UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS Laagwater op de Lek RADU TELEI Onassis eiste Nederlandse leiding op Belgische werf *acht tussen klip en rots BEI TERNEUZEN RETRANCHEMENT SAS VAN GENT. WINTER IN SCANDINAVIË Storm, sneeuw en vorst VLISSINGEN. AGENDA BINNENKORT ONTPLOFFING VAN FRANSE ATOOMBOM Stevenson over Eisenhowers reis IJZENDIJKE- KONIJNEN- en PLUIMVEE- TENTOONSTELLING. WESTDORPE. REVOLUTIONAIRE ACTIE in VENEZUELA? En toen kwamen de vele miljoenen op tafel Informeel overleg ministers Visser en Strairss Senator Humphrey over ontwapening Het geneesmiddel van dr Asian Philips Cabaret voor de It.K. instuif. Voor de eerste maal werd voor de gezamenlijke R.K. instuif van Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent en Axel een programma in het parochiehuis te Terneuzen verzorgd door Jan en Pierre van Ostade, die reeds verscheidene malen voor radio en TV optra den. Het programma dat beiden in het parochiehuis verzorgden was alleszins de moeite waard. Zij hadden een zeer afwisselend programma waarmee zij de jon gelui van het begin tot het einde wisten te boeien. Was het aan vankelijk nog een beetje rumoe rig, al gauw waren de aanwezi gen gegrepen door hetgeen en de wijze waarop de nummers wer den gebracht. Voor de instuif was dit een zeer goede avond. Door het zodanig te organiseren dat de jongelui uit diverse plaat sen van tijd tot tijd op één plaats samenkomen (zij worden bijna gratis per bus gehaald en ge bracht) is er ook meer belang stelling voor de programma's en is het financieel voor de organi satoren beter te doen. Jan en Pierre van Ostade heb ben een zeer goede indruk in Terneuzen achtergelaten. De jon gelui hadden er een zeer amu sante avond mee. 25-jarig dienstjubileum. Gister was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Hakker, assistent- dienstgeleider bij de dienst der invoerrechten en accijnzen, rijks ambtenaar werd. Van 1934 '40 in militaire dienst, vervolgens van 1940--'50 bij de grensdienst te Zuiddorpe, waar na hij in mei 1950 in de functie van assistent-dienstgeleider werd overgeplaatst naar Retranehe- ment. Het is voor de heer Hakker een zeer drukke dag geworden. Reeds des morgens kwamen velen de jubilaris feliciteren en geschen ken aanbieden, w.o. de sectiechef uit Oostburg, de heer Klerks, en vele collega's van de jubilaris. Ook het college van B. en W. en de rijkspolitie gaven blijk van hun belangstelling. De kinderen van de lagere school brachten de jubilaris een zanghulde, terwijl in de avonduren de besturen van de verenigingen, waarvan de heer Hakker deel uitmaakt, hun ge lukwensen vergezeld deden gaan van een geschenk. Door het mu ziekgezelschap ,,Ons Genoegen" werd de jubilaris een serenade gebracht. Al met al was het voor de heer Hakker een dag, waarop hij altijd met voldoening zal kunnen terug zien. de Storm, sneeuw en vorst heb ben het afgelopen weekeinde in de Scandinavische landen veel schade en verkeersstagnatie ver oorzaakt. Bij een ongeval, dat tijdens een dichte sneeuwbui op eeu overweg te Vetlanda in Zwe den gebeurde, kwamen vier in zittenden an een auto om het leven. In Zuid-Zweden kwamen vele auto's in de sneeuw vast te zit ten en sommige automobilisten moesten een etmaal in hun wa gen doorbrengen. Voor vijf sui kerzieken, die op die manier vast waren komen te zitten, or ganiseerde de verpleegster An nie Franzen een reddingsactie. Zij wist achtereenvolgens aan insuline, een sneeuwploeg en mannelijke helpers te komen, en slaagde er zo in de patiënten te bereiken en hun de nodige injec ties toe te dienen. Elders werkten militairen en vrijwilligers 26 uur om een zie kenauto vrij te krijgen, waarin een tienjarig jongetje werd ver voerd dat door de bekende Stoek- holmse hersenspecialist Olive- Crona zou worden geopereerd. In Noorwegen kwam de water krachtcentrale Roessaaga stil te liggen, doordat ijs de toevoer- kanalen versperde. De ijzer- industrie te