Sportnieuws Gemeenteraad van Axel Daders van gewapende overval voor de rechtbank Melkbezorging in de hoge bouw BEURSO VERZICHT DE HULP AAN DE DROOGTEGEBIEDEN DE IMMIGRATIE IN DE VERENIGDE STATEN VOLLEYBAL BRIDGE BILJARTEN VOETBAL SCHAATSEN Zaterdag eerste schaats wedstrijden in Nederland DE BEWAKING DER WAPENDEPOTS DAMMEN Koeper manvan Dijk om het wereldkampioenschap Vrijdag 11 december 1959 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 VERGADERING VAN 8 DECEMBER. Nadat de voorzitter, de wnd.- burgemeester de heer A. J. Kes- beke de vergadering had geopend door het uitspreken van het ge bedsformulier, werden de notu len van de vergadering van 27 oktober j.l. overeenkomstig het concept goedgekeurd. Afwezig is de heer P. J. van Bendegem, Ingekomen stukken De heer Oggel merkte naar aanleiding van een schrijven van de buurtvereniging SpuiMa- grette op, dat het hem verheugt, aat door JB. en W. aandacht wordt besteed aan de door deze buurt vereniging aldaar nodig geoor deelde voorziening. Enkel ziet hij t.o.v. de ontwatering te Ma- grette toch wel mogelijkheden, eventueel door een eenvoudige voorziening. De voorzitter antwoordde dat dit niet zo eenvoudig is, als het lijkt, maar het heeft de aan dacht van B. en W. Voorts zijn wij nog een toelichting wachten de van de voorzitter der buurt vereniging. De heer E. Hamelink zeide, dat te Spui toch wel behoefte is aan een voetpad van de kerk naar de weg Schapenbout. Nu moe ten de kerkgangers steeds de verkeersweg over. Achtereenvolgens werden zon der discussie en hoofdelijke stemmen aangenomen: het voorstel van B. en W. tot wijziging van de invorderings termijnen in de verordeningen: rioolrechten, reinigingsrechten, wegenbelasting en baatbelas ting; het voorstel tot het nemen van diverse besluiten op grond van de lager onderwijswet 1920; het voorstel tot het vaststellen van enige begrotingswijzigingen; liet voorstel tot het vaststellen van een „Regeling voor de toe kenning van een verhoging van ue kindertoelage aan het perso neel der gemeente over het 4e kwartaal 1959"; het voorstel tot het vaststellen van het crediet in rekening-cou rant met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten en de Coöperatieve Boerenleenbank „Terneuzen" voor 1960; het voorstel tot het verhuren van een lokaliteit in het ge meentehuis aan de Raad van Arbeid te Middelburg; het voorstel tot het verpachten van het visrecht van de ijsbaan aan de Hengelsportvereniging ..Geduld Overwint Alles", zulks ingaande 1 januari 1960, voor de tijd van zes jaar en voor de prijs \an 100 per jaar; het voorstel tot het toekennen an een voorschot op de gemeen telijke vergoeding aan de Chr. Ulo-school overeenkomstig art. lOlbis, 5e lid, van de lager on derwijswet 1920. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd de heren P. P. M. de Kort, wo nende Buitenweg 7, en H. Smies, wonende Beatrixstraat 15. Alsnu werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aange nomen: het voorstel van B. en W, tot het onderhands aanbesteden van het leggen van een nieuwe gas- leiding van Axel naar Terneu zen. Bij besluit van 16 juni 1959 werd besloten over te gaan tot liet leggen van een nieuwe gas leiding van Axel naar Terneuzen. Aangezien in dit geval aan een onderhandse aanbesteding de voorkeur moet worden gegeven, is aan een 3-tal aannemingsbe drijven prijsopgaaf gevraagd. De laagste inschrijver was fa. J. P. Sanderse, van Middelhovenstraat 12 te Axel. B. en W. stellen voor de uit voering van dit werk op te dra gen aan J. P. Sanderse voor noemd. Het voorstel tot het kopen van de woningen Walstraat 12 en 14; Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden de volgende percelen grond verkocht: a. aan F. J. Orlebeke, Bern- hardstraat 33 te Axel: ca. 126 m2 bouwgrond, gelegen aan de Schuttershofstraat, prijs 9, per m2; b. aan G. Herrebout, Noord straat 43 te Axel: ca. 126 m2 bouwgrond, gelegen aan de Schuttershofstraat, prijs 9,— per m2; c. aan J. van Fraaijenhove, M 44 te Axel: ca. 126 m2 bouw grond, gelegen aan de Schutters hofstraat, prijs ƒ9,per m2; d. aan K. Ie Feber, Nieuwstr. 