Kongolese leiders uit Brussel vertrokken Ontwapeningskwestie Frans protest bij Amerika De toestand in Paraguay Het schip van de V. R. O. N. Weero verzicht De ontploffing in Dortmund hoofdpunt der 14e zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties Margrièt1 is nog, 20 heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd.' De kwestie van de Chinezen in Indonesië WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 15 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4859 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ,.W« wijzen elke verantwoorde lijkheid voor het mislukken van de besprekingen met de Belgi sche regering af en wij zullen na terugkeer in Leopoldstad onze actie voor de onmiddellijke over dracht van de soevereiniteit voortzetten." •it hebben de drie Kongolese leiders maandagmiddag bij hun vertrek uit Brussel verklaard. In een communiqué, onderte kend door Kasavoeboe van de Abako, Kalonji van de Kongolese nationale beweging en Gizenga van de Afrikaanse solidariteits- partij, wordt gezegd, dat de drie Kongolese voormannen „hopen dat de Belgische regering alsnog het verlangde gebaar zal maken en het directe en algemene kies recht zal afkondigen voor gelijk tijdige verkiezingen voor de pro vinciale en nationale vertegen woordigende lichamen." Voorts wordt in het communi qué verklaard, dat er thans „ern stige spanningen" in Kongo heersen, die het gevolg zijn van het feit, dat de verkiezingen die nu in Kongo worden gehouden slechts een eerste fase van de algemene verkiezingen zijn en dat deze worden gehouden onder voor de Kongolezen onaanvaard bare voorwaarden. „Men heeft ons tijdens de jong ste besprekingen meegedeeld, dat het te laat is om het kiesstel sel te wijzigen. Men heeft alle onderhandelingen willen uitstel len tot na de gemeentelijke en provinciale verkiezingen, in de hoop daarna de gekozen leiders rondom de ronde tafel te kunnen verenigen. Wij kunnen moeilijk begrijpen, hoe gemeentelijke en gewestelijke gekozenen het Kon golese volk op de juiste wijze op nationaal niveau kunnen ver tegenwoordigen, omdat hun be voegdheden tot de lichamen, waarin zij worden gekozen, zul len zijn beperkt". In het communiqué wordt ten slotte gezegd, dat de „Belgische legering heeft geweigerd te zoe ken naar een oplossing, die be antwoordt aan de verwachtingen van het Kongolese volk." Kasavoeboe, die de vorige week heeft gewaarschuwd voor de „gevolgen van de huidige Bel gische politiek", weigerde naast het gemeenschappelijke commu- November: 17.000 t.v.-toestellen Blijkens het maandelijks overzicht van de dienst luister en kijkgelden zijn er in novem ber weer 17.000 televisietoestel len bij gekomen. Het aantal steeg in die maand van 549.556 tot 566.526 (t/m 12 december 574.205). Op 1 december 1959 bedroeg het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen 21500.233 tegen 2.591.897 op 1 november 1959. Op 1 december 1959 waren er 490.483 aangeslotenen op het draadom roepnet tegen 491.690 op 1 november 1959. niqué van de drie partijen oen persoonlijke verklaring af te leggen. „Niemand weet wat er bij onze aankomst in Leopoldstad gaat gebeuren", zei hij. Hoewel reeds halverwege de achttien dagen, die de Kongolese partijleiders in Brussel hebben doorgebracht de Belgische minis ter voor de Kongo, de heer De Schrijver, mededeelde dat een uitstel van de verkiezingen, zoals door Kasavoeboe e.s. werd ver langd, niet mogelijk was, zou vol gens de jongste en onbevestigde berichten het Belgische bestuur in de Kongo overwegen alsnog tot verdaging van de verkiezin gen in Leopoldstad en de bene- den-Kongo over te gaan. In deze gebieden heeft de Abako de grootste invloed. (Adv.) Ons depót te Terneuzen, Nieuwe Kanaal P 38, tel. 2171, zal U desgewenst gaarne het adres van een Esso haardoliehandelaar geven. Inmiddels zal minister De Schrijver dinsdag in het Belgi sche parlement een verklaring over de Kongo afleggen naar aanleiding van een socialistische interpellatie in de Kamer. Nederlander bij verstek veroordeeld tot