Rapport censuurcomissie Nieuw Guinea De verkiezingen in Kongo Westelijke uitnodiging aan Chroestsjef Grond speculaties in Deltagebied Beroering over Franse schoolwet Beschuldiging en ondervraging B.P.M.-employées in Zuid-Celebes ZEEPOST salons j'obbrt" éf lopfM* «1 lie) opjpf* coché Koning Boudewijn bezoekt Oeranda HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 21 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4864 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In het rapport van de Commissie-Witsen-Elias over het cen sureren van post in Nieuw Guinea wordt gezegd, dat ,,zich op ruime schaal onregelmatigheden hebben voorgedaan bij de toe passing van de op zichzelf wettige censuur". In 1950 werd hiermee, aldus het rapport, een bescheiden begin gemaakt. Voorzover bekend werd toen alleen correspondentie van „kennelijk subversieve personen" onderwerp van onregelma tigheden. Kort na de invoering van de diensten-toezicht-ordon- nantie D.T.O. in 1956 kwam hierin een verandering ten ongunste. Door of op last van het Openbaar ministerie werden vele honder den brieven, waaronder vele van Europeanen, geopend. Dit ge schiedde door of op last van het openbaar ministerie, zonder de door de wet vereiste rechterlijke machtiging. In het rapport wordt deze briefscensuur-affaire „een zwarte blad zijde in de geschiedenis van het openbaar ministerie'' van Nederlands Nieuw-Guinea ge noemd. Onder te passieve leiding van de beide procureurs-generaal hebben de advocaat-generaal en een tweetal bij het parket die nende ambtenaren stelselmatig de wet overtreden en het grond recht van het briefgeheim ge schonden. „Het openbaar ministerie heeft deze wetsschending niet al leen niet voorkomen, het heeft er zich zelf daadwerkelijk aan bezondigd" aldus een der op merkingen in het rapport van de commissie Witsen-Elias. De commissie betreurt, dat de ze toestand zich aldus heeft kunnen ontwikkelen. Zij schrijft dit in belangrijke mate toe aan de omstandigheid, dat het open baar ministerie in Nederlands Nieuw Guinea belast is met een gedeelte van de acquisitieve in lichtingendienst, waardoor het de gelegenheid werd geboden tot het plegen van deze overtredin gen. De commissie acht het duide lijk, dat het coördinerende en schiftende gedeelte van het po litieke inlichtingenwerk, vooral in de sector buitenland inder daad bij het parket behoort te berusten, zolang de procureur- generaal voor gouverneur en opperbestuur zijn politiek bulle tin opstelt. Het is naar mening van de commissie echter ongewenst als het parket ook zelf gaat deelne men aan het verkrijgen van die inlichtingen zoals dit thans nog door het „Bureau interne bevei liging" geschiedt. In Nederland is de B.V.D. een zelfstandige, niet aan het openbaar ministe rie verbonden dienst. De commissie wijst op ae uit Nederlands-Indië overgenomen regeling tot het „schiften en ordenen van berichten". In de praktijk is deze taak uitgebreid tot ook het verkrijgen van in lichtingen, zij het alleen in bij zondere gevallen. Er moge, aldus het rapport, een „Marriage de raison" zijn in de binding tussen de procureur- generaal en de inlichtingen dienst maar indien deze zich ook met het verwerven van in lichtingen bezig houdt, bestaan tussen partijen bepaalde in- comptabiliteiten. Ofschoon een effectief inlich tingenapparaat een zekere ka rakteristiek moet bezitten, die in bepaalde opzichten zal afwijken van de codes van de overige sa menleving, zo meent de commis sie toch, dat de procureur-gene raal en zijn parket, ,,als hand havers der wetten bij uitstek", behoren te arbeiden in een an dere sfeer dan die van het in lichtingenapparaat. Het open baar ministerie dient zich „als de vrouw van Caesar" boven el ke verdenking te stellen. „In Nederlands Nieuw Guinea is het openbaar ministerie daar in het verleden niet alleen niet in geslaagd, de verdenkingen bleken ook waarheid te bevat ten", aldus het rapport. De commissie beveelt aan het inlichtingenwerk van het parket los te maken en op te dragen aan een geheel