OPLOSSING: Provinciaal nieuws Eric de Noorman - Het recht der lange lansen VERSLOOT Geef een uit de grote sortering van Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 5 december 1959 Nog vlug een cadeautje kopen? Noordstraat 84-86 Terneuzen HOENSON MET GERICHTE WARMTE AXEL SAS VAN GENT. IJZENDIJKE- ZUIDZANDE Zondagsdiensten AGENDA ONZE SINT NICOUAS-PUZZEIS BRITSE LOONEISEN. de TERNEUZEN Roos over slechte kennis der verkeersregels. Niemand zal zich kunnen voor dellen dat St. Nicolaas "cht kwaad kan zijn. Hij, de goedheid zelve, die leder jaar zoveel goede gaven komt brengen, is in onze gedachten alleen maar een vrien delijke grijsaard. Maar nu is hij kwaad geweest en eigenlijk nog meer bedroefd. De oorzaak hier van ligt in Terneuzen en omstre ken. In ons eigen goede Terneu zen, waarvan hij bij zijn offi ciële intocht zei, dat hij er zo graag kwam. De reden van zijn grote onge rustheid Is gelegen in de slechte kennis der verkeersregels van de voetgangers uit Terneuzen en omgeving. Het ^estu'ir van d;<» vereni ging, die dus eigenlijk alleen beoogt de mensen in bescher ming te nemen, heeft zijn op dracht uitgevoerd. Twee leden gingen on een drukke middag de Noordstrnrt- in. 7n vroegen aan een en vijftig voorbijgangers iets heel eenvoudigs over het ver keer Nauwelijks éénderde kon can juist antwoord geven en kreeg dan ook zonder dralen een riiksdaalder uithetaald. Maar die andere 34 dan 9 Zii kregen niei één. maar drie kansen en telkens moesten z'l het goede antwoord schuldig blijven. Deze ervaring is zo iets als een noodklok voor het bestuur van de Vereniging Voor Veilig Ver keer ..Terneuzen Omstreken". Er zal heel vlug begonnen wor den met het geven van een ver- keerscursus en daar zouden pigenliik zóveel liefhebhers voor moeten zijn dat iedere zaal in Terneuzen te klein is. Twintig iaar geleden vielen er in één jaar 780 doden, tengevolge van ver keersongelukken te betreuren. Tn 1958 was dit aantal verdubbeld en de stijging houdt maar aan. Daarom hoopt het bestuur van ..Terneuzen Omstreken" dat velen zich zullen aanmelden als lid der vereniging en dat rog meerderen de verkeerscursus zul len volgen. Het is hard en hard nodig. Sint Nicolaas bezocht het „Oranjekwartier" De kinderen uit het „Oranje- kwartier" (van 2 tot 8 ,jaar) velen begeleid door één der ouders, zijn gisteravond in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan geweest In verband met het bezoek van Sint Nicolaas en zijn Zwarte Piet. Vóór de hoge gast aankwam werd er onder leiding van de voorzitter, de heer P. Muilwijk, en met Willy Meijers aan de piano Sinterklaasliedjes gezon gen. De heer Muilwijk heette na mens de kinderen van het „Oran- .jekwartier" Sint Nicolaas van harte welkom. Over het algemeen waren de kinderen in het afgelopen jaar nogal braaf geweest. Slecht enke len moesten bij Sint Nicolaas ko men om 'n vermaning te krijgen. Maar de goede Sint maakte het dan weer goed met wat lekkers. Toen de kindervriend weer ver trokken was om enige zieken te bezoeken, kregen alle kinderen, 170 in getal, een cadeautje en versnaperingen. (Adv.) VerrMiend, zo weinig ruimte els deze haard slechts inneemt per weekj OLIEHAARD: i 1005 bruto cap.: ca. 11.500 Kcal./u. f 355 - I 1007 bruto cap.t ca. 16.000 Kcal./u. <395.