Moirana en de alu minium fabriek te Mosjoen kwa men daardoor vrijwel buiten be- iirijt- Het ijs moest met dyna miet woi den opgeblazen. Op het vliegveld Fornebu bij Oslo was zaterdagmiddag drie uur lang geen co, keer mogelijk, doordat er sneeuw moest worden geruimd. Op het Deense eiland Born- holm moest zondag het hele spoorwegverkeer gestaakt wor den. In Noord- en Oostzee kwamen vele schepen in moeilijkheden. De problemen rondom kanaalverbreding. Het gemeentebestuur kwam maandagavond met de toekom stige gedupeerden, wonende aan de oostzijde van het kanaal, in de zaal Haarsma bijeen om hun problemen, in verband met de a.s. kanaalverbreding, te bespre ken. De burgemeester maakte de aan wezigen er op attent, dat zij van deze vergadering niet al te veel moeten verwachten. Het is alleen maar een peilen van de verlan gens der toekomstige gedupeer den. Rijkswaterstaat zegt, dat alles nog in staat van voorberei ding is en dat er derhalve nog niet veel definitiefs gezegd kan worden. Aan de hand van kaarten der aanstaande verbreding van het kanaal, waaronder ook het uit breidingsplan van de gemeente is begrepen, werd met ieder der aanwezigen zijn problemen be sproken. Hierbij bleek, dat de meeste gedupeerden aan de oost zijde van het kanaal willen blij ven wonen. Ook de kwestie van eigen grond en cijnsgrond werd hierbij onder het oog gezien. Hedenavond vindt in de rapport zaal van de Spiegelglasfabriek een zelfde bespreking plaats met de bewoners van de wijk Stuiver. Merrieveulens Alb. van Waes» IJzendijke le, G. de Badts le. Ponny's: J. Allaert, Cadzand le, W. Deunink, Cadzand 2e. Biggen Omer de Roo, Eede le prijs. Wachtmeester aangevallen. Een wachtmeester van de rijks politie te Oost- en West-Souburg heeft zondagavond meer dan 10 minuten voor zijn leven moeten vechten. Bij de kanaalbrug over het kanaal door Walcheren hield hij een tweetal wielrijders aan, die kennelijk onder de invloed van alcohol verkeerden. Zij had den de hele straatbreedte nodig om te rijden, terwijl één hunner zonder licht reed. Hij sommeerde het tweetal mee naar het bureau te gaan. De beide mannen boden de wachtmeester 25 gulden aan met het verzoek hen door te la ten rijden. De wachtmeester ging hierop niet in, waarop de beide mannen trachtten de wachtmeester over de kanaalbrug in het kanaal te werpen. Tijdens deze vechtpartij wisten zij te ontkomen, doch de wachtmeester had één hunner herkend als afkomstig uit Mid delburg. In de loop van zondag werd deze man in zijn huis ge arresteerd. Terwijl de politie een inval deed zat hij met zijn vriend nog na te praten over het bij Souburg beleefde „avontuur". De mannen zijn opgesloten in het huis van bewaring te Mid delburg en zullen woensdag voor de officier van justitie worden geleid. DINSDAG 8 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Thea- ter, 8 uur: Van alle markten thuis. Lokaal Bethel, Evangelisa tie-samenkomst. WOENSDAG 9 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Van alle markten thuis. AXEL: Aanvang 11 uur, Jaar markt. In Algerië heerst algemeen de overtuiging dat de Franse atoomhom gereed is en dat de eerste proefneming op elk tijd stip tussen nu en vijftien maart 1960, wanneer de Sowjet-premier en partijleider Cjhroesjtsjef Frankrijk zal bezoeken, kan plaats vinden. Te Algiers werd van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen dat alle grote installaties voor de in de woestijn de Sahara teweeg ie brengen ontploffing gereed zijn en dat het vast stellen van de datum der explosie thans een „.technische err politieke beslis sing" is. De ontploffing zal bovengronds teweeg worden gebracht. Niet bekend is echter of de bom uit een vliegtuig zal worden gewor pen of op de top van een toren tot ontploffing zal worden ge bracht.. Adiai Stevenson, de leider der Amerikaanse democraten, heeft zondag voor de televisie ver klaard, dat president Eisenhower er verkeerd aan heeft gedaan, nu