zes maanden De rechtbank in Hasselt (B.) heeft een Nederlander, die een speelhuis exploiteerde in de grensplaats Hamont in de Bel gische provincie Limburg, bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 100.000 frank (ƒ7.500). De uit Den Haag af komstige J. M., wiens beroep werd opgegeven als directeur van een internationaal corres pondentiebureau, werd er van beschuldigd gelegenheid tot hazardspelen te hebben gegeven in het kasteel ..Beverbeek" in Hamont, waar in 1955 een „ver eniging" die geen winst beoogt werd gevestigd. Een jaar latei deed de Belgische politie een inval en nam al het speelma teriaal in beslag. De heer M. werd enige jaren geleden in België veroordeeld in verband met de speelhuizen in Baarle-Hertog. Minister ontbiedt bakkers De minister van Economische Zaken heeft tegen woensdag middag vier uur het bestuur van de Nederlandse Bakkerij stichting bij zich ontboden. Dit onderhoud staat in verband met de verhogingen van de brood prijs. die in een aantal plaatsen zijn ingevoerd zonder dat hier over van tevoren overleg is ge pleegd met het ministerievan Economische Zaken. Particulier secretaresse Prinses Beatrix Per 1 januari 1960 is als op volgster van mevrouw mr. M. ScholtensMeurs benoemd tot particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix mejuf frouw M. C. C. Wijnen te 's Gra- venhage. Mejuffrouw Wijnen zal tevens het secretariaat van H.K.H. Prinses Irene beharti gen. Mejuffrouw Wijnen, geboren te 's Gravenhagö, volgde aldaar de middelbare meisjesschool. Zij was gedurende twee jaar werk zaam op de afdeling kabinets zaken der gemeentesecretarie te 's Gravenhage en was geduren de bijna vier jaar als privé- secretaresse verbonden aan één der ambassades te 's Graven hage. Mej. Wijnen verbleef ge ruime tijd in Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten. Totale opbrengst actie „Redt een kind" Tot zondagavond toe was de to tale opbrengst van de V.P.R.O.- actie „Redt een kind" ten bate van de vluchtelingen in Marok ko bijna 1.500.000, De avond in het Concertge bouw bracht ongeveer 100.000 op, maar er is voor 120.000 toe gezegd. Mocht iedereen, die op gebeld heeft, zich an zijn belofte houden, zodat dit laatste bedrag inderdaad wordt ontvangen dan zal de totale opbrengst van de actie gestegen zijn tot ruim 1.600.000. De Nederlandse televisiekijkers boden in totaal telefonisch 10.000 voor de baard van Wim lbo. Toen bovendien een kapper in Amsterdam ƒ2500 bood voor het voorrecht om de baard af te mogen scheren, zwichtte de ca baretier en besloot maandag de hartewens van de kapper in ver vulling te doen gaan. de Veiligheidsraad. Hiervoor werd door overeenstemming tus sen Oost en West pas zondag ochtend een oplossing gevonden na 51 vergeefse geheime stem mingen. Tenslotte kwam men overeen dat Polen het eerste jaar de zetel zal bezetten en Turkije het volgende jaar. De assemblee was dertien we ken bijeen, een week langer dan voorzien, met het oog op de vele punten die moesten worden af gehandeld. Frankrijk heeft maandag bij Amerika geprotesteerd tegen de opmerkingen van generaal Twining, die donderdag Frank rijk verantwoordelijk stelde voor de vertraging bij de uit voering van het defensiepro gramma van de Navo. Het protest werd geuit door minister van Buitenlandse Za ken Ccuve de Murville, toen hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter bij zich ontving. Couve toonde zich verbaasd over het uitlekken van de woor den van Twining, die gesproken heeft in de militaire commis sie van de Navo, waarvan de vergaderingen geheim zijn. Couve heeft ook geklaagd over het feit, dat de V.S. zich za terdag onthouden heeft bij de stemming in de V.N.