op volledige schade loosstelling, doch alleen op een tegemoetkoming in de geleden schade, door de Haagse glazen wasser, die van 14 tot 23 mei 1959 als gevolg van een persoonsver wisseling ten onrechte gedeti neerd is geweest. De Haagse arrondissements rechtbank had indertijd de gla zenwasser een vergoeding van f 750,toegekend als tegemoet koming voor de geldelijk ge leden schade, o.m. omdat de immateriële schade niet voor een tegemoetkoming in aanmer king kan komen. In hoger be roep werd dit bedrag terugge bracht op ƒ500.—. De heer Aantjes had hierop gevraagd of de minister niet van oordeel was. dat de glazen wasser niet slechts een tege moetkoming in de door hem ge leden schade moest ontvangen, doch een volledige vergoeding. Voorts een vergoeding over de aan de voorlopige hechtenis voorafgaande inverzekeringstel ling, vergoeding van de imma teriële schade en tenslotte ver goeding van de kosten van rechtskundige bijstand. De minister antwoordde hierop onder meer, dat de wet niet belet, dat een volledige ver goeding van de werkelijke scha de wordt toegekend en dat hieronder ook de kosten voor rechtskundige bijstand kunnen worden begrepen voorzover deze in voldoende rechtstreeks ver band staan met de ondergane voorlopige hechtenis. Voor wal betreft de vergoeding van de immateriële schade meent de minister, dat zelfs wanneer de wet daartoe uitdrukkelijk de mogelijkheid zou bieden, er door het ontbreken van een enigszins exacte maatstaf voor de bereke ning ervan, de praktijk vermoe delijk niet ver van de huidige zou afwijken. vens een damesrijwiel, dat voor het vervoer van de smokkelwaar werd gebruikt. Kerstviering Plattelands vrouwen. In een stemmig versierde zaal van hotel „De Zwaan", heeft de afdeling CadzandNieuwvliet Zuidzande van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, maandagmiddag een Kerstmid dag gehouden. Na een openingswoord door de voorzitster van de afdeling, mevr. L. C. Everwijnvan den Bout, werd het programma van deze middag verder gevuld met zang, o.a. uoor een uit de afde ling gevormd koortje, en met declamatie, die in zeer goede handen was van mevr. L. N. HuismanGriep. Zij droeg on der meer voor: „Advent'„Is- maël en zijn liefste lam", „Het late geluk", „De Nederlaag" en „Stille Nacht, Heilige Nacht". Na afloop van deze zeer goed geslaagde middag, werd een ge- meenscnappelijke koffiemaaltijd gehouden. Duiven tentoonstelling. Be postduivenhouders-vereni- ging „De Luchtbode" uit Zuid zande heeft in het café van de heer W. Focke alhier een onder linge ledententoonstelling gehou den, waarvoor een goede belang stelling bestond. De uitslag bij de keuring was als volgt: Oude doffers: 1. J. Wille; 2. J. Datlhijn; 3. J. de Lijzer; 4. J. van Haneghem; 5. D. Luteijn. Jarige doffers: 1. J. Wille; 2 en 3. J. de Lijzer. Jonge doffers: 1 en 4. Abr. van Haneghem; 2 en 3. J. Wille. Late doffers. 1. J. Datthijn; 2. C. Verplankë. Oude duivinnen: 1. Jac. Kools; 2. W. de Die; 3. J. Wille; 4. J. Duininck. Jarige duivinnen: 1. A. Wage Ie Roij; 2 en 3. J. Duininck. Jonge duivinnen: 1. J. de Lij zer; 2 en 3. J. Wille; 4. A. "Vvagevan Laere; 5. J. Dat thijn. Bate duivinnen: 1 en 2. J. Wille. Kampioen doffers: J. Wille. Kampioen duivinnen: Jac. Kools. Het Tsjechische persbureau Ceteka heeft maandag ontkend dat een functionaris van het Tsjechische consulaat in Salz burg getracht, heeft het perso neel van het anti-communisti sche radiostation Vrij-Europa in München te vergiftigen. Wij zijn gemachtigd te verkla ren dat de mededeling van het opperbevel van de Amerikaanse strijdkrachten te Heidelberg ..niets dan een verzinsel is, ge ïnspireerd doo.r die kringen, die