Overleg voor topconferentie wordt toegejuicht Koninklijke familie vierde Kerstfeest met naar personeel en de gezinnen De viering van de bevrijdingsdag Nieuwe Algerijse rebellenregering WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Spaans-Amerikaans communiqué na het bezoek van Eisenhower KET WEER rrarwering oy anonnem«nt: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. .WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4866 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. COMMUNIQUE VAN NAVO-MINISTERRAAD De NAVO-ministerraad heeft in een slotcommuniqué verklaard dat hij het nauwe overleg tussen de Westelijke grote vier en de NAVO-ministerraad over de voor bereidingen voor een topconfe rentie van Oost en West toejuicht. De NAVO-raad betuigde zijn instemming met het rapport dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en West-Duits- land over de Westelijke topcon ferentie hebben uitgebracht en begroette de plannen tot verder overleg met de NAVO vóór de topconferentie- met Chroesjtsjef met instemming. De NAVO-raad stemt in met de regelingen om volledig over leg met alle leden-regeringen te verzekeren tijdens de voorberei ding van de topconferentie met Rusland en wil een constructieve rol spelen om het succes van deze conferentie te verzekeren. De permanente NAVO-raad zal daartoe de leden-regeringen op de hoogte moeten stellen, over leg moeten plegen en alle nodige regelingen moeten treffen. De permanente NAVO-raad wordt voorts opgedragen, zo no dig met behulp van de militaire NAVO-autoriteiten, te overwegen welke bijdrage men zou kunnen blijven leveren voor de bestude- dering van de plannen voor ge controleerde ontwapening- Minister Wigny verklaarde dat de kleinere NAVO-landen, ter wijl zij de door de Westerse gro te drie te Parijs bereikte over eenstemming verwelkomen, meer wensen te weten over de werk wijze en de besluiten van de ver schillende werkgroepen, aan Wes telijke kant die de topbesprekin- gen moeten voorbereiden. De kleinere NAVO-landen zou den niet kunnen aanvaarden dat besluiten, die de grote mogend heden in het kader van de voor bereiding van een topconferentie met de Sowjet-Unie zouden ne men. automatisch voor de NAVO in haar geheel zouden leiden. Ook secretaris-generaal Spaak steunde Wigny. Een vertegenwoordiger van een klein NAVO-land verklaarde la ter: „Er is ten volle met onze be zwaren rekening gehouden. Over een is gekomen dat wii te gele- genertijd over elk besluit zullen worden geraadpleegd, dat de Westerse grote drie in verband met de voorgestelde topconferen tie willen nemen". Vernomen wordt dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter de NAVO- ministerraad in de loop van het debat de verzekering gaf dat de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk niet voornemens zijn om, tezamen met de Sowjet-Unie een soort werelddirectoraat te vormen, om de internationale gang van zaken te regelen. Van conferentiezijde wordt ver nomen dat de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Fatin Rustu Zorlu heeft verklaard dat Turkije niet ten volle overtuigd is van de welgemeendheid van het Sowjetrussische streven naar een wezenlijke internationale ont spanning. Hjj zei voorts dat het Westen, door op een agenda voor een top conferentie ook het punt „de be trekkingen tussen Oost en West" te vermelden, deze agenda een zeer wijde strekking had gege ven. Zorlu verklaarde hierdoor enigszins- verontrust te zijn en hij achtte het daarom des te noodzakelijker dat de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk de NAVO-raad volledig op Ie hoogte houden van besluiten, die bij de voorbereiding van de topconfe rentie worden genomen. Vernomen wordt dat de minis ter van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten en het Verenigd Koninkrijk, Herter en Lloyd, hun Turkse ambtgenoot op dit punt gerust hebben gesteld. Sehvyn Lloyd verklaarde dat de Westerse grote drie niet voor nemens zijn op een topconferen tie met de Sowjet-Unie te gaan onderhandelen over de betrek