Nog steeds zware stormen op zee Kasavoeboe waarschuwt voor de gevolgen van de Belgische politiek voor de toekomst De kwestie-Hongarije"in de Y.N. Surinaamse Staten aan vaarden nieuwe vlag en wapen De besprekingen van in Pakistan Eisenhower De stemming over de Algerijnse resolutie Weero verzicht WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4854 Verschynt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen REDDINGBOOT DIE TE HULP KWAM MET ACHT MAN VERGAAN „Cycloop" met drie lichters in moeilijkheden Nog meer kreten om hulp Sleepboot Loire bereikt Rikke Skou Te land OPNIEUW VERLAGING BOTERPRIJS Met zestig cent per kg HET STAALGESCHIL JN DE VER. STATEN DE TOESTAND IN FREJUS EVACUATIES IN DE PO-DELTA Aardverschuiving bedreigt rivierdijk Reuzentanker in de vaart GEEN KONGOLESE VERKIEZINGEN „IN OORLOGSSFEER" Communistisch partijblad in Indonesië verboden Niet langer woordvoerders voor Kongolese volk NIEUWE GEWELDDADEN IN BELGISCH KONGO Doden en gewonden in Loeloeaburg HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT De Amerikaanse troepen op IJsland Verkiezingen op Cyprus Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. OE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «nr. De scheepvaart blijft ernstige hinder ondervinden van de zware storm op de Atlantische Oceaan, de Noordzee, de Oostzee en de Middellandse Zee. In de omgeving van de Britse kust zijn bij elkaar 20 zeelieden om het leven gekomen, waarvan acht opvarenden van de redding boot van Broughtyferry (Schot land), die was uitgevaren om een losgeslagen lichtschip te helpen. De reddingboot kon voor de op varenden van het lichtschip niets doen en is zelf op de rotsen ge slagen. De lijken van zeven van de acht opvarenden zijn reeds geborgen. Bij deze twintig slachtoffers aan de Britse kust komen nog de 17 opvarenden van een Portu gese sleepboot en twee aken die maandag bij Leixoes zijn ver gaan, en vijf Poolse vissers die zijn verdronken toen hun schip in de buurt van de Poolse haven Usika verging. Gisternacht is de sleepboot „Cycloop" van de N.V. Bureau Wijsmuller die drie lichters sleepte, aan de zuidkust van En geland in ernstige moeilijkheden geraakt. Te middernacht moest de ka pitein van de Cycloop het besluit nemen om de sleeptros met een der lichters te kappen. Aan boord van deze lichter bevonden zich de twee matrozen-runners L. Wessel uit IJmuiden en J. Visser uit Egmond aan Zee. Toen de reddingboot uit Brix- ham de beide unners aan boord nam, bleek één van hen, de heer J. Visser ongeveer een kwartier in het water gelegen te hebben. Men trachtte met kunstmatige ademhaling nog de levensgeesten op te wekken, zowel aan boord Van de red- ringboot als in het ziekenhuis in Torquay, maar het mocht niet meer baten. Aan boord van de Cycloop pro beert men inmiddels de beide andere bakken in dieper water te slepen en zo te behouden. Eén van die lichters maakt water. De losgeslagen lichter is op de kust terecht gekomen. Deskundigen van Wijsmuller zijn naar Enge land vertrokken om te onder zoeken of ook deze nog te behou den is. Ten noorden van Peterhead in Schotland is het Zweedse hout schip Anna aan de grond gelopen. Vanaf de kust is een lijn naar ■het schip geschoten. De Britse treiler Servus heeft in de nacht van maandag op dinsdag geseid dat de bemanning aan boord van een reddingboot ging. Deze treiler had, zoals ge meld, een gebroken schroefas en dreef stuurloos voor de Schotse kust. Het ruim 3.000 ton metende Westduitse vrachtschip Eschers- heim heeft in de nacht van maandag op dinsdag geseind dat het ten westen van Stavanger in een zware zuidooster in nood verkeert. Het schip had onmid dellijk hulp nodig. De Noorse sleepboot Salvator is op weg naar de Eschersheim. De sleepboot ..Loire" van L. Smit en Cc's internationale sleepdienst heef», gistermiddag het 4220 brt. metende Deense motorschip ..Rikke Skou" be reikt, dat ter hoogte van Algiers moeilijkheden heeft. Het schip kampte n.l. met lekkage waar door er water in de machine ka mer kwam. Daar het weer zeer slecht is en er een hoge zee staat is het tot nu toe nog niet gelukt om pompen over te zet ten. Het is nog onbekend waar heen het schip zal worden ge sleept. In Denemarken kampt men voorts nog met zware sneeuw val. Drie mensen zijn door de koude omgekomen: n.l. twee automobilisten die in de sneeuw waren vastgelopen en een man die aan het sneeuwruimen was. