Provinciaal nieuws HET RAADSEL IS OPGELOST! DEZE 1 k' Jacht tussen klip en rots DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 18 december 1959 TERNEUZEN AGENDA AXEL BIERVLIET. SLUISKIL Waterschap „Het Vrije van Sluis verhoogd het dijkgeschot "N R4DI een tijdelijke L I I I I Slagerij J. v Profiteert nu y s Topslagerij Pagina 2 Vrijdag 18 decemb YVATLRLLIDINGKYVLSTIL ZEEUYVSCH-VLAANDEREN. Aandeelhouders spreken ver trouwen uit In raad van com missarissen en direktie. In de buitengewone vergade ring van aandeelhouders, gehou den op 14 december jJ., welke vergadering werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van 29 van de 30 Zeeuws-Vlaamse ge meenten, is door 28 vertegen woordigers het onvoorwaardelijk vertrouwen uitgesproken in het door de raad van commissarissen en door de direktie gevoerde be leid, terwijl één vertegenwoordi ger zijn vertrouwen uitsprak, doch daarbij enig voorbehoud maakte. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Terneu- zen kwam gisteravond voor de derde maal in december in open bare vergadering bijeen. In vlot tempo werd een zestal punten afgehandeld. De notulen van de vergadering van 3 december' 1959 werden vastgesteld, terwijl die van 11 december 1959 werden aangehou den. Nadat de ingekomen stuk ken, w.o. het jaarverslag 1958 van het Diocesaan Sociaal Cha ritatief Centrum, voor kennisge ving waren aangenomen, werden herbenoemd tot leden van het bestuur van de Stichting Be schuttende Werkplaatsen te Ter- neuzen, de heren D. de Jong, R. R. Visser en A. J. de Zeeuw. Het voorstel van burgemeester en wethouders, inzake het niet instellen tot een vordering tot nietigverklaring van de jaarre kening 1958 van de N.V. Water leidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", werd zonder veel discussie aangenomen. De heer Vrieling behoudt overi gens zijn oordeel over het totale investeringsbeleid der maatschap pij en over de wijze waarop het exploitatie-verslag pleegt te wor den uitgebracht. Tenslotte werd de Uitkerings- en Pensioenverordening wethou ders aangevuld en een garantie verleend voor een door het Groe ne Kruis te sluiten geldlening. Van de rondvraag werd door de heer Weterings gebruik ge maakt om te informeren naar het onderwijzersbeleid met be trekking tot de Zuidlandschool en Schippersschool. Hierbij bleek, dat de heer Kaan nog niet defi nitief naar de Schippersschool kan overgaan, aangezien er daar nog geen voldoende leerlingen aanwezig zijn. De heer Huybrecht vroeg ten slotte nog naar de oefeningen van de Vrijwillige Brandweer. Oudervereniging Petrus Hondius Lyceum. Dinsdagavond werd in de tekenzaal van het Petrus Hon- diuslyceum alhier de ouderverga dering gehouden. Notaris K. J. Hoving opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord tot de vele aan wezige ouders, in het bijzonder de ouders van de nieuwe leerlin gen, die voor de eerste maal deze bijeenkomst bezoeken. Voorts begroette de voorzitter de presi dent-curator van het lyceum burgemeester Teilegen, alsmede een aantal curatoren. Dr. H. D. J. Meijer gaf in zijn jaarverslag uiting aan zijn be zorgdheid inzake de nieuwe mammoetwet, waarbij het mid delbaar onderwijs zo nauw is be trokken, en gaf tenslotte een be schouwing over de jeugd in de band van het gezin en in de school. De heer Vis bracht een finan cieel verslag uit, dat door de oudervereniging werd goedge keurd. De heren R. A. M. Vis en J. Simons werden bij acclamatie herkozen. Als lid van het bestuur van de oudercommissie. De conrector, de heer B. A. Gietlink, sprak hierna over de gymnasiumopleiding. Alvorens tot deze tak van het middelbaar onderwijs over te gaan, besprak de heer