38 te Axel: ca. 210 m2 bouw grond, gelegen op ae hoek Wil lem de ZwijgerstraatSchut- tershofstr., prijs ƒ9,per m2; e. aan P. J. de Kijcke, Walstr. 62 te Axel: ca. 21 m2 grond, ge legen achter diens perceel, prijs 2,50 per m2. Voorstel tot het vaststellen van een nieuw „Reglement van orde voor de vergadering van de raad der gemeente Axei". De heer C. van Bendegem merkte op, dat de commissie, welke deze reglementsherziening heeft voorbereid, blijkbaar niet gewaardeerd wordt voor haar ernstig werk, dat zij in deze heeft verricht. Dat B. en W. in hun prae- advies niet alle voorstellen van de commissie wil overnemen, is hun goed recht. Dit is, als men het niet eens is, een normale gang van zaken. Maar niet-nor- maal is, dat de argumenten en voorstellen van de commissie worden genoemd in het prae- advies. Zo heeft de commissie unaniem besloten de raad voor te stellen om de derde alinea van artikel 14 te lezen als volgt: .Ieder lid, die verlof krijgt het woord te voeren, zal dit staande tot de voorzitter moeten rich ten." Deze bepaling stond ook in het oude reglement in art. 13. Wel is waar werd hier de laat ste jaren steeds de hand in ge licht. maar de commissie is van mening, dat dit zeker niet heeft bijgedragen tot het decorum van de vergadering. De heer Oggel onderschreef hetgeen de heer Van Bendegem zegt inzake het staande spreken. De gemoedelijkheid van het ge sprek is wel eens oorzaak dat de lijn tot de besluiten moeilijk te volgen is, terwijl de interrupties wanneer het staande spreken weer ingevoerd is sterk zullen verminderen. De voorzitter zeide, dat B. en W. zeker waardering hebben voor de ernst van de commissie, maar dat zonder opzet (meer een vergissing) e.e. a. niet in het prae-advies is gekomen. Hij heeft geen enkel bezwaar het voorstel als zodanig te wij zigen, als men soepelheid wil toelaten, als het om korte ge zegden gaat, die de vorm van in terruptie hebben. De heer Van der Lee had er ook geen bezwaar tegen, maar het is gewoonlijk de heer Van Ben- Na lagere opening, oplopende koersen, AKU's vast Bij kalme handel ondergingen de internationale waarden gis termiddag bij de opening een koersreactie op de forse koers stijging van woensdag, vooral voor de Philips aandelen. Van Wallstreet, dat met lagere koer sen was afgekomen, ging in Amsterdam niet de minste sti mulans uit en aangezien ook de Westduitse beurzen een vijftal punten lager noteerden, geloof de men het op het Damrak aan vankelijk wel. De arbritage had weinig te doen en het publiek het beginbeurs hoofdzakelijk verstek gaan. AKU's hielden zich bij de opening heel goed bij een prijs van 422, tegen woensdag als slotprijs 422%. Het uouwen van een nieuwe fabriek uoor de Spaanse dochteronder neming van het AKU concern, na Seda de Barcelona, werkt imulerend op de koersvor- mmg van de AKU aandelen. - urijs blijft zich voor deze stuk ken interesseren en daarnaast bestaat er vraag voor Duitse rekening. Gedurende het verde re beursverloop werd de handel in de AKU aandelen zeer leven dig tengevolge van kooporders, waardoor de koers steeg tot 426 "4, Bij het sluiten van de markt werd 4251,2 gedaan. De laagste prijs van de niet-officiële ochtendhandel bedroeg voor de rayonaandelen 417. Philips trok ken aan van 772 