- Dit modal met kookgelegenheid* groot in capaciteit maar klein van omvang, werd door vele Huisvrouwen uitver* koren, vanwege zijn eenvoudige, doch sierlijke vormgeving, i Door de 10 belangrijke schriftelijke garanties.' gegarandeerd I géén last van koude voeten, géén sterke roetvorming en géén hoge brandstofkosten. (Géén ander merk geeft dit!) i Neem dus géén genoegen met mindere kwaliteit Uitgevoerd met de veel besproken, zuinige Rocket brander* pot en Rocket automatische trekregelaar, (Belangrijk!) Laat nu reeds een Hoenson bij de officiële Hoenson dealer in Uw woonplaats reserveren, want de vraag Is «norm. Verstandige mensen gaan bij aanschaf I van een haard, op hun eigen gexonde oor- deel af. Zij weten, dat ondanks de enorme reclame-campagne voor ouderwets kolen stoken, de Hoenson oliehaard met Ge richte Warmte de ideale verwarmings- i bron is voor iedere woning of flat. Dit I heeft de practijk bewezen! Reiscluli „Vlieguit" vierde St, Nieolaas-avond. Donderdagavond vierde de reisclub „Vlieguit" onder leiding van mevr. J. Verlinde—Maan dag, haar jaarlijks St. Nieolaas- avond. De reeks van tractaties werd geopend met thee en gebak waarna St. Nicolaas met een zijner knechten binnenkwam. Evenals vorig jaar werden er nogal wat leden op het matje geroepen. Ook de leidster had zich daaraan te onderwerpen. Er werd verder een geva rieerd programma opgevoerd bestaande uit voordracht en zang, dat onderbroken werd voor het ronddienen van ver versingen. Mevr. L. de BockDooms dankte aan het einde van de avond de leidster, hierbij de hoop uitsprekend, dat er nog meerdere gezellige avonden zul len volgen. 1 Sint Nicolaas bezocht de Openbare Kleuterschool in de Oranjestraat, Vrijdagmiddag om kwart vóór twee bezocht Sint Nicolaas met zijn trouwe knecht de openbare Kleuterschool aan de Oranje straat alhier. Nadat de leden van het be stuur de hoge gast op hartelijke wijze hadden verwelkomd, begaf de goede Sint zich naar de diver se klaslokalen waar de kinderen één voor één bij hem moesten komen. Velen deden dit met een kloppend hartje, maar zodra zwarte Piet cadeautjes en peper noten begon uit te delen, ver dween angst en schroom als ijs in de zon en heerste er al spoe dig een rumoerige gezellige Sinterklaasstemming. Nadat de kinderen en ouders verschillende liedjes hadden ge zongen vertrok de hoge gast met Zwarte Piet om elders in onze stad zijn bezoeken af te leggen. Vergadering N.C.V.B. Dnisdagavond kwam de afd. TerneuzenDriewegen van de N.C.V.B. in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan bijeen voor haar maandelijkse vergadering. Na het zingen van Ps. 105:3 en 5 ging de presidente voor in gebed, die daarna een- inleiding hield over het Schrift gedeelte uit Matth. 19. Na afwerking van het huis houdelijk gedeelte werd gepau zeerd. Na de pauze kreeg de spreek ster van deze avond Zr. Baan, het woord met als onderwerp: „Verplegen, het mooist vrouwe lijk beroep". Aandachtig luis terden allen naar dit prachtige doch vaak moeilijke werk van deze vrouwen, die boven alles veel liefde en een warm hart voor de lijdende medemens moeten hebben. Nadat Zr. Baan haar boeiende lezing had beëindigd, werd zij door de presidente hartelijk dank gebracht voor het gebode- ne, waarna werd gezongen Gez. 175 4. Op verzoek van de pre sidente sprak zr Baan het dank gebed uit. Gemeentelijke badinrich ting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de afgelopen maand november 1959 door 2089 personen bezocht. In de maand daarvoor be droeg dit aantal 2626. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel komt dinsdag a.s. 8 december 1959 in openbare vergadering nijeen ter behandeling van o.m ie volgende punten: Wijziging invorderingstermij nen in de verordeningen: riool rechten, reinigingsrechten, we genbelasting en baatbelasting. Diverse besluiten op grond van de Lager Onderwijswet 1920 Vaststelling van enige begro- 'ngswijzigingen. Vaststelling van een „Rege ling voor de toekenning van een verhoging van de kindertoelage aan het personeel der gemeente over het 4e kwartaal 1959". Vaststelling van het crediet in rekening-courant met de N.V Bank voor Nederlandse Gemeen ten en de Coöperatieve Boeren leenbank Terneuzen voor 1960. Verhuur van een lokaliteit in het gemeentehui-; aan de Raad van Arbeid te Middelburg. Verpachting van visrecht van de ijsbaan aan de Hen^elsport- vereniging ..Geduld Overwint Alles" te Axel. Toekenning van een voorschot aan de Chr. TJ.L.O.-school over eenkomstig artikel 101 bis. 5e 1 d, van de Lager Onderwijswet 1920. Benoeming 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van dn heren P. P. M. de Kort en H Smies. Onderhandse aanbesteding van het leggen van een nieuwe gasleiding van Axel naar Ter neuzen. Vaststelling van een nieuw „Reglement van Orde voor dp vergadering "an de raad der ge meente Axel". Overname verbeteringen aan de gebouwen en terreinen r a. van de voormalige gasfabriek met intrekking van het desbe treffende raadsbesluit van 16 april 1957. Grenswijziging tussen de ter reinen van de gemeenle en van Gebr. Esselbrugge N.V. Aanvaarding schenking van het schoolgebouw der Neutrale Bijzondere Kleuterschool-Nieuw- straat. Onderhandse aanbesteding 18 woningwetwoningen. Mededelingen: B. en W. delen, in antwoord op de vragen, welke in de vergade ring van 27 oktober 1959 werden gesteld, het volgende mede: Vraag van de heer K. Hame link om de toegangswegen tot de dupiexwoningen aan de Bvloc- questraat, het Bylooqueolein en de Pironstraat begaanbaar te maken: In onze vergadering van 24 no vember 1959 hebben wij besloten de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid te Middelburg te ver zoeken goed te vinden, dat de toegangswegen worden voorzien van tegels en dat de kosten hier van worden gebracht ten laste van de z.g. risico-reserve, t.z.t. zullen de kosten, die thans nog niet bekend zijn, opgenomen worden in een wijziging van de begroting van het Woningbedrijf voor 1960. Vraag van de heer Maas om de toegangsweg bij de woning -Toost de Moorstraat 1 eveneens te ver harden De bewoner kan hier van de oorspronkelijke toegang naar de brandgang gebruik maken. Het betegelen van het pad naast de woning, waarvan slechts één ge zin gebruik maakt, is te duur en zou bovendien mogelijke conse quenties hebben. Vraag van de heer He Feiiter of liet „mogelijk is de aansluiting aan het eleetrisch net nog eens te onderzoeken ten aanzien van de boerderijen, midden in de Coegorspolder De N.V. P.Z.E.M. te Middel burg deelt ons mede. dal in 1958 voor de percelen P 140, P 141, P 142, P 144, P 145 en P 146 een berekening is gemaakt, welke behoudens een geringe afwijking als gevolg van prijsstijging van de materialen, nog als globale opgaaf kan dienen. De kosten werden toen als volgt becijferd: a. voor belanghebbenden 53.201 b. voor de gemeente 2.509 c. voor de N.V. P.Z.E.M. 2.509 Totaal: ƒ58.219 Met belanghebbenden zijn on derhandelingen gevoerd, doch wegens de zeer hoge kosten kon geen akkoord worden verkregen. Aan enkelen werd de raad ge geven om te proberen stroom te verkrijgen van de Compagnie Néerlandaise de 1' Azóte, waar tegen de N.V. P.Z.E.M. in dit ge val geen inbreuk op de concessie zag. Geen van de belanghebbenden is echter aangesloten. Contact met de 1' Azóte heeft blijkbaar niet plaats gehad of is op niets uitgelopen. Wij zien vooralsnog geen mogelijkheid om tot aan sluiting van de onderhavige per celen te geraken. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de rijkspolitie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn terug te be komen aan d° daarachter ver melde adressen! Dubbele rijwieltassen en schroevendraaier; Prins Hen- drikstr. 33; ballpoint, Julianastr. 12; regenjas, Bur Kon. Ma rechaussee; paar wollen kinder wanten. Kerkdreef 24; auto buitenspiegel. Sassing, café De Weegbrug"; linker blauw gebrei de handschoen. Pr. Hendrikstr 63; groen kinderwantje. Kanaal kade 25; garbadine regenjas, Weststr. 52; lederen motorwant, Magrette N.30; zwart-wit ge vlekte hond. Nieuwendijk 9; damesrijwiel, Walstr. 2; een lap breiwerk, Oudeweg 80; paar kinderwantjes. Irenestr. 39; bruin lederen jongensschoen, Bernhardstr. 17; kinderkruiwa gen. Pr. Hendrikstr. 77; paar zwarte dameshandschoenen, Stationstr. 34; jongensjas en gele kinderwant, Rijkspolitie. BRESKENS Ontspanning voor de vissers. Ook dit jaar zal het comité „Ontspanning Vissers" een 2-tal ontspanningsavonden geven voor de vissers uit Breskens en de lijdelijk te Breskens verblijf houdende vissers. Deze winter wordt het derde lustrum gevierd en voor de 5e maal dat er wimpels worden uit gereikt aan de schipper die de eerste haring binnenbrengt, en aan het schip dat de meeste haring heeft gevangen. Het is tevens het 15e seizoen dat de Urker en Texelse vissers vanuit Breskens op de haring vangst gaan. Men heeft. <le Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bereid gevonden de wimpels te komen uitreiken. Bijeenkomsten voor «Ie toekomstige gedupeer den bij de kanaalverbre ding. Door het gemeentebestuur van Sas van Gent werd aan de eigenaars/gebruikers van per celen, gelegen aan de Oostdam, St. Anthonykade en de wijk Stuiver, welke vrijwel zeker bin nen de voorgenomen kanaalver breding zijn gelegen, een brief gezonden van de volgende in houd. Ofschoon met betrekking tot de kanaalverbreding nog niet tot in details geregeld is welke percelen aan deze waterstaats werken zullen ten offer vallen, hebben wij gemeend dat het nuttig kan zijn reeds nu contact op te nemen met degenen, wier belangen binnen afzienbare tijd in het gedrang zullen komen. De gemeente Sas van Gent wil n.l. tijdig ingelicht zijn over eventuele wensen en verlangens van de toekomstige gedupeer den, wat betreft de vervangende huisvesting, het, verplaatsen van nering of bedrijven enz., tenein de daarmede rekening te kun nen houden bij het aanvragen van bouwvolume en de verdere realisering van het uitbreidings plan. Mogelijk zijn er nog andere moeilijkheden te overwinnen, waarbij wij U, voor zover dat in ons vermogen ligt. gaarne de helpende hand zullen bieden. Gaarne zullen wij hierover met U van gedachten wisselen op een bijeenkomst, welke zal wor den gehouden voor Oostdam en St. Anthonykade op maan dag 7 december a.s. des avonds half acht in hotel „Tivoli", en voor de wijk Stuiver op dinsdag 8 december a.s. des avonds half acht in de rapportzaal van de Spiegelglasfabriek. Hiermede wordt door het ge meentebestuur tegemoet geko men aan de wensen van enkele raadsleden, die reeds nu con tact wensten opgenomen te zien met de toekomstige gedupeer den. .laarvergadering „Flan- dria". Woensdagavond hield in ho tel ..Lievens" de Phil.