Nieuwe regeringsnota aan Indonesië Parijse conferentie beëindigd Beroep op het Volkenrecht Eisenhower in Madrid FLITSEN Het huwelijk van de Sjah De verkiezingen in Kongo Kerstmis: geknipt om te Oost- West besprekingen op 27 april te Parijs HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering Bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et! Losse nrs 9 ct. DINSDAG 22 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4965 Vorschllnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse regering heeft Indonesië voorgesteld de kwestie van de nationalisatie van Neder landse ondernemingen in Indo nesië te onderwerpen aan het oordeel van het internationale gerechtshof of een andere onaf hankelijke internationale gerech telijke instantie, indien de Indo nesische regering haar standpunt ten opzichte van het afwijkende Nederlandse handhaaft. Dit voorstel is vervat in een nota. die de tijdelijke zaakgelas tigde der Nederlanden op 18 dec. in Djakarta heeft overhandigd aan de Indonesische regering. „Indien de Indonesische rege ring zich ook na kennisneming van deze nadere toelichtingen niet met net Nederalndse stand punt mocht kunnen verenigen en haar opvatting handhaaft, zoals deze is weergegeven in haar. nota van 8 april j.l., dan moet de Ne derlandse regering tot haar leed wezen constateren, dat er tussen beide regeringen diepgaande ver schillen van mening bestaan om trent de met de Indonesische maatregelen tegen de Nederland se eigendommen samenhangende vragen en volkenrecht. Aangezien zowel Nederland als Indonesië zich in de te dezer za ke gewisselde nota's hebben be roepen op het volkenrecht en zij als leden van de Verenigde Na ties gehouden zijn hun geschil len op vredelievende wijze op te lossen, stelt de Nederlandse re gering voor de zaak te onderwer pen aan het oordeel van het in ternationale gerechtshof of van een andere onafhankelijke inter nationale rechterlijke instantie. AANTASTING VAN RECHTEN. De Nederlandse regering wil vooropstellen, dat de aantasting door de republiek Indonesië van de Nederlandse rechten en eigen dommen in Indonesië sinds eind 1857 in wezen niet een nationali satie van eigendommen is, zoals deze in het nationale rechtstelsel bekend is en in het volkenrecht wordt erkend. Beziet men de ge nomen maatregelen alle tezamen en in hun onaerling verband, dan is het zonneklaar, dat zij er pri mair op gericht zijn schade toe te brengen aan Nederlandse be langen. De Nederlandse regering be hoeft in dit verband slechts te verwijzen naar de reeds in de maanden oktober en november 1957 herhaalde malen van offi ciële Indonesische zijde geuite bedreigingen, dat bij niet-inwil- liging van bepaalde politieke ver langens op ander terrein, tegen de Nederlandse bedrijven maat regelen zouden werden genomen. Zij herinnert er aan dat op 1 decenjber 1957 deze maatregelen werden ingeluid met een door de minister van Voorlichting van de republiek Indonesië aangekon digde algemene staking in de Ne derlandse bedrijven. Zij verwijst naar dc daarop gevolgde gedwon gen ontneming van het beheer aan de bevoegde bedrijfsleiders en vele andere volkenrechtelijk ongeoorloofde maatregelen, als vermeld in de Nederlandse pro testnota van 13 december 1957. De Nederlandse regering zal nimmer het recht van souvereine staten ontkennen om eigendom men van onderdanen van andere staten te nationaliseren, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan, t.w.: dat een algemeen belang daar aan ten grondslag ligt, verband houdend met het te maken ge bruik van de te nationaliseren eigendommen; voorts dat een nationalisatie niet heeft een discriminatoir ka rakter. en tenslotte prompt een scha devergoeding aan de belangheb benden wordt verleend. De Indonesische nationalisatie maatregelen voldoen aan geen van deze voorwaarden. HET VOLKENRECHT. De Nederlandse regering moet er op wijzen, dat het algemene volkenrecht aan souvereine sta ten verplichtingen oplegt ten aan zien van de eigendommen van vreemdelingen. Hiertoe behoren ook de vermelde voorwaarden, waaraan bij onteigening van zul ke eigendommen dient te worden voldaan. Voorts