tot 775 en ver loor op die prijs ca. drie punten, vergeleken bij woensdag. Unile ver steeg van 7161 a tot 718V'2 ('2212). Kon. Olies, die een dollar lager in Wallstreet no teerden, waren op ƒ162 ca. een oaaider lager, doch boven pari- reit New York. In de scheepvaarten bleef de uandel bij die van woensdag ten .chter. Ook in deze sector trok- ..en de koersen, na een lagere pening, aan en verschilden uiteindelijk niet veel met de slotkoersen van de voorgaande dag. Nationale Handelsbanken werden op 171 verhandeld, te gen woensdag I68I2. Ook hier was de omzet gering. Van de leidende cultures daalde Deli na 181 tot 179 om daarna weer te stijgen tot 180,50. De slotkoers van woensdag was 183,90. HVA's waren op 156 ca. twee punten hoger. Staatsfond sen kalm. In de lokale sector was de handel eveneens zeer rustig met koersverschillen naar beide richtingen. Woensdag noteerden aandelen Thomassen en Drijver tien punten hoger op het jubi leumdividend van vijf procent van deze maatschappij en niet de aandelen van de aanneming maatschappij „De Kondor", zo als wij abusievelijk doorgaven, Claims Nederl. Export Papierfa briek werd geadviseerd op 1500, tegen woensdag 1650. De introductie van certificaten Consolidated Electronics Indu stries Corp., waarin de Ameri kaanse belangen van Philips zijn ondergebracht, was woens dag een groot succes met een omzet van 38.400 shares. Giste ren werd de prijs vrijwel onver anderd bij die van woensdag geadviseerd op 54Va54% dol lar. Prolongatie 3Vi procent. degem die (als regel plezierige) interrupties plaatst. En deze zou den bij strakkere vergaderdisci pline verloren gaan, wat een ver lies zou kunnen zijn. Als voor beeld stelde hij ,dat de heer Van Bendegem tijdens het antwoord van de voorzitter niet minder dan tweemaal tussenbeide is ge komen. (Algemeen gelach.) De heer Van Bendegem: „Ik zal mij matigen, maar dan moet men ook ons voorstel aan nemen". Zonder hoofdelijke stemming werd besloten artikel 14 aldus vast te stellen, dat het woord staande tot de voorzitter wordt gericht. De heer Oggel zou ook graag zien, dat ook het voorstel der commissie wordt overgenomen, dat de voorzitter de plaats kan aanwijzen vanwaar gesproken moet worden. De commissie heeft hierbij op het oog als voor een microfoon gesproken moet worden als wij eens overgaan tot aanschaf van een „bandrecor der". De raad ging hiermede niet akkoord, omdat men veel ge makkelijker de microfoon kan verplaatsen. Hierna volgden weder enige punten van de agenda, die zon der bespreking en z. h. s. wer den aangenomen, n.l.i het voorstel tot het kopen van de woning Oosterstraat 26 te Axel; het voorstel tot overname ver beteringen aan de gebouwen en terreinen c.a. van de voormalige gasfabriek met intrekking van het desbetreffende raadsbesluit van 16 april 1957; het voorstel tot grenswijziging tussen de terreinen van de ge meente en van Gebr, Esselbrug- ge N.V.; het voorstel tot aanvaarding schenking van het schoolge bouw der neutrale bijzondere kleuterschool-N ieuwstraat B. en W. stellen dit aanbod ten zeerste op prijs, temeer omdat er steeds behoefte bestaat aan ruimte voor repetities, vergade ringen, exposities en dergelijke. het voorstel tot onderhandse aanbesteding van 18 woningwet woningen. In de vergadering van 14 mei 1959 werd besloten over te gaan tot de bouw van 18 woningwet woningen. Hiervan zouden er 15 gebouwd worden te Axel en 3 te Spui. Op 9 juni 1959 bleek, dat de uitslag van deze aanbesteding zodanig was dat aan geen der in schrijvers de bouw kon worden gegund, aangezien van alle in schrijvingen het bedrag te hoog was. Na moeizame en langdurige besprekingen en onderhandelin gen is de bouw. van 