een wereldreis te ondernemen. „Dergelijke reizen moeten slechts zelden worden ondernomen en alleen in werkelijke noodgeval len" aldus Stevenson. Met brommer geslipt. De landbouwerszoon R. D. kwam zaterdagmiddag met zijn brom mer, nabij Parkzicht, waarschijn lijk door liet gladde wegdek, te slippen. Bij zijn val werd zijn gelaat zodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Geslaagde veemarkt. Onder het motto „Voor een betere koe naar IJzendijke toe" werd zaterdag de jaarlijkse vee markt en tentoonstelling ge houden. Burgemeester J. J. M. Ficq zorgde voor de officiële opening van deze 9e veemarkt. Hij wekte de inzenders en be langstellenden op om bij het 2e lustrum, dat volgend jaar wordt gevierd, weer allen aan wezig te zijn. Het weder en de goede organisatie werkten mede dat het voor de jury wel geen gemakkelijke maar wel een aangename taak werd. Na afloop had in café „La Porte d'Or" door burgemeester Ficq de prijsuitreiking plaats. Hoewel de kwantiteit (87 stuks) niet zo groot was, was de kwa liteit buitengewoon goed. Ook vernamen wij dat vele dieren van eigenaar verwisselden. De uitslag van de keuringen luidt Fok en handelsvee: Koeien 2x gekalfd: Wijffels, IJzendijke, 3e prijs. Koeien 3x gekalfd: J. Tem merman, Hoofdplaat, le prijs, tevens kampioen melkvee. Koeien 5x gekalfd: H. Wijf fels, 2e prijs. Pinken zonder tanden: Em. Dusarduijn, IJzendijke, 2e, A. Termote, IJzendijke 2e. Groepen van 4 pinkenArs. Termote le. Graskalveren kl. maatGebrs. Van der Veeken, Stoppeldijk le, 2e en 3e prijs. Graskalveren mid. maatA. Termote le en 2e; G. de Badts, Dcnoondljke 3e prijs. Groep van 4 graskalverenA. Termote le; J. v. d. Dries, Sou burg 2e; Gebrs. v. d. Veeken 3e. Vaarzen met 4 tandenE. de Martelaere, Aardenburg le te vens kampioen handelsvee; J. Temmerman le. Vaarzen met 2 tandenGebrs. Gelderland, Sas van Gent, le prijs. Vaarzen zonder tandenP. van Hijfte, Groede 3e. Nuchtere kalverenGebr. Gelderland le, Gebrs. van der Veeken 2e. Stieren: Ars. Swartilé, IJzen dijke le. Ossen zonder tanden: D. Dek ker, Biervliet le. Geiten: René Goosens, IJzen- kijke le prijs. Vetvee: Vette ossen: A. Becu, Groede le tevens kampioen, Gebrs. Dhondt, IJzendijke le, P. Schaap, Biervliet le, M. Buijsse, Oostburg 2e, G. de Badts, Schoondijke 2e, G. van Kerck- hove, Groede 3e, C. den Hamer, Aardenburg 3e. Vette vaarzen: J. van de Dries, Souburg le en reserve kampioen, A. Becu le. Vette pinkenG. de Badts le. DikbillenG. de Badts le, B. Plasschaert, Graauw le. Groepen vetvee: A. J. van Gijs, Groede le, G. de Badts 2e. Paarden: FokmerriesP. de Backere, St. Kruis le en tevens kampioen, A. Temmerman, Hoofdplaat le, G. de Badts 2e. Zaterdag en zondag hield de Vereniging van Konijnen- en Pluimveehouders „Westdorpe" aldaar een kringtentoonstelling, die zowel wat de inzendingen als belangstelling als geslaagd kan genoemd worden. Als keurmeesters fungeerden de heren A. M. Ebink, A. van Loenen, P. Ramondt, R. van de Veke en M. G. Borghstijn. De uitslag hiervan was als volgt: Konijnen. Vlaamse reuzen (wit): 1. G. van Putte (tevens kampioen). Vlaamse reuzen konijngrijs) 1. G. van Hoecke. Idem (haaskleur), L C. Samijn. Lotharinger (zwart bont): 1. C. Haak. Idem (blauwbont): 1. C. Haak. Franse Hangoor (bont): 1. J. Florussen. Groot Chinchilla's:. 1. Rich. Soethaert, (mooiste middenras sen). Weners (wit): 1. R. Pielaet (ram jong.)2. C. en J. Egger- mont (voedster jong). Thuringers: X, H. Dobbelaar. Gele van Bourgondië: 1. R. de Bakker. Belgian Hares: X,. A. en R. Soethaert. Alaska's: H. van Vlaanderen. Hollanders (zwart.);. Fr. Se- ghers; idem (.blauw),:. A. Mar tens. Klein Zilvers (midden zwart): X. H. Dobbelaar; idem. (midden bruin): 1. R. Pielaet. Black a Tan: 1. A. en R. Soet haert (mooiste kleine rassen). Kleurdwergen: U Dumez. Hoenders. Rhijnlanders: Jas. Belaert (tevens kampioen). Austraiosps: W. Buijsse. Goudpel: L. Belaert. Holands Patrijskriel: Jos. Be