De reis van Koning naar Kongo Boudewijn Eisenhower in Tunis Eerste Kamer over lonen en prijzen Debat in het Belgische parlement Nederland en de Navo-conferentie te Parijs HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4862 Indrukwekkende ontvangst in Stanleystad FELLE REDE VAN CASTRO Amerikaanse oorlogsbodem 'maakt contact met de Elbe Motie van vertrouwen voor minister De Schrijver GESPANNEN VERHOUDING TUSSEN PERZIE EN IRAK Nederlandse vrachtauto in België verongelukt „MARTIN MARINER" OP NIEUW-GUINEA VERONGELUKT DE REIS VAN DILLON De Navo-vergadering INDONESIË EN DE CHINESE VOLKSREPUBLIEK Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Terneuren Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Koning Boudewljn is donder dagmiddag om kwart over twee per militair vliegtuig te Stanley stad in Kongo aangekomen. Tienduizenden Kongolezen en Europeanen hebben donderdag middag koning Boudewijn van België een indrukwekkende ont vangst bereid bij zijn aankomst in Stanleystad. de eerste plaats die hij op zijn reis naar de Kongo zal bezoeken. Volgens berichten van het Belgische p „Belga" doorbrak de ,t vlieg veld verzamt 'ie, na de officiële begroeiing van de vorst door de autoriteiten van het Belgische bestuur de afzetting. Voorafgegaan door Kongolese kinderen omringden honderden Kongolezen en Belgen de ko ning, uitroepend„Leve de ko ning, leve de onafhankelijkheid, leve België, leve Kongo". Er heerste op het vliegveld enige tijd een volslagen verwar ring. De koning echter vervolgde onbewogen zijn weg, links en rechts groetend en handen drukkend. Militairen maakten tenslotte de weg voor de konink lijke bezoeker vrij om het ver dere verloop van de officiële ontvangst mogelijk te maken. De muziekkapel van de Belgi sche strijdkrachten zette hierna het Belgische volkslied in, dat door de tienduizenden werd meegezongen. Reuter meldt dat de politie traangas gebruikte om inheemse demonstranten uiteen te jagen, die „onafhankelijkheid" riepen. De betoging duurde voort tot na het vertrek van de koning van het vliegveld en er zijn verschei dene mensen aangehouden, aldus Reuter. De steeds aangroeiende men senmassa doorbrak later op nieuw het kordon om foto's van de koning te nemen, hem „leve Boudewijn" toe te roepen of alleen maar om hem van dicht bij te kunnen zien. De Belgische vorst vervolgde echter kalm zijn weg naar de wachtende auto. Langs de weg staken talrijke spandoeken boven de vele dui zenden belangstellenden uit, waarvan er drie door de politie in beslag werden genomen. Zij waren afkomstig van de Kon golese nationale beweging Een redevoering, die Fidel Castro woensdag heeft gehou den in een vergadering van de vakvereniging voor de suikerin dustrie. heeft al zijn voorgaande toespraken overtroffen in hef tigheid en dreigende toon. Hij zeide ten aanzien van rijke lieden niet te zullen aarze len, de bankbiljettenpers op haar maximum te zullen laten draaien, als het onttrekken van gelden aan bankrekeningen zou leiden tot een bedreiging van de stabiliteit van zijn regiem. Hij zou de levering van benzine stopzetten voor auto's van „rijke lieden", die de toeleg hebben, de revolutie op Cuba te doen mislukken door een chaos te veroorzaken in 's lands eco nomie. Castro zal evenmin aar zelen, de invoer te verbieden van luxe goederen voor Cuba nen, die zich te buiten gaan aan luxueuze uitspattingen en om het onmogelijk te maken, buitenlandse reizen te onderne men. Hij deelde mede dat op Cuba voor het kopen van auto's thans jaarlijks een bedrag van 53 miljoen dollar wordt besteed, geld, aldus Castro, dat zou moe ien worden bespaard of zou moeten dienen voor het kopen van nuttiger produkten. Tijdens zijn toespraak maakte Castro verschillende keren toe spelingen op de dreiging van een inval op Cuba en wees hij op de noodzaak om wapens aan te kopen. Hij deed ook een aan val op bepaalde Katholieke geestelijken, die deze week naar Miami zijn gevlucht en in de Verenigde Staten asiel hebben gevraagd. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Richard Edwards" heeft contact gekregen met de Neder landse sleepboot „Elbe", die met een onklare schroef op de Stille Oceaan ronddrijft, aldus meldt de Amerikaanse marine. De Edwards zal heden pro beren de twee eveneens rond drijvende Amerikaanse vl dek- chepen, die van de „Elbe wa ren losgeraakt, te vinden. een van de groeperingen die niet aan de verkiezingen deel nemen en hadden als op schrift: „Leve Leopold II. onze beschaver, leve Loemoemba (een Kongolese politieke leider die wegens zijn activiteit in hechtenis is genomen) en leve de koning". De nationale Kongolese be weging had donderdagochtend koortsachtig gewerkt aan een actie met leuzen op borden en spandoeken. Ook op het vlieg veld werd bij de aankomst van koning Boudewijn herhaaldelijk de kreet „leve Loemoemba" ge hoord. Volgens de laatste uit Stan leystad ontvangen berichten trekt een grote menigte op in de richting van de stad. Een groot aantal Kongolezen heeft zich ook verzameld voor de centrale gevangenis in Stanley stad, waar men vermoedt dat Loemoemba gevangen wordt ge houden. Veie Kongolezen zijn van mening, dat de koning naar Kongo is gekomen om de arre stanten en dus ook Loemoemba in vrijheid te stellen. BOUDEWIJN: „WILDE EVOLUTIE MOET KONGO BESPAARD". „Het is thans de zaak de wet tige aanspraken van de bewoners van Kongo te begrijpen en in te willigen en het de ontgoochelin gen van een wilde evolutie te besparen". Dit heeft koning Boudewijn enkele uren na zijn aankomst in een radiotoespraak in Stanley stad verklaard. De koning voegde hieraan toe dat België zonder aarzelen heeft gereageerd op deze fase. „Spon taan en edelmoedig heeft het de Kongo tot de onafhankelijkheid geroepen". In zijn korte rede zei koning Boudewijn verheugd te zijn weer in Kongo te zijn. „Ik heb met ver langen uitgezien naar de dag,' waarop ik naar deze Afrikaanse grond, die een resultaat is van onze gemeenschappelijke inspan ningen, terugkeer". „Tijdens mijn eerste reis had ik de indruk gekregen, dat ons beschavingswerk een nieuwe weg diende op te gaan en dat het uur naderde om de betrekkingen tussen België en Kongo te base ren op de ontvoogding van de inlandse bevolking." Premier Eyskens heeft don derdagmiddag in antwoord op vragen van de socialistische op positieleider, Collard, in het Bel gische parlement verklaard, dat de reis van koning Boudewijn „al lang in overweging was, doch dat de beslissing daarover eerst kortgeleden is genomen". Premier Eyskens antwoordde bevestigend op een vraag van de voorzitter van de Belgische socia listische partij, dat de veis valt binnen de verantwoordelijkheid van de regering en haar instem ming heeft. De heer Eyskens zei de reis te zien als een gebaar van loyaliteit van België jegens ge heel Kongo. Collard had gevraagd, hoe de reis van de Belgische vorst past in de Kongo-politiek van de rege ring, zoals deze dinsdag j.l. door de minister voor Kongo, De Schrijver, in de Kamer is uiteen gezet. Na de verklaring van pre mier Eyskens zei Collard op deze vraag geen antwoord te hebben gekregen. De socialisti sche fractie, aldus verklaarde hij, zal haar oordeel over de reis nog niet uitspreken, hoewel zij met enige reserve staat tegenover de gevolgen die het bezoek zal kun nen hebben en die niet bij voor baat dezelfde zullen zijn als wordt verwacht. Collard sprak vervolgens nog tegen, dat hij met de leiders van de twee