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. Op het eiland Seeland' is maandagavond een detachement soldaten vijf uur in de weer geweest om door de sneeuw een weg te banen voor een vroedvrouw. Zij kwam nog juist op tijd bij de vrouw die zij moest helpen. In de grote steden is de toe stand vrijwel normaal, doch op het platteland zitten zeker nog een duizend auto's in de sneeuw. Met ingang van heden, 9 de cember, wordt in Amsterdam en nog enige steden in ons land de prijs van de boter met zestig cent per kg verlaagd. De winkel prijs wordt daardoor 1,27 a 1,30 per pakje van 250 gram. De Amerikaanse minister van Arbeid, James Mitchell, heeft de werkgevers en werknemers in de staalindustrie dringend verzocht hun geschil aan een derde, even tueel aan de regering, voor te leggen. Mitchell deed dit verzoek om dat hij van mening is dat de standpunten van beide partijen thans dicht genoeg tot elkaar zijn gekomen. Zoals bekend loopt de „afkoelingsperiode" van 80 dagen, waarin niet gestaakt mag worden, af op 26 januari. Mitchell heeft de werkgevers en werknemers er voor gewaar schuwd dat het congres weieens zal kunnen ingrijpen op een ma nier, die beide partij schade lijk voor hun belangen zouden vinden, zo men vóór 26 januari niet tot overeenstemming komt. De Nieuw-Zeelander sir Leslie Munro heeft dinsdag in de alge mene vergadering van de Ver. Naties het debat geopend over de ontwerpresolutie over Hongarije, ingediend door 24 landen. In deze ontwerpresolutie wordt het betreurd dat Rusland en het hui dige Hongaarse bewind de reso luties van de algemene vergade ring over Hongarije „voortdu rend negeren". Ook wordt er een beroep in ge daan op Rusland en Hongarije om samen te werken met de ver tegenwoordiger van de V. N. Tenslotte wordt deze vertegen woordiger verzocht zijn pogin gen vooit te zetten. Sir Leslie Munro, die door de algemene vergadering belast is met het onderzoek naar de toe stand in Hongarije, noemde de Hongaarse opstand van 1956 „een spontane uitbarsting van het Hongaarse volk tegen de on dragelijke onderdrukking door een tiranniek en grotendeels vreemd bewind". Iedereen weet dat de opstand is neergeslagen door de strijd krachten van de Sowjet-Unie, al dus sir Leslie Munro. De Amerikaan Cabot Lodge zei dat de wereld nu gevraagd worth te geloven dat de ..kwade dagen van Rakosi voorbij zijn". Maar de verkiezingen in Honga rije, waaraan de _oppositie niet mocht deelnemen," zijn waarde loos en het is volkomen duidelijk dat het huidige bewind in Honga rije even vervreemd is van de massa van het volk als het regi me van Rakosi en dit afhankelijk is van de steun van de Russische troepen, aldus Cabot Lodge. Janos Peter, vice-minister van Buitenlandse Zaken van Honga rije, deed een beroep op de afge vaardigden om „Hongarije niet meer te gebruiken in de koude oorlog". Hij vroeg om begrip voor de werkelijke problemen van het Hongaarse volk en zei dat Hongarije een eventuele re solutie zal uitvoeren, mits deze niet in strijd is met zijn binnen landse aangelegenheden. Peter verklaarde dat het rap port van Munro „lasterlijke ver zinsels" bevat. In dit rapport wordt gezegd dat een Hongaarse woordvoerder op 17 oktober heeft toegegeven dat er kort daarvoor in Hongarije doodvonnissen wa ren voltrokken. In feite, aldus Peter, heeft deze woordvoerder precies