Einde van India Eisenhowers bezoek aan 1 De niet-zelfstandige gebieden De beperkingen in de kolen- en olie-industrie De V. P. R. O.-actie „redt een kind" Actie „redt een kind te Rotterdam op markt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Persstemmen over de reis van Eisenhower Noorwegen en de N.A.V. 0. De Westduitse luchtmacht salons j'obènt Vice-voorzitter van de E.G.K.S. sprak over Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. OE VRIJ MAANDAG 14 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4858 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. «J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Elsenhower en pre mier Nehroe hebben zondag hun besprekingen besloten en een communiqué uitgegeven waarin zij zeggen dat hun landen worden verbonden door gemeenschappe lijke idealen en een gemeen schappelijk streven naar een rechtvaardige en blijvende vrede. Zij gaven uiting aan hun grote voldoening" over het bestaan van ..hartelijke en vriendschappelijke betrekkingen" tussen de Ver enigde Staten en India. Nehroe had de president India's volledi ge steun toegezegd voor zijn in spanning in het belang van de wereldvrede. Het bezoek van de Amerikaan se president heeft vijf dagen ge duurd en het werd gekenmerkt doer een geestdrift zonder weer- De Britse liberale „Guardian" schrijft, dat de ontvangst van Eisenhower to Nieuw Delhi er toe moet bijdragen het Ameri kaanse volk te winnen voor het denkbeeld dat de V. S. een lei dende rol spelen in het organise ren van de steunverlening aan meer behoeftige landen. Over de opmerking van de president in het Indiase parle ment dat Amerika zich gesteld zag tegenover vele berichten over onrust, schrijft het blad dat de aanwezigen daarbij de echo van het Himalaja-gebied konden vernemen. „De boodschap zal waarschijnlijk te meer uitwer king hebben, omdat Amerika terwijl India ontwaakt is voor het Chinese gevaar ophield het land te onderhouden over het immorele van een neutraliteits politiek en in plaats daarvan een houding van voorzichtige sym pathie heeft aangenomen. De „News Chronicle" merkt o.a. op dat de ontvangst van Eisenhower duidde op. een wijzi ging in de betrekkingen tussen 's werelds sterkste en grootste democratieën. Het blad noemt de zeer grote verschillen tussen beide landen belangrijk. „Maar Eisenhower is er, machtig ge holpen door de dwaasheden van Peking, in geslaagd in India het vertrouwen te winnen. Dit is een bemoedigend resultaat". Het Noorse parlement heeft donderdag een plan goedgekeurd tot de aanleg van brandstof- en munitiedepots voer zeestrijd krachten van de N.A.V.O. in Noorwegen. De minister van Defensie, Han- dal. heeft verder gezegd dat de aanleg van depóts niet betekent dat Noorwegen afwijkt van zijn tot dusver gevolgde steunpunten- politiek. De Noorse regering heeft namelijk gezegd dat zij in vre destijd geen buitenlandse troe pen in haar land gelegerd wil hebben. Volgens Handal zullen de depóts Noors eigendom zijn, maar de voorraden zijn van de landen die er voor hebben betaald. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de luchtmacht zal worden voorzien van 630 Amerikaanse Starfighter jachtvliegtuigen F-104 e* 200 jachtbommenwerpers FIAT-G-81. De defensiecommissie van de bondsdag heeft zich voorts, zoals gemeld, uitgesproken vooi de aanschaffing van 364 Starfighters van het speciale type F-104-G, die samen 2,5 miljard mark kos ten. Van de Fiats worden er 50 rechtstreeks door Italië geleverd, terwijl de andere 150 in licentie in de bondsrepubliek zullen wor den vervaardigd. Nehroe over Indiase patrouilleleider Premier Nehroe heeft vrijdag i* het Indiase parlement in ant woord op vragen verklaard dat de Indiase patrouilleleider Ka- ram Singh, die op 21 oktober in Ladach gevangen was genomen door de Chinezen „zeer slecht" was behandeld. Nehroe die een nader verslag van Karam Singh had ontvan gen. zei dat het een nogal wreed verhaal van slechte behandeling lijkt. Hij beloofde maandag meer over deze kwestie te zullen mee delen. Als het rapport van Singh volledig bestudeerd is, zui len de nodige stappen