kent het volken recht aan souvereine staten het recht toe bij andere staten op te komen voor de belangen van hun onderdanen en deze te bescher men, indien deze belangen door een andere souvereine staat in strijd met volkenrechtelijke ver plichtingen worden aangetast. Het staat op grond van het hier- bovengezegde vast, dat de Indo nesische regering door haar anti- Nederlandse maatregelen volken rechtelijke '-erplichtingen' heeft geschonden. De Nederlandse re gering is gerechtigd daartegen te protesteren en zich tegen die maatregelen te verzetten. De Nederlandse regering ver wijst verder naar een aantal me dedelingen van officiële Indone sische autoriteiten, welke even eens verre van een plicht tot prompte, volledige en effectieve vergoeding van de veroorzaakte schade te erkennen en uiting te geven aan een voornemen om aan deze verplichting onverkort te voldoen, dc omvang van de betalingsplicht minimaliseren en het tijdstip van betaling en de vraag of in feite betaald zal wor den, geheel in het onzekere laten. Het voornemen om slechts een gedeelte van de revenuen van de overgenomen Nederlandse bedrij ven voor de betaling van enige schadeloosstelling in de toekomst te reserveren, versterkt de twij fel aan enige serieuze bedoeling om schadevergoeding te betalen. Deze twijfel groeide tot zeker heid bij kennisneming van de krachtens art. 3 uitgevaardigde instructie van de raad van be stuur van de B.A.N.A.S. d.d. 21 augustus j.l.. inhoudende dat slechts 1 pet. van de bruto-in- komsten van de Nederlandse be drijven, verminderd met de ven nootschapsbelasting. voor beta ling van schadeloosstelling te zij- nertijd zal worden „.reserveerd. Het is duidelijk dat een derge lijke reservering niet eens vol doende is om de rente voor het verschuldigde kapitaal te dek ken, laat staan om de aflossino van de hoofdsom te waarborgen. De aanwezigheid van de Neder landse bedrijven binnen 't grond gebied van de republiek Indone sië kan op zichzelf geen econo mische discriminatie betekenen In Indonesië zijn voor en na de souvereiniteitsoverdracht naast de Nederlandse bedrijven een groot aantal andere buitenlandse bedrijven werkzaam geweest, die in feite geheel op dezelfde wijze werden behandeld als de Neder landse. Ook van discriminatie ten nadele van bedrijven met Indo nesische belangen was vóór de souvereiniteitsoverdracht geen sprake. VERDRAGS VERPLICHTINGEN. De Nederlandse regering hand haaft haar standpunt, dat dc In donesische regering naar geldend volkenrecht verplicht is de Ne derlandse eigenaren in de feite- lijke uitoefening van hun rech- ten te herstellen en de reeds toe gebrachte schade volledig te ver goeden. Indien de Indonesisohe regering zich ook na kennisneming van deze nadere toelichtingen niet. met het Nederlandse standpunt zou kunnen verenigen en haar opvatting handhaaft, dan moet de Nederlandse regering tot haar leedwezen constateren, dat er tussen beide regeringen ten deze diepgaande verschillen van me ning bestaan. Aangezien zowel Nederland als Indonesië zich in de te dezer za ke gewisselde nota's hefcben be roepen op het volkenrecht en zij als leden van de Verenigde Na ties gehouden zijn hun geschil len op vredelievende wijze op te lossen, stelt de Nederlandse re gering voor de rechtsgeschillen te onderwerpen aan het oordee van een onafhankelijke interna tionale rechterlijke instantie. President Eisenhower is maandagmiddag in Madrid aangekomen. De stad is feestelijk versierd, waartoe zowel van particuliere als van officiële zijde het ini tiatief was genomen. Het ge meentebestuur' had 60.000 vlag gen van beide landen uitgedeeld alsmede 20.000 portretten van Eisenhower en generaal Fran co. De Madrileense Kamer van Koophandel had 200.000 papie ren vlaggen van beide landen laten verspreiden. Een reusach tig portret van Eisenhower was aangebracht op de Plaza de Es- pana. De hotels waren vol gas ten uit de provincie. Spanje is het tiende land dat Eisenhower op zijn wereldtour nee bezoekt. Eisenhower is voorts het eerste staatshoofd van een vooraanstaand Westelijk land dat sinds het einde van de Spaanse burgeroorlog, twintig jaar