Steeds meer wapens naar Caraïbisch gebied Douwe Egberts Beursoverzicht Oorlog tussen Castro en Irujillo dreigt Deze speciale PICKWICK theepot de fijne Engelse Melange! Donderdag 10 december '59 DE V R IJ E ZEEUW Pagina 3 Washington uiterst bezorgd: Het feit, dat de regering der Verenigde Staten tot nog toe niet in staat is ge weest. de wapenzendingen naar Cuba en de Domini caanse Republiek te verhin deren, is een van de gevaar lijkste voortekenen der ont wikkeling in de Caraihische Zee. De dictator van de Do minicaanse Republiek, de oude vos Trujillo, ziet zich voor de eerste maal gesteld tegenover een ernstige be dreiging van zijn regering. Niet, dat voorlopig aan 'n georganiseerde opstand in zijn staat zelf gedacht kan worden. Daarvoor zit hij, zuiver technisch gezien, te vast jn het zadel. Hij heeft bovendien, uit vrees voor 'n invasie, zijn troepen (gere- cruteerd uit de boerenmas sa's der eilanden) aanzien- lük versterkt. Maar de voor de bewapening nodige gel den hebben een diep gat in 'Ün schatkist geslagen en de generalissimo ziet zich thans geplaatst voor een situatie, waarin het hem aan geld voor de instandhouding van het staatsapparaat be gint te onbreken. Hij moet schulden in het buitenland maken. Dat hij voor dit doel niet zal raken aan de enorme, tientallen miljoenen bedra gende kapitalen, die hij op eigen naam in de Verenigde Staten en andere landen heeft gedeponeerd, is nau welijks twijfelachtig. STERKSTE STRIJDMACHT VAN MIDDEN-AMERIKA Om welke sommen het bij de uitrusting van zijn strijdkrach ten £Mt,i hhjkt uit cfe onlangs door n'n minister dr. Balagner afpelegderverklaring, dat de re gering van Ciudad Trujillo dit jaar niet minder dan 200 miljoen gulden voor leger en luchtmacht heeft uitgegeven. Balaguer voeg de daaraan toe. dat de Domini caanse Republiek met haar lucht, vloot, bestaande uit moderne Franse Mystère-straaljagers en Britse Vampires, de best uitge ruste strijdmacht van de Cara ihische wereld bezit. Op protesten van Washington heeft Frankrijk geantwoord, dat zijn leveranties zouden zijn ge schied. voordat de Verenigde Sta ten hadden verzocht, geen wa pens naar de landen in en om de Caraïbische Zee te zenden. Revo lutionaire Dominicaanse groepen in New York echter beweren, dat Frankrijk de vliegtuigen zou hebben gezonden om niet de Do minicaanse stem bij de behan deling van de Algerijnse kwestie in de Verenigde Naties te verlie zen. In elk geval heeft het Wa shington* positie verzwakt tegen over Engeland, dat aanvankelijk had geweigerd Hawker Hunters aan Cuba te leveren, maar daar toe nu toch is overgegaan. Maar zelfs indien de geallieer de regeringen tenslotte geen wa pens meer zouden leveren, dan nog zullen de wapenhandelaars -smokkelaars van de gehele we reld er als de kippen bij zijn om dit illegaal te doen en granaten en machinegeweren in reusach tige hoeveelheden naar de Cara- m.sche landen te zenden. Castro's dilemma Het is intussen de vraag, of Kiel Castro van Cuba zeer snel al trachten zijn buitenlandse po ll ieke doeleinden, die zonder twijfel de val van Trujillo-dicta- tuur omvatten, te bereiken, ook al geniet hij daarbij de volledige -teun van Venezuela, bijvoor beeld bij de opleiding van inva sietroepen. Want Castro staat onder een zeer sterke binnenlandse druk en moet zich in de allereerste plaats bezighouden met het op lossen van problemen, die in het eigen land zijn ontstaan. In te genstelling met revoluties in an dere landen kon Castro na zijn overwinning op het Batista-re- giem vrijwel niets van het vorige systeem overnemen. Zijn „bewe ging van de 26ste juli" stond voor de taak, een geheel nieuwe orde in het land te scheppen. Nadat de eerste roes van de geestdrift was vervlogen, werd al zeer snel duidelijk, dat