18 woning wetwoningen in één complex te Axel opgedragen aan de firma L. P. in 't Veld Zn te Middel burg. Rondvraag. De heer Maas zeide, dat de be woners van de Marfjkestraat last hebben met hun afvoer- water. De heer IJsebaert vroeg om de nieuwe straat, welke aan het ontstaan is in Plan-Zuid, ook be reikbaar te maken vanaf de Ka naalkade. De heer L. Hamelink verzocht aandacht voor het punt waar het fietspad TerneuzenAxel eindigt aan de Nieuwendijk. Dit is een gevaarlijk oversteekpunt waar zeker verlichting zou moe ten zijn. De heer Den Doelder vroeg of het mogelijk is om in .de buurt schappen Magrette enz. een maximum snelheid in te voeren. De heer K. Hamelink wees ook op het gevaar aan het einde van het fietspad aan de Nieuwendijk en vroeg of dit fietspad niet beter achter de woningen zou kunnen worden doorgetrokken? Verder vestigde hij de aandacht op het feit, dat zich op de hoek MargrietstraatSingelweg langs de spoorbaan een vuilnisbelt groeiende is. Hierna werd de vergadering door de vooi-zitter gesloten door het uitspreken van het dank gebed. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. Fond. Algemeen Beursindices 8/12 9/12 10/12 485.43 492.09 491.45 254.81 256.37 255.92 163.73 165.48 166.35 180.16 181.14 182.77 144.43 144.65 144.43 335.59 339.34 338.64 Nabeurskoersen AKU: 427—430 Kon. Olie: 162.00—163.00 Philips: 778789% Unilever: 720—724 De transporten van gisteren meegerekend, zijn tot nu toe 1333 stuks jongvee uit de droogtege- bieden naar logeeradressen in de westelijke provincies gebracht.. Er kwamen 530 uit Drenthe, 344 uit Gelderland en 459 uit Over ijssel en er gingen 968 naar Zuid-Holland, 150 naar Zeeland en 215 naar Noord-Holland. In totaal is voor ca. 2100 dieren logeerruimte aangeboden en ver- wacht wordt dat allen omstreeks de jaarwisseling getransporteerd zullen zijn. Over een week zullen de laat ste veevoedertransporten door militairen verzorgd worden. Gis teren waren 143 militaire vracht auto's met veevoeder onderweg en militaire schepen hebben in totaal 375 ton uit Zeeland af komstig lucernemeel en een hoe veelheid hooi en stro naar de droog^egebieden gebracht. Er wordt nu overwogen hoe, na het wegvallen van de militaire mede werking bij het vervoer, de vee- voeractie van de drie centrale landbouworganisaties kan wor den voortgezet. Aanbod is ook na de volgende week nog wel te verwachten. De Australische luchtmacht overweegt de Franse stxaaljager Mirage III in de plaats te stel len van haar Sabre-toestellen, zo is officieel te Canberra bekend gemaakt. Gisterochtend zijn de vijf Amsterdamse jongens die op zaterdag 9 mei j.l. om 12.10 uur 's middags, met revolvers en pistolen gewapend, een post agentschap in de Landbouw- straat te AmsterdamOost bin nen vielen en tevergeefs tracht ten de houder van dit agent schap te beroven, voor de recht bank in Amsterdam geleid. Ter wijl op die zaterdag de 23-jarige verf maler J. K. de G., die reeds zeven veroordelingen achter de rug had, in de gestolen Ameri kaanse wagen, waarvan de mo tor bleef draaien, vlak buiten de deur wachtte, drongen zijn vier kameraden het postagent schap, dat in een sigarenwinkel is gevestigd, binnen. Het waren de 21-jarige typograaf C. N. R., driemaal eerder veroordeeld, de 19-jarige bankwerker A. F. de G., halfbroer van de in de auto achtergebleven verfmaler een branieschopper die ondanks zijn jeugd reeds tien maal was veroordeeld en later verklaarde „Ik deed het niet om het geld maar om de spanning, ik wil graag een leider zijn" voorts de 19-jarige gereedschapsmaker C. V., vier maal eerder veroor deeld en de jongste van alle Melkbezorgers klimmen per dag 920 tot 2008 treden op. Dit