DOUWE EGBERTS Koffie -Thee Beursoverzicht De afdelingsvergaderingen van de Terneuzense Gemeenteraad Politie en Maatschappelijke zorg onder de loep Juist met de feestdagen, als het binnen goed en gezellig is en de fijne geur van het, met extra zorg gezette, kopje koffie of thee bijdraagt tot die prettige, feestelijke sfeer, dan wordt er in alle rust dubbel genoten van al wat de vertrouwde naam Douwe Egberts draagt! Het heerlijk-pittige aroma van Douwe Egberts koffie, de fijne opwekkende geur en smaak van Pickwick thee worden in deze dagen extra geproefd, gekeurd engewaardeerd. Zij dragen veel bij tot de goede, huiselijke feeststemming. Donderdag 17 december 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Telkenjare als de winter zijn vroeg-sombere schaduwen over ons land legt, komen in de gro tere plaatsen de gemeenteraden bijeen om met het college van B. en W. de ontwerp-begroting voor het naderende dienstjaar op de korrel te nemen. Wij zeggen met nadruk: in de grotere plaatsen, want in de klei nere gemeenten gebeurt het in ons democratische vaderland nog maar al te vaak, dat de raadsleden geen enkel papiertje van de begroting onder de ogen kriigen. Een gemeenteraad splitst zich voor zo'n begrotingsonderzoek in enkele afdelingen, die in een ge zellig onderonsje met een kop koffie en een sigaar en met het dikke boekdeel der begroting vóór zich over alle mogelijke on derwerpen hun licht laten schij nen of van het cr'1ocre een nadere belichting verlangen. De twee afdelingen van de Terneuzense gemeenteraad zijn op 23 resp. 24 november met B. en W. bijeengeweest ter voorbe reiding van het begrotingsonder zoek voor het dienstjaar 1960. In tegenstelling tot het verslag der openbare zittingen zijn de notulen dezer afdelingsvergade ringen erg beknopt gehouden. Toch is het aantal onderwerpen dat ook dit jaar weer aan de orde is geweest, zo uitgebreid, dat slechts de algemene beschou wingen ontbreken om er een officiële begrotingsvergadering van te maken. In een afdelingsbijeenkomst spreekt een raadslid echter vrijer en misschien ook veiliger, omdat hij weet dat zijn naam niet in de notulering wordt opgenomen. Daardoor bevatten de afde lingsverslagen tal van pikante passages, die men in de open bare behandeling van de begro ting veelal moet missen. Het komt immers niet eens zo dik wijls voor, dat uit de officiële be grotingszitting blijkt wie de stel ler is geweest van bepaalde vra gen in de afdelingen. Dit jaar hebben enkele leden blijkbaar bedenkingen gehad tegen de werkwijze van de ge meentepolitie en de dienst voor schappelijke zorg ook in de open- tiëf omvalt dat alleen de maat- schapelijke zorg ook in de open bare zitting in bespreking kwam. Dat daarbij tegelijk tot uiting kwam uit welke hoek de wind in de afdelingen had gewaaid, is in dit verband hoogstens van bij komstige aard INLEIDING Naar aanleiding van de uitvoe rige inleiding in het lijvige be- grotingsboek vroeg een raadslid in de afdelingen om een syste matisch overzicht van wat het college reeds had gedaan in ver hand met de aanwijzing van de gemeente als ontwikkelingskern. Uit deze inleiding, zo antwoor den B. en W„ blijkt duidelijk wat in het algemeen wordt nage streefd. Het college beoogt de sfeer van de leefbaarheid tot de Nederlandse normen op te voe- RECONSTRUCTIE SESTRAAT AXEL- Een lid stelde de vraag, of het niet wenselijk zou zijn de recon structie van de Axelsestraat uit te voeren met geluiddempend materiaal, bijv. een slijtlaag. B. en W. willen bevorderen dat dezelfde wegbedekking wordt aangebracht op het eerste ge deelte tot aan de Moffenschans. Een slijtlaag levert bezwaren op in verband met de regelmatige opbreking voor de energiebedrij ven. VERHOGING ZEEWERING Een lid meende uit de inleiding te mogen concluderen, dat de verhoging der zeeweringen na het gereedkomen der sluizen wel vaststaat. Volgens B. en W. is dit zeker het geval. Alleen wordt de uit voering getemporiseerd. De noodtoestand is blijkbaar niet meer zo groot als in 1953. DE SPORTVELDEN. Leden van beide afdelingen vroegen of de mogelijkheid be staat tot bouw van een tribune met clubgebouwtjes. B. en W. hebben van Gedep. Staten de mededeling ontvangen, dat met het oog op de gemeente- financiën geen gelden voor dat doel kunnen worden uitgetrok- ken- Nagegaan wordt thans, of er bijdragen te verwachten zijn van beianghecbe '.den of van het be drijfsleven. Eveneens zal worden nagegaan, of een bijdrage te ver krijgen is van de K.N.V.B.