HEINZ De Kongo plaatst grote problemen België voor Niemeijer Jacht tussen klip en rots RECHTSZAKEN Radio en Televisie Pagina 3 Verkeerde koloniale politiek en misbruikt natationalisme oorzaken van onrust Sandwich Spread GARANTIE DORNFORD YATE" Viljdag 11 december 195? DE VRIJE ZEEUW UET is buitengewoon rumoerig in' de Belgische Kongo. Aan de gebeurtenissen in liet hart van Afrika worden kolommen op de voorpagina's der wereldpers gewijd en niet ten onrechte, want wat er in dit Afrikaanse centrum gebeurt is van het grootste lielang voor het zwarte werelddeel en daarmee voor de landen die hier belangen hebben. Afrika Is ontwaakt, zoals zoveel andere koloniale gebieden in de wereld ontwaakt zijn. Het keerpunt was de tweede wereldoorlog. Reeds vóór de oor log vond men in al die gebieden een kleine groep inheemsen, die nauw met de blanken samen werkten en onder hun soortge noten tot de intellectuele boven laag gerekend konden worden. Zij waren het die de gelegenheid kregen een kijkje te nemen in de gaarkeuken der blanken. Zij za gen daar niet alleen al het mooie en goede, maar ook het kwaad en, zoals dat in de tweede we reldoorlog het geval was, ook al het zwakke. Zij zagen dat de blanken, die zij aanvankelijk als onoverwinnelijke goeden be- schouden, niet zo sterk en on overwinnelijk waren als zij al tijd hadden gedacht. Deze groep kreeg inzicht in zaken en kwam al spoedig tot de overtuiging, dat er althans een mogelijkheid be stond om zich van de blanken te ontdoen. Beloften en concessies, die de blanken tijdens de oorlog door omstandigheden dikwijls hebben moeten doen, werkten deze gedachte in de hand. KANSEN OP HET LEIDER SCHAP. De inheemsen, die op de hoog te waren met de gang van zaken bij de blanken, begrepen, dat wanneer zij hun land los konden maken van de vreemde invloed, zij het zouden zijn die door hun bevoorrechte intellectuele positie de macht in handen zouden krij gen. Het ging er nu nog maar om, de onontwikkelde massa rasge noten zodanig te beïnvloeden en te richten, dat deze voetstoots achter de leiders aan zouden lo pen. In vele gebieden heeft men de eerste tien jaar na de oorlog hiervoor gebruikt en de laatste jaren zijn de uitbarstingen niet van de lucht. Het is in Belgisch Kongo zeer lang rustig geweest, maar inge wijden wisten reeds lang, dat ook daar vroeg of laat de bom zou barsten. De meeste inheemse leiders beseffen Met, dat de Kongo be slist nog niet rijp is voor zelfbe stuur. Maar zij willen niet wach ten, zij hebben geen geduld, want zij zien elders in de wereld andere volkeren, die onder kolo niaal bewind stonden, het juk af werpen. Zij willen niet van laks heid beticht worden, want pakt de ene leider de koe niet bij de horens, dan zal een andere, meer vooruitstrevende, het wel doen. De een tvil en kan niet voor de ander achterblijven en dus wer ken zij allen mee om de bevol king rijp te maken voor de „be vrijding". Nu is het zo, dat er onder deze leiders verschillenden zijn, die het heus niet zo kwaad met de blanken menen, maar willen zij de massa's in beweging krijgen, dan zullen zij tegen de blanken moeten optreden. Er zijn echter ook anderen, die zich tot leider opwierpen, doch van elk staat kundig inzicht ontbloot zijn en in feite niet anders dan opruiers moeten worden genoemd. Deze mensen, goed ontwikkeld en be horende tot de intellectuele bo venlaag der inheemsen, streven slechts persoonlijke macht na en bekommeren zich in wezen be slist niet om de toekomst van hun land, al zeggen zij natuurlijk dat zij alleen daarvoor strijden. PATRICK LUMUMBA. Het zijn hoofdzakelijk deze lie den die verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de relletjes "n ongeregeldheden van de laat ste tijd. Tot hen behoort onder andere Patrick Lumumba, de 'eider van de Nationale Kongo lese Beweging, die