Stereo tussen de hanebalken 11 BINNENLANDS NIEUWS E.E.G. geeft bijdrage van 7.500.000 gulden voor Ned. Nieuw-Guinea 7 ir GRAMMOFOONS met micron-precisie De Chinezen op het Javaanse platteland Jacht tussen klip en rots Knoop l dit in uw oor! 98 ct lag 10 december '59 w lievelingsgerecht ■der met Oio bouillon riS KECEPTENBOEKJK de oorlog is het verschil ierd, maar desondanks landbouwlonen nog lager, e loonsverhoging zijn de iwprijzen gestegen. „Wij in Nederland geen boter gen de kostprijs, die zou nen op 1,75 per pakje kwart kilo''. In het bui- doet men dit wel, maar gt het peil van inkomen n veel hoger. Nu is de bo ter goedkoper, maar het 1 moet worden bijgepast .algemene middelen", ter achtte het een onrust feit, dat men het zo ge- aat vinden dat deze bij- geschiedt uit de schat- dat de werking van het chanisme helemaal wordt lakeld. oortgelijks ziet men in de itiek. Naar sprekers me de materiële vooruitgang elijk van de opvoering der tiviteit. Deze laatste moet gaan met een stijging koopkracht, hetzij door lonen hetzij door lagere Spreker vraagt zich af wel een groot verschil is het stelsel van de loon- en dat van de vrijere rming. Het voordeel ligt de grotere geleidelijkheid, de huurpolitiek zag hij tschakeling van het prijs- ïisme, aangezien men het schaarse goed het goed- heeft gehouden, ker achtte het een heilige en behoorlijk evenwicht te n tussen inkomsten en m. Zijns inziens zal de (Europese Economische nschap) maken dat tal van men voor ons een heel an- letekenis krijgen. perscommentaar op sche houding in debat over Algerië rechtse Franse blad „l'Au- ooemt het stemmen van de t-Unie in de Ver. Naties Frankrijk in de kwestie een „vreemde manier" spanning te verminderen „merkwaardige inleiding" bezoek van Chroesjtsjet rankrijk. De uitslag van de ing toont aan dat Frank- het bij het Westen moet en dat alleen de Weste- nogendheden zijn bondge- zijn. aldus het bied. Donderdag 10 december '59 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5J BRAND IN ALMELO VERWOESTTE GEBOUW Een uitslaande brand heeft gistermorgen een groot deel van het gebouw van de Aartsdioce sane Rooms-Katholieke Boeren- en Tuindersbond te Almelo ver woest. De brand werd te 05.30 uur ontdekt door ambtenaren van de Nederlandse Spoorwe gen, die in de omgeving van het gebouw met hun werk begon nen. De Almelose brandweer, versterkt met nog twee bedrijfs- brandweren, pakte de brand met groot materiaal aan. De vlammen sloegen weldra hoog op uit het middengedeelte van het gebouw waarin grote voor raden mengvoeder waren opge slagen. Deze gingen verloren. De brandweer kon niet ver hinderen dat het uit enkele ver diepingen bestaande middenge deelte van het gebouw geheel afbrandde. Een tweede loods waarin eveneens veel veevoeder was opgeslagen kon dank zij een dikke brandmuur worden be houden. De nieuwe zeer grote silo werd licht door het vuur beschadigd. Een schacht in deze silo had vlam gevat maar hier kon de brand worden gestuit. Gisteren was juist het hoog ste punt bereikt van de bouw van een verdieping van het ge teisterde pand. Wat toen ge plaatst werd kwam nu in vlam men naar beneden. Over de omvang van de schade staat nog niets vast, maar aangenomen moet worden dat deze aanzien lijk is. Ook de oorzaak van de brand is nog niet bekend. De oorzaak van de brand, die gistermorgen een groot deel van het A.B.P.B.-gebouw te Almelo heeft vernield, moet naar alle waarschijnlijkheid ge weten worden aan vonken van laswerk, dat was verricht bij de bouw van een nieuwe verdie ping. Tot dinsdagavond 18.30 heeft een lasser daar gewerkt met een snijbrander en een lasapparaat. Verondersteld wordt dat vonken op de oude houten vloer zijn gevallen en dat het hout de hele nacht, ge smeuld heeft, alvorens tot ont branding te geraken. AUTO (ZONDER BESTUURDER) POOK TREIN MEEGESLEURD Op de Vondelingenweg te Rotterdam is dinsdagavond een auto door een rangeertrein meegesleurd en daarbij zwaar beschadigd. De motor van de personen auto was juist afgeslagen toen de wagen op de rails stond en