laatste is totaal 340 meter, ho ger dan de Eifeltoren. Een melkbezorger, die in por tiekwoningen met vier woonla gen maar weinig klanten be dient, moet een prestatie leve ren, die volgens de in West- Europa gangbare norm te zwaar is. Een bezorger die in dergelijke portieken wel veel klanten heeft, blijft niet ver onder deze norm. Aldus blijkt uit een eerste oriënterend on derzoek, dat het Nederlands In stituut voor Praeventieve Ge neeskunde te Leiden op verzoek van het Bedrijfschap Detailhan del in Melk en Zuivelprodukten heeft ingesteld. Bij zeven melkbezorgers van uiteenlopende leeftijd werd een analyse gemaakt van hun ver richtingen over een volledige werkdag. De tijdens de proeven meegedragen last bedroeg 19.8 kg. Het totaal door een bezorger per dag bediende aantal klan ten varieerde in de onderzochte gevallen van 125. tot 194. Per portiek werd 2 tot 7 gezinnen, verdeeld over vier woonlagen, bediend. De opzet dwong tot sterke be perking van het onderzoek. Men kan dus de resultaten hiervan niet maatgevend achten voor alle variaties van melkbezorging in de hoge bouw, aldus het be drijfschap. Reeds op grond van deze re sultaten verdient het volgens het bedrijfschap echter overwe ging middelen te zoeken, die de arbeidsbelasting van de bezor ger in de hoge bouw zouden kunnen verminderen. Het blijkt, dat er aanzienlijk minder werk behoeft te worden verricht wan neer het aantal klanten per portiek toeneemt. Er kunnen natuurlijk .enkele naar het schijnt voor de hand liggende aanbevelingen worden gedaan om tot verlichting van deze arbeidsbelasting te komen, zoals rationalisatie van de be- zorgroutes, een route-indeling waarbij hoge en lage bouw el kaar afwisselen, vermindering van het te verplaatsen gewicht papierverpakking, bezorging tot b.v. de tweede woonlaag' enz., maar het is de vraag of deze suggesties praktisch te verwe zenlijken zijn, aldus het rap port. Het bedrijfschap beraadt zich nog nader over de vraag of aan het eerste oriënterende onderzoek nog uitbreiding moet worden gegeven en of een na der onderzoek naar eventuele mogelijkheden tot verlichting van het werk van de melkbezor ging zal worden ingesteld. Prijs baconvarkens verlaagd Het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft besloten de prijs voor baconvar kens aan het gedaalde prijspeil op de varkensmarkt aan te pas sen door een verlaging met 8 cent per kg, ingaande maandag 14 december. Dientengevolge zal met ingang van die datum voor de bacon varkens in de kwaliteitsklassen 11/ m 4 een prijs gelden van resp. 2,21, 2,17, 2,13 en 2,09 per kg koud geslacht gewicht. UIENPRIJS WEER IETS GESTEGEN Nadat er vorige week op de Nederlandse uien veilingen spra ke was van een prijsdaling is deze week de prijs over het al gemeen weer iets gestegen en voor de export geschikte mid del-kwaliteit worat thans weer rond 20 cent per kg betaald. Vorige week was de prijs hiervan gedaald tot 18 a 19 cent per kg. Drielingen noteer den eenzelfde prijs. Het aanbod was niet bijzonder groot. Met name Engeland toont op het ogenblik weer grotere belang stelling voor de Nederlandse uien. De laatste weken gaan er geregeld 1—1,5 miljoen kg. uien uit ons land naar Engeland. De afzet van uien naar West- Duitsland blijft nog' steeds te genvallen. Er is daar een grote concurrentie, in het bijzonder door vervanging van glas door van Hongaarse uien. verdachten tenslotte de 16- jarige schoonmaker R. M., die ter plaatse bekend was en de tip voor de overval gegeven had. Bij de eisen die de officier van Justitie requireerde zei hij rekening te houden met het feit dat de jongens „waarschijn lijk toch weer voortijdig in vrij heid zullen worden gesteld, dat