Parijs: diplomatiek centrum Raiüc Televisie-Verlichting /Hadio de Koek 1 jood will De a.s. topconferentie te Parijs m Rijkspolitie herstelt orde Stanleystad met traangasbommen Chinees India voorstel aan i G. MARS1LJE ZN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN RIJDAG en ZATERDAG 18 december 1959 ïtwoord op deze rrui U Ml opleveren wordt U verstrekt bij geplakte Spaarkaart, en vóór 23 december 1959 ar STOLK, Margrietstr. 2. ER teen... dat choon. Niet op de mo- Dat is het r Uw eerst- AAGSE LEVERWORST 100 gram 25 ct. SORTIE ijjworst, Gebr. Gebakt en Hampastei samen 150 gram voor 60 ct. DOORREGEN RUNDERLAPPEN 500 gram 2, HALSCARBONADEN 500 gram 2, Mals BRAADVLEES 500 gram 2,70 Buyzestr. 15, Tel. 2267 (ERGANGSLEEFTIJD? ïraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? ttermann's Bloedzuive- de thee no. 8 helpt! aot pak 1,85 bij elke >gist Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 16 Jaargang Nr 4863 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DE GAULLE EN AFRIKA Maandag is in Parijs, waarheen tientallen ministers zijn ge stroomd, een reeks van bijeenkomsten begonnen, waar allerlei belangrijke zaken besproken moeten worden. Het ving aan met een vergadering van de ministers der landen, die bij de Raad van Europa zijn aangesloten. Deze raad. die in 1.949 is geschapen en waartoe ook neutrale landen behoren als Zweden en Oostenrijk, is eigenlijk een politieke aanvulling van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die voortreffelijk werk heeft gedaan, om de handel vrijer te maken en het geldverkeer te verruimen. Van de Raad van Europa kan men alleen zeggen, dat hij iets heeft gedaan, om de individuele rechten der Europeanen te om schrijven, het personenverkeer te vergemakkelijken, culturele uitwisseling te bevorderen en dergelijke. Verder heeft de as semblee, de raadgevende verga dering van parlementariërs, enige malen per jaar ellenlange redevoeringen over wenselijkhe den van Europese integratie moeten aanhoren. Nu heeft deze assemblee, die weinig macht heeft en alleen voorstellen aan de ministers mag doen. gevraagd ook als ..parlement" te mogen gelden voor de O.E.E.S. Maar deze uit sluitend economische instelling zou eerder worden belemmerd door de interventies van tien tallen parlementsleden, dan dat zij rationeel kan werken. En de problemen zijn teer genoeg. Dillon en Herter In Parijs vertoeft niet alleen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter maar ook zijn plaatsvervanger voor Economische Zaken Dillon. Die heeft al enige andere hoofd steden in Europa bezocht en hij is bevreesd voor uitsluiting van Amerika van de Europese markt, als er twee blokken ont staan (de zes van het vasteland en de zeven van de vrijhandels- zóne) die ieder voor zich aan hun leden voorkeursrechten ge ven bij de invoer. Er zijn onder handelingen gaande over een akkoord tussen deze twee, maar ook daarvoor is Amerika be ducht. Dan zou het evengoed kunnen worden geweerd. Nu zijn de meeste handeldrij vende landen ook leden van de G.A.T.T. Dit is een organisatie, waarin tientallen landen zich hebben verbonden, de handel zo vrij mogelijk te maken, zonder discriminatie tegen een bepaald land. En straks komen de leden van de G.A.T.T. bijeen, en daar zullen de V.S. zich beklagen over Europese staten, als die de V.S. slechter zouden behande len dan elkaar. De hele kwestie kan de Navo beïnvloeden. Daarin verlangt Amerika, dat de Europese sta ten wat meer gaan betalen dan zij tot nu toe hebben gedaan. Zouden zij de Amerikanen ver hinderen, op de Europese markt te verdienen, dan zouden de i V.S. nog sterker aandringen op j een grotere Europese bijdrage j voor de gemeenschappelijke defensie. N.A.V.O.