de bestuurster wist deze niet tijdig weer op gang te brengen. Zij kon nog vlak voor de nade rende trein de auto verlaten. De bestuurster woont op de Vondelingenweg waar het onge val PPhétfFfo 7.» had de auto achterwaart-* de garage uitgere den. waarna de wagen op de rails stopte. VAL VAN TIEN METER Op de oprit van de IJsselbrug bij Zwolle is gisterochtend de 21-jarige fietser D. P. G. Broek hoven uit Amsterdam door een slippende auto gegrepen en over de brugleuning geslingerd. B. kwam na een val van onge veer tien meter in de uiter waard terecht en werd zwaar gewond. De jongeman die in Zwolle in een pension woont, was op weg naar de R. K. school te Hattemerbroek gem. Olde- broek), waar hij onderwijzer is. De wielrijder, de 21-jarige D. P. G. Broekhoven uit Amster dam overleed enige uren na het ongeluk in het Rooms Katholiek ziekenhuis te Zwolle aan de verwondingen. De auto werd bestuurd door de 43-jarige G. V. uit Soest. De auto slipte toen V. probeerde een tractor in te halen. RESTEN VAN GERAAMTE GEVONDEN Op het terrein van een aanne mersbedrijf aan de Jan Apel- doornweg te Bergen zijn dins dag tijdens graafwerkzaamhe den de resten van een geraam te aangetroffen. Deze zijn door de politie in beslag genomen. Het gerechtelijk laboratorium te Den Haag zal ze onderzoeken. Gedacht wordt aan een zekere B., die kort voor de bevrijding door de B. S. moet zijn geliqui deerd. Enige steekhoudende nadere aanwijzing bestaat nog niet. TRAGISCH ONGEVAL IN BERKENWOUDE In Berkenwoude is dinsdag de 81-jarige L. D. door een tragisch ongeval om het leven gekomen. De man was in zijn tuin aan het werk en rookte daarbij een pijp. Enige tijd later stopte hij de pijp in zijn zak. Vermoede lijk heeft hij de pijp niet vol doende uitgeklopt, want de jas van de man vloog in brand. De heer Dekker kon het kle dingstuk niet snel genoeg uit trekken en geraakte door de vlammen bewusteloos. De be stuurder van een V.A.V.O.-bus uit Schoonhoven, de heer N. Verschut, die op dat moment juist passeerde, bracht zijn voertuig tot stilstand en liep de tuin in, waar hij met behulp van een schuimblusser (uit de wist te doven. Vervolgens waar schuwde hij een arts. De heer Dekker bleek zeer ernstige brandwonden te heb ben opgelopen. Hij werd naar het Van Itterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. BOERDERIJBRAND TE BEERTA Dinsdagavond is te Beerta de boerderij van de familie B. L. gedeeltelijk afgebrand. Het vuur ontstond in een schuur met hooi. waarin een tractor in brand geraakte. Door de felle zuidoostenwind stond de schuur in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer uit Beerta kon het grootste deel van het woon huis van de boerderij behouden. Er zijn vijf kalveren verbrand, zeven paarden en zes koeien konden worden gered. De eige naar is verzekerd. DE DAG VAN DE RECHTEN VAN DE MENS De secretaris-generaal van de Verryigde Naties, Hammars- kjoeld, heeft ter gelegenheid van de dag van dc rechten van de mens 10 december een boodschap uitgegeven. Hierin zegt hij o.a. dat veel van het da gelijks werk der Ver. Naties en daarmee verbonden bureaus als uiteindelijk doel heeft te werken voor de rechten en vrijheden die in de verklaring van de rechten van de mens en in het Ver. Na ties-handvest werden omschre ven. Er rest echter nog veel te doen. Tenslotte hangt de eerbied voor de rechten van de mens en de waardigheid en de waarde van de menselijke persoon af van de wil der regeringen en van de be slissingen van elk individu in het daadwerkelijke gedrag in dage autobus afkomstig) het vuur lijkse aangelegenheden. MUTATIES OP CEYLON De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetilleke, heeft dinsdag vijf ministers, be horende tot de (regerende) vrij heidspartij, ontslagen. Hij heeft Stanley de Zoysa, die enige tijd geleden als minister van Finan ciën aftrad, benoemd tet mi ter van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid. De voorlichtingsdienst van de Europese gemeenschappen deelt mede De commissie van de Europe se Economische Gemeenschap