regeringspartijen van tevoren op de hoogte was gesteld van de reis van de koning. Op zijn vraag, waarom De Schrijver het voorgenomen be zoek van koning Boudewijn niet dinsdag aan de Kamer had mede gedeeld antwoordde minister president Eyskens tenslotte nog. dat hij „de reis niet had willen onderwerpen aan een discussie in het parlement." Wat de aard van de reis be treft, verwees Eyskens naar het officiële communiqué van woens dagavond pn in het bijzonder naar de pasage waarin wordt ge zegd, dat de koning op 17 decem ber in Stanleystad aanwezig wil zijn ter gelegenheid van de vijf tigste sterfdag van wijlen koning Leopold II, „aan wiens genie de Kongolese bevolking de wording van een grote staat te danken heeft". De reis van koning Boudewijn, die op de beurs van Brussel leid de tot enkele aanzienlijke koers stijgingen van Kongolese effec ten. heeft donderdag aanleiding gegeven tot uitspraken van ver scheidene politieke leiders in Bel gië. De Abako, de Kongolese poli tieke partij waarvan de leider, Kasavoeboe. begin deze week na zijn mislukte besprekingen uit Brussel naar Leopoldstad is teruggekeerd, heeft op de dag van de aankomst van koning Boudewijn een oproep tot haar volgelingen gericht om „in deze ernstige uren voor de geschiede nis van het land kalm en koel bloedig te blijven." Samen met de nationale Kon golese beweging en de Afrikaan se solidariteitspartij wordt in een verklaring voorts een oproep gedaan tot alle nationalistische Kongolese partijen om zich in een gemeenschappelijk front aan te sluiten „voor de verwezen lijking van de onmiddellijke on afhankelijkheid van Kongo." In twee van de drie grote poli tieke partijen in België is in de loop van donderdag gereser veerdheid betoond over de on verwachte reis van koning Bou dewijn naar Belgisch Kongo. In kringen van de liberale partij, zo meldt het Brusselse blad ,,Le Soir", vraagt men zich af of de reis evenals de in ja nuari van dit jaar door de Bel gische regering afgelegde ver klaring over de politieke hervor mingen in Kongo, „het gevolg is van een initiatief van het pa leis". In kringen van de Christelijke Volkspartij legde men er de na druk op dat men zich veel min der op de eventuele reacties in België zelf dan op de invloed van de reis van de koning in Kongo dient te bezinnen. „Niets laat, toe te beweren, dat op een zijdig initiatief van het paleis tot d? reis naar Afrika werd be sloten". MOTIE VAN VERTROU WEN VOOR MINISTER DE SCHRIJVER. De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft donder dag een motie van vertrouwen in het beleid van minister voor Kongo, de heer De Schrijver, niet 100 tegen 72 stemmen en 1 ont houding aangenomen. Een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag avond j.l. een aanval gedaan op Perzië; zijn verklaring werd door radio-Bagdad uitgezonden. De woordvoerder verklaarde dat Perzië demagogisch en on- ruiend jegens Irak optrad. Hij gaf de Sjah de raad „zich niet in de politiek te storten". De Iraakse woordvoerder gaf commentaar op een door de Per zische minister van Buitenlandse Zaken Golam Abbas Aram in het parlement afgelegde verklaring. Hij beweerde dat de Perzische bladen en de radio-omroep zich voortdurend te huiten gingen aan aanvallen op Irak, die waren begonnen na Kassems verklaring dat Irak een strook van vijf kilo meter grond nabij Abadan. die het in 1937 aan Perzië had ge schonken. terug wil hebben. De woordvoerder beschuldigde de Perzische regering van „schending van grensovereen- komsten en internationale wet ten" en dat ondanks de „politiek van verdraagzaamheid, die Irak jegens Perzië heeft gevoerd". De Perzische grenswacht in het gebied van Sjatt-el-Arab, waarop Irak aanspraak maakt, is. als