ZWITSAL Eisenhower in India Nederland in de commissie inzake afhankelijke landen Zware storm van deze week kostte 75 zeelieden het leven Europese bondgenoten moeten een grotere bijdrage kunnen leveren Nobelprijs voor Noël-Baker De nieuwe vliegtuigen voor de Belgische en Nederlandse luchtmachten HOEST UW KIND...? Indonesische maa regelen tegen Nederlandse schepen? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN muiKerinjj bt) abonnement: Temen»»*. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 rlronummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4856 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ot; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VENEZUELA TREKT TOESTEMMING VOOR K.L.M.-VLUCHTEN IN Elf extra vluchten in tweede helft van december vinden dan geen doorgang De Venezolaanse regering heeft de toestemming aan de K. L. M. voor elf extra vluchten in de tweede helft van december van Caracas en Maracaibo naar Curasao zonder opgave van rede nen ingetrokken. De K. L. M. is hierdoor ern stig gedupeerd. Overigens is met deze intrekking het luchtvaart verdrag niet geschonden. COMMENTAAR VAN DE K.L. M. Van de zijde van de K. L. M. vernam het ANP, dat Venezuela reeds toestemming had verleend voor het uitvoeren van elf extra vluchten in de tweede helft van deze maand tussen Caracas en Maracaibo enerzijds en Willem stad anderzijds en terug. Een verdubbeling ongeveer van de capaciteit, dit in verband met het elk jaar in die periode te ver wachten drukkere toeristisch vervoer. Het ministerie van Buitenland se Zaken van Venezuela heeft de reeds verleende goedkeuring voor deze extra diensten geannu leerd, zonder opgave van rede nen. Voor extra vluchten moet uit de aard der zaak altijd spe ciale toestemming worden ver leend omdat in het bilaterale luchtvaartverdrag alleen bepalin gen zijn opgenomen ten aanzien \an het geregelde vervoer. De nieuwe Surinaamse vlag voor de Koningin De \olgende week dinsdag zal de Surinaamse gevolmachtigde minister in Nederland, dr R. H. Pos een specimen van de nieuwe Surinaamse vlag, in een maho niehouten doos, aanbieden aan II. M; de Koningin. De minister zal daartoe op die dag 's morgens om half elf zijn opwachting bij Hare Majesteit maken op paleis Soestdijk. Het ANP verneemt van het kabinet van de gevolmachtigde minister dat de beschrijving van de \lag, zoals die enkele dagen geleden werd. gepubliceerd, af- v> ijkt van die van het uiteindelijk uitgevoerde ontwerp. Aanvanke lijk was sprake van een blauwe dwarsbalk op het witte fond waaromheen een krans van vijf sterren, verbonden door 'n zwar te ellips, was gerangschikt De officiële vlag voert echter deze dwarsbalk niet. Op de witte on dergrond is slechts het embleem aangebracht van de verbonden vijf sterren in zwart bruin, geel, v it. en rood, verbonden door de ellips. Vriendschapsactie voor Fréjuskinderen Het Jeugd Rode Kruis van het N'ederlandsche Roode Kruis i ïeeft, indachtig aan twee van pn doelstellingen, te weten Hulpvaardigheid en vriendschap, een beroep gedaan op de Neder landse jeugd om ter gelegen heid van het komende Kerst- leest vriendschaps-pakketjes sa men te stellen voor de kinderen van Fréjus. In het bijzonder zal de Nederlandse Jeugd uit het voormalige rampgebied van 1933, in de gelegenheid worden gesteld aan deze vriendschaps actie mede te werken. Het is de bedoeling de pakketjes tijdens de Kerstdagen uit te reiken. In een toespraak tot een ge meenschappelijke bijeenkomst van Huis van Afgevaardigden en Se naat der Indische volksvertegen woordiging die door 750 afge vaardigden werd aangehoord, ver klaarde president Eisenhower gis teren onder meer: „Internatio nale ontwapening onder toezicht is een gebiedende eis van onze tijd. Wij hebben het vraagstuk van de vrees, waardoor de betrekkin, gen tussen de landen vaak nog worden beheerst, nog niet opge lost. Het gevolg is dat geen en kele regering de hulpbronnen van haar ianü uilsluitend aan het eigen volk ten goede kan laten komen. De regeringen in de ge- nele wereld gaan gebukt onaer uitgaven voor onvruchtbare doe len. rjoch wij hopen dat wij aan de poort staan van een betere tijd. Ik voor mij zal, als