heet tegenwoordig voorwaarde lijk": In een rapport over Tony de G„ die door zijn medeverdach ten wel „pistolen Tony" werd genoemd, stond vermeld dac de ze jongen aan een naieve groot heidsfantasie lijdt en dat hij niet in de tredmolen van de maatschappij wil komen. „In dit opzicht kunnen wij hem ge loof ik wel helpenzei de offi cier die daarna zeven jaar met aftrek tegen hem eiste Ten aanzien van de 19-jarige gereedschapsmaker C. V., die hij een „pupil van het Rijksop voedingsgesticht" noemde zei de officier: „In de toekomst zal deze jongen met zijn kameraden wel weer van zich doen spreken en zal er vermoedelijk iemand door hen van kant worden ge maakt, maar laat dat dan liefst zo laat mogelijk gebeuren. Ik doe een beroep op uw rechtbank ook hem geruime tijd uit de maatschappij te verwijderen." De eis luidde zes jaar met af trek. De officier beschreef in zijn requisitoir de jongste verdachte, de 16-jarige R. M. als „één bonk agressie". En hij noemde de zes de en laatste verdachte, de 21- jarige lasser D. F. S., die alleen enige tijd wapens van de ben de had bewaard maar verder nergens aan had deelgenomen, moreel bijna even schuldig als de anderen. Deze jongen had zich later van de bende gedis- tancieerd maar had, wetende welke gevaren dat met zich bracht, alle wapens aan hen te ruggegeven. Wegens overtreding van de vuurwapenwet eiste de officier tegen deze verdachte vier maanaen. De zes advocaten poogden in hun pleidooien een verklaring te geven van het déraillement hunner cliënten. Enkele pleiters zeiden te menen dat de hoop niet voor alle verdachten be hoefde te worden opgegeven. De jongens waren uit de werke lijkheid gevlucht en leefden in een wereid van fantasie, waarbij de invloed van gestichten en gevangenissen bijzonder ongun stig was geweest. Zo meende de raadsman van de 23-jarige ongehuwde verfmaler J. K. de G., dat deze weer een kans moest worden geboden omdat hij slechts in de auto had ge wacht en niet aan de overval had deelgenomen. Volgens zijn advocaat deed de tegenwoordige sociale werkster moeite het huisgezin van verdachte op een enigszins dragelijk peil te bren gen. Evenals twee confraters drong hij aan op een straf door te brengen in de jeugdgevange nis. Het maximum is daar drie jaar. Van het laatste woord maak ten verdachten nauwelijks of geen gebruik. „Pistolen Tony" Omdat hij naar hij zeide het een landsbelang achtte dat het Nederlandse publiek kan lezen uit welk misdadig hout de jeugdige bendeleden gesneden zijn, die op 9 mei de mislukte gewapende roofoverval op een postagentschap in Amsterdam-O. uitvoerden, las de officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam, mr. L. v. d. Berge, tij dens zijn requisitoir grote stuk ken uit een brief voor, die door een der leiders van de bende, de 21-jarige typograaf Cor R. in het (426Va) (162.30) (774%) (719%). Het nationale secretariaat van de R. K. bisschoppen der V.S. heeft de vraag gesteld of de Amerikaanse immigratiequota wel hoog genoeg zijn, de ont zaglijke economische kracht van ons land in aanmerking geno men. De kwestie is opgeworpen in een verklaring' over „het we- reldvluchtelingenjaar en de mi gratie", die uitgegeven is na mens de bisschoppen, aartsbis schoppen en kardinalen, die de bestuursraad vormen van de nationale Katholieke conferen tie over sociale zorg. Volgens de raad is migratie niet de enige oplossing en ook niet altijd de beste oplossing van het probleem van de armoe de in overbevolkte landen. Wel wordt er de nadruk op gelegd, dat het voor vele vluchtelingen en ontheemden een absolute noodzaak is. „Wanneer migratie onuitvoer baar wordt louter door de aan tallen die erbij betrokken