gemeld, versterkt, nadat zich een incident had voor ge daan. waarbij een Perzische hoer werd gedood en twee gewond als gevolg van beschieting door Ireaks» soldaten. De Perzische vloot in de Per zische Golf verkeert in staat van paraatheid. De Perzische ambassadeur in Bagdad, die tien dagen geleden werd teruggeroenen voor overleg met zijn regering, zal. naar te Teheran van officiële ziide is ver nomen, niet naar ziin standplaats terugkeren, voordat de toestand is opgehelderd. Het Perzische kabinet heeft woensdagavond de stand der be trekkingen tussen Irak en Per zië besproken. Sommige Perzische dagbladen dringen er bii de regering op aan om. na de schietpartij in het ge bied van Sjatt-el-Arab, die het leven heeft gevergd van een Per zische boer. die diplomatieke be trekkingen met Irak te verbre ken. 7.ITTD-SLAVTE EN DF. BALKAN De Zuidslavische regering werkt aan plannen voor een nau wer contact tussen de Balkan- staten. mogelijk via een bijeen komst van parlementsleden en andere niet-regerings-functiona- rissen, zo is donderdag van door gaans betrouwbare zijde te Bel grado vernomen. Dit plan zou een tegenzet ziin tegenover initiatieven van de ziide van het Sowjet-blok. Zo hebben Roemenië en andere met Rusland verbonden landen ge pleit voor het houden van een tonconferentie op de Balkan die zou kunnen leiden tot instelling van een kernwapenvrije zóne in dat gebied. Zuid-Siavië zou eerst Grieken land raadplegen, het enige Bal- .kanland waarmee het nauwe be. trekkingen onderhoudt. Men ver wacht evenwel dat een en ander niet vóór het begin van het vol gende jaar zal worden onderno men. President Eisenhower is gister morgen te 8.00 uur Ned. tijd in Tunis aangekomen. Hij werd ver welkomd door de Tunesische president, Baurguiba. Samen be gaven zü zich naar het paleis Dar Saarda. In het communiqué dat na af loop van het overleg tussen pre sident Eisenhower en Bourguiba werd uitgegeven, werd gezegd, dat de twee staatshoofden in een sfeer van openhartigheid een reeks aspecten van de interna tionale toestand de revue hebben laten passeren. In het bijzonder ging het ge sprek over de noodzaak om de pogingen om tot een consolidatie van de vrede en een verminde ring van de oorzaken der inter nationale spanning te komen, voort te zetten. In dit verband waren zij tot de conclusie geko men. dat een ontbreken van een regeling in de kwestie-Algerië „een bron van ernstige bezorgd heid" vormt. De verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren van Afrika en Azië achtten Eisenhouwer en Bourguiba één der belangrijkste gebeurtenissen van deze tijd. Met instemming hadden zij ge constateerd. dat het dank zij de nieuwe ontwikkeling thans mo gelijk is dat de onderlinge ver houdingen gebaseerd zijn on een gemeenschappelijk verbonden zijn met de grondbeginselen van de rechten en de waardigheid van de mens. Voor een consolidatie van de vrede wordt een grotere steun aan de landen, die bezig zijn zich economisch te ontwik kelen, noodzakelijk genoemd. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, verklaarde later op een persconferentie, dat de twee staatshoofden hun steun hadden betuigd aan het voorstel van De Gaulle betreffende Algerië, maar dat zij toch de wens hadden uit gesproken. dat er spoedig een op lossing zal worden gevonden. Zij hadden evenwel niet gesproken over de wijze waarop huns in ziens de kwestie moest worden geregeld, daar het, naar hun oor deel. gaat om een probleem dat uitsluitend de Fransen en de Al gerijnen aangat. De Tunesische minister van Voorlichting, Masmoedi, voegde hieraan toe, dat Bourguiba be reid is alles te doen om een op lossing te vergemakkelijken. „De Tunesische regering heeft er haar vertrouwen