een mens, die met andere mensen samen werkt, alles in het werk stellen om vrede, vrijheid en menselijke waardigheid in ons bereik te bren gen en een waardige toekomst op ie bouwen voor iedere man, vrouw en kind in de wereld, aidus Eisen hower. Eisenhower verklaarde in zijn toespraak tot de gemeenschappe lijke vergadering van de Indische volksvertegenwoordiging ook nog: „ivunnen wij, in naam der mens heid, geen vyf- of vijftigjarenplan sluiten tegen wantrouwen, twijfel en het zich vastbijten in de fou ten van het verleden?" De president zei het als een grote persoonlijke eer te beschou wen dat hem verzocht was een gemeenschappelijke bijeenkomst van het Indische parlement toe te spreken. „Dit was een lichtend zinnebeeld van de waarachtige vriendschap tussen de twee vol ken. die u en ik vertegenwoordi gen", verklaarde hij. Sprekend over de „opzienbaren de verrichtingen'' van de geleer den in de huidige tijd zei Eisen hower dat de mensheid zich thans gesteld ziet voor de vraag voor welk doel de vindingen der we tenschap zullen worden gebruikt. „Voor ons zien wij lange jaren van hetgeen een nieuw tijdperk kan worden, waarin het mensdom jaar na jaar een steeds rijker oogst van 's wereld rijkdommen bin nenhaalt Maar de geschiedenis geeft een beeld van een wereld, die maar al te vaak door twijfel en wantrou wen op tragische wijze verdeeld was. Iedere keer opnieuw hebben de regeringen de aarde voor hun slagvelden misbruikt. Moeten wij blijven voortleven onder vooroordelen en met hande lingen en een politiek, welke onze kinderen en kindskinderen zullen veroordelen tot een hopeloos leven volgens de paden van het verleden en die mogelijk tot hun vernietiging in een oorlog zullen leiden?", aldus Eisenhower. De president besloot: „Ik ben hier gekomen als een vriend van India, gevolg gevende aan een lang gekoesterde wens om per soonlijk Amsrika's betuigingen van hulde over te brengen voor het volk van India, zijn cultuur en vooruitgang en zijn krachtige posities onder de onafhankelijke landen". De president die bij zijn aan komst luid werd toegejuicht door de parlementsleden en een paar honderd gasten op de publieke tribune, merkte in zijn rede voorts nog op: „Het nieuws dat Amerika ln de afgelopen tien Jaar van nabij en van verre bereikte, was veelal ge kenmerkt door grote onrust die onveranderlijk voortkwam uit de agressieve bedoelingen van een ons vreemde filosofie die gesteund werd door grote militaire macht". Rekening houdend met dit feit voelen wij in Amerika ons genood zaakt uiting te geven aan onze eigen vastbeslotenheid om agres sie te weerstaan door te voorzien in een even grote strijdmacht. Deze is niet alleen voor onszelf maar voor die vrienden en bond genoten die, evenals wij, dit ge vaar hebben ontdekt. Ooor deze kracht voort te brengen geloven wij een noodzakelijke bijdrage te hebben geleverd voor een stabiele vrede, voor nu en voor de toe komst. Herinnerend aan de tien jaar sedert het verkrijgen van de In diase onafhankelijkheid, zei de president: „Thans spreekt India tot de andere landen van de we- reid met de grootheid van over tuiging en luistert men met grote eerbied". Aan het eind van zijn rede werd de Amerikaanse president staande een ovatie gebracht. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden dankte Eisenho wer en zei temidden van verder applaus: „wij verzekeren u uit naam van de vierhonderd miljoen mensen van India, -dat wij alle eer lijke mensen die zich eerlijk in zetten voor de vrede, steunen." ERNSTIG AUTOBUS ONGELUK IN MEXICO 30 doden; 11 gewonden Een ernstig autobusongeluk in Mexico heeft woensdag aan der tig mensen het leven gekost, ter wijl er elf zware verwondingen opliepen. De autobus vloog bij de stad ('uenavaca met grote snel heid uit een bocht, kantelde en vloog in brand. Het merendeel van de inzitten den kon liet voertuig niet ver laten en verbrandde levend. En kele passagiers die uit de auto bus werden geslingerd, werden zwaar gewond. STAAT VAN OORLOG IN INDONESIË WORDT VERLENGD De staat van oorlog in Indo nesië zal met een jaar worden verlengd, zo is van officiële zij de te Djakarta bekendgemaakt. De bepalingen zullen echter zodanig