Gietelink eerst de gehele opbouw van het lyceum, vanaf de voorbereidende klasse, kort weg V. K., de Middelbare Meis jesschool, en de H.B.S. afdelin gen A en B. Al deze afdelingen bijeen vormen het lyceum, dat voor de leerlingen, doordat alles onder één dak verenigd is, veel mogelijkheden biedt. Uitvoerig ging de heer Giete link in op het gymnasiale onder wijs, dat een zesjarige opleiding vergt. De oude talen vormen op VRIJDAG 18 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De misdadiger in de rolstoel". ZATERDAG 19 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De misdadiger in de rolstoel". Concertgebouw, 8 u.: „Car naval". Kerkgebouw Oud-Geref. Gemeente, 7.30 uur: Kerst zangavond. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „Pikant verlof in Parijs". SAS VAN GENT: Gemeente huis, 10 uur: Aanbesteding verbouwen van een gymnas tieklokaal, gelegen aan de Wil- helminastraat. deze gymnasiale afdeling de hoofdmoot van het leerprogram ma, naast de moderne talen, en voor de B-afdeling de exacte vakken. Uitvoerig schetste de heer Gietelink welke rechten het gymnasiumdiploma A of B geeft i.v.m. de verder studie van de leerling. De heer A. M. Cohen besprak vervolgens de opleiding H.B.S.-B. Ook hij vertelde de aanwezige ouders uitvoerig, wat men met een H.B.S.-B-diploma bereiken kan. Tijdens de pauze, waarin koffie werd geserveerd, was er gelegen heid om met de docenten te spre ken over de vorderingen der leer lingen. Na de pauze sprak de heer J. C. Eman over de opleiding H.B.S., die, naast de moderne talen, grote aandacht besteed aan het economische terrein. De reeks inleidingen werd beslo. ten met een beschouwing van de heer R. Slot over de Middelbare Meisjesschool. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd weinig gebruik gemaakt. Na een dankwoord tot de rec tor van de school, de heer A. J. Jansen, gericht te hebben, sloot de voorzitter der oudervereni ging, de heer K. J. Hoving, de geslaagde ouderavond. Kerstavond Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Woensdagavond vierde de Vereniging van Huisvrouwen haar Kerstavond in het Jeugd- gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan. De presidente, mevr. Hoving, heette de zeer vele aanwezigen hartelijk welkom, en in het bij zonder mevr. Teilegen, die als gaste op deze avond aanwezig was, en de voordrachtskunste- naresse mevr. M. H. N. de Knocke van der Meulenvan Ingen uit Amersfoort. Nijvere handen hadden de zaal een zeer gezellig aanzien gegeven en de verlichting door kaarsen verhoogde de sfeer. Mevr. Hoving zeide verder nog, dat het de gewoonte is niet alléén een gezellige Kerstavond te maken, maar stil te staan bij het werkelijke Kerstgebeuren. Na hierop dieper te zijn inge- aan, beëindigde de presidente haar op-ningsrede met enkele toepasselijke versregels van Kees Boeke. Na samenzang door de leden, kwam het koortje der huisvrou wen naar voren en vertolkte on voortreffelijke wijze enkele zeer mooie, eenvoudige liederen. Hoe zuiver en duidelijk klonken de stemmen. Het verdere gedeelte vóór de pauze werd gevuld door de voordrachtkunstenaresse mevr. De Knocke van der Meulen. Alle voordrachten hadden be trekking op Kerstmis of de tijd er omheen en waren van het lichtere genre. Spreekster gaf blijk van haar groot kunnen en boeide haar publiek uitermate. In de pauze volgde de gebrui kelijke tractatie en intussen ver telde mevr. Hoving welke lang durige zieke leden een Kerst groet zouden ontvangen van de vereniging. Tevens bracht zij dank aan allen, die zoveel werk hadden verzet om deze avond te doen slagen. Na zang van het koortje ver volgde mevr. De Knocke van der Meulen haar voordracht met een Kerstgedicht en een vertelling van Selma Lagerlöff. Deze meer ernstige stukken maakten dat de aanwezigen met de werkelijke Kerstgedach te naar huis gingen. Na samen „Stille Nacht, heilige lige Nacht" te hebben gezongen, besloot het koortje met een zeer toepasselijk lied „De Kerst boomkaarsjes, ze worden al klein". Het dankwoord van de presi dente werd ondersteund door luid applaus. Het was een zeer goede en mooie avond. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks 4 uur had op de kruising provinciale wegZaamslagse weg nabij de buurtschap Magrette, een aan rijding plaats tussen een luxe auto, bestuurd door de heer R. te Gent, en een bestelwagen, be stuurd door de heer K. uit Sou burg. De heer R. reed van Axel naar Terneuzen, terwijl de bestelwa gen uit de richting Zaamslag kwam. Door de botsing ontstond aan zienlijke materiële schade, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Prijsuitreiking najaarsactie. Donderdagmiddag had het be stuur van 't Streekcentrum Axel een bijeenkomst belegd in hotel „Zomerlust" om de prijs van ƒ2500, gewonnen in de najaars actie uit te reiken. Dit was voor de gelukkige win naar, de heer Maris uit Zaamslag, wel een bijzonder blijde samen komst, maar het had ook nog een andere reden. Het Streekcentrum bestaat nog niet zo heel lang en toch heeft dit, zoals de voorzitter, de heer Vink, zeide, al geschiedenis ge maakt. Was vroeger de midden stand in Axel moeilijk tot samen werking te krijgen, met het ge volg dat verschillende acties mislukten, thans heeft men de handen ineen geslagen, waardoor de ondernamen acties succesvol verliepen. Hjj wees daarbij op de zo schit terend geslaagde bevrijdingsfees telijkheden. Voor de spontane medewerking van de zijde der burgerlijke over heid en de rijkspolitie betuigt het bestuur zijn grote dank.. Er is nog nimmer een gelegenheid ge weest om door 't aanbieden van 'n geschenk aan 't gemeentebestuur deze dank tot uiting te brengen en daarom wil het bestuur de uit reiking van de hoofdprijs van de najaarsactie aan de familie Maris vergezeld doen deen gaan met het aanbieden aan het gemeente bestuur van een voor het ge meentehuis geplaatste en in de avonduren verlichte kerstboom, benevens twee stuks op het par keerterrein, een gepaste versie ring voor de komende feestdagen. Spreker feliciteerde de familie Maris met de door haar gewon nen prijs en hoopte, dat dit een stimulans zal zijn om altijd in Axel te winkelen. De wnd burgemeester, de heer Kesbeke, zeide, dat het gemeen tebestuur het werk van 't Streek centrum zeer waardeertOnze gemeente, aldus de heer Kesbeke, ligt mooi centraal en bij goed- opgezette acties is er altijd een goede kans van slagen. Hiermee wordt voor de gemeente een be langrijke taak verricht, maar kan op deze wijze worden bijge dragen tot een gezonde streek, want het streven is niet alleen op Axel gericht, maar op een ontwikkelingsgang in Zeeuws- Vlaanderen, gericht op de toe komst. Spreker aanvaardde in dank de verlichte kerstbomen en sprak de hoop uit dat de inge zette samenwerking bestendigd zal blijven. Afscheid schoolhoofd. Dinsdagavond a.s. zal de heer M. Maas, hoofd der school A wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid nemen van het openbaar onder wijs. De stootrand langs het kanaal voorkwam erger. Woensdagavond heeft de heer G. de R. uit Sluiskil een auto ongeluk gehad nabij Gent. Op onverklaarbare wijze is de be stuurder onder het naar huis rijden bewusteloos geraakt. De stuurloze auto reed tegen de stootrand langs het kanaal en maakte een halve slag om. Enige tijd later werd de zwaar beschadigde auto door voorbij gangers opgemerkt. De nog