heeft de financiering goedge keurd van een door de Neder landse regering ingediend pro ject voor een landbouwproefsta tion op Nederlands Nieuw- Guinea. Deze goedkeuring houdt in dat voor de construc tie van opstallen en de daarbij behorende infrastructuren bijna twee miljoen dollar wordt bij gedragen door het ontwikke lingsfonds voor de landen en gebieden overzee van de Euro pese Economische Gemeenschap- De onderhouds- en exploita tiekosten zullen voor rekening zijn van de stichting voor agra risch onderzoek ten behoeve van Ned. Nieuw-Guinea. Het landbouwproefstation wordt, ge vestigd bij Manokwari, aan de Noordkust. De bedoeling van het plan is, te komen tot coör dinatie, voortzetting en uitbrei ding van het agrarisch onder zoek op Nieuw-Guinea in één centrum, teneinde verspilling te voorkomen. Manokwari werd gekozen omdat het voor Ned. Nieuw-Guinea lanabouwkundi representatief is. Het proefstation zal- vier sec ties hebbenlandbouw, *bos- bouw, bodemonderzoek en vee teelt, met een administratieve afdeling. Later komt er nog een afdeling visteelt. Het zal zich ook bezig houden met entomo logisch insectenkundigen plantenziektekundig onderzoek, Ook de parlementaire secreta- en met onderzoek betreffende ris van de minister van Vervoer levensmiddelen, exportcultures, is ontslagen. De vrijheidspartij heeft der tien leden geroyeerd. Onder hen zijn de huidige premier Dadahanajake. Officieel is meegedeeld, dat de regeringswijziging is aange bracht op aanraden van pre mier Dadahanajake. die in maart aan het hoofd van een eigen partij aan de verkiezin gen wil deelnemen. Vorige week vrijdag heeft sir Oliver op advies van premier Dahanajake het parlement ont bonden nadat een reeks moties van afkeuring was ingediend en de politieke atmosfeer gespan nen -vas geworden. Er werd toen besloten op 19 maart nieu we verkiezingen te houden. Een woordvoerder van de ontslagen vijf ministers ver klaarde dat het ontslag geen van hen had verrast. „Vanaf de dag dat, wij een campagne be gonnen voor een volledig on- derzopk naar de moord op wij len Bandaranaike, wisten wij dat wij ons het ongenoegen van Dahanajake en anderen op de hals haalden. Wij laten het aan de bevolking van Ceylon over om over ons optreden en dat van de eerste-minister te oor delen", aldus de verklaring. Te Mysore in India heeft de politie dinsdag gevuurd op 'nnn studenten, die vrije toe- ang tot het kamp van het in- iruniversitaire jeugdfestival en stenen gooiden. Een stu- ent werd gedood en vijf ge wond. enz. Het gaat hierbij niet om zuiver wetenschappelijk, maar om (economisch) toegepast on derzoek. Een gedeelte van het werk zal in Nederland geschie den, zoals chemische analyses, mineralogisch onderzoek en verwerking van luchtkaarte- ringsmateriaal. Op het landbouwproefstation Manokwari zullen, als het vol ledig in bedrijf is, 18 academisch gevormde specialisten kunnen werken. Zij zullen worden uit gekozen op grond van hyn kwa liteiten, niet op nationaliteit. Men hoopt dat acht maanden na de ondertekening van het door Nederland en de E.E.G.- commissie te sluiten akkoord, het constructiewerk in Mano kwari kan beginnen. Er moeten vier paviljoens worden gebouwd en woningen voor het personeel. De bouw zal ongeveer twee jaar vergen. Voor rekening van het E.E.G.- ontwikkelingsfonds komt een bedrag van 1.896.000 dollar. Daarvan komt ten laste in de begroting 1958 249.000 dollar, in de begroting 1959 738.000 dollar, van 1960 767.000 dollar en van 1961 142.000 dollar. Men mag verwachten, dat de E.E.G.-commissie na het Mano kwari project ook nog over an dere Nederlandse voorstellen zal beslissen en wel over de fi nanciering van een demografi sche enquête en over de finan ciering van een geologisch on derzoek. Aldus de mededeling van de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Den Haag. Nu kunt u stereo beluisteren bij ieder stopcontact! Deze Philips elektro-grammofoon geeft volledige stereo-weergave via twee kanalen en twee luidsprekers (ook niet stereo-platen klinken fantas tisch). Hier ontdekken jonge muziek-liefhebbers de sensatie van stereo: ze horen hier de sax, daar de drums, helemaal echt! En mor gen heeft vader 'm in zijn studeerkamer om Debussy te draaien AG 9133-f 324.