kingen tussen Oost en West of ontwapening. In elk geval zou den zij slechts handelen na met de NAVO in haar geheel overleg te hebben gepleegd. De Britse minister zei dat het noodzakelijk was onderscheid te maken tussen het bespreken van een bepaald punt op de topcon ferentie met de Russen en het onderhandelen hierover. Aan de andere kant heeft Sel- wyn Lloyd er op gewezen dat de Westerse grote drie en de Sow jet-Unie met betrekking tot Duitsland en Berlijn inderdaad een speciale, gezamenlijke ver antwoordelijkheid hebben en dat zij het recht hebben hierover te onderhandelen. Vernomen wordt dat de ver tegenwoordigers van sommige NAVO-landen hebben opgemerkt niet te begrijpen waarom het nieuwe economische lichaam, dat zal spreken over Europese han delsvraagstukken en de hulpver lening aan de onderontwikkelde gebieden, niet kan worden sa mengesteld uit afgevaardigden van alle achttien leden der or ganisatie voor Europese econo mische samenwerking (OEES), in plaats van uit vertegenwoor digers van twaalf of dertien sta ten. li* In het communiqué dat is uit gegeven na het bezoek van presi dent Eisenhower aan Madrid wordt o.a. gezegd dat de Ameri kaanse president en het Spaanse staatshoofd van mening zijn dat contacten zoals het bezoek van Eisenhower aan de Sowjet-Unie het klimaat van de internatio nale betrekkingen slechts kun nen verbeteren 'er 'nbreuk te maken op het handhaven van een krachtige defensieve houding. Zij constateerden een bevredi gende vooruitgang in de uitvoe ring van de economische en ver dedigingsverdragen, die op 23 september 1953 door beide landen ondertekend zijn. Deze overeenkomsten zijn ge baseerd op dé erkenning van de noodzaak der krachtsinspanning van beide landen om het gemeen schappelijk doel van de vrede en stabiliteit in de wereld te berei ken. De toetreding van Spanje tot dé O. E. E. S. is met voldoening ontvangen en president Eisen hower heeft zijn goede wensen geuit voor het welslagen van het Spaanse plan tot verbetering van de economische toestand. Ook andere internationale kwesties, die beide landen aan gaan, zijn besproken in een sfeer van vriendschap en begrip. De besprekingen waren een nieuw bewijs van de vriendschapsban den die het Spaanse en het Ame rikaanse volk verenigen. Zij heb ben de bestaande banden van samenwerking versterkt. Bij het vertrek van president Eisenhower naar Marokko, zei generaal Franco: „Ik hoop dat u in de korte tijd die u in Madrid hebt doorgebracht iets hebt kun nen waarderen van de oprechte inspanningen van Spanje voor de wederopbouw en verhoging van de levensstandaard terwijl het verenigd en in vrede leeft. EISENHOWER OP DE TERUGREIS President Eisenhower is dins dagavond per vliegtuig uit de Marokkaanse hoofdstad Casa blanca naar Washington vertrok ken. Marokko was het laatste van de elf landen, die hy zou be zoeken. ZULLEN DE OPSTANDELINGEN DE OORLOGSINSPANNING VERGROTEN Algerijnse opstandelingenlei ders hebben op een vergadering in Cairo een „militaire Algerijnse regering" opgericht, die op Al gerijns gebied zal worden geves tigd. Premier van de nieuwe re- beilenregering is Krim Belkaoem, die minister van oorlog en vice- premier was in de „voorlopige Algerijnse regering". De pre mier van de oude regering. Fer- hat Abbas, is benoemd tot woord voerder van de nieuwe regering, aldus is dinsdag in goedingelich- te Arabische kringen in Cairo vernomen. Buitenlandse waarnemers zien in de vorming van een „militair kabinet" een teken dat de op standelingen de oorlogsinspan ning willen vergroten. Ook zou het een terugkomen zijn van de verklaring der eerste rebellen- conferentie, van 1956 te Wadi Koeman, waarin het politieke ka rakter van de opstand boven liet militaire element werd geplaatst. In Alggyië merkt men op dat Belkacem van alle rebellenlei ders het minst tot compromissen geneigd is. Hij heeft ook, in te genstelling tot Ferhat Abbas en verscheidene andere ministers, actief deelgenomen aan de strijd tegen de Fransen. Dit laatste zou van belang kunnen zijn, aan gezien generaal De Gaulle