adio de Koek Van tomaten zoals U zelf zou kiezen Ja zie de speciale Kerst-.©.en oudejaars- 7met programma s Philips Televisie omaten soep MOHTBIANC Koning Boudewijn RECHTSZAKEN Pagina 4 DE VRTJE ZEEUW Donderdag 17 december 1959 Royco.». soep, zoals U ze graag opdient BEL: n compliment voor Uw smaolc 1 N.V. Fa F. J, VAN DE SANDE spoort aan tot grotere produktiviteit in België De pers en de Amerikaanse raketproeven Zuidafrikaanse onderscheiding voor Nederlander WIJZIGING IN „NOODTOESTAND" TOEPASSING IN INDONESIË De hulp aan de droogtegebieden Anderhalf jaar wegens verduistering Rel In „Congo Star" berecht Devaluatie van de valuta van Urugay Britse nota aan Rusland Poging tot vergiftiging van personeel van Radio Vrij-Europa Ir. G. E. van Dijk terug uit Moskou Wat een mooie, frisse kleur, wat een zachte, kostelijke smaak heeft Royco tomatensoep. Ja, zo is de kleur, zo is de smaak van tomaten die U zelf zou uitzoeken. Royco kiest alles zoals U zelf zou kiezen. Laat Uw man en kinderen maar genieten van zoveel heerlijks. Dan geniet U dubbel. Royco kiest ook net als Ut de fijnste kip voor Uw ktppesoep roomblanke asperges voor Uw aspergesoep heerlijk mals vlees voor Uw rundvleessoep Philips super-ontvangers al vanaf f 725.- (desgewenst met Philips betalinga-servicel NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 - TERNEUZEN Geef een vulpen. Verkrijgbaar bijs TERNEUZEN Koning Boudewijn heeft woensdagmiddag in een rede op de slotvergadering van een con gres over de produktiviteitsver- hoging gewezen op de mogelijk heden. die de Europese economi sche gemeenschap enerzijds voor België inhoudt en inspanningen, die het zich zal moeten getroos ten om deze mogelijkheden te ge bruiken. De Belgische vorst zeide in een toespraak tot de 1500 deel nemers aan het tweedaagse con gres in Brussel, onder wie ver tegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisa ties, de industrie en van weten schappelijke instellingen, dat België door de wetenschappelijke vooruitgang van de afgelopen 20 jaar niet meer het land met de laagst betaalde werkkrachten in Europa is. „Hiermede is een sociale vooruitgang gepaard ge gaan en om de bereikte toestand te handhaven en te verbeteren moet de techniek en door haar de produktiviteit zich vervolma ken en steeds nieuwe wegen zoe ken. Er is in dit opzicht reeds veel gedaan, maar er blijft nog veel te verrichten." Koning Boudewijn voegde hier aan toe, dat de gemeenschappe lijke markt en „weldra wellicht een nog grotere markt", aan de Belgische verwachtingen con crete vormen zal kunnen geven. Generaal Donald Yates, de commandant van het proefter- rein van de Amerikaanse luchtmacht te Cape Canaveral, heeft dinsdag zijn order dat geen inlichtingen mogen worden verstrekt aan de pers over lancering van militaire aard in getrokken. Hij had die order eerder op de dag uitgevaardigd wegens voor tijdige publikaties door een Amerikaans persbureau, doch dit persbureau heeft daarop aangetoond dat de gewraakte publikaties afkomstig waren uit Washington en niet van het proefcentrum van generaal Yates./' „Dit zal echter van ons een grote inspanning vergen omdat wij tegenover de internationale indu strie en handel oze technische en financiële kracht moeten vergro ten. Zonder onderlinge verstand houding zullen wij hierin niet slagen." De Belgische koning zeide, dat meer en meer voorrang moet worden gegeven aan investerin gen in het onderwijs en de indu strie. Tenslotte betoogde konnig Boudewijn, dat het vertrouwen in eigen kunnen niet voldoende zal zijn: zonder daden zullen wij onvermijdelijk in een onvrucht baar conservatisme verstikken." Tijdens een bijeenkomst van de Zuidafrikaanse