onafhankelijke instantie. Bit zal nazr de mening van tie commissie op tien duur in niet geringe mate bijdragen tot her stel van het thans ernstig ge schokte gezag van het openbaai ministerie ia Nederlands Nic-uw- Guinea. De commissie noemt het noodlottig dat op grond van de D.T.O. in 1956 de toenmalige procureur-generaal mr. W. Beun de advocaat-generaal mr. Van Beek en diens kantoorhoofd de heer W. Kahle belaft' zijn met de uitoefening van het bijzonde re toezicht. Dit had naar mening van de commissie hooit mogen geschieden. i Mr. Van Beek vaardigde vijf tig instructies uit. Over de eerste zending aangehouden brieven heeft mr. Van Beek verklaard: „Mr. Beun en ik zijn er toen wel eerst even van ge schrokken, maar omdat de di recte resultaten uitkwamen, wa ren we al gauw over onze schroom heen en hebben we deze illegale handelwijze niet alleen gecontinueerd, maar zelfs gestimuleerd." De chefs van postkantoren kre gen lijsten van personen ook van Nederlandse landaard en van instantiesook van Neder- lanlse wier post gecontro leerd diende te worden. Dit wordt door nir.,Van Beek ontkend, doch door de heer Kahle bevestigd. Deze laatste gebruikte daarbij een code. „In de auto, op kan toer of thuis rnuakte ik die brie ven open", aldus de heer Kahle. De commissie merkt bij de be handeling van de schuldvraag ten aanzien van mr. Van Beek op, dat deze, zonder de land rechter in te schakelen, geest driftig de D.T.O. heeft toege past. Hij heeft aan de residen ten zelfs aanwijzingen verstrekt hoe de landrechter gepasseerd van de B.P.M. een laaghartige politiek voeren teneinde de eco nomie ter plaatse te stagneren door de distributie van brand stof in deze provincie te sabo teren, aldus „Antara". Met de volgende schepen kan zeepost worden vorzondén. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Australië: s.s. Overijssel, 22 dec. Brazilië: s.s. Alcor en m.s. Water land, 20 dec.; s.s. Paraquay, 22 dec. Canada: s.s. America Gunner, 20 dec.; s.s. 31ack Heron, 22 dec. Chili: via New York, 22 dcc. Ned. Antillen: s.s. Triton, 21 dec. Ned. Nieuw-Guinea: m.s. Wono- sobo, 22 dec. Nieuw-Zeeland: m.s. Ceramic, 22 dec. Suriname: m.s. Norinda, 22 dec. Unie van Z.uid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Edinburgh Castle, 20 dec. Brits Oost-Afrika: s.s. Europa, 22 dec. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Het Indonesische nieuwsbureau „Antara" bericht, dat militaire autoriteiten in Makassar op Zuid- Celebes functionarissen van de Brits-Nederlandse Shell Maat schappij B.P.M. hebben beschul digd van bemoeienis met een „lage politieke samenzwering" die tot doel heeft de Indonesi sche economie te hinderen. Het persbureau haalde een verkla ring van de inlichtingendienst van het stadsgarnizoen in Ma kassar aan, waarin gezegd wordt dat een tekort aan gasoline en kerisine, welk tekort moeilijk heden voor het volk heeft ge schapen, opzettelijk veroorzaakt is door hoge functionarissen van de oliemaatschappij. De betrokken employees zijn onderworpen aan verhoor van de regionale bevelhebber in Makas sar. Er worden verder onderzoe kingen verricht, aldus het Indo nesische persbureau. De militai re voorlichtingsdienst heeft geen namen bekend gemaakt van de betrokken employees. Volgens berichten verlaagde de B.F.M. de leveringen aan klein handelaars, zonder daarvoor spe ciale redenen op te geven. Voortdurende nasporingen en toezicht hebben uitgewezen, al dus de militaire voorlichtings dienst, dat hoge functionarissen kon worden en zond hen aero sol. de vloeistof waarmee brie ven geopend kunnen worden. De commissie verwijt mr. Van Beek in hoge mate. dat hij zich niet heeft ontzien tal van gehei me stukken, alle op de censuur betrekking hebbend, aan een buitenstaander ter hand te heb ben gesteld. Be commissie is tot de eenpa rige conclusie gekomen, dat mr. Van Beek niet in 's lands dienst gehandhaafd kan worden en zijn ontslag zal moeten volgen. Oud-gouverneur dr. J. van Baal heeft kennis van de on wettige censuur gedragen. De commissie heeft zeer weinig waardering voor de wijze, waar op dr. Van Baal eertijds minis ter Helders ,,op zijn minst on volledig heeft voorgelicht", toen (in 1957) geruchten over onwet tige censuur in Den Haag door drongen. Het doen van sugges ties jegens dr. Van Baal acht de ccmmissie niet opportuun. De commissie bespreekt voorts de rollen, die de kantoorchef de heer Kahle en de andere amb tenaren die bij de onwettige censuur hebben gespeeld. De commissie besloot na ern- De Gaulle naar Amerika. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen dat presi dent De Gaulle van Frankrijk op 19 april voor een officieel bezoek van enkele dagen naar de Ver enigde Staten zal vertrekken. Onafhankelijkheid voor Madagascar. President De Gaulle heeft zich bereid verklaard onafhankelijk heid te verlenen aan Madagascar. Dit is door de premier van het eiland meegedeeld. Waarschijnlijk zullen volgende maand in Parijs onderhandelin gen worden gevoerd over de overdracht van de soevereiniteit. De premier, Tsiranana, zei dat zijn land niet van plan is met de Franse gemeenschap te breken. In feite, zei hij, is Madegascar al onafhankelijk. jiarif 16 browwjjsfroaf 9 tmwzei) individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar stig beraad geen suggesties tot geschikt zijn. strafvervolging van een of enige electr. verwijderen van overtol- betrokkenen te doen. I lig haar. De Westelijke „Grote Drie" hebben zondag premier Chroesj- tsjef van de Sowjet-Unie uitge nodigd voor een eind april in Parijs te houden topconferentie over de betrekkingen tussen Oost en West, de ontwapening en het Duitse vraagstuk met in begrip van Berlijn. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, wil het Westen dat er na Parijs later nog in Lon den, Moskou en Washington wordt vergaderd. Hedenmiddag zal er een slot communiqué over de conferentie van de Westelijke leiders worden uitgegeven. Een Franse woord voerder deelde mee, dat er gelijk tijdig een document zal worden gepubliceerd over het vrijhan- delsgebied en de Euromarkt. De vier Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken komen vanmiddag in Parijs bijeen om een rapport over de Westelijke topconferentie aan de Navo-raad op te stellen. Men verwacht, dat in het van daag uit te geven slotcommuni qué 't Westen ondubbelzinnig te kennen zal geven, dat de kwestie- Berlijn slechts kan worden opge- Het Chinese voorstel. Tsjou En-I.ai, de Chinese pre mier, heeft in een vrijdag gepu bliceerde blief premier Nehroe en India voorgesteld op 26 decem ber in China of desgewenst Li Rangoon de grenskwestie te he spreken - Hij aanvaardde het Indische voorstel om de" patrouille-activi teit te staken en zei dat de Chi nese autoriteiten hun grensbewa king al dienovereenkomstig had den geïnstrueerd. Tsjou ontkent dat er gevange nomen Indiërs zouden zijn mis handeld. Hij zegt dat spoedige bespre kingen beslist noodzakelijk zijn, niet alleen in hét belang van de eigen volken, maar ook in dat van de wereldvrede. Wat de datum van de confe rentie betreft, laat Tsjou India vrij een andere dag voor te stel len als dat beter schikt. DE TOPCONFERENTIE TUSSEN OOST EN WEST „France-Soir" weet te melden dat de westelijke mogendheden Chroesjtsjef zullen voorstellen een topconferentie te houden tussen 25 april en eind mei. Het blad schrijft voorts dat het westen eensgezind heeft be sloten om een zeer krachtige houding inzake de kwestie- Berlijn aan te nemen. De Ber lijnse kwestie mag niet geregeld worden zonder dat er een oplos sing voor het Duitse vraagstuk in zijn geheel is gevonden en er zullen over Berlijn geen afzon derlijke onderhandelinen tus sen een westelije mogendheid en Moskou worden gevoerd, aldus „France-Soir". lost als onderdeel van een rege ling voor geheel-Duitsland, zo wordt uit betrouwbare bron te Parijs vernomen. Het voorstel om als plaats voor een topconferentie met de Rus sen Genève te vervangen door Parijs, kwam van kanselier Ade nauer. Expeditielid niet aangehouden. Functionarissen in Khartcem hebben verklaard