de revo lutionaire beweging geen actie was geweest van een eensgezin- -de groep, maar dat de tirannie van Batista achter Castro extre me en gematigde elementen, de mocraten, socialisten, commu- n'sten en een groot deel van de clerus in één strijdfront had ver enigd. De jonge staatsleider zag zich onmiddellijk gesteld tegenover een reeks taken, waarvan de zwaarste was, een uitgezogen land, waarvan de oude ambtena ren en militaire leiders in de ge vangenissen waren geworpen of ontslagen, niet slechts nieuwe mannen als leiders op alle mo gelijke gebieden te geven, maar ook tegelijk diepgaande hervor mingen tot- stand te brengen. Drie groepen strijden om de invloed Op het ogenblik presidiëert hij over drie groepen, die een scherpe strijd om de voorrang voeren: het grotendeels nieuwe ambtenaren-apparaat, het revo lutionaire leger en het nieuwe „Nationale Instituut voor Land hervorming" (I.N.R.A.). Alle drie groepen hebben eigen pro gramma's en eigen kranten en deze verschillen veelal zoveel van elkaar, dat conflicten een voudig niet konden uitblijven. Daarbij komen de in aantal niet zeer sterke, maar politiek uitste kend geschoolde communistische elementen, die overal met suc ces infiltratiepogingen hebben ondernomen; en verder de con tra-revolutionaire krachten, die, nadat zij zich van de eerste schrik hebben hersteld, door ter roristische acties trachten de al gemene onrust te verhogen. Het prestige van Castro is nog steeds zeer groot, vooral on der de arme boeren, die voor de eerste maal sinds lange tijd in de historie van Cuba weer een werkelijke held hebben. Ook een groot deel van de jeugd en het leger zweert bij hem. Zo heeft de reeds onder Batista zeer revo lutionair gezinde vloot het stil zwijgend geaccepteerd, dat Cas tro zijn broeder Raul, een man van extreem links, tot minister der strijdkrachten heeft ge maakt, hoewel Raul juist bij de vloot zeer onbemind is. Maar de middenklassen zijn geschrokken van hem afgevallen en de hou ding der arbeiders is onduidelijk. Vliegtuigen uit Florida De betrekkingen met de Ver enigde Staten zijn inmiddels zeer slecht geworden, hoewel Was hington in zijn ambassadeur Bon sai in Havana een buitenge woon kundige en de Cubaanse verhoudingen zeer correct en volstrekt vriendschappelijk ana- liserende diplomaat bezit. In het bizonder verwijt Castro de Ame rikanen, dat zij aan een aantal van zijn tegenstanders, onder wie de gevluchte commandant van de luclitmacht, majoor Lanz, asyl hebben erleend en dat deze zijn asylrecht heeft misbruikt door vliegtuigen met anti-Castro- pamfletlen naar Cuba te zen den. Het is deze „papieren oorlog" waarbij Nederland door het con flict met Venezuela zijdelings betrokken is geraakt. Nu is Flo rida en vooral het slechts op een vlieguur van Havana gelegen Miami steeds een verzamelplaats van vluchtelingen uit Cuba ge weest. Eens waren het de tegen standers van Batista, die van hieruit opereerden; thans zijn het de tegenstanders van Castro. Overigens heeft Washington, nadat de federale politie had vastgesteld, dat inderdaad Lanz en zijn vrienden van Florida uit hun propaganda tegen Castro bedreven, een scherpe controle op alle naar Cuba vertrekkende vliegtuigen ingesteld, Lanz tij delijk gearresteerd en aan de O.A.S. (de organisatie der Ame rikaanse staten i verzocht, in de Verenigde Staten zelf een onder zoek in te stellen naar de juist heid van Castro's beschuldigin gen, dat U.S.A. de tegenstanders van de Cubaanse leider zouden steunen. In een onlangs gehou den persconferentie heeft presi dent Eisenhower er opnieuw op gewezen, hoe onverklaarbaar het hem is, dat een land en een re gering, die hij alle goeds toe wenst, zulke beschuldigingen kunnen uiten. Geen communist Natuurlijk heeft Castro in