nu achter slot en grendel zit, nadat hij in Stan- levstad de menigte op demago- "ische wijze had opgeruid tegen België en het openbaar gezag. Hierna ontstonden relletjes, waarbij enige doden vielen. Deze Lumumba heeft een aller minst onbevlekt verleden. Vroe ger was hij bij de administratie van de Kongolese posterijen in •Stanleystad. In deze functie zag hij kans valsheid in geschrifte te r legen en niet minder dan een dikke 120.000 francs te verduis teren. Nadien heeft hij door Kongo gezworven van plaats tot plaats, totdat hij plotseling op dook in Leopoldstad bij de op richting van de Nationale Kon golese Beweging, waarvan hij voorzitter word. Het feit dat deze man, wiens verleden men in Leopoldstad niet kende, tot zo'n positie kwam, behoeft niet te bevreemden, want Lumumba heeft vele en grote capaciteiten. Hij spreekt onberispelijk Frans, is buitengewoon dynamisch en een perfect organisator. Langzaam maar zeker heeft hij door verschillende slimme manipulaties kans gezien de macht in zijn beweging geheel aan zich te trekken en al leek hij aanvankelijk gematigd, in de atste maanden is de ware aap uit de mouw gekomen en blijkt Lumumba één van de belang' rijkste agitatoren in de Kongo te zijn. ERFENIS VAN LEDEN. IIET VER Men zal zich natuurlijk afvra gen, hoe het mogelijk is dat deze leiders kans zien de gehele mas sa van onontwikkelde zwarten achter zich te krijgen. De omstan digheden zijn met deze heren en vloeien voort uit de nare erfenis van tientallen jaren koloniaal bewind. Wij behoeven er beslist geen doekjes om te winden, maar de inheemsen hebben voor al vroeger veel geleden onder de dikwijls minderwaardige praktij ken van de blanke kolonisten. Ook al is er de laatste jaren zeer veel verbeterd, de geschiedenis is niet uit te wissen en bovendien is er nog altijd een groep blan ken die de zwarte nu eenmaal als een minderwaardig mens be schouwt en helaas in overeen stemming met deze zienswijze ook handelt. Al het goede, ver richt door overheid en kerk, weegt niet op tegen de slechte ervaringen die vele inheemsen nu eenmaal met de blanken Het nare van dit alles is ook nog, dat verschillende goed be doelde maatregelen, te Brussel genomen door mannen die het wèl goed met de zwarten menen, maar die onvoldoende over de Kongo waren geïnformeerd, hun effect totaal hebben gemist, ja een aanfluiting werden in de praktijk. Iets dergelijks kon bij voorbeeld het geval zijn bij overi gens goed bedoelde sociale maat regelen, die door onwetendheid en onbegrip der bevolking zij zijn er in de verste verP» nog niet rijp voor in de praktijk niet uit te voeren blijken. Het is echter wet en de bestuursambte naren, belast met de uitvoering, moeten maar zien, hoe zij er het beste van maken. Dat zijn nare dingen en de inheemsen hebben er weinig of niets aan. Anderzijds voelen zij de straf, die zij bij luiheid of nalatigheid krijgen van hun werkgever, heel duidelijk, want er zijn nog slech te lieden in de Kongo, zoals trou wens overal ter wereld, die slechts heil zien in lijfstraffen en dergelijke. Dit alles in kort bestek weergegeven maakt het de inheemse leiders gemak kelijk, hun rasgenoten op te hit sen tegen de blanken en wan neer eenmaal de onontwikkelde, primitieve horden door demago gen in beweging worden ge bracht, is de narigheid niet meer te overzien. HET OERWOUD ONT WAAKT. De Belgen, die zo lang van een rustig koloniaal gebied hebben genoten, staan nu voor de schier bovenmenselijke taak, met een kleine groep inheemse politie mannen onder blanke leiding en een betrekkelijk kleine groep militairen do toestand meester te worden in een land dat onge veer tachtig maal zo groot is als België en grotendeels maagdelijk oerwoud, waar het moeilijk paci ficeren is. Ontstonden de relletjes aan vankelijk in de steden, waar het zwarte