altijd bewusteloze bestuurder werd in een nabij gelegen wo ning binnengebracht. Een dok ter uit Gent constateerde een vrij ernstige hoofdwonde. Enige tijd nadien kwam de heer De R. weer bij kennis en bleek ook een lichte hersenschudding te heb ben opgelopen. Hij kon later op de avond naar huis worden ver voerd. Dc algemene vergadering van het Waterschap het Vrije van Sluis verhoogde donderdagmid dag, tijdens haar algemene ver gadering na de behandeling van de begroting het dijkgeschot met ƒ1 per ha. Het werd hiermede gebracht op 57 per ha voor on gebouwde eigendommen. In tegenstelling met vroegere verhogingen, ging deze verho ging er zonder stemming en zon der enige opmerkingen van de hoofdingelanden, als hamerstuk door In zijn openingswoord had de dijkgraaf, de heer J. B. Becu, ge steld, dat Westelijk Zeeuws- Vlaanderen bloedarm wordt. De jongeren trekken weg, terwijl de ouderen blijven. Om deze ontwik keling te keren, tracht men thans langs velerlei wegen, industrie aan te trekken. Tegen deze ont wikkeling, aldus de dijkgraaf hebben wij geen bezwaren. Deze ontwikkeling mag echter niet ten koste gaan van de ontwikke ling van de landbouw. Deze mag na de behaalde resultaten niet gaan dommelen, doch moet de vaart van de tijd bij blijven hou den. Het niet moderniseren van de landbouw, en niet meegaan met deze ontwikkeling, zal op straffe gaan van achteruitgang. Bij deze ontwikkeling heeft ook het waterschan een belang rijke rol te vervullen. Zij heeft Kerstavond R. K. Y'rouwen- gilde. Bestuur en leden van het plaatselijk R. K. Vrouwengilde kwamen woensdagavond in het Verenigingsgebouw bijeen, en ditmaal stond de samenkomst in het teken van het naderend Kerstgebeuren. Na een welkomstgroet van de presidente, mevr. Tjebbes, sprak de geestelijke adviseur een in leidend woord. Met behulp van een band recorder werd kerstmuziek en -liederen in stemmige omlijsting hierna ten gehore gebracht. Met een advents-declamatie. een kersttafereel.tje en „Antjes avond-gebeuren", waren het de leerlingen van de 3e, 4e, 5e en 6e klas van de Sint Antoniusschool, die voor het voetlicht traden. Tijdens de pauze werd een kopje koffie met tractatie ge serveerd. In het tweede gedeelte van de Kerstbijeenkomst toonde de maatschappelijk werkster, mej. Dirven, tal van lichtbeelden die onder begeleiding van stemmige muziek werden bekeken. o.m. te zorgen voor' een evengoed wegenstelsel als in de IJssel- meerpolders en de verkavelings- gebieden, voor een goede water beheersing. en ten slotte voor een beveiliging tegen de zee. Voor een goede ontsluiting van de streek heeft het waterschap aldus de heer Bech de plannen klaar, hieraan wordt in een tien jarenplan, al enkele jaren ge werkt. Voor wat betreft de waterbeheersing, waaraan voor al na het droge jaar meer aan dacht wordt besteed, zal het komende jaar in een aparte ver gadering de concrete gegevens besproken worden. De goede beveiliging van de zee zal Westelijk Zeeuws-Vlaan- deren kunnen vinden in het Del taplan. Voor wat betreft het Deltaplan vond de dijkgraaf het hard nodig dat het afsluiten van de zeegaten geen vertraging meebrengt voor de verhoging van de Westerscheldedijken, die op sommige plaatsen dringend ver beterd moeten worden. Voorts achtte hij het gewenst, dat de bijdrage-regeling voor de uit te voeren Deltawerken be kend wordt gemaakt. Het aan vankelijk plan van de regering 10 voor de waterschappen en 60 r/r voor de regering van de totale kosten is volkomen onaan vaardbaar, omdat deze bedragen dermate hoog zijn, dat alle in komsten van het waterschap dan door de Deltawerken nodig zou den zijn, en er weinig of niets voor het onderhoud en de wegen