het tegenovergestelde ge zegd. De Hongaarse afgevaardigde noemde Munro een vurig propa gandist voor de koude oorlog. Sir Leslie Munro kan onmogelijk de algemene vergadering verte genwoordigen in verband met Hongarije, zei hij. Waarnemers zeiden dat deze aanval op sir Leslie Munro een van de scherpste is geweest die hij heeft moeten verduren na zijn benoeming tot speciaal vertegen woordiger van de Ver. Naties voor Hongarije. De Nederlander J. F. Einaar zei dat de Nederlandse delegatie da resolutie in haar geheel zal steunen, hoewei zij enig tooi be houd heeft inzake het voorstel om de verzoeningscommissie nieuw leven in te blazen. Wij zul len niet tegen dit voorstel stem men, maar ons van stemming op dit punt onthouden, zei hij. Na 24 uur stromende regen is de lucht boven het rampgebied bij Fréjus eindelijk weer opge klaard. Daarmee is het gevaar voor een nieuwe overstroming van de rivier de Reyran voor eerst geweken. Uit twee dorpen in de Po-delta zijn dinsdagmorgen de vrouwen en kinderen geëvacueerd omdat een aardverschuiving de rivier dijk bedreigt. Een aardbeweging had een deel van de dijk opge licht, maar het was niet direct bekend of de dijk al was doorge broken. De 88.920 ton metende tank boot „Oriëntal Giant", die in Japan door de scheepsbouwmij. „Sasebo" werd gebouwd, heeft dinsdag een geslaagde proef vaart gemaakt. De „Oriëntal Giant" is de grootste tankboot, die ooit door een scheepswerf in Azië is opgeleverd. De opdracht tot de bouw werd gegeven door de in Liberia geregistreerde „Tanker Services Limited". De „Oriantal Giant" bezit een bar en een zwembad voor de be manning, terwijl de verblijven luchtgekoeld zijn. Precies op de dag, waarop 17 jaren geleden Koningin Wiihel- mina haar historische boodschap met betrekking tot de autono mie voor de Ned. Antillen en Suriname bekend maakte, heb ben de Surinaamse staten met algemene (18) stemmen hun goedkeuring verleend aan de door de regering ingediende ont werpen voor een Surinaams volkslied, een vlag en een wapen. Een amendement, waarbij werd voorgesteld de twee Indianen, ais de oudste bewoners van Su riname, als schilddragers op het Surinaamse wapen te handha ven, werd met algemene stem men aangenomen. Ook een kleine wijziging in het eerste' couplet van het nieuwe volks lied kon de algemene goedkeu ring wegdragen. Maandag j.l. is met het lijn- toestel van de K.L.M. een maho niehouten doos naar Nederland gezonden met er in de nieuwe vlag. Deze zal door minister R. Pos worden aangeboden aan Ko ningin Juliana. Het nieuwe Surinaamse volks lied bestaat uit twee coupletten, getoonzet op het volkslied dat totdusver gebruikelijk was. Van dit oude volkslied is het tweede couplet gehandhaafd, waaraan een in de Surinaamse taal („Sranangtongo"), van de Suri naamse dichter Trefosa (Ps. van Henny de Ziel) is toegevoegd. Het nieuwe wapen, zoals het nu geamendr- -rd is, zal er als volgt uitzien. Twee Indianen, die ook op het vorige wapen voor kwamen, dragen ean ovaal schild. Links hierop staat op een zilveren ondergrond een palm boom van sinopel. Rechts is een aankomend zeilschip van goud op azuur, varend op een zee van golvende dwarsbalken van zil ver op azuur. In het hart van de ovaal is een ruit van sinopel met een vijfpuntige ster van goud. Het nationale devies „Ju- stitia, Pietas, Fides" is in letters van sabel aangebracht op een banderol van keel. De vlag bestaat uit een wit fond met een dwarsbalk in door een zwarte ovaal, vijf ster- en aangebracht in rood, geel, zwart, bruin en wit, als symbool van de heterogene Surinaamse bevolking. Kasavoeboe, een van de Kon golese nationalistische leiders die de afgelopen dagen deelnam aan de mislukte besprekingen ovier de deelneming van hun politieke partijen aan de komende verkie zingen in Kongo, heeft dinsdag gewaarschuwd voor de gevolgen die naar zijn mening de huidige Belgische