proletariaat was opge hitst tegen het gezag, de onrust is nu ook overgeslagen naar Roeanda-Oeroendi, een Belgisch voogdijgebied in het uiterste oos ten van de Kongo, dus in het hart van het werelddeel Afrika. Daar liggen de zaken geheel anders. In dit gebied leven de Batoetsi, een volk van omstreeks 200.000 zielen, die bekend staan om hun majestueuze, koninklij ke gestalten. Deze lieden halen een lengte van twee meter en zijn atlelisch geproportioneerd. Reeds sinds eeuwen overheersen zij an dere volken, zoals de Bahoetoe, een negervolk van omstreeks twee en een half miljoen mensen en nog enkele Pygmeeënstam- men. Deze aan hen onderworpen volken zijn niet meer dan slaven van de Batoetsi. Ook tot dit verre oerwoudge- bied zijn de geruchten van op stand en vrijheid doorgedrongen, al weten deze mensen niet pre cies waar het om gaat. De Ba hoetoe hebben nu gemeend, dat hun tijd was gekomen, het juk der Batotsi af te werpen. Zij kwamen in opstand en het gaat er hard tegen hard. Hele dorpen worden uitgemoord en platge brand en dat gaat over en weer, waarbij de wat aantal betreft in de minderheid zijnde Batoetsi ge bruik maken van de machtigste jagers van het oerwouw, de on der hen in slaverij verkerende Batwa (Pygmeeën). Deze kleine krijgers, soms niet groter dan 1 meter vijftig, maar voortreffe lijke boogschutters en oerwoud- siuipers, knappen grotendeels het vuile werk voor hun mees ters op. OM 12 MILJOEN KONGOLEZEN. Naast de moeilijkheden in de siteden, waar het de overheid nog wel mogelijk is, met de sterke arm in te grijpen, kreeg zij nu tb maken met de onrust en on- cerlinge strijd in het verre on- c oordringbare oerwoud. Natuur lik werden er politie en militai re troepen ingezet, maar het op treden wordt daar door de na- tluur wel zeer ernstig belem merd. Bovendien is de situatie 16, dat de inheemsen de blanken flaar in de strijd steeds te slim af zijn. België staat hier wel voor een zeer moeilijke situatie. Boven dien is men in Brussel geenszins eensgezind. Ook^daar zijn politie ke stromingen die niet wensen mee te werken aan een ingrijpen Nederland en de Mirage-III De berichten, welke in de bui tenlandse pers zijn verschenen over de besprekingen die de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, vorige week te Den Haag heeft gevoerd over het Franse onder scheppingsvliegtuig Mirage-III, komen niet met de werkelijkheid overeen, zo is woensdagavond van gezaghebbende zijde te Pa rijs verklaard. In gezaghebbende kringen werd gezegd, dat de Franse en de Nederlandse regering overeen zijn gekomen, deskundigen te be lasten met de zorg om de voor delen van de Mirage-III vast te stellen en desnoods proefvluch ten te maken, opdat de Neder landse regering geheel op de hoogte van de kwestie haar eigen keuze kan maken. in de Kongo. Toen er slechts even sprake was van het zen den van dienstplichtige militai ren naar de Kongo, om op die manier over meer strijdkrachten te beschikken ten einde orde en rust te handhaven, ontstonden ook in Brussel relletjes en de minister van Defensie kon slechts door een haastige verkla ring, dat men over zo'n staf niet denkt, de gemoederen tot beda ren brengen. Het staat echter wel vast, dat de ongeregeldheden van de laat ste tijd nog slechts een inleiding zijn, want het zwarte werelddeel is nu eenmaal in beweging geko men ook buiten de Kongo en het is een evolutie die moeilijk is tegen te houden. Het is daarom van het grootste belang dat België tijdig de juiste houding tegenover dit vrijheids- streven aanneemt. Er moet klare wijn worden geschonken, want daarbij zijn de Kongo en België slechts gebaat. Door het aanne men van de juiste houding is er misschien voor beiden nog alles te redden, want er zijn tenslotte in de Kongo ook invloedrijke lei ders die het heus zo slecht niet met de Belgen menen. Maar