er de nadruk op heeft gelegd dat zijn aanbod om over een bestand te onderhandelen open staat voor „de mannen die vechten", doch dat het niet is bedoeld voor „be paalde ambitieuze personen". De eerste reactie in Algiers was echter dat de rebellen met Belkacem als premier vermoede lijk harder zullen gaan optreden. MACMILLAN IN LONDEN TERUG De Britse minister-president, MacMiüan. is dinsdagavond met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, te Londen uit Pa rijs teruggekeerd vaar hij heeft deelgenomen aan het Westelijk topoverleg. Volgens de premier zijn de besprekingen wel goed verlopen. Het Westen nadert misschien de laatste stadia voor een blij vende vrede waarnaar de wereld zo lang heeft uitgezien, aldus MacMillan. In antwoord op vragen zei hij dat het „absoluut onjuist" is dat de Westelijke mogendheden geen overeenstemming hebben kun nen bereiken over het beleid in de Berlijnse kwestie. Het Westen is van mening dat internationale afspraken niet eenzijdig kunnen worden veranderd maar dat over de toepassing ervan kan worden onderhandeld. EISENHOWER EN DE NOBELPRIJS VOOR DE VREDE De Amerikaanse republikeinse senator Kenneth Keating heeft het denkbeeld geopperd de No belprijs voor de vrede aan presi dent Eisenhower toe te kennen. Dank zij de „historische reis" die de president pas heeft vol tooid, aldus Keating, is de vrede niet louter meer een woord, maar een levende, een schitteren de verwachting. NEHROE WIL MET TSJOU PRATEN Premier Nehroe van India heeft dinsdagochtend in het Hogerhuis gezegd premier Tsjou en Lai van China op een geschikt tijdstip te willen ontmoeten „omdat de vraagstukken te ernstig zijn om het op een andere manier te kun nen doen". „Elk soort oorlogsontwikkeling tussen onze landen betekent een oorlog van onbepaalde duur om dat wij nooit zullen toegeven maar zy ook niet", zo voegde Nehroe er aan toe. Nehroe zei dat het geschil een conflict is dat jaren of „honderd jaar" kan duren. Hij vergeleek de toestand met de verhouding tussen de Ver. Staten en de Sow jet-Unie: Bang voor elkaar, zich bewapenend tegen eikaar en toch hun handen thuis houdend om dat men zich bewust is van de rampzalige gevolgen van een oorlog. In het Lagerhuis, waar dins dag ook over de kwestie is ge sproken, herhaalde Nehroe dat India zich zal verzetten als er nieuwe grensschendingen worden gepleegd Hij voegde hieraan toe, dat „onderhandelingen alleen waarde hebben als zij steunen op kracht." Tijdens het debat in het Lager huis eisten verscheidene afge vaardigden krachtiger optreden tegen de Chinezen, zoals b.v. ver breking van de diplomatieke en (handelsbetrekkingen. Vliegtuigbotsing boven Rio de Janeiro. Fen viermotorig verkeersvlieg tuig van de Braziliaanse lucht- vaartmij. „Viaeao Aerea Sao Paulo" en een Braziliaans mili tair lesvliegtuig zijn dinsdag boven Rio de Janeiro met elkaar in botsing gekomen en kwamen terecht op een weg in een woon wijk, aldus radioberichten, In het verkeersvliegtuig, een Vickers „Viscount", zaten 25 pas sagiers en zes bemanningsleden. De radiozender van de rege ring heeft meegedeeld dat alle inzittenden van de „Viscount" zijn omgekomen. De piloot van het lesvliegtuig heeft zich met zijn parachute in veiligheid kunnen stellen. Zeven huizen zijn door wrak stukken van de vliegtuigen ge troffen. Het is niet h«kend hoeveel per sonen die zich in deze huizen be vonden, zijn omgekomen of ge wond. Vorig jaaj.» december is een vliegtuig van dezelfde maat schappij in de Golf van Rio de janeiro gestort waarbij 20 perso nen het leven hebben verlóren. Prins Bernhard: „Wij horen bij elkaar, omdat wii samen een eenheid vormen" De koninklijke familie heeft gistermiddag in het in stemmig kerstgroen versierde koetshuis van de koninklijke stallen in Den Haag met haar personeel en de gezinnen daarvan het Kerstfeest gevierd. Z. K. H. Prins Bernhard zei in zijn welkomstwoord o.m. dat juist het koninklijke gezin en zijn per soneel tezamen is omdat „wij bij elkaar horen, omdat wij samen een eenheid vormen, waarin ieder van ons zijn eigen