worden gewijzigd, dat „de fundamentele en democra tische rechten" beter zullen worden gewaarborgd. De staat van oorlog zou op 17 december aflopen. De nieuwe maatregelen waar door president Soekarno en zijn minister van Defensie over buitengewone bevoegdheden kunnen beschikken, zullen op 16 december door het staats hoofd zelf worden bekendge maakt. Het zoeken naar overlevenden gaat voort Het zoeken naar overlevenden van het Noorse schip „Elfrida" en de Duitse kustvaarder „Mer- kur" heeft donderdag geen re sultaat gehad en men neemt aan dat de in totaal 27 bemannings leden om het leven zijn ge komen. Vooral voor de zeven man van de „Merkur" kan men dit bijzon der tragisch noemen, want als zij aan boord waren gebleven zou den ze nu nog in leven en buiten gevaar zijn. De „Merkur" is niet lek geslagen en wordt door twee Britse treilers naar Sta- vanger gesleept. De enige over levende van de „Merkur" is de kapitein, die dinsdagavond met behulp van een „reddingsbroek" van boord werd gehaald. Het schip verdween toen echter in de duisternis voor men ook de rest van de bemanning van boord kon halen. In hetzelfde zeegebied, aan de Noorse zuidkust, is ook de be manning van de 1719 ton meten de „Elfrida" verdwenen. Het wrak, dat sedert woensdagoch tend ondersteboven ronddreef, is donderdagmiddag gezonken. De bemanning van de Britse treiler Janet Helen" was don derdag gelukkiger. Toen hun schip ter hoogte van Flambo- rough Head (Yorkshire) lek De heheersehapscommiseie J an de algemene vergadering der Ver. Naties heeft woensdag de Ver. Staten, Engeland, Neder land, India. Mexico en Marokko gekozen als leden van een spe ciale commissie, die moet vast stellen welke staten verplicht zijn aan de volkerenorganisatie ver slag uit te brengen over de toe stand in de van hen afhankelijke gebieden. De Sowjet-Unie heeft inmid dels een ontwerpresolutie inge diend, waarin gevraagd wordt de algemene vergadering op 28 april a s. opnieuw bijeen te laten komen om van gedachten te wis selen over wijzigingen in de sa menstelling van de beheer- schapsraad. Op 27 april zal Frankrijk n.l. ophouden een mo gendheid te zijn die beheer- schapsgebied bestuurt. Op die dag zal Frans Togoland onafhan kelijk worden. De beheerschapsraad bestaat P het ogenblik uit zeven behe- °nd« landen de Wis Staten. Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, België en Italië en een gelijk aantal staten die geen beheerschapsgebieden onder zich hebben. De beheerschapscommissie sprak zich woensdag met alge mene stemmen uit voor het hou den van een tweede volksstem ming in Noord-Kameroen, dat nu nog door Engeland wordt be. heerd. In een vorige plebisciet had de bevolking de wens te kennen ge geven om voorlopig nog onder Brits beheer te blijven en zich niet aan ta sluiten bij Nigeria, dat op 1 oktober a.s. onafhanke lijk wordt. Voorgesteld wordt om nu de bevolking te laten kiezen tussen aansluiting bij Nigeria en onafhankelijkheid in een unie met Frans Kameroen, dat op 1 januari a.s. zelfstandig wordt. Volgens de door Zweden, Dene marken, Nieuw Zeeland, Canada, Japan en Perzië ingediende ont- werp-resolutie zouden de Ver. Naties ook ditmaal toezicht op de volksstemming moeten hou den. Aanbevolen wordt ook aan vrouwen het recht te geven om Indiase gevangenen moesten Chinese verklaring tekenen De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van In dia, mevrouw Laksjmi Menon, heeft donderdag verklaard, dat de Chinezen de leden van de In diase politie die op 21 oktober in Ladach gevangen waren ge nomen, gedwongen hadden een verklaring te ondertekenen vol gens welke zij goed werden be handeld. In antwoord op vragen in het parlement zei de minister dat de Chinezen een Indiaas protest over de behandeling van de tien gevangenen „categorisch hadden verworpen". De Chinezen hadden verklaard dat de Indiase patrouilleleider, Karam Singh, en de andere ge vangenen „edelmoedig en vriend schappelijk" waren behandeld. Mevrouw Menon zei dat Ka- ram Singh nog in het ziekenhuis is voor behandeling van bevro ren ledematen. Verdere actie zal worden ondernomen als hij her steld is en hij meer bijzonder heden kan geven over het optre den van