-assemblee over Algerië. De Franse minis ter noemde het bedenkelijk, dat er van de vijftien Navo-landen zes zich van stemming onthou den hebben of de resolutie heb ben gesteund. Maandagavond zal een ver zoeningsdiner worden gegeven in de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur. De beide ministers van Buitenland se Zaken nemen er aan deel en cok generaal Twining. Van Amerikaanse zijde ver klaarde men op de vraag naar commentaar over het Franse protest, dat de vriendschap met Frankrijk te hecht is om in het openbaar te argumenteren over eventuele tijdelijke meningsver schillen. Het liberale Noorse blad „Dagbladot" beschuldigt de Fransen van een chantagepoli- tiek in de Navo. „Het negeren van Navo-besiuiten en van zijn partners grenst aan het ongelo felijke". aldus het blad. „De Franse manier van doen betekent een last voor de gehele democratie en haar ideologische basis", zo schrijft „Dagblaclet". De veertiende gewone zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties, die zondag werd gesloten, was voor een groot deel gewijd aan de ontwapenings kwestie. De assemblee nam eenstemmig een resolutie aan waarin werd aangedrongen op het bereiken van overeenstemming over alge mene en volledige ontwapening en waarin alle bestaande voor stellen voor ontwapening werden verwezen naar de onderhande laars die het volgend jaar te Ger.ève een oplossing van de pro blemen zullen zoeken. De assembled heeft tijdens haar huidige zitting tevens opge roepen tot het sluiten van een verdrag aangaande een gecon troleerde staking van kern wapenproeven en voorkoming van de verdere verspreiding dei- kernwapens. De Sowjet-Unie gaf te kennen dat zij bereid is haar kennis over ruimteproblemen te delen en gaf haar steun aan een resolutie waarbij zaterdag een nieuw or gaan van 24 landen gevormd dat de samenwerking op dat gebied moet bevorderen. Het Algerijnss probleem kreeg dit jaar weinig aandacht van de zijde der Sowjet-Unie. Hongarije en Tibet waren vrijwel de enige onderwerpen die aanleiding ga ven tot een herhaling van de be schuldigingen die in de afgelopen jaren de sfeer van de koude oor log schiepen. Een der moeilijkste problemen was de opvolging van Japan in (Adv.) MARGRIET Huldekoperstraat 20, Amslerd»' Het vroegere Duitse lichtschip „Borkum Riff", dat de N.V. „Vrije Radio Omroep Nederland" i.«, heeft aangekocht en nu in een dok te Emden volledig wordt nagezien, zal deze week de haven niet verlaten maar waarschijnlijk pas volgend jaar, zo werd maan dag in scheepvaartkringen te Bmden vernomen. Een scheeps werfvertegenwoordiger deelde desgevraagd telefonisch mede, dat hij niet kon zeggen wanneer het schip gereed zou zijn. „Er is geen volledig contract gesloten om het schip opnieuw uit te rus- len. Wij hadden slechts orders ontvangen voor afzonderlijke werkzaamheden, als schilder werk. machines, dekken en zo voorts. „Hij zeide, dat het werk gauw klaar was met uitzondering van de keteluitrusting. Het schip zou nu naar zee kunnen gaan maar zonder keteluitrusting kan dit niet op eigen kracht. Deze zegsman voegde er aan toe, dat indien noodzakelijk, het schip ge sleept zou kunnen worden daar het absoluut zeewaardig is. Hij deelde nog mee dat een kleine brand dinsdag j.l. de werkzaam heden niet belangrijk beïnvloed heeft. Het vuur woedde onder deks in de midscheeps. „Wij had den de brand in minder dan twee uur geblust. De schade was on beduidend. Een elektrische kabel was doorgebrand". De zegsman zei, dat er geen contract was ge sloten om het 48-jaar oude schip met een radioinstallatie uit te rusten en dat er geen speciale hutten waren gebouwd. Zoals bekend heeft vrijdag j.l. een opsporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. een deel van de zendappa ratuur van de V.R.O.N. (voe- dings- en hulpapparaten) in be slag genomen in het bedrijf van de technisch directeur van de V.R.O.N., de heer H. Oswald, te Amsterdam. De financieel directeur van de V.R.O.N., de heer L. M. Ph. M. Slootmans, deelde naar aanlei ding van het bericht over het schip mede, dat de ketelinstalla- tie niet door de werf maar door een Duitse ketelfirma in orde zal worden 'gemaakt. De radioinstal latie wordt door de technici van de V.R.O.N., die aan boord zijn, ingebouwd. Op het schip houdt als vertegenwoordiger van de V.R.O.N. een gepensioneerde Ne derlandse kapitein het toezicht op de werkzaamheden voor het