politiek voor de toe komst kan hebben. Hij verklaarde in een onder houd met het Brusselse socialis tische blad Le Peuple, dat het plan van minister De Schrijver Kongo zal leiden naar een „sou- vereiniteit volgens Belgische op vatting in plaats van naar een Afrikaanse onafhankelijkheid". De leider van de Abako zei, dat in Kongo thans politieke par tijen worden gevormd, die niet het vertrouwen van 't volk heb ben. „Indien de vertegenwoordi gers van deze partijen door de verkiezingen aan de macht zou den komen, zal het volk hen af wijzen. Moeilijkheden en wellicht burgeroorlogen zullen daarvan het gevolg zijn". Kasavoeboe, die herhaalde dat onder de huidige omstandigheden zijn partij niet aan de verkiezin gen van 20 december zal deel nemen waarvoor overigens dé termijn voor het indienen van de kandidatenlijsten vorige week vrijdag werd afgesloten -be toogde, dat het gebied van Leo poldstad en Neder-Kongo door militairen zijn bezet en dat men „geen verkiezingen kan houden in een oorlogssfeer". Kasavoeboe herhaalde tenslot te zijn eis dat de verkiezingen zullen worden uitgesteld, onmid dellijk een rond'e-tafel-conferen- tie wordt gehouden en Kongo on afhankelijkheid wordt verleend' Dë legerautoriteiten te Dja karta hebben aan het dagblad van de Indonesische communis tische partij, de „Harian Rakjat" een verschijningsverbod opge legd voor onbepaalde tijd. De „Harian Rakjat" is dë spreekbuis van de grootste com munistische organisatie in Azië buiten de landen, die onder com munistisch bewind staan. President Eisenhower heeft tijdens zijn bezoek van maandag en dinsdag aan Karatsji met zijn Pakistaanse collega, Ajoeb Khan, gesproken over de betrekkingen tussen de landen in dat deel van Azië en dringende noodzaak om regelingen te vinden voor de on derlinge geschillen die er be staan. zo is verklaard in een of ficieel communiqué dat dinsdag avond in Karatsji is uitgegeven. President Eisenhower vertrekt heden naar Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, vanwaar hij dezelfde dag nog doorreist naar India. Eisenhower en Ajoeb Khan waren beiden van mening dat de Cento (het vroegere Pact van Bagdad) en de Seato (de ver dragsorganisatie voor Zuid-Oost - Azië) nog steeds van groot be lang zijn voor de stabiliteit en veiligheid van de betrokken lan den. De Verenigde Staten en Pa kistan zijn dan ook vastbesloten deze regionale organisaties krachtig te blijven steunen. Voorts verklaren de twee pre sidenten in het communiqué dat dë belangen van de vrije wereld een nauwere samenwerking ter bevordering van economische groei en ontwikkeling vereisen. In dit verband wordt met voldoe ning gewezen op de vorderingen van Pakistan op dit gebied. Het communiqué besluit met de verklaring dat Eisenhowers bezoek de reeds bestaande ban den tussen de Verenigde Staten en Pakistan nog heeft versterkt en dat voortgezette samenwer king tot een nog beter begrip zal leiden. James Hagerty, de perssecre taris v-in het Witte Huis, weiger de tegenover verslaggevers een regelrecht antwoord te geven op de vraag of president Eisenho wer tijdens zijn bezoek aan Nieuw Delhi premier Nehrce zal trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid van een vroeg tijdige regeling van de kwestie- Kasjmier. Eisenhower, zo zei Ha gerty, had duidelijk gemaakt, dat zijn reis niet het voeren van on derhandelingen ten doel had. De Amerikaanse president zou zeer gaarne met premier Nehroe over Kasjmier spreken, maar het ini tiatief zcu van de Indische rege ring moeten komen. President Eisenhower komt ven- daag in Nieuw Delhi aan en zal vijf dagen in India blijven. In Nieuw Delhi geloven velen, dat Eisenhower Nehroe persoon lijk de verzekering zal geven, dat ondanks het ontbreken van een verdedigingsverdrag tussen de twee landen, de Ver. Staten In dia te hulp zullen komen in ge val van een grote aanval van China. Volgens