de Chinezen. sloeg en volliep, konden zij bij tijds worden gered door een an dere treiler. Men zoekt nu nog naar vier Deense vissersschepen die op de Noordzee worden vermist. Al met al heeft de zware storm van deze week aan 75 zee lieden het leven gekost. Onder hen bevinden zich acht beman ningsleden van een Schotse red dingsboot, die dinsdag tijdens een poging om een in noodver- kerend liehtschi^rie helpen, op de rotsen is geslagen en ver gaan. Persconferentie van Herter Ter bestrijding van de defensiekosten der NAVO De Ver. Staten zijn van mening dat hun Europese bondgenoten toch wel een grotere bijdrage kunnen leveren ter bestrijding van de defensiekosten van de NAVO dan zij tot nu toe hebben gegeven. Dit verklaarde de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, op de persconferentie die hij donder dag in Washington heeft gehou den. Hij voegde hieraan toe dat dit vraagstuk aan de orde gesteld zal worden op de bijeenkomst van de NAVO-ministers, die dinsdag in Parijs begint. Herter wees in dit verband op de verbeterde economische si tuatie in West-Europa, maar ver klaarde tevens met nadruk dat de Ver. Staten hun verplichtin gen ten opzichte van de NAVO volledig zullen nakomen. Hij noemde bij wijze van illus tratie een gebied waarover de ministers in Parijs in verband met dit vraagstuk zullen kunnen spreken, n.l. de verdeling van de kosten van de infrastructuur der NAVO. De Ver. Staten willen niet dog matisch staan tegenover dit pro bleem, maar een en ander rege len in overleg met hun bondge noten, aldus Herter. Herter sneed ook de kwestie van de Amerikaanse troepen op IJsland aan. Hij zei dat de Ame rikaanse troepen die van IJsland teruggetrokken worden, geen deel uitmaken van de NAVO-strijd- krachten. In 1951 hebben de Ver. Staten een afzonderlijke over eenkomst met IJsland gesloten over de verdediging van dit land. Het gaat nu slechts om een her groepering, aldus Herter. Als de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone rivalen zouden worden, zou dat iets ergs voor Europa zijn. zo zei de Ameri kaanse minister. Hij verklaarde nogmaals dat de V.S. grote voorstanders zijn van de ge meenschappelijke markt van de zes. Mt»ar zij hebben niets ge daan om de totstandkoming van de kleine vrijhandelszone te verhinderen, aldus Herter. Over de reis van Eisenhower zei de minister dat de bespre kingen, die de president met de leiders van de landen die hij tot nu toe heeft bezocht, heeft gevoerd, in elk opzicht buiten gewoon bevredigend zijn ge weest. Herter zei te hopen dat de onderhandelingen over de herziening van het Japans-Ame rikaanse veiligheidsverdrag bin nenkort afgesloten kunnen wor den. Er zijn bij deze onderhan delingen al flinke vorderingen gemaakt en wij verwachten dat belangrijke vraagstukken spoe dig opgelost zullen zijn, aldus Herter. Over de betrekkingen tussen de V.S. en Panama zei de mi nister dat de Amerikaanse re gering verscheidene voorstellen overweegt om verbetering in deze betrekkingen te brengen. Herter zei voorts dat de kwes tie van het overleg over wereld problemen tussen de landen van de NAVO op de ministerbijeen komst te Parijs besproken zal worden. In dit verband wees hij in het bijzonder op de kwestie-Berlijn, waarbij alle NAVO-leden recht streeks geïnteresseerd zijn omdat zij het erover eens zijn dat een aanval op de Westelijke bezet tingstroepen in West-Berlijn be schouwd zal worden als een aan val op alle NAVO-landen. De kleinere NAVO-landen wil len graag ingelicht worden over de besprekingen waaraan zij niet hebben deelgenomen, aldus Her ter. De Ver. Staten zijn van me ning dat deze landen volledig op de hoogte moeten gehouden wor den over hetgeen zich op het hoogste niveau afspeelt, zo zei hij. De minister was van mening dat de Britten, Fransen en West duitsers het op dit punt eens zijn met de Ver. Staten. NIEUW. SUPERSONISCH BRITS VLIEGTUIG De Bristol-vliegtuigfabrieken hebben de bouw van een super sonisch vliegtuig van roestvrij staal, dat 2.400 km. per uur zal kunnen vliegen, vrijwel voltooid. Het toestel zal voor onderzoe kingen worden gebruikt. Deze Bristol-188 zal worden uitgerust met een koelsysteem, dat de cockpit