de Verenigde Staten een aantal vijanden en hij maakt er door zijn redevoeringen, zijn optreden tegen de Amerikaanse onder nemingen en zijn dreigementen tegen de Amerikaanse militaire bases in Guantanamo steeds meer. Het speelt daarbij een grote rol, dat velen in de Ver enigde Staten Castro voor een communist houden. Maar ver scheidene waarnemers op het Caraïbische politieke toneel, zo als bijvoorbeeld de gouverneur van Puerto Rico, Munez Marin, de bekende columnist Walter Lippmann en ook de liberale vroeger president van Costa Rica. dr. José Figueres, zijn van mening, dat Castro zeer beslist geen communist mag worden genoemd. Iets anders is, dat er een mogelijkheid bestaat, dat een verkeerde politiek tegenover Castro hem in een dwangpositie zou kunnen brengen, waardoor hij voor verlokkingen of aanbie dingen van de communisten „lijp" wordt. Voorlopig in elk geval is het nog niet zo ver. Voorlopig zweeft hem zoiets als een neu trale politiek tussen Oost en West voor ogen. Het is een tot nog toe bijna onbekend feit, dat hij in de laatste weken twee zeer interessante bezoeken heeft ont vangen, namelijk een van een vertrouweling van de leider der Verenigde Arabische Republiek, Nasser, het andere van twee hoge persoonlijkheden uit de re gering van Tito. Egypte en Joego-Slavië zien in Castro een potentiële bondge noot voor hun politiek van het neutralisme. Ook dat zou overi gens voor Washington geen groot geluk zijn, want vele la- tijns-Amerikaanse staten, die nu nog geheel onder Noord-Ameri kaanse invloed staan, zouden in een neutralistisch Cuba het be gin zien van het neutralisme op het westelijk halfrond. Bij re cente stemmingen in de Ver enigde Naties is reeds gebleken, dat de Verenigde Staten niet meer zo rotsvast op het latijns- Amerikaanse blok kunnen reke nen. Washingtons moeilijke positie Aan de andere kant heeft Cuba de Verenigde Staten op vrijwel elk gebied nodig, als exportland voor zijn suiker, als bron van zijn vreemdelingenverkeer en op vele andere economische gron den. Overigens zijn beide staten alleen, al door hun geografische ligging op elkaar aangewezen. Nu spruit de dikwijls bijna fre netieke vrees van Castro voor een inmenging van Washington voort uit het feit, dat het zijn overigens begrijpelijke erger nis over de soms wilde anti- Amerikaanse uitbarstingen van de Cubaanse revolutionaire lei der zo duidelijk toont. Wat zou het ook anders kunnen doen? In geen geval zou het een mario nettenregering in Cuba kunnen vestigen, want dat zou in geheel Midden, en Zuid-Amerika cata strofale gevolgen hebben. En Washington kan het zich al evenmin permitteren, Castro in derdaad in communistische ar men te drijven. Om al deze redenen kan men zeer goed begrijpen, waarom Washington met zoveel bezorgd heid de voortdurend aanzwellen de wapenstroom naar de Caraï bische wereld gadeslaat. Want bij Castro zal de zaak niet an ders liggen dan bij andere revo lutionaire leiders, die in een bin nenlands of buitenlands politiek gedrang geraken: zeer dikwijls is in zo'n geval een oorlog een welkome uitweg geweest. De gevolgen echter van een bloe dige botsing tussen Castro en Trujilo. waarbij automatisch an dere staten betrokken zullen worden, zouden onoverzienbaar zijn. (Nadruk verboden.) Nederlandse meisjes verzorgen verlaten kinderen in Ierland Twee Nederlandse jonge meis jes hebben door hun toewijding en belangeloosheid de harten ver overd van de bevolking van Dublin. De 21-jarige Ida Koek en de 18-jarige Willy Kreuze, die naar Ierland waren gegaan om Engels te leren, vonden enige tijd ge leden een betrekking bij een on- gels gezin in een plaatsje op 24 km afstand van Dublin. Vijf weken geleden is het hoofd'' van dit gezin, Michael Seaford met zijn vrouw verdwenen