zijn, moeten heroïsche maatregelen genomen worden om de huidige kommer te verlichten en her vormingen op lange termijn in te voeren met het doel de le vensstandaard in de noodlijden de landen op te voeren," aldus de verklaring. Eerste Klasse: Gemeente Politie Koninkl. Marechaussee I 13 (16—14; 11—15; 5—15; 10—15). Oud-Militairen IIDouane 13 (7—15; 0—15; 15—11; 6—15). Tweede Klasse. De Hoop—H.A.B. I 2—2 (14—16; 10—15; 15—9; 15—8). EINDSTAND. Eerste Klasse Douane 5 4 1 0 9 Kon. Marech. I 5 4 0 1 8 Oud-Militairen I 5 3 1 1 7 Oud-Militairen II 5 2 0 3 4 Gemeentepolitie 5 1 0 4 2 P.T.T. 5 0 0 5 0 Tweede Klasse. De Hoop 5 3 1 1 7 Rijkspolitie 4 3 0 1 6 Kon. Marech. II 4 2 1 1 5 Spadella 6 3 0 3 6 H.A.B. I 5 0 2 3 2 H.A.B. II 2 0 0 ,2 0 SLUIS In hotel Sandersde Pauw te Sluis werd een bridge-drive ge houden voor de leden van de bridge-club. De uitslag luidt: N. Z.-lijn: 1. C. BatselaereJ. Plasschaert; 2. mevr. W. Luteijn L. Viane; 3. mevr." Sanders mevr. v. d. Werf; 4. W. Musson A. D'hoore. O. W.-lijn: 1. C. BrakmanJ. Bakx; 2. P. BoschJ. Baas; 3. G. de BruijnG. J. van Oorschot; 4. M. SandersA. Baas. DRIEKAMP In de driekamp tussen biljart clubs uit Boschkapelle, Stoppel dijk en Axel zijn tot nu toe de volgende resultaten geboekt: StoppeldijkAxel: 106; Axel Boschkapelle: 124; Bosch- kapelle-Stoppeldijk: 124; Stop peldijkBoschkapelle313 BoschkapelleAxel: 83. Met nog een wedstrijd te spe len (tussen Axel en Stoppeldijk) heeft de club „De Treffers" uit Boschkapelle de leiding met 37 punten. Axel heeft 26 punten en Stoppeldijk 17 punten. Axel moet dus in de slotwedstrijd tegen Stoppeldijk minstens 11 wed- strijdpunten behalen om gelijk met Boschkapelle te kunnen ein digen. Om de Europese voetbalbeker Sparta in kwartfinales tegen Glasgow Rangers De kampioen van Nederland, Sparta (Rotterdam), zal in de kwartfinales van de Europese voetbalbeker voor clubs tegen Glasgow Rangers uitkomen. Dat was liet resultaat van de loting die door de voorzitter van de Europese Voetbalunie donder dagmiddag te Parijs werd ver richt. De eerste wedstrijd tussen Sparta en de Schotse kampioens club zal in Rotterdam worden ge speeld. De andere kwartfinales zijn: Barcelona (Spanje) tegen Wol verhampton Wanderers (G.-B.), Eintracht Frankfort (W.-Duits- land) tegen Wiener SK (Oosten rijk) en Real Madrid tegen de winnaar van de match Nice (Fr.) en Fenerbah.ce (Turkije). Voor de laatste wedstrijd moet de be slissing nog worden bereikt, aangezien zowel Nice als Fener- bahce elk een wedstrijd met 21 wonnen. Hoe hard het vriest in het noorden van Nederland blijkt uit de aankondiging van een lange- baan schaatswedstrijd. De pri meur heeft ijs en weder die nende de ijsclub van het Friese plaatsje „Heefg" op za terdag 12 december a.s. Er wordt gereden over 500, 1500 en 3000 meter. De eerste kortebaan- wedstrijd voor mannen wordt vandaag gehouden. De organ! satie is in handen van de ijsclub „Rijlust" in Noord-Laren (Gro ningen). huis van bewaring geschreven was aan de andere leider van de bende, de 19-jarige bankwerker Anton de G. Hij noemde zijn me deverdachte in deze brief, die door het gevangenispersoneel is onderschept, „Pistolen Tony". Er stond o.a. in: „Wij hadden het met een ma chinegeweer moeten doen, want dat maakt meer indruk en daar deinzen ze wel voor terug, zells zo'n gewezen marinier als die vent in het postkantoor. Voor een overval is niets beter dan een machinegeweer. Hadden we dat gebruikt in plaats van pistolen dan hadden we hier nu niet ge zeten. Is het waar dat je een ijzer hebt gevonden? Dat kun je mooi gebruiken maar leg het niet in de nek van een smeris, wanl zo als je weet is een nek het teer ste deel van 't menselijk