laert (tevens mooiste kriel). Patrijs Wyandot; Jos. Belaert. Ned. Sabelpoot: W. Lammens. Padua Kriel: H. v. d. Pijl. Zuide Hoen: Pr. Kalle. Sierdaiven: Pauwstaart: W. Lammens. Raadsheren: J. van Alem (res. kampioen Brunner kroppers: P. de Graeve Radioberichten, volgens welke drie verbannen kolonels Vene zuela zijn binnengedrongen om een revolutionaire beweging te leiden, hebben politieke span ning veroorzaakt in de republiek, aldus meldt Reuter. De algemeen-secretaris van de regeringspartij (Accion Demo- cratica), dr. Jesus Angel Paz Ga larraga sprak zondag van „tal rijke geruchten die de mogelijk heid veronderstellen van een ondergrondse beweging van re actionaire groepen" die tegen de regering van president Betan- court (vanaf februari in functie) gericht zouden zijn. Hij zei ech ter, dat het gevaar niet zo groot is dat „het volk op straat zou moeten worden geroepen" ter verdediging van het land. Vice-admiraal Ricardo Sosa, hoofd van de marine, heeft ver klaard dat de marine waakzaam is, doch dat dit niet betekent dat het land in gevaar is. Radioberichten uit Mexico wil len dat de drie kolonels Ed gar Trujillo Echeverria, Jose Isabel Gutierrez en Juan de Dios Moncada mogelijk reeds via de grens met Colombia Vene zuela zijn binnengekomen. Kolo nel Moncada is vorig jaar sep tember gearresteerd geweest na dat een groepering uit het leger getracht had de regering omver te werpen. O De Gestapo-man Willi Schmidt, die enkele dagen ge leden in West-Duitsland gear resteerd werd, heeft maandag in de gevangenis van Hechin- gen in Württemberg zelfmoord gepleegd. Schmidt was mede plichtig aan de dood van dui zenden gevangenen in Ausch witz en Dachau. AUTOBUS UITGEBRAND. Passagiers gered. Maandagochtend is op de rijksweg nr. 7 van Amsterdam naar de Afsluitdijk een autobus van de firma Bouma uit Mak- kum, waarmee 27 personeels leden van Werkspoor van Am sterdam naar Harlingen werden vervoerd, tijdens de rit in brand geraakt en totaal uitgebrand Eén der passagiers bemerkte vuur boven de benzinetank in het midden van de bus en waar schuwde de chauffeur. Deze probeerde tevergeefs met een brandblusapparaat de vlammen te doven. Het vuur greep snel om zich heen maar zowel de chauffeur als de passagiers koh- den zich ongedeerd in veiligheid stellen. De bus brandde in de felle wind geheel uit ondanks de pogingen van de brandweren van Dan Oever en Wieringerwerf om de vlammenzee meester te worden. STRAATBEROVINGEN IN SCHEVENINGEN Sinds september hebben de Haagse politie 22 aangiften be reikt van straatberovingen in Scheveningen. Hoewel men sindsdien steeds extra gesurveilleerd heeft, is nog geen spoor van de daders gevon den. De berovingen hebben over het algemeen hetzelfde patroon. Als op een rustige weg in Scheve ningen, bij voorkeur in de om geving van het Scheveningse Bos. een wiel rijdster over een stil fietspad rijdt met haar tasje in een fietstas of fietsmand of ach terop de bagagedrager gebonden, wordt ze plotseling achterop ge reden door één of twee brom fietsers, die in het voorbijgaan het tasje wegritsen Enkele uren later wordt het tasje dan, ont daan van geld en kostbaarheden in de omgeving van het Scheve ningse Bos teruggevonden. De politie heeft zelfs geen sig nalement van de dader of daders, aangezien de slachtoffers deze meestal uitsluitend op de rug zien. Het moeten één of twee jongelieden van ongeveer twin tig jaar zijn, die hetzij samen op één bromfiets zitten, hetzij ieder eert bromfiets berijden. Een enkele maal wordt ook een wan delaarster beroofd en dan is de dader gezeten, hetzij op 'n fiets, hetzij op eea bromfiets. AANGEHOUDEN WEGENS doden en de huiden veelal ille- VERDUISTERING VAN ƒ3.000 Wegens verduistering van ƒ3000 is de 26 jarige Tilburgse verkoper P. A. K. door de Haag se politie aangehouden. Hij werkte vcór een Haagse textiel zaak en in de afgelopen vijf maanden heeft hij vele malen kleding verkocht, zonder de daarvoor betaalde bedragen aan de kassa af te dragen. In mei, zo heeft hij bekend, heeft hij bovendien een portefeuille met 700 uit de jaszak van een klant gehaald, die zich in de paskamer bevond. Het is gebleken, dat K. het geld heeft uitgegeven aan een luxueus leven in Den Haag. ZEEHONDEN OP TEXELSE STRAND De recherche van de rijkspoli tie te water te Leeuwarden heeft bij een verwerkingsinrich ting te Haarlem 11 huiden van zeehonden jn beslag genomen daar deze niet voorzien waren van een bijbehorend vervoers bewijs waartoe metalen plaatjes gebezigd worden. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de Texelse handelaar J. Z. Deze zou n.l. verzuimd hebben de hui den van een vervoersbewijs te laten voorzien. De politie ver moedt dat de huiden afkomstig zijn van doodgeslagen zeehon den. Regelmatig worden door ziekte uitgeputte zeehonden op het Texelse strand aangetroffen. In enkele gevallen komen deze in het Texelse natuurhistorische museum terecht waar ze veelal met succes worden verzorgd. Maar meestal vallen zij in han den van stropers die de dieren gaai verkopen. ONPRETTIGE VERTRAGING VAN VEERBOOT NAAR TEXEL Niet zoals normaal vroeg in de avond van zondag, doch eerst omstreeks 9 uur gisterochtend heett de veerboot „De Dage raad" de tientallen passagiers van Den Helder in Oudeschuld op Texel gebracht. De krachtige oostenwind op de Waddenzee en het lage wal er hadden de boot gedwongen even buiten Oudesehild voor anker te gaan, Gewacht moest worden op hoog water om veilig binnen te kunnen lopen en te meren, zowel voor de pasagiers, o.a. een voetbalelftal uit Schagen op weg naar huis, als hun familie op het eiland betekende deze ver traging een bijzonder onprettige verrassing op St. Nicolaas' ver jaardag. VORDERINGEN INGELEVERDE RADIO'S NOG NIET AAN DE ORDE Vorderingen op Duitsland wegens inlevering van radiotoe stellen kunnen thans niet voor afdoening in aanmerking komen. Zulke vorderingen dieren te worden beschouwd als „claims" voortspruitende uit de oorlog en de bezetting", welke volgens de Londense sehuldovereenkomst in feite eerst bij de totstandko ming van een vredesverdrag met een herenigd Duitsland aan de orde kunnen komen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in antwoord op desbe treffende vragen bericht aan het hoofdbestur van de Nederlandse bond voor ouden van dagen te Rotterdam. Het water in dé Lek heeft gistermorgen eea uitzonderlijk lage stand bereikt. Aan dé peil schaal te Vreeswijk was de stand zeven centimeter boven de laagst bekende stand Er was daar zo weinig" water, dat het scheepvaartverkeer enige tijd gedeeltelijk moest worden stil gelegd. Te Schoonhoven was de stand een mater benaden N.A.P. (kampioen). Vinkduiven; J. van Alem. Nonduiven: Ed. vas» Laere. Postduiven, Doffers oud: L. Belaert (kam pioen); J. Sijs res. kampioen). Duivinnen mui: R. van Kwik- kelberghe. Duivinnen: R. de Sinet. Doffers jong; J. Sijs. Duivinnen pong: P. HeQbloem. Kanaries Vrije klasse: 1. Joh. Fyeke met zalmkleurig. Citroen: W. M. Verftelst. Oranje: W. M". Verhelsf. Geel: Joh. Pvcke. Wit M.. Wiel and. Goudagaat: B. de Waal. Oranje-rood: A. A. v. d. Hurk. Eigen kweek: Kampioen; 1. B. de Waal, met goudagaat; 2. Rich. Janssens, met zalm; 3. B. J. J. Brugge, met goudagaat. Hier is -ie laagst bekende stand van de rivier 1,25 meter beneden N.A.P. Deze lage stand is voor een deel het gevolg van de ge ringe aanvoer aan bovenwater, doch tot dusver veroorzaakte dit op de Lek niet veel hinder. Nu de straffe oostelijke wind het water uit de zeearmen belet de rivier binnen te stromen, wor den de gevolgen op de Lek ook duidelijk merkbaar. Als gevolg, van de lage water stand zijn bij Beusiehem en Hage- stein een paar binnenschepen vastgeraakt. Te Schoonhoven is gisteravond omstreeks 5 uur het vervoer van vrachtwagens gestaakt. Om '26 konden ook de personenwagens niet meer overgezet worden. Het vervoer per pont en motorboot van