zij worden momenteel overvleugeld door oproerkraaiers, die hopen, op een chaos hun eigen macht te kunnen bouwen. Deze lieden moe ten geen kans krijgen. België draagt de verantwoordelijkheid voor de toekomst van omstreeks 12 miljoen Kongolezen. MARCEL MAREAU. (Nadruk verboden.) (Adv.) altijd lekker op de boterham middelpot 0.98 grote pot 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 produkt niet voldoet (Adv.) 93) Nadruk verboden. Hierbij keek de Jager, volko men toevallig, voor het eerst in onze richting en 1oen ik zijn blik ontmoette verstarde ik van schrik. Hij zag mij in de duister nis vanzelfsprekend niet, maar zijn ogen zag ik des te beter. Eenmaal tevoren had ik in die ogen gekeken dat was in een verlichte straat; de salon lag, zo als ik zei, half in het donker, zodat het effect ditmaal gelukkig niet zo afgrijselijk was. Toch was het een ontstellende aanblik, die beide ogen, waarin vermoedelijk het lichtschijnsel tegen het dek van de salon weer kaatste, daar in het donkere vlak van zijn gezicht te zien glinste ren; er zijn nachten, waarin ik de herinnering eraan nog niet van mij af kan zetten. Ik zag, dat de Jager Digs een wenk gaf; misschien zei hij ook iets, maar dat kon ik niet beoor delen, mijn oren waren nog ver doofd door de knal van zijn pistool. Hij maakte evenwel een hoofd gebaar in de richting van de trap en daarop stapte Digs over het lijk heen en daalde af naar lagere regionen.... Het duurde enige tijd, eer wij zeildoek hoor den losscheuren met hetzelfde geluid dat wij zelf twaalf uren tevoren hadden veroorzaakt. In de stilte, die er op volgde, ging de Jager op de opening van het luik af. „En?" „Er zit nog een laag achter", zei Larry. „Een tweede laag zeil doek, die we nu gaan weghalen." De Jager begon vreselijk te schelden en het hoofd van Larry werd uit de opening gestoken, mogelijk nog meer om wat frisse lucht op te snuiven dan om de Jager tekst en uitleg te geven. Die schold hem dan ook dadelijk naar de diepte van het schip terug. „Al hingen er twintig lagen voor, jij gore schoft. Je hebt nog een minuut om die twee kerels er uit te halen." De gevaarlijke klank in zijn stem liet niets te raden over en Larry en Digs werkten als paar den om het zeildoek weg te krij gen. Mogelijk waren zij aanvan kelijk bang geweest voor de con frontatie met Mansel en mij, maar uit alles bleek, dat zij in middels nog veel meer respect hadden voor de razernij van de Jager. Wij hoorden hen schelden terwijl ze het zeildoek losrukten en boven stond de Jager hen uit te foeteren en met zijn voet op de grond te stampen. De cel die zij wilden binnen' dringen verkeerde dan ook in een onbeschrijflijke toestand. Er lag bijna een kwart meter zaag sel op de vloer en van alle won den hingen repen zeildoek neer, die met hun stugge substantie de cel vrijwel opvulden. OmdV ze niet over een zaklantaarn be schikten, magr zich met het pe< Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shag-beurs, dus altijd vers en lekken tot de laatste sigaret. Spaar de voetbalclub- emblemen. NIEMEIJER GARANDEERT DE KWALITEIT! troleumlampje moesten behel pen, moet het toneel, dat zij aan schouwden. een zo chaotische in druk hebben gemaakt, dat zij er geen gat meer in zagen. Boven dien was de tijd, die hun was toegestaan, inmiddels verstreken, terwijl de twee mannen die zij boven moesten brengen, niet te bekennen waren. Ik ben ervan overtuigd dat zij de cel zijn bin nengegaan, mogelijk omdat zij zich daar veiliger voelden, mo gelijk ook, omdat zij tijd nodig hadden om te overleggen, hoe zij het gevaarijke nieuws aan de baas moesten meedelen. Dit alles berust slechts op ver moeden en zal nooit bewezen kunnen worden, want wat er hierop gebeurde was, dat er be neden iemand hartverscheurend gilde en dat er uit de opening van het trapgat een