gemeenschap in Amsterdam in het gebouw van de NederlandsZuidafrikaanse vereniging aldaar ter gelegenheid van de nationale „geloftedag", heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, woensdagochtend de gouden eremedaille van de „Suid- Afrikaanse akademie voor weten schap en kunst" uitgereikt aan de heer J. Bouws, hoofd van de Watergraafmeerse school te Am sterdam. De heer Bouws ver kreeg deze eervolle onderschei ding voor zijn onderzoek naar het ontstaan en de ontwikkeling van de Zuidafrikaanse volksmuziek. De heer Bouws is benoemd tot lector in de volksmuziek aan de universiteit van Stellenbosch. Hij zal in verbend daarmee op 3 maart a.s. naar de Unie vertrek ken. In Indonesië zal met ingang van vandaag een nieuwe vorm van „noodtoestand" worden afge kondigd. De legercommandant, generaal Nasution, deelde dit me de in het Indonesische parlement waar hij een uiteenzetting gaf van de veiligheidstoestand in het land. Bij de nieuwe vorm van noodtoestand wordt onderscheid gemaakt tussen 1. burgerlijke noodtoestand; 2. militaire nood toestand en 3. staat van oorlog. In Indonesië werd de noodtoe stand voor het eerst afgekondigd bij het uitbreken van de opstan den in de buitengewesten en se dertdien van jaar tot jaar ver lengd. Onder de bepalingen ervan hebben president Soekarno en de legercommandant buitengewone bevoegdheden. In het parlement zeide Nasu tion, dat de Indonesische rege ring de voorkeur geeft aan een „geleidelijke opheffing" van de noodtoestand boven een „gedeel telijke buitenwerkingstelling" er van, waarop van verschillende zijden was aangedrongen. Nasu tion moest toegeven, dat onder de noodtoestand uitwassen waren gepleegd, zowel door militaire commandanten als door bestuurs ambtenaren en door de gemeen schap zelf ook. Doch als geheel genomen waren de voordelen van de invoering van de noodtoe stand groter geweest dan de na delen dezer uitwassen. Wat de veiligheidstcestand be treft zeide Nasution, dat er in geheel Indonesië tegen het einde van 1962 een normale situatie zal bestaan. Thans reeds kan ge zegd worden, dat van de opstan dige bewegingen overal de rugge- graat is gebroken. Bij een uiteenzetting over de sterkte van het leger maakte Na sution gewag van moeilijkheden die moeten worden overwonnen op het stuk van uitrusting en transport. Vandaag zullen de laatste 176 militaire vrachtauto's naar de droogtegebieden rijden met door de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties bijeenge bracht veevoeder. Op het ogen blik is het aangebodene wel on geveer opgeruimd, zodat het transportprobleem niet groot meer is. Wel is het mogelijk dat dit probleem zich weer zal doen voelen als in de loop van de ko mende maanden de bietekoppen e.d. worden opgevolgd door an dere soorten „nood-veevoer", zoals b.v. stro en spruitekoppen. Wat de eventueel door de re gering nog te nemen hulpmaat regelen voor de droogtegebieden betreft vernemen wij, dat men in kringen van het Landbouwschap het meest voelt voor een toeslag per hectare. Men zou daaraan de voorkeur geven boven het uitge ven van reductiebonnen voor krachtvoeder. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 47-jarige pro curatiehouder G. L. M. ten B. uit Hilversum wegens verduiste ring van een bedrag van 38.000 veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Van verduistering van twee andere bedragen die hem eveneens ten laste was gelegd, werd hij vrij gesproken, hoewel hij deze veer tien dagen geleden ter zitting had bekend. De officier van Ju stitie zei toen, dat het totaal der verduisterde gelden ongeveer een ton bedroeg, en eiste vier jaar met aftrek. Nadat tegen de drie hoofdver dachten van de rel in