Provinciaal nieuws Eric de Noorman - Het recht der lange lansen \t Schrijver AGENDA Gemeenteraad van Zuidzande De Europese reis van Minister Dillon Pagina 2 I DE VRIJE ZEEUW f)onderdag 17 december 1959 Donderdag 17 d< SMOKKELAUTO MET 800 KG BOTER DOOR BELGISCHE DOUANE INBESLAG GENOMEN De Belgische douane heeft een dezer dagen onder Lokeren een Nederlandse smokkelauto met 800 kg roomboter in beslag ge nomen. De bestuurder, die aan de haal ging, kon na een ingezette ach tervolging door de Belgische ambtenaren worden gegrepen. Het bleek een 18-jarige inwoner uit St. Jansteen te zijn. TERNEUZEN Knaapje stak plotseling de weg over. Te half vijf reed gisternamid dag de heer J. W. D. op zijn scoo- 'ter in de Zeventriniteitsstraat tussen de Kastanjelaan en Lin- denlaan, toen vlak voor zijn scoo ter het 7-jarig zoontje van de heer B„ wonende in de Iepen laan, de weg overstak. Doordat de heer D. sterk af remde kwam het knaapje met de schrik vrij, doch door de val van de heer D. werd de scooter tame lijk beschadigd. Geslipt. Gisternamiddag te 5 uur had op het kruispunt Axelsestraat DokwegZuidlandstraat een aan rijding plaats tussen twee auto's, resp. bestuurd door de heren L. v. d. H. en M. A. S., beiden wonende te Terneuzen. De heer v. d. H. reed in de Axelsestraat richting 't Zwaantje. Bij genoemd kruispunt gekomen, wilde hij linksafslaan om de Zuidlandstraat in te rijden, waar voor hij voorsorteerde, doch moest stoppen voor een uit de richting 't Zwaantje komende auto, waarvan de bestuurder voorrang had. De heer S., die achter de auto van de heer v. d. H. reed, en rechtdoor wilde rijden, moest hierdoor afremmen, doch door de gladheid van het wegdek slip te zijn auto door en kwam met de voorzijde tegen de achterzijde van de auto van de heer v. d. H. terecht, tengevolge waarvan beide wagens vrij zwaar bescha digd werden. Loslopend paard op de weg. Gistermorgen te half zes zag de heer H. T. uit Terneuzen, die op zijn motor huiswaarts reed, nabij het Zevenaardok plotseling de weg versperd door een paard, toebehorende aan de heer F. D., dat uit de weide was gebroken. De motorrijder zag geen kans om door uit te wijken of sterk te remmen, een botsing te voor komen. Hijzelf kwam er goed van af, doch zijn motorrijwiel was beschadigd. Feestavond Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond hield dinsdag in de bovenzaal van „La Belle Vue" haar jaarlijkse feestavond. Het amusementsprogramma voor deze avond werd verzorgd door het cabaretgezelschap „De Mixers" onder leiding van Teuni Snap en het dansorkest van Dolf Schoot. De voorzitter, de heer F. van Es, sprak in zijn openingswoord ziin voldoening uit over de grote opkomst. Speciaal verwelkomde hij de heer J. v. d. Hout, districtsbestuurder, en het be stuur van de Terneuzense Be- stuurdersbond. „De Mixers" kwamen hierna voor het voetlicht met de revue „Van A tot Z". De aanwezigen hebben aan dit optreden veel genoegen be leefd. Er werden op verdienste lijke wijze leuke liedjes gezon gen door het gehele ensemble, terwijl alle optredenden zich uit stekend van hun taak kweten, waardoor een vlot geheel verkre gen werd en het langdurig ap plaus dat hen ten deel viel vol komen vrerdiend was. De décors waren op smaak volle wijze verzorgd door de heer Snap. Na het eerste gedeelte van dit optreden volgde de huldiging van de heer J. van Eijk wegens zijn 25-jari lidmaatschap van het N.V.V. De heer J. v. d. Hout sprak de jubilaris en zijn echtgenote in hartelijke bewoordingen toe en speldde eerstgenoemde het zilveren bondsinsigne op de borst. In de pauze vond een verlo ting plaats met vele fraaie prij zen. Voor de liefhebbers was er verder nog een prijskaarting, terwijl de danslustigen zich nog geruime tijd vermaakten op de tonen van het dansorkest. C. R. V. „Voorwaarts". De Chr. Reisvereniging „Voor waarts" hield dezer dagen haar 2e winteravondbijeenkomst van dit seizoen. De talrijke aanwezi gen werden in figuurlijke zin meegenomen op reis naar het Zwitserse Bemer-Oberland door onze oud-stadgenoot de heer De Vries, directeur der P. T. T. te Hulst. Reeds eerder heeft de heer De Vries zich aan de C.R.V. „Voor- DONDERDAG 17 DECEMBER TERNEUZEN: Concertgeb.; 8 uur: Cabaret-revue Plaatjes Kijken. waarts" doen kennen als een rei ziger van formaat en deze her nieuwde kennismaking heeft dit slechts bevestigd. De aanwezigen hebben ten vol le kunnen genieten van een van-begin-tot-einde boeiende reisbeschrijving, op suggestieve wijze geïllustreerd door zeer fraaie kleurendia's, door de spre ker zelf op zijn tocht opgenomen. De manier waarop de heer De Vries dit reisverhaal behandelde maakte deze avond tot iets bij zonders. Voor veel C.R.V.-leden wekte deze avond herinneringen aan de door hen in de zomer van 1957 gemaakte reis naar ditzelfde ge deelte van Zwitserland. Alles bijeen gaf het de aanwe zigen een treffend beeld van de overweldigende schoonheid en pracht van de groose natuur. De voorzitter, de heer J. van Duivendijk, vertolkte zeer zeker aller gevoelens toen hij de heer De Vries tot slot hartelijk dank bracht voor het gebodene. AXEL. Kerstviering Bond van Plat telandsvrouwen. De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdagmiddag, samen met de afd. Axel der Z.P.M., haar tra ditionele Kerstmiddag in het „Centrum". Ondanks de vroege datum was er bij het binnenkomen van de zaal al dadelijk een kerst- feer, dank zij de buitengewoon mooie versiering der zaal. die geheel bezet was, toen de presi dente, mevr. DekkerBecu, de bijeenkomst op zeer treffende wijze opende. Hierna gaf zij het woord aan mevr. De Knocke van der Meu- lenvan Ingen, die deze midc'-g met verhalen en declamatie zou verzorgen. Het bestuur bleek een goede keus gedaan te hebben, want wat mevr. De Knocke voordroeg, werd niet alleen beluisterd, maar door de boeiende wijze van voor dracht, werd het ook beleefd. Ook het koor der Plattelands vrouwen bracht ons in de kerststemming met enkele zeer mooie kerstliederen. De Kerstmiddagen zijn altijd een hoogtepunt in het vereni gingsleven van de Bond van Plattelandsvrouwen, waaraan deze middag niet groot succes kan worden toegevoegd. Aan het eind van de middag dankte mej. C. de Peijter, pre sidente der Z.P.M., mevr. De Knocke en sloot hierna de bijeenkomst. Eervol ontslag klokkenist. B. en W. hebben de heer P. A. Butler, die sinds 1 november 1927 klokkenist was in dienst der gemeente, op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1960 als zodanig eervol ontslag ver leend. HOEK Kerstzangdienst. Zondag 20 december 's avonds te 7.30 uur zal in de Ned. Herv. kerk een Kerstzangdienst wor den gehouden. Uitgevoerd zal worden het „Weihnachts Oratorium" van H. F. Muller. De medewerkende zangvereni gingen zijn Crescendo uit Hoek en het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel. Het geheel staat onder leiding van de directeur, de heer Smies uit Axel. NIEUWVLIET. Ouderavond openbare lagere school. Dinsdag werd in de openbare lagere Johan Willem Frisoschool de jaarlijkse ouderavond gehou den. Namens het gemeentebe stuur was aanwezig de loco-bur gemeester, wethouder A. Brak man. Nadat de voorzitter der ouder commissie, de heer A. F. Roosen daal, de talrijke aanwezigen had verwelkomd, werden de notulen wegens afwezigheid van de heer Iz. Quaars, voorgelezen door de heer J. Heule. Mevr. KlaaijssenHoste, die periodiek aftrad, werd herkozen, terwijl in de plaats van de heren A. F. Roosendaal en Iz. Quaars, die niet meer herkiesbaar waren, werden benoemd de heren P. Riemens en J. Wissekerke. Nadat het huishoudelijk gedeel te van deze ouderavond was af gewerkt, bestond er volop voor de