-Hartnoni- caclub „Plandria" haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer C Marteijn, fekciteerde de le den en de dirigent met hun succes op het internationaal concours te Brugge. Uit de rekening en verant woording bleek dat het afgelo pen jaar de uitgaven zeer groot waren geweest Toch was er nog een klein batig saldo van 33,13. De aftredende bestuursleden de heren P Leenhouts uit Grce- de en H. Thomaes uit Hoofd plaat werden herbenoemd. Vier renteloze aandelen wer den uitgeloot. Tijdens de rondvraag wees 'ie dirigent er op dat ondanks het hoge peil dat de vereniging heeft bereikt toch nog een mo gelijkheid tot verbetering aan wezig is, n.l. door aankoop van een electrofoon. Daar dit echter een zeer duur instrument is en geen geldmiddelen aanwezig zijn, zal het bestuur trachten op de een of andere manier dit be drag bijeen te krijgen. Na afloop der vergadering verenigden de leden zich aan een jachtmaaltijd. Inenting legen diphterie. Voor de alhier wonende kinde ren geboren in de jaren 1956 en 1957 zal op dinsdag 10 december a.s. de gelegenheid worden ge boden voor een kosteloze her-in enting tegen diphterie, kinkhoest en tetanus. De inenting geschiedt in de openbare lagere school. Vergadering Groene Kruis. De jaarlijkse algemene verga dering van de Afd. Zuidzande van het Groene Kruis, die in de aaal van hotel „De Zwaan" al hier werd gehouden, werd van de zijde van de 225 leden, die de af deling momenteel telt, zeer matig bezocht. De voorzitter, de heer H. P. Everwijn, zeide in zijn openings woord deze slechte opkomst zeer te betreuren en wees er op dat men er als lid van het Groene Kruis niet is door alleen zijn jaarlijkse contributie te betalen, doch dat het evenzeer hoogst noodzakelijk is dat ook °P an dere wijze met de vereniging wordt meegeleefd. De rekening over 1958 gaf een batig slot aan van 321,De begroting voor 1960 werd vast gesteld met aan inkomsten een bedrag van 2370,en aan uit gaven 2400, De voorzitter gaf voorts nog een toelichting op de wijkverple ging, die in combinatie met de afdelingen Cadzand, Retranche- ment en Sluis, tot volle tevreden heid draait. Hij bracht dank aan de ter vergadering aanwezige wijkverpleegster, zuster G. de Jonge, die haar werk op een voortreffelijke wijze verricht. Het aftredende bestuurslid, de heer J. C. Risseeuw, werd met algemene stemmen herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat in de loop van 1960 in Zuid zande weer een bevolkingsonder zoek op t.b.c. zal plaats vinden en spoorde de aanwezigen aan hier bij hun volle medewerking te willen verlenen. Tenslotte deelde hij nog mede, dat in West Zeeuws-Vlaanderen enkele gevallen van diphterie waren geconstateerd. Uit voor zorg zal waarschijnlijk binnen kort de schooljeugd een hrr-in- jeclie tegen deze ziekte worden gegeven. Na een korte pauze werden tenslotte nog enkele interessante en leerzame films op het gebied van de volksgezondheid vertoond. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter Th. Bos, tel. 2303. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. A. van Ravels, J. W. Friso- straat 9, tel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153—366. De in Tsjecho-Slowakije gestrande Duitsers De twee Wostduitse piloten Jie op 22 oktober met hun jacht bommenwerpers in Tsjecho-Slo wakije zijn neergestort en on langs zijn vrijgelaten, hebben vrijdag op een persconferentie te Bonn meegedeeld dat hun een hu>s en een betrekking is aange boden als zii in Tsjecho-Slowa- ki.i" wilden blijven. De twee onder-officieren, de ?9-iarige "Hmut Kraus en de 23-jarige Rolf Hofmann. ver klaarden dat zij afzonderlijk ziin meegenomen voor een bezichti ging van de stad Praag, als on derdeel van de pogingen hen te overreden te hlijven. De Tsjechische autoriteiten hadden hun verteld dat de bonds regering onmiddellijk van hun verblijf in Tsjecho-Slowakije op de hoogte was gesteld, maar niets ondernam. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bonn zei, dat Praag pas na twee ontkenningen had toegege ven dat de beide Duitsers in het land waren. Dat was op 14 no vember. Dood door smokkelpoging. De 59-jarige Jospf passatour, die per vliegtuig uit Zurich naar Beiroet was vertrokken, moest donderdagavond j.l. in Athene het toestel ziek verlaten. Hij werd in een plaatselijk zieken huis opgenomen, waar hij vrijdag is overleden. Toen ziekenhuispersoneel de kleren van de overledene naging troffen zij daar een zeer zwaar wegend eorset bij aan. dat 1.500 uitstekende Zwitserse hor loges bleek te bevatten. Passatour had er bij opneming in het ziekenhuis over geklaagd, dat hij het zo benauwd had. Een woordvoerder van de Atheense politie heeft nu ver klaard dat het zware eorset mo gelijk Passatours ademhaling heeft belemmerd en zodoende de oorzaak van zijn overlijden is ge weest. ZATERDAG 5 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Heimatlos". Concertgebouw, 8 uur: „Het spookschip van de Chinese Zee". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Het complot der 39 stappen". SPUI: Terrein Spui, 2.30 uur: Spui 1Krabbendijke 1- ZONDAG 6 DECEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 2 uur: Het spookschip van de Chinese Zee; 4.30 en 8 uur: Heimatlos. Concertgebouw, 8 uur: Het Het spookschip van de Chine se Zee. W. Bolwerk, 12.30 u.: Ter neuzen 3Clinge 3; 2.30 uur: Terneuzen 2Clinge 2. AXEL: Het Centrum. 3.45 u.: Het complot der 39 stappen; 8 uur: Dc hond van Basker- villes. OFFICIAL HOENSON DEALER DE OLIESPECIALIST iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii waren blijkbaar niet él te moeilijk, want er kwamen zeer Vele goede oplossingen binnen. Na loting waren de prijswinnaars: I. J. J. Eiike, Scheldekade 8; 2. J. C. van Doeselaar, Geraniumstraat. 18: 3. W. Tollenaar, Axelsestraat 123, en 4. M. Drabbe, Azaleastraat 19. Allen wonende te Terneuzen. Bij de puzzel voor de jeugd gin gen de uitgeloofde boeken haar: 1. A. C. de Kok, Hendrikstraat 5, Terneuzen; 2. Rini Grootjans, Kerkhoflaan 33, Terneuzen; 3. J. Koole, Kanaalzicht 44, Sluiskil, en 4. Frans Meesen, Bylocquestraat 49, Axel. OPLOSSING SINT XICOLAAS- MIJTERPl'ZZEL. Horizontaal: 1. Bel; 3. en; 5. o.k.; 6. ATO; 7. Els; Hans;' 11. ooi; 12. ia; 13. gang; 15. do; 17. ade; 18. graad; 22. pari; 23. in; 25. k.k.; 27. ai; 28. Varaf 30. dek; 32. Emma; 34 sen; 36. ie; 38. nut; 39. aan; 40. mom; 42. kras; 45. r.o.: 47. gerei; 49. gij; 51. aorta; 53. vla; 54. anti; 56. St.; 58. esse; 60. ne; 61. eg; 63. netel; 67. re; 68. roezig; 70. aal; 71. na; 72. N.S.; 73. Aga; 74. kennel. Vertikaal: 1. Bolhoed: 2. e.k.f 3. ets; 4. no; 6. als; 7. pnig; 9. a.o.: 10. rage; 12. indien; 14. aard; 16. Opa; 18. gas; 19. riem; 20. a.v.; 21. dal; 24. ne; 25. K.M.A.; 26. kanaal: 29. rekenen; 31. kus; 33. Maori; 35. noga; 37. ja; 41. me; 43. ritsen; 44. s.g.; 45. rot; 46. v.v.; 48. ra; 50. ijs; 52. te; 55. is; 57. t.m.; 59. eet: 62. geringe; 64. ezel of egel; 65. legaal; 66. drank; 69. oase; 73. An. OPLOSSING JKFGD- SINT NICOLAAS-PUZZEL. „Wie zoekt er mee?" 1. baard; 2. oog; 3. roe; .4. staf; 5. tong; 6. pet; 7. laars; 8. autp; 9. appel, en 10. tol. De verkregen lekkernij is dus BORSTPLAAT. llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllililllilllllil'PIIMIilllil'.l Dijkstr. 