Storm op zee bracht vele schepen in moeilijkheden Geweldige ontvangst voor Eisenhower in Karatsji Fréjus wordt opnieuw bedreigd De Algerijnse kwestie in de V.N. W eeroverzicht Hotelbrand eist 4 mensen levens in Amsterdam HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. OE VRIJE ZEEUW DINSDAG 8 DECEMBER 1959 16e Jaargang Nr 4853 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VERLIES VAN SCHEPEN EN MENSENLEVENS De orkaan die maandag op de Atlantische Oceaan en op de Noordzee woedde, heeft het verlies van schepen en mensenlevens veroorzaakt en de reis van grote Oceaanschepen vertraagd. De Rotterdam van de Holland-Amerikalijn en de Queen 5Iary raakten een dag achter en ook de snelle United States kreeg ver traging, evenais de Franse Liberté, de Britse Carinthia en de Italiaan Augustus. Sleepboot met zeventien man overtijd De 111 ton metende Portugese sleepboot Marialva is overtijd en men vreest dat de boot met de bemanning van zeventien koppen vergaan is. Het vaartuig was op weg van Lissabon naar Leixoes in Noord-Portugal. Bij Leixoes zijn wrakstukken en reddinggor dels aangetroffen, die naar men vermoedt van de Marialva af komstig zijn. Op de rotsen De Hamburgse vrachtvaarder Seevogel (1404 ton) seinde nabij het zuid Zweedse eiland Oeland op de rotsen gelopen te zijn en snel water te maken. Ook de elektriciteit zou spoedig uitval len. De kapitein dacht het dooi de zware slagzij niet lang meer te kunnen uithouden en verzocht snelle hulp, vooral ook omdat de sloepen niet gestreken konden worden. Verscheidene schepen gingen op weg naar de Seevogel, die een bemanning heeft van 17 koppen. De Zweedse luchtmacht zond een Catalina-vliegboot en een hef- sc-hroefvliegtuig. Om 7 uur maandagochtend seinde de kapi tein dat de deklading overboord was geslagen en dat men geen radioboodschappen meer kon ontvangen. Een Zweedse sleepboot zag later op de morgen kans 17 man van de Seevogel te halen en naai de haven Vaestervik te brengen. Vijftigtal vissersboten in moeilijkheden De Liberiaan National Fighter (8479 ton) vroeg bij Lowestoft sleepboothulp wegens besturings moeilijkheden. Later werd gemeld dat de Li beriaan inmiddels de moeilijk heden te boven was gekomen. In de Oostzee en op de Noord zee bevinden zich nog een vijftig tal Zweedse, Deense, Noorse en IJslandse vissersboten in moei lijkheden. Averij Bij de Schotse kust liep de trei- ler George Robb uit Aberdeen aan de grond en een kuststation meldde dat het schip zwaar door de golven gebeukt werd. Men ver zocht uit te kijken naar over levenden. Ook van het Britse schip Re- vello werd een noodsein opgevan gen dat het voor de Britse kust zware averij had opgelopen en het water binnenstroomde. De elf bemanningsleden van de Revello zijn later voor de kust van Yorkshire door de Britse vrachtvaarder .Baluchistan (8370 ton) overgenomen. Het Zweedse m.s. Kare, zich bevindende 500 mijl ten zuid oosten van Kaap Race seinde we gens machineschade in moeilijk heden te verkeren. Nederlandse zeesleper verliest kostbare zuiger In de zware herfststorm op de Noordzee is de Nederlandse zeesleepboot Titan van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmui- den in de nacht van zondag op maandag onder de Engelse oostkust ter hoogte van Flam- borough Head met haar sleep in ernstige moeilijkheden ge komen. Zondagavond meldde de kapitein van de Titan dat de sleep, de Britse zuiger Port Sunlight was losgeraakt van de sleepboot. Dit gebeurde op ongeveer 12 mijl ten noordoosten van het Humber-lichtschip. Er stond een zuidoostelijke storm die de zui ger op de zware zeeën, die in dit ondiepe gedeelte van dë Noord zee bij stormweer staan, in noordwestelijke richting deed wegdrijven. Aan boord van de zuiger bevonden zich drie run ners en een Er.n jlse machinist. De Titan was mët de sleep op weg van Liverpool naar Middles- borough. Daar de zuiger in de nacht van zondag op maandag nog slechts twintig mijl van het uit de En gelse oostkust stekende Flam borough Head was, werd op de Titan uit volle macht gewerkt om opnieuw een