over zou blijven. De dijkgraaf sprak de wens uit, dat de Delta werken zo dicht mogelijk bij de 100 gesubsidieerd zullen wor den. Ook de aanpassingswerken dienen zo hoog mogelijk door het rijk gesubsidieerd te worden. Voorts bracht de dijkgraaf in zijn openingswoord ter sprake de schade welke door onderdroging wordt toegebracht in de Konin ginnen- en Elisabethpolder te Biervliet. Hier kan men beslist niet wachten, aldus de voorzit ter, om maatregelen te treffen vóórdat de dijken op Deltahoogte zijn gebracht. De onderdroging daar ter plaatse baart vele zor gen. Voor de benoeming van een gezworene werd wegens perio dieke aftreding van de heer C. A. Mabesoone een aanbeveling opgemaakt: 1. C. A. Mabesoone te Aardenburg, 2. E. van Over loop te Sluis, 3. G. Bonte te St. Kruis. Wegens ht aftreden van de heer Z. C. Brakman, die zit ting heeft voor het district Oost burg, en die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd als gezworene aftreedt, werd een aanbeveling opgesteld. 1. werd de heer A. A. de Zwart te Oostburg, 2. J. A. Verhage, en 3. H. Brak man. Het bezoldigingsbesluit werd gewijzigd, terwijl ook het ambte naren-reglement gewijzigd werd. Voort werd een nieuwe arbeids overeenkomst-verordening opge steld. Voor de hoofdingelanden- plaatsvervangers, die ter verga dering aanwezig zijn, werd een presentiegeld toegekend van 7.50 per bijgewoonde vergade ring. Voor de dijkgraaf van het Wa terschap en de gezworenen werd een verhoging van salaris voor gesteld, dit op verzoek van Ged. Staten. Thans werd voorgesteld het sa laris van de dijkgraaf te verho gen tot 7500,en de vergoe ding voor de gezworenen te be palen op 1000 per jaar. De vergadering ging akkoord met het voorstel. De aankoop van gronden voor het delven en verbreden van wa terleidingen gaf de heer J. J. van der Slikke uit Biervliet aanlei ding om verschillende opmerkin gen te maken. Hij stelde o.m., dat er veel wordt gedaan ter verbetering van de algemene toestand in het wa terschap. o.m. de verbetering van de diverse wegen. Hij vroeg de bijzondere aandacht van het waterschap voor de bar slechte weg naar Roodenhoek, waaraan verschillende bedrijven gelegen zijn. De ontwatering en de waterbe heersing, aldus de heer Van der Slikke. dienen nog onder de aan dacht van het bestuur te komen o.m. voor wat betreft in de St Pieterspolder te Biervliet. Ver schillende sloten dienen te wor den opgenomen in de staat van waterleidingen. In het zeer droge jaar. dat we achter de rug hebben, aldus spre ker, is de aandacht meer dan ooit gevestigd op de behoefte de waterstand in de polder te be heersen. Bij de verdroging van de gronden rond de Braakmanpolder bleek het een heilzaam middel geweest te zijn het zeewater in de polder te laten. Voort vroeg spr. aandacht voor de zeewering bij de Paulinapolder nabij de haven. Hij vroeg het be stuur bij het Riik aan te dringen op spoedige verbetering van dit gedeelte. In zijn antwoord zei de dijk graaf, dat de weg Roodenhoek waarschijnlijk in 1961 op het plan zal komen voor de wegenverbete ring. Wat betreft de zeedijk bij de Paulinapolder, dat dit in het ge hele kader van de verhoging van de Westerscheldedijken bekeken moet worden. Gezien in het na- (Advertentie) Vanaf ZATERDAG beleeft U vóór de étalage van TELKVISIE RAD IO-GRAMMOFOON TSL. 6- K 1150 TERNEUZEN HET GROOTSTE EVENEMENT OP T.V.