ouders gelegenheid om zich met het onderwijzend personeel te onderhouden en zich op de hoogte te stellen van de vorderin gen van hun kinderen en om het werk van de leerlingen te bezich tigen. SAS VAN GENT. Bed rijf songeluk. Tijdens de nachtdienst van dins dag op woensdag omstreeks half twee was de 21-jarige arbeider Willy O. de Wit uit Sas van Gent op de Coöp. Suikerfabriek met een handboormachine werkzaam heden aan het verrichten. Plotseling viel hij neer, door de electrische stroom getroffen. Hoewel spoedig medische hulp ter plaatse was, kon deze, nadat nog ongeveer een half uur ge tracht was de levensgeesten op te wekken, helaas slechts de dood constateren. Plet slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. Naar men verneemt, zou bij het door de politie en de techni sche dienst van de Arbeidsinspec tie gebleken zijn dat de gebruik te handboormachine absoluut bedrijfsveilig was, maar dat het ongeluk veroorzaakt moet zijn door een door het slachtoffer ge bruikt verlengsnoer. De verslagenheid bij familie leden, directie en fabrieksperso- neel is groot. SLUISKIL. Ongeval. Tijdens werkzaamheden op de A.C.Z. geraakte gistermiddag de broek van de ovenarbeider .1. D., wonende te Sas van Gent, in brand. In plaats van zich snel van de broek te ontdoen, zette D. het op een lopen, waardoor de vlam nog aanwakkerde. Een mede-arbeider trok z'n jas uit waarmede hij het onderlijf van D. omwikkelde en de vlam doofde. D. had echter reeds zulke brandwonden opgelopen. dat overbrenging naar het St. Elisa beth ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau va nde Rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven de volgende voor werpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Muntbiljet van ƒ2,50, Terneu- zensestraat 39; damespantoffel, Achterstr. 13 en boodschappen tas, Plein 24. ZUIDZANDE De gemeenteraadsleden bezoe ken de Kleuterschool. De leden van de gemeenteraad hebben hun besprekingen in de dinsdag gehouden vergadering op een gegeven moment geschorst, om een bezoek te brengen aan de Kleuterschool. Naast de leidster, mej. H. Kom- mers, en de dagelijkse kleine be zoekers van het gebouw, waren daar verder aanwezig het voltal lige bestuur van de Stichting Kleuterschool. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter der stichting, de heer H. Goedegebuur, konden de bezoekers zich op de hoogte stellen van de thans gevolgde methoden bij het onderwijs op de tegenwoordige kleuterschool en het fraaie ontwikkelingsmate riaal wat daarbij wordt gebruikt. Bij een na afloop van dit be zoek gehouden samenkomst in hotel „De Rode Leeuw", gaf bur gemeester Everwijn nog een kort overzicht van de talrijke moeilijkheden die in de afgelopen maanden moesten worden over wonnen, waarbij hij tenslotte de leidster van de school en het stichtingsbestuur feliciteerde met het uiteindelijke resultaat, en de wens uitsprak dat het gebouw nog een lange reeks van- jaren in een behoefte zal voorzien. De heer Goedegebuur bracht de gemeenteraad dank voor het beschikbaar stellen van de beno digde financiën, waardoor deze vernieuwing mogelijk is gewor den en zeide te hopen, dat, nu de inrichting van de school zo voortreffelijk is geworden, er ook voldoende kleuters zullen ko men om het gebouw blijvend voor de bestemming van kleuter school te kunnen bevolken. LUXE SCHRIJFMAPPEN N.V. v/h FA. P. J. v. d. SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen In de, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Ever wijn, gehouden vergadering, heeft de gemeenteraad zich uit voering bezig gehouden met de impasse waarin de Centrale Dienst voor het Bouw en Wo ningtoezicht in West Zeeuwsch- Vlaanderen, is gekomen. De raad constateerde hierbij dat bij deze dienst al sedert enke le jaren sprake is van diepgaan de meningsverschillen