sleepkabel op de zuiger vast te maken. Tot drie maal toe heeft de sleepboot een poging ondernomen, maar alle keren was deze door het zeer slechte weer en de hoge zeeën tot mislukken gedoemd. De zuiger was op nog slechts enkele mijlen van Flamborough Head, toen gistermorgen bij het eerste daglicht de derde poging werd gedaan. De kapitein van de Titan had tevoren aan de run ners meegedeeld dat dit de laat ste poging zou zijn. Hij gaf hun bevel na deze derde poging het anker van de zuiger te laten val len en keerde onmiddellijk met de sleepboot terug, teneinde de vier mannen af te halen. Bij aan komst langszij constateerde de kapitein echter dat zij de zuiger reeds hadden verlaten. Vermoe delijk hebben zij daarbij gebruik gemaakt van het daartoe aan wezige, zelfopblaasbare rubber reddingvlot. Tot half tien gistermorgen ont- Drie jonge vrouwen en een Amerikaans militair zijn gister-1 morgen omstreeks kwart voor, vijf om het leven gekomen bij een uitslaande, felle en hardnek-1 kige brand, die gewoed heeft in het hotel „Lely" aan de Lelie gracht nabij de Prinsengracht in de Amsterdamse binnenstad. Het vermoeden bestaat, dat de in houd van in een prullemand op de eerste verdieping geleegde asbakken, de oorzaak van deze tragische brand is geweest. In het hotel, dat 16 kamers heeft, logeerden in de nacht van zon dag op maandag alleen de 4 om gekomen gasten. De namen van de slachtoffers, drie buffetjuffrouwen, zijn: A. Beumkes, 22 jaar, de 19-jarige A. Herfst en de 21-jarige E. K. Lauppe. De om het leven gekomen Amerikaanse militair was de 22- jarige Richard Carter, die deel uitmaakte van de Amerikaanse troepen in Friedburg (Duits land). De eigenaar van het hotel, de heer W. M. Zaagsveld die op de eerste etage woont wist met 'ijn vrouw en zijn 13-jarige dochter aan de vlammen te ontkomen. De dochter sprong uit het raam en werd door haar vader en de eige naar van het café, dat in de par terre is gevestigd, opgevangen. De vrouw van de hoteleigenaar werd via 'n ladder van de brand weer behouden op straat ge bracht en de heer Zaagsveld zelf wist nog via de trap op straat te komen. Het 27-jarige kamermeis. je Ellis Janssen en haar vrien din, de 22-jarige Edith Scholte, konden na een gevaarlijke tocht via een dakgoot van een aan grenzend schoolgebouw, zich in veiligheid stellen. De brandweer, die met elf voertuigen uitrukte en met een dozijn slangen het vuur insloot was tegen zes uur de brand meester. De nablussing vorderde nog geruime tijd. De eerste ver dieping werd zwaar beschadigd. De tweede-, derde- en zolderver dieping van dit oude pand met een fraaie klokgevel brandden uit. Het café kreeg grote water schade, evenals een aangrenzend woonhuis. Alle bewoners werden in hun slaap verrast en moesten in nachtgewaad vluchten. In de vlakbij op de Prinsengracht ge legen brandweerkazerne werden zij tijdelijk in de cantine onder gebracht. Het brandpiket van de politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. brak elk spoor van dit vlot, ter wijl aan boord van de zuiger nie mand meer was te zien. Om vijf minuten over negen is de zuiger bij hoog water gestrand op de rotsen ten oosten van het licht van Flamborough Head. De ka pitein van de Titan heeft het radiokuststation Humber radio reeds in die nacht over het bre ken van de sleepdraad ingelicht. Engelse motorreddingboten zijn in zee gegaan om te helpen bij het zoeken naar de vier mannen. Omstreeks half tien werd door de Britse kustwacht gemeld, dat twee mannen op de kust zijn ge vonden. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Het zijn de Nederlandse runner J. Zomer uit IJmuiden en de Britse machinist. Het stoffelijk overschot van een dier twee runners van de zui ger ,,Port Sunlight" is omstreeks één uur aangespoeld op een klein strand bij Flamborough Head. Het stoffelijk overschot, dat gistermiddag werd gevonden, is van de runner D. de Man uit IJmuiden. Vermist wordt nog G. de Back uit IJmuiden. De verloren sleep van de Titan, een kostbare zandzuiger, zit op een strandje tussen rotsen. Er is nog kans op berging. In de Middellandse Zee In de Middellandse Zee heeft de zeesleper Zeeland van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden maandagmiddag omstreeks twee uur vastgemaakt op de Britse tanker Kuwait (17.829 ton). De Kuwait, die onder Liberiaanse vlag vaart, kreeg zondag een lekke ketel in de Middellandse Zee ten zuiden van Sardinië. Het vastmaken door de Zeeland ge schiedde bij ruwe zee met wind kracht 5 tot 6. In het Middelland se Zeegebied is echter een nieuwe zuiderstorm met windkracht 8 op komst, zodat de Zeeland 'n lastige sleepreis naar Palermo op Sicilië, waar de tanker gerepareerd zal worden, te wachten staat. Slachtoffers Het Franse persbureau AFP schatte het aantal in de storm omgekomen zeelieden maandag omstreeks 't middaguur rraeds op veertien. >Ien vreest n.l. dat de twaalf opvarenden van de Geor ge Robb uit Aberdeen voor de Schotse kust allen om het leven zijn gekomen. De andere twee zijn vermist van de zuiger die de Nederlandse sleepboot Titan als steep verloor. Nederl. sleepboot Cycloop in moeilijkheden. Aan de zuidkust van Engeland is in zwaar stormweer de IJmui- dense zeesleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden met achter zich drie lichters in moeilijkheden geko men. De „Cycloop" was met deze sleep onderweg van Nederland naar Burutu in West-Afrika. In het stormweer, aldus heeft de kapitein gisteravond om 10 uur geseind, zijn de ankers gaan krabben. De sleepboot en de drie bakken dreven in de richting van de kust. Men heeft verzocht om de reddingboot van Brixham. teneinde de zes runners die zich aan boord van de lichters bevin den, er af te halen. Op elke lich ter zijn twee runners. De mogelijkheid van een onverwachte aanval op de Verenigde Staten Volgens een rapport van de John Hopkins universiteit, dat bij de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen is ingediend en waarom de commissie had verzocht, dient de mogelijkheid van een onver hoedse aanval op de Ver. Staten niet uitgesloten tc worden. In het rapport wordt gezegd, dat de militaire positie van de Ver. Staten in de korte tijdspan ne van 15 jaar dermate is ver anderd, dat het land nu kwets baar is bij een rechtstreekse en verwoestende aanval. De moge lijkheid van een onverhoedse j Russische aanval op de Ver. Sta- I ten kan niet uitgesloten worden zolang de Amerikaanse vergel dingskracht, hoofdzakelijk be staande uit de bemande bommen werpers op vaste en onverborgen bases, uiterst kwetsbaar blijft bij een aanval met raketten, al dus het rapport. EEN DODE BIJ ONTPLOFFING TE LOOSDUINEN Door onbekende oorzaak is gistermiddag omstreeks half één op een kwekerij aan de Nieuwe- weg te Loosduinen een stoom ketel ontploft, waarbij de 16- jarige Arie van Dam uit Loos duinen om het teven is gekomen. De ketel stond op een schuit in een langs de kassen lopende sloot. Eens in de drie jaar wordt de grond van de kassen namelijk doorgestoomd ter bestrijding van infectie-ziekten. De ketel kwam door nog onbekende oorzaak tot ontploffing en schoot over de kassen heen. Zij kwam circa 80 meter verder een halve meter diep in de grond terecht. Het slachtoffer is door de ontplof fing over de kassen aan de an dere kant heengeslagen en zes tig meter verderop in een sloot terechtgekomen. De schade aan de kassen, waarvan zeer veel ruiten gebroken waren, loopt in de duizenden guldens. De re cherche, de Arbeidsinspectie en het Stoomwezen hebben de zaak in onderzoek genomen. Het stof felijk overschot van het slacht offer is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. De Amerikaanse president is maandag uit Ankara te Karatsji aangekomen. Op het vliegveld waren ter be groeting aanwezig president ge neraal .Ajoeb K'nan, het gehele Pakistaanse kabinet, de Ameri kaanse ambassadeur, leden van het diplomatieke korps en vele Pakistaanse gezagsdragers. De twee presidenten legden de twaalf kilometer tussen het vlieg- Breuk tussen Tunesië en Algerijnen Volgens het gezaghebbende Cairose dagblad „Al Ahram" zijn er schermutselingen langs de Tunesisch- Algerijnse grens