St orm en KWATTA KERKDIENSTEN Migraine gevolg van eerzucht en perfectionisme gVtfffeS Radio en Televisie Jacht tussen klip en rots Voor de zondag HET GEHEIM VAN DE „SCHELE HOOFDPIJN" t is weer DORNFORD YATES DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 STORM OP ZEE EN BRAND OP 'T LAND STRAALJAGER-OVERLEG RADIO EN T. V. DE BELASTINGDRUK NEDERLANDSE VLOOT EN NEDERLANDSE KOEIEN ARMENWET, MEULENBELT EN MAATSYSTEEM Begin deze week heeft er op Atlantische Oceaan en Noordzee een storm gewoed met orkaankracht, wind vlagen tot 200 km per uur, die heel wat schepen in moei lijkheden heeft gebracht. Meer dan dertig doden vielen te betreuren. De Nederlandse sleepboot „Titan" verloor 7 jn sleep, waar zich vier runners op bevonden. Twee verloren het leven. De sleepboot „Cycloop" verloor een van zijn drie lichters. De twee runners konden worden g"red De „Rotterdam" kreeg vertraging, evenals de oc^aanreuzen „Queen Marv" en „Queen Elisabeth". Op het land woedden verschillende ernstige branden. De Leidse studentensociëteit brandde grotendeels uit, waarbii de hele bibliotheek en verschillende andere kost baarheden verloren gingen. Een hotelbrand in -Amster dam kostte aan drie jonge vrouwen en een Amerikaanse militair het leven. S'arfighter of Mirage Terwijl de Nederlandse minis ter van Defensie, ir. S. H. Visser, met zijn Duitse ambtgenoot aan het overleggen was over de hou ding, die Nederland en West- Puitsland zullen aannemen op de zitting van de Navo-raad, die dezer dagen in Parijs zal worden gehouden, kwam de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, tijdens een bezoek aan ons land met aanlok kelijke voorstellen op de prop pen. Tijdens het Duits-Nederlandse overleg kwam ook de kwestie van de vernieuwing van onze luchtmacht ter sprake. De Duit sers zouden graag zien, dat ons land, evenals onze oosterburen, zou overgaan tot de aankoop van Amerikaanse Starfighter jacht vliegtuigen. Nederland had ech ter nog niet besloten, of het deze dan wel de Franse Mirage III D straaljagers in gebruik zou gaan nemen. Toen kwam minister Couve de Murville plotsklaps met een ver rassend aanbod. Frankrijk wilde Nederland belangrijke economi sche en financiële concessies doen op vliegtuigindustriëel gebied, om ons daardoor te bewegen tot aankoop van 200 ..Mirages'' over te gaan. Het gaat hier om het lieve bedrag van totaal 1,6 mil jard en de Nederlandse minister heeft besloten, alvorens een defi nitieve beslissing te nemen, de demonstratie van het nieuwste model van de ..Mirage" op Ne derlandse vliegvelden of te wach ten. Omroep in discussie „Op het moment dat de ver plichte luisterbijdrage uit de Duitse tijd werd bekrachtigd, is de bestaansnoodzaak van de om roeporganisaties als verenigin gen komen te vervallenzij wer ken nu met ons aller geld." Aldus mevr. Van SomerenDowner in de Tweede Kamer. En toen haal bij interruptie gevraagd werd: „Wilt u dan een nationale om roep?", antwoordde mevrouw volmondig: „Ja". Daarmee werd bij de behande ling van de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen een punt aangesneden, dat vol strekt niet nieuw mag heten, veeleer een oud stokpaardje van sommigen (velen?) is, maar dat nog altijd goed berijdbaar blijkt te zijn. „In mijn ideale omroep is plaats voor allen", aldus mevr. Van Someren. „Mijn strijd tegen de verzuiling begint bij de onge lijkheid. Ik richt mij niet tegen groepen, maar tegen de ongelijk heid en het gemis aan kansen voor andere groepen. Ik ben tégen het systeem van verzuiling en vóór een algemene omroep waarin alle facetten tot gelding komen." Staatssecretaris Scholten deel de mee, dat aan de radioraad ad vies is gevraagd over het ver lenen van televisiezendtijd aan de politieke partijen. Persoonlijk had de staatssecretaris daar geen bezwaar tegen. Belasting, vloot, koeien Bij de behandeling van de be groting van financiën in de Tweede