-GEBIFD U BENT ZELF HET PROGRAMMA. (Dit programma staat in geen enkele omroepgids.) DORNFORD YATES 99) (Wordt vervolgd.) Wij deden een stap achteruit. „Een man in de kracht van zijn jaren", klonk de stem van de Ja ger zalvend vriendelijk. Ik draaide haastig mijn hoofd om en keek recht in zijn fonke lende ogen. „Ik kan geen berouw voelen", zei ik. „Zeer begrijpelijk. En de heer Laking, is die vanavond even eens in functie?" „Niet hier", zei ik, „tot zijn oprechte spijt." „Er lijkt reden te zijn u geluk te wensen met uw medewer kers." „Mijn dank daarvoor." Ik wens u tevens geluk met uw verloving." „Eveneens mijn dank." „Wilt u haar zeggen, 'dat ik het ten zeerste betreur dat u er niet in geslaagd bent Formosa levend te verbran den?" „Dat geeft geen juist beeld van de feiten", zei de Jager. „Ik geef volkomen toe, dat ik u beiden graag uit de weg zou hebben ge ruimd, maar ik zou nooit mijn toevlucht tot dergelijke barbaar se methoden hebben genomen wanneer de brand aan boord mij daartoe niet had gedwongen. Nee. Wat ik wilde zeggen is dit, dat ik ten zeerste betreur, door zake lijke overwegingen gedwongen, inbreuk te hebben moeten maken op haar privé-leven. Onderande- re met betrekking tot Cardinal en tot uzelf. Ik zou mij een der gelijke aanmatiging stellig niet hebben veroorloofd, wanneer er voor mij niet zoveel op het spel had gestaan. Ik kan nu wel be_- kennen, meneer Solon, dat ik, toen ik u die avond naar mijn tafel in „De Natte Vlag" zag ko men, aan de uitdrukking op uw gezicht al zag, dat u of ik binnen zeer afzienbare tijd niet meer zou meespelen. Ik had re den aan te nemen dat u dat zou zijn. En nu u het niet bent ge worden zult u naar ik hoop van mij willen aannemen, dat ik u daarom geen kwaad hart toe draag. Alle kansen warén aan vankelijk tegen u. U had nauwe lijks een kans. En toch staat u daar vrij en wel, terwijl mijn handen en voeten gebonden zijn. U hebt iets bereikt, van welke kant men het ook wil bezien. Ik schrijf dit voornamelijk toe aan het feit, dat u geweigerd hebt u te laten ontmoedigen door een vooruitzicht, dat even afschrik wekkend als hopeloos was. „Mogelijk hebben mijn opmer kingen in uw oren een enigszins hypocritische bijklank, ik zou het mij kunnen indenken. Laat ik er dan aan toevoegen, dat ik, wan neer u mij op dit moment tenge volge van een verkeerd begrepen gevoel van edelmoedigheid de vrijheid zou hergeven wat de heer Mansel overigens wel zou weten te verhinderen mij tot het uiterste zou inspannen om allereerst de heer Mansel en ver volgens juffrouw Scrope en uzelf onschadelijk te maken. Dit moge voor u het bewijs zijn, dat mijn oprechtheid boven alle twijfel verheven is." „U weet althans hoe te ver liezen." „Dat is een aangeboren eigen schap, geen ervaring", zei de Ja ger. Het water reikte ons inmid dels tot halverwege onze knieën, hem stond het tot vlak onder zijn kin. Ik wees op het breekijzer, dat ik nog in mijn hand hield. Met onvaste stem vroeg ik: „Zou u het op prijs stellen wan neer ik u bewusteloos sloeg?" „Niets ter wereld zou mij min der aangenaam zijn", verklaarde de Jager. Om ons heen was het stil ge worden, in de boot was het wa ter gestegen tot boven het gat, dat ik in de zijwand had ge maakt. Heel in de verte hoorde ik de motor van een auto zoe men, maar hoe scherp ik ook luisterde, ik kon nergens het ge luid van een scheepsschroef on derscheiden en op het traject van de rivier, waar wij ons bevon den, was geen enkel licht te be kennen. De motorboot dobberde nu midden in de rivier en de oevers aan weerskanten kon ik nauwelijks meer onderscheiden, maar wanneer ik omkeek zag ik de orde gloed van de brandende tender, waardoor de bomen in de omgeving verlicht werden. Ook de golven voorbij de bocht ver toonden tot ver in de rivier op een rossige flonkering. Mansel tikte mij op de schou der. „Het is bijna zo ver", zei hij. „Ais het water tot aan de pa trijspoorten gestegen is gaat het uiterst snel. Gooi dat breekijzer overboord en