bij de ver schillende gemeentelijke afge vaardigden, welke in hoofdzaak betreffen de zaak van deze ge meenschappelijke dienst en de organisatie van de zogenaamde „top" van deze dienst. Betreurd werd dat deze sedert 1943 bestaande samenwerking tussen de 14 West Zeeuws-Vlaam- se gemeenten nu per 1 januari 1961 dreigt te worden beëindigd, temeer daar toch nog altijd bij een grote meerderheid van de aangesloten gemeenten de wil aanwezig blijkt te zijn om te streven naar een voortzetting van samenwerking voor deze taak van de gemeentelijke over heid. In het besluit, dat de raad naar aanleiding van deze kwestie nam en dat ter kennisne ming zal worden gezonden aan de aangesloten gemeenten, wordt verder gesteld dat bij het zoe ken naar een nieuwe vorm van samenwerking, kleine plaatse lijke bezwaren op zij dienen te worden gezet. De raad besloot om eerst dan uit de gemeenschappelijke rege ling te treden, wanneer zou blij ken, dat door het feit, dat nu reeds een aantal gemeenten zijn uitgetreden, de financiële gevol gen voor de niet-uitgetreden ge meenten een verzwaring van de lasten zou betekenen. Verder gaf burgemeester Ever wijn tijdens deze vergadering nog een terugblik op het bijna vergleden jaar 1959, welk jaar voor Zuidzande in velerlei op zichten goed is geweest. Er kwamen vijf nieuwe hui zen voor bewoning gereed en verwacht wordt dan ook dat de bevolking over 1959 een groei zal te zien geven. Voorts werd de Kleuterschool aanzienlijk verbouwd en verbe terd. De burgemeester zeide het jam mer te vinden, dat de nieuwe financiële verhoudingsregeling nog steeds niet definitief is, zo dat de aanleg van een sportter rein en de bouw van een dorps huis, nog steeds niet in een con creter vorm kunnen worden tege moet gezien. Spreker bracht tenslotte dank aan de wethouders, raadsleden en het gemeente-personeel voor de zeer prettige samenwerking. De heer A. Luteijn, die de rede van de burgemeester beant woordde, zei dat de raad zeer verheugd is dat zijn voorzitter ook buiten ,het gemeentewerk nog zoveel helpt tot stand bren gen in het belang van de gehele streek. De begroting voor 1960 werd door de raad z.h.st. vastgesteld met op de gewone dienst in in- T elef oonverkeer uit Dusseldorp geautomatiseerd Nederland is voortaan uit Dus seldorp per telefoon automatisch bereibaar. Woensdag is de in stallatie hiervoor ni werking ge treden. Het aantal telefoongesprekken uit Duitsland met Nederland be draagt 23 procent van het totale aantal internationale gesprekken, terwijl de gesprekken uit Dussel dorp ongeveer een derde deel van dit percentage bedraagt. Bel gië en Luxemburg zijn reeds uit Duitsland automatisch bereik baar. Volgens de P.T.T. is dit de eer ste knooppuntcentrale die auto matisch verkeer krijgt. Over vier tot zes weken hoopt men in Duitsland de mogelijkheid tot automatisch tot stand gebrachte verbindingen uitgebreid te heb ben tot het gehele hauptambt (district) Dusseldorp. Deze nieu we mogelijkheid geldt voor ge heel Nederland, het grensverkeer is er echter van uitgesloten. De P.T.T. hoopt over ongeveer een half jaar de mogelijkheid tot volautomatische te\foon verbin ding uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met West-Duits- land tot stand gebracht te heb ben. komsten en uitgaven een bedrag van 194.327,18 en een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ467,20. De kapitaalsdienst van deze begroting geeft een nadelig slot aan van 29.996,57. In de plaats van de heer A. A. Beerens werd tot lid van de com missie tot wering van school verzuim gekozen de heer J. L. J. Basting; herkozen werd het pe riodiek aftredende lid de heer C. B. de Neve. Aan de firma Van Dronkelaar Buijze, werd een perceel grond in gebruik gegeven voor een in- en uitrit voor haar terreinen, terwijl de raad voorts een bedrag