geweldige steekvlam te voorschijn schoot. Wat er zich in het ruim van het schip heeft afgespeeld zal al tijd een raadsel blijven. Misschien heeft de bodem van het primitieve petroleumlampje het begeven. Er brak in elk geval brand uit en zaagsel en zeildoek gingen in vlammen op. De Jager sprong achteruit. Toen deed hij, als bij ingeving, iets ongelooflijks. Hij greep het voorovergeklapte gedeelte van de salonbank en liet dat met een dreunende slag op zijn plaats vallen. Geen mens ter wereld zou die twee daar beneden nog hebben kunnen helpen en het staat te bezien of zij zich zelf hadden kunnen redden. Zij bevonden zich midden in de vuurhaard zelf, en afgezien van de vlammen moes ten zij al heel gauw gestikt zijn. Dochter aan wettig gezag onttrokken 3 maanden geëist De procureur generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft donderdagmorgen tegen de 45- jarige montage-inspecteur T. W. B. uit Amersfoort terzake van het opzettelijk verborgen houden en aan de naspeuringen der justi tie onttrekken van zijn minder jarige dochter, bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Utrecht drie maanden ge- eist. In eerste instantie was tegen B. acht maanden waarvan drie voorwaardelijk gevorderd. Krachtens een rechterlijke be slissing in verdachtes echtschei dingsprocedure in november '58 was zijn 13-jarige dochter aan de zorg van haar moeder toever trouwd en tijdelijk geplaatst in een gezin te Apeldoorn. Nadat ze daar al eerder was weggelo pen en de politie, door haar va der gewaarschuwd, haar had teruggebracht, kwam ze geheel overstuur in februari jl. weder om bij haar vader. Zij wilde niet meer terug en dreigde weg te zullen lopen. De vader had zijn dochter toen ergens onder gebracht en tegenover de poli tie geweigerd inlichtingen te verstrekken of haar verblijf plaats te noemen. Het meisje is inmiddels opgespoord en is op genomen in een tehuis. Het ernstige aspect van deze zaak noemde de procureur-gene raal, dat B. de beslissing van de rechterlijke macht aan zijn laars lapte. De raadsman zeide dat de va der gezien de omstandigheden niet anders had kunnen hande len. „Dit menselijk drama leid de tot een strafzaak". Er is vol gens pleiter alle reden voor cle mentie. Zo het hof toch een straf wil opleggen verzocht hij eerst nog een reclasseringsrapport te doen uitbrengen. Arrest 24 dec. Koopman „leende" veertig mille van vriendin In september van het vorige jaar leende de 47-jarige koop man Andreas M. uit Amsterdam van een vriendin, een 46-jarige Maar met het dichtslaan van het luik was hun laatste kans ver keken en de man die hen die kans ontnomen had moest inderdaad wel een satanisch karakter heb ben. Maar het ergste zou nog ko men. Aan dek hoorden wij de vlam men loeien en rookslierten dron gen door de kieren van beide lui ken naar buiten, toen ik de Ja ger aan Satan een commando hoorde geven, waarbij mijn hart haast ophield met kloppen. „Breng Formosa hier." Een dergelijk bevel kon slechts één bedoeling hebben. De Jager wist niet beter of George en ik verbrandden op dat ogenblik in het ruim van het 'Schip; hij had zich voorgenomen zich eveneens van Formosa te ontdoen, door haar aan de vlammen prijs te geven. Als ik een duivel was ge weest zou ik zijn redenering heel aanvaardbaar hebben gevonden. De tender was niet meer te red den. Elk ogenblik konden de vlammen door de gesloten luiken naar buiten slaan, de banken zouden vlam vatten en eer er hulp was komen opdagen zou de tender van boeg tot aihtersteven in lichterlaaie staan. Wanneer de overblijfselen ooit door de auto riteiten werden onderzocht zou men een aantal menselijke been deren vinden; maar niemand zou meer kunnen zeggen, van wie die afkomstig waren, en het is de vraag of iemand de moeite zou nemen er zich in te verdiepen. Formosa zou, tezamen met