Kamer is van vele zijden weer geklaagd over de zwaarte van de belastingdruk. Ook werd de hoop uitgesproken, dat de nieuwe wet op de inkomstenbe lasting per 1 januari 1961 in wer king zal kunnen treden. Minister Zijlstra heeft in een vraaggesprek met „De Zaken wereld" gezegd: „Natuurlijk staat de regering klaar om in te grijpen, als de inflatiebestrijding uit de hand mocht lopen." De minister achtte de belastingdruk ook inderdaad te zwaar, maar een verlaging voor 1961 kan pas worden overwogen, als dit con junctureel geoorloofd is. Zijne excellentie denkt daarbij in de eerste plaats aan de directe be lasting. Blijkens de door Lloyds Ship ping Register verstrekte gege vens zal de Nederlandse koop vaardijvloot per eind 1959 een omvang hebben van naar ver wachting 4.743.000 bruto ton. Dat voor dit jaar een toeneming natekenen van 143.000 ton. De omvang van de tankvloot zal 1.248.000 ton bedragen, een aan tal dat 62.000 ton hoger ligt dan een jaar tevoren. De totale scheepstonnage in de hele we reld wordt door Lloyds gesteld op 124.935.000 ton. Dat betekent een toeneming in een jaar van ongeveer 7 miljoen ton. De totale wereldtankvloot zal met 4.300.000 ton toenemen tot 37.890.000 ton. En de 42-jarige Deense vee exporteur Hans Bungaard is naar Nederland gekomen om duizend koeien te kopen, die hij naar Joegoslavië wil sturen, ten einde aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen. In Denemarken heeft hij zoveel moeilijkheden ondervon den, dat Nederland uitkomst moet brengen. Armen, geesteszieken!?) en kleren Minister mej. dr. M. Klompé wil blijkens haar memorie van antwoord bij de begroting van Maatschappelijk Werk de Ar menwet vervangen door een nieuwe wet van ander karakter, die genoemd wordt een wet op de bijstand voor het levensonder houd. De commissie Quarles van Ufford had een ontwerp inge leverd, maar de minister wil dit ontwerp niet tot uitgangspunt kiezen. De commissie heeft naar het oordeel van hare excellentie niet voldoende de konsekwenties getrokken uit haar eigen conclu sies, dat „bijstand in financiële noden meer en meer wordt ge zien als een taak van de over heid". Minister Klompé meent, dat ondanks voorgestelde ver beteringen de indruk wordt ge wekt, dat de genoemde commis sie nog vasthoudt aan de uit 1912 daterende beginselen van syste matiek. Sedertdien zijn echter de opvattingen sterk gewijzigd. In de Tweede Kamer is de zaak Meulenbelt ter sprake ge weest. Helaas bleek er weinig interesse te bestaan voor het ge val. Tot een juridisch steekspel kwam het niet. De artsen kregen de raad zich te wenden tot de rechter en de Kamer ging over tot de orde van de dag. Helaas is er dus nog geen einde geko men aan deze onverkwikkelijke affaire. En als onze mannen in de toe komst naar de winkel gaan om hun confectiepakje te kopen, zul len zij een raar figuur moeten hebben, willen ze toch niet stante pede een passend kostuum aan het lijf gegoten kunnen krijgen. De Vereniging van Ned. Fabri kanten van heren- en jongens- bovenkleding heeft besloten over te gaan tot de produktie van kleding volgens een nieuw en genormaliseerd matensysteem. Met niet minder dan 34 maten zal zeker 90 procent van de be hoefte gedekt kunnen worden. (Nadruk verboden.) ZWITSERLAND EN KERNWAPENS Naar aanleiding van een in het parlement gestelde vraag heeft de Zwitserse regering ver klaard dat de vraag of en wan neer Zwitserland kernwapens zal invoeren nog niet aan de orde is. De regering acht het voorbarig reeds te verklaren dat Zwitserland in geval van oorlog nimmer kernwapens zal gebruiken zolang dergelijke wapens niet tegen Zwitserland zullen worden aangewend. „Iedereen weet overigens dat de militaire inspanning van Zwit serland sedert eeuwen uitslui tend op zijn verdediging is ge richt. Alwie ons met vrede laat, zal niets te vrezen hebben van ons leger noch van onze even tuele kernwapens," aldus de verklaring van de regering. OOST ZEEl WS-VLAAXDEREN. ZONDOG 13 DECEMBER. (Derde Advent.) NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur ds. P. J. Pennings; 2.30 uur vie. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. W. J. van Meeuwen. Hontcnisse: 10 uur de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Hulst: 10 uur ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 2 uur ds. P. J. Pen nings, van Axel. Sas van Gent: 10 uur ds. Strating, van Goes. Sluiskil: 10 uur ds. J. G. N. Cupé- do; 2.30 uur vie. G. P. Post, van Terneuzen. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur ds. P. A. v. d. Vlugt: 3 uur Cand. P. C. Janse, van Rotterdam; 7 uur ds. K. Verbeek, van Hoog vliet (jeugddienst). (Kerkhof laan) 10 uur ds. J. Scholten: Driewegen: 7 uur ds. J. Schol, ten. Zaamslag: 9.30 uur ds. Ph. M. Becht: 2.30 uur de heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ds. A. J, Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur ds. B. A. Bos, van Apeldoorn. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 9 uur Ds. H. Smit van Ter neuzen: 2.30 uur leesdienst. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur ds. Aangeenbrug, OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur: leesdienst. NED. PROT. BOND. (Lokaal Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. S. J Vis, van Aardenburg. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H Missen. Sas van Gent 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. DONDERDAG 17 DECEMBER. OFD-GERFEF. GEMEENTE. Terneuzen: 3 uur Ds. A. de Reu ver, (Kerk. Huw. Bevest.) WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDOG 13 DECEMBER. (Derde Advent.) NED. HERV. KERK. Aai denbug: 10.30 uur ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur ds. C. van Evert, van IJzendijke. Cadzand: 10 uur ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur cis. P. A. L. Brinkman, van Schocxdijke Nieuwvliet: 10 uur ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10 uur ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement: 10 uur ds. S. Tflmstra. Schoondijke: 11 uur ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur ds. C. Balk. St, Kruis: 9 uur ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 11 uur ds. C. van Evert4 uur ds. M. de Jong, van Groede. Zuidzande: 10 uur ds. J. Eijgen. daal. (Viering van het Heilig Avondmaal.) „Waar is de Koning der Joden, die geboren is?" Mattheus 2 2. Dat zijn inderdaad deze „wij zen uit het Oosten". Ze zijn op zoek naar de Koning. Met heel hun levensschat geladen op vele kamelen zijn ze er achter aan gegaan. Over bergen en door woestijnen, in de hitte van de ste kende zon en in de kilte der don kere nachten. Helemaal uit het Oosten zijn ze er voor gekomen. En dan komen ze in Jeruza lem. Dat is wijs. Waar moet je de Koning der Joden anders zoeken dan in Jeruzalem? Ze zochten naar dat ze wijs waren, deze „wij zen". Dat wil zeggen: langs de lijn van hun eigen gedachten en voorstellingen en wensen. En zo kwamen ze natuurlijk bij de grootsheid en praal en macht, bij de heersers en groten der aarde terecht. En zo vinden ze wel een koning, maar niet dé Koning. Tenslotte heeft „de ster" deze verdwaalde wijzen terecht ge bracht. „En zie, de ster ging hun voor en stond boven de plaats, waar het Kindeke was". De ster heeft hun de plaats gewezen en ze over „die plaats" heenge- holpen. Zodat ze het Kind der nederigheid hun hulde bewijzen. «Dit is mooi! Maar... maar... als ze, zeg nog dertig jaar langer gezocht hadden, zouden ze dan ook voor Hem in aanbidding zijn nedergevallen? We moeten - als we op zoek zijn naar de Koning de lijn doortrekken. Precies zover als God de lijn met deze Koning doortrekt. Als de wijzen nog enkele jaren langer gezocht hadden, dan hadden ze een kruis gevonden. Dan hadden ze een Ko ning met een doornenkroon, in spotpurper