voorgevallen cussen Tunesische troepen en eenheden van de Algerijnse rebellen. Er zou een acute crisis tussen hen en de Tunesische president Bourguiba zijn ontstaan. De Algerijnen be tichten hem van verraad door openlijk Frankrijk te steunen. President Nasser is bezig zijn „memoires over de Suez oorlog van 1956" te schrijven, zo meldt het Egyptische blad „Al Ahram". De memoires zullen in maart worden gepubliceerd en in verscheidene talen verschij nen. te Franse autoriteiten hebben maandag in Fréjus en omgeving met spoed voorzorgsmaatregelen getroffen met het oog op het cverstromingsgevaar, dat de al zo zwaar getroffen streek op nieuw bedreigt. Tengevolge van gestage regen val, die in de nacht van zondag op maandag was begonnen, steeg het peil van de Rcyan snel. Zo als bekend beeft vorige week het water van deze rivier, dat ach ter de stuwd' m bij Malpasset was verzameld, door het bezwij ken van de dam grote verwoes tingen in Fréjus aangericht. Tot dusver zijn de lijken van 323 slachtoffers geborgen. Onge veer 110 mensen worden nog ver mist. Volgens de weerkundige dienst zal het waarschijnlijk enige tijd blijven regenen. Het pas herstel de telefoonnet wordt al door het water gestoord. Voor de kust wordt een Libcrty-schip gereed gehouden om de bevolking van de kustwijk Fréjus-Plage geheel of gedeeltelijk weg te voeren. Het gaat om 2500 mensen in to taal. Uit Grenoble is een aantal autobussen aangevoerd om bij een eventuele evacuatie te hel pen. De Reyran bedreigt ongeveer 500 woningen aan de kust, die door de damdoorbraak al be schadigd werden. Volgens de bur gemeester van Fréjus zal de toe stond zeer ernstig worden als de regen nog twee dagen aanhoudt. Intussen is men begonnen met de inenting van de 15.000 inwo ners van het getroffen gebied tegen paratyfus. Volgens berichten in de Fran se pers wordt verwacht, dat pre sident De Gaulle volgende week een bezoek aan Fréjus zal bren gen, als hij van de bijeenkomst van de uitvoerende raad van dc Franse gemeenschap te St. Louis in Senegal terugkeert. DE HULP AAN FREJUS Het Nederlandse Roode Kruis heeft medegedeeld van het Franse Rode Kruis bericht te hebben ontvangen, dat men op dit moment noch materiële, noch financiële, noch persoon lijke hulp ten behoeve van de slachtoffers van Fréjus nodig heeft. Het Franse Rode Kruis heeft tevens grote erkentelijkheid be tuigd aan het Nederlandsche Roode Kruis voor de spontaan geboden hulp in de vorm van een zending van 500 dekens voor bedoelde slachtoffers. Het Ne derlandsche Roode Kruis ves tigt er de aandacht op dat stortingen op giro 22.000 onder vermelding: „Ramp Zuid- Frankrijk" steeds mogelijk zijn en dat deze bedragen geregeld zullen worden overgemaakt aan het Franse Rode Kruis. DE TOESTAND TE EN BIJ FREJUS De grote watermassa's, die na het bezwijken van de stuwdam van Malpasset, het dal waarin Frejus ligt, teisterden, hebben een aantal Duitse landmijnen blootgelegd waardoor een nieuw gevaar is ontstaan. In de omge ving van de vroegere dam zijn stukken terrein afgezet wegens de mijnen. De weg- en spoorverbindingen, die door de ramp van Frejus werden verbroken, zullen voor Kerstmis weer normaal zijn. Door de watermassa's is zes tien km spoorbaan vernield. Nederlandse gift voor Fréjus De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van vijftig duizend gulden ter beschikking te stellen van de Franse rege ring ten behoeve van de slacht offers van de ramp te Fréjus. Militairen steunen slachtoffers van Fréjus Enige onderofficieren van het 41e en het 101e zware tankba taljon te Amersfoort van het eerste legerkorps hebben het initiatief genomen voor een in zameling onder militairen ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Fréjus. De comman dant van het eerste legerkorps luitenant-generaal P. heeft dit initiatief overgenomen en in een dagorder alle militai ren behorende tot dit korps op- Pathaanse krijgers een krijgs dans uit. President Ajoeb heeft presi dent Eisenhower de hoogste Pa kistaanse burgerlijke onderschei ding verleend. Hagerty heeft uit naam van