voetgangers en wielrijders viel om kwart over reven even eens geheel uit, omdat er ner gens meet: eert landingsplaats be reikbaar was. Het water in de Lek had toen bij Schoonhoven een stand bereikt van min 1.33 N.A.P., dat is nog onder het laagterecord, van 1947. Des avonds om 9 uur was het vervoer volledig hersteld. Tenzij de oostenwind afneemt verwacht men heden weer stremming van het overzetveer. De Rijkswaterstaat heeft be kend gemaakt, dat tussen Vrees wijk en Jaarsveld rekening moet worden gehouden met een vaart diepte-beperking van een halve tot driekwart meter. Als gevolg van een door de Griekse reder en multi-miljonair Aristoteles Onassis gestelde voor waarde worden thans drie sche pen van elk 4500 ton op een Bel gische scheepswerf onder Neder, landse leiding afgebouwd en is ir. J. P. Akkerman, direkteur van de afdeling nieuwbouw van Wil- ton-Feyenoord per 1 december benoemd tot direkteur-generaal van de' „Scheepswerven van Vlaanderen" in Brugge. De bouw van de drie schepen, die speciaal worden ingericht voor het vervber van fruit en zijn bestemd voor de „Carribean Fruitship Company", dreigde door financiële moeilijkheden in gevaar te komen. De maatschap pij weigerde op korte termijn meer gelden te storten dan con- In de loop van maandag is in de omgeving van Arnhem een informele bespreking gevoerd tussen de Nederlandse minister van Defensie, ir. ,5, H. Visser., en zijn Westduitse ambtsgenoot Strauss, lijd en piaats van sa menkomst zijn niet bekend ge maakt, zelfs de puUtie te Arn hem was blijkéns haar informa tie bij de Arnhemse- pers van een en ander niet op de hoogte. Een woordvoerder van defensie kon. slechts meedelen, dat d'e be spreking in de eerste plaats be doeld was ais eerr kennismaking tussen de twee bewindslieden, die elkaar straks weer zuilen ontmoeten op de conferentie van NAVO-minis-ters, die op 15 dec. wordt gehouden. Men gaf te ver staan, dat tot de actuele vraag stukken, waarever van gedach ten zou worden- gewissefd, zeker ook wel 2pu behoren de keuze tussen de Slacfighter en de Mi- rage vpor de Nederlands - en de andere Westeuropese luchtstrijd krachten. DORNFORD YATES 90) Nadruk verboden. Terwijl beiden naar de plaats liepen waar de motorboot was vastgemaakt klommen Mansel en ik haastig over de verschan sing van de tender en stonden aan dek. Ik had er stellig op gerekend dat Mangey de Jager de waar heid zou vertellen met uit zondering natuurlijk van dat gedeelte ervan, dat betrekking had op de dood van Judas. Met andere woorden, ik had ver wacht, dat hij eenvoudig zou verklaren door Mansel te zijn gedwongen Satan met een ver zonnen verhaal weg te sturen en dat hij ons naderhand be wusteloos had geslagen en in de val opgesloten. Mogelijk is dit aanvankelijk wel degelijk zijn plan geweest, maar op het uiterste moment gaf hij er blijk baar terwille van zijn eigen ge zondheid de voorkeur aan de Jager een heel andere geschie denis te vertellen. Ik zelf ben van opvatting, dat Satan hem, door hem als moordenaar te be titelen, de stuipen op het lijf gejaagd en hem belet heeft te bekennen, dat alles, wat hij Sa tan aanvankelijk had meege deeld. op onwaarheid berustte. Hoe het ook zij, hij hield zijn eerste lezing, van het gebeurde ook nu vol en bezwoer de Jager onder talrijke vloeken dat de „kerels" stroomafwaarts waren verdwenen en dat hij Judas voor het laatst had gezien, ter wijl die „in hun kielzog weg- stevende". Hij verklaarde dit alles ge knield op het dek van de ten der, om zo dicht mogelijk bij het oor van de Jager te zijn, die nog in de veel lager liggende motorboot stond, terwijl Satan naast hem gehurkt zat, maar hem niet eenmaal in de rede viel. Beide sprekers gaven zich niet de moeite hun stemmen te dempen, daar zij van de steiger af in geen geval te verstaan wa ren; zij hadden er niet het ge ringste besef van, natuurlijk, dat Mansel en ik ons op geen vier passen afstand van hen be vonden. „Je staat