en met een wiebelend rietje gevonden. Dan hadden ze Golgotha gevonden, met ,Eli, Eli", waarin een mens zijn eeu wige ondergang uitgilt. Dan hadden ze bloed— wegvloeiend levensbloed gevonden. Dan hadden ze drie duistere uren ge vonden en daarin de hel en de dood. Tóch bij het licht van Gods ster vinden we de Koning zelfs in de duisternis van Golgotha! (Uit „De Stem achter U".) De uitgebroken Amerikaanse gevangenen Van de twintig gevangenen, die in de nacht van dinsdag op woensdag uit de gevangenis te Ivy Bluff in Noord-Carolina braken, zijn er tot dusver vijf ge grepen, onder wie een man die wegens moord tot levenslang was veroordeeld. De mannen haden de bewa kers overmeesterd en zich met buitgemaakte wapens en ver kleed in de uniformen van de bewakers uit de voeten gemaakt. Dinsdag kon één van hen wor den aangehouden en woensdag vielen vier mannen in handen van de politie. Volgens één van de gevangen genomen uitbrekers was de uit braak het resultaat van de slech te behandeling in de gevangenis. Geruime tijd bestaat de opvatting, dat migraine, evenals astma en hooikoorst veroorzaakt zou worden door een over gevoeligheid voor bestanddelen in het voedsel of in de inademinslucht. Ook komt men de mening wel tegen, dat migraine berust op een te sterke ver dringing van agressieve neigingen. Het opkroppen van woede en ergernis zou bij daartoe voorbeschikte personen aanleiding geven tot stoornissen in een aantal hersencentra en op die wijze tot migraine. Steeds meer spanningen De Amerikaanse zenuwartsen Marcussen en Wolff hebban on langs een andere theorie over het ontstaan van migraine ont wikkeld. Volgens hen betreft het bp deze ziekte voornamelijk per sonen die zeer gespannen leven. Deze mensen zijn eerzuchtig, zij willen alles in de perfektie doen en zij kunnen geen verant woordelijkheid aan anderen af staan. Dit heeft tot gevolg, dat zij doorgaans met steeds meer plichten overladen raken en steeds harder moeten gaan wer ken. Dit wreekt zich dan weer door aanvallen van hoofdpijn en ziek- zijn, zo alles overheersend, dat de lijder wel rust móét nemen. Hier eist het lichaam dus als het ware van de geest eens even absoluut op te houden met al die overma tige inspanning. - - Heel anders Het is in zulke gevallen, vol gens deze geleerden, de taak van de behandelende geneesheer om Buitenlandse kerstbomen voor Den Haag De Franse stad Straatsburg heeft de stad Den Haag drie kerstbomen geschonken, een kerstboom uit Stockholm is voorts naar Den Haag onderweg. Het Franse geschenk is be doeld als symbool van de geza menlijke gehechtheid aan de Europese gedachte en als bewijs van de onderlinge vriendschap. Dit schrijft René Radius, lid van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa in een brief aan de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten. De bomen zijn gekapt in het bos, dat de stad Straatsburg be zit in Hohwald (Franse Voge zen), en worden per schip naar Dordrecht vervoerd door de Communaute de Navigation Francaise Rheane. De Haagse plantsoenendienst zal de bomen in Dordrecht ophalen. De bomen zullen in Den Haag worden ge plaatst ot> het Èuitenhof, de Groenmarkt en het Plein. De kerstboom uit Zweden, een geschenk van de stad Stockholm (evenals in 1957) bevindt zich aan boord van de „Vormö" welk schip op donderdag 10 decem ber uit Stockholm is vertrokken en maandag 14 december of later in Rotterdam wordt verwacht. de patiënten te helpen een ande re wijze van reageren te vinden op de dagelijkse gebeurentissen. De patiënten dienen te leren zich van hun krampachtige le venshouding te ontdoen. Verder zullen ze om te beginnen mins tens een vierde gedeelte van hun bezigheden moeten opgeven. Voorts is het nodig dat de mi- grainelijders zich op gezette tijden leren ontspannen en niet langer doorwerken dan tot een toestand van .aangenaam ver moeid zijn" is bereikt. Minstens acht