-toto. AUTO GEMEENTE BESTUUR Gevraagd werd of het niet wenselijk is bij het optreden van een nieuwe burgemeester de ge meente-auto te verkopen en de burgemeester een autotoelage te Wanneer de nieuwe burge meester zijn functie zal hebben aanvaard, zijn B. en W. bereid te overwegen, of een andere rege ling voor het gebruik van een vervoermiddel voor de burge meester is te treffen. DE GEMEENTEPOLITIE Leden van beide afdelingen be spraken het optreden van de ge meentepolitie. De toestand aan de haven is nu rustiger, maar et- zijn overigens volgens de hier aan het woord zijnde raadsleden toch nog klachten. Gewezen werd o.m. op de vernielingen bij de kleuterschool in de Oranjestraat. De dienaren van de politie, al dus nog steeds de genoemde raadsleden, vatten hun taak te veel op als vriend en helper van de bevolking. Ook buiten de of ficiële diensttijd mag van een agent worden verwacht, dat hij zo nodig ingrijpt. Volgens B. en W. is het poli tiekorps nog altijd te klein. Alleen al door de haven is een veel groter korps gewettigd. Het college hoopt dat spoedig een behoorlijke uitbreiding kan plaats vinden. Volgens de alge mene naoorlogse opvatting be hoort de politie de bevolking als vriend en helper tege'ooet te tre den. Uit het aantal processen- verbal blijkt intussen, dat tegen overtreders regelmatig wordt opgetreden. HET NIEUWE POLITIE BUREAU Enkele leden vragen waar het nieuwe bureau van politie zal worden gevestigd. Ligt het niet meer in de bedoeling dit bureau een plaats te geven in het nieu we gemeentehuis Blijkens het antwoord van B. en W. ligt het beslist niet in' het voornemen het politiebureau onder te brengen in het nieuwe gemeentehuis. BRANDWEER Nu het aantal flatgebouwen binnen de gemeente groter wordt, adviseert een raadslid de brandweer uit te rusten met een ladderwagen. Op advies van de brandweerin spectie, zo schrijven B. en W., werd enige jaren geleden beslo ten af te zien van de aanschaf van een ladderwagen, hoofdzake lijk om financiële redenen. Deze aangelegenheid zal opnieuw be keken worden. SCHOOLARTSENDIENST Enkele leden wensen inlichtin gen omtrent de aanstelling van een derde schoolarts. De menin gen in de verschillende gemeen ten zijn verdeeld. Het schijnt met name niet geheel duidelijk, wat precies tot de taak van de schoolarts behoort. B. en W. zullen zich ter zake met de commissie schoolartsen- dienst in verbinding stellen. WERKCLASSIFICATIE Enkele leden vragen inlichtin gen aangaande de bereikte resul taten. B. en W. menen dat noch van de werkclassificatie noch van de personeelsbeoordeling een beter personeelsbeleid is te verwach ten. Het college ducht eerder spanningen. Vóór 1 januari 1961 moet een en ander zijn beslag krijgen. REINIGINGSDIENST Enkele leden wijzen er op, dat de reinigingsdienst geen tuinaf val me- neemt. Het tuinafval, aldus B. en W., wordt afgevoerd in de grofvuil- kast van de roltrommelauto's. Indien het vuil los wordt aange boden, is het ondoenlijk dit mee te nemen. Er zijn geen bezwaren, indien het gebonden dan wel in zakken, dozen of anderzins wordt aangeboden. VREEMDELINGEN VERKEER Verschillende leden klagen er over, dat er zo weinig activiteit uitgaat van de plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenver keer. Het college van B. en W. meent dat dit euvel minder bij de V.V.V. ligt dan bij de georgani seerde middenstand. Een een drachtig georganiseerde midden stand zou veel meer tot stand kunnen brengen en zou de V.V.V. bij haar werk kunnen steunen. MAATSCHAPPELIJK WERK Een lid zegt dat de particuliere maatschappelijke werksters veel bijstand verlenen in de verzor ging van gerepatriëerden. Nu de gemeente als ontwikke lingskern is aangewezen, kan verwacht worden dat vele gezin nen zich hier van het platteland zullen vestigen, die zich de eer ste tijd moeilijk zullen aanpas sen. Hierdoor moet maatschap pelijke zorg regelmatig ingrijpen, kan het college niet voorstellen de subsidies te verhogen? Andere leden wijzen erop, dat er te weinig deskundig personeel is bij de dienst voor Maatschap pelijke Zorg. Zijn er geen taken Het conflict tussen de staatssecretaris van O. K. en W. en de gemeente Utrecht De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. IJ. Scholten. heeft het ge meentebestuur van Utrecht ge antwoord op zijn brief naar aan leiding van zijn bezwaren tegen het dempen van de Utrechtse singels, zoals dat in het verkeers plan van Utrecht wordt voorge steld. Mr. Scholten zegt in zijn antwoord, dat de zienswijze van het Utrechtse gemeentebestuur, als zou de mededeling van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat in de bolwerken en wallen, zoals deze in de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst zijn opge nomen, de stadsbuitengracht is begrepen, als een extensieve in terpretatie moet worden opgevat, niet de zijne is. op het gebied van de maatschap pelijke zorg, die nog braak lig gen De financiën van de gemeente, zo