zon der enig spoor achter te laten en de vier kinderen aan hun lot overlatend. De twee Nederlandse meisjes hebben zich, sinds de verdwij ning van het echtpaar Seaford, het lot van de kinderen een tweeling van 15 maanden, een jongetje van 10 en een meisje van 12 jaar aangetrokken en wel zodanig dat zij daarbij hun eigen middelen aanspraken en uitput ten zodat zij nu in een wanhopi ge' toestand verkeren. De Nederlandse meisjes heb ben zich tot de Nederlandse am bassade in Dublin om hulp ge wend maar te kennen gegeven, de kinderen Seaford niet in de steek te willen laten voordat hun ouders teruggevonden zijn. Ida en Willy hebben zich voorts be reid verklaard elke betrekking te accepteren om in hun onderhoud en dat van hun „gezinnetje" te kunnen voorzien in afwachting van maatregelen van de autori teiten. Veroordeelde Amerikaan op Cuba ontsnapt De Amerikaan Frank Young die dinsdag op Cuba tot 30 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens staatsvijandige activi teit, heeft kans gezien om sa men met een andere gevangene te ontsnappen uit de militaire gevangenis van Pina del Rio. Woensdagochtend bemerkten bewakers dat hij verdwenen was, kennelijk via een gat dat hij onder de gevangenismuur door had gegraven. De ingang van deze vluchtweg was aan het oog onttrokken door een heili genbeeld. En wie het nu wel zijn: het doet er niet toe. Bij duizenden immers vindt u die hartelijke Nederlandse gezinnen, waar het „welkom" geen ijdel woord is. In die gezinnen viert de behagelijk heid hoogtij. Daar geurt ook veelal de Pickwick Thee zo verkwikkend, van smaak zo rijk aan geur en gou- den afschenkde unieke Engelse thee van Douwe Egberts is verkrijgbaar tegen 750 Douwe Egberts waardepunten (of 650 voor de kleinere pot) 1 Tuit kan niet lekken 2. Rnimeopening, dus gemakke lijk schoonmaken 3. Hoog kraagdeksel blijft stevig op zijn plaats T 53 Philips en AKU's „willig", scheepvaarten vast De Philips aandelen waren gistermiddag wederom ..willig". De koerswinst, vergeleken bij de slotkoers van dinsdag, be droeg bij een prijs van 779 ca. 27 punten. Deze willige stem ming is hoofdzakelijk het ge volg van aanhoudende aanko pen op grote schaal voor Ame rikaanse rekening. Het veelom vattende Philipsconcern heeft gunstige perspectieven, vooral op het gebied van de elektroni ca. Ook de Europese beurzen stappen nog steeds in de Philips waarden en op het Damrak neemt de arbitrage flink aan de handel deel. Hierbij worden de preferente aandelen Philips ze ker niet vergeten. Na een ope ning op 777, kwam door aanhou dende vraag de 780 op het bord. De handel was zeer behoorlijk. De preferente aandelen werden vijf tot tien punten hoger ge adviseerd. Het tweede „willige" fonds was AKU. De koers van 423 betekende een winst van ca. tien punten. Parijs had voor de rayonaan delen grote belangstelling en ook voor Duitse rekening wer den stukken ftitr de markl geno men. De handel in deze hoek was gedurendede gehéle beurs- duur vrij actief. Unilevers de den het kalmer aan en stegen van 719 tot 7z2, Aegen dinsaag als slotprijs 715'i. Kon. Olies werden, tegen de draad in. iets lager genoteerd. De vaste stemming van de vorige week voor deze aandelen Is thans wee- verdwenen. De zeer vaste wr.i'- v-e V7r eet VvckS aiaukuiilfcil Vuiiuue VUUf het Damrak een flinke stimu lans. De scheepvaartwaarden deden ook gistermiddag flink mee en de koerswinsten bedroegen doorelkaar twee tot vier punten. De belangstelling was de gehele middag zeer ruim. Het publiek, de speculatie, alsmede voor Duitse rekening werden de stukken gekocht. Nationale Han delsbanken ontmoetten bij de opening slechts een geringe belangstelling. De geregistreer de omzet in deze aandelen van dinsdag bedroeg nominaal 142.000. Geopend werd