-integratie Het gaat trouwens niet om de bijdragen voor de Atlantische verdediging alleen. De V.S. wil len meer rationaliseren. Als zij zich toeleggen op de lucht macht, raketten, de vloot en de kernwapens, willen zij dat de Europese landen op het va -- land zich concentreren op de landmacht, die het „schild" moet vormen voor het „zwaard". Dit zwaard, dat moet toeslaan als afschrikwekkende vergel- uing, bestaat uit de strategische uchtmachten, raketten en vlo- en van de Amerikanen en Brit- ,en. Maar met die verdeling van de taken zijn met name de Fransen het niet eens. Zij wil len zelf een complete strijd macht hebben, zoals de Angio- Amerikanen, en werken daarom o.a. aan hun eigen atoombom. Niet alleen, dat dit extra veel geld kost. Ook de politieke saamhorigheid wordt er gerin ger door. De Fransen hebben voorts ge weigerd, hun vloten en lucht macht onder Navo-commando te plaatsen in vredestijd. Het behoeft geen betoog, dat de Navo meer afschrikt van agres sie door het Sowjetblok, als zij degelijk vereend is onder één opperbevel, ook in vredestijd. Maar de meningsverschillen zijn niet gemakkelijk op te lossen. Amerikanen uit Europa? In Parijs zijn de laatste weken allerlei geruchten in omloop ge bracht, dat de Amerikanen hun landtroepen terug zouden wil len trekken uit Europa. Vat is er gegrond aan zulke berichten? In de eerste plaats leidt de concentratie op kern wapens, en de invoering van zogenaamde „tactische" kern wapens in de legers, tot beper king van het aantal soldaten, al wordt hun vuurkracht veel groter. De tijd van de enorme .klassieke" legers schijnt voor bij. Ten tweede willen de Ameri kanen zoals gezegd een taakver deling, waardoor de landen vooral de Europese landen het ..schild" zouden vormen. Maar dat betekent in het geheel niet. dat zij Europa niet meer zouden helpen verdedigen, of zich poli tiek zouden terugtrekken. Hun bases voor vliegtuigen, raketten en kernwapens zouden wel de gelijk blijven, en zeker ook een aanzienlijk aantal soldaten. Het waren vooral de Fransen, die zeiden dat men moest reke nen op het heengaan der Ameri kanen, en dat daarom Frankrijk in alle opzichten voor zichzelf zou moeten zorgen, samen met de Duitsers bijvoorbeeld. Maar het zou een enorme overschat ting zijn van hun macht, als zij zouden geloven dat West-Europa zich zou kunnen handhaven zonder Amerikaanse steun. En gelukkig is daarvan in Wa shington ook geen sprake, want de V.S. zelf zouden zeer worden bedreigd, als West-Europa onder Russische voogdij zou komen. Topconferentie Vandaag zullen te Parijs Eisenhower (dan terug van zijn reis door Azië), MacMillan, De Gaulle en Adenauer elkaar ont moeten om te spreken over hun voorgenomen gesprek met Chroesjtsjef. De vraag is niet alleen, wanneer, waar en over welke onderwerpen dan zal wor den gesproken. Ook de volgorde is van betekenis. De Amerikanen en Engelsen wilden eerst praten over een nieuwe regeling inzake Berlijn, omdat daarover wel een ak koord bereikbaar is. En dan la ter over allerlei andere dingen nieuwe topconferenties houden. Doch Adenauer wenst dit niet, want een regeling over West- Berlijn kan volgens hem alleen leiden tot deelneming daaraan van Oost-Duitsland. De Russen immers willen de bezetting op heffen, en de Oostduitsers zou den de vrijheid van West-Ber- lijn moeten garanderen. Ade nauer nu is tegen elke verster king van de invloed van het Oostduitse regime. Hij wil liever praten over ontwapening en Duitse eenheid. En pas als op dit terrein iets wordt bereikt, ook over Berlijn. De Gaulle wenst te wachten, totdat hij Chroesjtsjef heeft