plaats heeft". De Prins vervolg de: „Bij ons dagelijks werk heb ben wij allen contact met min stens enigen van de andere aan wezigen hier. Zonder die anderen zou ons werk onmogelijk uit te voeren zijn of misschien wel niet bestaan, want ieder mens is toch in zakelijke zin van een of meer medemensen afhankelijk. Deze afhankelijkheid bestaat echter ook. en in een veel grotere mate, in het zuiver menselijke vlak. DE AMBTENAREN SALARISSEN Ter verduidelijking van het be richt omtrent de resultaten der vergadering van de cen trale commissie van georgani seerd overleg in ambtenaren zaken met betrekking tot de salarissen van het overheids personeel. Zij herinnerd aan het voornemen van de rege ring, te kennen gegeven op 18 november, een voorschot op de uiteindelijke salarisverho ging toe te kennen van 3 pro cent, ingaande 1960. De uitke ring ineens van 9 procent, ■waartoe in januari zal worden overgegaan betreft dus een voorschot over januari, februari en maart. VOORZITTER C.S. W.V. ZOND BRIEF AAN DE MINISTER PRESIDENT De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F'. H. A. de Graaff, heeft namens de centrale werkgeversorganisa ties, samenwerkende in de raad van bestuur in arbeidszaken, een brief gezonden aan de minister president over de viering van de bevrijdingsdag. Het slot van deze brief luidt als volgt: „In januari 1958 v.erd voor het eerst, in een bespreking onder leiding van uw ambtsvoorganger dr. Drees, waaraan vertegen woordigers van de organisaties voor het voormalige verzet, en van het bedrijfsleven deelnamen, de gedachte uitgesproken om in afwijking van de genoemde rege ling te komen tot een speciale viering van de bevrijdingsdag eenmaal in de vijf jaar. waarbij deze gehele dag aan de werk- nemeis in overheids- en particu liere dienst zoveel mogelijk vrij zou worden gegeven. Deze gedachte, die door het vorige kabinet, blijkens de laatst- gedane uitlatingen hieromtrent van dr. Drees in de Eerste Kamer der Staten-Generaal op 29 janu ari 1958, wel in welwillende zin werd overwogen, maar nog niet was aanvaard, ontmoette in de kringen der werkgevers het be zwaar. dat men geen voldoende motieven zag om. juist in ver band met de vroeger opgedane ervaringen, alsook met het oog op het produktieverlies, dat nu eenmaal met een vrije dag ge paard gaat, af te wijken van de afspraak van 1954. Ook nog in de afgelopen we ken toen de kwestie opnieuw ac tueel was geworden in verband met het besluit der huidige re gering om aan de lustrumvie ring medewerking te verlenen en aan het rijkspersoneel op 5 mei 1960 vrij te geven, oordeelde men het in werkgeverskringen juist aan de in 1954 overeengekomen en in de praktijk aanvaardbaar bevonden gedragslijn vast te houden. Nu u echter een herhaald be roep op de werkgevers hebt ge daan om de lustrumviering in 1960 op succesvolle wijze het ka rakter van een passende herden king te geven, hetgeen naar het oordeel van het nationaal comité viering 5 mei 1960 alleen moge lijk is indien ook het particuliere bedrijfsleven op ruime schaal vrijaf geeft, willen de in de raad van bestuur samenwerkende centrale werkgeversorganisaties hun medewerking hieraan niet onthouden. Zij wensen daarmede tot uitdrukking te brengen dat het in de kringen dezer organi saties niet ontbreekt aan besef voor de betekenis van deze dag en dat zij, nu de regering hierin voorgaat, aan de gedachte van de lustrumviering een kans wil len geven. Zij zijn derhalve be reid te bevorderen dat in de par ticuliere bedrijven vrijaf gege ven wordt overal daar waar de werkomstandigheden (aard van het bedrijf, ploegendiensten e.d.) zich daartegen niet verzetten". CHROESTTSJEFS BEZOEK AAN FRANKRIJK Het bezoek dat Chroesjtsjef aan Frankrijk zal brengen, zal op 15 maart beginnen en vermoedelijk negen tot elf dagen duren. In kringen van het Parijs Ely- see verluidt dat de Sowjet-pre- miet' waarschijnlijk vier of vijf dagen in Parijs '.al blijven voor politieke besprekingen. Daarna zal hij vijf of zes dagen bezoeken aan de provincies brengen. Men verwachht