president Eisenhower het Pakis taanse volk dank gezegd voor „de geweldige ontvangst" die de president en zijn gezelschap is bereid. Desgevraagd verklaarde Hagerty, dat Eisenhower niet in het minst vermoeid scheen te zijn. KONGOLESE LEIDERS IN BRUSSEL RICHTEN ZICH TOT HET BELGISCHE VOLK De drie Afrikaanse leiders uit Belgisch Kongo die thans in Brussel besprekingen over de toekomst van Kongo voeren, heb ben maandag een „boodschap aan het Belgische volk" uitge geven waarin zij de verantwoor delijkheid voor de impasse van het overleg met de regerings leiders afwijzen. „Wij wijzen niet de vriendschap van het Belgische volk af. Wij kennen zijn democratische opvat tingen en zijn er zeker van dat het zal begrijpen dat wij onze verantwoordelijkheid tegenover ons eigen volk hebben", aldus de boodschap. De Afrikanen - Kasavoeboe van de Abako, Gizenga van de Afrikaanse solidariteitspartij en Kalonji van de Kongolese natio nale beweging hadden maan dag een onderhoud met achter eenvolgens de voorzitter van de socialistische oppositie on van de christelijke volkspartij. Heden zullen zij spreken met de voor zitter van de liberale partij, wel ke met de CVP de regeringscoa litie vormt. Ook hopen zij dan met premier Eyskens besprekin gen te voeren. Tijdens hun onderhoud met de De Nederlands-Duitse socialistische partijvoorzitter onderhandelingen Collard, overhandigden de Afri- Een woordvoerder van het kaanse leiders hem een momo- Westduitse ministerie van Bui- randum waarin de hoop woidt tenlandse Zaken heeft maandag uitgesproken dat ondanks de te Bonn gezegd, dat de hoop, dat mislukking van de besprekingen de Nederlands-Duitse besprekin- de vorige week, (oen n°g een gen over kwesties die voort- ronde-taf el-conferentie san woi - vloeien uit de tweede wereldoor- den gehouden over de problemen log nog vóór Kerstmis worden van Kongo. Gaps, afgesloten, geleidelijk kleiner veld van Karatsji en de hoofd stad zelf in een open witte auto af. In khaki geklede troepen en juichende menigten stenden langs de weg. Langs de route waren vlaggen aangebracht. Boven de toejuichingen uit klonken uitroe pen als „Eisenhower zindabad" („lang leve Eisenhower") en „lang leve de Pakistaans-Ameri- kaanse vriendschap". Eisenhower beantwoordde de toejuichingen met zijn bekende brede glimlach en een wuiven van de hand. Ilij wisselde her haaldelijk opmerkingen met pre sident Ajoeb Khan en weïs hem op punten, die zijn aandacht trokken. Nabij het centrum van Karatsji verlieten de presidenten de auto en stapten over in een door zes vossen getrokken open staatsie voertuig, dat werd begeleid door de in rode uniformen en blauwe tulbanden uitgedoste bereden lijfwacht van generaal Ajoeb Khan. De rit eindigde bij het huis van de Pakistaanse president, waar Eisenhower gedurende de twee dagen van zijn bezoek zal ver blijven. De bewoners van Karatsji ston den in rijen van zes tot zeven man diep langs de wegen, die de staatsiekaros volgde. De twee presidenten hadden later een onderhoud van een half uur, dat volgens de perssecreta ris van het Witte Huis Hagerty „het begin van besprekingen" was. liesident Eisenhower was gis teravond de gast van president Ajoeb bij een officieel diner on der een grote tent op het gazon van de woning van de Pakis taanse president. Er waren 150 genodigden. Na het diner voerde wordt. De woordvoerder zei dit op een gewekt bij de eerstvolgende Persconferentie in antwoord op soldij- en weddebetaling een een vraag ovei de vooit„ang van klein bedrag bij de administra- onderhandelingen die, met teur te deponeren. Generaal tussenpozen, sinds 19o7 gevoerd Gips zegt op prijs te zullen I worden. stellen, als deze geste wordt Een woordvoerder van het mi- uitgebreid tot alle eenheden nisterie van Buitenlandse Zaken van het eerste legerkorps, mede te Den Haag heeft maandagmid- als bewijs van erkentelijkheid dag desgevraagd meegedeeld, dat jegens de Franse bevolking voor men in Nederland nog altijd goe de gastvrijheid, die Nederlandse de hoop heeft, dat de onderhan- militairen de afgelopen zomer delingen