van 1.500,voteerde om ten- behoeve van een nieuwe uitbrei ding van deze industrie een nabij gelegen sloot te dempen en voorts een verharding op de uit rit aan te brengen. Het voor 1960 voor het open baar gewoon lager onderwijs be schikbaar gestelde bedrag werd door de raad bepaald op 39,06 per leerling. Tenslotte werd door de raad nog vastgesteld een wijziging van het ambtenarenregelement met betrekking tot het toekennen van gratificaties bij ambts-jubilea. Incident aan Iraak-Perzische grens Langs de Iraakse grens bij het betwiste gebied Sjatt-el-Arab, waar dinsdag een schietpartij heeft plaatsgevonden, zijn dé Perzische grenswachten ver sterkt, aldus is woensdag in of ficiële kringen in Teheran mede gedeeld. Er zijn speciale voorzorgs maatregelen getroffen om de olieraffinaderij van Abadan te beschermen. De Iraakse premier, Kassem, maakt aanspraak op een strook van vijf kilometer bij Abadan, die naar zijn zeggen in 1937 onder druk van Perzië is geschonken. Twee weken geleden zei Kassem op een persconferentie, dat het gebied weer aan Irak zal komen. Hij hoopte evenwel, dat het grensgeschil in der minne ge regeld zou worden. Perzië zou een krachtig protest tegen de aanspraak van Irak voorberei den. Van officiële Perzische zijde is voorts gezegd, dat dinsdag op het gebied van Abadan Iraakse sol daten op Perzische boeren heb ben geschoten. Een boer werd ge dood en twee boeren werden ge wond. Weer beroep van Chessman verworpen. Het Amerikaanse opperste ge rechtshof heeft het laatste be roep van Caryl Chessman, die llVl jaar geleden ter dood ver oordeeld werd wegens roof en aanrandingen, verworpen. Het was het dertiende beroep dat Chessman op het opperste ge rechtshof had gedaan. Chesman, die bekendheid kreeg door twee boeken die hij in de dodencel van de gevangenis van San Quentin schreef, had op 23 oktober j.l. terechtgesteld moeten worden, doch de executie werd opgeschort hangende een uit spraak over zijn laatste beroep. Het was de zevende maal dat zijn terechtstelling in de gaskamer van de gevangenis werd uitge steld. Chessmans advocaat had voor de uitspraak reeds verklaard, dat hij in geval van een verwerpnig nieuwe juridische stappen zou doen om voor zijn cliënt herzie ning van het proces te verkrij gen. De Brit Frank Beecher en zijn vrouw, die in Zuid-Afrika woonden, hadden een neger baby, die te vondeling was ge legd, opgenomen. Krachtens een kortgeleden door het Zuid- al'rikaanse parlement aangeno men wet moesten zij echter weer afstand doen van het kind. Het echtpaar wilde dit niet en bewoog hemel en aarde om de kleine te kunnen behou den. Tenslotte bood de werk gever van Beecher vrije over tocht naar Engeland aan. De Zuidafrikaanse regering stond Beecher toe met de baby het land te verlaten. En zo zijn de Beechers die zelf twee kinderen hebben, naar Engeland vertrok ken. Ook schandaal in Amerik. grammofoonplatenprograms Volgens een onderzoek dat in opdracht van het huis van afge vaardigden is ingesteld, wordt er geknoeid met de grammofoonpla- tenprogramma's in de Ver. Sta ten. Er zou sprake zijn van be drog in de nadio-, de televisie- en de grammofoonplatenindustrie in elke grote Amerikaanse stad. Met behulp van omkoperij zou den bepaalde platen aangeprezen worden als behorende tot de best verkochte. Voorts zouden „disc- jockeys" geld krijgen voor het veelvuldig spelen van een be paald nummer. Ook anderszins zou in de radio- en televisie wereld op strafbare wijze de ver koop van bepaalde platen worden gestimuleerd. Men verwacht dat een sub commissie van het huis van af gevaardigden in het begin van het volgend jaar de kwestie in behandeling zal nemen. Nieuwe Israëlische regering Fremier Ben Boerion van Is raël heeft woensdag een nieuwe coalitieregering van vijf partijen gevormd, aldus is te Jeruzalem uit