te liegen, Mangey", zei de Jager. „Die ke rels zijn hier wel degelijk ge weest, maar zij hebben Judas niet om zeep geholpen". „Dat heb ik ook niet beweerd", zei Mangey, „maar nu we het er toch over hebben, kunt u mij zeggen, waarom die kerels nog eens terug kwamen?" „Waarom die kerels kwamen?", snauwde Je Jager. „Wat bedoel je daarmee?" „Net wat ik zeg", zei Mangey. „Vanmorgen toen het licht werd stonden die twee kerels al weer aan boord. Ik was juist van pian de wal op te gaan, toen ik ze tegen de stroom op langs het jaagpad zag naderen. Digs was ook aan boord en ik ben naar beneden gegaan om te zeggen dat hij moest uitkijken. Ik kon ze door de patrijspoort in de gaten houden; ze stonden wat met elkaar te fluisteren en toen kwamen ze de steiger op. Ze dachten zeker dat ik al van boord was en ik geloof dat ze als verstekeling mee wilden va ren. Nou dat is dan ook ge beurd maar op een andere manier dan ze zich voorgesteld hadden. Als ik ooit twee kerels er in heb zien tippelen „Wil je soms zeggen....", vroeg de Jager langzaam, „wil je soms zeggen, dat je ze hier aan boord heb?" „Jawel, meneer zei Mangey. „We hebben ze lijk geslagen en in een van de cellen beneden opgeborgen. Hun revolvers heb ben we meegenomen, ze hebben de hele dag met die warmte geen water gehad en ze zullen het ons wel niet moeilijk meer maken. Als u zelf eens wilt gaan kijkenIk bedoel maar, mis schien kunnen zij u verteilen waar Judas gebleven is". I Tot zover het relaas van Man terug- I gey. H_e.t bevatte een opvallend zwak punt en wel, dat het Mansel was in plaats van George, die tegelijk met mij be wusteloos was geslagen en in de cel opgesloten. Mangey kon zich daar evenwel altijd uitredden door te verklaren, dat het nog schemerde, toen wij aan boord stapten. Maar behalve dit zwak ke punt had het verhaal een uitstekende zijde althans van ons standpunt bekeken. En dat was dit. dat de Jager er na Mangeys uiteenzetting onmoge lijk op kon rekenen, dat hij niet met twee, maar met vier tegen standers te maken zou krijgen. Mangey wist dit maar al te goed, het was niet voor niets, dat hij die avond de wal in het oog had gehouden. Maar hierna kon hij aan de oever geen aan dacht meer schenken, want als hij de waarheid zou hebben ge sproken zouden de enige „ke rels", die lastig dreigden te worden, in het ruim van het schip zitten. Op die wijze bedroog Mangey de Jager en dacht zo zijn eigen huid te redden. Twee minuten later lag de motorboot solide vastgemeerd aan de zijwand van de tender, terwijl de Jager Mangey met zijn beide trawanten naar de kleine salon was gevolgd. Digs bevond zich al onder dek. Vijf ratten samen in de val. (Wordt vervolgd.) tractueel was overeengekomen waarna contact werd gezocht met Onassis, die de laatste tijd ook belang is gaan stellen in het fruitvervoer. Na vele besprekin gen verklaarde de Griekse reder zich bereid de vele miljoenen op tafel te leggen, die voor de af bouw van de schepen nodig zijn. Een van zijn voorwaarden was echter, dat Wilton-Feyenoord in Schiedam het toezicht op de ver dere werkzaamheden op zich zou nemen. Nadat op dit punt tussen beide scheepswerven overeen stemming was bereikt werd de heer Akkerman met deze taak belast. Zijn opdracht is de drie schepen over achttien maanden op te leveren. Deze oplossing van de finan ciële moeilijkheden heeft voor komen, dat de 70O arbeiders op de Scheepswerven van Vlaande ren werkloos zouden worden. De heer Akkerman deelde aan het ANP mede, dat zijn werk in Brugge althans voorlopig uitslui tend de verantwoordelijkheid voor dé verdere bouw van de schepen betreft. Het is niet be kend, of hij daarna zijn functie bij deze Belgische scheepswerf zal neerleggen. De Amerikaanse senator Hum phrey die zich twee jaar gespe cialiseerd heeft in ontwapenings- kveslies, heeft in een rede op de universtiteit van Yala verklaard dat de Ver. Staten een ontwape ningsplan zouden moeten voor stellen dat