wel vóór Kerstmis be- in Frankrijk hebben genoten. ëindigd zullen worden. Franse afgevaardigden boycotten debat De politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties is maandag verder gegaan met het debat over Alge- rië. De Franse afgevaardigden boycotten het debat, Er is bij de commissie een ontwerp-resolutie ingediend waarin wordt aange drongen op informele besprekin gen over een bestand en de voor waarden voor een volksstem ming. De Soedanese afgevaardigde Omar Abdel Maheed Adeel ver klaarde, dat president De Gaulle een moedig gebaar had gemaakt met het toekennen van zelfbe schikkingsrecht aan de Algerij nen. Dcch wij moeten erkennen dat zijn verklaring van 16 sep tember zoveel leemten bevat dat aan de inhoud ervan weer veel afbreuk wordt gedaan zo meen de hij. Voorts zei hij dat Algerië een nationale eenheid is en niet verdeeld mag worden. Dr. Velasques van Uruguay en zijn Nicaraguaanse collega Me- na-SoIorzano meenden dat men voorzichtig moest zijn met resoluties die de betrokkenen zouden kunnen prikkelen. De Saoedische minister van Bui tenlandse Zaken. Sjoekairy. vond dit echter een „zeer ge vaarlijk advies". Als men dat standpunt ging innemen, zouden de Ver. Naties zich nooit met omdat er altijd wel een partij 11 is die zich tegen V.N.-inmenging verzet. Hij ontkende voorts dat de resolutie ten doel had de er kenning van de Algerijnse op standelingenregering' door de Ver. Naties of Frankrijk uit te lokken. Geen resolutie betekent het gistermiddag 3 graden; in Chroesjtsjef vertrokken Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie, die een Russische afvaardiging naar het vorige week geëindigde zevende Hon gaarse communistische partij congres leidde, is maandagoch tend in gezelschap van de Hon gaarse communistische leider Kadar en politbureauleden uit Boedapest vertrokken. Premier MCnnich en. president Dobi deden hen uitgeleide. De trein vertrok in oostelijke lichting. Te Sowiet-ambassade in Boedapest meende dat de Rus sische leider naar Moskou terug reisde. maar wist niet zeker of de hele reis per trein zou gaan. Kadar zou hem waarschijnlijk slechts tot de grens begeleiden. HET NOORDEN VAN ONS LAND IN DE KOU In het noorden van het land heeft koning Thialf zijn tanden laten zien. In Groningen vroor echter geen onderhandelingen, geen bestand en geen vrede, al dus Sjoekairy. Leeuwarden vroor liet 2 graden. Een wind van kracht zeven maakte het vinnig koud. Het K.N.M.I. deelt mede: I Het gevolg is. dat de vorst- Twea belangrijke druksyste-grens over ons land loopt en wel men bepalen het weer in West-1 ongeveer van de kop van Noord- Europa. Een diepe depressie be vindt zich nabij de Ierse Zee, ter wijl het centrum van een krach tig hogedrukge'oied zich boven Finland ophoudt. De depressie tracht zachte lucht van de Atlan tische Oceaan over Nederland te doen stromen, maar het hoge- drukgebied probeert daarentegen zeer koude uit Rusland alkom- stige lucht naar ons land te brengen. WOENSDAG 9 Breskens Terneuzen Hansweerl Walsoorden DECEMBER, v.m. n.m. 9.24 9.59 10.39 10.49 10.08 10.43 11.23 11.33 ZON MAAN op onder op onder Dcc. 8 8.34 16.29 14.40 1.14 9 8.35 16.29 14.03 2.21 10 8.36 16.29 14.28 3.26 11 8.37 16.29 14.54 4.30 Holland naar de Achterhoek. Het ziet er naar uit, dat deze giens zich de eerstkomende 24 uren maar weinig zal verplaat sen. De strijd tussen de koude en warme lucht gaat ook gepaard met neerslag, dat in hoofdzaak nog regen is geweest, maar plaatselijk in het noordoostelijke deel van het land ook ijzel op leverde. Daar de depressie langzaam minder diep wordt, zal de wind iets zwakker worden. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Op de grens van dooi en vorst. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige neerslag. Matige tot krachtige, aanvan kelijk af en toe harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost. In het noorden van het land overwegend lichte vorst; in het zuiden van het land ongeveer de zelfde temperaturen als maan dag.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1