uren slaap en een rustpoos in de middag zijn volgens dr. Marcussen en dr. Wolff onontbeerlijk. Als liefheb berij is sport, waarbij spierakti- viteit van het lichaam wordt ge vergd, een zeer geschikt tegen wicht tegen de geestelijke ver moeienis. Gelukkig zijn migrainelijders meestentijds intelligente mensen, die het nodige begrip voor deze maatregelen kunnen opbrengen. De medewerking van de patiënt is hierbij immers een eerste ver eiste. Verschijnselen Migraine is geen gewone hoofdpijn, het is een op zichzelf staande ziekte. Het meest ken merkende van dit lijden is de halfzijdigheidde hoofdpijn zit meestentijds maar aan één kant: links óf rechts. Gedurende een migraineaanval is de patiënt gewoonlijk misselijk, vaak ook duizelig. Tijdens de aanval bestaat er een buitenge wone gevoeligheid voor licht- en geluidsprikkels. De zieken zijn er heel akelig aan toe in zo'n aanval; meestal trekken zij zich terug in een stil en donker vertrek. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) (Adv.) HAMEA-GELEIEEÜ3 (Ad-) Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bi^j Uw winkelier ZONDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I.: 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nws. en waterst.; 9.45 Gram.; 10.00 Gewijde muziek; 10.15 Inl. Kerkdienst; 10.30 Herv. Kerk dienst; 11.30 Vragenbeantw.; 11.45 De kerk in de spiegel van de pers, lezing; 12.00 Gram.; 12.15 Actuele geloofsproblemen, lezing; 12.30 Strijkork.; 12.55 Act.; 13.00 Nws.; 13.05 De hand aan de ploeg, praatje; 13.10 De wadders, hoorsp.13.30 Lichte muziek; 14.00 Voor de kind.; 14.30 Kamermuz.; 15.00 Kamer- ork. en solist; (In de pauze: De vliegende Hollander, praat je); 16.00 Sport; 16.30 De pro feet van de nabijheid Gods, le zing Convent van Kerken 17.00 Vrij-Evangelische Kerk dienst; 18.30 Adventsconcert; 19.00 Nws. uit de kerken; 19.05 Koorzang; 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, lezing; 19.45 Nws.; 20.00 De Katholiek en zijn gemeenschap, lezing; 20.15 Gevar. progr.20.45 U bent toch ook van de partij?, praat je; 20.55 Gram.; 21.30 De zilve ren albatros, hoorsp.22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.; 22.40 Avondgebed; 22.55 Meesterwer ken v. d. religieuze muziek, muzik. lezing; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II.: 8.00 Nws.; 8.18 Voor het platteland, lezing; 8.30 Gevar. progr.; 9.45 Geeste lijk leven, toespr.; 10.00 Kamer muz.; 10.30 Gevar. progr.; 12.00 Cosmopolitainork.12.30 Sport- spiegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nws. en SOS-ber.13.07 De toe stand in de wereld, lezing; 13.17 Meded. of gram.; 13.20 Gevar. progr. voor de sold.; 14.00 Boekbespr.; 14.20 Kamermuziek; 15.10 Toneelbeschouwing15.25 Britse liederen; 16.00 Lichte muz.; 16.30 Sportrevue; 17.00 Gevar. progr.17.30 Het huis met de gekroonde karnton, hoorsp.; 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn.; 18.30 Remon strantse kerkd.19.00 Voor de jeugd; 19.30 De open deur, le zing; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 20.35 Logboek 1929; 21.20 Theaterork.; 22.00 Gram.; 22.15 Journ.22.30 Nws.; 22.40 Sport uitsl.; 22.45 Redt een kind, gevar. progr.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 conc.12.30 Weerber. Ork. 12.35 94) (Nadruk verboden.) Ik was opgesprongen en stond naast de kap boven de kajuits trap te wachten. Ik herinner mij niet dat ik opsprong, ik moet het volkomen automatisch hebben gedaan, evenals Mansel zelf. Zacht voegde Mansel mij toe: „Laat hem aan mij over. Carson, houd je klaar om hem op te van gen. Ik wil niet dat hij valt." Maar Satan kwam niet naar buiten. Vermoedelijk is zelfs hij terug geschrikt voor het uitvoeren van een zó gruwelijke order, want de de Jager stampte alweer op de vloer en begon te bulderen. „Ik zei dat je Formosa hier zou bren gen. Schiet op, jij oud wijf. Over twee minuten moeten wij van