in uitgesproken, dat president Eisenhower op een zeer openhartige manier zal spreken met de betrokken verantwoorde lijke personen", aldus Masmoedi. Hagerty zei ook dat president Bourguiba de kwestie van de Amerikaanse hulp aan zijn land ter sprake had gebracht, maar dat hij niet een speciaal verzoek had gedaan. Zodra de presdient per hef- schroefvliegtuig naar de kruiser „Des Moines" was teruggekeerd, zette dit oorlogsschip koers naar Toulono, waar het hedenochtend zal aankomen. Vandaar gaat pre sident Eienhower per trein naar Parijs, waarbij minister Herter en diens plaatsvervanger, Living ston Merchant, hem zullen ver gezellen. Van Tunessich standpunt be zien is Eisenhowers bezoek een onverdeeld succes geworden, ook al doordat Tunesië het eerste Afrikaanse land was dat de Ame rikaanse president bezocht. Volgens minister Masmoedi was Eisenhowers reactie op Bour- guiba's verklaring over de be hoefte van Tunesië aan steun „veelbelovend". Dit jaar ontvangt Tunesië aan rechtstreekse hulp van de Ver. Staten 20 miljoen dollar. President Bourguiba wees er op, dat dit bedrag aanzienlijk lager is dan de 15 miljard frank (ongeveer 130 miljoen gulden) die Frankrijk Tunesië jaarlijks gaf, voordat het deze hulpverlening staakte wegens de steun van Tunesië aan de Algerijnse op standelingen. Bij een ongeluk met, een 20- tons vrachtauto in België, is een van de chauffeurs, de 33- jarige H. van de Venne uit Te- gelen, om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde woensdag morgen te 04.00 uur op de weg van Framerie naar Cuesmes, toen de vrachtwagen van een internationale vervoermaat schappij (Interlimburg) uit Te- gelen tegen de boog van een brug reed. Het voertuig verloor zijn even wicht. draaide een halve slag om, reed tegen de spoorwegberm op, kwam weer naar beneden en stond tenslotte stil tegen de voorgevel van een café. De bestuurder van de waeen, de heer M. M. uit Montfort kreeg slechts enige lichte kneu zingen doch de mede-inzittende Van de Venne werd zwaar ge wond. Hij overleed korte tijd na aankomst in een ziekenhuis. Door nog onbekende oorzaak is donderdagochtend ten noord westen van Fak Fak op Nieuw- Guiniea een tweeoiotorig amfibie vliegtuig van de Kon. Marine, type „Martin Mariner", in zee ge stort. Van de acht inzittenden zijn er drie gered. Dit zijn de lt. ter zee, lste klasse G. P. Slikker; sgt.- vliegtuigmaker A. G. Th. D. M. de Bruijn en kpl-vliegtuigmaker motormonteur E. A. Koelhuis. Zij zijn alle drie gewond, doch hun toestand is redelijk. De overige inzittenden worden nog vermist. Hun namen zijn lt. ter zee le klasse J. Adriaanse; lt. ter zee 2de klasse O. C. H. K. Bertram; sgt-vliegtuigmaker te legrafist A. J. Warns; kpl-vlieg tuigmaker eonstabel A. T. G. van Baaien en vliegtuigmaker eonsta bel le klasse A. W. van Loon. Het vliegtuig was op patrouille- vlucht in Nieuw-Guinea. Op de laatst bekende positie van het vliegtuig, noordwest van Fak Fak (in de Vogelkop) trof de opspo- rings- en reddingsdienst van de Kon. marine 'n olievlek aan. als mede een drijver en een dingy. Eén van Hr Ms oorlogsschepen bevindt zich ter plaatse. Dit ongeluk met een „Martin Marineri'-amfibie-vliegtuig is het vierde in de loop der tijd dat de Nederlandse marine deze toestel len gebruikt. De Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft op een persconferentie na het defensiedebat in de ministers conferentie van de NAVO-raad te Parijs in antwoord op een vraag gezegd, dat de uitslag van het jaarlijkse onderzoek naar de stand van zaken oy het gebied van de defensie „niet ongunstig" voor Nederland was en „uiter mate goed" in vergelijking met andere landen. Minister Visser, die met na druk wees op het geheime ka