op 172 en tengevolge van aanbod daalde de koers tot 168, tegen dinsdag als slotprijs 173' De Mercantille Bank of Canada, dochter van de Nationale Han delsbank. behaalde over 1958/ 195z een netto winst van 52.638 dollar (v.j. 16.239 dollar). In de cultuursector was de stemming over de gehele linie beter vooral voor HVA's die nog in een kleine open hoek verhandeld werden. Staatsfondsen doorel kaar onveranderd. De belang stelling voor de inschrijving van dinsdag op de 4' 2 procent le ning Bank voor Nederlandse Gemeenten Ille is dusdanig ge weest. dat de bank de toewij zing op deze inschrijvingen heeft bepaald tot een totaal be drag van 200 miljoen. Een succes, aldus de beurs. Voor de introductie van certificaten Consolidated Electronics Indu stries Corp. bestond een zeer grote belangstelling. De prijs per certificaat van tien aande len werd vastgesteld op 54% dollar of 2080.50. Aanneming maatschappij „De Kondor" een tic ii al punten hoger op het ju bileumdividend van 5 procent. Prolongatie 3' 2 procent. Beursindices 7/12 8/12 9/12 Int. Conc. 485.79 485.43 492.09 Industrie 253.63 254.81 256.37 Scheepvaart 161.33 163.73 165.48 Banken 179.51 180.16 181.14 Ind. Fond. 141.61 144.43 144.65 Algemeen 334.87 335.59 339.34 Nabeurskoersen AKU: 418420' 2 (422%) Kon. Olie: 161.50—162.50 (163.40) Philips 770—776 Unilever 719—723 (778(2) (722 V2 NASLEEP VAN QUIZ SCHANDAAL IN DE VERENIGDE STATEN Louis Cowan. de ontwerper van het Amerikaanse quizpro gram „De 64.000 dollarvraag", is dinsdag afgetreden als hoofd van de televisie-afdeling van de Columbia Broadcasting System (CBS). In zijn ontslagbrief stelt Co- wan. dat de leiding van de C.B.S. het hem onmogelijk heeft gemaakt aan te blijven. Enerzijds had zij haar vertrou wen in hem uitgesproken en verklaard, dat hij niets met het schandaal van doen had gehad, maar anderzijds had zij her haaldelijk de suggestie gedaan, dat hij moest aftreden. Hierbij zou de leiding van de C.B.S. te kennen hebben gegeven, dat hij als voornaamste reden voor zijn heengaan zijn gezondheidstoe stand moest opgeven. Cowan deelde echter mee, dat zijn ge zondheid uitstekend is. Japanse regering overweegt steun aan scheepsbouw Het Japanse ministerie van Vervoer heeft woensdag mede gedeeld dat het werkt aan een plan om de Japanse Scheeps- bouwindustrie ta steunen opdat deze industrie da in deze Sector heersende recessie zal kunnen overwinnen. Het plan voorziet ln een beper king van de onderlinge concur rentie bij het verkrijgen van ex portorders, in het overhevelen van overtollige arbeidskrachten naar andere industrieën en in een verlaging van het algemene niveau van bedrijvigheid in de scheepsbouw. De regering wil de industrie verder hulp verlenen door het verstrekken van lenin gen via de Japanse ontwikke lingsbank, een semi-staatsbe- drijf. Daarbij zullen gemakke lijke voorwaarden gelden bij leningen ten behoeve van de bouw van voor export bestemde schepen. Bovendien wordt vol gens de mededeling van het mi nisterie overwogen om de staal- prijzen te verlagen. Per eind oktober beschikten 24 vooraanstaande Japanse weven over een orderportefeuille van in totaal 2.860.000 bruto ton. Dit is 23O minder dan het hoogste niveau, dat eind 1956 werd be reikt. 0 Aan de grens van de Franse sector van West-Berlijn heeft zich woensdag een incidentje voorgedaan toen een 19-jarige Oostduitser naar het Westen wilde vluchten. Hij werd vlak voor de grens door een Oost- duitse politieman aangehouden, doch hij rukte zich los en ren de, achtervolgd door de Oost- duitse agent, over de grens. Daar ontstond een worsteling die eerst eindigde toen een Westberlijnse politieman met een pistool in de vuist de vluch teling ontzette.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3