- Complete stereo-grammofoon met platenspeler AG 2009. Ingebouwde tweekanalige 2x2 watt kwaliteitsversterker. Groot geluidsvolume. Gedrukte bedrading. Afzonderlijke continue klankkleur- regeling voor hoge en lage tonen. Speciale stereo-balansregelaar. Twee luidsprekers gemonteerd in tweedelig, afneembaar deksel. Fraaie, modem uitgevoerde koffer» Afmetingen t 450 x 300 x 210 mm. De legerautoriteiten in Tjire- bon op West-Java hebben de communistisch Chinese consul- generaal van deze plaats ervan beschuldigd Chinese kleinhande laren op te zetten tegen de order tot sluiting van hun kleinhan delszaken. Volgens een woordvoerder van de autoriteiten zijn bezwarende documenten tegen de consul ge vonden. Deze bewijzen volgens hem dat er politieke bedoelingen schuilen achter de acties, die on dernomen worden tegen de maat regelen terzake van de Indone sische regering. Hij zei ook, dat een aantal Chi nezen was gearresteerd, doch na ondervraging weer was vrijgela ten. Ongeveer 50 Chinezen is toe gestaan in het gebied gevestigd te blijven, gezien hun gezond heidstoestand, hun ouderdom of hun aanvraag tof naturalisatie. Reuter meldde gisteren, dat ongeveer 100 Chinezen zijn ge vangen gezet, aangezien zij geen aanstalten maakten gevolg te geven aan het bevel tot sluiting van hun ondernemingen. DORNFORD YATES 92) Nadruk verboden. Een van de verborgen toegan gen tot dc cellen beneden was geopend, maar niet die, waar door Manscl cn ik de vrijheid hadden veroverd. »Dc Jager, Sa tan en Digs stonden er in een kring omheen geschaard, alsof het het hol van een of ander beest was, dat zij dachten te van gen. De Jager had een lantaarn in zijn hand, waarvan hij het licht tegen het dek liet schijnen, om de kajuit zo goed mogelijk te verlichten. Uit het trapgat kwam een ander lichtschijnsel naar boven en al gauw merkten wij, dat de beide anderen beneden waren. De Jager begon zijn geduld te verliezen. „Larry!" snauwde hij. Er verscheen een hoofd in de trapopening, het hoofd van de man die de motorboot had be stuurd. „Wat voeren jullie uit, ver dorie?" schreeuwde de Jager. Larry streek het zweet uit zijn ogen. „Er hangt een soort gordijn", zei bij, „de hele deuropening is versperd. We kunnen er niet in, we kunnen het niet weg krijgen en. i „Je kunt er niet in?" bulderde de Jager. „Nee, meneer, we hebben ge probeerd het opzij te schuiven, maar De Jager begon te stampvoe ten. „Wegschuiven!" raasde hij. „Doorsnijden die rommel. Trek ken, jij, oud wijf". Het hoofd van Larry werd teruggetrokken. Wij begrepen hun weifeling maar al te goed. Mangey noch Larry voelde veel voor het kar weitje; degene, die zich onder of achter het hinderlijke gordijn, dat Mansel en ik hadden opge hangen, zou wagen, zou zich aan de genade van een tweetal tot wanhoop gebrachte gevangenen overleveren. Dat meenden zij althans en wanneer Mansel en ik nog in die cel hadden gezeten zou degene die er zich binnen waagde een slechte kans hebben gemaakt. Larry stak zijn hoofd nog eens buiten het luik en wendde zich tot Digs. ..Heb jij een mes?" zei hij. Digs stak zijn hand al in zijn broekzak. „Wacht even", zei de Jager zacht. Daarop vroeg hij: „Waar heeft Mangey zijn mes gelaten?" Ik voel mij niet in staat de veelbetekenende klank, die hij in deze woorden wist te leggen, naar waarde weer te geven; maar de stilte, die op het uitspre ken ervan volgde, was een stilte des doods. Het bleef lange tijd stil. „Mangey", riep de Jager daar op bedaard. Er verliepen enkele seconden, zonder dat Mangey antwoordde. „Ik heb je geroepen, Mangey", zei de Jager. „Kom eens naar boven.... ik wil je spreken." Het hoofd van Larry werd teruggetrokken en het duurde nogal enige tijd eer het door een volgend hoofd werd vervangen. „Ja?" zei Mangey met ondui delijke stem. „Kom eens hoger", zei de Jager. Langzaam klom Mangey een par treden