worden ondernomen. ga van de zijde der Indische be volking. Eisenhower dankte hier voor zondagavond in een radio toespraak waarin hij zei dat het bezoek één van de ontroerendste ervaringen in zijn leven was ge weest. „Ik heb de geest van een nieuw India gevoeld, dat een gro te democratie bouwt op de grond vesten van een oude beschaving", aldus de president. De beide staatslieden spraken zondag onder meer over de toe stand aan de Chinees-Indische grens. Volgens James Hagerty, de perschef van Eisenhower, had India niet om hulp in geval van Chinese agressie verzocht en de Verenigde Staten hadden een dergelijke garantie ook niet ge geven. Eisenhower en Nehroe hopen dat de moeilijkheden aan de grens door onderhandelingen kunnen worden opgelost, daar de conferentietafel en niet het slag veld de plaats voor regeling van geschillen is, aldus de perschef. India en Pakistan hebben bei den de president laten weten dat zij hun geschil over Kasjmir door onderhandelingen willen regelen. Eisenhower sprak zondagmid dag te New Delhi tot een menig te van meer dan een miljoen In diërs. Hij zei o.m. dat de vrijheid het tenslotte in de gehele wereld zal winnen omdat zij te diep in de natuur van de mens is veran kerd om door menselijke filoso fieën te worden uitgewist. Hij haalde woorden van Gandhi aan „Vrijheid is een gift van God en het recht van elk volk" en voegde hieraan toe: ,,en Amerika antwoordt hierop: zo denken wij er ook over". De president bracht nog een bezoek aan Agra voor een be zichtiging van de beroemde Taj Mahal, die Eisenhower „nog prachtiger vond" dan hij zich had voorgesteld. Ook bezocht hij een instituut voor landbouwonder zoek en een typisch Indisch dorp. Eisenhower ve rekt vandaag naar Perzië en vervolgens naar Griekenland. De Indische telecommunicatie dienst heeft tijdens het bezoek van de president 600.000 woorden naar het buitenland verzonden, d.w.z. evenveel als anders in een geheel jaar. (Adv.) dtkapp*rmi irt oporti codwf murii 16 bfwwtnjjfraa) 9 ftrwuzw individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zjjn. electr. verwijderen van overtol lig haar. K. A. B.-ACTIE VOOR DE VLUCHTELINGEN. In de komende weken vóór Kerstmis ontvangen de ruim 400.000 leden van de K. A. B. en hun gezinnen een speciaal ge bedsplaatje, dat tevens bedoeld is als een onderlinge Kerst- en Nieuwjaarswens, ten behoeve van het werk voor de vluchtelingen. De tekst bevat een dringende aansporing tot gebed en offer voor de talloos velen, die van huis en haard, nu al jarenlang in kampen hun leven slijten. Er is een beroep gedaan op de plaatselijke K. A. B.- en vakafde lingen, Credo Pugnogroepen, K. A. J.- en V. K. A. J.-afdelingen om in dit speciale wereldvluch- telingenjaar - - mee te helpen deze actie te deen slagen. Inmid dels heeft de K. A. V. i Katholieke Arbeidersvrouwen Beweging) reeds besloten ook onder haar leden een Soortgelijke actie te or ganiseren. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zater dag de staten met afhankelijke gebieden wederom verzocht „vrij willig" over de politieke ontwik keling in die gebieden verslag aan de Verenigde Naties uit te brengen. Het verzoek is gericht tot En geland, Australië. Nederland, Bel gië, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Nieuw Zeeland, die samen 57 niet-zelfstandige gebieden be sturen. Deze staten moeten volgens het 'handvest van de Verenigde Na ties verslag uitbrengen over de ontwikkeling op economisch-, so ciaal- en opvoedkundig gebied. Rapport over de politieke ont wikkeling is niet verplicht. Het verzoek was vervat in een resolutie, die de Assemblee met 50 tegen 3 stemmen, bij 9 ont houdingen, heeft aangenomen op aanbeveling van de Beheerschaps- commissie. Met 58 tegen 2 stemmen, bij 10 onthoudingen, heeft de Assem blee Frankrijk, België en Neder land opnieuw verzocht de V. N. mede te delen hoe hun afhanke lijke gebieden eventueel werden beïnvloed door associatie met de Luromarkt. De Assemblee heeft Snellere overkomst van zeepost naar Amerika De overkomst van zeepost voor de Verenigde Staten blijkt aanzienlijk te zijn