ontmoet. Hij verwacht van hem steun in Afrika, omdat de Rus sen daar liever de Fransen zien dan de Amerikanen. Men moet dus maar zien hoe het nu met die topconferentie gaat. De Gaulle in Afrika De Gaulle is pas uit Afrika terug, en daar heeft hij twee Frans-Afrikaanse republieken, Senegal en Soedan, die samen de Mali-federatie vormen, onaf hankelijkheid beloofd, waarna de Frans-Afrikaanse gemeen schap een soort Frans gemene best van onafhankelijke landen zou kunnen worden. Toen in een recent velleden Guinea onafhankelijkheid ver koos, heeft Frankrijk met deze negerstaat de banden verbro ken. Nu legt het zich bij deze ontwikkeling neer, waar het de andere zwarte republieken aan gaat, mits banden met Frank rijk blijven. Bijna ongemerkt is de veer tiende assemblee van de V.N. gesloten. Voor een resolutie, die Frankrijk zou verplichten met de Algerijnse rebellen te onder handelen is geen tweederde meerderheid verkregen. Zij gold dus als verworpen. Maar de V.S. onthielden zich van stem ming, wat in Parijs niet zeer is gewaardeerd. dr. A. C. (Nadruk verboden.) f NOORDSTRAAT 102 TEL. 3128 - TERNEUZEN Opbrengst „Alles op één kaart" overgedragen Namens de AVRO heeft jhr Th. Roëil gisteren in de studio te Hilversum de netto-opbrengst van de dit jaar georganiseerde actie „Alles op een kaart" ten bedrage van 1.058.552,31 over handigd aan de beneficiante or ganisaties, te weten de sectie jeugdzorg van de Nederlandse jeugdgemeenschap, de stichting vakantieverblijven lagere schooljeugd, en het centraal ge nootschap voor kinderherstel lingsoorden en gezcndheidskolo- nies. In zijn toespraak gewaagde de heer Roëll met grote dank baarheid van de medewerking van het bedrijfsleven en de ac tiviteiten van het eigen perso neel, in het bijzonder die van de organisator van de actie, de heer T. van Gelder. Sprekend namens de sectie jeugdzorg van de N.J.G. dankte dr. H. Scnam- hardt voor aller met zo veel succes bekroonde medewerking. Hij wees vervolgens op het op merkelijk lage kostenpercenta- ge, nog niet 1a procent. Hierop wezen ook de heren Evert Ver meer en J. H. M. Derksen, die voorts, resp. sprekend namens het Centraal Genootschap en de Stichting vakantieverblijven mededeelden, dat de thans ter beschikking gekomen gelden door hun organisaties zullen worden gebruikt voor het bou wen van nieuwe tehuizen, resp. op de Veluwe en tussen Leer- sum en Amerongen. In Turkije zijn 30 mensen ge arresteerd op beschuldiging van handelingen in strijd met de staatsveiligheid. Zij zouden heb ben samengewerkt met een bui tenlandse organisatie. Naar het schijnt zijn de Weste lijke grote vier de regerings hoofden van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland het er vóór hun topconferentie van dit weekeinde in Parijs be gonnen is, al bij voorbaat over eens dat ontwapening het voor naamste punt moet zijn op de ontwerpagenda die men Rusland voor de komende Oost-Westeon- ferentie op liet hoogste niveau zal voorstellen. Maar niemand verwacht in ge- moede dat men dan over dat vraagstuk dat al sedert het einde van de oorlog voor Oost en West onoplosbaar is gebleken, volledi ge overeenstemming zal berei ken. In welingelichte kringen te Londen verwacht men dat men voor die tonconferentie een da tum zal kiezen die tussen 21 en 26 april ligt. Als plaats van sa menkomst neemt men algemeen Genève aan. De Gaulles gedachten over de conferentie met de Russen be helzen o.m.: de agenda moet ope- Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED nen met de kwestie van gecon troleerde ontwapening, als beste proef voor Ruslands oprechtheid. Dan moet Ruslands en commu nistisch China's bemoeienis met een