de ..Congo Star", een bar aan de Nieuwedijk te Amsterdam, veer tien dagen geleden ieder een jaar geëist was, heeft de recht bank te Amsterdam hen gister ochtend lagere, gecombineerde straffen opgelegd. L. F. en W. S„ beiden loswerkman en 26 jaar. werden wegens openlijke geweldpleging met vereende krachten veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Tegen de 26- jarige classificeerder M. P. luid de het vonnis zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De vierde verdachte in deze zaak, de 27-jarige classificeerder W. K„ die reeds op vrije voeten is en wiens aandeel veel gerin ger was geweest, werd veroor deeld tot drie maanden met af trek van dertig dagen voor arrest en met de bepaling dat de twee resterende maanden voorwaardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar. Dit viertal had op 8 septem ber j.l. in de „Congo Star" een vechtpartij uitgelokt nadat de eigenaar van de zaak in een anoniem telefoontje om 250 was gevraagd, die nodig waren voor de betaling van een advo caat ten behoeve van een jonge man. Deze werd vervolgd we gens een vroegere vernieling in de bar. De eigenaar weigerde dit geld af te geven. De onbe kende aan het andere einde van de telefoonlijn zei toen dat hij later op de avond met anderen zou terugkomen om de boel kort en klein te slaan. Het is niet vast komen te staan of de ver nieling die dit viertal dezelfde avond aanbracht inderdaad ver bond houdt met dit telefoontje. De senaat van Uruguay heeft dinsdag een nieuwe valutaher vormingswet goedgekeurd, waar bij de valuta van Uruguay wordt gedevalureerd en een einde wordt gemaakt aan het systeem van uiteenlopende wisselkoer sen, doch tevens wordt voorzien in heffingen op bepaalde invoer en uitvoer. Het wetsontwerp dat zonder wijziging werd aanvaard heeft reeds de goedkeuring ver kregen van de Kamer van Af gevaardigden en is gisteren van kracht verklaard. Onder deze wet worden alle „officiële" wisselkoersen afge schaft en zullen de noteringen op de wisselmarkt geheel wor den beheerst door het vrije spel van vraag en aanbod. Alle invoer wordt vrij ver klaard, doch teneinde de gevol gen van deze valutahervorming op te vangen heeft de regering de bevoegdheid een heffing te leggen van maximum 300 pet op de cif-waarde van de invoer van niet-essentiële goederen en/of de invoer hiervan te verbieden voor de duur van zes maanden. Engeland heeft in een nota aan de Sowj et-Unie gezegd, dat het beginsel van de gezamenlijke verantwoordelijkheid van de grote vier voor Berlijn nog steeds geldt. De nota, die dinsdag in Mos kou is overhandigd, verwerpt het Russische protest van 11 novem ber tegen het vermeende plen om een Westduitse radiozender in West-Berlijn te vestigen. En geland verklaart dat het West duitse wetsontwerp spreekt over de vestiging van een zetel van een omroepmaatschappij, hetgeen nog niet de bouw van een zen der betekent. Overigens herin nert Engeland er aan, dat West duitse wetten niet in Berlijn gel den zonder toestemming van de vier bezettende mogendheden. Amerika, Frankrijk en West- Duitsland hebben soortgelijke nota's in Moskou laten overhan digen. Functionarissen van Radio Vry Europa te Münehen hebben woensdag meegedeeld dat zij een samenzwering hebben ontdekt om de personeelsleden van het radiostation te vergiftigen. Men had de vorige maand atropine afkomstig van een giftige plant in een aantal zoutvaatjes van de cafetaria van het station gedaan. De poging tot vergiftiging is bekend gemaakt door een agent, die zowel voor de communisten als de Amerikanen werkt. Bij onderzoek is geble ken dat er in de zoutvaatjes be langrijke hoeveelheden atropine zaten, maar men heeft nog niet kunnen