bespoedigd, nu de PTT. mede gebruik maakt van verzending met schepen uit de Franse havens Le Havre en Cheroturg in die gevallen, waarin verzending via Nederlandse havens te veei vertraging zou opleveren. Dit blijkt uit een antwoord van de directeur-generaal der P.T.T. op een brief van de Am sterdamse Kamer van Koop handel, waarin twee jaar gele den werd aangedrongen op een zo snel mogelijke verzending ongeacht de nationaliteit der schepen, waarmee deze snellere overkomst zou kunnen worden bereikt. De Kamer van Koophandel nam met vreugde kennis van dit antwoord. Een der leden deed een beroep op de dagblad pers de afvaarten van mailbo ten meer dan tot dusver te ver meiden, opdat het publiek de \erzending van zijn zeepost kan richten naar bepaalde afvaar ten. volgens do resolutie met „be zorgdheid" kennis genomen van het feit, dat de drie landen nog geen voldoende inlichtingen over het onderwerp hebben verstrekt, zoals hun vorig jaar werd ge vraagd. De Assemblee heeft de alge mene secretaris Hammarskjoeld opdracht gegeven een eigen rap port op te stellen en besloten de kwestie op de volgende zitting weer aan de orde te stellen. Communistische agenten gearresteerd De Westduitse politie heeft vrijdag bij een grootscheepse razzia „een aanzienlijk aantal" communistische agenten gear resteerd en een grote hoeveel heid communistische propagan- da-materiaal in beslag genomen. De actie was gericht tegen een ondergrondse organisatie die el ke maand in West-Duitsland klandestien een 5 miljoen com munistische pamfletten ver spreidde. Die verspreiding ge schiedde deels per post, deels met behulp van snelle vracht wagens. Een aantal van deze wagens Is vrijdag in handen van de politie gevallen. Aan de razzia is een diepgaand onderzoek van enige maanden voorafgegaan. Nederlander gezocht als getuige in Duitse moordzaak. De Duitse politie heeft via „Interpol" de Nederlandse politie gevraagd mede te werken aan de opsporing van een Nederlander, die als belangrijke getuige zou kunnen optreden in een moord zaak, welke op 18 september in een bos ten zuiden van Aken plaats vond. Daar werden Hans Joachim Kroll en zijn echtgenote Catharina gedood door pistool schoten. De Duitse politie is er tot nu toe niet in geslaagd enig licht in deze zaak te brengen. Volgens getuigen moet in de middag van 18 september in de buurt van de plaats van de misdaad een auto hebben gestaan, toebehoren de aan een Nederlander. Het was een helblauwe Volks wagen van een bouwjaar vóór 1958 en voorzien van een NL-bord. geschilderd of gehecht aan het linker-achterspatbord. De inzittende van de wagen wordt beschreven als een man van 28 tot 30 jaar oud, met don ker haar. Volgens de getuigen zouden de cijfers van het ken teken van de wagen zijn geweest 3796, maar de wgens met dit nummer zijn in Nederland reeds nagegaan en vermoedelijk heb ben de getuigen de cijfers niet geheel juist weergegeven. Ned. kustvaarder „Biesbosch" aangehouden. Het hoofdkwartier van de Fran se strijdkrachten in Algiers heeft zaterdag in een communiqué mee gedeeld. dat de Nederlandse kust vaarder „Biesbosch", groot 329 ton, vrijdagnacht door een Fran se patrouille buiten de gewone scheepvaartwegen was ontdekt. Het schip werd opdracht ge geven bij Arzew (Oran, Algerië) voor anker te gaan, waarna de lading werd onderzocht. Het schip bleek 250 ton t. n. t. van militaire aard ('n explosieve stof) naar Libië te vervoeren, dat bestemd is voor het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront. A.F.P. meMt og dat de „Bies bosch" voorkomt op de Franse zwarte lijst van schepen, die wa pens vervoeien. De „Biesbosch" had na het ver trek uit Nederland enkele dagen geleden Lissabon aangedaan. Het schip zou ook Malaga aandoen, waar, naar men vermoedt, dat de lading, 200 ton dynamiet, moest worden gelost. De kustvaarder is door de storm overvallen en de lading heeft eni ge schade geleden. Deze wordt thans van boord gehaald. AMERIKAANSE INGENIEUR NA MISHANDELING OVERLEDEN. In de Ursula-kliniek te Wasse naar is in de nacht van vrijdag op zaterdag dc 52-jarige Ameri kaanse ingenieur H. J. Kennedy, gewoond hebbende te Den Haag, overleden aan verwondingen, die hij in de avond van 3 december j.l. opliep, bij een twist in Den I Haag. De ruzie was ontstaan doordat een Surinamer hem ver- weet een verkeersovertreding te hebben begaan. De Surinamer beslechtte de twist met de Ame rikaan een zeer harde slag op het hoofd te geven, aan welk letsel hij is overleden. Balans van Fréjus. Volgens inlichtingen uit goede bron zijn bij de ramp, die het Zuidfranse stadje Fréjus en om geving heeft getroffen, 299 men sen om het leven gekomen. 