geleden. Spanje bezoekt. Vandaag vertrekt de president naar Marokko, het laatste land van zijn tournee. Op het militaire vliegveld Torrejon, waar Eisenhowers toestel landde, heette het Spaan se staatshoofd generaal Franco de Amerikaanse president wel kom. Hij zei met grote voldoe ning de Amerikaanse president voor het eerst de hand te druk ken en te verwelkomen op een vliegbasis die met Amerikaanse steun is aangelegd. Hij sprak zijn bewondering uit voor „de vredesmissie van de president der Verenigde Staten" en hoop te, dat de pogingen van de Ame rikaanse president de beloning zouden krijgen die zij verdienen. De Amerikaanse president zei reeds jaren de wens te hebben gekoesterd, een bezoek aan Spanje te brengen en kennis te NEHROE WEIGERT Premier Nehroe van India heeft maandag in het parlement bekend gemaakt dat hij een wei gerend antwoord heeft gegeven op Ssjou Kn Lai's voorstel voor overleg over de grenskwesties op 26 devember a.s. In zijn boodschap aan de Chi nese premier zegt Nehroe het te betreuren dat de Chinezen niet zijn ingegaan op de Indische voorstellen ter vermindering van de spanning. Hij voegde eraan toe niet te zien hoe China en India tot overeenstemming :n beginsel kunnen komen als er al over feiten zulk een groot me ningsverschil bestaat. Nehroe herhaalde echter nog steeds dé bedoeling te hebben om te onderhandelen „tot het bittere einde". maken met het Spaanse volk. Hij herinnerde aan „de diepe sporen" die de Spaanse pioniers in zijn land achtergelaten had den. ..Maar ik ben hier niet ge komen om met u over het ver leden te praten. Ik kom met een boodschap van het Amerikaan se volk voor het Spaanse, een boodschap van samenwerking voor de edelste zaak aller zaken, die van de vrede." TYPHOON TREFT PHILIPPIJNEN Honderdtal onderwijzers worden vermist Na de tyfoon die de Philippij- nen dezer dagen getroffen heeft, worden een honderdtal onder wijzers vermist. Zij waren aan boord van een motorboot ter hoogte van het eiland Samar op weg Catbalogan, de hoofdstad van Samar. Twaalf mensen kwamen om en grote schade werd aangericht. Het Rode Kruis schat het aantal daklo zen op 30.000. Later is bekendgemaakt dat er 14 doden zijn Aan de westkust van het eiland Masbate is een schip met 107 passagiers gezonken. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT) (en... om foto-artikelen te geven!) De diplomatieke vertegenwoor digers in Moskou van de Weste lijke grote drie hebben maandag ochtend premier Chroes.jts.jef de uitnodigingen tot deelneming aan "en Oost-West topconferentie te Parijs in april overhandigd. Chroesjtsjef zal overigens de komende vier dagen gewikkeld rijn in een communistisch partij debat over de landbouw en men erwacht, dat het Russische ant woord enige dagen op zich zal laten wachten. De plenaire slotvergadering duurde maandagochtend slechts een half uur. Het onverwacht vroege einde bracht de republikeinse erewacht ;n verwarring. Eisenhower en Adenauer waren al vertrokken, vóór de soldaten, die zich na de Eenvoud plechtigheid De sjah van Perzië is maan dag tijdens een eenvoudige plechtigheid ten paleize in het huwelijk getreden met Farah Diba. De plechtigheid, die werd ge houden in de met bloemen ver sierde Spiegelzaal, werd door slechts een dertigtal genodigden bijgewoond. De overige gasten wachtten buiten deze zaal tot zij hun gelukwensen konden aan bieden. Langs de gehele 11 km lange route van het huis van de bruid naar het paleis werd Farah Diba toegejuicht. Het gebruik n het in acht nemen der vrouwelijke bescnei- denheid gebood haar te zwijgen toen de Islamitische priester twee maal vroeg: Farah Diba, zijt ge bereid de Koning der Koningen, Mohammad Reza Pahlevi, te huwen? Maar toen hij de vraag voor de derde keer stelde, fluisterde zij met neerge slagen ogen: ..Baleh" (ja). De plechtigheid die door de Islamitische kerkelijke leider van Teheran, dr. Hassan werd geleid, werd bijgewoond door familieleden van de sjah en zijn bruid vooraanstaande ministers en enkele hofdignitarissen. In de Spiegelzaal naast het vertrek wachtten enkele hon derden in rok of uniform gekle de diplomaten, kabinetsleden