dat een man die is aangehouden toen hij pro beerde over de grens tussen Soedan en Kenia te komen, niet de Amerikaan Shannon is wiens metgezellen in oktober bij een tocht in de Egyptische woestijn om het leven zijn geko men, De gearresteerde is een Maltezer die probeerde zonder papieren Soedan binnen te komen. Volgens tot zondagavond in Brussel ontvangen berichten zijn de zondag in de grote centra van Belgisch Kongo gehouden ver kiezingen voor gemeentelijke en gewestelijke raden rustig verlo pen. In Leopoldstad, waar vooral in de Kongolese wijken de afgelo pen twee dagen incidenten wer den gevreesd door het besluit van de Abako, d'e nationale Kon golese beweging en de Afrikaan se solidariteitspartij, de verkie zingen te boycotten, waren uitge breide voorzorgmaatregelen ge troffen en zaterdagnacht begon de rijkspolitie met radiojeeps in de straten van de stad te pa trouilleren. Aan de vooravond heeft de Abako nog een laatste oproep tot haar volgelingen gericht en met duizenden strooibiljetten en op schriften op muren en bomen werden de Bakongo aan het be sluit van de partij herinnerd' niet aan de verkiezingen deel te nemen. Blijkt uit het achterwege blij ven van incidenten, dat zij ge hoor hebben gegeven aan de op roep van Kasavoeboe, de leider van de Abako, om rustig te blij- ve, volgens de eerste berichten heeft een groot deel van hen ook het bevel opgevolgd niet naar de stembus te gaan. Tegen zeven uur werd zondagavond gemeld, dat volgens de voorlopige gege vens slechts een derde van de stemgerechtigden van Leopold stad had gestemd. De geruchten van de laatste dagen over mogelijke ongeregeld heden in Leopoldstad had niet alleen Europeanen, maar ook een aantal Kongolezen bewogen de verkiezingen niet in de stad zelf, maar in het Franse Brazzaville te volgen en zaterdag was het verkeer in de richting van deze stad ongewoon groot. Ook Kasa voeboe en enkele andere leiders van de drie nationalistische par tijen werden zondag in Brazza ville opgemerkt. Leopoldstad bood deze zondag ochtend een verlatener aanblik dan normaal. De café's waren op last van het bestuur gesloten. Terwijl Kongo en België in af wachting zijn van de resultaten der verkiezingen, wordt uit ver schillende plaatsen in Kongo bui ten de grote centra melding ge maakt van nieuwe botsingen tus sen Kongolezen onderling en van het optreden van de Belgische landmacht daartegen. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Posthumus (P.v.d.A.) In verband met grondspeculaties in het Deltagebied hebben de heren Toxopeus. minister van Binnen landse Zaken, Korthals, minis ter van Verkeer en Waterstaat, Van Aartsen, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, Scholten, Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en Veldkamp Staatssecretaris van Economi sche Zaken geantwoord dat hun één geval bekend is, waarin overdracht van een groot per ceel grond tegen hoge prijs heeft plaatsgevonden. In enige andere gevallen, die te hunner kennis zijn gekomen, tracht men tot aankoop van grond te geraken, naar moet worden aangenomen met speculatieve doeleinden. Voorts beschikken de bewinds lieden over aanwijzingen, dat aanbiedingen van grond met speculatieve oogmerken worden gedaan. Er zijn hun echter geen gevallen bekend, waarin over dracht van grond heeft plaats gehad aan grote buitenlandse ondernemers. De bewindslieden zijn van me ning, dat daarom niet van een „wilde" ontwikkeling kan wor den gesproken. Voor het overige zijn zij, de mening toegedaan, dat de ontwikkeling in de hand kan werden gehouden. Zij zijn ervan overtuigd, dat de wettelijke mogelijkheden, welke aan de overheid op rijks-, provinciaal en gemeente lijke niveau in dit opzicht ten dienste staan, voldoende zijn om ongewenste toestand te voorkomen. Minister Van Aart sen had reeds een onderzoek doen instellen naar de wijze, waarop de mogelijkheden wor den toegepast dit zal worden voortgezet. Hij zal voorts nog eens de bijzondere aandacht van de provinciale besturen in en buiten het Deltagebied vra gen