lichaam. Als je daar een kleine tik krijgt ben je er al geweest. Begrijp me goed ik ben niet bang voor een lijk. Maar alleen als ik vrij ben en als je na zo iets door tegen slag niet kunt vluchten dan krijg je levenslang en drie dagen". „Met dat laatste doelt hij zeker ironisch op het voorarrest", zei de officier, die vervolgde met de volgende citaten: „Als je eerder vrijkomt dan ik en als je dan soms handgranaten tegenkomt, dan moet je die mee nemen want daar kunnen we zelfs brandkasten mee kraken. Koop dan ook maar vast sterke slaappillen of poeders en zie ook dat je wat ether of choroform te pakken krijgt, want dat moeten we hebben als we weer vrij zijn. Als ik eerder vrij kom dan jij zal ik voor al die rommel zorgen, ook voor nieuwe wapens. Ik zet gewoon een kraak in een wapen winkeltje in een dorpje of ge hucht". In zijn requisitoir tegen de vijf verdachten van de gewa pende roofoverval op een post agentschap in Amsterdam Oost heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te Am sterdam, mr. L. van den Berge, gistermiddag stil gestaan bij de bewaking der wapendepots. „Het is een publiek geheim", zo zei hij, „dat vuurwapenen in ons land niet moeilijk te krijgen zijn, maar de wijze waarop deze verdachten, die zowel in het depot aan de Papaverweg als in dat aan de Sarphatistraat op gemakkelijke wijze hebben in gebroken, zich wapens hebben weten te verschaffen, vergt de aandacht. Het is niet aan mij om hier te veel kritiek te uiten, doch het is opvallend hoe on gehinderd zij tussen de wacht- loqptijden van 7 en 12 uur door twee uur lang hun gang kon den gaan en hun slag hebben geslagen. In het dossier lees ik dat er sprake is geweest van gammele deursluitingen en licht te for ceren hangsloten. Bordjes met de namen munitie en wapen kamer er op wezen hun duide lijk de weg. Ik beschouw dat als een uitnodiging' voor zulke jon gens en ik geloof dat de wa pens van de staat deugdelijker moeten worden opgeslagen of doeltreffender moeten worden bewaakt. Ik hoop niet dat ook hier eerst een ramp moet leren hoe dergelijke Inbraken in de toekomst moeten worden voor-- komen." Voorwaardelijke gevangenisstraf voor „bomsmokkelaar" Twee jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 2000 frank is de straf, die de rechtbank in Doornik donderdag heeft opgelegd aan de voormali ge Poujadistische afgevaardigde in het Franse parlement Bert- hommier, die met twee metge zellen in oktober van dit jaar aan de Belgisch-Franse grens werd betrapt met een plastiek- bom. De drie mannen hadden een bom bij zich, toen zij in een auto op weg waren naar België. Zij verklaarden de bom onderweg te hebben gevonden. De rechter sprak hen vrij van de beschuldiging dat zij van plan waren in Charleroi een aanslag te plegen op een lid van het Al gerijnse bevrijdingsfront. Vijf maanden voor Hitlergroet De 60-jarige Josef Pertl is don derdag in München veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf omdat hij bij de begrafenis van een vroegere nazi-functionaris de Hitlergroet had gebracht. Pertl ontkende dat hij zich aan dit strafbare feit had schuldig gemaakt. „Ik wilde alleen maar mijn hand op de kist leggen, maar door de kransen kon ik er niet bij en hield ik mijn arm bij ver gissing een poosje in de lucht", zo zei hij. De achttiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap dammen tussen de Rus Koeperman (titelhouder) en onze landgenoot ir. Van Dijk, is donderdag te Moskou door Koe perman gewonnen. De stand in de tweekamp, waarin de beslis sing ten gunste van de Rus reeds is gevallen, luidt nu 25—11 ir. het voordeel yan de titelhouder

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7