propagandavoering in Noord-Afrika, zwart Afrika, Azië en Latijns-Amerika aan bod komen. De Gaulle hoopt hieraan bij verdrag paal en perk te kunnen stellen. Voorts denkt de Franse president aan de ge zamenlijke hulp van Oost en West aan onderontwikkelde Jan den. Maar dit is een omstreden punt in het Westelijke kamp, waar enkele Navo-leden vrezen Ruslands invloed zojuist nog uit te breiden. De Gaulle aanvaardt verder de gedachte dat er meer bijeenkomsten tussen Oost en West moeten volgen maar houdt de eerste topconferentie voor het belangrijkst daar hier de kern voor een al dan niet slagen van voortgezet overleg kan wor den gelegd. Adenauers voornaamste doel einden op de Westelijke topcon- lerentie zijn: geen toegeven in zake Berlijn, geen aparte bespre king met de Russen over Ber lijn, en geen verandering van de Berlijnse status quo. Adenauer gelooft dat Rusland elke interim- regeling zal afwijzen en dat elke afzonderlijke regeling voor Ber lijn vooruit zou lopen op een op lossing voor geheel Duitsland. Adenauer beschouwt ontwape ning ook als het belangrijkste agendapunt, heeft geen uitge sproken mening over datum en plaats van de conferentie maar staat erop dat alleen de vier gro te mogendheden eraan deel nemen. Met behulp van traangasbom- men heeft de Belgische rijkspoli tie in Stanleystad, waar koning Boudewijn donderdag is aange komen voor zijn onverwachte be zoek aan Kongo, de orde kunnen herstellen toen enkele uren na aankomst van de vorst de toe stand een ernstige wending dreigde te nemen. Volgens vrijdagochtend in Brussel ontvangen berichten maakte de politie van dit wapen gebruik om een enorme menigte uiteen te drijven, die zich voor de gevangenis in Stanleystad had verzameld in afwachting van de vrijlating van de nationalistische leider Loemoemba. die enige maanden geleden in hechtenis is genomen. In de stad had zich op grote schaal het gerucht ver spreid, dat koning Boudewijn naar de Kongo was gekomen om „Loemoemba te bevrijden" en de Bloemen voor het huwelijk van de Sjah Het vrachtruim van de DC-6 B. „Cornelis de Houtman", het K.L.M.-lijntoestel dat gister morgen naar Teheran vertrok, was volgeladen met bloemen, die zullen dienen als geschen ken en versiering bij het huwe lijk tussen de sjah van Perzië en Farah Diba. Daar de le verancier er op stond dat de ge hele zending in een vliegtuig werd overgebracht, moesten een kist met seringen en wat losse bloemstukken in de ruimte ach ter de cockpit worden geplaatst, hetgeen met enige moeilijkhe den gepaard ging. Op een ge geven ogenblik stroomde n.l. het water dat de bloemen onderweg goed moet houden uit een der- speciaal voor deze bloemstuk ken vervaardigde kisten. Niet temin verzekerde de Aalsmeerse bloemenleverancier, dat de im porteur in Iran de stukken in prima staat zal ontvangen, zodat de honderden seringen, tulpen, lelietjes van dalen, hya cinthen en Franse orchideeën het feest op 21 december grote luister zullen bijzetten. Nog geen overeenstemming over landarbeidersionen De hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap heeft donderdagavond opnieuw de kwestie van de landarbeiders- lonen behandeld. Zoals bekend willen de werknemers een loons verhoging van vier procent plus opneming van de huurcompen- satie in de C.A.O., terwijl de werkgevers willen gaan tot t wee procent plus opneming van de huurcompensatie. Er is ook nu geen overeenstemming bereikt. Besloten is thans, de zaak aan het bestuur van het Landbouw schap voor te leggen. De C.A.O.'s in de landbouw lopen tot I mei. Communistisch China heeft In een brief aan premier Nehroe van India voorgesteld, dat India en China overieg plegen over