voor het belang van doel treffende maatregelen, voor zo ver deze tot de provinciale, c.q. gemeentelijke competentie beho ren, terwijl hij ook niet zal aar zelen in daartoe aanleiding ge vende gevallen van rijkswege de nodige maatregelen te nemen. De ministers en staatssecreta rissen zijn van mening, dat een verantwoord beleid ten aanzien van de recratiegebieden in vol doende mate wordt gewaar borgd door de coördinatie op het gebied van de ruimtelijke orde ning, het recreatiebeleid en het toeristisch beleid, zoals deze on derscheidenlijk plaatsvindt in de vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan, de interdepartementale coördinatiecommissie voor de openluchtrecreatie en de inter departementale coördinatiecom missie voor het toerisme. Vragen over de „Martin Mariner". Het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.) heeft aan de minister van Defensie gevraagd: Wil de minister mededelen, welke de oorzaken zijn, waaraan thans weder het verongelukken van een Martin Mariner is te wijten? Is de minister bereid deze toe stellen thans geheel buiten ge bruik te stellen, in ieder geval het vliegen daarmede te verbie den, totdal de resultaten' van het onderzeek ten aanzien van dit ongeluk bekend zijn? De conferentie in Genève. De conferentie in Genève over een verbod van kernwapenproe ven is tot 12 januari verdaagd na het rapport van de technische werkgroep. Dit rapport, dat ge publiceerd zal worden, is door de deelnemende delegaties aan haar regeringen overhandigd. Een militaire patrouille nam zaterdag een aantal pijlen, bogen, lansen, bijlen en messen in be slag van een groep Baloeba, na dat mannen van deze stam een honderdtal hutten van de Loe- loea-bevolking in 't gewest Loe- ebo in brand hadden gestoken. Voorts openden militairen het vuur op een groep Kongolezen, die in deze streek een blanke hadden beschoten. Er zouden geen slachtoffers zijn gemeld en volgens een officiële mededeling, die zondagavond in Brussel werd verstrekt, is de rust in Loeebo hersteld. Onlusten werden voorts ge meld uit een gebied op ongeveer 100 km ten westen van Stanley- stad. Een Kongolese militair van een patrouille, die was uitgezon den om de orde te herstellen, na dat berichten waren binnengeko men over een vernielde brug, werd in een hinderlaag gedood. Inmiddels zijn in Stanleystad na de ongeregeldheden van don derdag j.l. twee leiders van de nationale Kongolese beweging teren tegen de opsluiting van de N. K. B.-leider Loemoemba, is gearresteerd. Loenoemba zelf kondigde de vorige week een hongerstaking aan, die hij echter zaterdag vol gens berichten uit Stanleystad, waar hij in de centrale gevange nis is opgesloten, heeft opgege ven. Koning Boudewijn heeft zon dag als onderdeel van zijn studie- en oriënteringsreis de koningen van Oerandi en Roean- da in Oesoemboera, de hoofdstad van Roeanda ontvangen. Ook voerde hij onder meer noj be sprekingen met leiders van poli tieke partijen. De koning heeft verder in cog- nito en zonder geleide een wan deling door de stad gemaakt. Huwelijk in Teheran. De 40-jarige sjah van Perzië treedt vandaag in Teheran in het huwelijk met de 21-jarige Farah Diba, de dochter van een kapi tein van het Perzische leger, die onlangs haar studies in Parijs aangehouden. Zij worden er van heeft afgebroken om zich op haar beschuldigd een actie te hebben koninklijke toekomst voor te be- georganiseerd om onrust te ver oorzaken tijdens het bezoek van koning Boudewijn. Ook een aantal Kongolese jon geren, die een zwarte rouwband hadden omgedaan om te protes- loos bleef. reiden. Het is het derde huwelijk van de sjah. Hij is van zijn tweede vrouw, prinses Soraya, geschei den omdat hun huwelijk kinder- In Frankrijk is vrijdag een regeringsontwerp voor herzie ning van de Schoolwet gepubli ceerd en er is meteen een storm van protest gerezen. Het wets ontwerp voorziet enerzijds in aanzienlijke subsidies voor reli gieuze en andere particuliere scholen, iets waar socialisten, radicalen en linksen bezwaar tegen hebben, en tevens in staatstoezicht op gesubsidieerde scholen, waar de Katholieke M.R.P.