dat hij Lyón, Mar seille en de kathedraal van Chartres zal bezoeken. TECHNISCHE BIJSTAND VAN RUSLAND AAN INDONESIË Te Djakarta is. gisteren aan vullende overeenkomst getekend tussen Indonesië en Rusland voor de levering van machines, instrumenten en materialen door Rusland voor de aanleg van een autoweg op Borneo. Rusland zal aan Indonesië on geveer 20 diverse typen automo bielen leveren, voorts bulldo zers, riviermotorboten, land meetkundige instrumenten en verdere uitrusting. Een eerste groep Russische deskundigen is reeds op Borneo aangekomen en met het voorbereidende werk begonnen, in samenwer king met Indonesische technici. Indien wij samen zouden wer ken en er zou tegelijkertijd geen echt menselijk contact tussen ons zijn. dan zou er iets essentieels ontbreken. Iets, zonder hetwelk het leven geen waarde zou heb ben. Wij hebben nu eenmaal bij alles wat wij doen met mensen te maken. Mensen, die net zoals wij, hun problemen hebben, hun verlangens en onzekerheden, hun capaciteiten en zwakheden, hun vreugden en verdriet, hun kwaad en goed", zo zeide Prins Bern hard. „Het komt er op aan. dat wij zoeken naar wat wij in de ander kunnen waarderen, naar het goede, dat even zeker in ieder mqns aanwezig is. Het goede, dat wij bij anderen aan de opper vlakte zullen brengen door het te willen vinden en dat bij ons de overwinning zal kunnen be halen indien wij op deze wijze handelen". Prins Bernhard zeide dat allen voorts ook deel uitmaken van een geheel andere kring, waar mee geen enkele door de men sen gevormde groepering te ver gelijken is, een kring die de basis is van alles waarop in het leven zegen rust en die de inspiratie moet zijn voor de daden. waar aan wij ons niet kunnen onttrek ken. al zouden wij dit willen want dit is een band van godde lijke oorsprong. „Wij zijn name lijk". aldus Z. K. H. Prins Bern hard, „allen met elkaar verbon den en met alle andere mensen huiten déze zaal, omdat wij Gods kinderen zijn". Allemaal zijn wij kinderen van de Almachtige Hemelse Va ler, die onze kleinheid, onze beperkt heid en onze zonden kennend, ons naderbij heeft willen komen en. om een brug te vormen tus sen Hem en ons, in Zijn grote liefde Zijn eniggeboren Zoon heeft gezonden, teneinde ons te redden. Onze Hemelse Vader, die geheel ons iot bestiert, heeft ons in Jezus Christus de grote, onovertrefbare leidsman ge schonken, zonder wie ons leven geen doel heeft: de Heiland, die ons de twee grote geboden heeft gegeven, die de richtlijn moeten zijn voor ons aller leven, name lijk dat wij God liefhebben met alles wat in ons is. en dat wij el kander zullen liefhebben gelijk onszelve". Tenslotte sprak de Prins de Hoop uit dat Kerstfeest voor al len een, goed feest zou worden. De Prinsessen Marijke en Mar griet hadden een actief aandeel in de Kerstviering. Er werd een Kerstspel door kinderen opge voerd. Prinses Marijke speelde de rol van de engel die de Blijde Bood schap brengt als het kind Jezus geboren is. Prinses Margriet sprak verbindende tekst uit tus sen twee bedrijven. In de zaal zaten Koningin Juliana, de Prins en de Prinsessen Beatrix en Irene. Koningin Juliana las voor uit het Evangelie naar Lucas, hoofdstuk 2 120. De afdeling toneel „K. S. D." (Koninklijk Staldepartement) voerde ook een Kerstspel op, het spel „Immanuel", geschreven TANKS, ARTILLERIE EN LUCHTDOEL KANONNEN NAAR SJAT-EL-ARAB Uit Perzische garnizoenen in het binnenland zijn dinsdag tanks, zware artillerie en lucht- doelkanonnen naar het gebied van Sjat-el-Arab, aan de samen vloeiing van het Eufraat en Tig ris en aan de grens met Irak, ge bracht om de Perzische strijd krachten aldaar te versterken. Perzische kranten maken mel ding van de mogelijkheid, dat Perzië een beroep doet op de Ver enigde Naties, in te grijpen in het Iraaks-Perzische geschil, dat voortvloeit uit een aanspraak van premier Kassem van Irak op een vijf kilometer brede strook ge bied bij het oliecentrum Abadan. Leden van het Perzische parle ment blijven aanvallen richten op Kassem, maar hoeden zich er voor het Iraakse