vijf anderen, spoorloos zijn verdwe nen. (Wordt vervolgd.) Haagse administratrice eerst ƒ33.000,en daarna nog eens 7000,om er voordelig handel mee te drijven. Hij zou er aldus zijn zeggen, fruit voor kopen, dit laten drogen en dan met veel winst verkopen. Maar hij be taalde er een schuld van 26.000 van, een schuld die hij het jaar ervoor had opgelopen bij een andere handel in fruit. Deze koopman stond gisteren terecht voor de rechtbank te 's-Gravenhage beschuldigd van oplichting voor een bedrag van ƒ33.000 subsidiair verduistering van 26.000. De officier van justitie mr. Foimer vond het een kwalijke zaak en tragisch voor de vrouw, die een groot deel van haar kapi taal is kwijt geraakt. Hij vor derde een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden tegen de koopman wegens op lichting, of, als de rechtbank dit niet bewezen achtte, wegens ver duistering. De koopman, die al enige ma len is veroordeeld, ontkende het hem ten lastegelegde met klem. Hij had, zo zei hij, alleen een zakelijke lening met de admini stratrice gesloten en als borg een levensverzekering van een halve ton te haren gunste afge sloten. De verdediger bepleitte vrij spraak. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Vijfentwintigste Boekenweek van 2b maart— 2 april De Boekenweek 1960 de vijfentwintigste wordt gehou den van 26 maart tot 2 april. Het traditionele geschenk is de novelle „De Zalenman''. Deze is uit 24 inzendingen gekozen door een jury bestaande uit mevr. E. van Lokhorst, prof. dr. B. de Goede, Alfred Kossmann, Jos Panhuysen, P. G. M. Coebergh, Jur. ten Have en Chr. Leeflang Het is voor de negende maal sinds 1947 dat zulk een prijs vraag een boekenweekgeschenk oplevert. De novelle is verlucht met il lustraties van Peter Vos. Zij verschijnt anoniem. Het is ook nu weer aan het publiek om vast te stellen wie de schrijver of schrijfster is; een prijsvraag waarvan de opbrengst ten goede komt aan het ondersteunings fonds van de vereniging van Letterkundigen. Voor de jeugd verschijnt een gedichtenbundel: de 12de in de muze-reeks. Het vijfde lustrum van de boekenweek inspireerde de titel „De muze viert feest". Gerrit Borgers stelt de bundel samen; Jan Kuiper verzorgt de illustraties en de typografie. Voor de Boekenweek 1961 is intussen een nieuwe novelle prijsvraag uitgeschreven. Aan deze prijsvraag kunnen alle auteurs deelnemen die een publi catie in boekvorm op hun naam hebben staan. Inzending van manuscripten is mogelijk tot 15 juli 1960. De bekroonde auteur ontvangt ƒ2000. De jury be staat uit Anna Blaman, W. G. van Maanen, prof. mr. W. H. Nagel, Lambert Tegenbosch, G. Lubberhuizen, Paul Brand Jr. en Jur. ten Have. NOG GEEN BESLISSING OVER DE SALARIS POSITIE VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL Onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld en in tegenwoordigheid van de minister van Binnenlandse Za ken, mr. E. H. Toxopeus, is gis teren de centrale commissie van georganiseerd overleg in ambte narenzaken bijeen geweest, ter voortzetting van de op 1 decem ber j.L gehouden besprekingen omtrent de salarispositie van het overheidspersoneel. Alvorens omtrent de in de ver gadering van 1 december door de regering gedane voorstellen een oordeel te geven, werd van de zijde der personeelsdelegatie een nieuw voorstel gedaan, in houdende dat door de regering een voorstel tot een definitieve regeling der salarispositie van het overheidspersoneel aan de centrale commissie zou worden voorgelegd op 1 februari 1960 met de bedoeling daaromtrent zo enigszins mogelijk op die datum een beslissing te némen. De minister achtte dit voorstel van dien aard, dat hij daarom trent nader overleg in de minis terraad noodzakelijk achtte. De centrale commissie kan zich met dit standpunt van de minis ter verenigen. ZATERDAG 12 DECEMBER