een correspondent van Reuter zal Eisenhower zeker pro beren toenadering tussen Pakis tan en India te bevorderen, zodat beide landen hun grote legers langs hun noordelijke grenzen opstellen in plaats van tegenover elkaar. President Ajoeb verklaarde later op een receptie tegenover verslaggevers, dat hij in zijn ge sprekken met president Eisen hower openhartig zijn standpunt uiteen had gezet t.a.v. de kwes tie-Kasjmier, de ontwikkeling in Afghanistan en de Chinees-In- diase grensgeschillen. De Paki staanse president was het vol komen eens met een correspon dent die de wens uitsprak dat Eisenhower deze standpunten van Ajoeb Khan in zijn gesprek ken met premier Nehroe van In dia ter sprake zou brengen. 41 Binnenkort zullen in Frankrijk postzegels in verkoop komen met een extra waarde van vijf francs bestemd voor het hulpfonds voor de slachtoffers van de overstromingsramp te Fréjus. met een voorlopige regering voor elke provincie en een federale regering naar Zwitsers voor beeld. Inmiddels heeft de P. N. P. (de Kongolese Nationale Partij van de vooruitgang) in een officiële verklaring de in Brussel ver blijvende leiders van de Abako, de Nationale Kongolese Bewe ging en de Afrikaanse solidari- teitspartij, het recht ontzegd zich als woordvoerder van het gehele Kongolese volk voor te doen. De P. N. P., die de vorige week aankondigde uitstel van de ver kiezingen voor te staan indien deze drie partijen daaraan niet zouden deelnemen, zegt in het communiqué dat het besluit van de Abako „en haar nalopers" kan worden betreurd. „Dit besluit betekent echter niet, dat de ont wikkeling naar de onafhankelijk heid van het Kongolese volk tot stilstand is gekomen. De onaf hankelijkheid zal worden ver worven met of zonder dë Abako, maar met de Neder-Kongo". De Kongolese leiders van de drie partijen zullen heden naar Leopoldstad terugkeren. In en om de stad Loeloeaburg in Belgisch Kongo is het maan dag tot ongeregeldheden ge komen, waarbij volgens <le jong ste berichten 15 Kongolezen zijn gedood en 25 gewond. Onder de doden zijn een vrouw en twee kinderen. Dinsdagochtend is de spanning tussen de verschillende Kongo lese bevolkingsgroepen in dit ge bied, die zaterdag reeds tot en kele relletjes leidde, nog verder toegenomen. Uit Leopoldstad wordt gemeld, dat Loeloeaburg en omgeving onder scherp mili tair toezicht is geplaatst. Langs de wegen in de omge ving van de stad trokken maan dag groepen gewapende Kongo lezen op, die door de politie uit eengedreven konden worden. El ders wierp de bevolking barri caden op uit vrees te worden overvallen. Dinsdagochtend was de rust nog niet hersteld en werden op verschillende plaatsen groepen gewapende Kongolezen waarge nomen. De politieke commissie van de V.N.-assemblee heeft maandag de resolutie, waarin er bij de twee partijen in het Algerijnse geschil op wordt aangedrongen zo spoedig mogelijk informele be sprekingen te beginnen over de voorwaarden voor zelfbeschik king en over een staking van het vuien, aangenomen met 38 tegen 26 stemmen, bij 17 onthoudingen. Deze Afrikaans-Aziatische reso lutie heeft dus niet de meerder heid van twee-derden gekiegen, die nodig is voor een aanvaar ding door de algemene vergade ring. Tegen stemden Australië, Oos tenrijk, België, Brazilië, Canada. Chili, China, Columbia, Dene marken. Dominicaanse republiek, Ecuador, Honduras, Israël, Italië, Luxemburg Nederland, Nieuw- Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Paraguay, Peru, Portugal, Span je, Zuid-Afrika, Engeland en de Ver. Staten. De volgende landen onthielden zich van stemming: Argentinië, Bolivia, Costa Rica, El Salvador, Finland, Griekenland, Guate mala, Haïti, IJsland, Perzië, Ier land. Japan, Laos, Zweden, Thai land, Turkije en Uruguay. Een vooraanstaande woord voerder van de Algerijnse natio nalisten, Jazid, heeft maandag avond te New York scherpe