32 lijken konden niet geïdentifi ceerd worden. 87 mensen wor den vermist. De woningen van een groot aantal mensen zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Alle getroffenen zijn elders on dergebracht. NEDERLANDSE BEDRIJVEN KOPEN VLIEGTUIG. Een aantal Twentse bedrijven, waaronder textielondernemin gen, een autobandenfabriek en een aantal metaalbedrijven heb ben besloten 'n coöperatieve ver eniging te stichten, welke ten doel heeft de aankoop van een passagiersvliegtuig. Met dit vliegtuig wil men rela ties in de Euromarkt bezoeken. De keuze is gevallen op een Havilland passagiersvliegtuig. Bij de militaire autoriteiten is goed keuring aangevraagd om vanuit de-vliegbasis Twenthe te starten. Ernstige ontploffing in Dortmund. Zondagmorgen vroeg heeft zich in Dortmund een renstige ontploffing voorgedaan. Een ge bouw van vijf verdiepingen is volkomen verwoest en een nabij gelegen gebouw van drie verdie pingen, dat onmiddellijk geheel in brand stond, is eveneens ver woest. In de twee verwoeste ge bouwen woonden 43 personen. Volgens de laatste berichten zijn 32 lijken geborgen. Hoewel de politie van Dort mund heeft medegedeeld, dat de oorzaak van de ontploffing nog onbekend is, zegt zij, dat het waarschijnlijk aan ontsnapt gas is te wijten. In een straal van 300 meter zijn daken afgerukt en ramen ver brijzeld. Auto's werden door de luchtdruk als speelgoed tegen de muren van huizen te pletter ge slagen. De olie-industrie moet begrijpen dat zy haar grotere aandeel van de energiemarkt slechts geleide lijk kan verwezenlijken!, in ieder geval moet een te snelle opkomst van de olie worden voorkomen, omdat er geen sociale moeilijk heden in de kolenindustrie mo gen ontstaan, zo heeft de heer D. P. Spierenburg, vice-voorat- tcr van de hoge autoriteit der E. G. K. S., zaterdag verklaard op een persconferentie in Den Haag. -De heer Spierenburg legde er nogmaals de nadruk op, dat de kolencrisis in de gemeenschap een structurele crisis is. De kolenindustrie moet gesa neerd worden. Zij moet kunr.en GEVECHTEN IN PARAGUAY? Melding is gemaakt van hevige gevechten nadat Paraguese ban nelingen uit Argentinië, Para guay binnenvielen en in botsing kwamen met de troepen van pre sident Stroessner. Vliegtuigen van opstandelin gen zouden gelijkertijd een aan val hebben gedaan op Encarna- cion, een belangrijke haven- en spoorwegcentrum bij de grens met Argentinië. Het ziet er naar uit, dat de 5000, die de Rotterdamse markt kooplieden aan goederen ter be schikking hebben gesteld van Rotterdamse om zaterdag op de markt te verkopen ten bate van <lc actie „Redt een kind", aanzien lijk vermeerderd worden. Honderd gulden werd er be taald voor wat knotjes wol van een tientje. Honderd gulden voor een fruitmand met de medede ling: „Verkoopt U 'm nog maar een keer". Ben tientje voor een rolletje pepermunt En ook veel Rotterdamse huis vrouwen hadden zich kennelijk voorgenomen de gewone bood schappen voor het weekend alle maal in de vijf met vlaggetjes versierde stands te kopen. T. V.-omroepster Karin Kraay- kamp verkocht baddoeken, sok ken. ,.En hier vind ik een pracht- pyama, 6. Oh nee, ik heb 'm op z'n kop, hij kost 9 „Een handdoek, mevrouw? Ik vind 'm ook niet zo mooi, maar ja „Heeft U ooit een kind kunnen redden met 'n worst?" riep haar collega Ansje van Brandenburg, de initiatiefneemster van dit alles. „Ons motto is: hoeveel kinde ren redt Rotterdam? Oh, men sen, ik ben zo benieuwd." „U wilt sla-olie? Ik weet niet wat 't kost. ƒ1,60, ƒ1,70 of mis schien wel ƒ2 In de stand van het Rotterdams Philharmonisch orkest ging het wat kalmer toe. Daar stond o.a. Margot FlipseBroeders, harpis te en echtgenote van de dirigent. „Zeven mandarijnen voor een gulden", prees ze vriendelijk aan. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr M. A. M. Kïompé, heeft zich zondagavond in het Concertgebouw te Amster dam via de TV-camera's van de N.T.S. op een door de V.P.R.O. belegde feestavond tot de kijkers in Nederland gericht met het uit spreken van (1e hoop dal de ac tie „Redt een kind" de harten zal openen voor alle vluchtelin gen. „Deze actie moet beschouwd worden als een brug naar verde re actie in dit wereldvluchtelin- genjaar", zo zei zij. Ze sprak er haai blijdschap over uit dat bij deze geldinzameling voor de klei ne viuchtelingetjes in Marokko nu eens geen element van gok ken, doch slechts zuivere inten tie heeft voorgezeten. ,,In dit ge val is slechts van zuivere hulp vaardigheid sprake geweest, want aan deze actie is geen lote rij verbonden". De baard van Wim lbo was gisteravond in het hele land een belangrijk onderwerp. lbo had de manifestatie van Nederlandse kunstenaars als eerste van een lange rij artisten met een liedje over Amsterdam geopend. Yoka Berretty hield de kijkers op de hoogte van alle telefonische meldingen, die gisteravond uit liet hele land op 15 speciaal daar toe aangelegde telefoons in het Amsterdamse Concertgebouw binnenkwamen van kijkers, die alsnog een financieel steentje tot de actie wilden bijdragen. Teen een van de kijkers be loofde 100 gid op het gironum mer van de actie te zullen stor ten als Wim lbo zijn baard af schoor, was het hek van de dam. De baard werd duizenden gul- „Ais U ze perst komt er muziek uit", merkte iemand naast haar op De Rotterdamse schrijvers Al fred Kossman en Anton Kloppers verkochten kaas, pepermunt en stroopwafels. „U kunt 't zó eten. Heerlijke waar en een heerlijke avond. En U redt er een kind mee". Bloemen tussen de bloemen waren de-actrices van het Rot terdams Toneel Marlies van AIc- maei' en Petra Verbeek. Ook zij hadden niet aan belangstelling (en inkomsten) te klagen. De actrice Lia Dorona stond in de textiel. „Hier geeft een me vrouw 5 voor een handdoek.", riep ze. „Wie nog zo'n mooie donkerewordt niet gauw vuil Een uur nadat de markt was begonnen, waren de vijf stands aanzienlijk in voorraad vermin derd. Twee marktkooplieden overlegden: zuilen we er nog wat bijgooien? dens waard. De bezitter er van sprak tegen het einde van de uit zending de kijkers nog even toe met de mededeling, dat hij nu ook eens wilde horen hoeveel men er voor over had als hij hem liet staan. De stroom van telefoontjes werd toen zó groot, dat men het vóór en tegen niet meer bij kon houden. Laat op de avond had lbo zijn baard in ieder geval nog steeds. Ds. J. A. van Nieuwenhuijzen deelde tegen het slot mede, dat de totale opbrengst van deze avond ruim 100.000 zal zijn, doch ook na deze mededeling stroomde het geld nog steeds toe. Uit Marokko was bericht geko men, dat van een bedrag van 100 thans twee kinderen ge kleed kunnen worden inplaats van, zoals aanvankelijk verwacht slechts één. In totaal heeft de actie „Redt een kind" thans 32.000 kinderen aan kleding en wat voedsel geholpen, doch er zijn er 50.000. Aan de avond, die onder pro- duktie van Karei Prior en onder regie van Jack Dixon stond, werkte een dertigtal artisten be langeloos mee. De feestavond in het Concert gebouw bracht gisteravond een bedrag van 120.000 op, waar door het totaal van deze „Redt een kind"-actie is gestegen tot 1.610.000. concurreren met de olie en de kolen uit derde landen. De sa nering heeft tot gevolg dat aan zienlijke sommen moeten wor den besteed voor wederaanpas sing of steun van werkloze mijn werkers en in de grote kolenpro- ducerende landen als Duitsland an Frankrijk meent men, dat de olie een deel van deze last moet dragen. Daar wil men een belas ting op de olie heffen en met dat geld de wederaanpassing dei- mijnwerkers bekostigen. In Nederland doet dit probleem zich niet voor, aangezien de Ne derlandse mijnen gezond zijn en er voor het ogenblik geen weder aanpassingsprobleem