de mate waarin zij hun troepen aan de betwiste grenzen zullen terug trekken. De brief is donderdag door premier Tsjou en Lai verzon den, aldus meldt het persbureau „Nieuw-China". Hij was een antwoord op een schrijven van Nehroe van 16 november. Tsjou stelt voor op 26 decem- wer besprekingen met Nehroe te beginnen over het grensge schil. Hangende overeenstem ming over een terugtrekking- van troepen langs de gehele grens, is China bereid in te stemmen met een gedeeltelijke oplossing door aanvaarding van Nehroes voorstel tot het niet- stationeren van troepen te Longdjoe en in de andere om streden grensplaatsen. China gaat akkoord met het Indische voorstel geen patrouil les uit grensposten te laten ver trekken. Nehroe heeft in zijn brief van 16 november Tsjous voorstel verworpen dat de troepen van beide partijen tot op twintig ki lometer van de lijn die zij op het ogenblik bezetten in het omstreden gebied van Badak, worden teruggetrokken. Hij stelde in die brief voor dat de Chinezen zich terugtrekken ach ter de grens zoals die naar In disch inzicht is en de Indiërs achter de 'grens zoals China die ziet. China heeft dit afgewezen. Tsjou zegt dat zijn regering niet inziet op welke gronden India de laatste jaren begonnen is onvaste grenzen op zijn kaar ten als vaste te tekenen. China, aldus Tsjou, heeft de uiterste zelfbeheersing getoond toen In- disch militair personeel op Chi- 'nees gebied doordrong. China wijst de verantwoorde lijkheid voor de grensinciden ten af en ontkent mishandeling van Indisch personeel. Als plaats van de voorgestelde onderhandelingen stelt" Tsjou China voor, „omdat daar geen activiteit is tegen de Chinees- Indische vriendschap", of Ran goon, behoudens toestemming van de Birmese regering. President Soekarno wil kleine partijen opheffen President Soekarno heeft don derdagavond verklaard, dat binnenkort een nieuw regerings besluit uitgevaardigd zal worden waarbij „onbeduidende" poli tieke partijen, die „niet echt zijn" ontbonden worden. Op een bijeenkomst van de Nahdatul Oelama. een van In- donesië's vier grote politieke partijen, zei de president, dat het besluit het uitgebreide par tijenstelsel van de republiek zou „vereenvoudigen", hetgeen een belangrijke stap in de richting van de uitvoering van zijn denkbeeld van „geleide demo cratie" zou zijn. MILITAIRE ARTS OMGEKOMEN Tijdens een rit van Utrecht naar Den Haag is donderdag avond ter hoogte van Waarder om het leven gekomen de eer- ste-luitenant arts J. H. van der W. van het centraal militair hospitaal in Utrecht. De 28-ja rige arts is met zijn wagen door de scheidingshaag tussen de twee rijstroken geschoten en terecht gekomen in de sloot langs de andere zijde van de weg. De oorzaak van het onge luk is onbekend. Het slacht offer was ongehuwd. onmiddellijke onafhankelijkheid van Kongo af te kondigen. De menigte antwwoordde met een regen van stenen op de char ge van de rijkspolitie en ver nielde een groot aantal ruiten van woningen en gebouwen in de omgeving van de gevangenis. Ook de duizenden Kongolezen, die getuige waren geweest van de aankomst van de Belgische vorst op het vliegveld, lieten zich op de terugweg naar de stad niet onbetuigd. Met stenen werden verseheidene auto's van Euro peanen, die zij onderweg tegen kwamen, bestookt. Volgens „Belga" worden de in cidenten in Stanleystad toege schreven aan het optreden van de plaatselijke „nozems", van •wie sommigen met zwarte ban den om de arm lopen om uiting te geven aan de rouw in Kongo over de gevangenneming van Loemoemba. In oficiële kringen in Stanleystad wordt verklaard, dat de meerderheid van de in landse bevolking de incidenten verheugd