voorziet in vermin dering van en controle op lange afstands projectielen en -bom menwerpers, beëindiging van de produktie van kernwapens en het tot stand komen van een multi-nationaai akkoord op wereldniveau om verrassings aanvallen te voorkomen. Volgens hem zou een akkoord over de middelen om een ver rassingsaanval te voorkomen tot resultaat moeten hebben: een eventuele terugtrekking van de troepen, de vestiging van gede militariseerde zones en de ves tiging van een internationale po litiemacht van de Ver. Naties. Tenslotte zei de senator dat, hoe vreemd het thans oük moge klinken, de Ver. Staten en de Sowjet Unie op zekere dag mis schien zouden kunnen samen werken om deelneming van com munistisch China aan een ont- wapeningscvereenkomst te ver krijgen. De Britse minister van ge zondheid, Derek WalkerSmith, heeft maandag verklaard dat er nog geen aanwijzingen zijn dat het door de Roemeense dokter Anna Asian ontdekte genees middel H 3 nuttig is ter bestrij ding van ouderdomsverschijnse- len." De minister antwoordde dit op vragen van de labourafge- vaardigde Fletcher in het Lager huis. Fletcher wilde weten of er plannen waren om het genees middel ook in Engeland be schikbaar te stellen. Minister WalkerSmith zei dat dat niet het geval was. Hij voegde eraan toe dat de stoffen waaruit het Roemeense middel bestaat, reeds algemeen in de Engelse geneeskunst worden ge bruikt. De Philips-papie termiddag, voor van de nieuwe derom vast in de actieve handel, van 5 stuks gil handen over op 754 en 755. De was 751%. Vrijd: de maatschappij derd 6 procent ini bekend. De finE van het Philips aldus de beurs, den jaar een ag toe. Men spreek zelfs van een 10 tegen het vorig Hiervan zouden ferente aandelen de gedeelte me Hierdoor liggen 1 de laatste tijd vas in de markt. De den speciaal geko mentsoverweginge gaat zich nog mee de produktie van koste van de vlieg tie. Door een en nog eens extra d« vestigd op de ele den. Deze papiere ste tijd zowel in Europa vast in c zullen, aldus de verder stijgen, i ongetwijfeld de profiteren. Het is het buitenland d: aandelen aanhou< pen. Unilevers vi ken bij de koers gedurende de niel tendhandel. giste tegen op 718. D waren met deze p rige slotniveau. Ii hoek was het kali ook gezegd worde die opliepen van tegen een vorige 410%. De oliehi nieuwe beursweek zeer kalme hande verloren een pa: KLM werd on j 115 geadviseerd De scheepvaart: niet slecht. Het halfuur was de WOENSDAG 9 HILVERSUM 7.30 Gram.7.30 de dag; 7.40 Gew Nws; 8.15 Radiok 9.00 V. d. zieken 9.35 Waterst.9.4 10.15 Gr.; 10.30 13.00 Gram.; 11. van Hinton, hooi ton en piano; i tuinb. meded.II en koor12.37 dienst; 13.00 Nws op pad, praatje; ziek; 13.50 Gr.; en meisjeskoor; jeugd17.20 Sp: 17.40 Beursber. nade-ork. en altv sprek; 18.30 Grar bespr.19.00 Nw: 19.10 Op de ma 19.15 Pianc-recita krant; 19.50 LicI Philharm. ork. 1 pauze: 21.05: I iing, lezing); 22 22.30 Nws; 22.40 22.25 Avondover Platennieuws21 HILVERSUM 7.10 Gym.; 7.23 1 rep.; 8.00 Nws; act.; 8.55 V. d. vr v. d. vrouw; 9.1 Schoolradio; 10.2 11.00 Gevar. prog muz.; 12.30 Land ded.; 12.33 V. h. p Orgelspel; 13.00 1 t.oonstellingsagen te muz.13.45 C tret; 14.00 Jeugdc 15.00 V. d. jeugd kwartet17.15 Hammondorgel Regeringsuitz.II Roemeense muz. kleuters; 19.10 Ti VARA-Varia; 19. 20.00 Nws; 20.05 20.35 Tien jaar I v. Vrije Vakvere Jazzmuz.21.25 1 spel22.20 Keui praatje; 22.30 Nv muz.; 23.00 Lezi lezing; 23.5524.( BRUSSEL (VI. 12.30 Weerber.; 12.55 Koersen; J3.15 Gram.; 141 34.45 Harprecita prijs 1958; 15.50 l ital; 16.00 Koers se les; 16.17 Gra 37.10 Liederen; spr.; 18.00 Leken sofie18.20 Voor Sportkron.19.0C Rep.; 19.40 Gn Zigeunerbaron, Nieuws; 22.15 Etnische muziej 23.00 Voor de zei NED. T.V.: 17. 37.3017.40 Jeu: Journ. en weero' Europese Parle 20.35 Tien liedjes vrouw; 21.25 Gei VLAAMS BEI Lekenmoraal en Nieuws20.00 Voor de vrouw; 22.15 Nieuws en

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2