kri tiek geuit op de Verenigde Naties omdat zij tegen de Afrikaans- Aziatische resolutie over Algerië hebben gestemd. Jazid' zei in dit verband dat de reis van president Eisen hower naar Azië en Noord- Afrika om de Amerikaanse Het K. N. M. I. deelt mede: Gedurende meer dan 24 uren handhaaft de vorstgrens zich reeds over ons land en wel van de kop van Noord-Holland naar de Achterhoek. Een gevolg hier van is, dat het temperatuurs verschil tussen Zeeland en Gro ningen ongeveer 10 graden be draagt. Naast regen en sneeuw geeft DONDERDAG 10 DECEMBER Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 10.37 11.12 11.52 0.02 n.m. 11.14 11.49 12.29 12.39 MAAN ZON op onder op onder Dec. 9 8.35 16.29 14.03 2.21 10 8.36 16.29 14.28 3.26 11 .8.37 16.29 14.54 4.30 12 8.38 16.28 15.23 5.32 deze scheiding tussen warme en koude lucht in een gedeelte van het midden van het land ook aanleiding tot vorming van ijzel. Het hogedrukgebied boven Fin land weet zich nog onvermin derd te handhaven. De dreiging, dat de koude boven Oost-Europa aanwezige lucht zich geleidelijk verder naar het Westen zal uit breiden, blijft derhalve bestaan. De eerstkomende 24 uren blijft ons land echter in ieder ge val nog in de overgangszone lig gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vorst wint zeer langzaam terrein In het noorden en midden van het land veel bewolking met plaatselijk sneeuw of ijzel en overwegend lichte vorst. Matige zuidoostelijke wind. In het zuiden van het land veel bewolking met plaatselijk enige regen. Temperaturen over wegend boven het vriespunt. Zwakke wind. denkbeelden over de vrijheid uit te dragen tijdverspilling is indien de Amerikanen in de Verenigde Naties bij het stem men samengaan met de kolo niale mogendheden. Jazid, die minister van Voor lichting in de Algerijnse opstan delingenregering is, zei dat de stemming heeft aangetoond dat er een sterke verenigde Afri kaans-Aziatische groep tegen over de „westelijke coalitie" staat. De uitslag van de stemming over de resolutie wordt te Parijs beschouwd als een diplomatieke overwinning voor Frankrijk en als steun voor de plannen van president De Gaulle voor Alge rië. Uit het feit dat het deel van de resolutie waarin er bij Frankrijk op wordt aangedrongen in poli tieke onderhandelingen en be sprekingen over het staken van het vuren te treden, bij de ar- tikelsgewijze behandeling lang geen meerderheid van tweederde heeft gekregen, noemde men in de Franse hoofdstad een ernstige tegenslag voor de Algerijnse na tionalistische leiders. De uitslag van de stemming ver de resolutie zou. zo werd te Parijs gezegd, bijdragen tot de kansen op een staken van het vuren in de naaste toekomst op de door president De Gaulle ge stelde voorwaarden. De IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken Gudmunder heeft maandag j.l. in de IJsland se volksvertegenwoordiging ver klaard dat de regering van IJs land onderhandelingen met de Ver. Staten heeft geopend over een reorganisatie van de Ameri kaanse troepen op IJsland. Deze onderhandelingen zijn echter nog niet afgelopen en het bericht, dat 1300 man Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken, is onjuist, aldus de minister. Op Cyphus zullen begin janu ari parementsverkiezingen wor den gehouden, zo heeft aartsbis schop Makarios maandag in Ni cosia bekendgemaakt. De verkie zingen zullen mogelijk op 10 januari worden gehouden, docr dez edatum staat nog niet defi nitief vast. De parlementsver kiezingen zullen worden gevolgd door gemeenteraadsverkiezingen. SNEEUW EN GLADDE WEGEN IN HET NOORDEN Het noorden en oosten des lands zijn de laatste uren van gisteren wit geworden door de eerste sneeuwval van de komen de winter. Tevoren al waren de meeste wegen door ijzel glad ge worden, zodat het verkeer grote moeilijkheden ondervindt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1