houd je gereed in het water te springen." De Jager hield zijn hoofd ach terover. Zijn mond bevond zich nog boven het water, maar dit was tot aan de onderkant van zijn oren gestegen. Toen onze blikken elkaar troffen begon hij te glimlachen. „Ik ben altijd van mening ge weest", zei hij, „dat de dood als een boeiend avontuur dient te worden ondergaan. Telkens wan neer zich de noodzaak voordeed een medemens van het leven te beroven heb ik mij gerustgesteld met de overweging dat ik hem, voorzover mij bekend, een goede dienst bewees. In deze zin neem ik nu zelf afscheid. Goeden avond, kapitein Mansel." „Goeden avond.' „Het is mij een bijzonder ge noegen geweest met een men van uw kwaliteiten kennis te hebben gemaakt. Goeden avond, meneer Solon." „Goeden avond", zei ik. „Wilt u mijn beste wensen voor de toekomst aanvaarden?" „Mijn dank", zei ik, „ik zal juffrouw Scrope ervan in kennis stellen." „Dat is meer dan ik verwacht had. De dingen, die men 't minst verdiend heeft, stelt men altijd het meest op prijs." (Wordt vervolgd.) tionale kader liggen de Schelde- dijken wat erg moeilijk. Zeeland heeft, aldus de dijk graaf, gedreigd uit de Unie van Waterschapsbonden te treden, als geen aandacht aan de Wester scheldedijken wordt besteed. Ged. Staten hebben een schrij ven gezonden naar de minister, waarin een urgentieschema is aangeboden voor de verhoging van de Westerscheldedijken. Het dagelijks bestuur is zich bewust van deze onbevredigende situatie, doch kon geen toezeg gingen krijgen dat op korte ter mijn aandacht aan deze Schelde- dijken besteed zal worden. Wél zal liet gedeelte van Breskens naar No. Eén volgend jaar ver beterd worden. Wat betreft de waterbeheer sing, deelde de dijkgraaf mede, dat het zoutwater inlaten voor de onderdroogde polders tot een mi nimum beperkt moet blijven. Voor de Paulinapolder was dit mogelijk, omdat bij onderzoek gebleken was, dat er een zoetwa ter-reservoir in de bodem was. dat, door hier zout water onder te spuiten, naar boven kwam en zo de polder voor verdere onder droging behoedde. De heer J. Mijs bracht ter spra ke dat Staatsbosbeheer in de Koninginnenpolder te Biervliet gronden aankoopt voor bebos sing. Hij vroeg of hierdoor de plannen van het waterschap met de waterbeheersing niet door kruist worden? De voorzitter zei, dat dit niet het geval is. omdat de droogte- gevoelige gronden door het Staatsbosbeheer, naar aanleiding van het hulpplan voor de getrof fen boeren, wordt aangekocht. Het aanbod der bebossing is juist gegrond op het rapport van de commissie-onderdroging gronden rond de Braakmanpolder. Verschillende stukken grond werden vervolgens verkocht o.m. voor het delven van waterleidin gen en de aanleg van verschil lende wegen. Vervolgens besloot de vergade ring zonder stemmen of discussie tot de verbetering van de weg WaferlandkerkjeSt. Kruis, als mede tot de overdracht van het onderhoudsplicht van de Roese- laerestraat aan de gemeente Aar denburg. De weg zal in D.A.C.W.-ver- band, in samenwerking met de gemeente Aardenburg en Water landkerkje verbeterd worden. Ook besloot de algemene ver gadering, eveneens zonder dis cussie, het belangrijke agenda punt om de weg CadzandRe- tranchement te verbeteren, te aanvaarden. Een voorstel tot verbetering van de z.g. „Vrijedijk", werd na enige discussie aangenomen. De heer J. Mijs vroeg naar aan leiding van de begroting, het be stuur, of er een vast plan be staat, waar men met-het dijkge schot heen wil. Spreker koester de niet de illusie, dat hel bij 57 dijkgeschot per ha zal blij ven. Hij vroeg van het bestuur een vast omlijnd plan. De dijkgraaf merkte op, dat zo lang de bijdrageregeling van hei Rijk