HILVERSUM I.: 7.00 Nws.; 7.15 Gewijde muziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; (Om 9.35—9.40 Water standen); 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken; 11.45 Orgelconc.; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.33 Platen- nieuws; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Amateursprogr.14.20 Kunstkron.14.50 Metropole ork. en solist; 15.15 Franse les; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 Gre goriaanse zang; 16.30 Instr. octet; 16.50 Motorpraatje; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amateursprogr.; 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw.; 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.25 Memorandum19.30 Brabants ork. en solist; 20.20 Lichtbaken, lezing; 20.30 Een hart zoekt het geluk, musical; 21.10 Polit. praatje; 21.10 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.22.30 Nws.; 22.40 Jong - oud - eeuwig; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II.: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.7.23 Lichte muz. en rep.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram. en act.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Met Kerstmis naar huis, toespr. 10.30 Gevar. progr.; 11.35 Piano recital; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Lichte muziek: 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muziek; 13.40 dpori.- nws.; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Orgelspel; 15.00 otieeKUi.,*,.; 15.25 Veertig jaar vereniging voor crematie A.V.V.L., toespr.; 15.40 Utrechts Stedelijke Ork. en solist; 16.40 Boekbespr.; 17.00 Jazzmuziek; 17.30 Weekjoum.; 18.00 Nws. en comm.18.20 I due Foscari, opera; 19.00 Artistieke Staalkaart19.30 Passepartout, lezing; 19.35 Redt een kind, klankb.; 19.55 Deze week, lezing; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Wie is het? quiz.; 21.40 De Z 69, hoorsp.; 22.10 Oude gram.; 22.30 Nws.; 22.40 Soc. comm.; 22.55 Lichte muziek; 23.30 Dansmuz.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.11 Muz. kaleidoscoop 14.30 Journ.; 15.00 Ork. conc.; 15.15 Idem; 15.45 Gram.; 16.15 Lichte muziek; 16.45 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Dagklapper en lit. kal.17.20 Liturgische gezan gen; 17.30 Gram.; 17.45 Engelse les; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de sold.; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21.15 Amus. muz.J 22.00 Nws.; 22.15 Verz. progr.; 23.00 Nws.; 23.0524.00 Gram. Televisieprogramma's NED. T.V.: 17.00 Voor de kind.; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Quiz.; 21,15 .Gevar. progr. VLAAMS BELG. T.V.: 17.00— 18.00 Voor de Jeugd; 19.00 Post- zegelrubr.; 19.15 Hengelrubr.; 19.30 Nws.l 19.45 De week in beeld; 20.15 TV-feuill.; 20.40 Filmrep.21.50 Jazzfestival; 22.35 Nws. Vermist Columbiaans vliegtuig nog niet gevonden De nasporingen naar het Co- lumbiaanse verkeersvliegtuig, dat sinds dinsdagavond met 46 mensen aan boord op een vlucht van het eiland San Adres naar Cartagena in Columbia wordt vermist, hebben nog geen resul taat opgeleverd. Berichten als zou het wrak aan de Panamese kust zijn waargenomen, berust ten op een misverstand tussen Columbiaanse vliegtuigen en het hoofdkwartier van de Ameri kaanse reddingsdienst in Pana ma. Het tweemotorige toestel had voornamelijk vrouwen en kinde ren aan boord. 0 In Japan zal heden een „sprekend maandblad'' volgens het Sonorama-procede worden uitgegeven. De eerste uitgave zal in een oplage van 200.000 nummers in heel Japan worden verspreid. Om dit „tijdschrift'' te kunnen uitgeven heeft het Tokiose dagbladconcern Asahi uit Frankrijk drie persen inge voerd dia per uur 24.000 dunne plasticbladen kunnen produce ren waarop het geluid wordt geregistreerd.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5