niet terugdeinzen voor de ergste provocatie als het gaat om het tegengaan van een ontspan ning", aldus Ceteka. Zoals bekend heeft het Amerikaanse opperbevel in Hei delberg verklaard, dat de Tsjech Nemec, die in dienst is van het Tsjechische consulaat te Salz burg, de vorige maand zout vaatjes met artopine aan een communistische agent heeft ge geven om ze in een cafétaria van Radio-Vrij Europa te plaat sen. Ceteka zegt dan dat het niet toevallig is dat het Amerikaan se opperbevel met deze onge hoorde provocatie aan het adres van Tsjecho-SIowakije komt op het tijdstip dat de Navo-raad en de westelijke topleiders ver gaderen. De leiding van Radio-Vrij Europa vreest dat het station tengevolge van net verzet van het grote publiek zijn activiteit, die in de eerste helft van 1960 afloopt, niet mag voortzetten. Het radiostation tracht nu ken nelijk zijn belangrijkheid met alle mogelijke middelen te be wijzen, aldus Ceteka. De democratische senator Johnston uit Zuid-Carolina heeft verklaard, dat naar zijn mening de Duitse eigendom men, die tijdens de tweede we reldoorlog in de Verenigde Sta ten in beslag werden genomen, snel teruggegeven moeten wor den. Hij zei op een persconfe rentie, ..wanneer wij de Duitsers hun bezittingen niet teruggeven, hoe kunnen wij dan kritiek op Cuba hebben dat dit onze eigendommen in beslag neemt". Naar zijn mening houdt de V.S. nog steeds voor ongeveer 600 miljoen dollar aan eigendom men vast, die tijdens de tweede wereldoorlog als zijnde Duits eigendom in beslag werden ge nomen. Hij verwachtte, dat er door de lopende besprekingen tussen het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken en de Westduitse regering een of andere vorm van compromis gevonden zou worden. Senator Johnston is de voorzitter van de juridische commissie van de senaat, die over het vraagstuk van de buitenlandse eigendom een aantal hearings heeft ge houden. PHILIPS denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29J5 en 37.SO NOGMAALS DE POLITIE. In uw dagblad werden de laat ste dagen een paar berichten be treffende de politie gepubliceerd, n.l. de opmerkingen van raads leden, geuit in de afdelingsver gaderingen van de gemeenteraad van Terneuzen en het schrijven van „Optimist" in uw blad van 19 dezer. In deze berichten was in het bijzonder het optreden van de gemeentepolitie in het algemeen en zijn plaats in de huidige samenleving het onderwerp. Dat in 1960 op deze wijze over de politie in het algemeen nog zo wordt gedacht en gesproken, geeft toch wel aanleiding tot be zorgdheid. „Optimist" geeft juist weer, dat de opmerkingen betreffende de verhouding publiek-politie voor een in 1960 levend mens zeer ouderwets aandoen. Maar wat te zeggen als derge lijke opmerkingen komen van een raadslid levende in 1960? Een vervangend woord voor ouderwets kan voor hem of haar alleen maar beschamend zijn. Met het door B. en W. gegeven antwoord en het schrijven van „Optimist" moeten de betrokken raadsleden zich tocli wel bewust worden, dat hun inzichten betref fende de tegenwoordige politie minstens 20 jaar ten achter zijn. Mag dit van raadsleden wor den verwacht? Laten zij vooral beseffen dat regeren nog steeds is vooruitzien. Was het niet taktvoller en van meer intelligentie getuigend ge weest. bekend geworden feiten of nalatigheden van het politie personeel persoonlijk aan de burgemeester, als hoofd van de plaatselijke politie, of aan de korpschef bekend te maken? Naast het handhaven van de openbare orde. welke taak in de tijd dat betrokken raadsleden nog schijnen te leven, de hoofd- In de vliegtuigenfabriek van Fouga te Toulouse naderen thans de eerste