vaststellen of de dosis in elk vaatje fataal zou zijn ge weest. De cafetaria, die normaal dag en nacht open is voor de 1.200 man personeel, werd onmid dellijk na de ontdekking van de poging gesloten. Radio Vrij-Euro pa zendt anti-communistische propaganda uit naar Oost-Euro- pa sinds juli 1950. Het radiosta tion heeft meer dan 30 zenders, die gefinancierd zijn uit bijdra gen, in Amerika verzameld door het nationale comité voor een vrij Europa, een particuliere or ganisatie. De topleiding van de organisatie is in handen van Amerikanen, het grootste deel van haar personeel bestaat uit vluchtelingen uit communisti sche landen. De Amerikaanse autoriteiten hebben het radiostation op 21 no vember gewaarschuwd. De agent zei dat een in Europa gevestigde communistische diplomaat op dracht tot de vergiftiging had gegeven. De diplomaat handelde op instructie van zijn regering. WERELDSTATISTIEKEN VOOR OPGELEGDE SCHEPEN i Aan het begin van december waren naar Lloyds bekend maakte 341 tankschepen (van tezamen 3.489.966 bruto ton) en 596 schepen voor droge lading (van tezamen 3.418.086 bruto ton) in de wereld opgelegd we gens gebrek aan emplooi. Naar Lloyds mededeelt geven de cijfers een algemene daling te zien ten opzichte van die van de vorige maand, toen er in de gehele wereld 400 tankschepen (4.149.383 bruto ton) en 721 schepen voor droge lading (4.147.174 bruto ton) opgelegd waren. Bij de opgelegde schepen van begin december waren 69 Engel se tankschepen (587.332 ton) en. 65 Engelse schepen voor droge lading (403.046 bruto ton). Het aantal opgelegde Griekse sche pen voor droge lading vermin derde van 82 496.075 bruto ton tot 68 (424.410 bruto ton) en het aantal Griekse tankschepen van 9 (76.176 bruto ton) tot 6 (54.508 bruto ton). Voor andere landen waren de cijfers voor de opgelegde sche pen en de bruto-tonnage Italiaanse 32 tankschepen (290.907) en 64 schepen voor droge lading (368.090) Libe riaanse 74 tankschepen 965.445 en 130 schepen voor droge Ja- ding (906.380), Panamese 35 tankschepen (362.478) en 61 schepen voor droge lading (377.333) en Amerikaanse 39 tankschepen (397.752) en 27 schepen voor droge lading (211.340). DAMMEN „Zelfs als ik in mijn allerbeste conditie was geweest dan rog zou Koeperman de match ge wonnen hebben. Alleen zou het verschil in punten (nu 2713 in het voordeel van de Rus) waar schijnlijk wel aanzienlijk klei ner zijn geweest". Tot deze conclusie kwam de Nederlandse damkampioen ir. G. E. van Dijk toen hij uit Mos kou op Schiphol aankwam. Ir. Van Dijk was vergezeld van de heer A. I. Iven secretaris van de K.N.D.B., die hem gedurende de gehele wedstrijd tegen we reldkampioen Koeperman heeft gesecondeerd en de heer J. H. Willems, voorzitter van de in ternationale dambond, die alleen het laatste gedeelte van de match heeft bijgewoond. „Naar mijn gevoel heb ik dui delijk minder sterk gespeeld dan normaal. Gedurende een groot deel van de match was ik uit conditie en dat heb ik kun nen concluderen uit twee fei ten: ten eerste waren mijn be rekeningen ondiep en onzuiver en heb ik duidelijke fouten ge maakt. En ten tweede heb ik gedurende de gehele wedstrijd nergens een hoogtepunt gehad", aldus ir. Van Dijk. Naar zijn mening ook is Koe perman veel sterker geworden in vergelijking tot de wedstrij den, die de Rus reeds eerder in ins land speelde. „Koeperman speelde openingen minder mo notoon dan tegen Deslauriers en dat was toch wel een verrassing voor mij. Want tijdens mijn voorbereiding, die voor een groot deel gebaseerd was juist up die partijen tussen Koeper man en Deslauriers, was ik niet aan de openingen toegekomen".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 6