vaarklaar maken van het schip. Regeringsstations van Para guay hebben zondagavond mee gedeeld, dat de „misdadige dwaze poging" van Paraguayse opstan delingen uit Argentinië en Bra zilië om het land binnen te vallen was afgeslagen en dat er thans vernietigingsoperaties aan de gang zijn. De opstandelingen hadden eer der gezegd dat drie kolonnes Paraguay waren binnengevallen om een einde te maken aan het regime van generaal Stroessner. Er zouden hevige gevechten aan de gang zijn met ongeregeld heden in Asuncion, Villarica en Concepcion. In communiqué's van de op standelingen werd zondag ge- Makarios president van Cyprus. A?rtsbisschop Makarios wordt de eerste president van de repu bliek Cyprus. 3ii de zondag ge houden verkiezingen heeft hij tweemaal zoveel stemmen ge kregen ais zjjn enige tegenkandi daat, Cierides. Als vice-president was reeds de Turkse leider Kutchuk verkozen verklaard, aangezien hij dc enige kandidaat was. Toen nagenoeg alle stemmen geteld waren had Makarios met 165.324 stemmen een percentage van 66 bereikt, tegen Cierides 33 met 56.029 stemmen. Toen stond de overwinnnig van Maka rios vast. Kort te voren had de aartsbis schop in een radiorede het Cypri sche volk opgeroepen de uitslag op waardige wijze te aanvaarden. Hij vroeg om „beleefdheid, groot moedigheid, verzoeningsgezind heid en samenwerking". zegd, dat zij verder Paraguay waren binnengedrongen en dat er een nieuwe landing was uit gevoerd. Er is nog geen melding ge maakt van grootscheepse botsin gen. De opstandelingen voeren kleine aanvallen tegen politie posten buiten de steden uit, zoe- De „New York Times" zegt in een hoofdartikel o.a., dat de toon, waarin de communistisch- Chinese nota aan Indonesië over de uitzetting der Chinezen is gesteld, stellig niet kan wor den genegeerd door andere Aziatische landen, waar Chi nezen een belangrijke positie innemen. Het is, aldus het blad. thans wel duidelijk geworden dat communistisch-China twee maten aanlegt in zijn houding ten aanzien van het nationalis tische streven van andere na- Overstromingen in Zuid-Slavië in Door aanhoudende regens in Zuid-Slavië zijn verscheidene dorpen in Bosnië en Dalmatië geëvacueerd. In sommige gebie den is het water der rivieren meer dan drie meter boven het normale peil. De Bosnische stad Sanski staat vrijwel geheel blank en de mensen worden geëvacueerd. Functionarissen verklaarden dat de materiële schade zeer groot is. In het kust gebied nabij Metkovic in Mid cien-Dalmatië trad de rivier de Neretva buiten haar oevers en ken naar wapens en organiseren zette ongeveer 1-500 huizen on hun strijdkrachten. Waarnemers 2,elJ water_ Na Split aan de in de grenssteden zijn van me- Da matische kust stroomde het ning dat het onwaarschijnlijk is water een chemische fabriek dat er spectaculaire gevechten zullen worden geleverd en zij verwachten dat er zich een lang durige guerilla-activiteit zal ont wikkelen. Volgens in Buenos Aires ont vangen berichten hebben de op standelingen zondagnacht be kendgemaakt, mijnen gelegd te hebben in de rivier de Paraguay, die een deel vormt van de zuid westelijke grens met Argentinië. In Asuncion heeft de leider van de regerende colorado-partij, Gorostiaga, verklaard, dat de op standelingen steun krijgen van „vijandige Argentijnse provin cies". binnen. Een Rembrandt gestolen Uit het Westberlijnse Dahlem- museum is zaterdag een schil derij van Rembrandt, een Christushoofd van 20 bij 25 cm, gestolen. Het stuk is een kwart miljoen mark waard. De politie in geheel West-Duitsland en ook Interpol is ingeschakeld. Slechts twee meter van het gestolen schilderij hing de be roemde Rembrandt „Man met gouden helm", dat op bijna een miljoen mark wordt gewaar deerd. ties. Zo heeft Peking het na tionalisatie van het Suezkanaal van harte toegejuicht, maar het verzet zich heftig tegen de In donesische politiek jegens de Chinezen die tot grote hoogte uit dezelfde beweegredenen voorkomt. Het vraagstuk van de Chine zen overzee, wier rijkdom en economische invloed in verschil lende