gezaghebbende bron verno men. Het kabinet bestaat uit zes tien ministers: negen van Ben Goerions gematigde Mapai (socia listische) partij, twee van het religieuze front, twee van de linkse Mapampartij, één van de linkse Achdoet Haavoda, één van de liberale vooruitstrevende par tij \n één ongeorganiseerde. Uit bevoegde kringen verluidt dat een van de belangrijkste zui len der nieuwe reeeringspolitiek hef aanbod van alle Arabische landen zou zijn van non-agres sieverdragen en een regeling van regionale demilitarisering in het Midden-Oosten. (De Achdoet Haavoda en de Mapam waren de partijen die in juli j.l. de regering ten val brach ten over een voorstel om wapens aan West-Duitsland te verkopen. Daarna volgden in november al gemene verkiezingen waarbij de Mapai ziin vertegenwoordiging in het Knesseth van 40 op 48 zetels wist te brengen.) De Chinezen in Indonesië. „De Indonesische regering zal geen enkele inmenging door een vreemd land in haar binnen landse aangelegenheden dulden", zo heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, naar aanleiding van het Indonesisch-Chinese geschil aan de pers verklaard. Anderzijds is in officiële krin gen meegedeeld dat de Indonesi sche regeing nooit toestemming zal geven voor de oprichting van een Chinees-Indonesische com missie die de kwestie van de Chinese ^handelaars in Indonesië moet bespreken, zoals de Chine se minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, verzocht had. Wel is de regering bereid de sug gestie te. aanvaarden over de be- benoeming van vertegenwoordi gers. die zich bezig zullen moeten houden met de overeenkomst over dubbele nationaliteit, die beide landen hebben onderte kend. Uit bevoegde bron wordt ten slotte vernomen dat het bezoek dat Tsjen Ji eind december aan Indonesia, zou brengen, mogelijk zal worden uitgesteld nu er moeilijkheden tussen beide lan den zijn gerezen. Levensstandaard in Zuid-Slavië omhoog. Zuidsiavië heeft een stadium bereikt waarin het mogelijk is om de levensstandaard van de bevolking aanzienlijk te verho gen, zo heeft maarschalk Tito verklaard in een rede te Varaj- din in Kroatië. Tito zei dat de feiten de be weringen weerleggen van de kringen die menen dat Zuidsia vië datgene wat het heeft slechts heeft kunnnen bereiken door hulp van derden, en voorname lijk van Amerika. Die hulp is weliswaar zeer nuttig geweest toen Zuidsiavië in moeilijkheden verkeerde, aldus Tito, doch zij heeft niet meer bedragen dan vier procent van de hulpbronnen die Zuidsiavië zelf heeft gescha pen. Tito verklaarde tot besluit dat er voor de Zuidslavische econo mie uitstekende vooruitzichten bestaan. Tekort terNonstelling „Hart van Brabant." Het uiteindelijk tekort van de expositie „Hart van Brabant" te Tilburg blijkt ƒ60.000 te bedra gen. Dit is een gevolg van een minnelijke schikking met de voornaamste crediteuren, die daarbij enkele proeenten -hebben moeten laten vallen. De Kamt,- van Koophandel te Tilburg heeft zich bereid ver klaard hiervan 5000 voor haar rekening te nemen, terwijl de raad der gemeente dezer dagen zal beslissen over het fourneren van de resterende 55.000. De gemeente stelt, dat door het houden van de tentoonstelling haar belangen in menig opzicht zijn gediend en dat de verwor ven goodwill ernstig zou worden aangetast bij het uitblijven van een regeling met crediteuren. Als enigs voorwaarde wordt gesteld dat beschikbaarstelling der gei den slechts geschiedt indien de stichting niet in staat van fail- lisement komt te verkeren. CQOr. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWS CH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. GROENTEN. Per 100 stuks: Glassla ƒ14,70— ƒ15,50, C ƒ3—ƒ4. Per stuk: Bloemkool A II 52—61 ct, B II 28—47 cl, C II 13—34 ct„ afw. 3039 ct; Knolselderij A 25 ct, B 12—20 ct, C 10—13 ct. Per bos: Selderij II 10 ct; Kro ten II 10—11 ct. Per kg: Glasandijvie II 56 ct; natuurandtjvie II 729 ct; Kroten II 8 ct: Rode kool I 38 ct, II 25— 30 ct; Savoye kool 1834 ct; Wit te kool 17 28 ct; Baëtiéhool.27— 30 ct; Chinese kool II ƒ3 ct; Breek- peen B 1620 ct, C lA.c'WJS'aspeen, A 33—36 ct. B 25 ct, A II 10 ct;- Prei A II 3847 ct, B 20—30 ct; Knolselderij B 33—36 ct, C 10- 25 ct; Spruiten I 54106 ct, II 20—61 ct; Uien I 23—26 ct, II 5— 20 ct; Witlof A II 66—70 ct, B 66—76 ct, B II 36—74 ct, B afw. 8—37 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Golden Delicious I m. 80 67 71 ct, m. 75 63—72 ct. m. 70 6670 ct, m. 65 62 ct, m. 60 57 ct, II m. 80 68 ct, m. 75 6269 ct, m. 70 62'467 ct, m. 65 60 63 ct, m. 60 <14—54 ct, II D 47 cl. fijn 48 ct; Jonathan II m. 80 63 ct, m. 75 60 ct. m. 70 61 ct, m. 65 5760 ct, m. 60 5456 ct, II D 40 ct, grof 4853 ct, fijn 4147 ct, kroet 3033 ct; Goudreinette II m. 75 4647 ct, m. 65 4045 ct, II D 30 ct. Peer: St. Rémy grof 3134 ct. Volgens doorgaans welinge lichte kringen is de Amerikaan se onder-minister van Buiten landse Zaken, Douglas Dillon, zeer voldaan over zijn bezoek aan West-Europa in de Ver. Staten teruggekeerd. Hij is ervan overtuigd, aldus deze Amerikaanse kringen, dat het mogelijk zal zijn de liberali satie van de wereldhandel uit te breiden eri te versnellen en aldus aan de dreiging van een nieuw protectionisme in Europa en de V.S. te ontkomen, en voorts om de hulp der westerse 46. Twee pijlen filtsten laag over de rotsen en als door een onzicht bare hand neergeveld, storten twee der Pieten-aanvoerders van hun paarden... Voordat de vijand beseft wat er hen overkomt, liggen nog drie, vier van hun krijgers op de grond en gillend van woede en schrik deinst de hele bende achteruit. De twee scherpschutters kijken elkaar grijnzend aan en wachten af... Eric's scherpe ogen zoeken de ge. stalte van Wigberth, maar deze houdt zich wijselijk op de achter grond, want zjjn aanwezigheid blijkt alleen uit zijn woedende stem. De Pieten zijn afgestegen, buiten reikwijdte van de pijlen en links en rechts zien de twee Noren nu kleine groepjes met lansen ge wapend naar de rand van de klip stormen. „Ze willen ons van opzij te lijf", snuift Olaf. „Laat ze komen..." Plotseling stormt de troep voor hen recht op hun schuilplaats in... Verborgen achter een scherm van schilden. In razendsnelle opeenvol ging flitsen de pijlen van Eric en Olaf naar de doelen... en hun feilloze trefzekerheid brengt de aanvallers even tot staan. „Ik heb nog één pijl", hijgt Olaf, „dan is het gebeurd..." 't Volgend ogenblik richt hij zich met een ruk op en staart doods bleek langs Eric heen... PAS OP! landen aan de onderontwikkelde landen te coördineren. Er schijnt overeenstemming te zijn bereikt over de oprich ting van een Atlantische econo mische organisatie, die in de plaats zal komen van de O.E.E.S.. de organisatie voor Europese economische samen werking. De V.S. en Canada, die slechts geassocieerd lid zijn van de O.E.È.S., zouden als volwaar dig lid tot de nieuwe organisa tie toetreden, terwijl de V.S. ook Japan daarvan deel zouden wil len doen uitmaken. Als de nieuwe organisatie in het leven wordt geroepen, zou haar zetel gevestigd worden in het Chateau de la Muette te Parijs, waar thans de O.E.E.S. haar hoofdkwartier heeft. Wat de liberalisatie van de wereldhandel aangaat, verheelt men in dezelfde kringen nief.' dat de V.S. voornemens zijn druk uit te oefenen op de lan den van de E.E.G. om de. ta- rievenbarrière, die deze landen beschermt, te verlagen. Dit. is de sleutel voor het vraagstuk der betrekkingen tussen de zes landen van de E.E.G. en de ..zeven" van de kleine vrijhan delszone. Men meent dat als de tariefmuur van de E.E.G. vol doende laag is, er slechts be hoefte zal bestaan aan één Europese organisatie van der tien of achttien landen. Volgens genoemde kringen zou alleen in Parijs tegen deze opvatting van minister Dillon principiële tegenkanting zijn ontmoet. In de Franse hoofd stad zou men, wederom volgens deze kringen, menen, dat de toekomst van de E.E.G. niet af hangt van de tarievenmuur, maar van de harmonisatie tus sen de „zes" en de ..zeven" en van de economische en handels politiek. 