zeven van de in totaal vijfenveertig door België bestelde ,,Magister"-lesvUegtui- gen met straalaandrijving hun voltooiing. Het eerste toestel van deze zeven zal, naar verwacht wordt, in begin januari voor het eerst vliegen. Het zal vermoede lijk reeds omstreeks april zijn dat België de beschikking krijgt over dit type lesvliegtuig. waar mede in Belgisch Kongo de op leiding van vliegers voor de Belgische en Nederlandse lucht machten ter hand zal worden genomen. Deze opleiding zal, zoals ons GASFORNUIZEN na informatie bij de lucht machtvoorlichtingsdienst te 's Gravenhage is gebleken, voort gang vinden zoals zij was ge dacht. Er zijn op dit moment geen aanwijzingen dat in deze plannen veranderingen zijn ge bracht als gevolg van de om standigheden in 'Belgisch Kon go. reeds vanaf f 284» een piekfijne keuken met 'n De Franse senaat heeft maan dag met 128 tegen 73 stemmen de begrcting-1960 in tweede le zing verworpen omdat zij niet voorziet in herstel van het pen sioen voor oudstrijders dat een jaar geleden uit bezuiniging is ingetrokken. Het wetsontwerp gaat nu ter derde lezing naar het Huis van afgevaardigden, dat het vorige week in tweede lezing heeft aan genomen, nadat premier Debré had beloofd het pensioen in 1961 weer te verstrekken als de economie zich gunstig blijft ontwikkelen. De derde lezing van het Huis is definitief. De regering heeft eventueel het recht de begroting bij decreet af te kondigen. De ruim honderd onderwij zers die na de tyfoon „Gilda" op de Philippijnen vermist wer den, zijn volgens het Philippijn se persbureau in veiligheid. Toen de tyfoon losbrak, waren zij per motorboot op weg naar de hoofdstad van het eiland Samar. Zij zijn in Zoemarraga aan de westkust van Samar aan wal gegaan. taak was, heeft de politie thans nog talloze andere taken toege wezen gekregen. In vercand hiermede is het mo gelijk geworden dat zij zich nu nog, zoals 20 jaar geleden, naast of buiten de gemeenschap kan houden. Integendeel wordt zij door haar veelomvattende werkzaamheden hier onvermijdelijk middenin ge plaatst. Of dit haar werk vergemakke lijkt, wordt hier buiten beschou wing gelaten. Wat haar opvoedende taak be treft, moet worden ingezien, dat dit slechts een ten dele overge nomen en voortgezette taak is. De kiem hiervan dient te wor den gelegd in het gezin. Wan neer de ouders in hun opvoeden de taak tekort schieten door hun kinderen geen eerbied bij te brengen voor alles wat leeft en groeit, noch respect voor eigen dommen van anderen, dan is deze taak van de politie bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Waren ouders, en in het bij zonder die ouders in de omge ving van bedoelde kleuterschool, hiervan doordrongen, dan hadden betrokken raadsleden zeer zeker hun opmerkingen betreffende vernielingen niet naar voren be hoeven te brengen. Naast de opvoedende (aak zijn aan de politie toegewezen een corrigerende-opsporende-bescher- mende-voorlicht ende-raaclge ven- de- en. gezien het schrijven van „Optimist", culturele taak. Laten betrokken raadsleden zich een en ander goed realise ren, dan zullen zij zeker tot de overtuiging komen, dat de poli tie in 1960, dus in onze huidige samenleving, niet alleen temid den hiervan moet staan, maar dat zij ooR heeft een veelomvat tende. moeili'ke en veelal niet op waaide geschatte taak. Indien hiermede rekening zal worden gehouden, dan zal kritiek, als geuit in de afdelingsvergade- ringsn van de gemeenteraad, zeker tot het verleden gaan be horen. U, mijnheer de redacteur, dan kend voor ne* plaatsruimte. OPMERKER. Toen president Eisenhower dinsdagochtend, vóór zijn ver trek naar Casablanca, zijn ver trekken in