-ers, een aantal afge- Reusachfige golf trof m.s. „Oranje". De t-e Melbourne verschijnen de „Sun" meldt dat de 20.551 ton metende „Oranje" van de S.M. N. donderdagavond j.l. ter hoogte van de Zuidaustralische kust door een reusachtige golf is getroffen, die maakte dat het schip tot drie maal toe tot 44 graden overhelde. Een veertigtal passagiers liep hierdoor lichte verwondingen, zoals schaaf-, neus- en snijwon- den op, terwijl er ook gevallen van „shock" voorkwamen. Twee hutkooien werden van de wand gerukt, de stoel van de barbier werd losgescheurd van de vloer en 31 tafels en 140 stoelen overleefden de wilde ca priolen van de „Oranje", na de ontmoeting met deze reuzen golf, niet. Volgens de „Sun" werd de „Oranje" plotseling door de golf getroffen. Het schip, dat via Djakarta op weg is naar Euro pa, zal zaterdag de haven van Melbourne binnenlopen. BOTSING TUSSEN BUS EN VEEWAGEN. Nabij Tucson in Arizona zijn zondag een interlocale bus en een veewagen met elkaar in bot sing gekomen. Volgens de politie zijn ten min ste 9 personen om het leven ge komen en ruim 25 gewond. De bus vervoerde ongeveer 42 pas sagiers. Indonesische olieverkoop onder regeringstoezicht. Luitenant-generaal Abdoel Ha- ris Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie, heeft bij decreet de distributie van in heemse olie en olieverkopen door buitenlandse oliemaatschappijen in Indonesië onder regeringstoe zicht geplaatst. Het betreft hier olie van de Standard Vacuum Company, de Balaafsche Petro leum Maatschappij (B.P.M.) en de Caltex Petroleum Maatschap pij, die olie winnen op Sumatra en Borneo. Generaal Nasoetion verklaarde in een toelichting dat de maat regel verband houdt met het pro gram van de regering voor voor ziening van het Indonesische volk met voedsel en kleding op voorrangsbasis. De olieverkoop en -distributie kan men bij de pogingen om openbare orde en veiligheid in de republiek te scheppen niet buiten beschou wing laten, zo zei hij. vaardigden van de U.N.R. en conservatieven niets voor voe len. In de wandelgangen van het Franse parlement verluidt dat de socialistische minister varf Onderwijs. Boulloche, met af treden gedreigd heeft en dat hij: het ontwerp pas heeft onderte kend nadat op het laatste ogen blik nog concessies aan zijn standpunt waren gedaan. De cülturele commissie van de nationale vergadering heeft ge weigerd een rapporteur aan te wijzen die verslag over het ont werp aan het parlement moet uitbrengen. De M.R.P. heeft een verkla ring uitgegeven waarin wordt gesteld dat het ontwerp de vrij heid van onderwijs niet verze kert. Het nationale comité van lekenactie heeft de onderwijzers van openbare scholen verzocht dinsdag a.s., als het debat over het regeringsontwerp in het parlement begint, in de klassen „lessen in burgerlijke en morele waarden" te geven. OPKLARINGEN Bij Ierland ontwikkelde zich een randstoring van een depres sie waarvan het centrum ten zui den van IJsland is gelegen. De storing trok snel in diepte toene mend naar het noordelijke deel van de Noordzee, een begelei dend koufront trok voorafgegaan door een regengebied zondag avond over ons land. Later op de dag ontwikkelde zich boven mid- den-Engeland een nieuwe sto ring, die over het zuidelijk deel van de Noordzee trekt en vooral langs de Waddenkust de wind belangrijk zal doen toenemen. Na liet passeren hiervan stroomt minder zachte lucht ons land binnen. In deze lucht kunnen zich buien ontwikkelen, maar er wor den ook opklaringen verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Afnemende wind. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvan kelijk krachtige, later tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. DINSDAG 22 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.01 6.34 6.36 7.09 7.16 7.49 7.26 7.59 ZON MAAN Dec. 21 22 23 op onder op onder 8.46 16.30 23.19 11.55 8.46 16.30 12.21 8.47 16.31 0.30 12.46

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1