landen in Azië weerstan den heeft opgeroepen en dit nog doen, is uitermate ingewikkeld. Doch ongeacht aan welke kant in deze vraagstukken in diverse landen het gelijk of het ongelijk is gelegen heeft China thans duidelijk gemaakt, dat het al zijn invloed zal aanwenden om de positie van deze bevolkings groep te beschermen. Het in sterke bewoordingen vervatte Chinese protest aan het adres van Indonesië ziet over het hoofd dat het de eigen Chinese bevolking in China zelf. vocrnamelijk de kapitalis ten daaronder, op een veel erger manier is te lijf gegaan dan het geval is in enig Aziatisch land, dat te kampen heeft met het vraagstuk der Chinezen overzee. EISENHOWER IN GRIEKENLAND. President Eisenhower is maan dag voor een kort bezoek uit Teheran in Athene aangekomen, waar hij o.a. door koning Paul werd begroet. Langs de route van Let vliegveld naar de hoofd stad stonden vele duizenden mensen. Op spandoeken stond o.m. „Welkom aan de vredes- kruisvearder'. De baan waarop het reusach tige straalvliegtuig een Boeing 707 landde, was 500 meter langer gemaakt. Hiervoor waren nieuwe huizen door bulldozers tegen ds grond gehaald. Ergens langs de route in de Griekse hoofdstad stortte een muur in. waardoor zestien men sen gewond raakten, van wien tien ernstig. Eisenhower liet zich over de toestand van de slacht offers, die op de muur waren ge klommen om een beter uitzicht op de stoet te hebben, inlichten. De Amerikaanse president bood koning Paul ter gelegenheid van diens verjaardag, die met Eisen howers bezoek samenviel, een grote taart met 58 kaarsen aan. Het dodencijfer van de ontplof fing van het afgelopen weekeinde in Dortmund is tot twintig ge slegen. Duitse reddingsploegen hebben, geholpen door Britse militairen, in totaal elf lijken geborgen. Voorts zijn drie van de elf ge wonden overleden. Men vreest dat het aantal doden zal stijgen tot 34. Zes lijken waren zo ver minkt dat men ze nog niet heeft kunnen identificeren. Het zoeken naar lijken duurt nog voort. Intussen is een com missie van deskundigen een on derzoek begonnen naar de oor zaak van de ramp. Men gelooft voorhands dat de ontploffing is veroorzaakt door een lek in een gasbuis. De gemeenteraad van Dort mund heeft 50.000 mark beschik baar gesteld voor hulp aan de slachtoffers of hun nagelaten be trekkingen. Donderdag zal een gemeenschappelijke rouwdienst voor de doden worden gehouden. ZUIDOOSTELIJKE WIND Een diepe depressie, welke tussen IJsland en Schotland lag, veroorzaakte zware stormen op het noordelijk deel van de Noord zee en boven Schotland. Deze de pressie heeft tevens zachte en vochtige Oceaanlucht over West- Frankrijk, de Blitse eilanden en de Noordzee gestuwd. Nederland kwam juist aan de rand van deze stroming te lig gen. Boven Duitsland handhaafde zich namelijk de koude continen tale lucht. Als gevolg hiervan liep het kwik in het zuiden en westen van ons land op tot 4 a 6 graden, maar bleef het in Friesland en Groninger^ bij 1 a2 graden ste ken. In Midden-Duitsland lagen maxima zelfs plaatselijk enkele graden beneden nul. Het laat zich aanzien dat de zachte lucht geen verdere vorderingen zal maken en zelfs weer zal worden teruggedrongen. Daling van de luchtdruk boven Zuid Frankrijk en de ontwikke ling van een nieuwe Oceaan- depxessie, die optrekt naar de Golf van Biscaye zullen tot ge volg hebben dat de wind bij ons gaat krimpen naar zuidoost en weer koudere lucht uit Duitsland zal worden aangevoerd. De tem peraturen lopen dan weer wat terug. Wat lichte neerslag is moge lijk, maar deze zal vermoedelijk van weinig betekenis zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Zachtere lucht op terugtocht. Overwegend zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder WOENSDAG 16 DECEMBER Dec. v.m. n.m. 16 8.42 16.29 18.08 9.09 Ereskens 2.28 2.39 17 8.43 16.29 19.03 9.51 Terneuzen 3.03 3.14 18 8.44 16.29 20.03 10.28 Hansweert 3.43 3.54 19 8.44 16.29 21.06 11.00 Walsoorden 3.53 4.04 20 8.45 16.30 22.12 11.20

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1