het Madrileense pa leis waarin hij de nacht doorge bracht had, verliet en de trappen afging, stond het zevenjarig Madrileense meisje Sosita Maria Jimenez Calvo op de president te wachten, die een grote doos droeg. Rosita had in september president Eisenhower een brief geschreven. „Hou jij van poppen", vroeg de president. „Ja", zei Rosita be deesd. „Dan is deze pop voor jou", aldus Eisenhower. Het kleine meisje, dat geschreven had. hoe zeer zij er naar ver langde de Amerikaanse presi dent te zien, gaf de president als dank een kusje. Zeventien mensen kwamen om het leven en 23 raakten ge wond toen nabij Muzzaferabad in West-Pakistan een autobus in een ravijn stortte. 9 Bij een brand in Mattawa (Ontario) zijn vier kinderen met hun 72-jarige grootmoeder om het leven gekomen. De ouders van de kinderen konden zich met een vijfde kind redden. <9 Een rechtbank te Wenen heeft maandag een vroegere hoofdboekhouder van het Rooms-Katholieke aartsbisdom Wenen, Wimmer, tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens verduistering van onge veer 2.5 miljoen gulden van de kerk, aldus heeft het Oosten rijkse persbureau A.P.A. ge meld. 9 Volgens het Gallup instituut voor opinie-onderzoek verwacht een van de vier Amerikanen binnen vijf jaar oorlog en meent bijna vijftig procent dat oorlog „vroeg of 1 aat" onver mijdelijk is. Volgens het over zicht, dat in het tijdschrift „Look" is gepubliceerd, neemt zeventig procent aan dat kern wapens zouden worden gebruikt. Van de zijde van de rijksland- bouwvoorliehtingsdienst deed men ons namens de stichting tot bevordering van het landbouw kundig onderzoek in Zeeuws- Vlaanderen het landbouwverslag over 1959 toekomen. Dit vierde jaarlijkse landbouw verslag, door deskundige mede werkers neergelegd in een prach tig uitgevoerd en rijk geïllu streerd boekwerkje van 120 blad zijden, gedrukt op kunstdruk papier, wordt ingeleid door de rijkslandbouwconsulent ir. J. A. H. Haenen en de voorzitter A. Ramondt. Zoals steeds geeft het verslag een bundeling van de vele onder- DORNFORD YATES 103) Nadruk verboden. Ik keek op en ontmoette Man sels blik. „Zo naar je zin?", vroeg hij lachend. Ik streek met mijn tong langs mijn lippen. Een nieuwe hemel en een nieuwe, aarde", zei ik, „laten zich altijd uitstekend bewonen. George en ik hadden het geluk wel mee, toen wij lastig werden gevallen door die dronken Mar- seillaan, die maar niet tot zwij gen was te brengen". „Ach. de Marseillaan zelf heeft er ook niet slecht bij ge boerd". Er ontsnapte mij een zucht. „Mag ik haar die brief laten lezen?" „Natuurlijk", zei Mansel. „En vertel haar uit mijn naam. dat ze de inhoud van deze brief aan haar eigen doortastendheid heeft te danken". Katharine vond ik in de stal len, in het gezelschap van Jill, de zuster van Mansel. Zij ver maakten zich met een nest jon ge spaniels, die door de paarde- box strompelden, waarin hun kinderkamer was ondergebracht. Ze las de brief doop, zonder er al te zeer van onder de indruk te komen. „Ons eerste huwelijksge schenk". merkte ze op. „Ik had nooit kunnen voprzien, dat wij dat van Scotland Yard zouden krijgen". Toen ik haar de boodschap van Mansel overbracht schudde ze het hoofd. „Daar kan ik het niet mee eens zijn", verklaarde ze. „Drie mensen zijn er, waaraan ik dit te danken heb mezelf reken ik daar niet onder. Zou jij me na de lunch naar Brooch willen rijden? Jill zegt, dat daar een kapper woont". „Natuurlijk, lieveling". „Ik hoef mijn haar niet te la ten golven of iets dergelijks, het zal niet lang duren. ïk zou het heerlijk vinden als je me weer kwam halen ook". Het klonk allemaal even lief en hartelijk en toch was ik zo