en de instrumen ten tegen oververhitting moet aan da stemming deel te nemen, beschermen. In hotel Wittebrug te 's-Gra- venhage heeft gisterochtend de heer Henri Rempt, een Ameri kaan van Nederlandse afkomst, sedert twintig jaar ongeveer be last met de ontwikkeling van vuurleidingssystemen voor vlieg tuigen en sinds een tiental jaren met de ontwikkeling van elek tronica tevens voor de Lock- heedvliegtuigenfabriek, de voor delen van de Lockheed F104 G „Starfighter" nog eens in het licht gesteld. De heer Rempt deelde in ant woord op vragen o.a. mede dat Lockheed oorspronkelijk de li centie-rechten voor de vervaar diging van de F 104 G in Europa had verkocht aan een combinatie van Westduitse vliegtuigenfa- brieken. Toen bleek dat de Nederlandse en Belgische regeringen mogelijk belangstelling konden hebben voor de F 104 G, heeft de Duitse regering eigener beweging Lock heed gemachtigd het contract zo danig te veranderen dat België en Nederland de directe licentie rechten van Lockheed zouden kunnen krijgen indien beide lan den ertoe zouden overgaan dit type toestel te kopen. Verder bleek ter persconferen tie dat België, Nederland en W. Duitsland een innig contact zou den onderhouden, indien de twee landen van de Benelux de F104 G zouden kiezen. Vermoedelijk zul len er in dat geval twee fabrie ken zijn waar de toestellen wor den geassembleerd, n.l. één in W. Duitsland voor de voor de Duit se luchtmacht bestemde machi nes en één in België of Neder land. Het is zaak van de regerin gen van België en Nederland om te besluiten waar de voor deze landen eventueel te kopen F 104 G-machines zullen worden ge assembleerd. Er zijn geen tech nische problemen die hierbij een rol spelen; de assemblage zou zowel bij Fokker als bij Aviolan- da kunnen geschieden. Wat Nederland en België be treft zou het aanvankelijk kun nen gaan om een aantal van tus sen de driehonderd en vierhon derd toestellen. Daarbij zouden wellicht nog kunnen komen een misschien dertigtal tweepersoons F 104 G's, die vermoedelijk recht streeks van Lockheed zouden worden gekocht. Het is niet on mogelijk dat een eerste bestel ling later zou worden uitgebreid. De F 104 G zal in Canada en in West-Duitsland in licentie worden gebouwd. Canada zal er om te beginnen ongeveer twee honderd bouwen, West-Duitsland in totaal nu 574; de Verenigde Staten zullen zesenzestig F 104 G's voor Duitsland bouwen en dertig F 104 F's (de tweeper soons uitvoering). In Japan zullen tweehonderd F 104 G's worden vervaardigd en dit land zal bovendien dertig tweepersoons uitvoering kopen van Lockheed. Wanneer het toestel binnen kort zou worden gekozen voor vervaardiging in België en Ne derland dan is te verwachten dat op zijn vroegst omstreeks ok tober 1961 het eerste operationele toestel gereed zal zijn. De kosten van de in licentie te bouwen „Starfighter" zullen omstreeks een miljoen dollar be dragen per stuk. Tijdens een plechtigheid in de grote aula van de universiteit van Oslo heeft het 70-jarige Brit se, socialistische parlementslid Philip Noël-Baker de Nobelprijs voor de vrede ontvangen. Hij aanvaarde de gouden me daille en het diploma die beho ren bij de prijs die dit jaar on geveer 150.000 gulden bedraagt, uit handen van Goennar Jahn, de voorzitter van de commissie van vijf die door het parlement benoemd is om de prijs toe te kennen. De chèque werd woens dag aan zijn hotel afgeleverd. Op het besneeuwde plein voor de universiteit sloegen tallozen de aankomst van koning Olaf gade. Voor het eerst konden mil joenen in Europa de plechtig heid via de televisie volgen. Jahn zei, dat Noel-Baker 45 jaar lang zijn krachten in dienst van de lijdende mensheid gesteld had, hetzij in tijden van oorlog of in de perioden tussen oorlogen in. Maar bovenal was hij onver moeibaar in zijn pogingen om het uitbreken van oorlog te voor komen. Zijn boek „De bewape ningswedloop" had de weg ge wezen. die de mensheid zou moe ten volgen. Dr. Ir. J. VAN VEEN OVERLEDEN Onverwachts is woensdag te 's-Gravenhage op bijna 66-jarige leeftijd overleden dr. ir. J. van Veen, gepensioneerd hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat. Dr. Van Veen, oud-secretaris en -lid van de stormvloedcom missie en van de Deltacommis sie, heeft bekendheid gekregen door zijn ijveren en deskundig heid op het gebied van afsluiting van zee-armen en voor zijn plan nen „Groot-Europoort" (zee haven op de Maasvlakte) en voor een overslaghaven bij Uithuizer- meeden. (Advertentie.) Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Jahn noemde Noel-Baker de man, die waarschijnlijk 's werelds grootste deskundige is op het ge bied van de ontwapening. SCHEEPVAART NU AL GEHINDERD DOOR DE IJSVORMING IN ONS LAND De nog maar kort in ons land heersende lichte vorst heeft toch reeds weten te bereiken, dat op enkele waterwegen de ijsvorming dusdanig is, dat de scheepvaart er door gehinderd wordt. Op het ijskaartje van gisteren van de Rijkswaterstaat staat onder meer, dat op het Reildiep gisteren geen vaart was vanwe ge middelzwaar vast ijs. Be perkte scheepvaart was er in de wateren van de Friese grens tot Lemmer, van Fone- jacht tot Leeuwarden en in de Houkesloot, waar middelzwaar drijfijs voorkwam. Geringe vaart wegens middelzwaar- drijfijs in geul of slop was slechts mogelijk tussen Terhor- ne en Staveren. Op de Friese meren werd enige hinder van grondijs ondervonden. Beperk te vaart wegens licht vast ijs was gisteren mogelijk op het Veluwemeer tussen Harderwijk en Elburg. In kringen van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken werd aldus het Franse persbureau A.F.P. donderdag medegedeeld, dat de Indonesi sche regering een vermindering of zelfs een algehele stopzetting in overweging heeft van vergun ningen voor Nederlandse schepen om havens in Indonesië aan te doen. Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van berichten, dat „Nederlandse elementen" on langs wapens hebben ontladen voor opstandelingen in Noord- Celebes. Dit zou zijn geschied door het Nederlandse vracht schip „Blitar", veertien dagen ge leden, aan de noordkust van Celebes. De „Blitar" bevond zich op weg naar Ned. Nieuw-Guinea. Bedoelde zegslieden van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarden, dat deze maatregelen tegen de Ne derlandse scheepvaart zouden vallen onder de actie van de vei ligheidsmaatregelen die zijn ge troffen om te verhinderen, dat Indonesische opstandelingen hulp uit het buitenland ontvangen. (De directie ven de Koninklij ke Rotterdamsche Lloyd deelde in verband met het vorengaand bericht mede, dat de „Blitar" voor het laatst in maart, dus bij na een jaar geleden, in Indone sië is geweest. Daarna is het schip naar Rotterdam gekomen, heeft toen voor de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmij. in de Holland-Austrelië lijn een reis heen en terug naar Austra lië gemaakt en vertrok begin november van Bremerhaven naar Amerika. De „Blitar" ligt op het ogenblik in New York. WEINIG VERANDERING. Woensdagavond begon de vorst- grens zich iets sneller over ons land naar het zuid-westen te be wegen en kwamen in bijna ge heel Nederland de temperaturen onder het vriespunt terecht. Gedurende donderdag is de zóne echter weer tot stilstand ge komen en ligt nu over het zuiden van het land. Onder invloed van een storing uit Frankrijk ging het donderdag tegen de avond in het zuid-westen van het land tij delijk licht regenen waardoor plaatselijk zeer gladde wegen ontstonden. Grote veranderingen zijn er in de komende 24 uren in ons land niet te verwachten en de vorstgrens blijft zeer dicht bij ons land. Voor het weer op langere ter mijn is het waarschijnlijk van belang, dat het hogedrukgebied over Finland thans van uit het westen wordt aangetast en de luchtdruk in het centrum lager wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Meest lichte vorst Veel bewolking met op enkele plaatsen enige regen, ijzel of lichte sneeuw: Matige tot krachtige oostelijke wind. ln het noorden van het land overwegend lichte vorst, in het zuiden temperaturen om het vriespunt. ZATERDAG 12 Lj. „>IBER v.m. n.m. Breskens 0.04 12.18 Terneuzen 0.39 12.53 Hansweert 1.19 1.33 Walsoorden 1.29 1.43 ZON MAAN op onder op onder Dec. 12 8.38 16.28 15.23 5.32 13 8.39 16.28 15.56 6.32 14 8.40 16.28 16.34 7.29 15 8.41 16.28 17.18 8.21

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1