7-9, Iel. 2056. Terneuzen 37. Na zijn eerste schrik bij de ntdekking, dat Axe verdwenen leeft Eric's hoop weer op; dan ■ou hij dus nog leven en erin ge laagd moeten zijn weg te ko nen Hij zoekt voor zover het donker toelaat naar sporen en zijn on rust keert terug, als hij ontdekt, dat het korte stugge steppengras door vele voetstappen is platge tredenDuidelijk kan hij het helaas niet onderscheiden, maar het staat nu wel vast, dat hier een groep mensen geweest is, die Axe dood of levend hebben meegenomenWaarheen? „Ach laat ons nu toch opschie ten" smeekt het meisje. „Ge be seft geloof ik niet, hoe gevaarlijk het hier op de vlakte is. Aan de kust liggen de schepen van Wigberth; nu we de paarden heb ben kunnen we gemakkelijk voor hem daar zijn om over zee naar mijn broeder Vortigern te gaan om hem te waarschuwen voor het ge vaar dat Brittannië dreigt En h'j zal zeker naar mij willen lu •ven De Noorman knikt afwezig en staart over hel donkere land schap. en dan verstijft hjj eens klaps; over een verre heuveltop beweegt ietsEen dichte drom Pictenruiters. "Bij Thor," stoot de Noorman uit, „ze komen geloof ik recht hierheen MINISTER LUNS HEEFT HERSENSCHUDDING. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdagavond spoedig na thuis komst van de receptie -op de Franse ambassade, waar hij on geveer twintig minuteit Is .ge weest, gevallen waarbij hij een hersenschudding heeft opgelo pen. Het laat zich aanzien dat hij geruime tijd rust zal moeten nemen. De minister-president, prof. dr J. E. de Quay, treedt bij afwezig heid van de minister van Buiten landse Zaken op als minister van Buitenlandse Zaken ad interim, i Wervelstorm teistert Prieska Een wervelstorm, die mpt slagregens gepaard ging, heeft de plaats Prieska, in de Zuid afrikaanse Kaapprovincie, ge teisterd, hetgeen twee kinderen het leven heeft gekost. Meer dan driehonderd personen wer: den gewond; de toestand van een honderdtal van hen is ern stig. In Prieska wonen geen blan ken. De slachtoffers zijn kleur lingen. Vele huizen zijn omver ge waaid. De uit gegolfd ijzer ver vaardigde daken van deze hul zen vlogen in alle richtingen, hetgeen de oorzaak was van de meeste verwondingen. Ook een aantal telefoonpalen woei om. De vakbonden van een kwart miljoen arbeiders in de Britse machine-industrie hebben eisen tot loonsverhoging en kortere ar beidsduur gesteld. De arbeiders willen een veer- tigurige arbeidsweek in plaats van de thans geldende week van 44 uur en een loonsverhoging van 4 pence per uur. De vakbonden, waarbij dc 42.000 Londense autobuschauf feurs zijn aangesloten, hebben een loonsverhoging van een pond sterling 10.60) per week geëist. Inwilliging van de eis zou de jaarlijkse uitgaven van „London Transport" met 21.2000.000 gul den verhogen. De immigratie in Australië De Australische minister voor Immigratie, Alexander Russei Downer, heeft vrijdag in een rede te Adelaide het voorstel verwor pen om een van te voren vastge steld aantal Aziatische immigran ten in Australië toe te laten. Hij verklaarde dat aanvaarding van dit voorstel de voordelen van de huidige soepele houding van de Australische regering tegen over Aziaten, die naar Australië willen emigreren, te niet zou doen. Australië heeft de waarschu wing. uitgegaan van het rassen vraagstuk, zoals dit zich in dir Ver. Staten en ook in Engeland n.l. bij de botsingen tussen Britten en geïmmigreerde West- Indiërs heeft voorgedaan, ter harte genomen, aldus da mfcuc- ter.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2