teleurgesteld, dat ik nauwelijks een glimlach kon opbrengen. Ik had er stellig op gerekend dat het schrijven van Scotland Yard de vroegere glans in haar ogen omdat ik eerlijk gezegd het had moeten krijgen. Wij hebben gedaan wat wij konden om haar daarvoor te bewaren. Achteraf geloof ik, dat wij tegen de na tuur hebben gehandeld. Zij had een heftige reactie nodig om haar geweten te ontlasten en met zichzelf in het reine te ko men". Wat George hierop antwoord de weet ik niet. Zij stonden met de rug naar mij toe en ik trok mij terug zonder iets te zeggen. Tot op de huidige dag hebben zij niet begrepen waarom ik die middag aan tafel zo weinig eet lust had. Het was drie uur, toen wij het stadje Brocch binnenreden. George en Jill, die eveneens een en ander te doen hadden, waren met ons meegegaan. De kap perswinkel bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van de kathedraal en wij spraken af elkaar daar om half vijf weer te zullen ontmoeten. Ik leverde Katharine aan de deur af en ging allereerst de kathedraal eens bezichtigen. Jill en George hadden welis waar getracht mij over te halen hen te vergezellen, maar ik had een of ander excuus gemaakt, zou terugbrengen. Ik ging terug naar de bi bliotheek, maar langs de anderè kant. Eer Mansel mij opgemerkt had, had ik al gehoord wat hij tegen George zei. .Ik heb het onaangename ge liefst op dat ogenblik alleen wiide zijn. Om na te denken -n je tenslotte geen betere vinden dan een grote kerk; was dan ook mijn doel; ik .s, dat ik minder aandacht n de vele merkwaardige be voel, dat zij een ineenstorting i zienswaardigheden van die ka thedraal besteedde, dan zij ver dienden. Terwijl ik door het onafzienbare schip op en neer liep trachtte ik de geluksstem- ming, die mij de laatste weken had bevangen, terug te vinden, maar de fatale woorden, die Mansel zich had laten ontval len. domineerden over al mijn herinneringen. Ik was het zo volkomen met hem eens. Wij hadden kunstmatig de uitbarsting, die haar verlichting had moeten geven, onderdrukt wij hadden de kwade herinne ringen, waarvan zij zich had moeten ontdoen, teruggedron gen in haar gevoelsleven. Het teek mij de vraag of zij ooit in de toekomst een tweede ka -s zou krijgen. Het vergif, dat ge neutraliseerd had moeten wor den. was inmiddels opgenomen. Katharine zou voor mij altijd Katharine blijven daaraan zou niets ter wereld iets kun nen veranderen. Maar haar ver rukkelijk esprit was zij kwijt. Ze dreef op mij, terwijl zij naast mij had moeten staan. Haar lip pen waren meestal strak opeen gesloten, de gretige, verrukte Uitdrukking was van haar knappe gezichtje weggevaagd. Haast'een uur had ik nodig om mij te schikken in een waarheid, waaraan niet te ont komen viel. Daarop verliet ik de kathedraal en liep de straat weer op. (Wordt vervolgd.) werpen, waaraan de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst speciale aandacht heeft gewijd. Zo wor den niet alleen actuele onderwer pen aangesneden, maar vindt men ook onderwerpen aan de orde gesteld, die van belang zijn voor de bedrijfsvoering in de toekomst. Als gastschrijver in dit zeer lezenswaardige verslag zijn o.m. aan het woord de heer G. Groi- danus, econoom bij het L. E. I.; voorts ir. M. Heuver van de plantenziektekundige dienst en dr. J. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes. De overige artikelen zijn van de hand van het personeel, ver bonden aan het rijkslandbouw- consulentschap te Axel. Het ledental van de twaalf ak- kerbouwstudieclubs steeg in het afgelopen jaar van 544 tot 561, terwijl dat van de vijf studieclubs voor de gemengde bedrijven thans 229 bedraagt. In de winter van 1919 op 1950 startten te Oostburg en Axel de eerste studieclubs in hun huidige vorm. Het aantal clubs is in een periode van tien jaar verachtvou digd en het ledental vertienvou digd. De tal van interessante artike len. die een rijkdom aan onder werpen behandelen, zullen stellig ook buiten de kring van de land bouw belangstelling trekken. Wij noemen o.a. een in verlerlei op zicht' technischp verhandeling over de bedrijfsorganisatie op het akkerbouwbedriif met n fraaie foto van een demonstratie- bedrijf in de Braakmanpolder; een beschouwing over de werk- tuigeneoöperatie ..Zuidzande" als vorm van voordelige samenwer king: een leerrijk artikel over de terniijnhandel voor aardappelen van drs. Greidanus; adviezen be treffende de bewaring van aard appelen; een levendige beschrij ving van de ploegdemonstratie te Sluiskil; enkele verzorgingsmaat. regelen bij de erwtenteelt; on- kruidbestrijding in stambonen en in wintertarwe; de bestrijding van de vergelingsziekte; enkele facetten van de varkenshouderij in het strecksverbeteringsgebied Eode, enz. Met dit ook typografisch keu rig verzorgde boekwerkje, het welk wij in vele handen wensen, hebben verzorgers en schrijvers weer alle eer ingelegd. Moge het een bijdrage leveren tot de verheffing van de bedrijfs voering in al haar geledingen! In de eerste a van dit jaar zijn ners bij verkeerso het leven gekom gewond. Tien jaa droegen deze dezelfde periode 16 000 gewonden. Dit betekent d personen door ve ken het leven lal panse wegen. Het der dat wanneer dencijfers vergeli aantal motorvoert op elke 131 inwone sen en scooters hetgeen, vergeleke en de Verenigde veel is een steden tot de gevaarlijke ter wei De vele dodelijk' bij verkeersongeval hebben in hoofdza zaken: een sterke der motorvoertuige steden en het bei wegen, dat het verkeer naar beh werken. Een andere ooi veel te hard rijder Japanse taxichauf In de Japanse veel geschreven de rijden en ov' aan wegen, die op seerde verkeer zij Er zijn thans len geopend, die streven de verl onderwijzen. Voorts laat het sterie voor Weder kader van een grote snelwegen de grote Japanse ling verbinden, snelwegen van goj a en van de Kobe aangelegd. DONDERDAG HILVERSUM 7.15 Gram.7.30 Gram.7.45 M overweging: 8.00 8.50 V. d. vrouw 9.40 Gram.; 10. Morgendienst; 1 11.45 Gewijde dagklok; 12.01 boeren12.35 meded.12.38 door Z.H. Paus 12.50 Act.; 13.00 newijzer13.20 13.40 Amus. muz 14.30 Avondrust Orgelconcert ren: 16.00 Verl Bijbel; 16.20 Stri liste16.50 Gram jeugd; 17.30 Gram ber.17.45 Orkest 18.15 Sportrubr muz.18.50 Socia 19.00 Nws en wee de man af. praa 19.30 Radiokrant praatje20.00 21.00 Gram.; 21 22.00 Periodiek! Koper-ens. en 22.40 Zaalsportui Kerstnachtdienst 23.55—24.00 Nws tificale Nachtmis HILVERSUM 7.10 Gym.; 7.20 opening; 8.00 9.00 Gym. v. d groenteman; 9 Morgenwijding 10.50 V. d. klei vrouw; 11.15 G te muz.; 12.30 meded.; 12.33 12.50 Lezing; Meded. of gran poie-ork.13.55 Cello en piano 14.50 Vrouwenk boek 1948; 15 Van vier tot mondorgelspel jeugd; 17.45 18.00 Nws; 18.11 18.30 Lichte m kind.; 19.00 Ke 20.00 Nws; 20. soliste; 21.00 H hoorsp.21.55 muz.; 22.30 Nw New York22 Gr.23.55 Kerstnachtdienst BRUSSEL muz.; 12.30 W 12.52 Koersen Gram.; 14.00 Muz. uit Joeg 16.00 Koersen 16.21 Liederen 17.00 Nws; 1 V. d. kind.; V d. sold.; 1 19.00 Nieuws; Koorzang; 19 Klankb.; 20.3i 21.00 Kerstpr liederen22.0 23.00 Nws; 2 Idem23.45 Kerstnachtmis Televisiep NED. T.V. weeroverz.; 2( vandaag, lezii zang v. kerst: grasharp, T. Eurovisie stadt. Oosten VL. BELG. jeugd19.30 v. d. Westduit eert; 20.15 Ke Poppen film Na afloop len; 23.45—01 Oostenrijkse

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2