niet bekend is van de ver; o- ging der zeedijken op Deltahoog te het moeilijk is hieromtrent vaste richtlijnen te verstrekken. Het dijkgeschot zal aanvaard baar moeten blijven voor dc In gelanden, en mag 1/3 deel van de pachtwaarde niet gaan over schrijden. In de gewone dienst laat de be groting aan inkomsten en uitga ven een totaal-bedrag zien van 2.538.266,37 met een post on voorzien van 83.702,13. In de begroting is een reserve voor de zeewering opgenomen van ƒ90.000,—. Tijdens de rondvraag vroeg de heer H. A. M. van der Vijver uit Biervliet de aandacht van het be stuur voor de aanpianting van bomen langs de bermen. Vóórdat de dijkgraaf de bijeen komst sloot, werd afscheid geno men van de heer V. Doens, de opposant in de waterschapverga deringen, die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd vervangen zal worden als Hoofd ingeland. De dijkgraaf zeide dat, hoewel hij het niet vaak eens is geweest met de zienswijze van de heer Doens, hij er van overtuigd was, dat de heer Doens op zijn wijze een bijdrage had geleverd aan de waterschapsbelangen. Voorts werd de gezworene, de heer Z. C. Brakman, dank ge bracht voor het vele werk dat hij in het belang van ..Het Vrije van Sluis'' gedaan beeft. Hierna sloot de voorzitter deze bijeenkomst. SCHIP IN NOOD. De 2283 ton grote Liberiaanse vrachtboot „Guam Piioneer" heeft geseind dat de bemanning van 17 koppen op 340 mijl ten Z.W. van Los Angeles in de boten is ge gaan. Over de aard van de moei lijkheden is niets meegedeeld. Het schip heeft een Amerikaanse kapitein en een Griekse beman ning. Een kotter van de kustwacht en een vliegtuig zijn op onder zoek uitgegaan. De „Guam Pio neer" is zondag uit San Fran cisco vertrokken met schroot voor Hawaii'. Later werd bericht. dat de gehele bemanning van de Liberiaanse vrachtboot „Guam Pioneer" 12283 tont, die op 340 mijl ten zuidwesten van Los An geles in moeilijkheden was, aan boord is gegaan van een kot ter van de Amerikaanse kust wacht. Na enkele uren zoeken had men de bemanning in twee reddingsboten aangetroffen. Inplaats van kaarten. Getrouwd: L. DE BLAEY en C. A. VAN DER LINDE 17 december 1959. Adres: Donze-Visserstr. Terneuzen. Na smartelijk lijder overleed kalm onze liev zorgzame Vader, Be huwdvader, Groot- e Overgrootvader, Broei Behuwdbroer en Oom CORNELIS LEYTNUS DEIJ, Weduwnaar van Jacoba C. Klaassen, in de ouderdom van ruir 82 jaar. Terneuzen Mevrouw J. DEIJ DIELEMAI Zaandam: L. LIOEN—DEIJ C. A. LIOEN Terneuzen J. DEIJ S. J. DEIJ— HAMELINI Kleinkinderen en Achterkleinkind Terneuzen, 17 dec. 1959 Rusthuis „Scheldeoord' Condoleantie-adres Tramstraat 34. De teraardebestelling za plaats hebben op maan dag 21 december, de namiddags 2.30 uur, var uit het rusthuis „Schel deoord" te Terneuzen. Voor de vele blijken v deelneming ondervond bij het overlijden van or geliefde Echtgenoot, Vac en Behuwdvader, de Hc CORNELIS JAN LEUN] betuigen wij aan allen on oprechte dank. Uit aller naam, Wed. R. A. LEUNIS— DE THEIJ Terneuzen, december 19! Donze-Visserstraat 107 De Vereniging voor Cht vraagt per 1 januari 1960 straat 12, Terneuzen voor een periode Sollicitaties te zenden a; T. VAN DE VEEN, Bell; y 5 y X I X X V 1 pakje Bij aankoop van: 500 gram MAGE! of 500 gram malse of 500 gram PRIMA of 500 gram SCHOl Als extra re Onze prima GEKOC Y'an S.eenbergcnlaa X Y 500 gr. malse ROSE 500 gr. fijne malse 500 gr. DOORREGE 500 gr. VERSE YVO 500 gr. HEERLIJK 1 K.G. licht gezoute Voor de bote: 100 gr. GEKOOKTI 5 100 gr. PEKELVLE 100 gr. mals PAAR! 100 gr. ONTBIJTSI 100 gr. GEBRADEN Bestelt tijdig y rund of vark KUIKEN. - l j j NIEUYVEDIEPSTR?

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2