is over het weerzien van de koning. Extremistische Kongolezen, al dus de officiële lezing, zouden echter de bevolking terroriseren en zelfs met de dood hebben ge dreigd tegen een ieder, die niet in het bezit van een lidmaat schapskaart van de Kongolese nationale beweging, een partij die de huidige verkiezingen in Kongo boycot en in Stanleystad tot de grootste partijen behoort. Inmiddels heeft minister De Schrijver medegedeeld, dat ko ning Boudewijn tot vandaag in Stanleystad zal blijven. Op die dag begint zijn rondreis door Kongo, die tot 2 januari zal du ren. De Belgische vorst zal de tweede Kerstdag doorbrengen in Loeloeaburg, waar zich de vori ge week bloedige incidenten heb ben voorgedaan, tussen de twee bevolkingsgroepen in dit gebied De dag na Kerstmis wordt het hoogtepunt van de koninklijke reis verwacht. Koning Boudewijn zal dan in Leopoldstad, de Kon golese hoofdstad, aankomen en daar tot 30 december blijven. Volgens de correspondent van de Belgische radio omroep in Kongo is de rust in Stanleystad weergekeerd. Het scherpe politie toezicht duurt voort. Volgens deze correspondent zou de nationale Kongolese be weging waarvan Loemoemba een van de leiders is, de verant woordelijkheid voor de inciden ten van donderdag hebben afge wezen. Volgens eerdere berichten uit Kongo had deze beweging enkele uren voor de aankomst van ko ning Boudewijn een actie voor bereid met borden en spandoe ken, waar van een aantal door de politie in beslag werd genomen. TELEGRAM VAN KONGO LESE LEIDER BOYLA AAN BOUDEWIJN raul Boyla, de leider van de ..iati. de Kongolese „nationale vooruitgangspartij", heeft vrij dag de inhoud bekendgemaakt van een telegram, waarin hij koning Boudewijn heeft bedankt voor zijn „edelmoedigheid? om zich bereid te verklaren, contact op te nemen met de politieke lei ders van Kongo. Boyla zegt in zijn telegram, dat de overgrote meerderheid van de Kongolese bevolking on afhankelijkheid wenst, zoals deze is toegezegd. De toekomstige be trekkingen tussen België en Kon go zullen uiteindelijk door de Kongolese regering worden be paald, waarbij een „belangen- en gevoelsgemeenschap" zal ont staan als de rechten van Kongo zullen worden erkend en indien „zekere politieke en filosofische invloeden niet de basis van deze gemeenschap zullen aantasten". De Kongolese leider verzoekt tenslotte, onmiddellijk na de in januari te Brussel te houden ronde-tafelconferentie verkiezin gen voor provinciale en wetge vende raden te houden op basis van algemeen, rechtstreeks kies recht. Amerika meent dat de moge lijkheid op succes voor een top conferentie met de Russen voor een belangrijk deel afhangt van Eisenhowers bespreking met De Gaulle in dit weekeinde, ook over de onenigheid binnen de Navo inzake de integratie der strijd krachten. Men meent voorts dat Eisenhowers „vredesreis" de wereldopinie zich voor een goed deel achter hem heeft doen scha ren. Herter betoogde deze week dat ook Amerika voor voortge zet Oost-West overleg op het hoogste niveau is en dat men met de Russen over ontwapening, Berlijn en de Duitse kwestie tot overeenstemming wil komen. Engeland gelooft dat een tijde lijke regeling over Berlijn de beste kansen biedt om met de Russen tot een vergelijk te ko men. Het meent dat de grote vier in de ontwapeningskwestie uit tijdgebrek slechts een richt lijn aan de tien-landencommissie over ontwapening zullen kunnen geven die dan deze ingewikkelde materie verder zou moeten be handelen. Eigenlijk zou Engeland liever geen vastomlijnde agenda hebben, maar een uitgebreide lijst onderwerpen waarover beide partijen zouden willen spreken. DE NAVO EN DE TOPCONFERENTIE Op <le