luidt het antwoord van B. en W„ laten op het ogenblik niet toe de subsidies te verhogen. De dienst voor maatschappe lijke zorg werd het laatste jaar sterk gehandicapt door langdu rige ziekte onder het personeel. Internationals in reactie, doch Unilevers hoger Aan de hausse-tendentie van de voorgaande dagen voor de internationale waarden kwam gisteren een einde, behalve voor Unilevers, die de vaste stem ming van dinsdag verder voort zetten. Oorzaak van deze koers- reacties, die door de beurs als zeer gezond werden bestempeld, was het uitblijven van buiten landse vraag. In Wallstreet be reikte 't Dow Jones-gemiddelde voor de industriefondsen dins dag een nieuw hoogterecord, maar de Nederlandse hoofd fondsen, behalve Unilever, wer den er verwaarloosd en noteer den lager. Dit vond gisteren zijn terugslag op de koersvorming van de internationale waarden op het Damrak. Een gunstige uitzondering hierop maakten certificaten Unilever, die stegen van 751' 2 tot 758, tegen dinsdag als slotprijs 746 Bij het schei den van de markt werd 757 in Unilevers gedaan. De handel in deze hoek was tamelijk levendig en viel hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit, dat de grote koper van enige weken ge leden de Unilever-papieren opnieuw grif uit de markt nam. Amerika heeft belangstelling voor de margarinewaarden, ter- i wijl er voorts ruilingen plaats vonden door verkopen van Phi- lips-papieren in aankopen Uni levers. De Philipswaarden on dergingen een gevoelige koers- reactie als gevolg van de zeer sterke koersstijging van deze aandelen gedurende de vorige dagen. Na een opening op 8C0 daalde de koers tot 798 terwijl tegen het sluiten van de markt wederom 800 voor de aandelen werd betaald. De slotkoers van dinsdag was 816' 2. In deze hoek vonden winstnemingen plaats. Ook AKU's moesten op 449 een veer laten en verloren ruim vijf punten. Kon. Olies lagen ver laten en noteerden op 160.30 twee gulden beneden de vorige slotprijs. De affaire in Kon. Olie, Philips en AKU was gis termiddag zeer gering. De scheepvaartwaarden moes ten er ook aan geloven en had den, bij minimale affaire, een koersverlies van een tot twee punten te incasseren. Cultures een weinig lager voor Amster dam Rubbers en HVA's. Ook certificaten Deli een paar dub beltjes lager na een hogere ope ning. Staatsfondsen doorelkaar iets gemakkelijker. In de lokale sector was de handel eveneens zeer rustig met koersverschillen die merendeels een neerwaartse tendentie te zien gaven. Heineken's bierbrou werijen werden een tiental pun ten lager cp 475 geadviseerd. Het gepubliceerde dividend van 11 pet viel de beurs tegen. De nieuwe aandelen Nederlandsche Middenstandsbank kregen voor de eerste notering een advies prijs op 166. De eerste verhan- deldag van claims Behangselpa pier Gebr. Sanders bracht een adviesprijs van 300 per claim per aandeel van 1.000 en 15 per converteerbare obligatie. Zwanenberg-Organon kreeg een iets lager adviesprijs. Prolongatie 312 pet. NABEURSKOERSEN. A.K.U.: 449457% (44914) Kon. Olie: 159.50 gb. 162.50 (160.50) Philips: 811—827 gl. (800%) Unilevr: 758—774 (757%) Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINDICE.S 14/12 15/12 16/12 508.93 507.67 505.88 256.27 256.60 254.77 169.20 169.63 168.76 181.14 180.32 180.65 146.90 146.12 145.67 347.75 347.18 345.80 PROTEST VAN PARAGUAY De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Taboada, heeft dinsdagavond medegedeeld, dat Paraguay geprotesteerd heeft, dat de opstandelingen die het land binnengevallen zijn hun „staatsgreep" op Argentijns ge bied hadden voorbereid. De am bassadeur van Paraguay had te Buenos Aires een desbetreffende nota overhandigd. RADIO-MOSKOU OVER DE NAVO- CONFERENTIE Volgens radio-Moskou is de conferentie van de Noord- atlantische-verdragsorganisatie geopend in een sfeer van grote spanning tussen haar leden. Dat is niet verwonderlijk want de NAVO is een organisatie van de koude oorlog en deze laatste neemt in kracht af. al dus de radio. Wapensmokkel in het Caraibisch gebied De douane van de Amerikaan se staat Florida heeft in de af gelopen twee jaar voldoende wapens en munitie in beslag genomen om er een eenheid van 1.544 man, compleet met artillerie en vliegtuigen, mee uit te rusten. In twee jaar tijds zijn 1.544 geweren, 135 mitrailleurs, 21 stuks anti-tankgeschut en zeven vliegtuigen, waaronder een Glo- bemaster, in beslag genomen. De totale waarde van deze wa pens, die merendeels bestemd waren voor Fidel Castro voor deze op Cuba het regieme-Ba- tista omver wierp, is ongeveer twee miljoen dollar. In deze periode zijn voorts 68 personen in Amerika aange houden wegens wapenemokkel.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5