volk hierbij te betrekken. Kortgeleden zijn de Perzische grenswachten langs de grens bij het betwiste gebied versterkt na dat zich een grensincident had voorgedaan, waarbij een Perzi sche boer het leven verloor. Dinsdag heeft radio-Bagdad een tevoren opgenomen rede van generaal Kassem uitgezonden. Hierin zegt de Iraakse premier dat Irak op zijn rechten zal staan, maar niet tot geweld zijn toe vlucht zal nemen „voordat geen andere weg meer open staat". Hij zei verder nog: „Wij zijn een neutrale, vredelievende staat, die niemand aanvalt maar die zich zijn rechten voorbehoudt". door mevr. C. J. OomsVinckers uit Amsterdam. Het personeels- koor van het paleis Soestdijk werkte aan dit spel mede. Een kapel gevormd uit de Konink lijke Militaire Kapel onder lei ding van Rocus van Yperen ver zorgde de muziek bij de' alge mene zang. In het koetshuis stond een metershoge kerstboom, zilverwit versierd, met echte brandende kaarsen. Drie mannen moesten voortdurend zorg aan deze kaar sen geven, ze moesten kaarsen doven die gevaar voor brand op leverden en ook d'e bijna opge brande kaarsjes doven. Na afloop van het Kerstfeest boden Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene haar personeel kopjes chocolademelk en broodjes aan. Alle moeders kregen een kerstbrood, de vaders een Oranjekalender en de kinde ren een zakje snoep. Vrijgezeilen onder het personeel kregen een brood en een kalender. NEDERLANDS SCHIP OP RIF GELOPEN. Het Nederlandse .motorschip „June" met acht mensen aan boord loopt gevaar op een rif bij de noordwestelijke kust van Cuba in stukken te breken, al dus heeft de Amerikaanse kust wacht dinsdag medegedeeld. Het ongeveer 50 meier lange schip is volgens een woordvoer der van de kustwacht maandag avond op het rif gelopen. Door de hevige branding en de krach tige wind was het niet mogelijk geweest reddingboten uit te zet ten. De „June" was op weg van Nassau Bahama-eüanden) naar Guatemala. Eigenares van de kustvaarder „June" is de firma Bosscher en' Zn. in Dublin. Het schip vaart evenwel voor Kemp's Scheep vaartbedrijf in Groningen. Bemanning buiten gevaar. Volgens een nader bericht ver keert de bemanning niet in ge vaar. Een bergingsvaartuig was reeds onderweg en werd nog dinsdagavond bij de „June" ver wacht. Of het schip 8 of 9 per sonen aan boord had, was nog niet met zekerheid te zeggen. ONBESTENDIG WEER Het KNMI deelt mede In de loop van de dag trok sen zwakke rug van hoge lucht druk met overwegend droog weer en opklaringen over ons land naar het oosten. Geleide lijk echter kwamen wij steeds meer onder de invloed van een Oceaandepressie, waarvan het zwaartepunt in de avond op 700 km ten zuiden van IJsland lag met een kerndruk van even 950 mbar. Langs de zuidflank van dit lagedrukgebied heerste op de Oceaan over een groot ge bied stormweer met windkracht 11 tot 12, waardoor golven van 12 tot 15 m hoogte werden ver oorzaakt. Voor het stormveld uit trok met een zuidwestelijke stroming een regenfront naar, het noordoosten. In de avond bereikte het regengebied ons land. Voor het front uit wak kerde op de Noordzee voor onze kust wind tot kracht negen aan. Vandaag bevindt Nederland zich in drogere polaire lucht die achter het front met zuidweste lijke winden wordt aangevoerd. Weliswaar komen in deze lucht lokale buien voor, maar daar naast ook opklaringen. Daar zich in de zuidwestelijke stro ming vermoedelijk kleine sto ringen zullen ontwikkelen, zal er veel wind zijn. medegedeeld door het K. N. M. I.,, geldig tot hedenavond. Veel wind. Nu en dan opklaringen, maar ook enkele lokaa! voorkomende buien. Krachtige, af en toe storm achtige zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen van 6 lot 9 graden. DONDERDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.58 8.44 Terneuzen 8.33 9.19 Hansweert 9.13 9.59 Walsoorden 9.23 10.09 ZON MAAN op onder op onder Dec. 22 8.46 16.30 12.21 23 8.47 16.31 0.30 12.46 24 8.47 16.32 1.42 13.13 25 8.47 16.32 2.57 13.43 26 8.48 16.33 4.14 14.18

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1