conferentie van de Navo-raad is men er algemeen mee akkoord gegaan, dat de Westelijke mogendheden, die aan het topoverleg met de Russen zullen deelnemen, beperkt moe ten blijven tot de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk, zo is vrij dag van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen. Italië heeft te kennen, gegeven, dat het graag aan ontwapenings besprekingen op topniveau zou deelnemen. Ook zijn er berich ten geweest, dat Canada wellicht zou worden uitgenodigd als de ontwapeningskwestie aan de orde zou komen. Tenslotte zou Turkije de wens te kennen heb ben gegeven, aan een topgesprek over het Midden-Oosten deel te nemen. Hoewel de Navo-raad volgens genoemde bron, niet een offi ciéél besluit heeft genomen, was men het er over eens, dat het aantal deelnemers aan een top conferentie beperkt moet blijven tot de drie mogendheden, die aan het eerste topoverleg in 1955 te Genève hebben deelge nomen. President Eisenhower heeft te kennen gegeven, dat hij de rege ringsleiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, met wie hij vandaag te Parijs be sprekingen begint, zal polsen over een eventuele deelneming van Italië. Halve vrije dag winkelpersoneel Evenals vorige jaren heeft de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid vrijstel ling verleend van de verplich ting tot verlening van een weke lijkse vrije halve dag aan win kelpersoneel gedurende de we ken waarin Kerst en de jaar wisseling vallen, echter met de eveneens gebruikelijke bepaling, dat deze later worden gecom penseerd. Deze compensatie moet ge geven worden tussen 4 en 30 ja nuari. Geschenk van Chroesjtsjef voor Eisenhower Premier Chroesjtsjef heeft gisteren president Eisenhower ongeveer veertig bomen en hees ters gezonden, die op de boerde rij van de president bij Gettys burg zullen worden geplant. Volgens het Witte Huis is de zending bedoeld als blijk van waardering voor de gastvrijheid, welke de Russische regerings leider bij zijn bezoek in septem ber aan de V.S. heeft ondervon den. Het geschenk werd met een Russisch vliegtuig naar Amerika gebracht. Het geschil tussen Perzië en Irak De minister van Buitenlandse Zaken van Irak heeft de aan spraak van Perzië op de Sjat El Arab de rivier die wordt ge vormd door de samenvloeiing van de Eufraat en de Tigris afgewezen, zo melden de Perzi sche bladen. De minister stelde dat deze rivier tot het grondge bied van Irak behoort. OPKLARINGEN. Een depressie waarvan 't cen trum tussen Schotland en Noor wegen lag, veroorzaakte op de Noordzee een krachtige noord westelijke luchtstroming. Hier mee werd onstabiele lucht aan gevoerd waarin veel buien tot ontwikkeling kwamen. De depres sie vult snel op en wordt ge volgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk die zich naar het oosten uitbreidt. In verband hiermee neemt de buienactiviteit geleidelijk af. Op de Oceaan na dert een nieuwe depressie, die in de loop van de dag de wind naar het zuidwesten zal doen draaien. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Westelijke wind. Wisselende bewolking en plaat selijk een bui. Overwegend ma tige wind tussen west en zuid west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZONDAG 20 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.35 5.03 Terneuzen 5.10 5.38 Hansweert 5.50 6.18 Walsoorden 6.00 6.28 MAANDAG 21 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.18 5.53 6.33 6.43 n.m. 5.43 6.18 6.58 7.08 ZON MAAN op onder op onder Dec. 19 8.44 16.29 21.06 11.00 20 8.45 16.30 22.12 11.29 21 8.46 16.30 23.19 11.55 22 8.46 16.30 12.21 23 8.47 16.31 0.30 12.46

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1