hoger, maar hij klau terde niet uit het luik; hij bleef op de ladder staan met een ge deukt petroleumlampje in zi.in hand. Hij zei niets, maar hij maakte een hulpeloos gebaar, als of hij wilde zeggen, dat hij wer kelijk deed wat hij kon, dat hij met die lamp in zijn handen niet uit het luik kon klimmen. „Geef Larry die lamp maar", zei de Jager, „en doe, wat ik je ge zegd heb." Traag en met tegenzin gehoor zaamde Mangey. Hij veegde dik ke zweetdruppels van zijn voor hoofd. „Die kerels hebben alles ver nield", zei hij. „Het zeildoek is van de wanden gescheurd en..." 9 In 1958 hebben 530.000 bui tenlanders uit 90 landen de Sowjet-Unie en 740.000 Sowjet- burgers zestig landen bezocht, In 1960 hebben de buitenlandse toeristen de keuze tussen 50 reizen per vliegtuig, trein, schip of auto door de Oekraine, wit- Rusland, de Kaukasus, Siberië en centraal-Azië en naar Mos kou en Leningrad. (Adv.) „Dat neem ik aan", zei de Jager met vlakke stem. „Waar is jouw mes?" „Ja", zei Mangey, „dat zou ik ook wel willen weten. Vanmor gen had ik het beslist nog. Het moet uit mijn zak gevallen zijn, toen „Kijk mij eens recht in de ogen". Met grote tegenzin hief de on- foi-tuinlijke schipper het hoofd opMen zegt wel eens, dat een moordenaar zichzelf ver raadt. Maar die avond heb ik een moordenaar zien dwingen zich zelf te verraden... domweg zien dwingen door een wil, die heel wat sterker was dan de zijne. Ik zag Mangey terugdeinzen, terwijl hij zijn hand voor zijn ogen drukte. „Ik heb het niet gedaan," stot terde hij. „Ik heb Judas niet vermoord." „Zeg maar tegen hem. dat ik je gestuurd heb", zei de Jager en hij schoot hem een kogel recht in zijn voorhoofd. Een koelbloediger optreden had ik, eerlijk gezegd, nooit bijge woond, maar als één van de aan wezigen er al van onder de in druk kwam, dan bleek daarvan toch waarlijk niets. De drie man nen verroerden zich niet en schonken geen aandacht aan het lijk van Mangey, dat voor hun voeten lag. De Jager liet bedaard zijn pistool in zijn zak glijden en wendde zich tot Digs. (Wordt vervolgd.) De betrekkingen tussen Japan en communistisch China Het is tijd dat Japan da moge lijkheid opnieuw in beschouwing neemt om de impasse waarin de betrekkingen tussen Japan en de Chinese volksrepubliek zich be vinden, te beëindigen, zo heeft de Japanse premier, Kisji, op een bijeenkomst van de liberaal-de mocratische partij verklaard. Hij voegde hieraan toe dat hij tijdens zijn bezoek aan Washing ton, in januari, de gelegenheid zal hebben met president Elsen hower over het vraagstuk-China te spreken. Tijdens dit bezoek zal het-nieu. we Amerikaans-Japans veiltg- heidsverdrag worden onderte kend. 1 jgf Met I Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee.'n Hele pot vol voor nog geen 5 cent l Dat' is dus minder dan 1 cent per kop Hiee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks Veroordelingen op Cuba De krijgsraad van Havanna heeft dinsdag Rafaël Del Pino, een Amerikaans staatsburger, op beschuldiging van contra-revolu tionaire activiteit veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. De Cubaanse oud-politieman Lucio Linaress Castell die van mede plichtigheid was beschuldigd, werd vrijgesproken. De openbare aanklager had tegen beiden de doodstraf geëist. Del Pino maakte in juli j.l. bij Havanna een nood landing en werd toen gearres teerd, omdat hij getracht zou hebben „oorlogsmisdadigers* bij hun vlucht te helpen. Na de kleurenfilm de geurenfilm Dinsdag is het tijdperk van de geurende films geopend met de wereldpremière op Broadway van de documentaire „Achter de gro te muur", waarin de reukoi-ga- nen worden gestreeld door aro ma's van specerijen en andere geuren van het verre China. Een en ander geschiedt vol gens wat men de „aromarama"- methode noemt. „Men moet diep ademhalen om het te geloven", zo werd de aan wezigen meegedeeld. De beloofde luchtjes omvatten „lotusgeur", de „rijkdom van de Oosterse keu ken" en de „wierooklucht van Boeddhistische tempel*".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5