en hoge functionarissen met hun echtgenoten om hun gelukwen sen en geschenken aan te bie den. De ambassadeurs van een veertigtal landen haastten zich het koninklijk paar te feliciteren toen het aan de ingang van de zaal verscheen. De aanwezigen hielden de adem in toen zij het prachtige met mink afgezette bruidskleed, dat voor 164.000 gulden verze kerd is, zagen. De met juwelen bezette kroon van de bruid zou een van de kostbaarste en mooiste zijn die ooit vervaardigd is. De bruids japon van zware witte satijn is rijk geborduurd en o.a. met pa rels en rijnstenen bezet. Zij weegt meer dan vijftig kg en is Met uitzondering van de vol gelingen van de Abako. de na tionale Kongolese beweging en de Afrikaanse solidariteitspartij blijkt uit officiële in Brussel ontvangen berichten de grote meerderheid van de Kongolese kiesgerechtigden zondag bij de in alle rust verlopen verkiezin gen gebruik te hebben gemaakt van het stemrecht. De cijfers over de opkomst van de kiezers loopt uiteen van minder dan dertig procent in plaatsen, waar de drie partijen in de meerder heid zijn, tot ruim negentig pro cent in gemeenten elders. Volgens Belgische persberich ten uit Leopoldstad is de be langstelling voor de politieke ontwikkeling weer verlegd en ligt het accent thans op het congres, dat de drie partijen na de boycot van de verkiezingen in de tweede helft van deze week zullen houden. Voor dit congres zijn alle voorstanders van een federaal Kongo uitgenodigd. Het gaat onmiddellijk vooraf aan de aankomst van koning Boude- wijn in Leopoldstad. die daar op 27 december wordt verwacht. De Belgische vorst is maan dag weer in de Belgische Kongo teruggekeerd na twee dagen in het mandaatgebied Roeanda- Oeroendi te hebben doorge bracht. De koning maakte de reis van Oesoemboera naar Boe- kavoe per auto. Straffere arbeidsdiscipline in Polen Het Poolse persbureau P.A.P. heeft bekendgemaakt dat de meeste Poolse fabrieken begon nen zijn met het verhogen van de produktienormen en met het versterken van de arbeidsdisci pline. Daarnaast zullen techni sche verbeteringen worden in gevoerd en het aantal arbeiders worden verminderd. Als voor beeld noemde P .P. de Skal- dowski-metaalfabrieken te Kra- kau, die het volgend jaar de arbeidsproduktiviteit. met 13 a 15 pet willen verhogen door harder werken van de arbeiders zonder hoger loon. Westerse waarnemers zien in deze plannen de eerste stap van een krachtig optreden van de Poolse communistische partij tegen de slechte discipline, de chaotische arbeidsnormen in de Poolse fabrieken en de overbe zetting aan arbeidskrachten. ontworpen door Yves St. Lau rent, de opvolger van Dior. De japen wordt gedraken over zes petticoats van stijf tule. behal ve de zoom, is ook de sleep af gezet met mink. De sjah en zijn bruid meng den zich onder de gasten. De bruid sprak volkomen op haar gemak met de gasten en glim lachte telkens naar de sjah. Later reed het paar door de enthousiaste menigten naar het particuliere paleis van de sjah, waar meer dan 1000 gasten aan een banket met champagne en kaviaar deelnamen. PRINS BERNHARD NAAR DE WEST Prins Bernhard zal in januari een kort bezoek aan Mexico, Aruba en Curagao brengen. Al dus deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. Van lr21 januari zal de Prins, op uitnodiging van de Mexicaanse regering, in Mexico verblijven. Op 22 januari zal de Prins in zijn functie van inspec teur-generaal der koninklijke marine op Aruba aankomen om de volgende dag vandaar naar Curagao door te reizen, waar hij de marinebasis zal inspecteren. Tevens zal hij daar de eerste spade in de grond steken voor de bouw van een verffabriek en een nieuwe brouwerij openen. Op 25 januari wordt de Prins in Nederland terugverwacht. TIJDELIJK OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die zondag op het zuidelijke deel van de Noordzee storm veroorzaakte, trok naar midden Noorwegen en vult daar op. Een kleine randstoring van deze depressie die zich maandag avond ten noorden van Ierland bevond, verplaatst zich in zuid oostelijke richting naar de Noordzee. Ais gevolg van deze ontwikkeling zal de buiigheid tijdelijk toenemen, maar daarna komt het weer onder invloed van een rug van hoge lucht druk, zodat opklaringen kunnen worden verzwakt. Op het midden van de Oceaan nadert een frontale storing, die tegen de avond de bewolking op nieuw kan doen toenemen. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Tijdelijk opklaringen. Wisselende bewolking en plaat selijk enkele buien, maar later ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 23 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.55 7.30 8.10 8.20 n.m. 7.34 8.09 8.49 8.59 ZON op onder Dec. 22 8.46 23 8.47 24 8.47 MAAN op onder 16.30 16.31 16.32 0.30 1.42 12.21 12.46 13.13 aankomst van de hoge gasten uit het gelid hadden mogen begeven, het in de gaten kregen. President Eisenhower schonk generaal De Gaulle tijdens hun bijeenkomst het eerste Doek met brieven van de Amerikaanse pre. sident Benjamin Franklin: „The papers of Benjamin Franklin (januari 1706december 1734)". Topconferentie op 27 april 1960 De Oost-West topconferentie zal op 27 april te Parijs worden gehouden, aldus het voorstel dat de Westelijke grote mogend heden maandagochtend aan pre mier Chroesjtsjef hebben doen toekomen en dat vermeld staat in de slotverklaring van de Weste lijke grote vier in Parijs. In dit slotcommuniqué verkla ren de vier regerings-'en staats hoofden vast te houden aan de rechten van de westelijken te Berlijn. Een „rechtvaardige vrede" De regeringsleiders van Groot- Britfannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland be vestigen hun in 1858 over Berlijn uitgegeven verklaring en de op i6 decmber 1958 door de NAVO. raad uitgegeven bekendmaking. In deze laatste verklaring werd gezegd dat de NAVO geen oplos sing van het Berlijnse vraagstuk 'ou kunnen aanvaarden, die af breuk zou doen aan de rechten der Westelijke mogendheden om in Berlijn te blijven, zolang dit in verband met de uitoefening hun ner verantwoordelijkheden nood zakelijk zou zijn. De vier regeringsleiders ver klaren verder dat zij bij hun overleg rekt?:'eng 'neb'ien gehou den met de inzichten der andere NAVO-leden, zoals die tot uiting zijn gekomen tijdens de verleden week door laatstgenoemden 1e Parijs gehouden beraadslagin gen. Op de Westerse topconferentie is gesproken over de betrekkin gen tussen Oost en West, ont. wapening en de vraagstukken, die betrekking hebben op Berlijn en Duitsland. De vier regeringsleiders zeg gen ook dat zij het eens zijn over het houden van een topconferen tie met de Sow.iet-Unie, waaraan van westerse zijde door de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zou worden deelge nomen. De NAVO-raad zal tijdens het voorbereidende werk. dat aan de topconferentie tussen Oost en West vooraf zal gaan, geregeld worden geraadpleegd. In het slot van het communi qué wordt de hoop uitgesproken dat de voorgestelde topconferen tie tussen Oost en West zal bij. dragen tot versterking van een „rechtvaardige vrede". De uitnodiging aan Chroesjtsjef De ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben opdracht ge kregen om bij overhandiging van de brieven van Eisenhower. Mac- Millan en De Gaulle aan de Sow- iet-minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko, uiteen te zet ten dat de voornaamste punten van gesprek op een topconferen tie de ontwapening, de kwestie- Duitsland met de kwestie.Berlijn en de betrekkingen tussen Oost en West dienen te zijn, doch dat eik der vier deelnemers desge wenst ook andere kwesties kan opwerpen. Als Gromyko voorstelt buiten de grote vier nog anderen voor de topconferentie uit te nodigen, moeten de westelijke ambassa deurs dit weigeren. Wat be treft de toelating van waar nemers dienen zij te verklaren dat er op de topconferentie zo veel kwesties ter sprake kunnen komen dal het onmoge>ik is om van alle landen die daarbij be trokken zijn. waarnemers toe te laten. De Amerikaanse ambassadeur heeft tenslotte nog opdracht ge kregen aan Gromyko mede te delen, dat de koning van Nepal weliswaar voor een officieel be zoek aan Washington op 27 april is uitgenodigd, doch dat er on middellijk overleg zal worden ge pleegd over vervhuiving van de