rakter van het overleg van woensdag, zei in een verklaring vooraf, dat het feit van de top conferentie geen aanleiding mag zijn tot verzwakking van de NAVO. De minister zei voorts, dat aspecten van de defensie integratie zijn behandeld. In antwoord op een vraag over het feit, dat op een woensdag gepubliceerde lijst van defensie uitgaven van veertien Navo-lan- den IJsland heeft geen de fensie Nederland tot de drie landen behoort, die in 1959 min der betalen dan in 1958, zei mi nister Visser, dat het hier gaat om een kwestie van kasboekin- gen, waarbij de posten van het ene jaar weieens in een ander jaar worden betaald. (Volgens het overzicht heeft Nederland in 1958 1.656.000000 betaald en zal het in 1959 in totaal 1.525.000.000 betalen. De twee andere landen, die een achter- uitgang te zien hebben gegeven, zijn Italië en Luxemburg.) Minister Visser wees voor het Nederlandse standpunt voorts naar wat hij in de Kamer bij de behandeling van de begroting heeft gezegd. Voorstellen tot verhoging van de Nederlandse defensielasten zijn in de raad niet ter sprake gekomen, aldus minister Visser. Een woordvoerder van de NAVO heeft meegedeeld, dat minister Visser het Nederlandse stand punt inzake integratie van de luchtverdediging heeft uiteen gezet. IN het voorlopig verslag uit de Eerste Kamer over de be groting 1960 van Economische Zaken, geven vele Eerste-Kamer- leden uiting aan enige beducht heid aangaande een mogelijke toestand van overbesteding in 1961. Met betrekking hiertoe mer ken zij op, dat één der wezens kenmerken van de gedifferen tieerde loonvorming is, dat, na verloop van tijd, een zekere aan passing van de lonen zal geschie den in die gevallen, waarin ook na een speciale inspanning op dit gebied geen, dan wel een onvol doende produktiviteit aanwezig is Deze leden vragen de minister of men een zodanig ..na-ijl-effect" reeds vóór einde 1960 moet ver wachten, en of in de prognose van het centraal planbureau vol doende met dat effect rekening is gehouden. Verscheidene leden brengen de minister onder de aandacht dat een ongeveer met het landelijk gemiddelde overeenkomende ver hoging de kans biedt de prijzen te verlagen. Deze mogelijkheid was bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer uitsluitend ter sprake gebracht in verband met een uitzonderlijk sterke stij ging van de produktiviteit. Deze leden meenden te weten concurrentie zó groot is, dat juist van deze laatstbedoelde mo gelijkheid gebruik moet worden gemaakt. Zij vragen de minister, welke houding hij in een zodanig geval wil aannemen ten opzichte van een voorgenomen loonsver hoging, welke dan onvermijdelijk tot een zekere prijsverhoging zal leiden. Sommige leden vragen de mi nister of reeds enige bedrijfstak ken te noemen zijn, waarin een prijsdaling te verwachten zou zijn. Zou dit in te geringe mate het geval zijn, dan zou de gedif ferentieerde loonvorming wel licht het gevaar voor inflatie niet kleiner maken dan een algemene loonronde, meenden deze leden, in tegenstelling tot hetgeen de minister in de Tweede Kamer had gezegd. Vele andere leden achtten de gedifferentieerde loonpolitiek in strijd met een streven naar een hoog en stabiel niveau van de werkgelegenheid. In landen, waar steeds een vrijere loonpolitiek was gevolgd dan tot dusverre in Nederland het geval was, ligt het gemiddel de werkloosheidsniveau aanmer kelijk hoger dan in ons land, al dus deze leden. Ze blijven de opvatting toege daan dat de huidige loonpolitiek, ook indien men zich te dezen ge heel aan de „spelregels" zou houden, veel grotere sociale spanningen zal verwekken dan Zij werpen de vraag op hoe de regering zich voorstelt in het bij zonder de ontwikkeling der lonen in de „achtergebleven" (voor produktiviteitsverhoging niet in sterke mate toegankelijke) sec toren van onze economie te be vorderen, in het bijzonder de landbouw en dienstverieningsbe- drijven. dat in sommige bedrijfstakken de het tevoren gevolgde systeem. Uit de omgeving van de Ame rikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Douglas Dillon, die een bezoek aan Europa heeft gebracht in verband met de eco nomische ontwikkeling aldaar tengevolge van het ontstaan van de E.E.G. en de kleine vrijhan delszone, wordt vernomen dat Dillon er thans van overtuigd is dat Groot-Brittannië vrees koes tert voor de Europese gemeen schappelijke markt en dat niet slechts uit handelsoogpunt, doch ook uit politieke overwegingen. Hieraan wordt toegevoegd dat Dillon in de door hem bezochte De ministers van de vijftien NAVO-landen hebben donderdag avond na hun beraad van drie dagen te Parijs in een slotverkla ring bekend gemaakt dat zij de permanente NAVO-raad hebben opgedragen een 10-jarenplan over de NAVO-dcelstellingen op poli tiek, militair, wetenschappelijk, economisch en ontwapeningsge- bied uit te werken. Waarnemers menen dat men met de economische vraagstuk ken vooral het plan-Herter, dat de Amerikaanse minister maan dag aan de ministerraad voor legde, bedoelt. De ministerraad besloot dat de huidige defensie plannen van de Atlantische orga nisatie van kracht blijven met het oog op de nog steeds toene mende militaire kracht van Rus land en dat „vastberaden inspan ning" geboden blijft om de on misbare kracht van het bondge nootschap te waarborgen. Een taak, die stellig binnen de moge lijkheden van de NAV als geheel ilgt, aldus het communiqué, dat overigens niet repte van de om streden kwastie der unificatie in de NAVO-luchtverdediging. De (conservatieve) „Daily Telegraph" is van mening dat de jongste ontwikkelingen in de betrekkingen tussen Indonesië VEEL WIND. Een actieve depressie, afkom stig uit het zeegebied bij New foundland verplaatste zich naar Schotland. Het windveld van deze depressie breidde zich ook over het vasteland van Europa uit. Er werd zachte lucht aangevoerd, waardoor de vorstgrens tot Polen werd teruggedrongen. Het binnendringen van deze zachte lucht ging tijdelijk gepaard met regenval. Donderdagavond werd op de meeste plaatsen in ons land 3 a 4 mm regen afge tapt. In de avond passeerde met veel wind een front dat de voor stel begrenzing vormt van wat minder zachte wind. Een trog- vormige storing van de depressie nadert uit het westen en zal de wind langs de kust opnieuw tot stormkracht doen toenemen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking en enkele buien. Krachtige tot har de en aan de kust wellicht storm achtige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZATERDAG 19 DECEMBER Europese landen heeft uiteen ge- en communistisch China als een zet welke werkwijze, volgens de Verenigde Staten, zou moeten worden gevolgd om het vraag stuk van de betrekkingen tussen de „zes" en de „zeven" op te lossen. Deze oplossing draagt echter een louter economisch karakter en dit heeft Engeland niet kun nen bevredigen. „aanzienlijke uitbreiding van de koude oorlog in Azië" moeten worden beschouwd. Het blad meent dat alle over zeese Chinezen in Aziatische landen thans mogelijk door de Chinese volksrepubliek voor on dermijnend werk in het land hunner inwoning zullen worden gebruikt. v.m. n.m. Breskens 3.58 4.22 Terneuzen 4.33 4.57 Hansweert 5.13 5.37 Walsoorden 5.23 5.47 ZON MAAN op onder op onder Dec. 18 8.44 16.29 20.03 10.28 19 8.44 16.29 21.06 11.00 20 8.45 16.30 22.12 11.29 21 8.46 16.30 23.19 11.55 22 8.46 16.30 12.21 23 8.47 16.31 0.30 02.46

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1