die brandende schuit zijn." Daarop klom Satan naar bo ven om de opdracht van zijn baas uit te voeren en juffrouw Katharine Scrope te gaan halen, die levend verbrand zou worden. Het ontging mij, dat Mansel hem de klap gaf; het geluid van de klap hoorde ik des te beter. Het leek of Satan 'n luchtsprong maakte, maar daarna zakte hij ineen. Zijn voeten sleepten langs de grond, maar vallen deed hij niet, want Carson had hem al on der zijn oksels beet. Mansel zei: „Leg hem ergens neerEn hoor eens. Zo mogelijk wil ik de Jager levend in handen hebben. Jullie gaan ieder aan een zijkant van de kap staan, zonder dat je van binnenuit te zien bent. Ik ga op de kap liggen. En als ik zeg „Neem me niet kwalijk", grijpen jullie ieder bij een arm. Mocht ik iets anders zeggen dan zoeken jullie zo snel mogelijk dekking." De kap waarover hij sprak was, zoals reeds gemeld, de kap boven de kajuitstrap, dat wil zeg gen over de rechthoekige ope ning in het dek, waaronder de trap naar de salon afdaalde, was een afgeronde kap gebouwd en niemand kon aan dek komen be halve door de verticale open zijde van deze kap. Degene die naar boven kwam kon niet links of rechts kijken, alleen vooruit, en ook daar nog weinig onder scheiden. De opening van de kap was nauwelijks 80 centimeter breed. Gezien de stelling die wij be trokken hadden wes vrijwel ieder die uit de salon aan dek kwam, een zekere prooi. Overigens wis ten wij alle drie, dat speciaal de Jager een man was, die over uit zonderlijke kwaliteiten beschikte. Katharine had ons reeds gewaar schuwd en daarna hadden wij met eigen ogen kunnen consta teren, dat de man alle zelfbe heersing kwijt was. En nu Satan bovendien niet terugkwam De ogenblikken, die volgden, zsl ik mijn leven lang niet meer vergeten. Ik staarde strak naar het gezicht van Mansel; hij lag roerloos boven op de kap en tuurde naar beneden, zijn blik vol spanning op de treden gericht. Het loeien van de vlammen was aanzienlijk duidelijker hoorbaar geworden; de rook steeg inmid dels ook uit de kap omhoog. Mijn tanden klapperden zo on weerstaanbaar. dat ik mijn vin ger tussen mijn kaken stak, uit angst dat het geluid mij zou ver raden. Wij hadden heel wat spanning achter de rug en doorleefd, maar nooit tevoren was de spanning zo groot geweest. Ik stond op het punt de adder de kop te verbrij zelen, de adder, die ons naar het leven had gestaan omdat ik hem in zijn hol had opgespoord. Voor deze indiscretie had hij mij en het meisje, waarvan ik hield, met ons leven willen laten be talen. Wij hadden al meer dan twee weken in angst en vrees ge leefd, elke dag had het einde kunnen brengen; wij waren ste viger opgesloten geweest dan wij ons in de sterkste gevangenis hadden kunnen voelen. Boven dien hadden wij tenminste de helft van die tijd ieder voor zich, aan de gruwelijke kwelling bloot gestaan niet te weten of de ad der reeds gebeten had, met an dere woorden of hopen nog zin had, of dat de ander reeds dood was. En nu lag dat alles achter ons: de poort naar vrijheid en veiligheid stond wijd open en wij stonden op het punt er binnen te gaan door onze cipier tot onze gevangene te maken, door de kop van de adder te verpletteren. Tot op het allerlaatste moment leefde ik in angst dat het ver bluffende instinct van de Jager hem de reden zou doen raden, waarom Satan niet terugkwam: vermoedelijk zou dit inderdaad zijn gebeurd als de man niet in een zo grote staat van opwin ding had verkeerd, dat zijn denk vermogen er onder leed. Het lot was tegen hem, die avond. Wan neer Mangey hem dadelijk, toen hij met de motorboot lang-szij de tender kwam, de waarheid had verteld, betwijfel ik, of hij zelfs maar aan boord van de tender zou zijn gegaan; daardoor zou onze taak vanzelfsprekend heel wat moeilijker zijn geworden, daar hij, zolang hij aan boord van de motorboot verbleef, Katha rine als dekking kon gebruiken. En wanneer hij maar iets meer geduld had betoond zou hij tijdig tot de ontdekking zijn gekomen dat Mansel en ik reeds uit de cel waren verdwenen, en daarmee zou hij drie mannen hebben ge red. die aan zijn zijde wilden vechten. Nu stond hij alleen. Goed beschouwd was hij op dezelfde klip gelopen, waarop wij aanvankelijk waren gestrand. Mangey heette die klip. De waterrat, die hij in het nauw had gebracht, was hem naar de keel gesprongen. Op dat ogenblik gaf Mansel mij een wenk. (Wordt vervolgd.) Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Voor de sold.; 14.00 Gram.; 15.80 Sportrep.16.45 Gram.; 17.00 Sport en nws.; 17.05 Gram.; 17.30 Sportuitsl.17.35 Gram. 18.30 Godsd. halfuur.; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Gram.; 23.00 Nws.; 23.0524.00 Gram. Televisieprogramma's NED. T.V.: 17.00—18.20 Euro visie; Interl. wedstr. turnen te Krefeld; 20.00 Gesprek aan de schrijftafel, praatje; 20.1021.45 Redt een kind, gevar. progr. VLAAMS BELG. T.V.: 14.30 Folkl. progr.15.00 De week in beeld15.30 Landbouwkron. 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Pop- penfilm; 16.45 Voor de kleu ters 17.05 EurovisieRep. intern, turnwedstr. Duitsland— Rusland te Krefeld; 19.00 Feuill.19.30 Nws.; 20.00 Gevar. progr.; 21.15 TV-spelen; 22.20 Filmprogr.; 22.30 Nws. en journ. MAANDAG li DECEMBER HILVERSUM I: 7J00 NWS; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Rondom 't woord; theolo gische etherleergang; 11.00 Lich te muz.; 11.30 Quiz; 12.00 Sopr. en gitaar; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Praatje; 13.00 Nws; 13.15 Me- tropole-ork. en koor; 13.40 Gr.; 14.05 Schoolradio; 1420 Gevar. progr.; 15.45 Gram.; 16.00 Bij beloverdenking 16.30 Kerstlie deren; 17.00 V. d. kleuters; 17.15 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Orgelconc.; 18.30 Gr.; 19.00 Nws en weerber.; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Kamer koor; 19.30 Radiokrant; 19.50 Blaasork.20.15 Het laatste woord, praatje; 20.20 De pasto rie van Hinton, hoorspel; 21.05 Gram.; 21.15 Lichte muz.; 21.35 Muz. v. koperblazers en koor; 22.00 Parlementair comm.; 22.15 Gram.; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Moderne muz.; 235524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym. v. d. vrouw; 7.23 Gr.; 8.00 Nws en orgelspel; 825 Gr.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram 10.00 Mor genwijding; 10.20 Gram.; 11.15 Voordr.; 11.35 Clavecimbelreci- tal; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 1223 V. h. platteland; 1228 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 V. d. midden stand; 13.20 Orgel en zang; 13.45 Wikken en wegen, praatje; 14.00 Kamermuz.; 14.30 Gram.; 15.00 Utrechts Stedelijk ork. en so list; 15.45 Zestig minuten boven de zestig; 16.45 Oude liedjes; 17.00 Pianoduo; 17.20 Gram.; 17.50 Mil. comm.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Lezing; 19.00 Pari. overz.; 19.15 Regeringsuitz.19.30 Cabaret 20.00 Nws; 20.05 Gevar. muz.; 21.25 Cabaret; 21.55 Gram.; 22.30 Nws22.40 Radio Philharmo- nisch ork.; 23.40 Gram.; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Ork. conc.; 12.30 Weerber.; 12.34 V. d. landbouwers; 12.42 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gr.; 14.00 Ork. conc.; 14.40 Kamer muz. 15.05 en 1520 Gram.16.00 Koersen; 16.06 Voor de zieken; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Franse les; 18.00 Gewijde muz.; 18.10 Protestantse uitz.; 18.20 V. d. sold.; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Koorzang20.45 Kunstkaleido- scoop; 21.00 Ork. conc.; 21.30 Amus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Prix Italia 1959 22.55 Nws; 23.00 V. d. zeelieden. Televisieprogramma' s. VL. BELG. T.V.: 19.00 V. d. jeugd; 19.30 Nws; 20.15 Poppen- film; 20.25 Spionnagefilm21.45 Wetensch. film; 22.15 Nws en journ.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3