datum van dit Irzoek. Voorts verluidt dat het denk beeld om aan Chroesjtsjef een serie topconferenties voor te stel. len, afkomstig is van premier MacMillan. De Verenigde Stoten en Enge land hadden geen voorkeur wat betreft de plaats voor de eerste topeonferentie, waarop president De Gaulle Parijs heeft voorge steld. Als Chroesjtsjef de datum van 27 april aanvaardt, zal president Eisenhow»r pas na de topeonfe rentie zijn voorgenomen bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. De Britse woordvoerder ver klaarde nog dat het niet waar was, dat het Westen de conces sies, die het in de afgelopen zomer gedurende de Geneefse besprekingen ten aanzien van Berlijn had gedaan, had inge trokken. Deze concessies hadden ten doel totstandkoming van een overeenkomst te bevorderen, waarin de bezettingsrechten der westelijke mogendheden opnieuw zouden worden bevestigd en in het huidige tijdsgewricht vastge legd. De Britse regering meent dat de besprekingen van het Ber lijnse vraagstuk op een topcon ferentie moeten kunnen worden voortgezet op het punt, waarop het overleg hierover te Genève werd afgebroken. De vier westelijke regerings leiders hadden maandag, tijdens het middagmaal dat zij in het Elysee, het paleis van de Franse president, hebben gebruikt, nog een laatste onofficiële bijeen komst. Vervolgens vertrok presi dent Eisenhower per vliegtuig naar Madrid en bondskanselier Adenauer naar Bonn. MacMillan blijft nog in Parijs. Hij had maandagavond een particuliere bespreking met pre sident De Gaulle en hij zal voorts een bezoek brengen aan het mili taire NAVO-hoofdkwartier. Adenauer werd op het vlieg veld de vraag gesteld of de Wes terse topconferentie z.i. de posi tie der verbondenen had ver sterkt. „Deze is in buitengewone mate versterkt", antwoordde de West- duitse bondskanselier. Hij voegde hieraan toe: „Ik ben niet slechts voldaan over de resultaten van het overleg, doch ook over de wijze waarop de be sprekingen zijn gevoerd". „Tass" over het Westerse slotcommuniqué Het officiële Sowjetrussischc persbureau Tass verklaarde gis teren, na de tekst van het Wes terse slotcommuniqué te hebben weergegeven: „Hieruit blijkt dat de Westerse mogendheden weer hebben vastgehouden aan hun standpunt met betrekking tot het Berlijnse vraagstuk, zoals dat was weergegeven in het 14 december 1958 door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland uitgege ven communiqué en in de ver klaring van de NAVO-raad van zestien dezer. De Westerse staten blijken de huidige abnormale toestand in Berlijn te willen handhaven en zij willen ook dat deze stad door buitenlandse troepen bezet blijft". NOEL-BAKER OVER ONTWAPENING Philip Xoel-Baker, de Brit die de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen. heeiY zondag in een vraaggesprek voor de televisie te New York verklaard dat hij ervan overtuigd is dat de Sowjet-Unie bereid is lot volledige ontwape. ning, gepaard gaande met een afdoende inspectiesysteem. Hij zei dat hij na zijn talrijke gesprekken met Chroesjtsjef tot de overtuiging was gekomen, dat de Sowjet-Unie akkoord zal gaan met een inspectiesysteem dat alle wapens omvat. Naar zijn menirjg zal elke akkoord over de ontwapening echter gevaarlijk kunnen zijn zolang communis tisch China niet bij de overeen komst wordt betrokken. Hij was voorts van oordeel dat het ge makkelijker zal zijn om tot een overeenkomst voor algehele en algemene ontwapening te komen dan tot een akkoord over een gedeeltelijke ontwapening, omdat elke overeenkomst, die bepaalde wapens uitsluit, het tot stand komen van een doeltreffend in- snectiesysteem moeilijk zal ma ken. De financiële positie van de Ver. Staten Hot tekort van meer dan 1 mil jard dollar op de Amerikaanse betalingsbalans neemt af. zo heeft het Amerikaanse ministerie van Handel zondag bekendge maakt. De verbetering zette al in de afgelopen zomer in. Het tekort nam toen echter slechts weinig af. Omgerekend op jaarbasis verminderde het met 268 miljoen dollar, aldus een verslag van het ministerie, dat verwacht dat de verbetering zal doorzetten.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1