1 De schrijver van de romantrilogie „En eeuwi de bossen", de 65-jarige Gulbranssen, vertoeft o; diging van zijn Nedi uitgever enkele dagen land. Op vrijdag a.s. za Arnhem de Nederland mière bijwonen van de film „En eeuwig zingen sen". Daarbij zal o< der hoofdrolspeelsters Smmlik, aanwezig zij branssen. die ondanks ke bronchitis, toch in ge: van zijn 28-jarige dochte de reis van Oslo naar Ne heeft ondernomen, pras lijk en niet graag over gie, waarvan hij het ee in 1933 schreef. De beide delen, „Winden waaien rotsen" en „De weg tot der", schreef hij in de gende jaren. Deze waarvan nog steeds he uitkomen, is in 25 lai gegeven en in de loop zijn er tussen de 8 en joen exemplaren van nen. Gulbranssen, die oori lijk tabakshandelaar o.a. in zijn geboortestai ook een Nederlandse fn tegenwoordigde, stamt oud boerengeslacht. T< nog in de tabakshandel hij het tot een gewoo maakt allerlei indrukk papiertjes vast te legge" hij in een grote lade oude linnenkast bewaai schreef hij een novi direct in een krant werd. Hij vond het vreei zijn eerste boek zo'n succ en vervelend voor de Noorse schrijvers. Zijn stelling voor oude Noor: rengeslachten werd gewe hij als 13-jarige knaap ouderlijke woning tijdei verhuizing een uit 1760 boek in houten band tussen een hoop romm opgeruimd zou worden boek had fcijn overgri van moederszijde met zepen allerlei aanti over zijn familie aan En dit was, zo verti branssen in een pei later de aanleiding tot het schrijven van gie. De Nederlandse uitgi Gulbranssen's boeken de indruk te hebben, auteur een manuscript tweede boek in de lade schrijftafel heeft liggt dit niet uit handen w Mogelijk, aldus de omdat Gulbranssen bar het succes welk zijn GESPANNEN POLITIEKE ATMOSF IN MAROKKO Nadat maandag j.l. schijningsverbod was digd jegens het Ma: dagblad „At Tahrir", zij de directeur en de hoof teur van het blad geari Volgens waarnemers is tieke atmosfeer in Mare dit voorval meer gespan worden. „At Tahrir" is een van de „nationale Volkskrachten" die zeg gering te steunen. De teerde hoofdredacteur Ben Barka, die leider is van de politieke partij Het Marokkaanse van Binnenlandse Zake: een verschijningsverbod „At Tahrir" uitgevaard: gens de recente publika artikelen, die worden als een „aanval op de instellingen van het kaanse koninkrijk. Koning Mohammed heeft dinsdag j.l. de 1959 uitgevaardigde ingetrokken. De af] van deze wetten had leid dat de Istiqlal uit de uitgifte van al haar den staakte. Na de intrekking gaf tijleiding een verklar: waarin ae koning voor sluit wordt geprezen en scherpe afkeuring wor< sproken over de „versie van binnenlandse toes de dagelijks toeneme dreiging van de grondve de staat". De „Nationale Ur Volkskrachten" heeft Casablanca uitgegeven making een beroep de Marokkanen om de zweringen bloot te door de agenten van rialisme worden gesmeec In de verklaring wordt vrijlating van de gearri directeur en hoofdredact „At. Tahrir" geëist. President Eisenhower rokko, in het kader van landen-reis, over ongevi week bezoeken. Uitlevering van aan Cuba Cuba zal aan de regering verzoeken ex Fulgencio Batista uit Ratista woont thans op Madeira. Van het voorgenomen deed de Cubaanse minis eat, Paul Roa, mededel ide dat, hoewel Cuba 'gal geen uitleverinf eft, voldoening aan •ï'zoek mogelijk is doo ng van het beginsel -erigheid, zoals dit is in de internationale

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2