bestaat. In België wil men een andere weg bewandelen. Daar is de regering van plan de olie-invoer kwantitatief te beperken, doch die invoer zal toch nog altijd op een iets hoger niveau liggen dan dit jaar. De heer Spierenburg toonde zich optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid om de kolen- crisis geleidelijk te overwinnen. „Wij zien nu het begin van de wijze, waarop het probleem uit eindelijk zal worden opgelost," zei hij. In verband met de maatregelen, die in België worden genomen, merkte hij op, dat de invoer van Nederlandse en Duitse kolen in België tijdelijk moet worden af geremd. Er is geen sprake van een willekeurig drukken van deze invoei. Voor 1960 is een quotum vastgesteld dat toch altijd nog iets hoger is dan de invoer in 1958. Bovendien gelden de beper kingen niet voor de volledige periode van vier jaar, waarin de totale Belgische produktiecapa- citeit tot circa tweederde zal wor den teruggebracht. In het komende jaar zal België de sanering van de mijnbouw en sluiting der niet-rendabele mijnen in versterkt tempo moeten voort zetten. In 1961 moet de positie reeds verbeterd zijn, zodat de invoerbeperkingen dan kunr.en worden verminderd. De hoge autoriteit zal toezicht houden op het verloop van de sanering in België. De invoer uit derde landen wordt uiteraard ook beperkt, en daarover wordt overleg gepleegd met Engeland en de Verenigde Staten. Op een vraag hoe de Ver enigde Staten reageren op de in voerbeperkingen. antwoordde de heer Spierenburg, dat rr.en daar toch zal moeten begrijpen, dat het invoerpeil van de periode der hoog-conjunctuur riet kan wor den gehandhaafd. Dc Amerika nen moetan zelf ook.wel eens dergelijke maatregelen treffen en ook hier geldt, dat da beperk te invoer toch nog cp can bedui dend hoger beil ligt dan in 1954. Stijging van de temperatuur. Het rustige an sombere weer van het weekeinde hing samen met de aanwezigheid boven onze streken van een langgerekt hoge- drukgebied, dat zich van de Golf van Biscaye via het Westeurope- se vasteland naar Scandinavië uitstrekte. Het zich handhavende zware wolkendek verhinderde de in- en uitstraling zozeer dat gedurende lange tijd het kwik dicht bij de nul graden bleef. Daarbij heerste er vooral in Zuid-Limburg gedurende lange tijd een dichte mist. Tegelijkertijd ontplooide een Oceaandepressie, die ten westen van de Britse eilanden naar het noordoosten koerste, een grote activiteit. In de late avond van zondag lag het zwartepunt vlq,k ten zuiden van IJsland. Een stormveld ervan breidde zich daarbij tot over het noordelijk deel van de Noordzee uit. Aan de flank van deze depres sie stroomt een grote hoeveelheid zachte en vochtige lucht via de Britse eilanden naar het noord oosten. De voorste begrenzing van deze zachte lucht zal juist tot aan Nederland of deels tot over ons land kunnen doordrin gen en het komende etmaal lang zame vorderingen in de richting van Duitsland maken. Het binnendringen van de zach tere lucht kan met enige neerslag gepaard gaan. Het proces-Koch. De verdedigers van Erich Koch, de gouwleider van Oost- Pruisen en Noord Oost-Polen tijdens het Nazi-bewind die we gens oorlogsmisdaden in Polen ter dood is veroordeeld, hebben de Poolse staatsraad om cle mentie voor Koch gevraagd, zo meldt het Poolse persbureau Pap. Koch werd in maart veroor deeld omdat hij schuldig werd verklaard aan de dood van 72.000 Polen en 160.000 Poolse Joden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Vorst op terugtocht Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar mist en tijde lijk enige neerslag. Tot matig of krachtig toenemende wind tus sen zuidoost en zuidwest. In het westen geleidelijk stijgende tem peraturen, in het oosten nog vrij lang temperaturen om het vries punt. DINSDAG 15 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 n.m. 2.04 2.39 3.19 3.29 ZON MAAN op onder op onder Dec. 15 8.41 16.28 17.18 8.21 16 8.42 16.29 18.08 9.09 17 8.43 16.29 19.03 9.51 18 8.44 16.29 20.03 10.28 19 8.44 16.29 21.06 11.00 20 8.45 16.30 22.12 11.29

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1